UIT DE PERS. BINNENLAND. STADSNIEUWS. y levendige beweging in de zaal. Hier behoort te worden tusschengevoegd, dat het gerucht liep van Merciers voornemen orn voor het Hof rondweg het bestaan van liet geheime stuk toe te- geven. Ilij zou dit hebben erkend tegenover den ministerraad, waar zijn mededeeling groote ontsteltenis had teweeg gebracht. De feiten hebben niet beantwoord aan het gerucht. Zijn getuigenis was een aaneenschakeling van antwoorden op steeds dringender gestelde vragen. Mr. Labori.«Heeft generaal Mereier kennis genomen van het rapport van majoor Ravary Generaal Mereier verklaart dat hij geen kennis draagt van het rapport van majoor Ravary cn evenmin van een vrijsprekend stuk. Mr. Labori»Is er aan den krijgsraad van 1894, buiten den beschuldigde en zijn verde diger om, een geheim stuk medegedeeld V Mereier«Deze vraag heeft betrekking op de zaak-Dreyfus, en het besluit van bet Hof laat mij niet toe daarover te spreken. Ver trouwelijke stukken zijn ook mij niet bekend. Wat betreft de onbescheidenheden bij de gevan genneming van kapitein Dreyfus, deze werden buiten het ministerie van oorlog om begaan." Op aandringen van mr. Clémenceau spreekt generaal Mereier het vermoeden uit, dat de onbescheidenheden wel van de zijde der familie Dreyfus gekomen konden zijn. Mr. Labori komt op de mededeeling van het geheime stuk«Men heeft gezegd dat generaal Mereier zelf erkend heeft, dat aan den krijgsraad een geheim stuk was overgelegd Mereier roept uit«Pardon, dat is niet waar". Toejuichingen Labori blijft aandringenpis er ooit een geheim stuk geweest of niet. Ik verklaar dat er een was." Mereier«Ik antwoord niet op de eerste vraag en evenmin op de tweede." Mr. Labori blijft niettemin aandringen, zoo dat generaal Mereier ten slotte uitroept «Daar gij mij mijn eerevvoord als soldaat vraagt, zeg ik u dat hij een verrader was en rechtvaardig en wettig gevonnist is." Toe juichingen Labori blijft bij zijn vraag: sis er al of niet een geheim stuk Mereier«Daarop heb ik niet te antwoor den." De zitting wordt nu geschorst. Na de hervatting worden eenige beslissingen van het Hof op gestelde conclusiën voorgelezen. Alleen in ondergeschikte quaesties wordt aan den wensch der verdediging voldaan. Nu werd nog gehoord de senator Trarieux, oud-minister van justitie. Diens verklaring kwam hierop neer, dat hij in 1895 tn 1896 had gehoord van geheime stukken in liet proces-Dreyfus. Zijn daardoor ontstane twijfel was toegenomen door de ge lijkenis van Eslerhazy's schrift met dat van het borderel. «Zoodra ik vernam, »dat Scheurer-Kestner zich ook met de zaak bezig hield, sprak ik hem er over. Hij zeide tot mij dat ik maar vast moest rekenen op den minister van oorlog en den president van den ministerraad. «Kolonel Picquard onderzocht een zaak van spionnage maar kwam niet tot een resultaat. Esterhazy was bij deze zaak betrokken en kolonel Picquard kwam op het denkbeeld dat deze officier de schrijver van het borderel was. Deze meening was voortgesproten uit een ver gelijking van net scbrift van het borderel met dat van Esterhazy. Ten gevolge van manoeuvres achter de coulissen werd kolonel Picquard daarop naar Tunis gezonden. »Ik onderzocht persoonlijk de beide schriften en stond verstomd over de gelijkenis. In mijn onderhoud met Scheurer-Kestner vertelde ik L„ dat alles, maar ik voegde erbij «Als Dreyfus nu niettemin een verrader is Ik zou mijn stem niet te zijnen gunste durven verhellen, daar ik er niet zeker van ben of er ook bekentenissen bestaan". De heer Sch- urer- Kestner antwoordde daarop«Het is niet mogelijk dat er een bewijs van zijn schuld bestaat, dat kan ik bewijzen." Deze woorden riepen onder bet publiek groote beweging te voorschijn. Trarieux vervolgde: »Hjj deelde mij daarop de brieven mede, welke tusschen generaal Gonse en kolonel Picquart zijn gewisseld. Ik heb ze gelezen en toen twijfelde ik niet meer. Ik vond het on- -wederlegbaar bewijs, dat deze opperofïicier een herziening mogelijk achtte en dat hij zijn volle goedkeuring hechtte aan de daden van zijn ondergeschikte. Al deze omstandigheden deden vermoeden dat er een rechterlijke dwaling was begaan. «De zaak herleefde toen -weder doordat de Eclair een stuk van een brief publiceerde, die tusschen twee gezantschapsattaché's was ge wisseld en waarin deze zin voorkwam: tCct aminal de D. devient bien exigeant." Een paar dagen later werd het facsimile van het borderel afgedrukt in de Matin. Toen begonnen er geruchten te loopen en interpelleerde de afgevaardigde Castelin in de Kamer. Toen keerde het departement van oorlog totaal om. Men verwijderde kolonel Picquort, maar voorzeker had niet deze het stuk aan het blad medegedeeld. Dat kan alleen geschied zijn door iemand aan het departement van oorlog, waar slechts acht personen het docu ment kenden. ging Trarieux voort, «Een van deze versperde aan kolonel Picqard den weg, ten einde te beletten dat de waarheid aan het licht zou komen. Deze persoon had met een nagemaakte hand het origineel willen veranderen en in de hoofdletter D. die een persoon aanwees, den naam Drevfus willen zetten. Dat was voor mij een lichtstraal." Trarieux sprak toen met den minister van justitie over de zaak. Deze zou er met den minister-president en den minister van oorlog over spreken. De laatste liet hem antwoorden, dat hij de verdenking van Esterhazy niet ge grond achtte. Nog sprak de getuige als zijn meening uit, dat in den krijgsraad, waarvoor Esterhazy terechtstond, de regeeringscommissaris niet optrad als aanklager, maar als verdediger van Esterhazy. Trarieux' verklaringen werden met vijandige kreten door het publiek ontvangen. De zitting werd hierop gesloten. Het publiek verliet kalm het Paleis, en ook Zola werd weinig gehinderd, zoowel bij zijn vertrek uit het gebouw als onderweg. Op straat werd de redacteur der Siècle, de oud-minister Guyot, uitgejouwd. ficsnengde fflcdcdecllngcn.» In het proces wegens laster, ingesteld door Joseph Reinach, is Rochelort veroordeeld tot vijf dagen gevangenisstraf, 1000 fr. boete en 200 fr*. schadevergoeding, solidair met den bestuurder van het Journal, en verder tot plaatsing van het vonnis in de Intraneigeant en vijf andere bladen. De uitslag der verkiezingen in Transvaal is, dat Paul Kruger herkozen is als president, en wel met zeer groote meerderheid. De cijfers warenKruger 12,764, Schalk Burger 3716, .ïoubort 1943 stemmen. In Lijdenburg en Potchefstroom kreeg Burger een meerderheid. De heer Barrios, president der Midden- Amerikaarischc republiek Guatemala, i«, vo'geos te Washington ontvangen ofticieele telegram men, vermoord. De vice-president Cambrera neemt liet pre sidentschap waar. De Moutwijnnoteerixg. Onder den titel «De noteering van den Mout wijn aan de beurs te Schiedam" komt in de Telegraaf het volgende artikel voor van de hand van een schrijver X. Als kooplieden met elkander eene overeenkomst treffen omtrent de levering van eenig artikel, hetzij voor eene enkele dadelijke, of meerdere achtereen volgende of wel voor levering op later termijn en het er op aankomt weiken prijs voor zeker tijdstip te berekenen, dan wordt in vele gevaiien de prijs aangenomen waartoe op dat tijdstip door anderen hetzelfde artikel bereids verhandeld is of wol later veihandeld zal worden Het bevestigen van dezen prijs is meestal opgedragen aan mannen van be proefden trouw, onzijdig staande tusschen koopers en verkoopers, volstrekt geen belang hebbende bij den prijsniet handelende noch ten javeure van den koopar noch van den vorkooperzij baseeren hun uitspraak op koopen, door hunne bemiddeling gesloten, ook op andete r.éole transactiën hun met zekerhei I bekend die uitspraak geniet dan ook hij partijen over en weor steeds afdoende vertrouwen en pi kenning. Dit voorop gezot, zij eens in 't licht gestald hoe het gelegen is met de roteering van het handelsartikel Moutwijn aan de beurs te Schie dam, het aan don lezer ter beoordeeling overla tende in hoeverre die noteering daarmee overeen stemt, en een vertrouwbare maatstaf is voor kooper en verkooper. De aloude officieele noteering geschieot aan de beurs te Schiedam door het corps beêedigde make laars bij afloop van de beurs, wanneer co zaken als geëindigd beschouwd wordener mogen tijdens het beursnur soms fluctualiën van groeten omvang waar te nemen geweest zijn, de hoogste prijs door intermediaire van een makelaar besteed, w-rdt eikend als te zijn «de m a r k t p r ij s van den d a g" geen laagste, ook geen mid lenprijs, maar steeds de hoogste dat staat nu eenmaal onwrik baar vastde kwestie van preferentie welke de eone brander boven den andere geniet, is haast niet te noemen, want hoogstens bedraagt dit i>'s gulden per hectoliter, meestal echter niet meer dan eenvoudig de voorkeur bij gelijken prijs de mout wijn moet zijn onberispelijk goed; beantwoordt ze aan die kwalificatie niet, dan wordt ze defect verklaard en voor de voldoening aan een gesloten koop eenvoudig afgekeurd. Een vreemd verschijnsel zeker is het, dat de markpnjs dikwijls zoo lang, soms maanden achter een onveranderd vast staat op hetzelfde cijfer, en de vraag rijst dan ais vs,i zelf: wordt de mout wijn te Schiedam dan gedurende al dien tijd tot denzelfden prijs verhandeld maar dat is toch ondenkbaar; zeer juist, immers bij al die on veranderlijkheid der noteering is bet artikel niet zelden sterk dalend, ja gebeurt het vaak dat de werkelijke prijs van het verhandelde met de offx cieele noteering oen verschil oplevert van een gulden, ja van een daalder per Hectoliter. Als verklaring of rechtvaardiging van dien toe- siand wordt bij oppositie van eersts-hand verkoopers, die hun waar zooveel hooger genoteerd zien dan zij met mogelijkheid kunnen bedingen, gewoonlijk aangevoerd, dat het hun voordeeiig is dat de noteering de gestbge schommelingen van de markt niet medemaakt, de officieele prijs moet vastge houden worden, dat is goed voor hen die buiten af te regelen hebben, het kost den brander niets en komt in elk geval ten bate van den distillateur loopt het verschil evenwel te vpr, dan meenen de branders dat het toch niet aangaat der wereld wijs te maken dat hun aitikel zooveel duurder is dan het hun afgekocht wordt, en na veel pruttelen en protest wordt dan, zij het ook schoorvoetend, de noteeiing een weinig teruggebracht tot den prijs van het vei handelde. Zoo werd er een jaar of wat geleden eene com missie in het leven geroepen roet de taak belast dagelijks aan verschillende couranten op ie geven tot welken prijs do moutwijn werkelijk verhandeld was die noteering is te vinden in sommige bladen maar zij blijft bij dat al eene niet officieele, terwijl die van de makelaars is de erkend oificieele, de eenige welke in geval van kwestie tot juridische basis kan gesteld worden. De makelaars kunnen gelijk hebben, za! men zeggen, met de noteering niet at de schommelingen van het verhandelde te doen meemaken, doch bij consequentie zouden zij dan ook, al werd er iets hoven hunne notoering besteed, die niet dadelijk moeten verdongen, maar dan ook even wachten en zien of niet na een dag of wat het evenwicht hersteld warezoo handelen zij evenwel niet, immers bij de minste overschrijding van den genoteerden prijs wordt die onmiddellijk verhoogd. Om tot verhooging van die noteering te komen, worden nog we! eens kunstmiddeltjes te baat ge nomen, zoo bijvoot beeld als het vet schil tusschen nuteeiing en weikelijke waaide gpring is geworden dan l-esteedt een makelaar eenvoudig voer een enkel postje 7a gulden hoven den genoteerden prijs en links wordt de markt mol gniden verhoogd tot niet geringe satisfactie van distillateurs en specu lanten-verkoopers, die volgens die notoering hunne rekeningen hebben uit te schrijven zoodanige wijze van handelen verwekt dan wol eenige ergernis op de beurs van Schiedam, er wordt dan wel wat ge prutteld en geprotesteerd, maar spoedig is de zaak weer in *t oude doen cn de waarde van den mout wijn moet daarna heel wat naar beneden, wil die dalende beweging door den ofli-'ieelen prijs gevolgd worden. De/.er dagen nog was er een frappant staaltje van zoodanigen kunstgreep waar te nomen. Sinds langen tij t was de noteering van de bebadigd» makelaars gosteid op 7 gulden, zolfs toen er ge regeld tpihandelJ word tot 53/„ en 5y4; ein lelijk waren de i.randets het uioedo tot zulk een lagen prijs af te geven, de traag begon iets te vei beteren en er trad eene gewcnschte willigto in of distil lateurs en speculanten daaronder zuchtten laten wij in 't midden, zeker is liet dat de mm ge van bijna een daalder geweldig inkromp en de prijs steeg tot 6'/i it C~/a maar daar bleef het ook bij. want tot 07(i bleef er, zooals men dat noemt, naar genoegen te Koop. Dat werd evenwel te dwaas, de noleering moest omhoog, dat kon niet anders; welaan, een distil lateur koopt eenvoudig door een makelaar een simpel postje tot 7l/s en de z.aak is gewonnen 7 '/4 is de officieele noteering intus^clien heeft de waarde van liet artikel er geen centimeter bij gewonnen, want ook den volgenden dag n daarna koopt men naar genoegen tot 6:/4 a C7/s- Tucli zijn er belanghebbo.iden genoeg die in 't voordeel van zoodanige handelwijze pleiten, die zelfs meenen dat, wanneer er in het onderhavige geval 8 gulden of meer ware besteed, de oificieele noteering zoodanige buitensporigheid eenvoudig bad moeten volgen. Maar, zal men zeggen, waar blijft dan da waar heid waarom bet toch te doen is welke waarde, welke maatstaf is er dan in zoodanige noteering meer gelegen voor hen die daarmee rekening te houden hebben; zij is toch geen kort begrip geen resumé meer van hot verhandelde, zooals redelijker wijze van elke officieele baursnoteering mag ver- wacht worden is er te Schiedam dan geen Kamer van Koophandel of zoo iets die een oogje in't zeil houdt en er tegen waakt, dat plaatselijke gewoonten in den handel niet in misbruiken ontaarden. Doch genoeg hierover, de opvattingen over beurs- usantién en misbruiken zijn in onze dagen al te verschillend om hier uitspraak te doen. Zeker is het, dat misbruiken door langdurige toepassing vaak schijn van rechtmatige usantiën verkrijgen, maar dan heeft het toch zijn nut, dat dergelijke usantiën vour en na, ook buiten den ongen kring van beursbezoekers, in 't licht gesteld worden. KETHEL EN SPALAND, 10 Februari, Gisteren avond vergaderden hier eenige ingezetenen ter be spreking der inhnldigingsfeesten. Er werd eene com missie benoemd bestaande uit 12 personen, die gelden zullen innen en plannen zullen vormen, welke dan aan een zéér algeraeene vergadering zullen worden voorgelegd. Loon kiezers. Vanwege den Burgemeester zijn dezer dagen aan de loonkiezers verzonden aangifte-biljetten, die vóór of op 15 Februari a.s, ten stadhuize belmoren te worden ingeleverd, wil men het kiesrecht, verleden jaar verkregen, ook dit jaar genieten. De termijn, waarop de inzending nog kan geschieden, staat voor de deur. Eeu ieder, die er prijs op stelt zijn kiesrecht te behouder», haaste zich dus het hem toegezonden biljet in te leveren. Om loonkiezer te kunnen zijn moet men op 31 Januari 1898 1 3 maanden in dienst zqn geweest van één patroon, dus van 1 Januari 1897 af, en in dat jaar een loon verdiend heb ben, dat minstens f450 bedraagt, waarbij genot van vrije woning voor f 87.50, vrjjen kost 1212.50 en vrije kost en inwoning voor f 300 tellen. «Schiedam." De kiesvereeniging «Schiedam" hield gister avond een huishoudelijke vergadering in h«t Volkshuis. De voorzitter, de heer M. C. M. de Groot opende te half negen de vergadering, waarna de notulen gelezen en ongewijzigd goedgekeurd werden. De rekening over het afgeloopen jaar, slui tende in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 415.8872 werd Dagezien en accoord be vonden. Aan de orde kwam toen de verkiezing van twee aftredende niet herkiesbare bestuursleden Door het bestuur is bij loting een rooster van aftreding opgemaakt, zoodat in 1898 moeten aftreden de heeren J. Ploojj en L. L. van Emden in 1899 de heeren C. van Meurs en G. W. Snel' in 1900 de heeren M. C. M. de Groot, A. F* van Lissa en F. W. N, Hugenholtz Jr. Gekozen werden de heeren A. van Buijsen en A. Wensvoort. Bij de gebruikelijke rondvraag drukte eenige leden den wensch uit, dat het bestuur pogingen in het werk zal stellen om te maken, dat de loonkiezers zooveel mogelijk op de kiezerslijsten zullen komen. liet bestuur acht liet beter de krachten der vereeniging te sparen voor volgende, meer be langrijke jaren. Na eenige discussie wordt aan het bestuur overgelaten na te gaan of er nog iets in deze te doen is. Nog werd gevraagd, of de lezingen, uitgaande vari de kiesvereeniging en eenige andere ver enigingen, niet rechtstreeks dienstbaar zijn te maken aan de propaganda voor de kiesver eeniging «Schiedam." Ook hierover zal het bestuur zijn gedachten laten gaaD. De vergadering wordt hierna gesloten. „Martha". Onder grooten toeloop van belangstellenden vierde deze vereeniging gisteravond in het Ver- eenigingslokaal aan de Broersvest alhier haar 27e jaarfeest. Als sprekers traden op Ds. de Wilde en Ds. Van der Broek, die bij hunne gelukwenschen tevens op meerderen steun bij de aanwezigen aandrongen. Op de na-vergadering, die als gewoonlijk een gezellig karakter droeg, werd de vereeniging nog i'errasl door de komst van Ds. Wester- mann Dat het afgeloopen jaar zeer nuttig is door gebracht, kan blijken uit de volgende getallen. In het geheel werden aan weezen en armen uitgereikt 241 kledingstukken, door de leden vervaardigd. Voor de afdeeling «Tiiabitha" be droeg dit aantal 134 stuks. De periningmeesleres.se deelde nog mede, dat de kas op het oogenblik nagenoeg uitgeput is. Het Comité voor de versiering van de Broers- vest heeft zijn mandaat neergelegd. De Kinder-Zendingvereeniging «Het Mosterd zaadje" hoopt op Woensdag 23 en Donderdag 24 Februari a.s., 'savonds te 6 uur, in het Vereenigingslokaal met de leden en hun ouders het 24ste jaarfeest te vieren. De heer G. van Asselt, oud-zendeling, zal spreken, terwijl de zangvereeniging «Eitheto" liederen ten gehoore zal brengen. Uit de rekening en verantwoording over het boekjaar 1897 der vereeniging blijkt dat zij zich in bloeienden toestand bevindt. De ontvangsten bedroegen over dat jaar f 758.61 'A, de uitgaven f425.10'/j, zoodat in kas is een saldo van f333.51. Naar wij met genoegen vernemen is de toe stand van F. van der Touw, die gisteren namiddag zoo noodlottig de linkerhand heeft verloren, zeer bevredigend. De patient bljjft zonder koorts. Gedurende een week zal hij waarschijnlijk in het Ziekenhuis verblijven. Heden wappert de vaderlandsche driekleur van den windmolen «de Washington" ten teeken dat deze, na een tijdperk van rust van ruim 5 jaren, weder het gewone werk heeft hervat. Een praam, beladen met ruigen mest en thuis behoorende te Berkel, voer hedenmiddag te 4 uur door de Lange Haven, terwijl zich een drietal personen daarop bevonden, waarvan twee zich blijkbaar eens geducht hadden ver gast op jenever. Ter hoogte van de distilleerderij der firma Daniël "Visser Zonen raakte een dezer beiden het evenwicht kwijt en duikelde in het water; spoedig was hij weder op de praam geholpen en zoo werd de tocht voortgezet. Of en hoe zij in Berkel zullen aankomen? Correspondentie. Indien ons bljjkt, dat meerdere lezers een opgave der stoomvaartlynen op Indië wenschen, zullen wij die opnemen. Met het oog op onze ruimte kunnen wg slechts dan berichten plaatsen, die dagelijks plaats eischen, indien deze voor een grooter getal lezers van belang zijn. Mocht het dus blijken, dat met u meerderen bedoelde opgave wenschen, dan zullen wij die plaatsenanders moeten wij daarmee wachten tot wij later over meerdere ruimte kunnen beschikken. BURGERLIJKE STAND? Gehuwd t 10 Febr. W. van der Hoek, 29 jaar, en M.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2