DOOFHEID Eii HARS OORSPRONG BINNENLAND. JfDoor STADSNIEUWS. TL A ABDIN GEN. Ingezonden Mededeelingen Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Landbouw en Teeteelt. getoond welke noch aan de beschuldiging, noch aan de verdediging waren medegedeeld. Deze conclusiën worden, op grond dat ze slecht overwogen zijn, door het Hof verworpen. De zitting wordt daarna opgeheven. Daar buiten was het woelig. Ondanks de krachtige maatregelen, door de politie genomen om de place Dtiuphiuê vrij te houden, was het publiek er in geslaagd door liet cordon heeri te breken en het plein te vullen. Om halt vijl deed zich een opstootje voor. Een dame greep Chiucholle, redacteur van de Figaro, bij den arm en schudde hem hevig, terwijl zij schreeuwde: y>Yendu! Vendu! Je voitdrais f arrucher les ycu.r hem daarbij scheld woorden toevoegend. Teekenend voor den geest onder het publiek Toen Zola vertrok klonk de kreet »~VVeg met Zola 1" maar ook sLeve Zola!'' In de rue de Clichy drongen twee honderd personen op Zola's rijtuig tuin en dreigden hem in 't water te werpen. Niettemin kon hij ongedeerd zijn woning hereiken. Niet onvermeld mag blijven, de speciale mededeeling van den Parijsehen correspondent der Petit Bleu aan zijn blad. Ilij kan uit de beste bron verklaren, dat. hoe ook de uitslag moge zijn van het proees- Zola, in geen geval de campagne ten gunste van Breyt'us zal geëindigd zijn. Men acht generaal de Boisdeffre te goeder trouw; maar tal van personen zijn beheerd door zijn en Mercier's verklaring, waaruit het bestaan van een geheim dossier blijkt. Twee oud-ministers uit het kabinet Dupuy, de heeren Develle en Gitérin, zullen o.a. de beweging ten gunste eener revisie van liet proces-Dreyfus voor het vervolg steunen. De verantwoordelijkheid voor deze beweringen blijft natuurlijk voor rekening van den corres pondent. Gemengde ilcdcdeelingcn. De staatssecretaris van koloniën Chamber lain deelde mede, dat de stukken betreffende de voorgenomen wijzigingen in het beheer der Chartered Company gisteren zouden worden bekendgemaakt. Het conflict tusschen Spanje en Amerika wordt ernstiger. De Spaansche gezant te Washington, Dupuy de Lome, had verleden jaar aan Canalejas, destijds minister, een voor Mc. Kinley hoogst beleedigenden brief gezonden. Die brief is thans gestolen en gepubliceerd. Het gevolg was een dringende eisch van generaal Woodford, den Amerikaanschen gezant te Madrid, om De Lome terug te roepen als ongeschikt voor zijn post. De ministerraad heeft aan dien eisch gevolg gegeven. De Italiaansche Kamer heeft andermaal de verkiezing van Cipriani ongeldig verklaard. Te Athene is Woensdag het proces begon nen tegen den vaandrig Kokoris, die in den laatsten oorlog aan den minister van marine seinde?De bevelhebber Sachturis verraadt ons, daar hij uw bevelen niet uitvoert." De ex-minister van marine Levidis beweerde dat zijn bevelen in den oorlog tegengewerkt waren, ook van de zijde van het hof. Prins George van Griekenland daarentegen getuigde ten gunste van Sachturisdeze had wegens de tegenstrijdigheid der bevelen en gebrek aan ammunitie niet kunnen gehoorzamen. De president der Zuid-Amerikaansche repu bliek Uruguay, de heer Cuestas, heeft zich als dictator opgeworpen. Hij verlangde herkozen te wordenzoo niet, dan zou de Volksvertegenwoordiging ontbonden worden. Dit is thans geschied. Muntbilietten, De Uacigsehe Ct. verneemt, dat er nieuwe muntbilletten op rarnehpapier in omloop zijn met de handteekening van den minister Spreu- ger van Eyk. Ze zouden dus een klein jaar in voorraad gehouden zijn. De Inhuldigingsfeesten en de wethouders- verkiezingen. Het B. schrijft In ons eerste blad van Maandag jl. ver meldden wij onder het motto »zeer juist" dat door een inzender in de Tel. de zeer juiste opmerking gemaakt was, dat op den Geri Sept., den dag der inhuldigingsfeesten, het de dag der verkiezingen van wethouders voor de ge meenteraden was. Dit is, naar ons van geachte zijde geschreven vrordt, onjuist. De slot-alinea van art. 288 (overgangsbe palingen) der gemeentewet van 29 Juni 4851 {Staatsblad no. 85) bepaalt, dat de eerste helft der wethouders met den eersten Dinsdag van September aftreedt. Daar nu volgens de bepaling van art, 80 de wethouders voor 6 jaren gekozen worden en de helft om de drie jaren met den eersten Dinsdag van September aftreedt, zoo behoeft dus dit jaar geene benoeming van wethouders op den eersten Dinsdag (6) van September plaats te hebben. Het vergunningsrecht en de Personeele belasting. Dezer dagen deed de Baad van Beroep voor de Pers. Bel. te Haarlem uitspraak in eene reclame, waarbij liet de vraag gold of bij een perceel, waataau de vergunning tot \etkoop van sterken ilmrilc in bet klein verbonden is, de aanslag moet bepaald woiden naar de feite lijke huurwaarde, dan wel dat dit beboert te ge.scliiedeu naar de huurwaarde, die liet perceel zoude hebben indien de vergunning er niet aan verbonden wa»\ De Raad besliste bij zijn uit spraak eersieeineldeii zin. De Minister van Fiuantiün heeft in antwoord op een verzoeksclnift van den Schippers- en Visschersbond te Texel ter kennisse gebracht, dat aan garnaleukokers voortaan vrijdom van zoutaccijns verleend kan worden voor partijen boven 50 KG. Tot heden was het minimum 100 KG. De lieer mr. S. van koit voor eenigen tijd Arme Avondpost Houten zal zich binnen naar Amerika begeven. Te Doorn is in den ouderdom van 79 jaar overleden mr. J. II. van Wickevoort Cromme- lin, gewezen secretaris-thesaurier van wijlen Prins Hendrik. Te 's-Gravenhage is overleden de gep. kapitein ter zee, de lieer 11. van der Meer. OVERSCHIE, 11 Februari. Dc voordraektsavond, dien do beer Jan C. van der Grijp van Den Haag gisterenavond in het eafé „Land- en Sehiezicht" alhier zou houden, is wegens gebrek aan belangstelling niet kunnen doorgaan. Een half uur na den vastgestelden tijd was er nog zoo weinig publiek opgekomen, dat er besloten werd den opgckoineneu het betaalde entree geld terug tc geven. liet programma, dat een reis van Holland naar ludië bevatte, opgeluisterd door honderd lichtbeelden cn voordrachten van Vugi, Cop- pée, Laurillarcl, Kuhn en Van der Grijp heeft, hoe veel het ook deed verwachten, de ingezetenen niet kunnen nopen, hun schreden naar „Land- en Sehie zicht'' te richten, 'tls onbegrijpelijk in een gemeente, waar zoo zelden de een of andere publieke vermake lijkheid valt bij te wonen. >T ijk verpleging. oor het bestuur der nVereeniging tegen Bedelarij" werd in November van het vorige jaar een adres gezonden aan den gemeenteraad alhier, waarbij het eene toelage verzocht van f GOO tot geheele of gedeeltelijke bestrijding van de kosten eener wijkverpleging. Reeds vioeger had dit bestuur zich gewend tot het Burgerlijk Armbestuur met een zelfde verzoek, doch toen was daarop een afwijzende beschikking ontvangen. Toch was genoemd bestuur van oordeel, dat dergelijke verpleging een gemeentelijk belang was, en om die reden klopte het bij den Raad om steun aan. B. en W,, in wier handen bet verzoek om subsidie tot advies gesteld was, wonnen op hun beurt het advies in van de vier stads-geneeskundigen, die een rapport uitbrachten, waaruit bleek, dat één hunner met wijkverpleging zeer was ingenomen, één deze vooralsnog onnoodig achtte, terwij! de beide anderen, wel sympathie gevoelende voor wijk verpleging, de nVereeniging tegen Bedelarij" niet de aangewezen corporatie oordeelden, om gesteund door eene subsidie uit de gemeente kas, de invoering van wijkverpleging hier ter stede te bevorderen. Na het inkomen van dit advies, waaruit bleek dat liet oordeel van de stads-geneeskun digen zoo zeer uiteenloopt, hebben B. en W. gemeend zich van bet uitspreken van een be slist advies op liet verzoek te moeten onthouden. Afgescheiden echter van de vraag omtrent het nut eener wijkverpleging, merken B. en W. op, dat naar hun oordeel de gemeente niet het aangewezen lichaam is om zulk eene verple ging hier in liet leven te roepen. Aan liet particulier initiatief moet, naar hunne rneenirig, deze zaak geheel worden overgelaten. De gemeente toch zeggen B. en W. vooiziet in de verpleging van de on- en min vermogende zieken door het Stadsziekenhuis voor hen open te stellen. Laat die inrichting in sommige opzichten wellicht nog te wenschen over, omdat zij niet in allen deele beantwoordt aari de hooge eiselien, die de tegenwoordige tijd aan Ziekenhuizen stelt, op de gemeente rust de vesplichting te trachten, zoodra de gelegenheid zich daartoe aanbiedt, al die ver beteringen aan te brengen, welke billijkerwijze geëischt mogen worden. Ziekenverpleging in een gesticht maakt een onderdeel uit van de officieele armenzorg en behoort nis zoodanig tot de taak en bemoeiingen van de burgerlijke overheid. Wijkverpleging m. a. w. verpleging buiten een gesticht is naar het oordeel van B. en W. onder de »offlcieele armenzorg" niet te rangschikken, en behoort aan de zorg van particulieren te worden overgelaten. Zoowel op grond van bovenstaande beschou wingen, als van die, vervat in het rapport der genoemde geneeskundigen, stellen B, en W. voor op het verzoek van adressanten afwijzend te beschikken. Verhoring gemeentegrond. Door de firma II. J. Plant Co, is de wensch te kennen gegeven nog eenigen tgd te mogen beschikken over het niet verkochte gedeelte van het haar vroeger verhuurde balkengat. B. en W. stellen voor aan dien wensch te voldoen en aan genoemde firma dat gedeelte van het balkengat tot wederopzegging toe, doch ten langste voor een jaar, te verhuren tegen een huurprijs van f 300 per jaar. Schadeloosstelling aan pachters. Door P. en W. wordt aan den Raad voor gesteld gunstig te beschikken op het verzoek van een aantal huurders van aan de gemeente behoorende landerijen in het Zuidergors en Galgoord. om gedeeltelijke kwijtschelding vau pacht wegens de schade, door hen geleden bij den storm in Juni 1.1., waarop doorben bij het bieden der huurprijzen dier landerijen niet kon worden gerekend. B. en W. ad viseer en de pachters inn het Zuidergors alleen schadevergoeding toe te ken nen onder vooi waarde dat de volgens het huur contract op hen rustende verplichtingen tot het greppelen en reinigen der slooten worden nage komen. n De St. Lidu /Visitatiekerk a -^godsvrucht vai Liduïna-kapel in de O. L. Vrouw alhier, het monument door de in Schiedam's Katholieken als rustplaats voor de eerbiedwaardige overblijf selen hunner vereerde Stadsheilige gesticht, nadeit allengs bare voltooiing. Met genoegen vernemen wij, dat dankbaar heid voor door Gods goedheid genoten voorrecht, dezer dagen edele weldoeners het plan deed opvatten, hare voltooiing door een rijk geschenk te bevorderen. Eerlang zullen weder twee nieuwe tableaux op liet leven van Schiedams vennaaide lijderes betrekking hebbend, worden geplaatst. Het bekende kunstwerk van den schilder Dunselman, die Liduina's val op het ijs zoo treffend schetste, zal dus weidra door nhuwe tableaux omgeven zijn, die «ndeie feiten uit bet wonderbaar leven onzer bevoorrechte heilige zullen vooistellen, (AT. S. Cf.) Gisterenavond zou het muziekgez-lsehap sCrt-seendo" uit Belfslmveu in het Vereeaigiups- lokaal aan de Broersvest een uitvoering geven met medewerking van bet zangkoor sThcofflus". Het opgekomen publiek werd echter aan de deur van liet lokaal de teleurstellende mede deeling gedaan, dat de uitvoering niet kon doorgaan, oindat de piano te laat was gekomen. Zij zal nu waarschijnlijk 8 dagen later plaats hebben. Ia pand no. 10 aan de Heeren straat was hedenmorgen het toet. dat op de .schoorsteen- plaat was gevallen, gaan gloeien, wat door den gescheurdeu schoorsteen nog al rook veroorzaakte door het geheele huisje. De meening ontstond hierdoor, dat in dat paud brand was, zoodat de buren samenliepen. Van brandgevaar was echter, zooals uil het bovenstaand blijkt, geen sprake. De brandersknecht H. Bruns, 49jaar, wonende op de Raam, werkzaam iu de brandei ij van den heer B. A. J. Witlkampf aan de Westerkade, had hedenmorgen liet ongeluk te vallen van den ketel, waarbij bij zijdelings op een kastje terecht kwam tengevolge waarvan hij rechter arm en schouder zoodanig bezeerde, dat hij niet aan het werk kon blijven, In ons vorig nummer meldden wij dat de molen Washington" een tijdperk van rust had gehad van 5 jaren; uit latere ons ver strekte mededeeiingen blijkt echter dat het slechts een periode van 4 jaren is geweest. Hedenmorgen was aan de vLchmarkt aange voerd een partij spieringde prijzen waren van f0.25 tot f0.37ys, alles per koop. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild: 11 Februari. Notarismr. Iï. M, C. Poortman. Een woonhuis en erve met open grond, voor zien van gas- en waterleiding, aau het Broers- veld No. 55, kad. B 881, groot 120 vierk, ellen, f1875. BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd 10 Febr. G. Robberegt, 63 jaar, en J. Bijloo, G3 jaar. N. van Noortvvijk, 29 jaar, en J. den Held, 22 jaar. W. C, J. vim dei- Velden, 30 jaar, en B. Lugtenburg, 30 jaar. Geboren 10 Febr. Helena, dochter van K. van der Geer en W. 11. Wijriands, Gnitterstceg. Naar wij vernemen is besloten de reederijen, onder directie der firma Iloogerwei ff Co alhier, te liquideeren door publieke of onderliaudsche verkoop der schepen. Aau liet postkantoor alhier werd gedurende de maand Januari in de rijkspostspaarbank ingelegd f 9035.24; terugbetaald f 2054.48. Het laatste door dat kantoor uitgegevén boekje diaagt het nummer 1805. Opgave der brieven verzonden uit Vlaar- dingen over de le helft der maand Jan. 1898, geadresseerd geweest aan onbekenden, welke brie ven op schriftelijk aanvrage door de afzenders of de geadresseerden aan het Postkantoor te Vlaardingen kunnen gereclameerd worden. Ver- zouden geweest aan: Mej. Jacobie, Rotterdam; Mej. Knikkenberg, Rotterdam Mevr. P. Veen- huizen, RozendaalWed J. Boekee BriefkaartG. Kragten, Utrecht. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 40 Febr. Pieter Ary van der Spek en Anna Both. Geboren 10 Febr. Johanna, dochter van J. Smit en Z. Tos, THeincelaan. Geuit Jan, zoon van ii. J. Versteege en K. Brinkman, Hoogstraat. Maria, dochter van J. P. van der Linden en K. van Dorp, Jacob van Bijlstraat. Maria Kiazina Kornelia, dochter van J. van der Bum en G. van Ette, Callenlurystraat. a 30 ets. per regel. DE de keel, de neus, bet oor Koe men doof wordt. Het geval van een Ingenieur. De doofheid die men ten onrechte vermoedt van zelfs te ontstaan, spruit integendeel voort uit verschillende oorzaken de klierstof, keel- out-teking, aandoening van het strottenhoofd, de influenza, enz., vernietigen het gehoorzin- tuig. Evenzoo de coryza, slecht verzorgde keel pijn, aanwassen of poiypen. Ziehier een voldoend bewijs. De heer Springer, ingenieur te Namen, leed veel aan coryza die steeds toenemende, eene ontsteking der keel en het strottenhoofd ver oorzaakte. Door onbekwamen verkeerd behandeld, nam deze ziekte vreeselijk toe. de Eustache-buis en bet oor werden mede aangetast, waaruit een aanhoudend tuischen in de ooren en verdwijning van liet oorvvas, bedreigd door volslagene dool- heitl, een gevolg was. Toen vernam de heer Spiinger dat er eene publicatie bestond, waarin alle gevallen van oor-, neus- en keelziekten behandeld en de geneeswijze daartoe aangeduid werdeu. Onmiddellijk verschafte hij zich een exemplaar van de Journal voor Boofheid die eveu zoo gratis gezonden wordt aan ieder die dezelve nanviaugt aan den Directeur van hetlustituut Drouet, Troonstraat, 147, te Brussel. Na het lezen van genoemd blad ondernam hij de verpleging. Het begin zijner doofheid verdween gevolgd door de overige aandoeningen, na nauwelijks veertig dagen behandeling, was een zesjarig lijden verdwenen. Deze soort van geneeskundige behandelingen worden nieer omslachtig iu genoemd Journal medegedeeld dan in deze korte schets. Het middel om zoodanige schrikverwekkende ziekten te overwinnen zal gegeven worden en de weten schap der geneeskundige van Instituut Drouet zullen liet overige deen, voor de zieken die zij behandelen Justus van Maurik houdt Maandag a.s. te Brussel een lezing in het lokaal van het Willemsfonds. Den 15den Maart a. s. zal verschijnen aüeveriug 1 der "Hygiënische Bladen, populair maandschrift voor practische en toegepaste gezondheidsleer, onder redactie vau Dr. G. W. S. Lingbeek te Leiden, met medewerking van D. J. Admiraal, arts Dordrecht; D. J. Blok, oogarts RotterdamDr. G. W. Bruinsina, BredaDr. C. L. v. d. Burg, Laag-SoerenGeer- truïda Cnrelsen, Berlijn; Dr. Ch. H. Ali Cohen; Inspecteur Geneesk. Staatstoezicht GroningenP. H. Eykman, arts Directeur der Physiatrische Inrich ting, Scheveningen; Dr. A. P. Fokker, Hoogleeraar GroningenDr. M. C, Hammer—du Saar, Amsterdam Dr. D. Huizinga, Hooglceraar Groningen; J. Menno Huizinga, Inspecteur Geneesk. Staatstoezicht 's-Gra- venhageDr. H. P. Kapieyn, AbcoudeDr. Ph. Kooperberg, Leeuwarden; Dr. W. Koster, Oud-Hoog leeraar, Utrecht; Dr. R. Krul, 's-Gravenhage; Dr. V. van der Plaats, Amsterdam; Dr. 13d. Reich, ScheveningenJ. Ritzema Bos, Hoogleeraar Amster dam II. B. J. van Rijn, Scheikundige, Venlo; Dr. A. J. C. Snijders, ZutphenJ. W. C. Tellegen, In- geneur Directeur der Gemeentewerken, Arnhem, c. a. In den namiddag van 8 September des vorigen jaars verliet het visschersvaartuig M A 32, genaamd Amsterdam, de haven van Maassluis, doch moest buiten den Waterweg biunen de territoriale wa teren blijven liggen. Twee matrozen, dio te veel sterken drank hadden gebruikt en ontevreden waren op den schipper, omdat er to weinig vet of boter iu bun saus zoude geweest zijn, gingen hem te lijf, waarbij een hunner zijn mes bad getrokken en daar mede naar den gezagvoerder had gestoken. Subst.-officier vau justitie bij de Haagsche recht bank mr. Van den Brandeler wees op de roekeloos heid van de reederijeu en schippers om gelijk de schipper van de Amsterdam verklaarde dat gebrui kelijk was aan do schepelingen te vergunnen zooveel sterken drank mede tc nemen als zij ver langen en vorderde voor ieder der matrozen 4 maanden. Namens een Amsterdamsche firma is door mr. Z van den Berg verzet aangeteekend tegen de inschrij ving van hot portret van de Koningin als fabrieks merk, op grond dat 'tzou zijn een vrij-merk met 't oog op debiet bij de kroningsfeesten. De zaak komt spoedig bij do Rechtbank in behan deling. De invoer tan Ilollandsch vee in België. De Belgische veehouders, die ons Ilollandsch vee niet kunnen missen en steeds de nadeelige gevolgen van het gesloten blijven der grenzen ondervonden, doen alle mogelijke pogingen om den vrijen invoer zoowel van fok- als van slachtvee uit Holland te verkrijgen. In de maand December trok eene commissie uit den Veeboudersbond van Antwerpen reeds naar Brussel om den minister van landbouw te verzoeken de grenzen te willen openen. De minister toonde zich daartoe niet ongenegen

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2