SCHWEIZER Co., Lïeem, (Mweiz.) Zwitsersche Zijde STADSNIEUWS. TL AARDINGEN. Ingezonden Medcdeelingen is de Beste! Kunst en Wetenschap. Gemengd Nieuws. Telegrammen. te hebben medegedeeld, dat Esterhazy als schul dig aan het borderel kon worden beschouwd, voorts dat men hein niet had gezegd, dat er andere bewijzen van Drevfus'schuld bestonden. Op Labori's vraag, waaraan hij de machinaties tegen hem toeschreef, antwoordde Picquard. dat die machinaties ten doel hadden te ver hinderen dat de schuld \an Esterhazy, die medeplichtigen heeft, aan het licht gebracht werd. Zijn overplaatsing naar Tunis scheen hem een voorwendsel toe te zijn om hem te ver wijderen. Mr. Labori stelde hem o. m. de vraag of hij niet belast zou zijn geworden met een zending in Tripolis, die gevaarlijk was. Picquard's aarzelend antwoord, dat hij dit niet zeker wist, ontroerde het publiek, evenals zijn mededeeling, dat de agent d'« Esterhazy in 't oog hield, dezelfde was die het borderel aan het ministerie van oorlog had gebracht. De getuige gaf vervolgens eenige inlichtingen over Esierhazy. Hij wist, dat deze door de civiele rechtbank was veroordeeld in een ge ding over een huis dat aan zijn eehtgenoote toebehoorde. Ook maakte hij deel uit van een Engelsehe maatschappij, hetwelk volgens de militaire reglementen verboden is. Verder verklaarde de getuige, dat hij eerst kennis kreeg van het bei lichte geheime sluk toen generaal De. Pel lieu j: het hein liet zien. Hij weigerde omtrent den aard van dat stuk eenigen uitleg te geven zonder daartoe door den minister van oorlog gemachtigd te zijn. Labori sprak te dien opzichte de hoop uit, dat de advocaat-generaal den wensch van ge tuige aan den minister van oorlog zou over brengen. De president merkte op, dat de advocaat- generaal doen zou wat hern goed scheen. Ten slotte zeide Picquard nog, dat hij meende het oorspronkelijk borderel gezien te hebben hij had ook de photographische reproductie ervan gezien. Generaal De Pellieux liet hem het beruchte document libémteur zien, waarin de zinsnede voorkwamcctte canaille de IX... Deze verklaring maakte grooten indruk. 3>Ik heb mij met deze zaak bezig gehouden", eindigde Picquard, »omdat mijn geweten mij daartoe drong". Hij weigerde te zeggen of hij de geheime rapporten aangaande de zaken Druyfus en Esterhazy met den minister van oorlog had doorgelezen. De president stelde nu Picquard de vraag Erkent gij Leblois in uw kabinet te hebben ontvangen en in zijn tegenwoordigheid onder oogen gehad te hebben een dossier betreffende postduiven Picquard's antwoord was »Ik heb dikwijls den heer Leblois ontvangen, maar het door u genoemde feit herinner ik mij niet." De archivaris Gribelin, weder voorgeroepen, hield zijn vroeger afgelegde verklaringen omtrent deze zaak vol. Een heftige discussie ontstond nu tusschen Picquard en De Pellieux, die den eersten ver weet dat Lij bij Esterhazy huiszoeking had laten doen. Mr. Clêmeneeau voegt Pellieux toe: »Gij hadt evenmin het recht huiszoeking te doen bij kolonel Picquard". Het publiek juichte die juiste opmerking ten zeerste toe. Nu kwam generaal de Pellieux nog ver klaren, dat hij, niet op de hoogte van juridische zaken, inlichtingen gevraagd had aan den rechter van instructie Bertulus, die hem verklaarde, dat hij huiszoeking bij kolonel Picquard kon doen. Hij had zijn onderzoek moeten sluiten, aangezien Matthieu Dreyfus geen enkel bewijs van schuld tegenover Esterhazy had kunnen inbrengen. Labori protesteerde en meende, dat hij ten minste het borderel had moeten laten onder zoeken en het schrift van Esterhazy. Wegens de laatste incidenten en vreezende voor een betooging bij Picquard's vertrek, lieten de autoriteiten intusschen bij de drie aanwe zige compagnieën municipale garden er nog drie aanrukken. Om vier uur nam Fenet, lid van den raad der orde van advocaten, het initiatief tot een collectieve protestuiting, daardoor bevestigend de gevoelens van sympathie der balie tegenover het leger. De opgewondenheid in het paleis van justitie was zeer groot. Men verwachtte een verklaring van den deken der advocatenorde. Gehoord werd nu majoor Lauth, wien tnr. Labori vroeg of bij Picquard er toe in staat achtte een telegram bij het dossier te hebben gevoegd, die er vooraf was uitgenomen. Lauth verklaard het niet te weten en geen bewijs te hebben. De getuige drukte zich zeer bedachtzaam uit en zeide niets zeker te weten. Labori zeide dit punt van zoo groot belang te achten dat het noodig zou zijn dat de agent, die de depêche bracht en die het vertrouwen geniet van het ministerie, waar hij ook reeds het borderel had aangebracht, kwam mededeelen of hij het was die de depêche bracht of de kolonel, die haar ter sluiks in het dossier te ruglegde. Lauth meende dat de man toch niet in staat zou zijn te antwoorden als hij een een voudig agent van de besteldienst was geweest. Nu werd opgeroepen majoor Ravary. Mr. Labori verweet hem de instructie slecht te hebben geleid, hetgeen aanleiding gaf tot deze discussie. Ravary: sDe militaire justitie gaat niet te werk als de uwe." LaboriWaarom hebt gij niet in uw rapport opgenomen de feiten betrekkelijk het inrident- Gribelin?" Ravary»0 als ik er alles in gezet had Labori: VS Vat was er dan nog meer?" Ravary «De feiten omtrent het photogra- pheeren van het telegram." Labori: cEn is dat alles?" RavarysJa." Picquard roept nu opgewonden uit«Door middel van insinuaties hebt gij de mensehen doen gelooven dat er nog heel wat anders was." Opnieuw kwam er groote beweging in de zaal, maar de orde werd spoedig hersteld. De zitting werd hierna gesloten. Bij Picquard's vertrek hadden zeer tegen strijdige betoogingen plaats. Men juichte en jouwde door elkaar. Een ontzettend rumoer heersebte in de zaal. De garden dreven de me nigte naar buiten. De opschudding nam nog toe door een zeer treurig incident. Teiwijl men in de zaal schreeuwde: »leve het legerschijnt bet dat een jong advocaat, de zoon van den raadsheer Couraud, gezegd heeft»Icve het leger, maar weg met de chefs." Een lieer met een militair uiterlijk, dragend een cocarde van het Legioen van Eer op de borst, hief den wandelstok op en bracht den jongen man een hevigen slag op het hoofd toe, die hem het bloed over het gelaat deed vloeien. Ik heb niet geioepen >weg met de chefs."-' protesteerde de aangevallene. »llet was het einde vau een gesprek u hebt u vergist in de beteekenis van mijn woorden." De jonge advocaat werd door garde-soldaten buiten de zaal gesleept en werd door een chef \an den veiligheidsdienst die meende dat hij geen advocaat was, gearresteerd. Het bleek later dat hij wel advocaat en de zoon van een raadsheer van het Hof was. De aanvaller was een lid van den krijgsraad, die Esterhazy vrijsprak, de majoor der artillerie Rivals. Intusschen was het daar buiten reeds van vier uur af zeer woelig. Men rukte de came- tols. die met couranten ventten, de bladen letterlijk uit de hand. Republikeinsche garden te paard hielden zoo vee! mogelijk den doortocht en de bruggen vrij. Om zes uur werden op de Quai Megisscric bladen, die ten gunste van Drevfus schreven, verbrand. De municipale garde dreef hier de menigte uiteen. Overal klonk pConspuez Zola Daarentegen werden de officieren bij hun vertrek uit het Paleis van Justitie begroet met »Leve liet leger Leve de Republiek I AVeg met ZolaDood aan de Joden!" Zola's rijtuig werd gevolgd door een twin tigtal personen, die »A mortbrulden. Men hoorde Zola door het raampje luid roepen »De lafaards I" Ongehinderd bereikte het rijtuig de woning van den schrijver. Verschillende arrestaties hadden plaats, o. a werd een Zwitser in hechtenis genomen. 'sAvonds had een groote betooging plaats op den Boulevard Sebaslopol. De manifestanten wierpen de ruiten in van eenwinkel op nummer 36, waarvan blijkens de opschriften de eigenaars heetten Levy en on Dreyfus. Op hetzelfde oogenblik werd een revolverschot gelost. Men meent dat dit geschiedde van af de imperiale van een voorbijgaande tram. De prefect van politie stelt een onderzoek in. Ook op den Boulevard Voltaire hadden be toogingen plaats. Met steenen werden de ruiten van het bankiershuis Bernheim op no. 208 inge worpen. Een bediende werd vrij ernstig gewond. Een aantal personen werden ook hier gearresteerd. Gemengde yicdcdccSlngen. In de Pruisische Kamer is geklaagd, dat Nederland zijn verplichtingen krachtens de Rijnvaart-akte slecht nakwam. De Rijn moest uitgediept en tegen verzending gewaakt worden. Namens de regeering werd geantwoord dat door de reguleeringswerken de toestand van den Rijn in Nederland reeds veel was ver beterd. Men mocht hopen, dat de verbetering zou voortgaan. In een door de Britsche regeering gepubli ceerd Blauwboek over Transvaal komt voor een telegram van Chamberlain do. 16 October, waarin hij krachtig protesteert tegen de bewe- 2-ng der Z.-Afrikaansche Republiek, dat de inval V3n Jameson een verbreking was van de Lon- -ensche Conventie. De inval was een persoonlijke daad van parti culieren. De regeering heeft altijd de Conventie geëerbiedigd en verwacht, dat Transvaal het zelfde zal doen. Groot-Britannië kan niet toe staan, dat het geschil aan een scheidsgerecht wordt onderworpen, omdat zulks in strijd zou zijn met de Britsche suzereiniteit, waarvan het hoofddoel is om inmenging van vreemde mogendheden te voorkomen. BourtselF, die in December 1.1. te Londen werd gearresteerd, verdacht van verschillende personen te hebben pogen over te halen om den Czaar te vermoorden, is tot 48 maanden, zijn medeschuldige Wierzbichi tot 2 maanden dwangarbeid veroordeeld. De Standard verneemt uit Athene, dat de regeering besloten heeft de Kamer tegen 22 Februari bijeen te roepen, om haar het plan voor een internationale controle op de financiën en het ontwerp der leening voor de oorlogs schatting voor te leggen. Daily Chronicle acht den toestand in Wert- Afrikn nog zeer ernstig. Frankrijk schijnt de gevaarlijke gewoonte te hebben aangenomen, meent het blad. om alle vertoogen van Engeland in den wiml te slaan of met onvriendelijke replieken te beantwoorden. Het blad vindt zulk een gedrag onverdrage- lijk voor een krachtige natie, en hoe eer Frank rijk dat inziet, hoe beter het zou zijn. In Uruguay is het rustig. De ontbinding der Kamers ondervindt geen tegenstand. Gisterenavond waren aan de vischmarkt aangevoerd 3 partijen spiering, voorn en mos selen; de prijzen waren voor spiering van f 0.05 tot f 0.25, voorn f 0.20, mosselen f 0.03, alles per koop. BURGERLUKEST AND Geboren 11 Febr. Maria Catbarina. docht? van T. W. de Jong, en W. C. Vrijenhoek, Singel. 12 Febr. Maria Hendrika, dochter van H. Donker, en A. J. de Wolf, Langs Achterleeg. «verleden 10 Febr. Jobau Theodoras WilhelmusHeggers, oud 4 jaar en 7 maanden, Gasstraat. In de bovenzaal van het café »de Gouden Leeuw" alhier, zal Zondag en Maandagavond, 13 en 14 Febiuari a.s. des avonds ten 8 uur, eetie lezing worden gehouden vanwege de S. D. A. P.; als spreke! s zullen optreden, den eer-ten avond de heer Henri Polak, voorzitter van de Diamant- bewerkersboml te Amsterdam, cn des Maandagsavonds de heer Bergineijer uit Dord recht. Op Woensdag 1(5 Febiuari as. ral door de Tooneel vereeniging «Varia" alhier worden opge- voetd ïbei Goudyischje" door W. G. van Non- huijs. Gisterenavond werd alhier voor de leden der Volksvrioidrachten" opgevoerd de kinder operette »de Hollander" van den lieer L. P. GaiSiard. Na afloop dankte de Voorzitter den componist voor de uitvoering en den heer S. A, Maarievehl voor het uitstekende decoratief. De zaal was stampvol. Gisterenmiddag tusschen 12 en 1 uren is op den Schiedamsehe dijk onder Schiedam een meisje uit VHardingen aangerand en vervolgens bedreigd met een mes door een baar onbekend man. Zij wist echter te ontsnappen en stelde de zaak in handen van de politie alhier die onmiddellijk eeu onderzoek instelde, evenwel tot nog toe zonder resultaat. Donderdagmiddag hadden eenige jongens de aardigheid eeu vuurtje aan te maken in het brandladderhuisje op de Markt nabij de kerk. Het werd echter gelukkig opgemerkt dooreen agent van politie, die het vuur met emmers water doofde. Gisterenavond werden een paar jongens be trapt op het stelen van ballast. Toen de politie naderde gingen ze aan den haal. BURGER LUKE STAND. Geboren 11 Febr. Jan, zoon van A. Braderveld en J. Voogt, Gedempte Biersloot. a 30 cis. per regel. Vraagt Stalen van onze Nouveautés in zwart, wit of gekleurd, van 33 ets. lot ƒ12.30 per Meter. Specialiteit: Nieuwste ZlJdcnstolTea voor Oanicstollctjes. Directe verkoop aan Particulieren, Wij zenden de gekozen Zjjdenstoflen franco en vrij van inkomende rechten in huis, in eike gevvenschte hoeveelheid. SEIDENSTOFF-EXPORT. Do bekende journalist en romanschrijver Tony Révillon, lid der Fransehe Kamer, is gisteravond in den ouderdom van 66 jaar to Parijs overleden. Eveneens is overleden de romanschrijver Ferdinand Fabre. Tramsubsidie. De gemeenteraad van Middelharnis besloot in zijn vergadering van heden, teu behoeve van den dcor de Rotterdamsche Tramwegrnaat- sclmppjj aan te leggen stoomtramweg door Flakkee, eene subsidie gedurende 10 jaren te verleenen van f 240 's jaars, Een zonderlinge liefhebberij. Dezer dagen had te Budel de begrafenis plaats van den land bouwer II. M. Bij opening eener oude kist, welke jhij had staaQ in de keuken en die door hem steeds gesloten was gehouden vond men daarin circa.... 900 eieren waarbij jaren oude, die natuurlijk alle bedorven waren. Aal. De Italiannsehe dierkundigen Grassi eri Ga land mccio hebben na veeljarige waarnemingen ontdekt dat een waterdiertje leptoeepholus brevirostris dat men tot dusver voor een afzonderlijke diersoort hield, niets anders is dan ile aai in een overgangstoestand. Het raadsel omtrent het ontstaan van de aal, dat de "eleer- den lang heeft geplaagd, schijnt aldus Ie zijn opgelost. PARIJS, i 2 Februari. Zola komt in het paleis van justitie, begroet door het geschreeuw: sTer dood In 't water 1 Weg met de omn-e. koebte kerels! Weg met de joden I" Onderweg haddeu de agenten de men Ou. moeten verspreiden. Picquard wordt ontvarme- met het geschieeuw: »Weg met Picquard! Weg met de verraders!" Esterhazy wordt be groet met het geroep: »Leve het leger! Leve EsterhazyI" Als Picquard voorbijkomt, roept één stem»Leve de mensclien die niet ban» zijn Er zijn wat minder advocaten aanwezig dan gisteren. Om twintig minuten over twaalven wordt de zitting geopend. Picquard, de betee kenis van zijn getuigenis van gisteren toelich tende, zegt »Ik geloof dat. Zola zich sterker heeft uit gedrukt dan Zjii bedoeling was, toen bij zeide dut de krijgsraad Esterhazy op bevel heeft vrijgesproken. Ik vermeen dat de krijgsraad Ueeit geoordeeld op onvolledige of onvoldoende stukken." Picquard voegt er bij dat een lid van den krijgsraad gezegd heeft: »Ik zie dat de eigen lijke bririaagde Picquard is, en ik veizoek dat hem wordt toegestaan rekenschap te geven." PARIJS, 12 Februari. Een protest, door vele advocaten geteekend, is gezonden aan den deken der o!de. De advocaten betuigden den deken hun di pen eerbied wegens de vaderlandsliefde en de verontwaardiging, waarmede hij verzet heeft aange eekend tegen de toejuichingen, gisteren aan een der getuigen ten deel gevallen. Zij betreuren deze betooging, wijzen alle solidariteit met andere betoogingen af, en geven Utui diepen eerbied te kennen voor het leger en de legeraanvoerders. PARIJS, 11 Februari. Mr. Labori spreekt vervolgens van een nota van het agentschap f lavas, die zonder twijfel officieus was en de jui.te punten opgaf waarop luitenant-kolonel Picquard zich voor den raad van onderzoek had te verantwoorden. Picquard erkent dat de nota van Havas de waarheid nabijkomt, maar weigert er meer van te zeggen. Na een nieuwe tegenover-elkander-stelling van Lauth en Picquard betreffende de ver scheurde depêche laat de voorzitter eenig onge duld blijken. Mr. Clémencau zegt dat het hem erg spijt als hij iemand verveelt. De voorzitter antwoordt: ïU verveelt niemand, maar de ver dediging heeft wat veel tijd noodig." PARIJS, 12 Februari. In antwoord op een vraag van den voorzitter, zegt Picquard, dat de fotografie van het borderel zóó nauwkeurig was, dat zij aan de schriftkundigen werd ge geven. Hij zegt verder dat hij Leblois een keer ot vijftien heeft ontvangen, en dat hij het ge heime stuk met de woordeuCette canaille de D... niet onder oogen heeft gehad. Kolonel Henry houdt zijn vroegere bewe ringen vol. Het dossier lag op tafel, en de omslag met het bedoelde stuk erin lag rt' Leblois toe. Generaal Gonse wordt teruggeroepen en ver-" klaart dat het dossier in wanorde wa-% Kolonel Henry erkent dat de tekst van het dossier in den ornslag lag. Mr. Labori voert hem tegen, dat er tegenstrij digheid bestaat tusschen de woorden van Henry en die iu Ravary's rapport. Kolonel Ilenry doet een pas vooruit, naar de verdediging toe, c:i zegt niet te zullen dulden dat iemand aan de waarheid van zijn getuigenis twijfelt. PRETORIA, 12 Febr. De regeering heeft een aantal verzoekschriften ontvangen, waarin den Volksraad wordt verzocht de voorstellen tot overneming van den N. Z.-A. Spoorweg door den Staat niet aan te nemen. De regeering keurde de uitgifte goed der obligatiën van een 4 pCt. leenirig van den spoorweg-Pietersburg lot een bedrag van 350,0Ü0 p. st. tegen den koers van 96 pCt. PEKING, 11 Februari De Chineesche re geering heeft aan de Britsche het recht ver leend, den Birma-spoorweg te verlengen door Junaa. Zij heeft ook beloofd, een geldsom te betalen, als schadeloosstelling gevraagd door Frankrijk, ten behoeve van den Franschman die in Tongkin door roovers werd opgelicht, twee en eeD half jaar geleden. De Duitsche regeering heeft vergunning ge kregen, een spoorweg naar Ji-sjou te bouwen als compensatie voor den moord op den Duit- schen schildwacht. SHANGHAI, 12 Febr. De Engelsehe kruiser Bainboio is te Port-Arthur aangekomen.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2