"stadsnieuw^ BINNENLAND. TL AARDING EN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Landbouw en Teeteelt. SPORT. Gemengd Nieuws. Niet alle leden van het Kabinet-Dupuy waren tegenwoordig, zoodat geen besluit is genomen. "Waarschijnlijk zullen zij evenwel zich door hun ambtsgeheim dekken. Bij de ontvangst der rectoren der Oosten rijk.sehe universiteiten verklaarde de minister president d.it hij zeer ontstemd was over de rumoerigheid onder de studenten. Hij machtigde de rectoren, zoo noodig, de universiteiten veer tien dagen te sluiten. Aan de meeste universiteiten blijven de Duitsche studenten van de colleges vveg. Het Wiener Journal verneemt, dat de Tsechen de sluiting van den Boheemschen Landdag willen vertragen om de verwarring te doen toenemen. Te Liszakdorf (Hongarije) is Het na een verkiezing tot een botsing gekomen tusschen gendarmen en boeren. Twee der laats ten en een onderwijzeres werden gedood, vier personen evensgevaarlijk gewond. Naar uit Torre Annunziata (Italië) wordt bericht, zijn daar meer dan 2000 personen onder den kreet»Wjj hebben hongernaar het stadhuis getrokken. De gemeentelijke politie en de infanterie bewaakten het gebouw er zijn versterkingen aangevraagd. Te Napels hebben eveneens ongeregeldheden plaats gehad er werd een bakkerij geplunderd. De Times verneemt uit Havanna, dat de autonomie niet uitgebreid genoeg is, om de sympathie der Cubanen te winnen, daar de feitelijke macht geheel in handen van den gou- Yerneur-generaa! berust. De Koninginnen. 110. MM. de Koninginnen met prinses Elisa beth van Waldeck-Pyrmont woonden gisteravond een gedeelte van bet concert by van bet «Scot tish Oiche?tia", onder directie van den heer "W. Kes, in het gebouw van Kun-ten en Weten schappen le 's Gravenhage. fill. MM. en de vorstelijke bezoekster ver schenen om hall negen in de zaal, even voor den aanvang van de vioolsoio, en vertrokken na de uitvoering van Rim«ky Korsakoff's jtScheimrazade". HH. MM. werden bij aankomst ontvangen door het bestuur van het gebouw, met den heer Kes, die de hooge bezoeksters ook weder uitgeleide deden, bij welke laatste gelegen heid HII. MM. den bekwamen dirigent com plimenteerden. De heer Kes werd bij zijne verschijning te midden van het orkest, door het publiek warm toegejuicht. Het concert ving aau met het Wil helmus in de oude toonzetting. In den loop van den avond, na de uitvoering van een door hem geïnstrumenteerd nummer, ontving de dirigent van eenige kunstvrienden een lauwerkrans van groot en omvang. Xammervervfisseling. Zooals reeds is gemeld, wordt in het wets voorstel tot afschaffing der plaatsvervanging bij de militie de nummerverwisseling, ten deele althans, gehandhaafd. De verwisseling tusschen lotelingen van dezelfde lichting, terstond na de loting zal niet meer zijn geoorloofd. Die bevoegdheid wordt alleen behouden bij de samenstelling van het zevende gedeelte der vijf lichtingen, dat langer dan een jaar onder de wapenen kan gehouden worden. Dat zevende gedeelte wordt volgens art. 123 der militiewet allereerst gevormd uit degenen die in verzuim waren en uit hen, die na hun eerste dienstjaar verlangen onder de wapenen te blijven. En dan bepaalt het nieuwe art. 124 het volgende: »Is het in het voorgaand artikel bedoeld zevende deel niet op de daar bepaalde wijze voltallig te maken, dan wordt liet aangevuld door de overige manschappen, die hun eerste dienstjaar en vooits door hen, die hun tweede dienstjaar hebben volbracht. ïls slechts een deel van deze klasse van manschappen ter aanvulling noodig, dan wordt dat deel aangewezen door loting, op de door Ons te bepalen wijze le houden. «Het is aan manschappen van hetzelfde corps vergund, binuen dertig dagen na de loting onderling van nummers te verwisselen." In de memorie van toelichting herinnert de regeering dat de laatste alinea niet nieuw is. «Art. 07 van het Koninklijk besluit van den 8atjn Mei 1862 Staatsblad no. 40) behelst eene soortgelijke bepaling, ten gevolge waarvan het aan jongelieden, die bij de loting voor het blijvend gedeelte een laag nummer hebben ge trokken, niettemin mogelijk is gemaakt na afloop van den eerste-oefening.stijd huiswaarts te keeren. «Bij dit ontwerp wordt voorgesteld, aan dezen maatregel wettelijke sanctie te verieenen niet alleen maar dien ook uit te breiden. Tot nu toe is de hier bedoelde numrnerverwisseling alleen toegestaan aan de manschappen, mits zij behooren, wat de infanterie betreft, tot hetzelfde bataljon, en wat de vestinginfanterie betreft, ti' dezelfde compagnie. Bij aanneming van het voorliggende ontwerp zou zij worden uitgebreid bij alle korpsen tot het geheele korps. Daardoor zal die verwisseling gemakkelijker en minder kostbaar zijn. «Het beginsel van persoonlijken dienstplicht wordt door deze regeling niet aangetast. Dooi de afschaffing van de dienstvervanging tocli wordt bereikt, dat ieder door het lot aange wezen en voor den dienst geschikte loteling wordt voorbereid tot de taak, welke hem bij de verdediging van den vaderlandsehen grond kan worden opgedragen. Is dat doel bereikt, dan blijft slechts arbeid te doen over, een arbeid welke met de eigenlijke oefeningen feitelijk niets gemeen beeft: het betiekkeii van wachten, liet uitoefeneu van corveeën enz., zoodat het onverschillig is, wie den arbeid vervult, indien hij slechts goed wordt uitgevoerd. Het landsbelang vordert alzoo in geenen deele dat bepaalde personen daarvoor onder de wa penen blijven". Volgens de voorgestelde regeling moet dus ieder die door het lot wordt aangewezen, ge durende bet csrste jaar behoudens vroeger verlof zelf dienen. Alleen voor het in dienst blijven in liet 2de en volgende jaren wordt nurnmerverwisseling toegelaten. Verkiezing te Deventer In de vergadering der kiesvereeniging «Vrij heid en Hervorming", bijeengeroepen tot bet stellen van een candidaat voor bet lidmaatschap der Tweede Kamer, werd eene motie voorge steld, dat de Vereeniging zich van het stellen van een candidaat zou onthouden, teneinde den leden individueel gelegenheid te geven deenn- didatuur van den heer J. van Loenen Martinet te steunen. Deze motie werd met 30 tegen 34 stemmen verworpen, waarna als candidaat werd voorgesteld en aangenomen mr. A. van Delden, oud-lid der Tweede Kamer, die de candidatuur aanvaard heeft. Vereeniging »Hel Vrije Ruilverkeer". Wij ontvingen liet jaarverslag over 1897 dezer vereeniging, waarin allereerst hciinnerd wordt hoe de beweging der protectiouislen aan leiding was, dat, daartoe uitgenoodigd door de lieeren mis. N. G. Piersou, M. Mees en C. J. Sickesz, op 2 October 1S96 te Utrecht 23 per sonen samenkwamen, ten einde te overwegen wat in dezen te doen stond. Nagenoeg een parig was men van oordeel dat de oprichting van een bond voor handelsvrijheid noodzakelijk was. Dientengevolge werd in het najaar van 1896 te Gravenhage de Veieeniging liet Vrije Ruil vei keer" gevestigd. Door het bestuur werden uit zijn midden benoemd lot voorzitter mr. N. G. Piersou, tot ondervoorzitter mr. J. baron d'Aulnis de Bou- rouili, tot penningmeester mr. M. Mees, tot secretaris dr. C. A. Verrijn Stuart, en tot plaatsvervangend secretaris de heer Herm, Snijders. In December 1896 werd op ruime schaal een rondschrijven verspreid, waarin het doel der Vereeniging werd uiteengezet. Het bleek dat in wijden kring de behoefte aan een lichaam, dat het vereenigingspunt kon zijn voor de freetraders uit alle politieke paityen, was gevoeld. De aanmeldingen voor het lidmaat schap kwamen in grooten getale in, en be reikten in enkele maanden bet voor eene nieuwe vereeniging zeker niet onbelangiijke cijfer van bijna 1001) leden. Ten einde den te wachten strijd in de ver schillende deelen des lands te srganiseeren en voor te bereiden, scheen het wensch-iijk, over eenkomstig het bepaalde in art. VI der statuten uit de leden correspondenten te benoemen, die ieder in zijn ressort het doel der vereeniging naar vermogen zouden helpen bevorderen. Als zoodanig werden aangesteld de heeren mr. A. M. de Lange te Alkmaar, G. M. Bois- sevain te Amsterdam, mr. W. B. Bergsma te Apeldoorn, mr. E, H. Karsten te Arnhem, dr. P. H. Suringar te Assen, mr. II. S. Veldman te Delft, E. H. Roggcnkamp te Delfzijl, C. J. de Bruin Kops te Deventer, H. Veth G.Hz. te Dordrecht, L, Lasonder G.Az. te Enschede, Joost de Graafï, HaarlemA. Foekens, Har- lingen D. W. Stork, Hengeloo C. van Eeglien, Hilversum; F. Hyner, Hoogezand M. de Jong, Hoorn; E. G. Duijvis Tzn., Koog aan de Zaan W. Pik, Leeuwardenmr. H. B. Greven, Leiden; O. J. 11. van den Broek, Middelharnis N. II. W. C, Raat, Midwoud D. Fontein de Jong, Murmerwoude; mr. W. A. van Rijlert, Nijmegen jhr. mr. L. M'chiels van Kessenieh, Roermond; II. W. Verbrugge, Rotterdam; A. Kool Schellinkhoutmr. H, J. Romejjn, Sneek mr. P. H. A. Tydeman, Tielmr. N. F. Wilkens, VeendamC. J, Viernagel, Warmond dr. D. Bos, Winschoten; mr. J. Klaassesz de Boer, Witmarsum J. B. de Beaufort te Wou denberg mr. H. J. C. van Tienen te Zaandam Fred. Philip?, te Zaitbomme)jhr. F. van Reenen te ZeistB Cuperus te Zutfen dr. J. H, Gunning Jzn. te Zwolle; H. Feisser te Zijpe (N. H.) Inwendige zending. Volgens het thaus verschenen jaarverslag van de Vereeniging tot bevordering van inwendige zending te Doetichem, bedoelende de opleiding van jongelingen tot predikanten in de Ned. Herv. kerk, en opleiding tot geneesheeren, hebben over 1897 achtereenvolgens 16 studen ten met goed gevolg het proponentsexamen afge legd, terwijl in den loop van dit jaar opnieuw 16 studenten dat examen zullen afleggen. Door deze vereeniging zijn nu reeds 152 gemeenten van predikanten voorzien. De voorloopige opleiding werpt blijvend goede vrachten af. In het vorig jaar zijn 17 kweeke- lingen tot de hoofdvereeniging overgegaan, die, na afgelegd examen bleken daarvoor geschikt te zijn. Door de Lucasstichting zijn reeds 7 kweeke- lingen tot hunne bestemming gekomen, terwyl iu dit jaar weder 5 hun arts-examen zullen afleggen. De belangstelling in deze vereeniging nam rneer en meer toe, doch het getal con tribuanten was nog veel te weinig. Voor de versch llende inrichtingen, evangeli satie en de schoten bedroegen de ontvangsten f 121,019.21, en de uitgaven f 127,704.53, na deel ig slot f 0685.32. Donderdag overleed te Nijmegen op 53-jarigen leeftijd de gapens, majoor der militaire admini stratie A. M. Brandenburg, De heer B. Rienstia, onderwijzer aan de Christelijke school alhier, is benoemd tot hoofd eener school te Kootwijkerbroek. De '14-jarige L. van der Kaag passeerde hedenmiddag te 3 uur de Ooievaarsbrug op een schuit van de firma F. W. van der Eist Sc Co., toen plotseling zijn vaarboom uitschoot en bij voorover in de Scliie schoot. Door den brugwachter H. Wever werd hij dadelijk op de vlet geholpen, die daar vow repa ratie aan de brug ligt, waarna het jonge mcnsch zich van droge kleeien voorzag. "Hedenmiddag te 1A uur zou een knaap eens toonen, hoe hij achter een paar stukken heen kon loopen die aan den bovenkant voor de distilleerderij van den heer Heyligers lagen. De toer gelukte echter slecht, want het fust ging -chuin, de jorgen Terloor zijn evenwicht en een oogenblik later spartelde hij in de Haven. Door de sleepersknechts .1. Kool en W. Scheirjdel werd hij spoedig weer op het droge geholpen. Hedenmorgen was aan de vi-climaikt aange voerd een mand kabeljauwde prijzen waren van f 0.87l/e tot f2.12"», per stuk. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild4 Februari. N'taris; II. B. E. Biaissk. Een welingericbt hecht en sterk hoerenhuis, mot gang en erf, Raarn no. 28, kad. sectio A nos. 408, 1264 en ged. 1263, groot ongeveer 1 are 84 centiaren, f 2640. Een achter perceel I gelegen uitgebiokeri branderij met erf, kadaster sectie A no. 1263 ged. en 1020, giooi ongeveer 2 are 89 centi aren, f 900. Twee afzondeilijk te veilen woningen, de Kamp (Westfrankeiandsche laan), nos. 14 en 16, kad. sectie M. nos. 529 en 528, groot 56 centi aren, 1. f 140, 2. f170. BURGERLIJKE STAN D. Ondertrouwd 3 Febr. IL Hendriks, 38 jaar, en A. M. Dingenouts, 22 jaar. A. de Goederen, 25 jaar, en C. J. de Ruiter, '18 jaar. Geboren 2 Febr. Johan Frederik, zoon van A. van Woerkom en D. J. Lühring, Willemshofje. 3 Febr. Gerritje, dochter van G, H.Schwa- germann en G. van Katwijk, Nieuwe Buurt. Nicolasina Maria, dochter van F. J. B. Brurnlief en A. W. van der Meer, Fnnsenstceg. Maria Frederika, dochter van F. Weber en J. Trie!, Nieuwsticht. Gerrit, zoon van A. Molenaar en E. Hansier, Nieuwe Buurt. Een »:tjcnaardige vorm van convocatie tot een vergadering werd gisteren alhier gebezigd door de Oranje-Vereeniging van timmerlieden sWilhelmina". Een bokkenwagen reed rond met een. groot geschilderd bord, waarop de oproeping te lezen was, het hord getooid met oranje doek. Dat dit opzien wekte, is licht te begrijpen. Gedurende het rondrijden was en bleef de aandacht op den wagen gevestigd. Gisteren had de knecht G. 't Hart, werkzaam bij F. van Santen alhier, het ongeluk door het uitglijden zijner hand in aanraking te komen met de zaagmachine, waardoor de pink gedeel telijk werd afgezaagd. Alyem. Ncclcrl. Verhond. Te Dordrecht heeft een vergadering pla'ats gehad, onder presidium van prof. Kern, van personen, uit- genoodigd om zitting te nemen in het hoofdbestuur van het Algem. Nedorl. Verbond, en van nog eenige belangstellenden, tot het bijwonen van deze ver gadering aangezocht. Besloten is vooralsnog geene publiciteit aan het verhandelde lo geven, omdat do voorbereiding van de stichting hiertoe nog niet ver genoeg is gevor derd. Men herinnert zich dat op het Letterkundig Congres te Dordt is beslist, dat het Verbond uit drie" groepen zal bestaanNederland, Vlaanderen, Zuid-Afrika. Eerst moet men thans met Vlaanderen tot volledige overeenstemming geraken, waartoe, in deze maand waarschijnlijk, twee vergaderingen zul len gehouden worden. Te Dordrecht was alleen prof. P. Frederic,-; tegenwoordig. De secretaris dr. Kiewiet de Jonge, deelde meda, dat minister Pierson do belangstelling van H. M. voor de zaak zou trachten te winnen, en met zijnen ambt genoot voor buitenlandsche zaken zou spreken over hetgeen gedaan zal kunnen worden, om het Verhond den steun van onze diplomaten en consuls to ver zekeren. De Vereenigde Tooneelisten te Rotterdam zullen in dit seizoen nog opvoeren Cyrano de Bergeracvan Rostand, vertaald door Willem Kloos. Van Zuylen zal waarschijnlijk de hoofdrol spelen. Do kunst cn letteren-redacteur van de N. E. Ct. die dit mededeelt, is bijna flauw gevallen van geluk. Kloos is een Dichter met een D. Door de pluim van de X. JR. Ct. en vooral door de D is Kloos ten eeuwigen dage beroemd. Tot directeur van het Theatre-Royal te Antwerpen is benoemd de heer de la Fuente. Het Openbaar Ministerie bij den Hoogen Raad nam heden conclusie in de zaak betreffende de vraag of de schipper aansprakelijk is voor de schade tenge volge van aanvaring, veroorzaakt door de schuld van een zoogenaamden dwang of verplichten loods. Bet M. vereenigde zich met het gevoelen van het hof te '«-Gravenhage, dat in deze het ver weer van den schipper niet kon opgaan, omdat het te laat, eerst in appél, werd gevoerd, maar ook aan genomen dat het wel kon opgaan, dan was hot 0. M. niet overtuigd dat in deze de loods on niet de schipper volgens de Nederlandsehe wet aansprakelijk is. De schipper ia meester over zijn schip en behoeft den raad van den loods niet op te volgen. Uitspraak 18 Maart. In de civiele terechtzitting van de rechtbank te Alkmaar, gisteren gehouden, hadden de pleidooien plaats in dc procedure, gevoerd tusschen de gemeente Alkmaar (de burgemeester A. Maclaine Pont in zijn kwaliteit) voor wie als pleiter optrad mr. J. E. de Vries uit Amsterdam tegen D. Poll, gewezen ont vanger der gemeente Alkmaar, voor wieu optrad mr. F. II. G. van der Hoeven te Alkmaar en tegen de maatschappij tot zekerheidstelling voor het be heer van ambtenaren on beambten, welker verwerin gen werden bepleit door mr. J. Cappeyne van de Capello. In de afgeloopen maand zijn langs het Belgische grensstation Essehcn naar het buitenland verzonden 505 waggon? Nederlandseh vee, tegen 1082 waggons in Jauuari 1897. De totale uitvoer bedroeg 4070 stuks vee, voor eene aaugegevcn waarde van f3B5,óüO. (,'ordang onderhandelt met het bestuur van den Ned. wielrijdersbond over een in het volgeud seizoen te houden wegwedstrijd, die 24 uur zaUdurcn. Z>e storm. Door den aanhoudende» storm uit het Noord westen heelt de Friesche en Overijselsehe kust hel hard te verantwoorden gehad. Op verschei dene plaatsen steeg het water ver boven A. P. Bij de Lemmer, waar de peiKchaal 23 dM. -j-A.P. aanwees, is het buitendijks gelegen land geheel onder water geloopen en kon niet geschut worden, waardoor het verkeer op Amsterdam is gestaakt. Te Genemtiiden, Blokzijl en om streken steeg bet water zelfs 12 voet boven den gewonen stand, zoodat liet noodig geoordeeld werd een kanonschot te lossen ter waarschu wing der bewoners van liet binnenland. In Zwolle liepen verscheidene straten onder. Sommige huizen waren zelfs alleen per roeiboot te bereiken. Omstreeks vijf uur begon het water, toen de wind ging liggen, langzaam te dalen. «r De zee kwam vóór Scheveningen tegen den strandmuur aan. De duinen ten noorden van liet Oranje-hotel namen een weinig af. Om twee uur in den middag van den storm dag werd een scheepje gezien dat later bleek een Scheveningsche bom te zijn. Deze had schade aan de zeilen, doch kwam overigens behouden voorbij het Oianje-hotel aan. Daar men een stranding vreesde, was de reddings boot reed» in gereedheid gebracht om hulp te verieenen, doch dit bleek niet noodig te zijn, In den storm van gisteren werd op een tjalksehip, dat bij Enkhuizeu in het Krabbersgat voor anker lag, de noodvlag geiieschen. Spoedig verlieten ceuige timmerlieden de haven, aan wie liet mocht gelukken, liet vaar tuig behouden te Enkliuizen binnen te biengeo. Het tjalksehip bleek te zijn de Sietske Bart!iels, schipper F. Groen. Be vergiftiging te Lisse. Men seint ons uit 's-Gravenhage De persoon, verdacht de geruchtmakende vergiftiging te Lisse- te hebben gepleegd, is hedenochtend uit Haarlem gevankelijk alhier binnengebracht en, na een kort verblijf in het gebouw der arroodissements-rechtbank, over gebracht naar het huis van bewaring. Be werkstaking te Almelo. Bij een arbeider te Almelo, die gisteren morgen voor het eerst in de fabriek van den heer Oedeman heeft gewerkt, zijn gisterenavond al de glasruiten verbrijzeld. Cijfers in 4897. De bevolking van Amersfoort is in 1897 toe genomen met 156 m. en 18x vr. en telde dus op 1 Jan. '98, 18316 personen, zijnde 9026 mannen en 9290 vrouwen. Loterijen. Uit deGraafschapscbrijftmenaande-dra^.Gf..' Reeds dikwijls hadden we gelegenheid te wijzen op de middelen, die aangewend worden om het publiek door loterijen tot koopen te lokken. Het publiek wordt er zelf de dupe van, daar de hoedanigheid der artikelen er onder moet lijden om de kosten voor uitgeloofde prijzen goed te maken. Daar lezen we b.v. van een sigarenwinkelier te Zutphen, die op f6000 verkochte sigaren

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2