ylaardingen; STABSNIEUWSÏ Rechtzaken. Kunst en Wetenschap. Ier k en S chooi. SPORT. Gemengd Nieuws. De Boheemsche Landdag heeft, overeen komstig de motie Boequoy, een commissie van twaalf leden benoemd voor de taalregeling. De Duitschers onthielden zich van stemming. De Duitsche studenten zijn op verschillende plaatsen zeer rumoerig zoodat verscheiden colleges gesloten zijn. In Hongarije komen socialistische opstootjes voor. Bij de Porte schijnt het voornemen te be staan het nog bezette deel van ThessaliS niet te ontruimen, indien prins George van Grie kenland tegen den zin van den Sultan tot gouverneur van Kreta wordt benoemd. Uit Kaïro wordt aan de Daily Telegraph bericht, dat de Derwischen op Omdurman terugtrekken en dat zij te Metemneh het ge vecht zullen weigeren. Generaal Lockhart gaat den 5den scheep naar Engeland. In een interview geeft de generaal toe, dat in het voorjaar de veldtocht tegen de Afridi's moet hernieuwd worden maar hij gelooft dat dan de opstand zal bedwongen worden. De verliezen der Engelschen waren niet zoo groot als men wel meent. Rusland doet weer moeite om den keizer van Korea te bewegen, nogmaals zijn intrek te riemen in de Russische ambassade. De Keizer weigerde echter. De Russisch-gezinde minister van buitenland- sche zaken van Korea heeft ontslag genomen. Lezing dr. van Goor. M Gisterenavond trad in de Gcief. Kerk aan m den RoUerdatnschen Dijk alhier op de heer Dr. van Goor, van Bunschoten, om te spreken 5 over liet Chr. Onderwijs. Hij deed dit naar aanleiding van Matth. 10: 30 l>Die niet met Mij vergadert, die verstrooit. In dit eene woord zeide spr. velde Christus een oordeel over alle neutraliteit op religieus en maatschappelijk gebied. Op ieder terrein des levens is men voor of tegen den Christus. Halfheid wordt wel aangetroffen doch is slechts schijn. Christus gebiedt om de kinderen zijner gemeente te vergaderen en hen op te voeden in z\jn leer. Alleen de Chr. school en het Chr. huisgezin kunnen hiervoor dienst doen. Deze leven uit een Chr. beginsel en maken het kind met den Christus, zooals hij waarlijk is, bekend. Dit wordt geheel op de Openbaie school ge mist. In naam is deze neutraal, maar in werke lijkheid is ze toch tegen den Christus gekant. Een openbaar onderwijzer toch, zei spr., is een man, en deze beeft een beginsel waaruit bij leeft. Dit beginsel kan hij niet verloochenen voor de klasse, hij kan liet niet uittrekken met zijn huisjas als hg naar school gaat. Natuurlijk oefent de onderwijzer invloed uit op het kind en dit brengt het kind van den Christus af. Christus zegt ook zelf: Wie niet met mij is, is tegen mij. De Christ, school, zoo vervolgde de spr., is geen product van kerkelijke onverdraagzaam heid, maar louter een opvolgen van Christus' bevelLaat de kinderen tot mij komen en verhindert ze niet. Het is alzoo dure plicht van ieder Christenouder ziju kinderen naar een Chr. school te zenden. Spr. wekle de ouders die dit nog niet deden, op het alsnog te doen. Voorts schetste spr. nog even den zwaren strijd die voor liet Chr. ond. al 40 jaar lang gestreden is eu nog wordt gestreden. Vervolgens besprak hij den invloed van de Chr, school op onze maatschappij en het belang dat de bloei van onze staat heeft bij deu bloei der Chr. school. Hiermede eindigde de spreker zijn boeiende en met vuur en warmte uitgesproken rede. Bij het uitgaan werd er een collecte gehouden voor de school met den Bijbel. „Hosanna". Gisterenavond gaf de Christelijke Zangver- eenigi. g sHosanna" hare 10e zanguitvoering tot bg woning waarvan zich een talrijke schare had opgemaakt naar de groote zaal van het gebouw jiMusis Sacrum", die geheel gevuld was. De bijeenkomst werd als gewoonlijk geopend met gebed, hetwelk werd uitgesproken door ds. Tapwaarna de verschillende nummers werden ten gehoore gebracht. De uitvoering voldeed zeer en het publiek dat met de meeste belangstelling aandachtig toehoorde, gaf telkens uiting aan zijn bewon dering door luid applaus. Een waarlijk daverend applaus, dat bijna niet tot bedaren was te brengen, beloonde de uitvoering van het uTerzet aus Schöpfung", voor sopraan, tenor en bas; die lof was trouwens verdiend. Maar ook »De Jongeling van Nain", een cantate met solo's en koor, verwierf welver dienden, luiden bijval. In beide stukken toon den de solisten berekend te zyn voor de taak die zy op fieh hadden genomen. De dame die de gewoonlijk vrij ondankbare pianobegeleiding op zich genomen had, kweet zich eveneens op uitnemende wijze daar van en het woord van lof, dat haar aan het slot van den avond door ds. Tap werd gebracht, was ten volle verdiend. De heer J. S. Bosman, directeur van »Ho- sanna", mag met tevredenheid terug zien op dezen avond de uitvoering mag genoemd worden een wèlgesiaagde. En zeker zullen allen hebben ingestemd met ds. Tap toen deze èn «Hosanna" èn haren directeur èn den mede werkers den dank der hoorders bracht voor het kunstgenot dat zij hadden gesmaakt en «Hosanna" toewenschte een toeneming in bloei nog vele jaren lang. Ten slotte werd door spr. een dankgebed uitgesproken waarna ieder huiswaarts keerde, medenemende een uitstekenden indruk van wat t> Hosanna" weet ten gehoore te brengen. Stormweer. Aangenaam is de winter tot nu toe niet ge weest; triestig weer, mist, regen, wind, juist alles wat een Hollander in de December- en Januarimaanden niet wenscht. Een enkele keer, met kerstmis, een prettige vorst; toen leefde men een oogenblik op; de somberheid, die de natuur den menschen mededeelde, liep een paar dagen af. Ongezond schijnt echter het onaangenaam aandoende weder niet te zijnnaar wij vernemen zgn hier weinig zieken. Februari heeft zich ingezet met felle Maart- sche buien; gisteren in den avond bereikten die wel hun hoogtepunttoeu woei er een formeele storm uit het Westen. Het water aan het Hoofd zette op; om twaalf uur van nacht was het reeds onmogelijk meer langs de huizen te komen, in den vooravond zag men alom groote bedrijvigheid en aan deuren en vensters werden vloedplanken aangebracht overal waren de mrn«chen in dc- weer bij het onzekere schijnsel hunner dwaallicht-lantaarn- tjes. Om half elf was liet bekende klokje geluid; men was op zijn hoede; de watenvacht kwam in functie. Om 2 uur na middernacht was de hoogste waterstand bereikt; het water stond toen 2.48 M. A. P. Toen begon bet langzaam te zakken om 6 uur in den ochtend was het juist weer van den wal. Hedenmiddag bij het hoogwatergetij, toen de wind wat bedaard was, is het water binnen zijn terrein gebleven. De Hoofdbewoners waren er niet rouwig om. Tengevolge van de hevige rukwinden stortte hedenmorgen een schoorsteen in de Nieuwstraat van een daar staand pand. Ds. Hoekstra alhier staat op het tweetal voor een predikant bij de Gereformeerde Kerken B te Arnhem. De levering der «niformen voor da hoofd agenten en agenten van politie voor de jaren 1808, 1899 en 1900 is, na gehouden aanbe steding, gegund aan den kleermaker Jac. Plooy, Lange Kerkstraat alhier. Hedenochtend omstreeks 8 uur viel de spoeüng- haler P. Moerman, knecht bij den landbouwer Jac. Zeeuw aan den Overschiesclien weg, nabij de Spoelingbiug in de Schie, doordien zijn vaar boom uitschoot. Hij zwom daarop naar den kant, waar hij, geholpen door een paar burgers, spoedig weer op het droge wist te klauteren. Cfevondcn voorwerpen. a. Aanwezig aan het commissariaat van politie: een portemonnaie met een 50 pfennigstuk een jongensjasjeen een gebreide dameshand schoen. I. Terug te bekomen aan de volgende adressen: een ring met 4 sleutels, bij Vol, Nieuwe Haven 292; een wit schort, bij Bekker, Dwarsstraat 33; een lederen hondenmuilkorf, bij van Waarden burg, Bagijnhof 7een Schofsche strik met zilveren broche en een zwart tricot handschoen, bij Jongste, Hagastraat 8; een portemonnaie met f0.26, bij Drüge, Piet Heinstrrat 29; een portemonnaie met f 0.25s en eenige briefjes, bij Ksrssen, Broersveld 9; 8 nieuwe witte zak doeken, bij Kerssen, Botersrtaat 18eenige stukken van oude nelten, aan de kistenmakeiij der firma van Deventer, Nieuwe Haveneen lap ziuk, ongeveer 3 M.J groot, bij Donkiioist, hofje van Ritman, Singel; een schildersdiamant, bjj Krowinkel, noodhulp-brugwachter aan de Koemarktbrug, en een dame«parapluie, bij van Dooren, Broersveld 120. BURGERLIJKE STAND. Geboren 1 Januari. Wilhelmina Christina Antonia Maria, dochter van A. J. T, Hilbers cn A. J. van Leeuwen, Singel. 2 Januari. Wilhelmus Johannes, zoon van B. V. Heinink en H. P. van der Lee, Botlerd. Dijk. Gerrit, zoon van C. Paardenkouper en C. van Wagteridonk, Yisschersstraat. Catharine Cor nelia, dochter van A. Schot en A, P. Krommen hoek, Zwaansteeg. Elisabeth Johanna, dochter van P. M. Otterman en J. Scheffers, Oude Kerkhof. Tot heden was het telephoonkantoor geopend dagelijks van 94 en van 6 9 uur. Thans is ten gevolge van een verzoek van de Vereen, t. bev. der Neder!. Yisscherg alhier het kantoor geopend van 9—9 u. en Zondags van 121/*2 u. Prof. Mr. B. H. Pekelharing vau Delft, zal Vrijdag 4 Februari a.s. des avonds te 8 uur, in dn Volkslezing als spreker optreden. Bij den storm van Maandagmiddag is op de Noordzee een matroos van de VL i Suzanna over boord geslagen door een stortzee. Hij ver dronk voor de oogen der bemanning, die ver geefs beproefde hem te redden. De naam van den omgekomene is L. Storm hij was 24 jaar oud en ongehuwd. BURGERLIJKE STAND. Geboren 1 Febr, Antonius Jacobus, zoon van F. A. Hoffmann en M. L. Dessens, Hoogstraat. 3 Febr. Maria, dochter van P. Vink en J. Verbeek, Liesveldsebe laan. Men seint ons Voor de Haagsche Rechtbank werd heden behan deld het duel tusschen mr. S. en inr. v. O., op 15 December gevoerd op de buitenplaats Blankenburg onder de gemeente Wassenaar. Uit de verklaringen der getuigen bleek dat mr. S. door mr. v. O. tot duel was geprovosceerd door het onderteekencn van eene verklaring dio hem onmogelijk zou hebben ge maakt in de oogen van alle fatsoenlijke menschen. Het O. M. vorderde voor mr. v. O. 1 maand en voor S. 5 dagen gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Bij den heer H. A. M. Roelauts alhier zijn ver schenen vijf Feestliederen, gecomponeerd door den heer C. C A. Vliegb, op woorden van den heer F. Bezomer. Naar luid van het titelblad worden deze liederen „der Nedcrlandsche jengd aaugeboden bij gelegenheid van het kroningsfeest van H. M. Wilhelmina, Koningin der Nederlanden." Het werkje verschijnt juist op tijd om de Nedcr landsche jeugd in de gelegenheid te stellen zich den inhoud eigen te maken. Twee nummers zijn, wat dc muziek betreft, trouwens reeds bekend, nl. het Wil helmuslied in nieuwe en oude toonzetting. Wat de driestemmige liedjes betreft, de heer De Yliegh schijnt ons toe er in geslaagd te zijn een voudige kinderzang te h bben gecomponeerd, die zich gemakkelijk in het gc-ieugen laat opnemen. Nog zij vermeld dat het titelblad prijkt met het zeer goed golijkend portret der Koningin. Wij bevelen het bundeltje gaarne aan in de be langstelling en het gebruik van velen. Nog op een ander werk vestigen wij gaarne de aandacht, n. 1. op den Majoor Visser marsch gecom poneerd door deu heer Bart Verhallen, Kapelmeester van het muziekcorps der d.d. schutterij alhier. Van dezen marsch, die hier en elders herhaaldelijk met het meeste succes werd ten gehoore gebracht en waarover wij vroeger reeds in de gelegenheid waren een zeer gunstig oordeel uit to spreken, is thans eene transcriptie verschenen van de hand des heeren Verhallen voor klavier tweehandig. Met genoegen maakten wij met dit werk kennis on vestigen daarop gaarne de aandacht van het klavier-spelend publiek. ïe Amsterdam is overleden mr. W. G. F. A. van Sorgen, lid van den Raad van Beheer van de Kon. Vereeniging „Het Nederlandseh Tooneel. Den len Maart a.s. zal de hoofdredacteur der Kat holieke Illustratie en het Huisgezin, de heer J. R. van der Lans, optreden als hoofdredacteur van de Gelderlander. Mm meldt ons, dat Willem Maris, de zoon van Jacob, de vcreereude opdracht kreeg het portret dor Koningin te schilderen. (Vai.) Ook te Utrecht zullen de zoogenaamde dubbeltjes- concerten worden ingevoerd. Maandag 14 Februari zal men in Tivoli de eerste proef nemen. Te Rotterdam had het eerste volksconcert zeer veel succes. Einde dezer maand zal vermoedelijk het tweede volgen. Ned. Heuv. Kerk. Beroepen: Te Elkersee (Zeel.) (toez.) Wezcp, P. J. Couree Jr., cand. te Leiden. Te Oosternic- land. B. van Eijselstein, te Nienwe-Pckela. Bedankt: Voor Hoog-BIokland e. a., door N. O. J. de Minjer, te Seksbierum. Voor Noordlaren, door J. C. de Hoog te Delfzijl. Ge rep. Kerken. Aangenomen: Naar Veere (Walcb), door A. Dekkers, te Buitenpost. Evang. LcTnr.nscun Kerk. Mejuffrouw S. C. Smith, te Bergen op Zoom over leden, heeft eert aanzienlijk legaat vermaakt aan de diakonie der Evang. Luth. gemeente en aan do kerk, benevens het door haar bewoonde heerenhuis voor pastorie. Hooqer Onderwijs. Amsterdam. Doctoraal examen in staatswetenschap J. C. E. C. Rcndorp; doktoraal examen in de rechts wetenschap A. J. B. Blaisse. Het Bloemencorso "jan den A. JV, W. B. Men meldt ons Door het dagelijkse!) bestuur van den Algemeenen Nedorlandschen Wielrijdersbond is bericht ontvangen, dat H. M. do Koningin welwillend de uitnoodiging heeft aanvaard, tot bijwoning ran het bloemencorso ter gelegenheid van de Kroningsfeesten te gevcc. Naar men mededeelt zijn door het Bondsbestuur en het hoofdcomité voor de optocht alle maatregelen genomen om aan het bloemencorso een grootsch karakter te geven. Daar door de plaatselijke gesteldheid de stoet het Koninklijk Paleis niet passeeren kan, zullen voor do Koninginnen, do vorstelijke familie en de leden der Regeeringscolleges tribunes worden opgeslagen. Uit Spanfceek wordt aan de I. K. geschreven Eene belangrijke vinding in do constructie der rijwielen is uitgedacht door den hoor G. Mulkene, alhier. Na lang zoeken is het dezen hoer mogen gelukken een rijwiel samen te stellen, dat bij geringer krachtsinspanning meer dan het dubbele van den weg aflegt dan de thans in den handel zijnde fietsen kunnen afleggen. Reeds is hij in onderhandeling met eene groote Engelsche fabriek. De Storm. Het beeft gisteren en hedennacht geweldig gestormd, en reeds zijn ongelukken niet uit gebleven. Bij het binnenkomen van den "Wateri weg is gisterenmiddag het Spaansche stoom schip Triano gestrand, bestemd voor Rotterdam. Het schip liep op de zuiderpier en zat direct zear gevaarlijk. Hulp uit Maassluis, en Hoek van Holland daagde weldra cp en de redding van het volk begon. Bij het schip waren weldra de sleepbooten Lauwerzee, Wodan, Maassluis, Scheveningen Katwijk en het bergingsvaartuig Bekt, doch zij konden geen trossen aan boord vastmaken. De stoomreddingboot van den Hoek van Holland kon langs zijde komen en nam 5 man over. De overigen bleven toen alsnog aan boord; later kwam de Zuiderzee met de reddingboot van Maassluis. Tegen donker bracht de stoomred dingboot de overige bemanning, waaronder de kapitein en de loods, aan den waL Twintig man der equipage zijn naar Rotterdam in het Zeemanshuis oveigebracht. De gezagvoer der bleef aan den Hoek van Holland. Teonoe- veer 10 uur hedenavond is de gezagvoerder met de Wodan naar de strandingsplaats vertrokken en daar het schip bg het verlaten now dicht was, heeft men eenige hoop bij hoog waw. schip vlot te krijgen evenwel is de toestand van zee en wind, welke laatste steeds aanwak kert, zoodanig, dat het moeilijk zal zijn het vaartuig te naderen, indien het uit zichzelf niet vlot drijft en meer in het vaarwater gerankt. Als vermoedelijke oorzaak der stranding kan worden beschouwd, dat het schip door eeu zware zee, die dwars over de hoofden heeu- rolde, op zijde is geslagen en niet spoedig ge noeg naar zijn roer heeft geluisterd orn weer op koers te kunnen worden gebracht. Onze correspondent te Rotterdam meldt ons: Gisterenavond arriveerden aan hetCentraal- >ta'ion te Rotterdam de schipbreukelingen van het Spaansche stoomschip Triano, geladen met ijzereits en komende van Bilbao, dat bij liet binnenloopen op de Zuiderpier gestrand is. In allerijl werd de bemanning ten getale van 27 personen meest Spanjaarden, door de sfoomieddingboot, gered en aan wal gebracht, De kapitein bleef aan den Hoek van Holland overnachten, de stuurlieden en het scheepsvolk daarentegen vertrokken per spoor naar Rotter dam, alwaar zij iu het Zeemanshuis werden opgenomen. Het eenige wat zij nog konden medenetnen, was een klein gedeelte van hunne bagage, de trommel met scneepspapieren en de zeekijker, alles bij elkaar een handwagentje vol. Ook de scheepshond behoorde onder de geredden. Meer dood dan ievend kwamen zij half ver kleumd van koude aan in het Zeemanshuis; het machinepersoneel was bijna niet gekleed en barrevoets. Groot was dan ook hunne dank baarheid dat zij na een barre storm er het leven afgebracht en liefderijk werden opgenomen. De consul van Spanje, de heei S. R. Stokvis, heeft zich hun lot aangetrokken. Het blijft nog twijfelachtig of het mogelijk zat zijn het schip, ofschoon het gisterenavond nog dicht was, alsnog af te brengen, wanneer het niet uit zichzelf vlot drijft. Men seint ons uit Maassluis Het stoomschip zat hedenmiddag nog in dezelfde positie, ondanks de zware stormen van hedennacht, tegen den lagen strekdam van het zuiderhoofd. Het Witte Huis" te Botterdam. Het kantoor van de hypotheken en het kadaster, thans in de Boompjes te Rotterdam gevestigd, zal, naar wij vernemen verplaatst worden naar de 4de en 5de verdieping van het in aanbouw zijnde Witte Huis aldaar. Dit besluit j is genomen in verband met een door deskun- i digen uitgebracht rapport ten aanzien van het minimum gevaar dat liet gebouw door brand zal opleveren doordien ook de gelieeie bekapping en alle balktogen van ijzer en steeu worden vervaardigd. Geen enkele verdieping van het Witte Huis is thans rneer in haar geheel beschikbaar. Verschillende Amerikaansche firma's sloten huurcontracten af. Werkloozen te Dordrecht. Te Dordrecht verzamelden zich Dinsdag namiddag, omstreeks 2 uren, op het Schetter- plein ongeveer 300 a 400 werkloozen, die, ingevolge het den vorigen avond in een ver- gadering genomen besluit, in optocht eerst een wandeling door de stad maakten en ver volgens op het Stadhuisplein halt hielden, om den burgemeester te verzoeken hun van ge meentewege werk te verschaffen of levens middelen te hunner beschikking te stellen. "Voor het geval dat dit niet kon geschieden, vroegen zg verlof om laugs de huizen eene collecte te houden. Hiertoe begaven zich drie werkloozen ten Stadhuize, alwaar zij door den waarnemende!) burgemeester werden ontvangen, die beloofde het een en ander te zullen overwegen met den burgemeester, wiens terugkomst in de gemeente werd verwacht, en dat morgen antwoord zou. worden gegeven. Met dit antwoord blijkbaar tevreden, gin8 men uiteen, zonder dal de openbare orde een oogenblik verstoord werd. Gisteren bracht de deputatie uit de we»* loozen te Dordrecht andermaal een bezoek ten Stadhuize, waar zij thans door den burgemees ter werd ontvangen. Op de vraag of van gemeentewege aan «e

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2