"STADSNIEUWST BINNENLAND. TL A ARDINOEN. Rechtzaken. G e in e n g d Nieuws. INGEZONDEN. opgeworpen heeft tot rechter, terwijl hij slechts hoofd van het departement wasdat hij aan de leden van den krijgsraad, buiten den be klaagde en diens verdediger om, een geheim stuk heeft voorgelegd dat overigens onbelangrijk was. Als dit r.iet waar is, dat hij het dan morgen hier korne getuigen. Indien het waar is, dan heb ik hem niet noodig, verklaart Labori. Deze woorden veroorzaken zekere beweging onder liet publiek, blijkbaar niet ten gunste van Merrier. Verschillende andere officieren zullen even min komen getuigen. Nu staat Zola zeh op en zegt dat hij wenseht te weten, of die personen bevelen hebben ge kregen van den minister van oorlog, of dat zij naar hun eigen inzicht bandelen. Het Openbaar Ministerie verklaart daarvan niets te weten. Generaal de Boisdefirc, de chef van den generalen staf, beroept zich op zijn ambtsge heim om geen getuigenis af te leggen, hetgeen Labori den uitroep ontlokt: »Men zou waarlijk denken dat al die offi cieren zich verbeelden dat zij een afzonderlijke kaste uitmaken, dat zij boven alle recht staan, dat zij niet onderworpen zijn aan de wet en aan den eerbied voor de justitie." De zitting wordt hierna geschorst lot half vijf om Laborie gelegenheid te geven zijn conclusies te formuleeren. Als de zitting hervat wordt, leest de advocaat zijn conclusies voor, strekkende om de navol gende personen te dwingen morgen (d. w. z. heden, Dinsdag) voor het Hof te verschijnen kolonel du Paty de Clam, daar de verdediging wil aantoonen dat do telegrammen aan kolonel Picquard, geteekend N-iperanza", niet afkomstig zijn van mej. de Connninges, met wie Picquard bevriend Wiv-% en dat de brief, dien du Paty de Clam van een gesluierde dame ontving, uit zyn eigen kring afkomstig wasCasimir Perier, daar de beklaagde diens getuigenis nuttig acht om de waarheid bloot te leggend'Ormesche- vil'eRavarygeneraal Mercier, Boisdeffre, kapitein Comrninges en andere officieren, wijl zij niet liet recht hebben bij voorbaat te ver klaren, dat zij niets te zeggen hebben; mej. Blanche de Comrninges, rnmc, de Boulancy. Het Hof stelt zijn beslissing uit tot den vol genden dag, waarna de zitting zonder eenig verder incident te vijf uren wordt opgeheven. Bij het verlaten van het Paleis van Justitie door den beklaagden, hun verdedigers en het pu bliek werd de orde niet verstoord. Een ontzaglijke menigte verdrong zich op straat; een groot aantal pol itie-agenten zorgden voor het bewaren der orde. Toen Rochefort het gebouw verliet, bracht een deel der menigte hem een ovatieeen koetsier van een huurrijtuig wilde hem om helzen. De groote man was daarop blijkbaar niet gesteld en stapte vlug in zijn rijtuig. Zola verliet met Labori, Clémenceau en den uitgever Fasquelle het Paleis langs de trap der beschuldigden. Onder weg klonken de kreten»Lcve Zola Leve het LegerWeg met Zola 1 Weg met den Italiaan Aan de brug Saint-Michel dreigde een twee honderd manifestanten het rijtuig in het water te werpen. Niettemin kon Zola ongehinderd zijn woning in de Rue Bmxellcs bereiken. Zijn huis wordt door de politie bewaakt. Over de voortzetting der zitting van heden zullen onze lezers wellicht hierachter eenig telegrafisch bericht vinden. Geconstateerd kan worden dat de zitting van gisteren de sympathie voor Zola, ook te Parijs, heeft doen stijgen. In de Fransche Kamer viel gisteren Delafosse het verbond met Rusland aan. Het had Rusland alleen voordeel gebracht. Spreker vroeg zich af of het verbond niet eigenlijk door Duitsch- land was ingegeven. Verder protesteerde hij tegen een staatkunde, waardoor Frankrijk op den achtergrond blijft. Goblet verweet de Fransche diplomatie dat zij de zaken van Europa behartigt met achter uitzetting van de eigen belangen van de Republiek. De minister Hanotaux deed geruststellende mededeelingen over Brazilië, Abessynië, Turkije en Kreta. Thans onderzoekt het Europeesch concert de candidatuur van prins George. Frank rijk is voor diens benoeming. Frankrijk heeft een stem in het Europeesch concert en heeft die, laten hooren. Óver het Fransch-Russische verbond viel niet meer te praten. Het is een geschiedkundig feit, dat liet verbond niet hei werk van een partij is alle ministeries hebbes er aan mede gewerkt. In China zijn goede resultaten bereikt. Frank rijk wenseht dat China zal blijven bestaan en zal niet dulden dat inbreuk wordt gemaakt op zijn rechten. Frankrijk zal zoeken naar een uitweg om de harmonie tusschen de mogend heden te handhaven. De afgevaardigde Millerand vroeg of na Augustus een nieuwe overeenkomst tusschen Rusland en Frankrijk is gesloten en zoo ja, wat daarvan de strekking is. De minister-president Méline merkte op, dat sedert twee jaar de buitenlandsc'ne aangelegen heden in handen zijn van een werkzaam en krachtig minister. Hij ontkende dat Frankrijk de Duitsche staatkunde zou volgen en toonde aan dat de Fransch-Russische entente heeft gediend om de eensgezindheid in het Euro peesch concert te handhaven. «De vriendschap tusschen Fran" rijk en Rusland is een diep ge voel dat beide landen vereenigt", zeide hij. De Petit Bleu verneemt van haar corres pondent te Parijs, dat de regeering van de te houden interpellatie over de onlusten te Algiers gebruik zal maken om haar stem krachtig te doen hooren tegen de anti-semietische betoo gingen en tegen het anti-sernietisrne in het algemeen. Scfncngde Jtcdrdccljngen. De Madrileensche TIcraldo publiceert een interview, waarin zekere telegrammen, door de Times opgenomen, als zou van de Spaansche regeering wijziging der Cubaansche grondwet worden verlangd, onjuist worden verklaard. De regeering schijnt evenmin geneigd wijzi gingen toe te staan. Thessalië vergt weer de aandacht. Zóó zelfs, dat de correspondent der Daily Mail te Konstantinopel uit gezaghebbende bron beweert te weten, dat de mogendheden de Kretenzische quaestie maar weer eens zullen laten rusten, om zich uitsluitend met Thessalië bezig te houden. De Turken gaan daar nog steeds te keer als Turken. De correspondent der Weenen verzekert naar vangen berichten, dat te is geteekend, voor de uitgifte eener 4-porcents Chineesclie leening van 100 millioen roebels door Rusland en Duit.schland. Daily Chronicle te uit Petersburg ont- Beriijn een contract Zij denkt nl. een groote tabel te exposeeren, waarop duidelijk leesbaar vermeld zullen wor den de nam»n van dienstboden, die op 1 Mei 1898 gedurende tien jaren of langer in denzell- den dienst haar werk verricht hebben, met vei melding tevens van den naam der mee»te- resse. Een volledige enquête op dit gebied is haar natuurlijk onmogelijk, maar zij wacht gaarne de opgaven in van allen, die zich wenschen aan te melden, aan het adies van jonkvr. C. van Hogendorp, Balistraat 36, den Haag. De Minister van Fir.antiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 5 dezer bedroeg bij de Nederlundsclie Bank f 1,505,657.51 bij de betaalmeesters.... - 1,704.614.09' Te zamen f3,210,301.61 De ministers van Egypte stellen in een cir culaire het houden eerier internationale con ferentie te Kaïro voor, om de wijzigingen te onderzoeken, welke gebracht dienen te worden in de werking rn de rechten der rechtbanken en de hervormingen daarvan. Uit Wady-Halfa wordt aan de Daily News gemeld, dat volgens een hardnekkig gerucht de Dervvischen de oase van Tasya aangevallen en de Arabieren, die voor vrienden derEngel- schen doorgaan, vermoord hebben. Dit bericht heeft te Londen groote sensatie gewekt. Men vreest voor nieuwe invallen, en daarom wordt de rivier streng bewaakt. De gemeenteraad van Zutfen besloot gisteren Ged. Staten van Gelderland te advweeren, af wijzend te beschikken op het adres des heeren Engelen om over te gaan tot niet-goedkeuring der begrooting wegens het niet-specificeeren der uitgaven van de gasfabriek en het verlioogen der belasting. Te Maastricht is in den ouderdom van 'ri jaren ovei leden de heer M Marres, lid der Provinciale Staten van Limburg en wethouder van Maastricht. OVERSCHIE, 8 Februari. Do heer Jan C. van der Grijp uit 's-Gravenhage, welbekend op het gebied der declamatie, zal Donderdagavond in het Café „Land- en Schiozichf' alhier een voordrachtsavond geven. In de Midden-Amerikaansche republiek Nica ragua is op vier verschillende punten een opstand uitgebroken. Ook in Costa-Rica dreigt een omwenteling Hofberichten. Vrijdag a. s. zal eene kleiue soitée dansante ten Hove plaats hebben. Hare Majesteiten zullen hedenavond een ge deelte van de opvoering van Dr. Klaus in den Schouwburg te 's Hage bijwonen. Vulcanisclie uitbarsting in Indië. Bij de Ned. Handelmaatschappij alhier is een telegram ontvangen uit Soerabaya, van den volgenden inhoud: Een vulcanische uitbarsting te Lamongan heeft 400 bouws gouvernementsgronden (gover- nement estates) gedeeltelijk verwoest. De uit barstingen duren nog voort. Inlinldigingsfecsten. Bij gelegenheid van de feestelijkheden hier ter stede, op 19 Februari 1887, den zeventigMen veijaardag van Z. M. Koning Willem III, rees in den boez"m der feestcommissie het denk beeld, in onze gemeente een blijvend aandenken aan deze gebeurtenis te stichten. Het denkbeeld vond bijval en bijdragen werden gevraagd. Deze kwamen wel in, maar niet tot een beding, waaruit de kosten van een waardig monument konden worden bestieden. De com missie besloot toen de ingekomen gelden te beleggen, en is nu bij machte, in het kronings jaar het plan ten uitvoer te brengen. U.t velerlei modellen koos zij dat eerier rustiek-monumentale fontein, ter hoogte van 4,5 Meter, te plaatsen in de Plantage. Het dagelijksch bestuur der gemeente vereenigde zich met deze keuze, waarna de vervaardiging van dit fraaie kunstwerk is opgedragen aan de firma Braat te Delft. De opening dezer fontein zal een der nummers zijn op het programma der feestelijkheden van dit jaar. He vredebond en de onderwijzers. Op verzoek van hetinternationaleVredebureau te Bern is door het hoofdbestuur van den alge- meenen Nederland=chen Vredebond een circu laire gericht aan de onderwijzers in Nederland, waarin wordt verzocht hun invloed op de jeugn aan te wenden, teneinde de begrippen van de zegeningen des vredes ingang te doen vinden. De Kleederilracblen-tentoonstellfng. De burgemeester van Amsterdam, mr. S. A. Vening Meinesz, heeft zich bereid verklaard het eere-voorzitterschap van de commissie voor eene tentoonstelling van nationale kleeder drachten, ter gelegenheid van de inhuldiging van H. M. de Koningin te aanvaarden. Verder is de commissie thans samengesteld als volgt: P. van Eeghen, voorzitterJ. II. v. Eeghen, penningmeester; mr. Joh. M. Jolles, secretaris mr. J. E. v. Someren Brand, Ed. Cuipers, F. Adama van Scheltema, A. J. M. Brouwer Ancher, A. N. J. Fabius, E. A. Lehman, H J. Rahusen, jhr. mr. C. J. den Tex, allen te Amsterdam en mr. J. W. Mulder te Rotterdam. Ten einde deze commissie in haar taak be hulpzaam te zijn en voorlichting te geven, heeft zich eene commissie van bijstand gevormd bestaande uit de heeren prof. dr. J. H. Gallée, hoogleeraar te Utrecht; Chr. Bisschop, kunst schilder te Scheveningenmr. A. C. Bondam, rijksarchivaris te 's-HertogenboscliC. W. Bruinvis, te Alkmaar; H. Ie Gouitre, burge meester van Bodegravenmr. J. A. Feith, rijksarchivaris te Groningen J. A. Flame at, rijksarchivaris te Maastricht; F. A. Hoefer,archi varis te Hattem, en Joh. Winkler, te Haarlem. Wij verwijzen onze lezers, voor zoover noodig, naar achterstaande advertentie van de Feest commissie, die zich hier ter stede gevormd heeft. Ongetwijfeld zullen vele besturen zich opgewekt gevoelen de toezegging te doen van de medewerking hunner vereenigingen. De Rechtbank te Rotterdam heeft benoemd tot leden en plaatsvervangende leden der com missie voor de werkzaamheden tot herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen in het schattingsdistrict Schiedamden lieer K. Sneyders de Vogel, timmerman en aannemer alhier, tot lid, en den heer J. Vormer, tim merman en aannemer alhier, tot plaatsvervan gend lid. Uit het verslag over het boekjaar 1897 der afdeeling Schiedam \an het ziekenfonds »St. Liduïna", afd. van dep Ned. R.-K. Volksbond, blijkt dat het fonds vooruitgaande is. Het saldo in kas klom van fl724.00'/s op 31 December 1896 lot f2676.78 op 31 December 1897. Aan ziekengeld werd in 1897 uitgekeerd tot een bedrag van f2535.—. Huldiging van trouwe dienstboden. De Rubriek-Commissie voor iMaatschappeljjk Werk" der Nat. Tentoonstelling van Vrouwen arbeid heeft het plan opgevat, op de a, s. ten toonstelling op eenvoudige wijze hulde te bren gen aan de getrouwe dienstboden, die langen tjjd in een zelfde gezin zijn werkzaam geweest. BURGERLIJKE STAND. Geboren x 3 Febr. Dirk, zoon van M. Sonneveld en N. Schipper, Laurensstraat. 4 Febr. Willem, zoon van P, de Heer en J. Verhoex, Zalmstraat. 5 Febr. Albertus Johannes Josephus, zoon van M. F. Groen horst en M. C. J. V. Heijmans, Groote Markt. 6 Febr. Jacobus, zoon van H. Vijgeboom en M. van der Gaag, MunniJcJcenbuurt.Adrianus Anthonius, zoon van J. H, Trouwborst en J. M. Tetteroo, Broersvest. Carel Jacob, zoon van J. van Reede en C. Trapman, Singel. 7 Febr. Maartje, dochter van A. van den Berg en P. van der Kooij, Ouden Dijk. Overleden x 7 Febr. Alida Ramler, oud 69 jaar, wed. van" B. Kok, Lange Haven. BURGERLIJ KE STAND. Geboren x 5 Febr. Gerard Adriaan, zoon van A. Ligthart en J. P. Vons, Maasstraat. De gewone audiënties van de Ministers van Fmantiëii en Oorlog «zullen Donderdag 10 Fe bruari a. s. niet plaats hebben 6 Febr. Adriana, dochter van A. Broek en J. Rodenburg, Westnicuwland. Overleden i 8 Febr. Kaatje Hoorns, oud 70 jaar, weduwe van Dirk de Lange, Schiedamsche weg. De arrondissements-rechtbank te Rotterdam ver oordeelde heden C. K., 26 jaar oud, smid te Rotterdam, wegens diefstal van een schaap uit eene weide te Overschie tot 1 jaar gevangenisstraf. De eisch was 4 jaar. A. E., 22 jaar oud, zeevisscher te Vlaardingen, wegens mishandeling, tot 8 dagen gevangenisstraf B. .T, A., 18 jaar oud, mouter te Schiedam, we^ gens mishandeling in de tapperij van Pekcloar. tot 14 dagen gevangenisstraf. N. v. W., 25 jaar oud, te Schiedam, wegens mis handeling van den politieagent R. Schipper, tot 14 dagen gevangenisstraf. In de zaak van J. v. d. K. te Vlaardingen, die door den kantonrechter te Schiedam wegens over treding van de arbeidswet veroordeeld werd tot drie geldboeten van f 10, vernietigde de rechtbank het vonnis van den kantonrechter en sprak een ver- oordcelend vonnis uit tot f3.boete snbs. 1 dag hechtenis. Voor de arrondissements-rechtbank te Rotterdam hadden zich heden te verantwoorden J. \V. H G W. W, H. W., E. S., K. W., en S. W., allen'wo nende te Egrnond aan Zee, die zich den 31 Mei 1897 hadden aangemeld als schepeling op het Nederl. zeevissehersvaartnig De Schie tot het doen van reizen in de Noord-Zee voor de haringvisscherij. Op 27 en 28 Juli bevonden zij zich voor dat doel op dat vaartuig te Schiedam cn weigerden naarzte te vertrekken, eisckendc dat de recderij „De Hoop" te Schiedam hen f 9.loon per week zou uitkeeren terwijl volgons do monsterrol bepaald was, dat de gage voor elk hunner zou bestaan in oen deel, zijnde 2°/v der netto besomming, tengevolge waarvan het schip niet die dagen, doch eerst den 31 Juli naar zee is kunnen vertrekken. Alle beklaagden waren ter terechtzitting aanwezig en bekenden voor den waterschout te Schiedam ge monsterd te zijn cn ééne reis op de bovenvoornoomde voorwaarde te hebben medegemaakt. Door de geringe vangst konden zij evenwel voor dat loon niet blijven varen. Zij eischten daarom hooger, wat geweigerd werd. De reeder bood 17.50 aan, wat de visscherslieden niet accepteerden. Later kwam men overeen tot f8. Het O. M., bij monde van mr.de Josselin de Jong. noemde het feit een werkstaking in het klein, die voor werklieden in fabrieken en werkplaatsen niet strafbaar is, doch ten opzichte van handel en scheep vaart gelden strengere bepalingen strafbaar bij de wet, met het oog op de goede orde aan boord det koopvaardijschepen en de Suantieele gevolgen. Eisch 8 dagen gevangenisstraf voor ieder. De vergiftiging te Lisso. Naar wij vernemen is gebleken, dat het lijkje van het kind van Van Kampen te Sassenheim, dat op den leeftijd van vijf maanden plotseling is overiede n,eveneens arsenicum bevatte. Hij vvoidt dan ook verdacht, ook dit kirid te hebben omgebracht. Zijn viouw was in twee begrafenisfondsen, waarin hij haar buiten haar weten had ver zekerd, in 't eene voor f 54, in het andere voor f80. Ook het kind was op die wijze voor f80 verzekerd. Al die bedragen zijn aan Van Kampen uitbetaald. Ook zijn andere kinderen tien in getal, had den moordenaar voor vrij belangrijke bedragen verzekerd. Uit alle verhalen blijkt dat Van Kampen met groote koelbloedigheid is te werk gegaan en zich altijd zeer braaf en deugdzaam voordeed, zoodat zijn baas niet het minste ver moeden op hem had. j?" brand te 's-Gravenhage. Omtrent den brand in de Newtonstraat, waar bij Zaterdag een 4-jarig meisje om het leven kwam, verneemt men nader, dat het kind, toen de ouders de woning verlieten, niet in huis was, maar op straat liep te spelen. Op de een of andere wijze heeft de kleine de deur geopend en achter zich in het slot getrokken. Zij schijnt toen te dicht bij de brandende kachel te zijn gekomen en heelt uit de kamer niet meer kunnen ontvluchten. JSrnstige ramp. Een vreeselijke biand is Zondag te Havanna uitgebroken. Tweehonderd huizen, waaronder belangrijke gebouwen, zijn vernield. Bijzonderheden ontbreken. Ontsmettend vermogen van den alcohol. Door proefnemingen heeft Jipstein aangetoond, dat de antiseptische kracht van absoluten alcohol gelijk nu! is, en dat de werking zich het sterkst openbaart bij met water verdunde oplossingen van 50 °/o. Verder heeft E. nog bevonden, dat waterige oplossingen van de voornaamste antiseptische stoffen (die in zuiveren alcohol hare ontsmettende eigenschappen zouden verliezen) hare krachtigste werking uitoefenen in verdunden alcohol van 50 Mt. d. F.) Mm wordt beleefd verzocht de copy steeds slechts aan êéne zijde te beschrijven. Mijnheer de Redacteur 1 Hoewel we U dankbaar zijn voor gegronde aan merkingen op „ons briefje" voorkomende in Us? bM van heden, sneenen we U toch zeer bescheidenhjk te moeten opmerken, dat aan de hoofdzaak, n.L het al of niet deelnemen van don „Bond van Neder- landschs Onderwijzers" en enkele personen, die hun tijd ver vooruit zijn, aan de Kroningsfeesten, door U weinig plaats is ingeruimd. Wat zegt Gij daar feitelijk van Alleen, wat in de punten 3o en 4o( voorkomt. Daar meent Gij ten eerste te moeten opmerken.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2