BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Kunst en Wetenschap. R e c htzak e n. Kerk en School. Ned. Heuv. Keek. SPORT. Gemengd Nieuws. eele benoeming van koning George's tweeden zoon goed te keuren. De correspondent der Standard te Rome zegt, dat Italië de candidatuur van prins George zal aanvaarden, zoodra die officieel wordt goed gekeurd. Op Kreta gaan de bascbi-bozouks nog altijd te keer als echte Turke». Zij hebben weer eens een aanval gedaan op de voorposten der Christenen bij Rethyino, maar werden terug geslagen. Daar zoowel als te Kandia is ue toestand zeer gespannen. Te Kanea i< bet rustig. Ook op het vasteland treden de Turken weer aanmatigend op. In het district Karditza moeten zij verschillende dorpen hebben bezet, maar in gevechten met de bewoners zouden zij nogal verliezen hebben geleden. De Grieksche gezant te Ronstantinopel beeft protest aangeteekend bij de Porte tegen deze aanvallen. Gemengde MededeelIngen. De Belgische minister De Smet Denayer ver klaart dat de regeering besloten beeft dat vanaf 1 October 1899, de accijns voor geraffineerde suiker tot op 15 fr. verlaagd zal worden. De minister vertrouwt dat voor het oogenblik bet niet noodig zal zijn om de thans geldende belastingen opnieuw te verhoogen. Tiet blijkt, dat de scheepsramp hl bet Engel- sclie Kanaal, waarvan een telegram in ons vorig nummer melding maakte, zeer ernstig is geweest. Van de 63 personen aan boord van de Chan nel Queen zijn tot nog toe slechts'13 personen officieel als gered zijn opgegeven. De passagiers waren bijna uitsluitend koop lieden in uien uit St. Brieux. Gladstone is weer per rijtuig uit geweest. In den Spaansclien ministerraad heeft de minister van buitenlandsche zaken den nadruk gelegd op de goede betrekkingen met de Ver- nigde Staten. Een ontwerp tot reorganisatie van het leger op de Philippijnen werd voorgelezen. De Londensche bladen bevatten een com muniqué mededeelende, dat China aan de Rus sische vloot vergunning heeft gegeven te Port- Arthur te overwinteren, omdat aan het eskader niet kon worden veroorloofd te Kiautschau te blijven wegens de bezetting van Duitschland. Van een bezetting van Port-Arthur is geen sprake, en China zou Engeland op zijn verlan gen eveneens toestaan zijn schepen te Port- Arthur te laten ankeren. Een plan de campagne tusschen Engeland en Japan bestaat er niet en daarover is nooit onder handeld. Maar beide landen willen vrije han- delsontwikkeling in China. De correspondent van de Daily Mail te Parijs zegt uit diplomatieke bron te vernemen dat Japan aan lord Salisbury, zoo al niet een ver bond, dan toch een overeenkomst heeft voor gesteld, om gemeenschappelijk op te treden in bat Verre Oosten, Gistermiddag is de conferentie over een federatief verbond tusschen de afgevaardigden van Transvaal en Oranje-Vrijstaat afgeloopen. Men meent te Pretoria te weten, dat de voor bereidende arbeid voor een ontwerp-verbond gereed is. De belangrijkste quaesties zijn in volkomen harmonie besproken. Rio-de-Janeiro verkeert nog altijd in slaat van beleg. Zelfs is die tot 23 Februari verlengd. Rij wiel-belasting. Door de regeering is thans een nader wets ontwerp ingediend tot regeling der personeele belasting naar den grondslag rijwielen. Typografen. Het congres, gedurende de Kerstdagen van 1896 te Amsterdam door typografen gehouden, te einde te komen tot een regeling van mini mum-loon en maximum-arbeidsduur, afschaffing van Zondagsarbeid en onverkort recht van ver eenigen en vergaderen, benoemde een comité dat in opdracht kreeg, de congresbesluiten zoodanig te formuleeren, dat zij als vaste leid draad konden dienen voor de opbouwing van een voor Nederlandalgemeene regeling omtrent loon en arbeidsduur. Het comité heelt als vrucht van zijn arbeid twee brochures het licht doen zien, waarin zijn neergelegd de conclusiën over minimum-loon en maximum- arbeidstijd, vereenigingsrecht en plicht en de erkenning daarvan, grondregelen tot het stichten van een Federatief verband en de algemeene regelen van uitvoering. In een tweede congres, II en 12 April, den 2den Paaschdag en den daarop volgenden dag, te houden, zullen deze een onderwerp van be spreking vormen. De heer Seret zal zich, tengevolge van zijn aanstaand optreden als gedelegeerd commissaris bij een levensverzekeringsmaatschappij, te Am sterdam vestigen. Door deze verandering van woonplaats houdt hij op lid der Provinciale Staten voor Delft en Md van den Haagschen gemeenteraad te zijn. Ook moet hij voornemens zijn ontslag te nemen als lid der Tweede Kamer, waar hij voor Gorinehem zitting heeft. (2V. B. Ot.) Door het Comité lot Verbetering van den Maatschappelijken en den Rechtstoestand der \rouw in Nederland is aan den Minister van Waterstaat een adres gezonden, waarin het verzocht aan H. M. de Koningin-Weduwe Regen tes eene wijziging voor te dragen van het Ko ninklijk Besluit van 4 Mei 1896, Stil. no. 76, tot vaststelling van een algemeen <eglement, voor de Kamers van Koophandel en Fabr ieken, in dien zin, dat aan de Nederlandsche vrouwen, bestuurderessen of medebestuurderessen van een bedrijf van handel of nijverheid het kiesrecht voor en da verkiesbaarheid tot lid van de Kamers van Koophandel en Fabrieken worden toegekend. Te Nijmegen is plotseling overleden de heer J. van Meel, geboien te 's-Gravenhage den Sen September 1830, sedert 1892 wethouder van Nijmegen. Volgens een telegram aan de familie is in Indië overleden de heer J. C. von Freijburg, in leven controleur bij het B.B. op Java en Madoera. KETHEL, 2 Februari. Do gemeenteraad zal cene vergadering honden op Zaterdag 5 Februari a. s. des morgens te half twaalf. Bij Kon. besluit is, met ingang van de dagteeke- ning van dat besluit lo. aan den met den rang van majoor gepension- neerden kapitein der artillerie H. A. Perk, op zijn daartoe strekkend verzoek, een eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking als lid der permanente Militaire Spoorwegcommissie, onder dankbetuiging voor de vele en goede diensten door hem in vermelde betrekking bewezen, en hem benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau 2o. benoemd tot lid der Permanente Militaire Spoorwegcommissie de heer H. F. Guichart, gepen- sionneerd le luit. der inf., directeur der Rotterdiiinsche Tramwegmaatschappij. Bij beschikking van den minister van Biunenland- sche Zaken is dr. R. J. Th. Meurer te Amsterdam, aangesteld tot leeraar in de verloskunde aan de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen alhier. Politie. Vijf personen kunnen worden aangesteld tot agent van politie 3e klasse alhier. Sollicitanten van 23 tot 35 jaar oud, worden verzocht zich met een eigenhandig geschreven verzoekschrift aan te melden bij den Commis saris van Politie. Naar wij vernemen zal de kiesvereenigïng iSchiedam" eene vergadering houden in het Volkshuis" op Woensdag 9 Februari a.s., des avonds ten 8Vs ure. O. a. is de verkiezing van twee bestuurs leden aan de orde in plaats van de aftredende niet herkiesbare. Naar wij vernemen zullen de Vereeoigde Tooneelisten, directeur T. Kersten, Zondag 6 Febr. a. s. in de Officieren-Vereeniging alhier het bekende drama van Alex. Dumas »De graaf de Monte Christo" opvoeren. Bovengenoemd drama is te Rotterdam ver schillende malen met groot succes deor de Vereenigde Tooneelisten opgevoerd. De volgende brieven, geadresseerd aan onbe kenden zijn gedurende de eerste heltt der maand Januari aan het postkantoor alhier ont vangen Brieven. 1. Wed. D. Blanke, Amsterdam. 2. S. Hingst, Hellevoeteluis. 3. G. Bakker, Rotterdam. 4. L. v. Kruchten, id. 5. W. H. v. Kelckhoven, id. 6. Consul Oost-Ind. bezittingen, id. 7. Joosten, id. Briefkaarten. 1. Mej. W. v. Vliet, Rotterdam. 2. H. Dirks, id. 3. W. v. Benthem, id. 4. Mej, Zwaab, id. Brieven buitenland. 1. Bouwvoerder, lieert. 2. Insefburger Iliitte, Inselburg, BURGERLIJ K E STAND. Gchund 2 Febr. G. H. Bergkotter, 24 jaar, en L. Lugtenburg, 18 jaar. G. J. F. Putters, 24 jaar, en J. Ouweneel, 22 jaar. B. van Har- melen, 24 jaar, en J. M. Siujjters, 25 jaar. M. A. A. van de Poel, 25 jaar, en A. S. Houpt, 26 jaar. Geboren 31 Jan. Bernardus Anlonius Jacobus, zoon van C. Merten eu J. M. Caspers, Mariastraat, 1 Febr. Antonius Johannes, zoon van A. J. van Kampen en A. M. C. Duijinel, Broersvcld. ©verleden s 31 Jan. Maartje van Nuijs, oud 49 jaar 6 maanden, echtg. van A. Soeters, Qrofbaan. De buurteommissie tot versiering van de Markt bij gelegenheid der feestviering op 3l Augustus a.s. heeft in de gisteravond gehouden vergadering tot hare bestuursleden gekozen de heeren A. v. Rossen, pres., H. v. Toor, vice- pres., F. Binnendijk, secr., J. Hoogerwerf, vice- secr. en D. A. Dorsman, penningmeester. Gisteren, 1 Februari, was het de dag waarop de heer J. Westenborg voor 25 jaren in dienst trad bij de heeren van Dusseldorp Co. alhier. Het ontbrak den jubilaris niet aan blijken van belangstelling zoowel van de zijde van de patroons als van liet personeel. Bij deze gelegenheid wapperde de Holl. vlag van de fabriek. Gisterenavond had alhier voor een volle zaal de uitvoering plaats van de operette rule Hol lander", van den heer L. P. Gaillard. De opvoering liep uitstekend van stapel. Door de Harmonie-vereerfiging sConcordia" alhier zal op Dinsdag 8 Februari a. s. een uit voering gegeven worden voor hare kunstlievende leden in de zaal s Harmonie". Door de politie alhier is gisteren aangehouden C. v. d. S. uit Middeiharnis, die gesignaleerd stond in het Algemeen Politieblad tot het onder gaan van 5 maanden gevangenisstraf wegens diefstal. Hij werd gevankelijk naar Rotterdam over gebracht. Door den keurmeester van het vleesch is gisteren een koe afgekeurd die onder politie toezicht werd begraven. Door het postkantoor alhier werden in 1897 verzonden 5261 stuks aangeteekende brieven. Ontvangen 5839 v Totaal 111 00 s Ontvangen weiden 732 stuks binnenlandse he aangegeven waarde brieven ten bediage van f 358.885 06. Het bedrag der geldswaarde vei zonden per postwissel. Vei zonden 1210905.15 Uitbetaald aan postwissels -212265.18 f423157.335. Ingevoiderd werd door middel van postkwi- tantiën, ad f 118919.19; vei/oriden 14260 st. tot een bedrag van f 245 620,105 (waarvan f 208929.28s betaald werd.) Totaal f 064539.38'. Per pakketpost weiden ontvangen 9641 st., waarvan 431 uit 't buitenland. Per pakketpost werden verzonden 17664 st., waarvan 1106 naar 't buitenland. i Totaal 27305 st. Aan briefkaarten en postzegels werd verkocht voor een bedrag van f39187.86s. Aan de Rijkspostspaarbank droeg het laatst uitgegeven boekje no. 1765. Inlagen 2305 stuks ad f 48655.SS. Terugbetalingen 723 stuks ad f35410.49. In het jaar 1897 zijn op iiet rijkstelegraaf kantoor alhier het volgende aantal telegrammen behandeld. Verzonden Regeerings- en bijzondere telegrammen 30912 Dienst152 Ontvangen Regeerings- en bijzondere telegrammen 28713 Dienst183 Totaal 59960 Tegen in 1896 54010 495 antwoordbewijzen weiden afgegeven. Verkocht werd een bedrag van f 2162.37 aari teuyramzegels. De geheele ontvangst bedroeg f16242.52. B U R G E R L IJ K E STAND. ©eliuwd 2 Febr, Anthonie van Wijk en Margaretha Brouwer. ïïeboren i 31 Jan. Teuntje, dochter van W. Slijkhuis en J. vau der Velden, Maasstraat. 1 Febr. Marinus Willem, zoon van J. Reijn- liout en I. Toorenaar, Maasslmssche Dijk. Helena, dochter van J. Verhagen en D. C. van den IJssel, Waalstraat. Met groote vvaardecring spreekt de N. R. Ct. over het concert van „Sympkonia", onder leiding van den heer Georg Rijken Dinsdag te Rotterdam gegeven. P. Bmyn. f Te Amsterdam, is zeventig jaar oud, de emeritus doopsgezinde predikant Picter Brnyn overleden. Een korten tijd was hij werkzaam aan de redactie der Oprechte Haarlemsche Courant. De laatste jaren van zijn leven schreef hij bij dragen voor de Provinciale Gverijsselsche en Zwol- scho Courant. Een aantal opstellen over buitenland sche letterkunde zijn vereenigd onder den titel Silhouetten Bodemverandering. In de laatste aflevering van het Tijdschrift van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap vinden wij een door kaartjes verduidelijkt artikel van den heer A. A. Beekman over Aanwinst en verlies van gronden in Zeeland i» de laatste 10 jaren. Dit artikel is het eerste eener reeks opstellen, waarin de heer Beekman hoopt de lezers van het tijdschrift zooveel mogelijk op de hoogte to houden van do voornaamste veranderingen in Nederland uit een aardrijkskundig oogpunt. Deze mededeelingen zullen voornamelijk geschieden aan de hand van de jaarverslagen aan de Koningin over do openbare werken en van Gedeputeerden aan de Provinciale Staten. Vonnissen van het Kantongerecht te Schiedam. Zitting van 2 Februari 1898. Wegens straatschenderij C. S. te Schiedam, tot f3 boete subs. 2 dagen hechtenis. Wegens openbare dronkenschap en verwekken van nachtrumoer F. v. d. B. te Vlaardingeu, tot 2 maal f3 boete snbs. 2 maal 3 dagen hechtenis. Wegens openbare dronkenschap H. M. te Vlaardingeu, tot fl boete snbs. 1 da°- hechtenis A. v. d. S. te Maassluis, tot f 1 boete sub? 1 dag hechtenis; G. S. te Schiedam, tot fl boete subs' 1 dag hechtenis; Nr. v. W. te Schiedam, tot f3 boete subs. 3 dagen hechtenis; P. H. te Schiedam, tot f G boete subs. 3 dagen hechtenis. Wegens visscherij-overtreding A. v. E., A. H., A. BC. L. N. v. E., C. v. 0 J. v. D., A. R. en J. v. d. W. allen te Vlaardingeu' ieder tot f3 boete subs. 2 dagen hechtenis. 1 Wegens overtreding der arbeidswet J. Th. d. G. te Schiedam, tot f3 boete subs. 2 dagen hechtenis; G. D. te Vlaardingen, tot 3 maal f 0.50 boete snbs. 3 maal 1 dag hechtenis. Wegens overtreding der boterwet: E. V. L. te Schiedam, tot f 0.50 boete subs. 1 da» heeh'enis, 3 Wegens overtr. van het Provinciaal Reglement: O. B. te Kethel en Spaland, tot f2 boete subs. 1 dag hechtenis. Wegens politie-overtreding F. K. te Schiedam, tot f 2 boete subs. 1 dag hech tenis; J. v. d. B. to Schiedam, tot 2 maal fl boete subs. 2 maal 1 dag hechtenis; Th. J. E., P. A. T, P. v. R-, E. v. O., H. C. K, en S. v. L., alien te Schiedam, ieder tot fl boete subs. 1 dag hechtenis; J. H. te Vlaardingen, tot f2 boete subs. 1 dag hech tenis; J. d. L. én H. W., heiden te Vlaardingen, ieder tot 2 maal f2 boete subs. 2 maal 2 dageu hechtenis; C. S. te Vlaardingen, tot f3 boete snbs. 1 dag hechtenis. Behalve de reeds gisteren door ons genoemde, werden toen voor de Rotterdamsche rechtbank no? een paar zaakjes behandeld, eu wel tegen B. .J. A. mouter te Schiedam, 18 jaar oud. Op den 12 December 's avonds ongeveer zeven uur was er in de tapperij van Pokelaar te Schiedam twist tusschen ecu paar bezoekers bij het kaartspel. Op dat oogenblik kwam A. W. Zuidgeest bimien, eo werd door ecu hunner geslagen. Deze trok toen zijn jas uit om dien persoon af te drogen, waarop beid. op hem afkwam eu zeggende „Blijf van mijn kameraad af" Z. een schop tegen bot onderlijf toe bracht, waardoor deze pijnlijk ineenzakte. Eisch 1-1 dagen gevangenisstraf. N. v. W., 25 jaar te Schiedam, had op 16 Decem ber op den openbaren weg aldaar den agent van politie R. Schipper herhaaldelijk geschopt en geslagen tegen boenen en voeten, bij gelegenheid dat deze hem aanmaande huiswaarts te gaan, daar hij wat te veel gedronken had. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. Behandeld werd voorts het hooger beroep, inge steld door J. v. d. K., 34 jaar. kleerbleeker te Vlaar dingeu, tegen een vonnis van den kantonrechter te Schiedam, waarbij hij wegens aan den arbeid houden van drie vrouwen later dan zeven uur des namiddags is veroordeeld tot drie geldboeten van f 10, subs drie maal drie dagen hechtenis. Hij zou nl. op 8 October van het vorig jaar des avonds om half negen drie vrouwen arbeid hebben laten verrichten, bestaande in het schoonmaken van houtwerk en schrobben cn spoelen van den vloer. Appellant beweerde ten on rechte te zijn veroordeeld daar die werkzaamheden niet in het minste verband stonden met zijn bedrijf als kleerbleeker welke opgave door twee getuige a décharge werd bevestigd. De werkzaamheden toch als kleerbleeker eindigen iedere week des Donderdagsavonds om zeven uur, terwijl die waarvoor de vcroordeeling is uitgesproken, hadden plaats gehad op Vrijdagavond. Het O. M. was van meening dat de kantonrechter op juiste gronden vonnis had gewezen, en vorderde bevestiging daarvan. Uitspraak over 8 dagen. Drietal: Te Utrecht, A. B. ter Haar Romeny, tc Middelburg, O. Schrieke, te Enschede ea II. H. Rarger, te Bloemendaal. Bedankt: Voor Kootwijk, door B. A. do Jong, te Giesen Nieuwkerk. Voor Hei-en Boeikop, door M. M. de Lint, te Leimuiden. Voor Jutfaas, P. Eigenman, te Nichtevecht. Het Noordelijk Zcndingsfeest zal voor 1898 op 13 Juli op het buitengoed Vogelenzang te Veenkiooster worden gehouden. Hoogee Onderwijs. UtrechtCandidaats-examen rechtswetenschapDe Bolle en II. J. M. v. d. Bergh. De „Vereening van Militaire Wielrijders", leden van den „A. N. W. B.", zal hare jaarlijksche alge meene vergadering houden op 15 Februari a. s., des namiddags te 1 uur, in het American Hotel to Am sterdam. Verschillende oud-leden en mede oprichters der verecniging zijn tot bijwoning dezer vergadering uitgenoodigd. De vergiftiging te Lisse. Daar de geheele streek van Haarlem tot Leiden vol is van dit geval, heeft een der correspondenten van de N. B. Ct. ter plaatse zelf een onderzoek ingesteld. Dat ging niet zoo eenvoudig, want verschil lende personen, bevreesd zich te branden aan koud water, hielden zich van den domme, hoewel zij hem waren aangewezen als juist goed op te hoogte te kunnen zijn. De veldwachter hield er zich liever buiten, maar was toch zoo beleefd te zeggen dat de weduwe van Diest woonde in de Steeg, en daarheen werden dan ook de schreden geriefd. Heel achteraan, op een erf met verschillende andere perceelen gemeen, staat de eenvoudige arbeiderswoning, eenvoudig van buiten, doch kraakzindelijk vau binnen, waar een deel van het drama is afgespeeld. Aan de wanden prijken het huisgezin is katholiek de beeltenissen van verschillende heiligen. Op den schoorsteen en op de kasten heiligenbeelden. Het ameublement dat van een gegoed arbeidersgezin. In die omgeving zat de vrouw met de handen over elkaar. Een dochter

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2