BINNENLAND. Uit de Staats courant. Kerk cn School. SPORT. G e in e 11 g d Nieuws. K o 1 o n i li. ligt daarin tevens het afstaan in dienst van anderen van het middel tot een noodzakelijk doe! ni. hot natuurlijk middel tot zelfbehoud. Naast de econo mische waarde heeft de arbeid eene natuurlijke waarde, afgemeten door de natuurlijke bestemming der ut beid*. krach ten den atbi-ider een voldoend levensondeihoud te verschaffen. 1 si dit stelsel heb ben we rekening te houden niet do pene oorzaak (vnug en aanb el) maar daarbij in aanmerking te nemen dat deze niet met natuurlijke noodwendig heid werkt, daar het juist de plicht is van den itniivi iueiden utonsch en van tie gemeenschap die wetking naar kiachten to regelen zóó dat de feito hjke toestand in overeenstemming zij met de eisehan van recht en billijkheid. Zoo is dit levensonderhoud tie ui'etsle grens naar beneden van het loondit minste loon is een noodzakelijk bestanddeel van het marktloon, een bestanddeel, dat in normale omstandigheden niet valt onder do wet van vraag en aanbod en slechts in buitengewone gevallen mag uitblijven. In normale omstandigheden, d. i. voor ai haulers dio in het bezit zijn van normaal ontwikkelde arbeidskracht een andere toch is uit zichzelf niet in staat, om het natuurlijk doel der arbeidskracht te bot eikenen wat bepaalde ondernemingen ba- treft, als de algemeens toestand van die onder nemingen het betalen van oen dergelijk loon mo gelijk maakt. De praclijk is in het zuivere stelsel van vraag en aanbod zeer eenvoudig. Op den loonstand kan alleen een gunstige invloel uitgeoefend worden door vermeerdering van vraag tiaar en verminde ring van aanbod van arbeidskrachten. En men weet op welke wijze dit laatste beperkt zal moeten worden. Natuurlijk is vermeerdering van arbeidsgelegen heid ook in het tweede stelsel een eerste vereischte mits niet in strijd zijnde met hoogere be langen, in 't bijzonder met da zedelijkheid. Daar over bestaat geen twijfel. Dat is 'teerste wat to doen valt ook voor den Staat: te zmgen voor de ontwikkeling van het arbeidsveld. Maar hierbij voegt zich de zorg, dat het loon wet kei ijk aan zijn natuurlijke bestemming kunne beantwoorden. Indien in gegeven omstandigheden, om welke redenen van algemeen en of bizonderen aard dan ook, dat loon niet betaald kan worden, dan is er ook van eene verplichting geen sprake; zeker niet van de verplichting van de betrokken werkgevers. Ook ais de arbeider voor eigen rekening arbeid uitoefende, zou zijn arbeid vruchteloos kunnen blijven. Mijne bedoeling is niet dat do Staat voor sup pletie zorge al is het niet op grond van de bedenking, die mr. Van Houten daartegen inbi engt. Mr. Van Houten kan de bedoeling, in den zin dien hij daaraan geeft, evenmin gelezen hebben in de Encycliek als in mijne rede. Immers in beide wordt gesproken van de roeping van den Staat om zoo noodig, on waar het moeilijk en doelmatig is, dit nalumlijk recht te verwezen lijken niet allean, maar in verband met de werkzaamheid der Kerk, der imiividueele gezind heid en van het vereenigingslevon. Volgt daaruit nu dat door den Staat hot ontbrekende in geld moet aangevuld worden Is er dan geene, hand having, verwezenlijking van rechten mogelijk zonder dat rechtstreeks gostelJ en voor zoover die rechten in gnhl te schatten zijn hij die zo helpt verwezenlijken dat geld beschikbaar stelt Deze vraag wordt in een volgend artikel beant woord. Aljoh. De correspondent te Batavia van de 2V, R. Ct. seint Morgen gaat het derde bataljon met trein naar Daja om Oemar's partijgangers te ver drijven, per stoomschepen Haviken Gier, onder commando »an majoor Christan, vei gezuld van den kapitein van den staf Van Daalert. De landing zal plaats hebben in de Lantbesibaai. Men ver wacht geen tegenstand. Ilot blad teekent hierbij aan Toekoe Oetnar bevindt zich, naai' de laatst ontvangen berichten doen veronderstellen, nog achter in tie XXII Moekim*-'. Zonder hem zullen zijn partijgenooten ter westkust weinig durven uitvoeren en de bevolking zal zich niet tegen ons durven verzetten, als de man, voor wien zij nog meer vrees koestert dan voor ons, af wezig is. liet komt ons voor, dat deze expeditie ten «looi heeft den invloed van Toekoe Oemar in de zuidelijke staatjes van de zuidelijke neder zettingen ter westkust van Groot-Atjeh te fnuiken eu hem het teruglceeren daarheen zoo goed onmogelijk tc maken. Wellicht zal men hem volgen op het pad, dat liy benutte om van de westkust naar Pedir op te trekken, teneinde zijn daaraan gelegen nachtverblijven te vernielen en hem de retraite neg bezwaarlijker te maken. Maar ook al wordt zulk een tocht te ver- moetend voor onze soldaten geacht in verband met het daardoor te veikrygen voordeel een dagenlange marsch langs een smal voetpad over hoog gebergte is voor een troep, die alles moet medevoeren, een buitengewoon vermoeiend iets dan zal deze excursie toch veel nut kunnen stichten tot het tot ruit brengen van de westkust, waar Oernars invloed nog alles behalve vernietigd was. Daja is een landschapje, op de westkust ge legen aan de Daja-rivier ten noorden van Lnm- besi (Lambesoi), waar Oernars volgelingen indertijd de sloeproeiers van de Benkoelen af maakten, toen hij daar aan lend werd gezet om als onze zendeling en uit onzen naam met den radja van Tenom te onderhandelen tot het in vrijheid stellen van de bemanning van de Nisero. In Mei 1877 boden deze staatjes hun onder werping aan. Een jaar later werden zij door een colonne onder overste Van Lier bezocht. Bij Kon. besl. zijn benoemd: tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten ca accijnzen te Stadskanaal c. a. (gemeente Onstwedde), A. Potjer, thans ontvanger der dir. belast, en accijnzen te Colijusplaat c. a-, onder intrekking der gedane be noeming tot ontvanger dcrzelfde middelen te Grouw c. a.tot ontvanger aan gemeld kantoor Grouw c. a., U. Rijpmsi, thans ontvanger derzelfde middelen te Ameide c. a. Bij Kon. besl. zijn benoemd: tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Haarlem (buiten gemeenten), C. J. A. Stakni.au, ontvanger dcrzelfde middelen te Gouda (buitengemeenten)tot ontvanger der dir. belastingen en accijnzen te Willemstad c. a., II. J. Koning, ontvanger der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te Goedereedo c. n.; tot ontvanger der dir. belast,, invoerr. cn ace, te Groes- beek c. a., J. Nagtegaal. ontvanger dcrzelfde mid delen tc Makknm c. a.tot ontvanger der dir. belast, en acc. te Blokzijl c. a. W. van Suil, ontvanger dcr zelfde middelen tc Haaksbergen; tot ontvanger der dir. belast, en acc. te Wijchen c. a., A. A. Vrecde Jz ontvanger derzelfdc middelen te Dalfsentot ontvangen der dir. bel. en acc. te Uithuizen c. a., F. S. van dor Goot, ontvanger der dir. belast., in voerr. en acc. te Medemblik c. a. Ned. Herv. Keek. Beroepen: Te Oudenhoven, N. Westendorp Boersma, cand. Bedankt: Voor Zandeweer, door J. Moorrees cand. Gerei'. Kerken. Beroepen: Te 's-Gravenhage B. R. K. Brouwer, te Makkum c. a.te Staphorst, H. Bulder, te Ten Post (Gron.). Hoooer Onderwijs LeidenBevorderd tot doctor in dc rechtsweten schap de heer E. Jellinghaus, gob. te 's-Prinsenkage, mot Stellingen. Gandidaats-examen in de rechten F. A. Beelaerts van Blokland. Tot arts bevorderd II. A. Hoofdman cn geslaagd voor het eerste gedeelte arts-examen N. Rutgers van der Loef. Doctoraal examen iu de rechten P. Blussë van Oud-Alblascandidaats-examen in de rechten J. D. van Ketwich Verschuur. GroningenBevorderd tot doctor in de genees kunde de heer Garrelt Tiberius Harders, arts. geb. te Oostcrtneer, na verdediging van een proefschrift, getiteld: „Do beteekenis van het formaldehyde in de chirurgische praktijk." Tweede natuurkundig examen P. A. Voerman. TJtrecht-. Cand. ex. Klass. Lett. G. Heidenrijk. trotsch was, dat mijne buren bewonderden, toen bij nog heel klein, geheel naakt, op mijn schoot lag, terwijl hij zijn voetje in zijn klein handja hield Plotseling brak do oude vrouw bare alleenspraak af; zij bemerkte dat men haar omringde en dat men luisterde. Zij liet een verwonderden blik over de omstanders gaan, als iemand die plotseling wakker wordt; zij herkende mij, die met haar had gesproken, en werd v reeselijk bleek. Wat heb ik gezegl?" stameide zij. «Laat mij door Daarop drong zij ons met een gebiedenden blik op zijde, verwijderde zich snel en verdween in de nachtelijke duisternis. Deze ontmoeting had een levendigen indruk op mij gemaakt; ik dacht er later telkens aan en wanneer mij het toeval soms oen vervallen schep sel deed ontmoeten, kon ik niet nalaten bij mijzelven de opmerking te maken «Deze mensch is ook een klein kind geweest!" Kott na deze ontmoeting, woonde ik op de tribune eene met spanning tegemoetgeziene zitting van de Kamer van Afgevaardigden bij. Op het onderwerp waarover dien dag zou worden ge sproken, komt bet niet aan, maar liet was de oude geschiedenis. Een afgevaardigde, die kans had minister te worden, verdedigde het voorstel, de een of andere vrijzinnige bepaling, die hij korten tijd te voren nog met groote beslistheid had ver- TO»aBBBaiaagmmi«gBaagia3giaMeeBaa8iflBaiiiaBaaf*~^~«™™ dedigd, weder in te trekken. De man der macht vergat de beloften, door hem ais afgevaardigde afgelegd. Dat is, ronduit gesproken, vorraad plegen in parlementaire taal noemt men dit evenwel een zwenking maken. De meeningen waren verdeeld, de stemming onzeker; van de rede die hij houden zou hing zijn politiek noodlot af. Daarom waren op dezen dag de mannen van beteekenis op hunne posten, en de Kamer geleek niet, als zoo dikwijls een klasse van lawaaimakende schooljongens, die elkaar nu en dan in de haren vliegen. De redenaar besteeg de tribune. Hij had het gewone voorkomen van een breedsprakigen advocaat, met brutale oogon en een impertinenten trek om den mond. Hij bladerde eerst met een gewichtige beweging in zijn papieren, nipte aan zijn suiker water en zette zich in postuur. Daarop begon hij metdo vrijpostige ongedwongenheid, aan geroutineer de advocaten eigen, zijne inhoudlooze rede uit te spreken. Hij maakte misbruik van onduidelijke ge dachten, abstracte uitdrukkingen en afgezaagde spreekwijzen. Een gemurmel van bijval viel hem ten deel toen hij de inleiding van zijn rede ge ëindigd bad, want het Fransche volk in het alge meen en het gedeelte dat aan politiek doet, in het bijzonder vinden door hun verdorven smaak eert welgevallen in zulk eene rederijkheid. Door dien bijval aangemoedigd, ging de mooiprater op de kern der vraag in en schaamde zich niet zijne geheel veranderde «overtuiging" te luchten te hangen. Hij verloochende zijne vroegere meeningen niet en durfde voor ieder zijner handelingen de ver- Na verschillende proefnemingen is hot den heer A. Huykman, Bakeuessergraeht te Haarlem, gelukt een paar rijwielbandeu van leer te vervaardigen, die hem, zegtbij, zelf bij het gebruik zeer voldoen. Zoowel de binnen- als de buitenband zijn van leder; zij kunnen, evenals de gewone banden, worden opge pompt en afgenomen. De beer Huykman ineent, dat deze banden duurzamer zijn dan die van gummi, meer weerstand zullen bieden aan glasscherven, spijkers en andere door wielrijders gevreesde scherpe voorwerpen. De heer Huykman i3 nog niet geheel tevreden met zijB vinding; hij hoopt het zóóver te brengen, dat de banden bij een zoo groot mogelijke elasticiteit een maximum-weerstandsvermogen zullen verkrijgen. De Ir and ie Enschedé. De brand in de stoomkatoenfabriek der firma M. van Dam Zonen, waarvan wij in ons blad van gisteren melding maakten, is ontstaan op de bovenverdieping van het gebouw. Dit ge deelte brandde zoo goed als geheel uit en de daarin aanwezige goederen werden vernield. De waterschade is ook zeer aanzienlijk. De brand was om zeven uur "s avonds nog niet gebluschtde weverij en machinekamer bleven behouden. In tie benedenverdieping van liet voorgebouw is de waterschade grooter dan de brandschade. Alles was op beurspolis verzekerd. Voor drie jaren werd de daar ter plaatse ge staan hebbende tricotagefabriek derzelfde fit ma ook geheel door brand vernield. Stoomschip s Triano". Gisterenmiddag te twee uur toen men met de lifeboat van het gestrande stoomschip Triano, bemand door de bergers P. van der Gaag, J. Nieman, M. Nieman, Y. Vroomhnut en 2 matro zen van de sleepboot E oord zee, Borstlap en Hennevanger, een lijn naar de Triano wilde overbrengen, werd genoemde lifeboat door een stortzee omvergeworpen, waarbij Y. Vroomhout liet leven verloor. De overigen klampten zich zoo goed moge lijk aan de boot va-.t en weiden door de boot van de sleepboot KoorJzee gered en per Kinder dijk naar hier gebracht. De Triano is een scheepslengte vooruit gegaan, doch kwam niet vlot, ofschoon de waterstand 406 dM. was. De zee is weer wilder. Gemakzucht iq. Dezer dagen werd eene vrouw te Arnhem door de rechtbank aldaar veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf terzake van oplichting eener begrafenisbus, doordien zij van een hekend geneesheer aldaar eene behoorlijke schriftelijke verklaring had weten te verkrijgen, dat een ltarer kinderen was overleden, hoewel dit nog springlevend was. Deze dokter had dus, als meer van zijne collega's uit gemakzucht of nonchalance doen, geen lijkschouwing gehouden en was alleen afgegaan op de leugeuaclttige praatjes dier vrouw. (A. C.) Siorm. De storm aan de Oostkust van de Vereenigde Staten heelt over een veel grootere uitgestrekt heid gewoed dan eerst werd gemeld en heeft te land en ter zee tal van menschenofïers ge kost. Aan de kust van Nieuw-Engeland zijn 36 rnencchen aangekomen. Aan de kust van Massachusetts zijn dertig schepen vergaan en twintig in zeer ontredderden slaat voor den storm gevlucht, liet verlies aan menschenleveus bedraagt daar veertig, waaronder nog niet begrepen zijn de velen die door stortzeeën over boord werden geworpen. Te Boston was liet geheele -alarmstelsel van de brandweer in liet ongereede geraakt. Op verschillende plaatsen in de stad woedden dien tengevolge hevige branden. Alle treinen bleven in den omtrek der stad in de sneeuw steken en moesten uitgegraven worden. In twee treinen, die bij Greenport waren ingesneeuwd, bleven vijftig passagiers antwoordeiijkheid dragen; hij zou altijd liberail blijven, doch wat gisteren nuttig was kon vandaag gevaarlijk zijn geworden. Men maakte misbruik van de lankmoedigheid der Regeering. En hij trachtte, met schrille kleuren het gevaar afmalende, op de vrees zijner toehoorders te werken. Hij werd werkelijk eenigszins poëtisch, bediende zich van een aantal gelijkenissen die reeds ten tijde van Cicero gebiuikt werden en vergeleek zijn politiek in eene en dezelfde plira-e met een loods, een strijdros en een fakkel. Zooveel poëzie moest nood wendig succes hebben: van alle kanten daverden luide bravo's en de oppositie die haar nederlaag tegemoet zag, deed een ontevreden gemompel hooren. De spreker werd herhaaldelijk heftig in de rede gevallen; woedende tegenstanders herin nerden hem aan zijn politiek verleden en riepen hem zijn vroegere woorden als beleedigingen toe. Hij stoorde zich daar evenwel volstrekt niet aan, maar behandelde de oppositie met de grootste minachting. Ik wachtte het einde der redevoering niet af. Het weerzinwekkend schouwspel dat deze politieke hansworst bood, die eeuwenoude, eerbiedwaardige overtuigingen aan zijn ééndags-succes opofferde, riep mij de herinnering aan dien andeien hans worst voor de tont der worstelaars voor den geest terug. De ijskoude welsprekendheid, die zoo volko men liet gemis van overtuiging of eerlijkheid bewees, herinnerde mij levendig aan de van-bui- ten-geleerde, eliendig flauwe grappen van den kermiskunstenmaker. De trotsche en minachtende in de strenge koude 24 uur opgesloten. Be troepen zijn tlmns bezig do treinen uit le graven en de telegraaf- en telephoonlijuen, alsmede dé geleidingen dar eleclri-che trams (e herstellen Te Boston wordt de schade door den storm teweeggebracht, op een miilioen dollars geraamd Het meteorologisch bureau voorspelt een tweeden storm, die voor den eerste Bjet onderdoen. Graan- en Broodprijs. Toen in Frankrijk de booge graanprijzen aan de orde van den dag waren, de Tndëpendanu Beige aan liet snuffelen gegaan en ziet, zij heeff werkelijk onder vergelen en in onbiuik »e- raakte wetten, eenige voorschriften gevonden die, naar haar meening, de opdrijving der broodprijzen in België onmogelijk zouden maken De wetten zijn niet van jonge dagteekening eo er spreekt nog een soort van voogdij<.-chap°uit waarmede in den tegenwoordigen tijd zoowat is gebroken. Maar het blad gelooft dat ze, zoo noodig, dienst zouden kunnen doen. Bij een besluit van het jaar 1791 werd aan de gemeentebesturen het recht toegekend het brood en het vleesch te taxeeren en bij art. 605 van de code van delicien en straffen van 3 Bru- 't maire van het jaar IV worden straffen bedreigd 1 tegen de bakkers en slachters die brood en I vleesch verkoopen tegen lioogeren prijs dan hij de taxatie was vastgesteld. Bij koninklijke besluiten van 25 Januari 1826 en 26 Januaii 4829 regelde koning Willem I uitvoerig de wijze waarop in alle gemeenten de - prijsbepaling periodiek moest ge-cliieden naar billijke en rechtvaardige grondslagen. Al deze voorschriften zijn langzamerhand in onbruik geraakt, rnaar zij zijn m België nog vau kracht; nog in 1880 heeft het Hot' van Gent zich daar- omtrent uitgelaten. Afjeli. Van den tocht naar Reung-Iteung wordt in een Atjeh-correspondentio in de Sum. Ct. ecu beschrijving gegeven, waarin het volgende ontleend is Den 24en Dec. heersehte to Indrapoeri groote vroolijkheid. Do le en -Je compagnie van het 9de bataljon waren aangewezen om deel uit te naken van do colonne naar Reung-Reung, en in don morgen f om half zeven gingen zij op marseh naar Selimoen. Tot Gieiëng toe ging het heel pleizierig, het weer was frisch en droog. Maar Gieiëng eenmaal voorbij tot op een klein uurtje afstand van Selimoen, begon het op z'n Atjehsch te regenen, zoodat het niet lang duurde of niemand had meer een drogen draad aan f het lijf. Het hinderlijkste was dat de trein niet meer j voort kou. Toen werd het aanpakken voor Jan cn t allo man. Ware er geen buitengewone krachtsinspanning aangewend, de marsch, dien een gewone colonne in ruim drie uren ten einde brengt, zou zeker tot den volgenden dag geduurd hebben. Nu kwamen de dc coinpagniën cn de trein omstreeks half zes te Selimoen aan. Men had er dus elf uren over gedaan. i Na aankomst der beide cotnpagniën werd onmiddellijk bekend gemaakt, dat den volgenden ochtend om 6 5 ure moest worden aangetreden aan de overzijde der j kali. Op dat uur stonden daar gereed zes compagnieën infanterie, namelijk de le en 2e compagnie van het 9e bataljon te Indrapoeri, dc 3e compagnie van het l 7e, vroeger te Gleiéng, thans tc Selimoen gedetacheerd, een compagnie van het 12c tc Gieiëng onder den J- kapitein Do Jeer. De overige campagnieën waren ge- j deelten van die van hot 12e te Selimoen. Nog he- 1 hoorden tot do collonne een peloton cavalerie onder den ritmeester Happé, 2 stukken geschut en de noodige ambulance. De overste Kruil was coniman- t dant van het geheel, bestaande uit ongeveer 800 man Spoedig begon dc marseh. Voorop die van het 12c bataljon, gecommandeerd door den overste Moorees, met de cavalerie tot zijdekking; dnarna de artillerie ea de ambulance, onder dekking van die van het 3c bataljon. Omstreeks 4 ure in den houding waarmede deze welbespraakte politieke cloivn den vloed van verwijten en beleedigingen aanhoorde, kwam volkomen overeen met de on- verscliilligheid en gevoelloosheid waarmede dc ander zijn oorvijgen had ontvangen. De holla phrasen, die ik zooeven had aangehoord, klonken valsch als kermistenlmuziek. Het woord «vrijheid had een hollen klank als een pauke hen «welzij" van het volk" en het «belang van den Staat klonken even leelijk na als de gebarsten bekkens; en toen die politieke hansworst van zijn «vader landsliefde" sprak, meende ik een valsche clarinet te hooren. Toen ik in do vestibule kwam, zag ik een be jaarde, in het zwart gokleeda dame, die door een aantal belangstellenden werd omringd; zij was als een welgestelde burgerjuffrouw gekleed en haar gelaat straalde van vreugde. Ik naderde een jongen man, dien ik oppervlakkig kende, en vroeg hem wie die dame wns. »'t Is de moeder van den «redenaar", antwoordde hij, «zij mag met recht trotsch zijn op haren zoon!" Trotsch zijn!... De oude vrouw, die op de kermis zoo bitter schreide, was het niet 1 Maar als de moeder van den aanstaanden Excellentie had nagedacht, had zij ook liever den tijd moge" terugwenschen toen haar zoon nog heel klein was en op haar schoot lag, terwijl hij zijn voetje in zijne kleine hand hield

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6