BINNENLAND. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. To Pretoria hebben van de 2400 kiezers slechts 1282 hun stem uitgebracht voor een resident der Z.-A. Republiek. De verkiezing liep in de beste orde af. Wc luhuldlglngsfcesten. Oin H. M. der Koningin, bij gelegenheid van de inhuldigirgsteesten, een beeld vooroogen te stellen van net volk, waarover Zij dan zoo juist de regeering zal hebben aanvaard, wordt te Amsterdam een tentoonstelling voorbereid, waarop men van plan is op levensgroote beelden de volkseigen kleedeidrachten, die thans nog worden gedragen, aan H. M. de Koningin in de eerste plaats er vervolgens aan landgenoot en vreemdeling te aanschouwen te geven. Het comité, dat deze laak op zich heeft ge nomen, doet daartoe een beroep op de mede werking uit al die plaatsen en plaatsjes van ons laud, waar het volkseigen karakter der heden- daagsehe Nederlanders zich ook nog afspiegelt in uiterlijke dracht en tooi. De tentoonstelling zal waarschijnlijk in het nieuwe Stedelijke Museum te Amsterdam wor den gehouden. Op het oogenbük beslaat bet vooiloopig comité uit de heeren I'. van Eeghen, J. H. van Eeghen, mr. J. M. Jolles en mr. J. E. van Someren Brand, die reeds van vele mannen van wetenschap en kunst hulp hebben genoten, welke hun ook voor het vervolg is toegezegd. Gomeonteonderncmingen. De bekende circulaire van den Minister van Binnerdandsche Zaken is van minder wijde strekking geweest dan men aanvankelijk dacht. Haar inhoud kan men opmaken uit betgeen de Minister in de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over zijne begrooting mededeelt. Bij adres vari 15 Februari 1897 wendde jhr. mr. D. O. Engelen, lid van den raad dei- gemeente Zutphen, zich tot de Koningin- Weduwe, Regentes, met bet verzoek zoodanige maatregelen te nemen, dat alsnog op de be- grooting van die gemeente, dienst 1897, posten zouden worden gebracht betreffende de (ver moedelijke) ontvangst en de (vermoedelijke) uitgaaf voor de gemeentelijke gasfabriek en voor de gemeentelijke waterleiding. Van vverisch tot specificatie was daarbij geen sprake. Gemelde begrooting bevatte uitsluitend bet volgende Inkomsten (volgnummer 24). Vermoede lijk batig slot der rekening van het beheer dei- gasfabriek Memorie. Uitgaven (volgnummer 170). Mogelijk nadeelig slot der rekening van het beheer dei- gasfabriek, om in de eerstvolgende exploitatie rekening der fabriek te worden gedektMe morie. (Volgnummer 171). Als boven van het beheer der waterleidingMemorie. (Volgnummer 172) Mogelijk batig slot dei- rekening van bet beheer der gasfabriek, om aan het bestuur dier fabriek te worden uitge keerd: Memorie. (Volgnummer 173). Als boven van het beheer der waterleidingMemorie. Tussehen den ambtsvoorganger van onderge- teekende, in wiens handen het adres van den heer Engelen en de daarbij overgelegde be scheiden werden gesteld, en Gedeputeeule Staten van Geldei land vond eene uitvoerige gedachten- wisseling over de onderhavige aangelegenheid plaats. Bij brief van 29 Mei 1897 merkte de minister Van Houten onder meer op, dat, ter wijl Gedeputeerde Staten zeiven in 1895 ter zake van de herziening der instructies en der verordeningen betreffende de gasfabriek en de waterleiding voorop hadden gesteld, dat de ont vangsten dier inrichtingen ontvangsten der ge meente zijn en in de gemeentekas thuis belmoren, uit de medeJeelingen van den beer Engelen scheen te moeten worden afgeleid, dat geeri der door Gedeputeerde Staten aangeduide voor schriften te Zutphen werd opgevolgd. In hun antwoord dd. 4 November 1897 deden Gedeputeerde Staten een beroep op de omstandig heid, dat men zich »in de pinktqk een enkele maal feitelijk in de onmogelykheid geplaatst ziet om beginselen, die theoretisch overigens volkomen juist zijn, aoulrance door te drijven." Ondergeteekende slelde in zijne missive van 24 November 1897 hiertegenover, dat te Zwolle, te Deventer en te Kampen, die ten deze met Zutphen op één lijn mogen worden gesteld, de praktijk met de door Gedeputeerde Staten als juist erkende beginselen in overeenstemming is. Ten slotte jcf de ondergeteekende te kennen, dat, aangezien bij de bedenkingen van den heer Engelen juist acht, hij meende tijdig te moeten mededeelen, dat een volgend jaar voor tus- schenkomst der Regeering ten opzichte der begrooting voor 1897 was het te laat op de aangelegenheid zijne aandacht zoude blijven gevestigd. De ondergeteekende beeft alzoo geenszins be paalde voorschriften gegeven omtrent de wijze, waarop de arlt. 204 en 205 der gemeentewet behooren te worden uitgevoerd. Ook van eene eigenlijke beslissing is geen sprake. Doch hij heeft bezwaren gemaakt tegen algeheele terzijdestelling van genoemde wetsartikelen. De begrooting was zoodanig ingericht, dat al mocht schijnbaar eeaig verband van ont vangsten en uitgaven ter zake van gasfabriek en waterleiding met de gemeentefinanciën be houden zijn, inderdaad de exploitatie-uitkomsten ten eenenmale van liet overig geldelijk beheer der gemeente waren afgescheiden en dienten gevolge elke samenhang met het algemeen financieel beleid werd gemist. Niet alleen wijzen de in den aanhef genoemde volgnummers slechts rnemorieposten aan, doch eventueele saldo's komen niet der gemeentekas ten goedezij zijn bestemd »om aan het bestuur der fabriek (waterleiding) te worden uitgekeerd." Even/oo moeten mogelijke nadeelige sloten sin de eerst volgende exploitatierekening" woi den ge lekt. Blijkens bericht van den Commissaris der Koningin in Gelderland hebben Gedeputeerde Staten by besluit van 7 December 1897 de begroeting der gemeente Zutphen voor 1898 waartegen weder hetzelfde bezwaar geldi. teruggezonden ter wijziging. De ondergeteekende had reeds besloten andere maatregelen te nemen irufisn dit niet was geschied. De Kamer-zetel te Deventer. Te Deventer wordt reeds genoemd als can- didaat der Volkspartij voor liet lidmaatschap der Tweede Kamer de heer Gerritsen, te Am sterdam. De heer J. Stoffel, die thans tot herstel van gezondheid in het buitenland verblijft, beeft aan bet bestuur der Volkspartij te Deventer een schrijven gericht, waarin hij o.a. zegt: Tot mijn diep leedwezen moet ik u mede deelen, dat ik mij genoodzaakt heb gezien, om gezondheidsredenen mijn ontslag te nemen als lid van de Tweede Kamer. Gij begrijpt dat dit besluit mij een zwaren strijd heeft gekost, en dat het mij ook vreeselijk leed heeft gedaan, deze teleurstelling aan de Volkspartij te hebben bereid. Ik kon eu mocht echter niet nndeis doen. Bnrnia en Saparoca, De correspondent van de JV. li. Ct. seint Het fregat Emma, dat van Amboinn is terug gekeerd, bracht de tijding mede, dat de eilanden Bands en Saparoea ongedeerd zijn gebleven De luitenants lutje en Bosch. Het Bat. DLbld. verneemt dat, aangaande de requesten om gratie voor de luitenants Lulje en Bosch, door den legei com mandaat een af wijzend advies is uitgebracht. De Minister van Finantiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 22 dezei bedroeg bij de Nederlandsehe Bank f 6,370.33 A bij de betaalmeesters.... - 1,994,370.88 Te zanten. f 2,000,741.21 Va De heer van IJsseldijk, stationschef te Haarlem, wordt met 1 Mei gepensionneerd. Het bedrag der 19e jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel, in het laatste najaar gehouden, is totaal f 78.047.92V3 dit is f 106.38 hooger dan de vorige. P. van Vlaardingen. f teravond is alhier overleden de heer P. Vlaardingen, hoofd der 1ste openbare koste Iooze school. Sedert 1859 was de heer Van Vlaardirigon bij het onderwijs alhier werkzaamin 1860 werd hij hoofd eener school. Het vorig jaar mocht hij zijn 40-jarig jubi leum als onderwijzer vieren. De rust, die hij weldra hoopte te kunnen genieten zijn pensioen-aanvrage was jui't bij den Raad ingekomen is hem niet meer gegund geweest. Een droevige gebeurtenis is gisterenavond afgespeeld in een tuin aan den Overschieschen weg. De aldaar wonende bouwman Tunis bad eenig oud stroo verbrand en toen daarvan de nog smeulende asch bleef liggenliepen twee kinderen van hem er naar toe. Het schijnt dat nog een vlam uit de asch opsloeg, ten minste een oogenblik later stonden de kleeren van het 7-jarig meisje in vlam, terwijl het jongere zusje naar huis liep om den vader te waarschuwen. Oogenblikkelijk snelde deze naar zijn onge lukkig kind en na vergeefs getracht te hebben bet vuur met de hand te dooven, dompelde hij liet in water. Helaas, het vuur was reeds zoo doorgedrongen, dat het lichaam van het arme kind met brandwonden was bedekt, die van dien aard zyn dat ernstig voor het leven wordt gevreesd. Geneeskundige hulp trachtte de pijn eenigszins te lenigen. Ook de vader heeft ernstige brandwonden aan de handen bekomen bij zijn pogingen om zijn kind te redden. Hedenmorgen waren aan de visehmai kt twee manden kabeljauw en schelvisch aangevoerd de prijzen waren voor: kabeljauw van fl.25 tot f2.721/a, schelvisch van f 0.55 tot f 0.621/3 alles per koop. BURGERLIJKESTAND, deboren 23 Jan. Jantina Alida, dochter van W. Postema en A. Beukema, Oosterstraat. 24 Jan. Annetta, dochter van C. Monster en M. van Wassenaar, Willemshofje. Jan zoon van A. Dijkstra en G. J. Paardenkooper, Polderstraat. Petronelia, dochter van F. W. Ruseier en M. C. Vrijenhoek, Eagastraat. 25 Jan. Theodorus Johannus Antonius, zoon van 11. Etrnan en B. Haarniann, Lange Singel- straat. ((verleden: 22 Jan, Juhaunes Adrianus Alphonsus Kockx, 2 maanden, Hendrik Gahehtraat. Zitting van Dinsdag 25 Januari 1S9S, des namiddags ten twee ure. Voorzitter de Burgemeester, de heer 11. J. Versteeg. Tegenwoordig 20 ledenafwezig de heer Maas. Alvorens de notulen worden gelezen, neemt de Voorzitter het woord om, zooals spr. zegt, de goede gewoonte te volgen in de eerste vergadering van het jaar u en uwe gezinnen en in u de gemeente en de ingezetenen hei! en zegen in het jaar dat voor ens ligt toe te wenschen. Ik wil daarbij de hoop uitspre ken dat met Gods hulp onze beraadslagingen mogon strekken in het belang en tot heil dor gemeente. AVanneer ik terug zie op het afgeloopen jaar dan ben ik dankbaar maar niet voldaan. Dankbaar voor de welwillendheid die hot Dag. Bestuur steeds van u mocht ondervinden. Wel was er niet altijd een stemmigheid, maar toch in elk geval bleek bij de discussion de waardeoring van elkanders opiuiën. Dit stel ik op hoogen prijs en daarvoor beu ik dankbaar. Dankbaar ook omdat zich in het afge loopen jaar, naar ik vernomen heb industrien hebben gevestigd, dankbaar dat er nieuwe gebouwen zijn verrezen, omdat dit het bewijs is van welvaart. Zeer dankbaar voor al ook ben ik voor het door uwe vergadering steeds votcerea der gelden welke wij aanvroegen voor de werken aan de Maas. Daar mede hebt gij te kennen gegeven dat gij met ons de overtuiging bezit dat de victorie voor de gemeente vau de Maas zijde moet komen. Maar niet voldaan ben ik over de medewerking der handelaren tc dezer plaatse. Het geeft niet of wij Gods zegen vragen eu onze tienduizenden be schikbaar steilen en de werken aan de Maas blijven braak liggen. In het afgeloopen jaar is het aantal licbtcrschepen toegenomen doch dat der zeeschepen verminderde. Ik heb gezien dat in het jaar 1895 werd aangevoerd 18000 last granen, in 1896 25000 last en in het jaar dat achter ons ligt 30000 last granen. Ik wil geen conclusie trekken maar ik hat dit over aan u die met mij geroepen zijn de belangen der gemeente te behartigen. Ik eindig deze toespraak wet den wenseb uit te spreken dat zij die invloed kunnen uitoefenen op den gang der zaken, deze willen aanwenden in het belang van den welvaart dor gemeente. (Applaus.) De heer Elzevier Dom dankt den Voorzitter voor de woorden, die deze heeft gesproken en sluit zijn rede, (die zeer zacht werd uitgesproken cn dus moei lijk gevolgd kon worden) met de beste wenschen voor den bloei der gemeente. Do notulen van de vorige vergadering, van 28 December j.l. worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. Iugekomen zijn de volgende stukken Van dc Gedeputeerde Staten dezer provincie, Prov. blad no. 84, houdende bericht dat bij Kon. besluit van 16 December j.l. aan den heer Mr. J. A. van Gilse op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als schoolopziener in het arrondissement Botterdam (zuidelijk) met ingang van 1 Januari 1898. Idem, Missive ten geleide van hot door hen goed gekeurde raadsbesluit van 21 December j.l., tot het doen van af- en overschrijving op de gemeente- begrooting, dienst 1897. Idem, Missive ten geleide van de door hen goed gekeurde raadsbesluiten van 21 December j.l. tot verhooging van- en toevoeging aan de gemeente- begrooting, dienst 1897. Idem, Missive ten geleide van het door hen goed gekeurde suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1897/8. Idem, Missive ton geleide van het K. B. dd. 29 December j 1. no. 38, houdende goedkeuring van het besluit van den Baad d.d. 12 November j.l. tot het heffen van een belasting voor het gebruik van aan de gemeente beboerende terreinen tier zoogenaamde werf „do Nijverheid" tot het daarop nedsrleggen van koopmansgoederen. Idem, Missive ten geleide van het K. B. d.A 28 December j.l. no. 17, houdende goedkeuring .n het besluit van den Raad d.d. 27 October j.l. tot het heffen van opcenten op de hoofdsom dor Perso- ueele belasting. Idem, Missive ten geleide van het door hen goed gekeurde besluit van den Baad dd. 21 December jl. tot het verhuren van grond aan J. Flohil. Idem, Missive daarbij de ontvangst berichtende van de hun in afschrift medegedeelde verordening, regelende dc bomvpolitie en de verplichtingen van eigenaars vau naburige erven, door don Baad vast gesteld den 21 December jl. Idem, Missive ten geleide van het door hen goed gekeurde raadsbesluit dd. 21 December jl. tot verkoop van inschrijving op de grootboeken der 2 °/0 N. W. schuld. Allen aangenomen voor kennisgeving. Van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, Missivo ten geleide van de rekening dier Kamer, met de daarbij behoorende bescheiden, over 1897. Om onderzoek en rapport in handen gesteld van de Financiëelo Commissie. Van Curatoren van het Gymnasium, Missive eene aanbeveling bevattende tor benoeming van een lid in hun College, ter vervulling der vacature ontstaan door het eervol ontslag aan den hoer C. J. Loncq. Op die aanbeveling zijn geplaatst de heeren1. Dr. W. A. Lehman de Lehusfeld 2. Mr. A. J. Blok. Ter visie gelegd om in dc volgende vergadering tot eeng benoeming over te gaan. Van den heer N. F. Elzevier Dom, bericht dat hij zijne benoeming tot lid dor Gezondheidscommissie aanneemt, Kennisgeving. Van den heer P. van Vlaardingen, hoofd der le openbnre kostelooze school, adres betreffende het aan hem te verleenen eervol ontslag onder de daaraan verbonden verplichtingen der gemeente. Do Voorzitter zegt hierbij het volgende: Het is slechts eenige dagen geleden dat dit ver zoek aan nwe vergadering is ingekomeninmiddels is het bericht ingekomen dat hij is overleden. Ik stel voor beide stukken voor kennisgeving aan te nemen. Maar ik kan niet nalaten hierbij een woord van erkenning te spreken voor de verdiensten van den man. dia gedurende bijna een halve eeuw een ge wichtige betrekking in deze gemeente heeft waar genomen. (Applaus.) Van E. Sevenadres om vrijstelling van het betalen van zijn aanslag in do plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1897/8in handen gesteld van Burgemeester en Wethouders ter be schikking. Van G. J. van Doorn, bezwaarschrift tegen ziju aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1897 8; om advies in handen gesteld der Commissie voor de plaatselijke belastingen. Van II. de Vringer Hz. e. a., adressen om resti tutie van betaalde plaatselijke directe belasting, dienst 1897om advies in handen gesteld van Burgemeester en Wethouders. Van Meijer H. Goudeket, kunsthandelaar te Am- sterdam, een schrijven houdende verzoek aan den Baad zijne kunstzaal met een bezoek te willen ver eeren. Dit verzoek werd, als zijnde ongezegeld ter zijde gelegd. Achtereenvolgens werden nu benoemd: Tot lid der Commissie voor het Burgerlijk Arm bestuur de heer J, M. van der Schalk Jr(aftredend lid)tot regentes van het St. Jacobs Gasthuis mevrouw G. Bakker, geb. Coolen tot hoofdopzichter bij de Gemeentereiniging de heer D. J. Halünk, thans od- zichter bij de gemeentereiniging te Meppel, onder gehoudenheid dat hij vóór 15 Eebr. in functie zal treden. Het ontwerp-besluit tot het doen van af- en over schrijving op de gemeentebegrooting dienst 1897, tot een bedrag van f 150, alsmede dat tot betaling' uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeente begrooting, dienst 1897, tot een bedrag van f50, wer den goedgekeurd. Thanj kwamen in behandeling de voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der ge meentebegrooting voor 1898, en in verband daarmede voorstel tot bepaling van het heffingspercentage voor de plaatselijke directe belasting nqar het inkomen dienstjaar 1898/9. (Zie ons nomrner van 23/24 dezer)! Overeenkomstig beide voorstellen werd besloten zoodat het hc-fiingspercentago voor 18US,9 is bepaald op 3«/10 Het 2e suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting dienst 1897 werd tot een bedrag van f66.38 vastgesteld. Overeenkomstig bet rapport der Commissie voorde plaatselijke belastingen werd ontheffing verleend op dc aanslagen vau: L. do Munnik, J. B. A. M. Beu kers, J. W. van Giezen, II. E. Sondorp, C. van der Lely, J. C. Versnel en J. Zijdemans; op de bezwaren van C. Leonders en J. A. J. Meijer werd, mede over eenkomstig het rapport dier Commissie, afwijzend beschikt. Aan J. W. Boer werd, op grond van art. 243 der gemeentewet, restitutie verleend op zijn aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1897/8, ten bedrage van f 4.40. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders werd, op grond van art. 68 der Verordening op de brandweer eene gratificatie van f 1.50 voor ieder toegekend aan de agenten van politicH. van Bellen, C. Meyers, W. Mulder, 11. A. Eykclboow, W. F. van der Beek, O. Kesteloo, D. N, G. Habermehl, A. Gouds waard, N. van Gcrven, W. van Leeuwen, A. Noordijk, J. van Katwijk, H. van der Hoeven, C. Middendorp en L. M. Boogaars. Op grond van art. 2 der Verordening regelende de jaarwedden van de leeraren bij het Hooger- en Middelbaar onderwijs werd de jaarwedde van den leeraar O. W. B. Ingenhoes, met ingang van lJan. j.l., vastgesteld op f1020 voor het Gymnasium ca f1190 voor de Hoogero Burgerschool. Thans kwam in behandeling het voorstel van Buigemeester en Wethouders tot verhooging van de jaarwedde van den Concierge van het Gymnasium (zie ons nr. van 23/24 dezer.) Dr.de B r u ij n acht den datum van in werking tre den der verhooging (1 Dec.) niet juist en achtl Sept. daarvoor juister. Voorts acht spr. de verhooging vau f 100 te gering en stelt voor die te brengen op f150. Met een uitvoerige becijfering van benoodigd materieel enz. en meerdere werkzaamheden "oorhet grootere gebouw toont spr. aan dat de verhooging van f 100.niet voldoende is. De heer Visser beantwoordt dezen spr. en moti veert daarbij én deu datum én de verhooging. Na uicvoerige vraag en antwoord tussehen deza beide heeren wordt ten slotte door den heer den Breems de zaak nog eens uitvoerig toegelicht, waarna het voorstel van dr. de Bruijn tot verhooging inct f 150 wordt verworpen met 14 togen 6 stemmen. Aan H. P. S. Engering werd tot wederopzegging een strookje gemeentegrond voor zijn woning aan hot Westcrhavenhoofi in huur afgestaan voor f5.— per jaar. Besloten werd onderhands voor dit jaar to ver huren de perceelcn weiland onlangs aangekocht van dc Wed. E. C. Papenhuijzen en wel aan de tegen woordige huurders M. van den Berg en H. van der Mo t voordenzelfden huurprijs als waarvoorzij ze reeds in huur hadden. Art. 26 der verordening op de heffing van eene belasting naar hot inkomen werd gewijzigd, zoodat er nu komt te staan: vóór 31 December 1898. Den heer de Groot heeft dit voorstel teleur ge steld, omdat hij gehoopt had een voorstel tot gebcele herziening te krijgen. Spr. vreest dat de minister ook zijn goedkeuring zal onthouden aan deze verordening. Spr. stelt voor B. en W. te verzoeken deze verordening te herzien en in overeenstemming te brengen met do nieuwe gemeentewet. De Voorzitter vraagt of werkelijk iets anders door den Raad werd verwacht dan nu wordt voor gesteld. Do voorgestelde wijziging betreft niet do verorde ning zelve maar de bepaling omtrent dc herziening. Do verordening dio door den minister niet is goed gekeurd, bevatto echter wijziging in de verordening zelve. De heer Mr. Jansen meent dat het gchcele voorstel nog kan worden uitgesteld, wij kunnen dat doen op 30 April. De heer Elzevier Dom acht dit gevaarlijk omdat wanneer eventueel de verordening niet werd goedgekeurd, men zonder inkomsten zou zijn. De belasting gaat in op 1 Mei en niet op 1 Januari. De heer de Groot blijft zijn voorstel verdedigen. Dc Voorzitter nadt ten sterkste af om het voorstel niet aan te nemen. De wijzigingen kunnen zeer veel discussie ten gevolge hebben en bet is van het grootste belang dat het ontwerp a tête roposéo wordt overwogen. De heer De Groot doet een voorstel om het door B. en W. ingediende voorstel ter zijde te leggen en B. cn W. uit te noodigen zoo spoedig mogelijk een definitieve regeling in te dienen. Het voorstel—de Groot in stemming gebracht wordt verworpen met 16-4 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt daarop met algcrneene stemmen aangenomen, De ontwerpverordening, bevattende bepalingen voor den dienst der gemeentereiniging (zie ons nr. van 22 dezer), werd onveranderd vastgesteld. De heer Mr. Jansen vraagt wat wordt ver staan door kar en praam. De heer Van der Vlies deelt mede dat 1 kar is 1 M'. en een praam 6 M3. De heer Jansen wenscht dan liever laatstge*

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2