BINNENLAND. Poststempels. Slateu-Gcneraal. STADSNIEUWS, VL A AR DIN GEN. Lord Georges Hamilton verklaarde in een rede te l'hiswich gehouden, dat de Engelsche regeering in den loop van dit jaar maatregelen zal gaan nemen met het oog op de toekomstige invoering van den gouden standaard in indië. i tie hervorming achtte Hamilton veel ge makkelijker dan men wel denkt. 1 'it Cannes wordt bericht dat Gladstone weer uit wandelen gaat. l)e Brili-ehe werktuigmakers zullen naar alle waarschijnlijkheid Maandag het werk hervatten. Volgens de Ustdeutsche Sundschmi is de stadhouder van Bohème, graaf' Comlenkove, naar Weenen ontboden. Men verwacht dat hij zijn ontslag zal krijgen, wijl hij liet verbod tot het dragen tier faculteitskleuren op eigen verantwoording hoeft uitgevaardigd. Als zijn opvolger wordt de gewezen stadhouder graaf Thun genoemd. De Duitseher Wolf is uitgedaagd door den Tsech di'. Pinkas, omdat Wolf in den Landdag den Tsechen had toegeroepen nEen volk van politie-kneehten." De It".!:r"tinche Kamer heeft tot voorzitter gekozen Biaiv rum. Vervolgens .'hield de Kamer zich bezig met do Riff-piraten. De onder-staatssecretaris voor buiieniand-che zaken, graaf Donin, verklaarde dat taliil zoo noodig met andere mogendheden de vraag zal overwegen welke maatregelen te nemen zijn om, zonder gevaar voor vreemdc- belangen, de veilige scheepvaart te verzekeren. De Italiaanse!»; socialisten moeten voor nemens zijn, manifestaties te houden op den dag. waarop liet voorstel tot vermindering der graanrechten in de Kamer in behandeling komt. De regeering dergelijke za! manifestaties verbieden. De Italiaanse lie regeering roept, met het oog op de nog steeds voortdurende onlusten, de lichting '1874 onder de wapenen. De Bulgaarsehe ritmeester B'ütchefï en de commissaris van politie Xovelitch zijn in hooger beroep wegens den veelbesproken moord op Anna Simon ter dood veroordeeld. liet (lof nam niet. zooals de rechtbank, ver zachtende omstandigheden aan. Een telegram uit Johannesburg aan de Ti. -os besclmldgt het lid van den Uitvoerenden Raul Wolmarans van knoeierijen bij de verkiezingen ten gunste van Kruger. Aan de Berliner Lokal-Anztigac wordt ge seind, dat in den nacht van Zondag op Maandag een vooruitgeschoven post aan de Kiautscluiu- baai door Cbineesch gepeupel vermoord is. Er zijn troepen heen gezonden, evenals naar Kiautsciiau. Het moet thans zeker zijn dat Duitschland Kiautsciiau voor 99 jaren van China in pacht krijgt. De Th>ics verneemt, dat de Russische zaak gelastigde te Peking de Chineesche regeering heeft verzocht de voorwaarden, welke Engeland eischt voor het sluiten eener leening, te ver werpen. Dinsdag zou Rusland aan liet Tsung- Li-Yainen een leening aanbieden onder dezelfde voorwaarden. De Fransche zaakgelastigde moet, volgens betzelfde bericht, zijn Russischen collega onder steunen. Novoje Wremja bespreekt op verzoenings- gezinden toon het vertrek der Engelsehe sche pen uit Port-Arthur. liet blad maant de Russen aan tot een kalme opvatting, daar de Rus sische en Engolsclie belangen in het Verre Oosten niet met elkaar in botsing komen. De Spaansche minister-president heeft de Regentes een telegram uit Washington over gelegd, dat zeer bevredigend moet zijn. De minister van marine heeft de zeeofficieren te Havanna vergunning gegeven deel te nemen aan een feestmaal, door de officieren van den Amerikaanschen kruiser Maine aan te bieden aan consul Lee. Te Havana zijn een Duitsch en een Engelsch oorlogsschip aangekomeneen Fransch schip wordt dezer dagen verwacht. De Cubaansche opstandelingen Menocal, Broch, Fernandez Velasco, Bettencourt, Ocavril en Du Casuso hebben aan den Spaanschen consul te New-York hun onderwerping aange boden. Een telegram uit New-York aan de Impartial deelt mede, dat de Wetgevende Vergadering van den staat New-York een motie ten gunste der Cubanen, en die van Mississippi een motie ten gunste van de erkenning der Cubanen als oorlogvoerende partij heeft aangenomen. Atjeh. De correspondent van de iV. 12. Cl. te Bataria seint Toekoe Oemar is naar de vallei van Djantoi teruggekeerd. Morgen gaat kapitein van der Maaten met twee compagnieën daarheen om Djantoi te bezetten. Het blad teekent hierbij aan Wat wij vreesden, is dus geschied. Toekoe Oemar laat er geen gras over groeien, en dwingt ons nu, naar een vrijwel waardeloos valleitje twee compagnieën af te zenden, om daar positie te nemen en er wellicht eenige dooden eri ge wonden te krijgen, terwijl wij het punt waar wij wezen moesten, dat is Rantja of beter gezegd Baroe op de grens van Pedir, we! hebben be zocht maar niet vastgehouden. Oemar kan nu terugwijken naar de We-tkuit ofwel naar Pedir, naar verkiezen. Laat ons hopen dat hij maar voor korten tijd genoegen zal beleven van het strategisch voordeel dat hij op ons heeft behaald. Griffierechten Wij vernemen, dat bij de regeeririgoverwogen wordt om de zoogenaamde griffierechten in Het vervolg ten bate van den Siaat te doen komen, in plaats van deze als emolumenten voor de griffiers te doen strekken. Vei kregen rechten zouden hierbij natumlyk geëerbiedigd worden, doch bij benoeming van een nieuwen titularis aan een der grootearrondissements-rechibanken, zou alsdan daarmede gewacht worden, tot wet telijke voorziening ten opzichte van nieuw be noemden zou zijn getroffen. Op deze wijze zouden de geëmployeerden der griffie hun In tig gewerischt ideaal bereiken en rijk«ambtenaren worden. Pensioen voor katholieke onderwijzers. Aan de katholieke schoolbesturen in liet bisdom van Haarlem is door mgr. Bottemarine het volgende schiijven gezonden. Het verheugt ons ten hoogste, u te kunnen niededeelen, dat sinds l Januari het pensioen fonds voor onze katholieke onderwijzers opge richt en daarmede een sinds lang genoemde vvensch vervuld, in een sinds lang gevoelde behoefte voorzien is. Alle thans in ons bisdom welkende onder wijzers en alle besturen, waaronderzij werkzaam zijn, werden door ons geboord, en tot oi.ze groote voldoening hebben wij overal de noodige mede werking gevonden, zoodat wij dan ook in de ge legenheid zijn, de volgende bepaling te maken en bij dezen te uwer kennis te brengen. lo. Val nu af mag geen onderwijzer meer aangesteld worden aan onze parochiale scholen, tenzij hij lid zij of zich verbmde lid te worden van genoemd pensioenfonds. 2o. Alle onderwijzers, die reeds aan de bijzon dere scholen van ons bisdom zijn aangeleid en den leeftijd van 50 jaren nog niet hebben be reikt, zijn van 1 Januari 18'J8 af leden van liet fond-i. Vo r de onderwijzers boven dien leeftijd en voor de onderwijzeressen hebben wij genie :nd de toetreding, hoe gevveiisclit ook, te moeten vrij laten. 3o. De schoolbesturen houden de bijdiagen der leden van het fonds, bij de uitbetaling der traktementen in en dragen deze vóór uito. December 1898 en zoo vervolgens jaarlijks aan den penningmeester van het fonds thans den heer van tichaik, Prinsengracht 651 Am-ter- dam af, tegelijk met hun eiijen bijdrage (te zamen 5 pCt. der traktementen, na aftrek van f480 voor iederen onderwijzer.) Tevens geven wij bij dezen aan al onze reken- pliehtige schoolbesturen de noodige machtiging om de gevvenschte bijdrage jaarlijks op hun begrooting (ook die van 1898) te brengen, en zoo noodig, uit de kerkekas te bestrijden, aan gezien het hier geldt de belangen te vei zekeren met slechts van het onderwijzend personeel maar ook van het katholiek onderwijs zelf, waarvoor onze Kerk ten allen tijde de grootste zorg heeft gehad, waarvoor haar nooit eenig offer te groot is geweest. Waartoe dienen poststempels toch vraagt het Nbld. v. Bed. Eenvoudig om de postzegels onbruikbaar te maken, of om plaatsen tijd van afzending aan te geven? Wij meenen liet laatste, want voor 't onbruikbaar maken van postzegels had men geen naam- en tijdstempel rioodig. Maar de stempels, tegenwoordig bij de Neder- landsche posterijen in gebruik, beantwoorden lieelemaal niet meer aan hunne bestemming. Zij zijn versleten of wel de stempeling geschiedt nonchalant. Voor ons liggen de couverten vaD 47 brieven, waaronder enkele uil het buitenland. Welnu, die enkele uit bet buitenland zijn de eenige, waarvan de stempels te ontcijferen zijn. Op geen van de anderen is het uur, op de rneeste de daturn niet te ontcijferen, slechts van eenige weinige is de plaats van afkomst duidelijk lees baar. Wanneer men bedenkt, dat de poststempel in sommige gevallen kan moeten dienen ais bewijs, dan zal men erkennen, dat de aandacht van het Hoofdbestuur der Nederkindsche poste rijen wel eens op die onvoldoende stempeling gevestigd rriag worden. Door vijf raadsleden te Haarlem is een zeer uitvoerig toegelicht voorstel ingediend om aan B. en W. te verzoeken de sedert'lö78 aanhangig zijnde oprichting van een openbaar slachthuis opnieuw in overweging te nemen en daartoe met bekwamen spoed een voorstel aan den Raad te doen. In 1878 werden de kosten daarvan door D. en W. geraamd op f 70,000. In een vergadering van liet Nutsdepartement Zierikzee is aan commissarissen der Nutsspaar- bank de bevoegdheid verleend om, zoolang de reserve grooter blijft dan 10 pCt. van het aan de inleggers verschuldigde, een vierde gedeelte van de ieder jaar gemaakte winst te bestemmen voor uitkeering aan werklieden die door ziekte, ongeluk of den ouden dag verhinderd zijn in hun onderhoud te voorzien. Tot secretaris der gemeente Elbttrg is be noemd de heer L. van Veenhoven, ambtenaar ter gemeente-secretarie te Steenwijk. ROTTERDAM. 28 Januari. Een belangrijk voor stel, door B. en \V. bij den Raad ingediend, betreft ecu begin van uitvoering tc geven aan den aanleg der groote Maashaven, geraamd op een uitgave van U inilliocu. Thans wordt voorgesteld over te gaan tot de openbare aanbesteding van het graven van den mond dier haven, waarvoor de commissie voor de PI. werken het ontwerp bestek heeft gereed ge maakt. Tevens zijn daarbij gevoegd voorstellen tot berging van den te verkrijgen grond. De kosten van dit werk worden geraamd op fBif.OüÜ: op de begrooting voor 189S is als eerste termijn voor de nieuwe haven 3 milioeu uitgetrokken. In middellijk verband hiermede staan de overwe gingen van B. en W. bij ecu noodige herstelling aan den kaaimuur aan den mond der Leuvenhaven of het niet zaak zou zijn daarbij te rekenen op ecu gelegenheid tot het aanleggen met bootjes voor passagiersvervoer in locaal verkeer. B. en W. zijn daarbij tot het inzicht gekomen, dat wegens de onzekerheid omtrent hetgeen de wet gever in zake de overzetvoeren bepalen zal. het denkbeeld der commissie voor de pl. werken, ui. het verpachten van een aantal diensten, nog te gewaagd most worden geacht. 'Toch zal later, wanneer de Maashaven gereed is, het personenvervoer in die richting zoo belangrijk worden, dat bet wenscheiijk is hierop thans reeds het oog gevestigd te houden en reeds nu eenige steigers, geschikt voor personenvervoer als ook voor het overzetten van hand- en hondenwagens, daar te stellen. B. cn W. stellen mitsdien den Raad voor. te besluiten tot het herstel van bedoelden kaaimuur cn tot het maken van twee pontons volgens een bijgevoegd plan en daarvoor toe te staan f' -18,000. EERSTE KAMER. Zifting van Vrijdag ;*H .Januari. (iV telegraaf.) Do Minister van Justitie beantwoordde de redevoeringen omtrent zijne begroeting. Hij is, hoewel niet uit vrees voor clericals overlieersehing, voor behoud van het verbod van kerkelijke huwelijks inzegening vóór de sluiting van het burgerlijke, maar is voor uitzonderingsgevallen ter tegemoet koming aan gewetensbezwaren. Vereenvoudiging der kuwelijksformaliteitcn, met handhaving van het burgerlijk huwlijk, in den zin van verlaging van den leeftijd voor ouderlijke toestemming vereiseht, acht de Minister mogelijk. Traeteuicntsverhooging der leden vau het Iloog Militair Gerechtshof acht hij niet onmisbaar, vooral zoolang omtrent het voortbestaan van dat Hof nog niet beslist is. Wijziging omtrent de bepalingen op de los- en ligdagen achtte spr. niet urgent bij het verschil onder de gczagkcb'oenden in deze; wijziging van art. -107 B. W.. betreffende den vermogensstaat der minderjarige kindereu, is bij den Raad van State aanhangig, en ocue herziening van het Wetboek van Strafvordering is in bewerking. In zake de gekoorigkeid in de gevangenis tc Amsterdam verwierp do Minister als ongegrond do ernstige beschuldigingen dor Academie van Weten schappen wier conclusion hij onbevredigend acht, meenende hij practischer middelen tot wegneming van het gchoorigkeidsbeznraar te kunnen toepassen. Het hoofdstuk werd zonder stemming aangenomen. Bij Binnenlandscbc Zaken kwam de heer Godin de Beaufort terug op de voornemens tot wijzi ging van de regeling der gemeentelinantiën nopens de progressie en vreesde dut de Minister op het verbod van progressie zal terugkomen. Een onderzoek acht hij pracmatnur na de korte wer king der wet en bij invoering van een vro;;r;.Jsie- stelscl, gelijk de Minister als kamerlid v .orstelde, zouden de geiortuneerden de gemeenten verlaten en zouden de minder gegoeden benadeeld worden tot schade ook van don middenstand en met toeneming der werkeloosheid als gevolg. Men neme een wijde proef mot het stelsel neer gelegd in do bestaande wet-Van Houten. De heer Bultman besprak de reorganisatie van de landbouwbelangen en juichte deconcentratie in een officieele landbouwafdeeling toe, al had hij liever een afzonderlijk Ministerie van landbouw, handel en nijverheid gehad. Bij de afdceling hadden echter alle domeinzaken moeten overgaan en had de zoetwatervisscherij gebracht moeten worden. Hij bracht den Minister den dank der landbouw bevolking voor de bevordering van den bloei van landbouw- en volksbelangen. De heer Van Nispen tot Pannerden be toogde dat dc treurige toestand van den landbouw te wijten is aan de bescherming van dien tak in het bui tenland en aan de slechte oogsten, maar niet aan den boer. Daarin zal een landbouwafdeeling niets veranderen. Veeleer zal die instelling een kwaad zijn voor den landbouw. Spr. bestreed in de drankwet hot verbod van vrijen drankverkoop en zette zijn standpunt tegen hot beginsel van leerplicht uiteen omdat dwang is af te keuren en dc staat hier niet mag ingrijpen. Verder wenschto hij schrapping van het mond- en klauwzeer als besmettelijke veeziekte. De heer Fransen van de Putte verkreeg verlof aan de Ministers van Binnenl. Zaken cn Wa terstaat inlichtingen to vragen omttent den toestand der boezemwateren iu Delfland, De interpellatie zal gehouden worden nd dc waterstaatsbegrooting. Do heer Alberda van Ekenstoinbetoogde noodzakelijkheid van Hinken steun voor vrouwelijk ambachtsonderwijs, en hij dringt aan op spoedige verzorging van de opleiding van het vrouwelijk en mannelijk personeel bij het. lager onderwijs door meer concentratie aan de Rijkskweekscholen, cn hij wijst ten slotte op het groote belang tot opwekking en bevordering van goede pnedagogic. De heer Bultman bestrijdt dc beweringen van den heer Van Nispcn, houdt vol de noodznkelijkgoid van speciale zorg voor landbouwbelangen en betoogt dat door protectie slechts enkelen, bijv. zij die koren of andere hoofdproducten voor de volksvoeding verbouwen, zouden gebaat worden; en deovergroote meerderheid, de landbouwstand in 't algemeen, er niets aan zondo hebben. De heer Melviil van Lijnden zou veran dering in 't leerplan der gymnasia doorGrieksch niet meer verplichtend te stellen betreuren. De Minister van Binnonlandsohe Zaken dankt voor den steun, ondervonden voor de concentratie van de regeeringszorg voor den land bouw. De Regeerig wil veel doen voor den landbouw. Hij betoogt het nut van een directeur-generaal voor de ontwikkeling van den landbouw, 's Lands belang verbiedt om op dit oogenblik het mond- en klauwzeer te schrappen als besmettelijke veeziekte. Wanneer 'tGrieksch aan de gymnasia facultatief mocht worden gesteld, zal het peil van het Hooger Onderwijs hierdoor niet worden verlaagd, zooals de heer Van Lijnden meende, maar worden verhoogd want het onderricht o. a. in het Latijn zal heter tot zijn recht komen. Op het gebied van ambachtsonderwijs voor jongens en meisjes kan z. i. vooral het particulier initiatief, gesteund door de Regeeriug, nuttig werken. Met uitbreiding van Rijkskweekscholen moet men voorzichtig zijn. Voor het doen van een voorstelom alle gemeentelijk.: kweekscholen tot Rijkskweekscholen to maken, zal hij zich nog wel tienmaal moeten be denken. Voorstel tot pensionneering van het personeel aan gemeentelijke kweekscholen is iu voorbereiding, hoewel de Min. op ditoogen hl (k :wg geen toezegging kan doen. Hij verdedigt leerplicht ais middel om het recht van het kind te handhaven. Oudera moeten niet vrij zijn met hunne kinderen te kunnen doen wat zij willen en hen kunnen verwaarloozenmaar zij moeten tot een goede opvoeding verplicht zijn. Van dezen Minister is geen afschaffing van de drankwet te verwachten. De wet zal echter verbeterd moeten worden. Voornemens tot wijziging van de regeling der gc- meelitefinacdën nopens de progressie kunncu alleen beoogen eenige uitbreiding der thans beperkte pro gressie. Hoofdstuk Binnenlandscho Zaken wordt hierna aangenomen. Het wetsontwerp tot wijziging van het overgangs recht van onroerende goederen, nagelaten door niet- ingezetenen, wordt, nadat o. a. de heer Fransen van de Putte liecft geprotesteerd tegen de gerino-- «,'ltnttiug door den Minister van de bezwaren van de Nederlanders in Indië, aangenomen met 38 tegen 4 stemmen. Hij Hoofdstuk Finantién bespreekt de heer P r i n s de munt (piaestie, betoogt het nadeel van den dubbelen standaard, en meent dat het bimetallismc volstrekt niet dc voordceleu heeft opgeleverd welke men er van voorspeld had. De heer Bultman oppert eenige bezwaren tegen de schatting in het Personeel van buitenplaatsen en arbeiderswoningen ten platten lande. Door de politie alhier werden hedenmorgen alhier aangehouden 2 rondreizende kooplieden J. A. en M., die heiden gesignaleerd stonden in liet Algemeen Politieblad tot het ondeigaau vin 3 (htgen hechtenis de eeiste en de tweede van 2 X 1 dag hechtenis wegens het niet be talen van de hem opgelegde boete. De schipper J. Dammers, wonende te Bleis- wijlc, viel gisteiavond van zijn vaartuig in de Beide dooidat zijn vaarboom uitgleed. Rij wist zichzelf te redden door naar den kant te zwem men, waarna hij in het brugwaciitershuisje aan deOoievaarsbrug zich van droge kleeren voorzag. Dh machine van de tram die to 9'A uur op de Koemarkt alhier wisselde, derailleerde, waar door deze tram niet eer kon vei trekken dan te 'LO1/.! uur. De tram die nit Rotterdam achter de gede railleerde volgde is naar hier opgereden om de wachtende passagiers af te halen. Gisterenavond waren aan de visclimarkt aangevoerd 2 partijen voorn en spiering; de prijzen waien voor voorn van f0.25 lot f 0.50, spiering van 10.20 tot f0 30, alles per koop. Hedenmorgen waren aangevoerd 14 manden schol, leng en schelvisch de prijzen waren voor schol van f 0.40 tot f 1.10, leng van f 2.37Vs tot f3.50, schelvisch van f 0.50 tot fl.alles per koop. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 27 Jan. .1. Krommenhoek, 24 jaar en ,1. van der Vlies, 27 jaar, J. P. Huihoven, 22 jaar en A. W. Verbij, 24 jaar. W. van der Hoek, 29 jaar en M. van Zomeren, 23 jaar. W.G. van Put, 23 jaar en J. van der Roer, 20jaar. Geboren 20 Jan. Adriana, dochter van D. Krommen hoek en M. R. vau der Gaag, Berendinastraat. B. en W. stellen aau den gemeenteraad voor aan W. Hoogerboord, pachter van de opbrengst vau het pontgeld, alhier eeno remissie op de pachtsom van 1897 toe te kennen van t' 8, onnlat genoemde pachter in het eind van het vorige jaar genoodzaakt was zijn pont in de Haven te doen stil liggen, wegens het groote aantal schepen aldaar. Door B. en W. wordt voorgesteld aau de heeren J. van Deventer te Schiedam en P. A. van Deventer alhier toe te staan op een ge deelte van de hun in erfpacht uitgegeven grond eene bakkerij te stichten in plaats van woon huizen, gelijk in het eifpachtscontract was voorgeschreven. Voorgesteld wordt tevens aau dezelfde heeren grond in erfpacht uit te geien aan den Singel ten einde daar vier woonhuizen te stichten. In verband met de nieuwe bestrating van de Westhavenkade, een deel der Oosthaven- kade en de Breede Havenstraat, stellen B. en W., overeenkomstig het adres van de Commissie voor de Gemeentewerken, voor de Gemeeute- begrooling met f 7000 in ontvangst en uitgaaf te verhoogen, welk geld uit leening gevonden zal worden. Naar aanleiding van een verzoek van een aantal bewoners van de Landstraat om voor ziening te brengen in den onlioudbaren toestand van de sloot langs de Vettenoordskade stellen B. en VV. voor eenige maatregelen te nemen, waardoor die sloot beter zal kunnen doorga

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2