BEOJENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNÏEÜWS. zeer aangenaam zijn, wanneer de heer Scheurer- Kestner wilde zeggen hoe hij er toe gekomen is, om een beroep te doen op de vaderlands liefde van generaal Billot in wiens handen h>j de zaak heeft gelegd. Men zou dan zien, dat niet wij verantwoordelijk kunnen worden ge steld voor de agitatie en de tegenwoordige ongeregeldheden." En Seheurer-Kestner's antwoord luidde »Ja ik heb generaal Billot gesmeekt zulks te doen ik heb hem gevraagd een onderzoek in te stellen, en hij heeft mij dat beloofd. Daarop heb ik geantwoord, dat ik gedurende "14 dagen liet stilzwijgen zou bewaren. Gedu rende die 1 i dagen ben ik op allerlei wijze door het slijk gehaaldben een »Pruis" ge noemd." s'/ooals ik een Italiaan," zegt Zula. Nu ontstaat er groote agitatie in de zaal de oud-president der Republiek, Casimir Perier, verschijnt om getuigenis af te loggen. Ziehier een overzicht van dit interessant verhoor. De President: »U zweert te spreken zonder haat en zonder vrees en de waarheid te zeggen." »Pardon", onderbreekt hem Perier, »ik kan niet den eed afleggen, dat ik de waarheid zal zeggen. Ik kan die niet zeggen. Mijn plicht gebiedt mij baar niet te zeggen". De President»De wet verplicht den ge tuige den eed af te leggen voordat hij spreekt zelfs voordat hij weigeite getuigen." Mr. Labor!plCr.nt gij ook zeggen of gij terwijl gij president der republiek waart voor diens inhechtenisneming hebt geweien dat een officier van den generalen staf verdacht werd van verraad en welke beschuldiging op hem rustte?" De Voorzitter: sDeze vraag zal niet toege laten worden. Humoer in de zaal). Mr. Labori: »IIeeft president Casimir Perier geweten dat er aan het ministerie van oorlog een geheim dossier bestond?" Ook deze vraag weigerde de voorzitter te stellen. Casimir Perier verklaart niet van een dossier- Esterbazy te hebben gehoord. ZolaHoe komt het dat, terwijl wij in de dagvaarding beschuldigd worden van den krijgs raad te hebben beticht, een onwettigheid te hebben bemanteld, het ons onmogelijk wordt gemaakt over die onwettigheid te spreken?" De President»U heeft de uitspraak van gisteren gehoord." Zola»Mijn verstand buigt zich daarvoor nietwant als mensch moet ik bukken." Laboriïlndien in welke zaak ook, buiten de debatten om, een geheim stuk ter tafel w gebracht en een veroordeeling volgde, wat zou de heer Casimir Perier daarvan denken De voorzitter weigert die vraag te stellen Mr. Labori zegt conclusion te zullen stellen. Mr. Albert ClémcnceauHeeft de heer Casimir Perier zoo straks niet gezegd, dat hij de geheele waarheid niet kon zeggen »C. Perier: »Ja, en wel op grond der grond wettige verantwoorde! ij k beid Mr. Laborisik vraag den heer Perier om verschooning dat ik hem nog terughoud maar ik kan hem niet laten vertrekken, voordat een beslissing genomen is op mijn conclusiën". Perier»Ik ben een eenvoudig burger en ter beschikking der justitie." Mr. Labori brengt Perier hulde voor zijn schoon voorbeeld en verzoekt de juryleden te consta- teeren dat anderen zich laten dwingen door de justitie om hier te verschijnen. Aan Casimir Perier wordt wegens zijn hou ding een langdurige ovatie gebracht. De zitting wordt hierna geschorst. Mr. Labori stelt dan deze conclusiën ^Overwegende dat de getuigenis van den heer Casimir Perier onontbeerlijk is om de waarheid aan het licht te brengen en nood zakelijk om de goede trouw van de beschul digden te doen blijken, 3>en dat een weigering om hem te verhooren een verkrachting zou zijn van de rechten dei- verdediging vragen wij acte van het feit dat de voor zitter heeft geweigerd aan den getuige de vol gende vragen te stellen »lo. Heeft de heer Casimir Perier geweten dat een officier van den generalen staf werd verdacht van verraad »2o. Heeft hij de beschuldigingen gekend welke tegen dezen officier werden ingebracht ï3o. Heeft hij geweten dat een geheim stuk is medegedeeld buiten den beschuldigde en zijn verdediger om" »4o. En zoo hij dat geweten heeft, wanneer heeft hij dat dan vernomen?" Deze conclusiën worden door het Hof ver worpen. Daarna wordt de bankier De Castre gehoord, die verklaart vele brieven van Esterhazy onder de oogen te hebben gehad ïToen ik het fac simile van het borderel zag, herkende ik het schrift van Esterhazy en deed daarvan mede- deeling aan Matthias Dreyfus." Mr. Labori vraagt»Hebt gij geen dreig brieven ontvangen?" De Castre antwoordts Sedert deze onthulling heb ik ongeteekende brieven ontvangen, ge schreven met een verdraaide handwaarin gezegd werd dat mij deze onbeschaamdheid duur te staan zou komen." De zitting werd om halfvijf opgeheven. Buiten het Paleis van Justitie, en ook daar binnen, waar het publiek naar de uitgangen drong, werd het nu zeer rumoerig. Iemand, die sLeve Zola 1 weg met Frankrijk riep, werd onmiddellijk gearresteerd. Een onbeschrijfelijke verwarring ontstond, toen Zola en zijn advocaat in de gaanderij werden herkend. Er ontstond een beweging, die beide heeren noodzaakte in de vestiaire te vluchten, welker deuren gesloten werden. Een half uur lang bleef het publiek voor deze deu ren staan schreeuwen: sYVeg met Zola!" De lieftigsten onder de betoogers waren jonge advocaten. Eerst na interventie eener afdeeling troepen kon Zola vertrekken. Toen bij den boulevard betrad, zag hij zeer bleek en beefde hij zijn vrienden ondersteunden hem. Er ging een oor- verdoovend geschreeuw op van 5Leve Zola j\Veg met Zola jiTer dood De politie was onmachtig om hern te beschermen. Zola was omringd door meer dan vijfhonderd rnenschen en de enkele vrienden die hem wilden bescher men, hadden het zwaar te verantwoorden. De commissaris Rouny deed vergeefsche moeite om Zola te bereiken. Ten laatste kon deze zich losrukken en in zijn rijtuig stappen, dat onder kreten van allerlei aard wegreed. Een individu die »Leve Zola! Weg met de schreeuwers!" riep, werd door de menigte naar de brug Saint-Michel gedreven, waar men hem in liet water wilde werpen. Maar op dit oogenblik kwam een detachement politie aanrukken, dat Twee arrestaties hadden er plaats. Inbnldigingsfeesten. De Regeering stelt er prijs op te weten wanneer in verschillende gemeenten de inhul digingsfeesten worden gegeven. Per telegiam hebben vele besturen deze week de noodige opgave gedaan, daar tijd tot schriftelijk antwoord ontbrak. de menigte uiteen dreef. Gemengde Medcdccllngen. De Duitsche Rijksdag hield zich gisteren bezig met de begrooting van buiteniandsehe zaken. Eugen Richter stelde China boven Azië. IIij stond den vrijhandel in China voor. Hij vroeg inlichtingen over verschillende punten, o.a. over de Chineesche loening. De minister Von Biilow betoogde dat Duitsch- land's optreden in China de betrekkingen met geen enkele mogendheid heeft verstoord. Hij deed mededeelingen over het pachtverdrag van Kiautschau. Hij verwachtte van Kiautschau groote dingen voor Duitschland's oeconomische ontwikkeling. De onderstaatssecretaris Von Richthofen ver klaarde dat er geen onderhandelingen over een leening zijn gevoerd. Bebcl viel de regeering over China aan von Kardorf en Lieber toonden zich zeer voldaan over de gevolgde politiek. Dr. Barlh vroeg inlichtingen over Kreta, waarop Von Billow antwoordde dat Duitsch land's doel alleen was de vrede. Wie er gou verneur werd was dan onverschillig; maar Duitschland zou niet meedoen aan het oefenen van pressie op den Sultan. De Troonrede, waarmede het Britsche Par lement gisteren is geopend, gewaagt van de vriendschappelijke betrekkingen met andere mogendheden. Voorts wordt gesproken o»er Turkije, Grie kenland, Soudan en Abessyniü, maar niet over China. Noodzakelijk werd genoemd te zorgen voor de landsverdediging. Wetsontwerpen werden aangekondigd tot ver meerdering van de werkelijke legersterkte en tot verbetering van den toestand in het leger verder invoering van plaatselijk zelfbestuur in Ierland volgens een dergelijk stelsel als in Groot- Brittannië bestaat, en tot het vormen van ge meenten in Londen. Bij de beraadslaging in het Hoogerhuis over het adres van antwoord verklaarde lord Salis bury, dat hij de candidatuur van prins George van Griekenland als gouverneur van Kreta onder steunt, omdat dezen aan den bedroevenden staat van zaken op het eiland een einde zal maken. Khartoum zou binnen weinige maanden her overd worden. Over China legde Salisbury geruststellende verklaringen af. Het Iloogerhuis nam het adres van ant woord aan. In het Lagerhuis verklaarde Balfour, dat Engeland in vereeniging met Rusland en Frank rijk, welke drie linden het koninkrijk Grieken land hebben gericht, een leening van Grieken land zullen waarborgen. Hij beloofde, dat de correspondentie over de Chartered Company weldra aan het Huis mee gedeeld zal worden. De hoogleeraar Andrade te Rennes. de schrijver van een brief aan den oud-minister van oorlog Mercier aangaande de zaak-Dreyfus, is in zijn ambt geschorst. De Koninginnen. De Koningin, de Koningin-Regentes en Prinses Elisabeth kwamen gisteren-avond even nadat het gordijn omhoog was gegaan voor het eerste bedrijf van het blijspel Dokter Claus, in de Koninklijke loge voor een buitengewoon volle zaal, welke het "Vorstelijk gezelschap met de gebruikelijke eerbiedsbetuigingen begroette. Het Koninklijk bezoek woonde de drie eerste bedrijven van het vroolijke stuk, hier en daar afgewisseld met een dramatisch tooneeltje, bij en keerde even voor 10 uur paleiswaarts. De dienst welke H.H. M.M. vergezeldewas saamgesteld uitjonkvrouw v. d. Poll, gravin Van Limburg Stirum luit.-kol. baron Hoitema van Grovestins, adjudant; luitenant Laudon, ordonnance-officier, benevens een hofdame van de Prinses. Vnlcanische uitbarsting op Java. De Ned. Handelmaatschappij ontving heden van haar agent te Soerabaja een telegram, meldende dat de uitbarstingen van den vulkaan Lamongan hebben opgehouden en de schade, die veroorzaakt werd, niet belangrijk is te noemen. Aan de N. M. Ct. wordt, onder dagleekening van gisteren, uit Batavia geseind Op 5 Februari heeft een ernstige uitbarsting van den Lamongan plaats gehad. Er is een nieuwe krater aan den voet van den vulkaan gevormd. Onder de inboorlingen heerscht een paniek. De vulkaan werkt nog altijd door. Geen menscbenlevens zijn te betreuren. Aan plania- ges werd schade toegebracht. Het blad teekent daarbij aan De Lamongan is een bijna altijd werkende vulkaan, in de residentie Probolinggo, aan de westzijde van het Jang-gebergte. Men heeft hier te doen met een van de vrij zeldzame uitingen van heftige werkzaamheid bij een vuurspuwen- den berg, welks uitbarstingen, zooals Juughuhn zeide, in vergelijking met de verwoestende uit barstingen van sommige andere vulkanen, slechts een vuurwerk schijnen, ter verlustiging van de toeschouwers omstoken. De uitwerking is dan nu heel wat eiger ge weest. Overigens waren ook 1840, 1859 en andere jaren gekenmerkt door een geweldige opflikkering van de periodieke werkzaamheid van dezen vulkaan, die nooit geheel rustig is. De eigenaardige vorm twee grootendeels saamgegioeide kegels van den tamelijk ge- isoleeid staanden berg is vermoedelijk ook ten gevolge van een hevige uitbarsting ontstaan. Het land ten westen van den Lamongan is goed bebouwd. Op den weg van Probolinggo naar Loemadjang ziet men, zegt prof. Veth, »een zacht golvend terrein voor zich, waarin rijst en maïsvelden, kolfie-plantsoenen en dorps- boschjes elkander afwisselen, en dat als een uitgestrekt perk naar de hellingen van den Lamongan opstijgt." In de afdeeling Loemadjang brengen de tabakscultuur en de koffiecultuur, zoowel op erfpachts- als op gouvernements- gronden, veel drukte en vertier. Weduwen- en weezenfonds. Naar ons wordt medegedeeld laat de minister van biunenlandsche zaken een onderzoek instel len naar de financieele gevolgen der opneming ir. het weduwen- en weezenfonds voor burger lijke ambtenaren van het onderwijzend personeel der onverplichte gymnasia, der gemeentelijke hoogere burgerscholen en der onverplichte burgerscholen. Tot hot verkrijgen der gegevens, welke voor de met dat onderzoek gepaard gaande bereke ningen noodig zijn, heeft do Minister formu lieren van kaarten met vragen doen drukken, die door het in dienst zijnde personeel moeten wotden ingevuld en aan de commissarissen der Koningin zijn verzonden, om, door lussclien- komst der gemeentebesturen, aan elk der in hunne provincie wonende belanghebbenden te worden uitgereikt. De invulling moet geschie den volgens den toestand op 1 Februari 1898. Yereenïging- Weslland. In de vergadering van het hoofdbestuur, ge houden te Honselersdijk, is voor afgevaardigde bij bet Nedeilandsche Landbou w-Comité, ter vervanging van den heer P. F. L. Waldeck, ten voiige jnre overleden, ingevolge art. 31 dei- statuten, de volgende voordracht opgemaakt de heeren H. J. Hoek, te Wateringen, voorzitter der Vereeniging; C. J. M. Noorduijn, burge meester van Naaldwijk, en J. W. J. Taets van Amerongen, burgemeester van Monster. Uit die voordracht zal een keuze worden gedaan door de algemeene vergadering die is bepaald op Donderdag 1 Maart a, s. te Monster. Uit liet voorloopig verslag van den secretaris blijkt, dat de "Vereeniging 983 leden telt en 15 donateurs en in het afgeloopen jaar geveild werd voor f 200.435.97V3 op de groote en ruim f 200.000 op de kleine veilingen. Uit Den Haag meldt men ons, dat de Minister van Oorlog sedert de vorige week ongesteld en bedlegerig is. De Minister is echter thans op den weg van beterschap. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag 12 Fe bruari 1898 niet plaats hebben. St.-Ct. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Vrijdag 11 Februari'1898 niet plaats hebben. St.-Ct. Burgerlijke Stand van Overseliie. Ondertrouwd: 3. J. de Veld 53 j. wedn. van 51. Arpink en C. Wensveen gescheiden vrouw van J. B. Vinke. Geboren: 26. Petrus Jozeph, z, v. J. v. Biezen en W. v. Dijk 28. Jan, z. v. A. Boon en G. Lievanrt. Overleden: 29. J. Tanis 7 j. H. F. Bussching 50 j. echtg. van G. Hofman. Bij Kon. besluit is benoemd tot leeraar aan do Rijks- en hoogere burgerschool te Bergen op Zoom" I. G. de Ia Fontaine Verwey, te Leeuwarden. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris te Balk gemeente Gaasterland, de heer J. H. Noordenboa' candidant-notaris te Sneek. Bij Kon. besluit is de eere-medaille, in zilver van de orde van Oranjc-Nassau toegekend aan den voer man der werklieden bij het koloniaal etablissement te Amsterdam J. L. Caspari. Bij Kon. besluit zijn de heeren K. B. 51. ten Brink en P. E. 5Iaier, artsen, benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid der 2de klasse bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het Joger in Nederlandsch-Indië. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal eene vergaderin" hou den op Dinsdag 15 Februari a s. De agenda bestaat uit 1. Vaststelling der notulen van het verhan delde in de zitting van 25 Januari j.l. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Adressen van H. L. Oosteweegiiel e. a. om restitutie van pi. dir. belasting over 1897. 4. Benoeming van een curator van het gym nasium. Aanbevolen zijn de heeren I. Dr. W. A. Lehman de LehnsfeldII. mr A.J. Blok. 5. Benoeming van een onderwijzeres in nuttige handwerken aan de le en 2e openbare koste- looze scholen. Op de vooi dracht zijn geplaatst I. Mej. A. C. Mak, tijdelijk onderwijzeres in dat leervak aan genoemde scholen; II. Mej. J. Visser, alhier; III. Mej. J. F. van Wamden, alhier. (3. Rekening der Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1897met rapport daarop der Financiëele Commissie. 7. Praeadvies van Burg. en Weth. op het adres van het bestuur der Vereeniging tegen bedelarij alhier, om eene toelage uit de ge meentekas tot geheele ol gedeeltelijke bestrijding van de kosten verbonden aan eene alhier in te voeren wijkverpleging (verpleging van on- en minvermogende zieken in hunne woningen). 8. Praeadvies van Burg. en Weth. op het adies van J. A. van Velzen c.s., huurders van de gemeente-perceeien, gelegen in Zuidergors, Galgoord en de Keilen, om gedeeltelijke kwijt schelding van pacht over 1897, als tegemoet koming in de do ir hen geleden schade dooi den hoogen stormvloed in Juni van dat jaar. 9. Voorstel van Burg. en Weth. om het niet verkochte gedeelte van het balkengat, hetwelk de firma H. J. Plant Co. alhier van de ge meente in huur had, aan die firma tot weder- opzegging opnieuw onderhands in huur af te staan, tegen den prijs \an 1300 per jaar. 10. Voorste! van het raadslid den heer F. W. Prins om art. 8 van het vigeerende regle ment van orde voor den Raad, weder te ver vangen door art. 8 van het vorige reglement van orde, vastgesteld door den Raad den 17u October 1892. II. Voortzetting der behandeling van het voorstel van Burg. en Weth. tot het aangaan eener overeenkomst met de Iloll. IJzeren Spoor wegmaatschappij. De commissie uit de bewoners van Lange Achterweg, Nieuwstraat c. a. voor de versiering der buurt met de a.s. inhuld'gingsfeesten heeft gisteravond in een vergadering der bewoners in sMusis Sacrum" rekenschap afgelegd van het tot nu toe gevoerde beheer, en de plannen voor versiering overgelegd. Een en ander ge schiedde .'ooral met liet oog op de meening, in een der bladen uitgesproken, dat de uitgaven voor versiering voor één dag niet gewettigd waren. De vergadering keurde het gevoerde beheer goed en machtigde de eommissie op den inge slagen weg voort te gaan. De versiering za), volgens de plannen, be staan uit een passende entrée aan de Nieuw straat; masthoornen met slingergroen aan weers kanten der straten, een en ander 's avonds te vellichten, en aan liet eind van den Achterweg bij de Hoogstraat versierde masten metkroon- lusters en slingergroen ea 's avonds verlichting k giorno. Hedenmiddag te 4'/3 uur ongeveerhad F. van der Touw, 52 jaar, wonende in de Noordmolen- straat, werkzaam in den stoom molen »De Af schaffer" het ongeluk om met de linkerhand tusschen een wals te geraken waarbij dit lichaamsdeel geheel verpletterd werd. Oogenblikkelijk werd weliswaar de machine stil gezet, maar het ongeluk was in een ondeel baar oogenblik geschied. Per vigilant naar het Ziekenhuis gebracht, is daar de geheel vermorzelde hand in het polsgewricht geamputeerd. De toestand van den ongelukkige is vrij wel. De 19-jarige M. V, die bljjkbaar aan hevige zenuwprikkeiing ten prooi is, was hedenmiddag thuis zoo zeer geïrriteerd dat zijn moeder zich verplicht zag de hulp der politie in te roepen. M. V. was echter niet bereid met deze mede te gaan, waarom geweld moest worden gebruikt. Daar de man weigerde teloopen, is hij ten slotte per wagen naar het politiebureau gebracht, waar hjj spoedig afgemat in diepen slaap viel. Hedenmorgen) was aan de vise' markt aan- -A-A, -

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2