f IÏÏNNKNLAND. STADSNIEUWS. GAARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Landbouw en Yecteelt. Gemengde 92ededeellngen. Aan den Duitschen Rijksdag is op initiatief van het ministerie van marine een memorie gezonden over de uitgaven voor vloot en leger. Daarin wordt betoogd dat de Duitsche vloot achterstaat bij die van alle groote mogend- beden, behalve Oostenrijk-Hongarije en de Ver- eenigdo Staten, en dat het aandeel der uit gaven voor vloot en leger in de opbrengst dei- belastingen niet haalt bij dat van andere mogend heden. Te Madrid 'iepen Zaterdag zeer pessimis tische geruchten naar aanleiding van de be zoeken van den Voorzitter der Kamer, maarschalk Campos, generaal Azearragua en Silvela aan de Regentes, en wel op denzelfden dag. De regeering blijft bij haar voornemen om de C'ortez vóór 15 Februari te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. De minister van buitenlandsche zaken ver klaarde Zaterdag dat er geen redenen bestaan om een achteruitgang der zaken op Cuba te vree/en. Vóór bet vertrek van generaal Blanco was reeds besloten '15,000 man naar de kolonie te zenden. De Italiaansehe Kamer heeft met 251 tegen 39 stemmen verworpen het voorstel van de internee rechterzijde tot geheele afschaffing van rechten op graan en meel. Daarna werd met zitten en opstaan besloten tot verlaging der graanrechten op 5 lire tot 31 Mei en vermindering van 1 lire per cente naar op gerst, 1.50 1. op rogge en 2.50 1. op gele muis. Ten slotte werd met 98 tegen 37 stemmen het geheele ontwerp tot verlaging der graan rechten goedgekeurd. Op verschillende plaatsen komen nog opstootjes voor wegens de duurte van brood en gebrek onder de bevolking. De conservatieve Corrière di Nctpoli goat uitvoerig den toestand van het ltaliaansche leger na en komt tot de slotsom dat dit ten eenen male onvoldoende is. De Temps verneemt uit Konslatitinopel dat het Duitsche gezantschap tot nu toe geen' stap voor of tegeri de candidatuur van prins George van Griekenland voor het gouverneurschap van Kreta heeft gedaan. De Tnrksche partij rekent niet meer op steun van Duitschland. Men denkt dat het zich van verdere bemoeiing zal onthouden. De botsingen tusschen Turksche soldaten en Grieksche boeren in Thessalië duren voort. De laatste berichten uit Lamia spieken van èen honderdtal dooden, wat wel overdreven zal zijn. De Turken moeten er in geslaagd zijn ver scheiden Grieksche dorpen te bezetten. De Nowojc Wremja antwoordt op het voor stel van Priehard Morgan, het Engelsche parle mentslid voor Wales, dat Engeland zich met Rusland behoort te verstaan over het Verre Oosten, terwijl het daarbij Rusland's politiek aan den Bosporus moet ondersteunen. Het Russische blad zegt hooghartig, dat Rus land geen Engelschen steun behoeft noch in Turkije noch in China. Aan de Times wordt uit Peking de benoe ming gemeld van Bredon tot onderinspecteur der Ghineesche douane. Het City-blad knoopt aan dit bericht de opmer king vast, dat er voor het oogenblik geen vrees behoeft te bestaan dat de eenige Ghineesche instelling, die op Europeeschen voet is ingericht, door de politieke en commcrcieele actie dei- vreemde mogendheden zal te loor gaan. Kiesdistricten. Bij het departement van Binnenlandsche zaken is men bezig met het onderzoek, of de in 1897, krachtens art. 128 der kieswet, vast gestelde verdeeling der kiesdistricten voor de verkiezing der leden der Tweede Kamer in stemdistricten verandering dient te ondergaan. Een vraag naar aanleiding: van 0 Sept. 1898 (idie wel onbeantwoord zal blijven.) Een onzer lezers schryft ons: Nog nergens heb ik in den laatsten tijd, nu de datum der inhuldiging onzer Koningin be kend is, het feit geconstateerd gezien, dat (5 Sept-mber is de eerste Dinsdag in September. Dien dag zal elk rechtgeaard, elk weldenkend Nederlander feestvieren, den ganschen dag, tenzij ziekte of sterfgeval hem daartoe buiten staat stelt. In iedere gemeente, stad of dorp zal van den vroegen moigen tot den laten avond 't Wilhel mus klinken. Dien dag zat de schoenmaker niet bij zijn leest blijven, de smid geen aan beeld slaan, de timmerman niet timmeren, kortom niemand zal dien dag iets doen dan feestvieren, behalve althans in vele gemeen ten van ons land de gemeenteraad, want deze zal vergaderent Artikel 83 der gemeentewet schrijft toch voor, de gewone tijd ter verkiezing der wet houders, is de eerste Dinsdag van September. Alsdan wordt voorzien in de vervulling van de plaatsen van hen, die op dien dag aftreden. Dat voorschrift is gebiedend en de burge meester eerier gemeente, waar een wethouder aan de beurt van aftreding is op G September e. k., zou zich aan wetsovertreding schuldig maken, als hij dien datum geen raadszitting uitschreef. En wat zal 't geval zijn? Vele gemeenteraden zullen onvoltallig zijn; in andere gemeenten zullen dien dag minder prettige verhoudingen bij vele weihouders- verkiezingen onvermijdelijke kwaden ontstaan. 1 n dat is allerminst juist dan te hopen. Vooulut de Ge September 1898 aangewezen werd om voor Nederland een datum van gioot <_ewicht, een geschiedkundige dag ie worden zal wel van alle kanten door de raadslieden der kroou het voor en liet tegen van dien datum ernstig zijn ovetwogen. Toen was 't hun vooizeker uiet onbekend Jat den eersten Diusdag in September de peiiodieke wethouder»,vei kieziugen moeten plaats hebben. Waarom dien datum dan genomen {Tel.) Koninklijke Militaire Academie. De Minister van OorUg brengt ter kennis van belanghebbenden Hier te lande zal in de maanden Juli en Augustus en, zoo noodig, in de eerste dagen van September e.k. examen woiden gehouden voor toelating van jongelieden als cadet bij de Ko ninklijke Militaire Academie te Breda. Voor dit examen worden opengesteld 124 plaatsen, verdeeld als volgt I. Ten behoeve van de cadetten der Cadetten school. A. bij bet leger bier te lande: 12 voor de infanterie, 4 voor de cavalerie, 7 voor de ai til - lei ie en 3 voor de genie. B. bij het leger in Nederland-cli-Ii:dië, 29 voor de infanteiie, 2 voor de cavalerie, G vooi- do artillerie en 1 voor de genie. II. Ten behoeve van de adspiranten, bedoeld bij sub II van art. 25 der wet van 21 Juli i S90 A. bij liet leger hier te lande: 31 voor de infanterie, 3 voor de cavalerie, 8 voordeaitil- leiie en 2 voor de genie. B. bij hel leger in Nederlandsc'ne Indië: 50 voor de infanterie, '1 voor de cavalerie, 4 voor de artillerie en 1 voor de genie. Voor nadere bijzonderheden zie de St.-Ci. van heden. Cadettenschool. De minister van oorlog brengt ter kennis va" belanghebbenden Hier te lande zal in de maanden Juli en Augustus e.k. een examen worden gehouden voor toelating van jongelieden als cadet bij de Cadettenschool te Alkmaar. Voor dit examen worden opengesteld a. 32 plaatsen voor jongelieden met bestem ming om te worden opgeleid voor den dienst hier te lande b. 20 plaatsen voor jongelieden met bestem ming om te worden opgeleid voor den dienst in Nederlandsch-Iiidië. Ouders of voogden, wier zonen of pupillen aan bet examen vvenschen doel te nemen, be lmoren de kennisgeving daarvan in dier voege in te zenden, dat zij vóór 15 Mei 1898 aan liet departement van Oorlog ontvangen wordt. Voor nadere bijzonderheden zie de St.-Ct. van heden. Fabrieksarbeidsters. In zgn onlangs verschenen jaarverslag over 189G verklaart de fabrieksinspecteur voor Baden in verband met den invloed van fabrieksarbeid op de gezondheid en zedelijkheid der vrouwen, dat hij gedurende zijn ambtsvervulling heeft waargenomen, hoe een aanzienlijk deel der niet heel jeugdige arbeidsters den indruk maakt, alsof zij haar loven in een toestand van chro nische vermoeidheid doorbrengen. Deze arbeidsters zien er meestentijds slecht en^vroeg oud uit. Daarentegen moeten de jon gere arbeidsters er tegeuwooidig gezonder en frisscher uitzien dan vroeger. De inspecteur schrijft dit toe aan het verbod van kinder.» beid in fabrieken en de voortdurend beter naar de eischen der hygiëne ingerichte werkplaatsen Zoodra echter het weerstandsvermogen vim liet jeugdig lichaam is ondermijnd, komen de verwoestende gevolgen van den fabrieksarbeid voor den dag. Alleen reeds het staan elf uur lang, wat in sommige industrieëu niet valt te vermijden, veroorzaakt ernstige stoornissen in het vrouwelijk organisme. Op dit punt bestaat ook bij de doctoren geen verschil van gevoelen. Kort na den eersten tijd der jeugd vertoouen zich deze stoornissen met hun gevolgen. Be grijpelijk is het dat de arbeidsters de opheffing van den werkdag van meer dan elf uur ais eeii verlossing begroetten. Dat de toestand van chronische oververmoeidheid bij de arbeidsters niet in staat is haar zedelijk leven te bevor deren, laat zich begrijpen. Het verzwakken van het lichamelijk weer standsvermogen heeft tot noodzakelijk gevolg de verzwakking der wilskracht en dientengevolge de ondermijning van alle moraliteit. Aldus schrjjft de fabrieksinspecteur in Baden. Niettemin verzekeren nog winzuchtige werkgevers en zelfs vrouwen in ernst, dat een zoo lang mogelijke arbeidstijd bevordelijk is voor de zedelijkheid der arbeidsters! {Belang en Becht.) Zaak-Hogerhuis. In de Soc.-Dem. schrijft mr. P. J. Troelstra het volgende «De zaak-Hogerhuis houdt nog steeds de gemoederen in spanning. ïOp dit oogenblik wandelt Syboul Alberda in Beetgum rond: hij is uit Duitschland over gekomen, denkelijk met het oog op zijn aan staand huwelijk. »Yao een aanklacht wegens laster, waartoe ik Allard Dijkstra heb opgeroepen, is mij nog niets bekend. «Zal Allard Dijkstra deze gunstige gelegen heid om zijn «onschuld" te bewijzen en de belagers van zijn eer en goeden naam te straffen, opdat men hem verder ongemoeid late, nu laten voorbijgaan «Dit zuu zeer vi eemd zijn, lo. daar hij vroeger toen de rechtbank ze niet wilde vei volgen tegen Slienstra c.s. wèl eene klacht wegens lasler heeft ingediend, en 2o. wijl zijne positie in de plaats zijner inwoning onhou ibaar is, zoolang het pubhek hem voor een der inbrekers houdt. «Ware hij dus onschuldig, dan zou bij geen oogenblik wachten met mij voor den strafrechter te brengen. «Nogmaals dus: waar blijft zijn aanklacht? «Men heeft mij gevraagd, waarom ik alleen Allard Dijkstra heb opgeroepen, mij wegens laster te vervolgen. Ik deed dit, omdat bij op dat moment de eenige der drie inbrekers was, die zich in het land bevond «Nu Sybout Alberda ook hier is, herhaal ik de beschuldiging, dat ook deze mede heeft inge broken in den nacht van 5 op 6 Dec. 1895 bij Haitsma te Britsum en sommeer ook hem een klacht wegens laster tegen mij in te dienen. «En nu Paulus van Dijk van uit Amerika in de Nederlatidsdie bladen schrijft, dat hij ge neigd is, indien hem reisgeld wordt verstrekt, terug te komen om zijne omehuld vol le houden uu antwoosd tk hem: «Indien gij bij den officier van justitie te 's-Gravenhage een aanklacht we.-eas laster indient tegen mij, die u op dit oogenblik wi er beschuldig, met anderen bij Haitsma te hebben ingebroken, dan kan het met uitblijven, dat de Justitie u in de gelegenheid stelt, uwe onschuld te betuigen. Dan moei gij worden gehoord, en mocht de Justitie u dan niet als getuige hoorpn, dan zal ik u dagvaarden en neem ik op mij, het geld voor uwen overtocht naar Holland bijeen te brengen. sik wacht dus ook Van Dijk's aanklacht af." De gewone audiëntie van den mini-ter van Oorlog zal op Donderdag 10 Februari e.k. niet plaats hebben. KETHEL EN SPALAND, 7 Februari. Ook hier zal langzamerhand een begin gemaakt worden met de regeling van de inbuldigingsfeesten. Er zal ten minste Woensdagavond n. s. een vergadering daar voor gehouden worden. PERNIS, 7 Februari. De sloep Clwrlois, schipper C. van der Steen, is Zaterdagavond alhier binnen gekomen na van den storm die in de afgeloopen week heeft gewoed, nog al wat overlast te hebben ondervonden. Donderdagmorgen had het schip „een stuk water" over gekregen, dat hot schip half vulde, twee gaffels braken en het zeil scheurde. Toch heeft de Charlois behouden dc haven mogen bereiken. Bond van Jfederlandsche Ouderwijzers. Zaterdagavond jl. te 8 uur hield de afdeeling Schiedam" hare huishoudelijke vergadering in het Volkshuis aan de Lange Haven. Na opening werd den 2u secretaris het woord gegeven voor zijne notulen, die behoudens enkele kleine veranderingen goedgekeurd werden. Medegedeeld werd: le. dat een schrijven was ontvangen van clen heer van Kuykhof te Rotterdam, die zicli bereid had verklaard in Maart voor de afdeeling op te treden met het onderwerp: »De ondei- wijzersbevvt'giug een onderdeel dei internatio nale arbeidersbeweging." 2e. dal eenige eonvocatiebiljetten ontvangen waren van de afdeeling «Maassluis" tot hijwo ning eener openbare vergadering op Woensdag 9 Februari op de bovenzaal van café «Bellevue". Als spreker zou optreden de lieer 'Ni. M. Ketelaar, lid der Tweede Kamer, met liet onder werp «Doel en streven van den Bond va.ii Nederlandsclie Onder wijzers". Na behandeling van 't «Referendum" kwam aan de orde de belangrijke motie in zake de verkiezing van een lid van het hoofdbestuur te Rotterdam. De heer J. de Wit stelde na eene breed- voerige toelichting voor de motie te wijzigen, zoodat ze zou luiden als volgt: «De afdeeling Schiedam van den B. v. N.O. gehoord de Afgevaardigden ter Algemeertu Vergadering «Beschouwt het niet herkiezen van den lieer van Kuykhof tot lid van liet Hoofdbestuur als eene beleediging voor de Algemeene Vergadering «Komt ten sterkste op tegen de houding door den heer W. Langebeeke in deze zaak aangenomen «Spreekt 't vaste vertrouwen uit, dat alle afdeelingen van den Bond tegen de laatste verkiezing in de afd. Rotterdam met kracht -zullen prolesteeren." Bovengenoemde motie werd met algemeene stemmen aangenomen. Eveneens werd met algemeene stemmen aangenomen het voorstel tot aansluiting bij het Plaatselijk Comité voor Staatspensioneering. Niels meer aan de orde zijnde, werd do vergadering gesloten. Ds. C, F. Westerman alhier komt voor op het zestal voor een predikant bij de Ev. Lutlier- sche gemeente te Amsterdam. Do heer A. K. Nieltof alhier is geslaagd voor het onlangs te 's-Gravenhage gehouden examen voor kommies-verificateur. Gisteren morgen werd in de Groote Kerk alhier eenige opschudding veroorzaakt, doordat een jeugdige bezoeker, L. K., plotseling bewus teloos op den grond stortte. Door den koster werd hij oogenblikkelijk opgenomen en naar de consistorie gebracht, waar den patient de ver- eischte hulp werd verleend. BURGERLIJKE STAND Geboren 4 Febr. Wilhelmus Martinus, zoon van S. van Leeuwen en C. van Heijuingeu, Nborderstraat. 5 Febr. Klaas, zoon van J. J. de Zwart en M Groeneweg, Weezen buurt. Susanna Catha- rina, dochter van J, L. Ritinan en S. C. van Woerkotn, Baan. 6 Febr. Geertruida Maria Josephina en Ste- phanus Joannes, dochter en zoon van J. M. A, Zoetmulder en C. M. C. Nolet, Westvest. Overleden: 5 Febr. Jacobus Johannes Thijssen, oud 71 jaar en 5 maanden, Gasthuis. Levenlooze dochter van C. Zweistra en W. P. Weuteler Stationstraat. 6 Febr. Willem Geerling, oud 77 jaar, Dam. Ilendtik Heus, oud 6 jaar en 7 maanden, Broersveld. Naar wij vernemen hebben de leden der plaatselijke schoolcommissie, met uitzondering van den lieer Van Hee, hun herbenoeming aangenomen. Tot bestuursleden der afd. Vlaardingen van het Nederl. Onderw, Genootschap zijn hei kuzen de heeren A. Schouten (voorz.), J. De Korver (le seer.) en B. v. d. Sluis (2e secr.) Ter secretarie is met de bijlagen ter visie gelegd een verzoek van J. den Hartog, om ver gunning tot oplichting van eene koper-en blik slagerij in de Vi ouwensteeg, in bet perceel wijk 11. nr. 104. Zaterdag den 12 Februari a.s. zal ten raad- huize, des namiddags ten één ure, gelegenheid worden gegeven om tegen het oprichten dier inrichting bezwaien in te brengen. De bevolking dezer 3i December 1896 IngekomenG73 GeborenGIG emeente bedroeg op -15497 1289 Vet trokken812 Overleden212 1678G 1024 15762 Bevolking op 31 December 1897 BURGERLIJKE STAND. Geboren 5 Febr. Johannes, zoon van J. J. Hooft en S. Akkerman, ZomerstraatFrank, zoon van J. Kalisvaart en A. M. van Bodegom, Nieuwe- laan. 6 Febr. Pietertje, dochter van J. Bevaart en G. den Boer, FransenpaJ, Dirk, zoon van A; Hooger werf en M. Stad, Wesinimwland. Overleden 6 Febr. Lena van Genderen, oud 11 maanden, Afrol. Maria Zoutendijk, oud 3 jaar en C maanden, Schiedamscheioeg. 7 Febr. Kornelis Baas, oud 59 jaren, echt genoot van Lidewij Verbruggen, Eendracht- straat. Naar vrij vernemen, neemt mr. II. Viotta in bete schap toe en wordt hij tegen liet laatst van deze maand weder te 's-Gravenhage terugverwacht. Een onzer meast bekende letterkundigen, een too- neclschrijvcr van groote verdiensten, meldt Het Tooneelis uitgenoodigd om voor het kroningsfeest te 's-Gravenhage een historisch tooneelstuk te schrij- veu. Het aanbod is door bedoelder heer aangenomen. Voor tableaux zullen de kunstenaars van het genoot schap „Pulehri Studio" zorgen. Op den voordrachtavond van de vereeniging „De Berlijnsche Pers" op 10 Februari zal een oud stuk van Ibsen, geschreven in het jaar 1850, na Catïlïna cn vóór Fi-omizi Inge." op Oestrotdat voor het publiek nog geheel nieuw is, voorgedragen worden. Het Hunnen-graf, zoo heet het stuk, hoeft Één bedrijf. Het komt in de Duitsehc jubilee-uitgaaf van Ibsen's werken. Zaaigranen. Bij do heden, vanwege de Hollandsche Maatschappij van Landbouw te Rotterdam gehouden keuring van zaaigranen, werden 89 monsters ingeleverd. Prijzen werden toegekend voor: Kleine groene erwten, no. 18, Wilbelminapolder (Zeel.) 28, G. v. Dillewijn, Wormerv. Schokkers Bruine boonen, Capucijners, Haver, Gerst (Chevalier) Karwei, Paardeboonen, 15, Wilhelininapoldcr, (Zeel.) 41, B. C. Algra, te Stiens. 4, L. van Beest, Rotterdam. 8, L. van Beest, Rotterdam. 77, wed.J.Leupen Zn.Hanrl. 55, J.M.Zaadnoordijk, Leeuw. 75, wed. J.Lcuped&Zn. Haarl. 56,J.M.Zaadnoordijk,Lecuw. n n n 25, L. Vis, Noordgouw. 21, Wilhchninapolder (Zeel.) 40, B. C. Algra, to Stiens. 79, Wilbelminapolder (Zeel.) Woensdagavond werd door deafdeeliug Vlaardingen en Vlaardingar-Ambacht van de Holl. Maatschappij van Landbouw ccn vergadering gehouden, waarin de afgevaardigde ter algemeene vergadering, de heer

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2