51"jaargang. Vrijdag 11 Februari 1898. N°. 9549. Ticeede Blad Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. Kennisgeving. KENNISGEVING, Kennisgeving. UIT j) E PEKS. BINNENLAND. iiiktLu==^£ Abonnementsprijs toot Schiedam, per kwartaal f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BUREAU; BOTEKSTKAAT TO, Telepïioon \o. 123. 11 iiJè i i ui ba>i jjd azrsgr? sr^i Advertentieprijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip vau ccne Courantf 0.52 Iedere gewone regel meeroiq Bij abonnement wordt korting verleend. De burgemeester van Sciiiedasi, Gelet op de circulaire van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland van 28 Januari j.l., A No. 207/1 2de Afd. Provinciaal Blad No. 13) Brengt bij deze ter kennis, dat de milicietis-Terlof- gangers van de lichting van 1895, die van de Regi- menlen Huzaren zijn overgeplaatst bij de treinafdee- Iingen der Regimenten Veld-Artillerie, tegen het hierna vermelde tijdvak, krachtens art. 125 der militie- wet, onder de wapenen moeten komen, als: 1/3 der lichting, van 23 Febr. tot en met 16 Maart 1898, 1/3 s 17 Maait 7 April 1/3 v j 13 April «tv 4 Mei Wordende mitsdien de navolgende miliciens-verlof gangers, hij deze opgeroepen, zich op natemelden dag, des namiddags voor vier ure, bij hun korps, het 3e regiment Veld-Artillerie, garnizoensplaats Breda, te bevinden, en wel, op Woensdag 23 Februari 1898: AR1E VAN KRALINGEN, Nommerverwisselaar met Leendeut de Jong, loteling der gemeenten Overschie en Sehiebroek; JOHANNES DE VRIES, Nommerverwisselaar met Pietsr Groenenboom, loteling der gemeente Charlois, thans gemeente Rotterdam, en HENDRICL'S 11UBERTÜS VAN OORSCHOT, Nummerverwisselaar met Dirk Kriiger, loteling der gemeente Rotterdam. Voorts wordt den betrokken verlofgangers verwittigd, dat zij zich, voorzien van al de voorwerpen van Meeting en uitrusting door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van verlofpas en zakboekje, op het bepaalde tijdstip bij hunne korpsen moeten be vinden dat zij zich echter vooiaf ter Gemeente secretarie moeten vervoegen, zoowel tot het afteekeneu van hunne verlofpassen als tot het ontvangen van de passagebiljetten en daggelden waarop zij blijken zullen aanspraak te hebben; dat zij, in gebreke blijvende op den bepaalden dag ouder de wapenen te komen, bij hunne latere opkomst zooveel langer in dienst worden gehouden en zij, aan de oproeping niet voldoende, als deserteur zullen worden behandeld; dat zij, wegens ziekte of gelreken aan de oproeping met kunnende voldoen, daarvan moeten doen blijken door eene ter Gemeente-Secretarie over te leggen geneeskundige ver klaring, ouder verplichting zich, onverwijld na hun herstel, bij hun korps te vervoegen. Na deze openbare kennisgeving worden de betrokken miliciens geacht van hunne verplichting kennis te dragen, waardoor zij gehouden zijn, zonder verdere oproeping, aan de voorschreven opkomst te voldoen, zoodat zij later geene onwetendheid ten deze zullen kunnen voorwenden. Schiedam, den lOden Februaii 1898. Be burgemeester voornoemd, VERSTEEG De burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter Uen>us van de ingezetenen: Dat bet kolder van de belasting op bediijfs- en andere inkomsten, no, 3 de'er gemeente, over bet dienstjaar 1897/98, door den beer directeur der di recte be'a&tmgen te Rotterdam op den 8sten Februari 1898 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen, ter invordering is oveige maakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een iedei verplicht is, zijnen aanslag op den b-j den wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 1üden Februari 1898. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. Inrichtingen welbe gevaar, schade ol hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van de firma GEBRs. ISRAËLS, om vergunning tot oprichting van een souterij en rookerij van vleesch in het pand aan de Schie no. 90, kadaster sectie A no. 1395 en 1403. Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Doen te weten .- dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secre tarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag den 24sten Februari a s., des na middags ten 2 ure, ten raadlmize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schtif- telijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den lOden Februaii 1S9K. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG, Be secretaris VERNÈDE. Katholiek Soctalisme. In zijn volgende artikel in Het Centrum beant woordt dr. Nolens de vraag van mr. Van Houten, die hij aldus omschrijft: De Encycliek kent aan den arbeider verschillende rechien toe alle ten slotte terug te brengen tot het recht op hot bestaan. Volgens de Encycliek moeten deze rechten verwezenlijkt worden óok door tusschenkomst van den Staat. In beginsel althans en nog eens, hierover alleen wordt getwist. Voor zoover de feitelijke toestand aan die eischen niet beantwoordt, zal dat geld kosten. Wie moet dat opbrengen Wiens verplichting slaat tegenover die aanspraken, waarvan Gij, in aansluiting aan de Encycliek, de gegrondheid ei kent. De schrijver antwoordt daarop in 'talgemeen: De verplichting in sommige gevallen rechtstreeks van bepaalde personen, in andere van geheele standen als factoren van productie, ten slotte van de geheeb gemeenschap gedeeltelijk als consument, en gedeeltelijk ais geheel, voor wiens bestaan de stoffelijke goederen bestemd zijn, en van welk geheel de arbeidersstand, vooral in modernen zin, een gewichtig deel uitmaakt. En dan vervolgt Dr. Nolens Wij nemen aan dat de eischen der natuurlijke gerechtigheid in het economisch leven moeten ver wezenlijkt worden; >k donrtusschenkomst van den staat, waar dit noodig is en voor zoover het op doelmatige wijze geschieden kan. Dit laatste voor behoud wordt onzerzijds steods aan alle staatstus- schenkomst gesteld. Eischen van natuuilijke gerechtigheid in de eerste plaats wat de arbeidsvoorwaarden betreft, want wat hieraan ontbreekt, kan niet op andere wijze aangevuld worden. En dan noem ik eerst datgene wat door de Neilerlandsche wetgeving te dezen opzichte geregeld is de arbeidswet, bij wier vermelding ik aan mr. Van Houten de eer niet mag onthouden die hem toekomt, de veiligheidswet, de hinderwet, de stoom- wet, en in zekeron zin als organiseorend het arbeids leven, de wet op de Kameis van Arbeid. Op dien zelfden weg ligt, gesteld de regeling is noodig en kan op eene doelmatige wijze plaats hebben de regeling van dim arbeidsduur ook voor volwassenen, regeling van nachtarbeid, regeling der Zondagsrust; en zelfs het verbod van het ge bruik van zóó schadelijke ingrediënten als b.v. de witte phosphor bij de lucifersfabricage. Naar mijne opvatting heeft de wetgever deze dingen regelend, niets anders gedaan en zal hij verder, waar noodig en mogelijk is, regolend optre dend, niets anders doen dan do natuurlijke rechten van den arbeider door zijn tusschenkomst verwe zenlijken. Dr. W. II. Noiens zet zijn beschouwingen, naar aanleiding van mr. Van Houten's arlikel in de Avondpost, voort in het Centrum, Thans over het inkomen van den arbeid Dat inkomen laat zicli niet scheiden van de aibeidsvoorwaarden waaronder het verdiend wordt, en van de mogelijkheid om ook door de wijze waar op het verkregen wordt zijn bestemming te be reiken, in de levensbehoeften te voorzien. Vooreerst zal eene met de moderne productiewijze rekening houdende regeling van het looncontract geen prac- tische bezwaren opleveren wat de fmancieele zijde betreften evenmin eene regeling van de uitbe taling van het loon. En wat het bedrag-zelf betreftvolgens de Ency cliek staat altoos en met grooten voorrang boven de vrije overeenkomst van partijen vde eisch der natuurlijke gerechtigheid, dat namelijk het loon niet ontoereikend mag zijn om een spaarzamen, eer- zamen werkman levensonderhoud te verschaffen." Is een ondernemer door zijn inkomen in staat aan dien eisch te voldoen, dan rust op hem de plicht daarmee rekening te houden. Bijaldien de werkman, door den nood gedwongen, of uit vrees voor erger onheil, ook met hardere voorwaarden genoegen neemt, en die zelfs tegen wil en dank wel moet aanvaarden, wijl ze hem door den patroon of den aannemer worden opge drongen, dan ondergaat die werkman een geweld waartegen de gerechtigheid opkomt." Waren alie ondernemers dus ouk aandeel houders van dezen plicht overtuigd, dan zouden we al een heel eind verder komen, ook zonder tusschenkomst van den Staat. Die van hun plicht overtuigden zullen dikwijls, in concurrentie met wie dit niet zijn, niet in staat wezen aan die eischen te voldoen, dan kon or voor hen persoonlijk van verplichtingen geen sprake meer zijn. In de practijk zal overwogen moeten worden of deze rechtstreeksche tusschenkomst het gewenschte doel wel bereiken zal. Daarom zegt de Encycliek «Evenwel ten opzichte van deze en dergelijke kwesties, die zich bij ieder werkvak weer ver- scbiHend voordoen, zooals over den duur van den weiktijd, over de te nemen gezondheidsmaatregelen, vooral in fabrieken, zou inmenging van den slaat, vooral bij het verschil van tijdelijke en plaatse lijke omstandigheden, wel eens nadeelig kunnen werken, en daarom zal het 't beste zijn, ze over te laten aan de beslissing der vereenigingen, waar over wij zoo aanstonds zullen sproken, of ook een anderen weg in te slaan, waar de belangen der werklieden behoorlijk in veiligheid zijn, zoo noodig onder bijkomende steun en bescherming van staats wege." Men onderscheidt echter wel de beginselvraag van de vraag over de doelmatigheid. Maar al zou het rechtstreeksch optreden van den staat hier niet doelmatig zijn, dan toch kan hij op indirecte wijze zeer veel in deze richting tot. stand brengen, zeer vee! bijdragen tot de ver wezenlijking van de eischen der natuurlijke ge rechtigheid. Zoo b.v. door bepalingen van minimum-loon en maximum arbeidsduur op te nemen in de bestekken van eigen werken niet alleen, maar ook van de werken van de lichamon en instellingen die van hem afhankelijk zijn. Door bij liet verieenen van concessies enz. voorwaarden te stellen in overeen stemming met de hier besproken eischen. Door tusschenkomst bij het woningvraagstuk. Door rege ling der veizekeringen. Op wie rust die verplichting tegenovpr deze aanspraken Dr. Nolens antwoordt In de een-te plaats op do weiltgeversmaar in de onderlinge concurrentie van dezen is algeraeene regeling noodig door de wet, voor zoover de productievoorwaarden door het nakomen van die veiplichtingen verzwaard worden en in zoover derhalve op den staatevenzoo voor zoover volgens de internationale concurrentie, om dezelfde redenen internationale regeling noodig en mogelijk is, op de staten onderling is deze niet mogelijk ot gaat men er niet toe over, en is zooals de heer Muller in de Eerste Kamer zei de sociale politiek zonder protectie niet mogelijk, dan is m. i. de staat reeds uit dien hoofde verplicht tot die bescherming over te gaan. Op wie zai echter de geldelijke last drukken Zonder twijfel kan aan deze eischen van natuur lijke gerechtigheid voor een deel van wat de arbeids voorwaarden betreft, voldaan worden zonder dat daardoor geldelijke lasten op wie dan ook gelegd worden. Voor een ander deel dezer arbeidsvoorwaarden, en wat het bedrag van het inkomen aangaat, en do betere verdeeiing van dat inkomen over het geheele arbeideisleven zullen deze lasten, indien ze bij wetteujke regeling algemeen werken, liggen op de ondernemers of juister op de overige factoren van de voortbrenging, die ze geheel of gedeeltelijk op de consumenten zullen verhalengedeel telijk zullen die lasten rusten, hoe vreemd 't ook klinke, op de arbeiders zelve. Zeker is dit o. a. het geval voor zoover deze zeiven zouden moeten bijdragen voor de verzekeringsfondsen. Beslissing geeft hier het antwoord op de vraag is het doel van het economisch leven alleen veel voort te brengen of moet er rekening gehouden worden met de personen der bij de voortbrenging betrokkenen, en met de bestemming van het voort gebrachte aan allen het voor het leven noodige te verschaffen De Koninginnen. HH. MM. de Koninginnen en prinses Elisabeth van "Waldeck-Pyrmont hebben gisteravond de uitvoering bijgewoond van de Nederl. Toon- kunstenaarsvereenigiug te 's Gravenhage. Rijksnitkeering aan de gemeenten. De minister van financiën heeft bepaald, dat bij wijze van voorloopige uitkeering in het jaar 1898, op den eersten van elk kwartaal te beginnen 1 April 1898 zuilen worden be taald aan de gemeenten voorloopig vastgestelde bedragen, zoolang de aan haar ingevolge de wet van 24 Mei 1897 uit te keeren sommen nog niet vaststaan. De hoogste som over een kwartaal is in Noord-Holland voor Amsterdam ad f426,583. de laagste voor Katwoude ad f '170. Koffieveilingen. De Minister van Koloniën maakt bekend dat het voornemen bestaat, om in elke der in dit jaar nog te houden gouvernemerds-kofftevei- lingen niet meer dan 20,000 pikols op te nemen, zoodat in den loop van dit jaar, met inbegrip van de in Januari geveilde hoeveelheid, slechts 190,000 pikols gouvernements-koffie aan de markt worden gebracht; zijnde 135,000 pikols minder dan bij de begrooting van Ncderlandsch- Indië voor het jaar '1898 werd geraamd. Stct. Invoerrecht van Suiker. De afschaffing vau het uitvoerrecht van suiker in Nederlandsch-Iudië is thans een feit. Op 1 Februari heeft de Regentes de wel onder teekend, waarbij deze heffing wordt vervallen verklaard, en in het Staatsblad no. 45 van dit jaar is die wet afgekondigd. Inlmldigingsfcesten te Rotterdam. Ten stadhuize te Rotterdam vergaderde gis terenavond onder voorzitterschap van den burge meester de commissie groot circa 100 leden tot het aanbieden van een nationaal huldeblijk aan H. M. de Koningin-Regentes bij de troonsbe stijging van H. M. Koningin Willielmina. Blij kens mededeeling zijn de gelden aan het hoofd- comitë afgedragen. De voorzitter, de heer F. B. 's Jacob, dankte de commissieleden voor de verleende hulp tot het bijeenbrengen van de gelden. Spr. stelde voor bedoelde co nmissie niet te ontbinden, doch zich te constitueeren tot eene commissie, ge kozen uit de geheele burgerij, ten einde de leiding te nemen bij de a.s. kroningsfeesten te Rotteulam te houden. Als voorloopig concept-programma der feest viering werd o.m. vastgesteldliet luiden der klokken, het houden vau volksspelen, het doen hooien van kindercantateri, koraalmuziek in de kei ken, het houden van een historisch»n optocht, van '1600 tot heden, het organiseeren van een gondeltocht op de Maa«, illuminatie der gemeente- gebouwen en der schepen op de Maas en een groot vuurwerk, waarvoor eene subsidie uit de gemeentekas aan te vragen. Eenige sub-commissies werden gekozen voor de onderdeelen der feestelijkheden, waarbij enkele deskundigen gevoegd werden. De plannen hierboven vermeld, door den bur gemeester voorgesteld, werden door de verga dering mot instemming begroet. Algemeene (Rils voor de Liefdadigheid. Door de heeren dr. H. J. de Domph-rre de Chaufepié, J. F. L. Blankenberg en jhr. mr. H. SmFsaert is gepoogd een Algemeene Gids voor Liefdadigheid in Nederland samen te stellen. Dit werk beoogt te zijn een leiddraad door den doolhof ouzer duizenden weldadige instellingen; het zal ieder, die in eenig geval een behoeftige steunen wil, voorlichten over de vraag tot welke vereeniging hij zich in dit bijzonder geval het best wendt, op welke wijze in zoo'n geval hulp wordt verleend en aan welke voorwaarden de aanvrager voldoen moet. Hoezeer aan zulk een vraagbaak reeds lang behoefte bestaat, weet ieder die zich op dit terrein heeft bewogen, "Vaak kent men zelts het bestaan van allerlei instellingen binnen zijn eigen gemeente niet, gezwegen van die daar buiten. Naar wij vernemen, zijn nu (maanden reeds geleden) door de drie genoemde heeren vragen lijsten aan alle besturen van weldadige instel lingen in Nederland verzonden. Veel antwoorden zijn ingekomen, maar veel ook zijn nog uitge bleven, wat te betreuren is, daar onvolledigheid noodwendig het werk tot half werk" maakt; het zou zijn als een reisboek, waarin ge som mige steden, sommige spoorwegverbindingen niet of enkel bij name genoemd vindt. Om nu dit euvel zooveel in hun macht is te keeren, hebben de samenstellers dezer dagen aan de bestuurders, die nog niet van zich deden hooren, het beleefd verzoek gericht alsnog de vragenlijsten, hun destijds gezonden, in te vullen en terug te sturen. Tevens bepaalden zij daar de verwelking van het aanwezig materiaal moet voortgaan eu men niet eindeloos wachten kan dat tot ultimo Februari de gelegenheid voor het nazenden van inlichtingen openstaat. Te hopen ware het dat van de velen, die alsnog in gebreke bleven, allen zich haastten aan de gestelde vraag te voldoen. Fmancieele bijzonderheden worden niet verlangd, geen enkel cijfer behoeft opgegeven te worden. Aard en wijze van werkzaamheid, daarom is het te doen. En het is in aller belang, dat van allen bekend zij, waar hun plaats is in de Nederlandsche weldadigheid. Niet eukel besturen tan weldadige instel lingen, ook particuliere, personen kunnen tot

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 5