BINNENLAND. 20 dezer is van Djantoi opgerukt naar Pantja, alwaar vernomen werd, dat Toekoe Oemar 's morgens naar de 7 Moekims Pedir doorgetrokken was. De kolonne keerde 21 dezer over Reung-reung terug. STADSNIEUWS. TL A ARDIN OEN. Rechtzaken. Kerk en School. Landbouw en Veeteelt. Gemengd Nieuws. 1, I avond, toen de groote anti-semietische en anar chistische meeting werd gehouden in de rue d'Allemagne. Ook in de provincie overal betoogingen, even wel zonder incidenten. Alleen in Algiers hebben de woelingen het karakter aangenomen van een waar oproer. "Verscheidene magazijnen van Israëlieten zijn geplunderd en de koopwaren verbrand. De troepen politie bieken onmachtig de orde te handhaven. Eén persoon werd gedood, velen zijn gekwetst. De opgewondenheid duurt voort. De drie experts waarvan Zola verklaarde, dat zij »leugenaehtige en bedrieglijke rapporten hebben opgemaakt, tenzij een geneeskundig onderzoek hen verklaart te lijden aan een ziekte van de oogen of van de hersenen", hebben hem gedagvaard wegens openbaren laster en vragen behalve de straf daarvoor gesteld, de plaatsing van het vonnis in 120 dagbladen en bovendien fr. 100,000 schadevergoeding voor ieder van hen. Gemengde Mededeellngen. De vereeniging van nmeiiiaehouwers en het comité der vakvereenigingen in Engeland hebben aanbevolen de voorwaarden der werkgevers, waardoor de arbeid op 31 Januari zou kunnen hervat worden, te aanvaarden. In den Boheemschen Landdag antwoordde de stadhouder op de interpellatie der Duitschers over het verbod van bet dragen van insignes, dat de maatregel tijdelijk is en evenzeer van toepassing is op de Slaven als op de Duitschers ter voorkoming van moeilijkheden. De Landdag verwierp met 114 tegen 54 stemmen de verwijzing naar een speciale com missie van het voorstel Schlesinger tot intrek king van de taalverordening. Het bedoelde voorstel is dus verwezen naar de commissie, be noemd orn te onderzoeken bet voorstelRucquoy. De beraadslagingen werden op zeer opge wonden toon gevoerd. De Oostenrijksche ministers zijn naar "VVeenen teruggekeerd. In de te Buda-Pest gehouden besprekingen gaven zij als hun overtuiging te kennen, dat het mogelijk zal zijn te komen tot een normalen toestand ten aanzien van de quacstie der quoten. Uit Konstantinopel wordt aan het 2V>WS Tngebhill bericht dat de Sultan definitief de eandidatuur van prins George van Griekenland voor het gouverneur-generaalschap van Kreta heeft afgewe/.en. Edhem-pacha wordt gouverneur van Kandia. Het eeiste deel van liet rapport van rl n Gnekschen kroonprins over den oorlog is aan de commissie van eDquète verzonden. Het rapport veroordeelt in scherpe bewoor dingen den freurigen toestand van bet leger dat in geen enkel opzicht voor een oorlog ge reed was. De presidentsverkiezing in Transvaal heeft een kalm verloop. Men rekent dat de verkiezing in de eerste dagen van Februari zal zijn afgeloopen. Officieel wordt medegedeeld, dat de Engelsche schepen te Port-Arthur bevel hebben gekregen de haven te verlaten. Volgens een telegram uit Havanna, trok generaal Giminez op het bericht, dat de opstan delingen en het bewind der opstandelingen zich te Sierra Cubita versterkt hadden, er heen met 2700 man en 2 kanonnen en opende het beleg. Na drie dagen slaagde h(j er in het dorp binnen te rukken en vond er 800 welgewapende insur- genten, die verslagen en achtervolgd werden. De Spanjaarden vernielden alle huizen en gebouwen van het bewind der opstandelingen. Volgens Dole, den president van Hawaï, zijn niet alle Hawaiianen vóór de annexatie, maar hij meende dat alle partijen de inlijving, zoo die plaats vindt, zouden aanvaarden. Dole is thans te New-York. Atjeh. Aan het Departement van Koloniën is het vol gende telegram ontvangen van den Gouverneur- Generaal De correspondent te Batavia seint aan de E. B. CL sDe colonne van overste Krull verjoeg de partijgangers van Toekoe Oemar uit Djantoi en vervolgde Oemar te Pantja. Wij hadden daarbij vier gewonden." Mr. II. J. Bool, f Op bijna zeventigjarigen leeftijd overleed te Utrecht de heer H. J. Bool, oud-directeur-gene raal van financiën, later van openbare werken in Nederlandsch-Indië In 1849 tot stenograaf bjj de Kamers der Staten-Generaal benoemd, werd hij later com mies bij het departement van binnenlandsche zaken en ontving in 1863 eene benoeming tot ambtenaar in Indië, waar hjj gedurende ruim twintig jaren verscheidene betrekkingen be kleedde. In Nederland teruggekeerd, vestigde hij zich te Leiden, waar hij tot wethouder werd ge kozen en in 1888 naar deTvv ede Kamer werd afgevaardigd. Het vorige ja legde hij zijn mandaat neder. Hij was een man van grooleadministratieve kennis, vooral wat onze koloniën betreft, van een oprecht en edel karakter en de vrijzinnige beginselen toegedaan. De Soc.-Democraten en de Inhuldiging. In het onder redactie van het Kamerlid mr. P. J. Troelstra staande blad De Sociaal democraat wordt door een inzender de vraag gedaan, of een sociaal-democratisch lid der Tweede Kamer in September den dag van de inhuldiging der Koningin, kan en mag verklaren n Wij ontvangen en huldigen in naam van het Nederlandsche volk en krachtens de Grondwet U als Koningin, wij zweren (beloven) dat wij Uwe onschendbaarheid en de rechten Uwer Kroon zuilen handhaven; wij zweren (beloven) alles te zullen doen wat goede en getrouwe Staten-Generaal schuldig zijn te doen. »Zoo waarlijk helpe ons God almachtig. (Dat beloven wij)". Op deze vraag wordt door de redactie het volgend antwoord gegeven, dat wij zonder com mentaar mededeelen »Wij weten natuurlijk nog niet hoe onze soc. dem. Kamerleden over deze vraag denken. Onze meening is dat, zoo zij er niet om heen kunnenzij deze en alle mogelijke foimaliteiteu zullen vervullen, die van hen worden gevergd. Aan die formaliteiten moet geen de minste waarde gehecht worden". Bakkerij-tentoonstelling. De internationale tentoonstelling van bakkerij, maalderij en kookkunst welke te 's-Gravenhage dezen zomer zal plaats hebben en reeds voor eenigen tijd is aangekondigd, zal gehouden wor den van den 5n Juli toten met den 2n Aug. as. op de terreinen en in de lokalen van liet Kon. Zoologisch Botanisch Genootschap (de Dier- gaaide), waar ook binnen enkele dagen de bureelen der tentoonstelling gevestigd zullen worden. Het comité houdt zich voortdurend nog bezig met het nemen van voorbereidende maatregelen. Deze zijn thans echler reeds zoover gevorderd, d de programma's denkelijk in het begin der .Igende maand verzonden zullen kunnen worden. Inmiddels wordt het plan niet alleen zoowel te 's Hage als in het geheele land, maar zelfs in het buitenland met ingenomenheid begroet. Zoo kwamen uit Frankrijk en Duitschtand bereids belangrijke toezeggingen tot inzending eu werd zelfs de Tentoonstelling eenige dagen geleden in het Wiener Tageblatt op zeer waardeerende wijze besproken. Boud van klerken bij de Regislratie en Domeiuen. De buitengewone algemeene vergadering gis teren gehouden te Amsterdam, werd door een flink aantal leden bijgewoond. Aan de orde was: de bespreking van het^ aangezegd ontslag vau klerken, werkzaam aai de inspectiën. Na breede di*cu°siën werd de volgende motie aangenomen. De buitengewone algemeene vergadering van den Bond van Klerken, werkzaam bij de regis tratie en domeinen in Nederland, gehouden te Amsterdam den 23 Januari 1898, spreekt al» hare meening uit dat er door eenige heeren inspecteurs der registratie aan hunne kletken aangezegd ontslag, gedaan naar aanleiding eener mioisterieele resolutie dd. 11 Januari 1898 no. 51 is in strijd met de eischen der billijkheid. Draagt 't bestuur op deze motie ter kennis te brengen aan Z.E. den minister van Financiën. Machtigt het bestuur verder in deze treurige zaak alle geoorloofde middelen, die kunnen bevordeilijk zijn aan de belangen van bedoelue klerken aan te wenden." Verder werd eene commissie benoemd tol aanbieding van een rekest ter zake aan Z. E, den Minister van Finantiën. Volkshuis. De stichting »Het Leidsche Volkshuis" is thans tot stand gekomen. Io de akte van stichting, voor den notaris mr. J. A. F. Coe- bergh verleden, komen als stichters voor de heeren mrs. H. L. Drucker, H. B. Greven en W. v. d. Vlugt. Het doel der stichting is in de statuten aldus omschrevenVerhooging van ontwik keling, beschaving en levensgeluk onder de arbeidende en daarmee gelijkstaande klassen te Leiden en de naaste omgeving, o. a. door verspreiding van nuttige kennis, door aan moediging van wetenschap, kennis en gemeen schapszin, door verschaffing van gepaste ont spanning, door bevordering van den omgang tusschen verschillende kringen der maatschappij. Dezer dagen is de stichting eigenares ge worden van een perceel aan de Haarlemmer straat en den Apothekersdijk. De gewone audiënties van de ministers van Justitie en Oorlog respectievelijk op Woensdag 26 en Donderdag 27 Januari aanstaande, zullen niet plaats hebben. In de laatste helft der maand Februari zal bij de Algemeene Rekenkamer een vergelijkend examen worden afgenomen van hen, die in aanmerking wenschen te komen voor eene be noeming tot tweede-klerk bij het college, aan vankelijk op eene bezoldiging 400 'sjaars. (SM.) Het ontwerpplan met teekening der aan- sluiting-veibinchngsbaan aan het station der Staatsspoor te Rotterdam—Delftschepoort is thans gereed en door die Maatschappij in orde bevonden. Te Davos is in den ouderdom van 37 jaar overleden de heer C. D. J. Van der Star, gepens. off. van het O.-I. leger. In een Vrijdagavond te Kampen gehouden, druk bezochte vergadering van de Vereeniging sAlgemeene Belangen", trad de heer A. A. Beekman uit Schiedam op als spreker over de afsluiting en drooglegging van een gedeelte van de Zuiderzee. Aangenomen werd eeue motie, om zich tot den minister van handel te wenden met verzoek, dat de Regeering die afsluiting en drooglegging ten spoedigste ter hand neme en een daartoe strekkend wetsontwerp bij de Tweede Kamer indiene, OVERSCETIE, 24 Januari. Het éénjarig bestaan der dubbele kegelbaan in bet café „Land- en Schiezicht" zat op Woensdag a. s. eenigszins feestelijk herdacht worden. De heer Jan van Zoelen, prestidigitateur en opticus te Botterdam, zal 's middags en 's avonds een voorstelling aldaar komen geven, DELFT, 22 Januari. Ondergefeekend door 180 personen, dio verklaren allo belanghebbenden te zijn bij de Delftscke boter- en veemarkt, is bij den raad dezer gemeente een adres ingediend, waarin gezegd wordt, dat dc nieuwe bepaling van aanvang der veemarkt zeer in hun nadeel is en dat door het ge lijktijdig beginnen der boter-, runder- en kalvermarkt, het voor hen onmogelijk is van al die markten ge bruik tc maken. Aangezien zich de adressanten bij de betrokken personen, belast met de regeling dor markten, daarover beklaagd hebben, doch zonder ge volg, wenden zij zich thans tot den raad met het verzoek om zoodanige wijzigingen te willen aan brengen, dat er tusschen den aanvang van boter-, runder- en kalvermarkt telkens oen verschil van een half uur bestaat. Tot ambtenaar ter secretarie te Rotterdam is benoemd de heer E. G. Maltin, ambtenaar ter secretarie alhier. Naar wij vernemen is heden door den rech ter-commissaris, belast met de instructie der vervolging wegens inbreuk op bet auteurs recht tegen den boekhandelaar-uitgever Malin- berg, gehoord de heer A. L. A. van Pinxteren, uitgever alhier, van wien de aanklacht is uit gegaan. In eene vergadering van wege den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam, Woensdag avond 8 ure in de zaal der Officieren-Vereeniging te houden, toegankelijk voor alle R. K. patroons en werklieden, zal de heer W. C. J. Pastoors, ceritraai-president van den Bond, als spreker optreden over het onderwerp Mninimum-loon" enz. (IF. S. Ct.) Gisterenavond werd in de O. L. V, Visitatie- kerk voor liet eerst gebruikt een wit zijden troonhemel, versierd met gouden galon en in het midden der zijkanten de afbeelding dragende van .een in goud bewerkt hart. Deze werd gedragen door vier koorknapen, die jammer genoeg nog niet voldoende bleken geoefend te zijn in het dragen ervan, waardoor de schoonheid van het geheel wel eenigszins vei ijren ging, Door eenige paiochianen is deze hemel aan bovengenoemde kerk aangeboden. Hedenmiddag bij het uitgaan der school aan de Noordmolenstraat wilde een 7-jarige jongen aan den waterkant achter een paar fusten, die aan de Schie liggen, langs ioopen, waarbij hij echter struikelde en voorover te water schoot. Door een knecht uit het bierpakhuis van mevrouw de wed. Zoetmulder werd hij spoedig weer op het droge geholpen, waarna hij naar de ouderlijke wonitig werd gebracht. lledennamiddag had de brandersknecht J. J. van Haaren, werkzaam in de branderij van den heer W. F. Tak aan de Nieuwe Haven, het ongeluk van den meelzolder te vallen, waarbij hij met de lendenen terecht kwam op den rand van een bak. Per vigelante werd hij naar zijn woning in de Polderstraat gebracht, waar onmiddellijk geneeskundige hulp werd ingeroepen. Uit liet onderzoek bleek dat gelukkig niets gebroken was, hoewel de man zich ernstig bezeerd heeft. Correipondcntie. Den heer P. B. alhier. Gij zoudt graag viool leeren spelen, maar hebt geen noten geleerd, zeg' 8Ü nu wilt g'j die uit een boek zelf leeren. Uwe vraag is niet erg duidelijk; wat wordt bedoeld: het leeren van het notenschrift? Daarvoor nebt gij geen boek noodigvan een uwer kennissen kunt gij dat allicht in vijf minuten leeren. Ieder onderwijzer zal u voorls gaarne gratis dien dienst bewijzen. Of bedoelt gjj het leeren van de theorie der muziek Zonder onderwijzer is het onmogelijk die te leeren. Niettemin kunt gjj we! een of ander handboek nemen en als zoodanig noemen wij uW, F. G. Nïcolaï, M. Nijhoff, den Haag, 4e druk, fl.40; Worp, Noordhoff, Groningen. Elk boekhandelaar levert u een dier werkjes. Vioolspel eindelijk is niet te leeren zonder onderwijzer. Het is echter geen zaak er op rijpen leeftijd mee te beginnen. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 24 Jan. W. J. J. Willeman, 22 jaar en II. M. Bustin, 27 jaar. J Geboren 21 Jan. Johannes Theodoras, zoon van G. C Markus en J. II. Waltman, Nieuicsticht. 22 Jan. Ary, zoon .van P. van der Lee en H. van E«, jHagasiruat. Pietertje, dochter van M. van der Dusse en H. de Jager, Hen- driyi astraat. «verleden 21 Jau. Theodorus Hendrikus Franciscus Bronneman, 0 maanden, Breedstraat. 22 Jan. Anna Maria Jacoba Wilmis, 75 jaar Oranjestraat. 23 Jan. Elisabeth Klasina van Katwijk, 71 jaar 10 maanden, Lange Achterweg. Everar- dus Hermanus Veringraeier, 54 jaar 2 maanden Groflaan. In een manifest, op oranjepapier gedrukt wekt de hoofdcommissie voor de inhufdigin»s- feesten alhiet de burgerij op mede te werken tot het welslagen dier feesten door versiering der stad het oprichten van vereenigingen voor den te houden optocht en, last not least, door het schenken van milde bijdragen, opdat ook een kinderfeest mogelijk zal zijn. Zaterdag kwam het in zinkenden staat ver- keerende stoomschip Leonard, van den Hoek van Holland af op sleeptouw genomen, op stroom alhier zoodanig in aanraking met den bodem der Maa*, dat een persoon der beman ning over boord sloeg en verdronk. Het Christ. Fanfare-gezelschap »Exeelsior" van Schiedam, directeur de heer Abr. Jordaans, zal op Maandag 7 Februari a s., des avonds ten 8 ute, in het lokaal »Liefde en Vrede" alhier, eene uitvoering geven. BURGER LIJ icTSTAND. Geboren 21 Jart. Maria, dochter van H. Mooij en A. Hendriks, Kethelweg. 22 Jan Katharina, dochter van D. Berveling en O. Oostveen, Arnold LLoogvlietstraat. 23 Jan. Margje Lijntje en Pleun Bartholoraeus, dochter en zoon van P. J. van der.Vaart en 1. Troost, Bleekstraat. 24 Jan. Johanna, dochter van C. Brouwer en J. van Dorp, Yossenstraat. Do bekende duel-zaak tusschen twee heeren in don Haag, aan den Wassenaarschen weg, is verwezen naar de openbare terechtzitting van de rechtbank te 's-Gravenhage. De behandeling zal plaats hebben Donderdag 3 Februari. Evang. LcTnERScnE Kerk, Na gehouden colloquium doetum niet syn. comm. der Evangelisch Lutherscho kerk is de heer Th. Scharten, proponent bij de Herst. Evang. Lutk. kerk, beroepbaar verklaard bij gemeenten der Evang. Luth. kerk. R.-K. Kerk. Door den Bisschop van Haarlem is aan den heer J. C. H. Kloaipé, kapelaan der kathedrale kerk te Haarlem, de zorg opgedragen voor de toebereidselen, die nog gemaakt moeten worden eer de toekomstige parochie van St. Bavo aldaar kan worden opgericht en de nieuwe kathedraal kan worden in gebruik genomen. Na Pasehen wordt de hoer Klotnpé als kapelaan naar de nieuwe kathedraal overgeplaatst. Dc bisschop van Breda heeft benoemd tot pastoor te Rijen den heer H. Gilli3tot secretaris van het bisdom den heer P. Hopmans. Hooqeb Ouderwijs. Amsterdam, Theoretisch geneeskundig examen H. Kooistra. Door de Geneeskundige Staatscommissie te Am sterdam zijn bevorderd tot arts, de heeren B. G. J. Evers, geb. te Stratum; toegelaten voor het lc ge deelte de heeren J. H. Geselschap. H. W. J.Weijers, J. L. Rinia en A. H. M. E. Lommen. Door de afdeeling Dordrecht en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, bestaat ter viering van haar 50-jarig bestaan het voornemen, een tentoonstelling te houden van paarden, rundvee, schapen en varkens in de maand Mei e. k. Een anarchist. Door de politie te Maastricht is aangehouden een Franschman, wonende te Luik, die naar Maastricht was gekomen om voor de anarchis tische beginselen propaganda te maken. Hij werd in het bezit gevonden van een ge laden revolver en een menigte anarchistische geschriften. Op last van den commissaris van politie is hij over de grenzen des rijks gezet. Stranding. Nader meldt men omtrent de stranding der E he Ook de gezagvoerder en de stuurlieden heb ben het schip Else verlaten. Wind en weder zijn gunstig. Nader vernemen wij nog, dat, nadat het schip voor het eerst den grond raakte, er 3

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2