BINNENLAND. STADSNIEUWS. .wf TL AARDIN GEN. Gemengd Nieuws. INGEZONDEN. «Maar als de vrijheid overwonnen moet worden, is het beter met haar onder te gaan dan zich medeplichtig te maken aan dubbel hartigheid en wetsverkrachting." Over de beleedigingen, die Zola worden aan gedaan, zeide Jaurès nog «Zij vervolgen in hem een man die aan den generalen staf de ellendige onverantwoordelijk heid heeft ontrukt die voor later rampen voor bereidt. (Protesten achter in (ie* raai.) Ik buig mij vol eerbied voor de houding van Zola." Jaurès' verklaring «naakte op de toeschouwers een zeer uiteenloopenden indruk, die zich in betoogingen voor en tegen den getuige uitte. Nu werd nog gehoord de schriftkundige Bertilion. Tussehen hem en mr. Labor! ont wikkelde zich het volgende debat Mr. Labori»Gij hebt het oorspronkelijke borderel onder de oogen gehad?" Bertilion«Zeer zeker". Mr. LaborisZou het borderel ook door een ander dan Dreyfus geschreven kunnen zijn Bertilion: sliet is beslist zeker dat men niet zal kunnen bewijzen dat een ander dan de eerste veroordeelde het borderel heeft kunnen schrijven". Deze verklaring riep een langdurige beweging in de zaal te voorschijn. Mr. Labori vroeg Bertilion of hij deze meenii g zou kunnen demonstreeren, waarop deze ant- woorde «Met het vloeiboek van den eersten veroor deelde zal ik deze demonstratie geven. Laat mij de bewijsstukken overhandigen die tijdens het proces van 1894 in zijn domicilie zijn in beslag genomen, dan zal ik het bewijs leveren". Mr. Labori leit den getuige een kleine teekening geven, waarop een hoek van het vloeiboek s afgebeeld en vroeg inmiddels: »Wat kunt gij ons mededeelen over de zaak-Esterhazy Bertilion »Ik ben in deze zaak niet gemengd. Ik zou alleen over de andere kunnen spreken. Als gij mij evenwel de stukken die ik gevraagd heb geeft, zal ik met mijn «schema" een af doende demonstratie geven. Misschien zal bet wat lang durener zouden op zijn minst twee zittingen voor noodig zijn »Na al wat we gehad hebben kan dat er nog wel bij," meende Labori onder vroolijkheid der toehoorders, die nog toenam toen de advocaat sprak over het arsenaal, de geweren, de borst weringen enz. die op het «schema" voorkomen. Om vijf uur werd de zitting opgeheven. Bij het vertrek van de beklaagden, de getui gen en het publiek was het op straat weer woelig. Men dreigde weder Zola in 't water te werpen de socialisten schreeuwden»Leve de Repu bliek!" Eenige personen werden gearresteerd. Dank zij de uitgebreide politie-maatregelen bleef het echter vrij kalm. demengde Jlcdcdceilngen. Het ministerie van Noorwegen heeft besloten in zijn geheel af te treden. Te Parijs heeft gisteren een kleine imperia listische betooging plaats gevonden. Men riep «Leve de keizerLeve Frankrijk Leve het leger Er werden verscheiden personen gearresteerd Het geschil tussehen Spanje en de Yereenigde Staten schijnt weer uit de wereld. Een telegram van den Amerikaanschen ge zant te Madrid aan zijne regeering deelt mede, dat het ontslag van Dupuy de Lome als Spaanseh gezant te Washington reeds door de Regentes was aangenomen, voordat nog telegrafisch dit ontslag werd geëischt. De radicale fractie der autonomisten op Cuba heeft besloten onderhandelingen aan te knoopen met de opstandelingen om tot een overeenkomst met Spanje te kunnen geraken. De radicale autonomisten achten een onder drukking van den opstand door wapengeweld onmogelijk. Prof. dr. C. P. Tiele. Dr. C. P. Tiele herdacht gisteren zijn 2b- arig jubileum als hoogleeraar bg het semi narium der Remonstranten te Leiden. De receptiezaal in den huize s Wijten burg", aan het Steenschuur, waar prof. Tiele door zijne leeihngen ontvangen werd, was voor deze ge legenheid feestelijk versierd. Te 2 uren in den namiddag in 't Hotel Levedag bijeengekomen, begaf zich de commissie voor het aanbieden van het huldeblijk het levensgroot portret van den hoogleeraar en buste bestaande uit de leden der broederschap, commissie en curatoren, naar bovengemeld lokaal, waar de heer J. J. de Meijier uit Arnhem op voortreffelijk welsprekende wijze de gevoelens vertolkte van allen, die den jubilaris zoo hooge vereering toedragen. Hij voegde bij de aanbie ding van het door den heer P. Josselin de Jong geschilderd doek, een album met de 236 deel nemers, fraai gecaliigrafeerd door den heer W. F. Carstens te Leiden. Op den band staat iu zilveren letteren »13 Februari 1898", terwijl op liet eerste blad" een opdracht prijkt. Daarna voerden nog het woord dr. J. A. Beyerman, predikant te Amsterdam, namens de oud-leerlingen; de heer K. F, Sparuaay, na mens de tegenwoordige leerlingen, dr. H. Y. Groenewegen, predikant te Rotterdam, namens de gemeente aldaar, waar ook dr. Tiele vele jaren het leeraars-ambt bekleedde, de lieer Kruymel, namens de gemeente van Amsterdam, ds. H, P. Schim van der LoelT, namens die te Leiden en prof. dr. W. van Manen, namens de theologische faculteit van de Leidsche Univer siteit. Door prof, Tide werd op hartelijke wijze op al deze toespraken geantwoord, terwijl daarna de Akndemische Senaat, het Collegium, liet be stuur en de studenten der faculteit van godge leerdheid, de theologische gezelschappen aCIiry- sostemus" en »Qui.-que suis viribus" bij monde hunner praesides en anderen hunne opwachting maakten en hunne gelukwenschen aanboden. Een schat van bloemen, den jubilaris ver eerd, getuigde van veler vriendschappelijke ge voelens. Aan een diner, den heer en mevrouw Tiele door de commissie en eenige leerlingen aange boden, waar mede aanzaten als gasten de broeder van den jubilaris, de iieer Tiele uit Rotterdam, de kunstschilder De Josselin de Jong, mevr. de Wed. Le Fevi e de MonlignyBisdom Van Vliet, uit Haastrecht, eenige anibtgenooten van den jubilaris en vele anderen, werd menig vriendelijk vvuoid gesproken en werden vele welgemeende toasten uitgebracht. iiet menu was versierd met het beeld van den hoog loer aar op ziju studeerkamer, terwijl achter hem een allegorische figuur een krans omhoog houdt om dien hem op de slapen te drukken. NederhmNche Bond van Gemeente-ambtenaren. Gisteren werd de algemeene vergadering van den Nedt'i landsehen Bond van Gemeente ambtenaren in 't hotel »Kiasnapo!sky" te Am sterdam gehouden. De bijeenkomst was zeer talrijk bezocht. Het eerste punt der agenda was het oprichten van een afdeeling «Noord-Holland" van den Bond. Als voorloopige bestutirsle len dier afdeeling werden gekozen de heeren I. Worp, secretaris der gemeente Pui merendW. J. van Wagten- donk, commies, chef der afdeeling Bevolking ter secretarie der gemeente Amsterdam; J. W. Schutter, verificateur ter Rekenkamer Amster dam J. F. Finkemeier Jr., ambtenaar ter secretarie afd. Algemeene-Zaken, Amsterdam; A. E. Cleveringa, gemeente-secretaris te Koog a/d. Zaan. De heeren Van Wagtendonk en Finkemeier namen hunne benoeming aan. Aan de andere drie, niet ter vergadering aanwezig, zal van hunne benoeming kennis gegeven worden. De benoeming van een lid en een plaats vervangend lid van bet Hoofdbestuur werd aan de afd. Noord-Holland overgelaten. Hierna leidde de heer W. J. van Wagten donk, commies-chef det* afdeeling bevolking ter secretarie te Amsterdam, de besprekingen in over het persoonskaartensseisel, waartoe geadviseerd wordt in bet verslag der centrale commissie voor de statistiek dd. October 1896, opgenomen in bet bijvoegsel der Staatscourant van 3 Mei 1897 no. 102." Met het oog op deze lezing waren ter ver gadering aanwezig o.a. de heer mr. De Voogt, ambtenaar ter secretarie te Rotterdam, en de beide inspecteurs van bet geneeskundig Staats toezicht de heeren dr. Menno Huizing-a en dr. M. J. Pijnappel, die zich bezig houden mot de bewerking van een nieuwe sterftestatistiek. In een uitvoerig betoog bestreed de spreker dc invoering van het persoonskaartensteisel ais onnoodig en omvangrijken arbdd en te groote koeten met zich brengend. Aan bet debat werd o. a. deelgenomen door mr. de Voogt, mr. Scliölvinck, wethouder van Amsterdam, dr. Menno Huizinga en den heer Scbuitemaker, uit Vlaardingen. De heer van Wagtendonk wensehte een motie voor te stellen. Met het oog op de zeer gedunde vergadering besloot men evenwel op voorstel van den Voorzitter, ter wille van de onpartijdig heid door advertentiën in De Gemeenteslem en het Weekblad voor Burgerlijke Administratie de gemeentebesturen en de gemeente-ambte naren uit te noodigen, zich vóór of tegen liet jpersoonskaartenstelsel" te verklaren. De vergadering werd daarna gesloten. Namoe Soero. Dc correspondent van het HM. te Medan seint «Hevige regens hebben een overstrooming veroorzaakt te Namoe Soero. 2>De adsistent van Dam, een tand51, (inland- sche opzichter) en een bediende zijn verdronken". Het Wbl. teekent hierbij aan: «Namoe Soero is een tabaksonderneming van de maatschappij Franco-Deli alhier, groot 2000 bouw, in de residentie Oostkust van Sumatra, afd. en rijk Deli, landschap Senembah." H. M. de Koningin-Regentes zal als bescherm vrouw optreden van de Intern. Tentoonstelling van Bakkerij, Maalderij en Kookkunst, die dezen zomer te 's-Gravenhsge wordt gehouden. De Tweede Kamer komt Dinsdag 1 Maart tot hei ,'atting der werkzaamheden bijeen. De gewone audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Donderdag 17 Februari eerst komende niet plaats hebben. De oud-minister van Houten vertrekt einde Maart voor twee maanden naar Noord-Amerika. KETHEL EN SPALAND, 14 Februari. Heden morgen reed G, M. uit oin kalveren te koopen; op den Groenenweg sloeg de kar om en stortte met paard ca al te water. De voerman zelf sprong in tijds van den wagen doch zijn knechtje viel mede en kwam onder den wagen terecht. Na veel moeite werd de jongen gered uit zijn benarde positie zonder ecnig letsel bekomen te hebben. A Ds. H. Hoekstra, predikant alhier, is beroepen jfbij de Geieformeerde kerk B te Arnhem. lieden, 15 Februari, is de heer A. A. Boer 25 jaar secretaris-boekhouder der sociëteit ter geneeskundige verzorging: «Waar men met ijver werkzaam is, enz." De ernst en nauwgezetheid, waarmee hij deze betrekking een kwart eeuw waarneemt, beeft niet weinig bijgedragen tot den bloei der sociëteit en de achting, die hij van het Bestuur ontvangt. Wij vernemen, dal op de Treniam, die blij kens achterstaand beiichtitiden Atlantische» Oceaan is vergaan, zich o--k twee Schiedammers bevonde. Thomas Don raad en Henri Brokling. beiden tremmers. Hunne familiebetrekkingen en vrienden zullen zeker met groote verlichting lezen, dat alle opva renden, bemanning zoowel als passagiers, dooi de St. Louis gered zijn. Donderdag 17 dezer, 's avonds te 8 uur, zal de beer P. van der Meuten, van lleei enveen, in «Musis Sacrum" eene lezing houden over «Drankmisbruik in verband met de sociale kwestie". Deze lezing wordt wederom gehouden op initiatie! der kiesvereeniging «Schiedam" en de Schiedarmelie afdeeling van liet Alg. Nederl, Werkliedeuvei bond. Er zal gelegenheid worden gegeven tot debat. Vrijdag a. s. zal door de Ilollandsche Too- neelvereeniging uit Amsterdam eene buiten gewone voorstelling alhier plaats hebben. Opgevoeid zullen worden «De Patiënten", blijspel in 3 bedrijven van Johan Gram, en «Een man, die het goed heeit", blijspel in éón bedrijf uit het Fianscb. De Zwolsche Courant schrijft omtient dit gezelschap o. a. De voorstelling, hier gisteravond door de Ilollandsche Tooneelvereeniging, directie de hh. Lamberts Kühn te Amsterdam, iu de schouw burgzaal van Odeon gegeven, was vrij goed bezocht. Het is juist gezien van de directie dat zij haar krachten wijdt aan onze oorspronkelijke tooneelstukken en het is een voldoening ie kunnen constateeren dat de uitvoering blijkbaar algemeen genoegen verschafte. De Zutphensche Courant zegt: Het fijne, beschaafde spel der artisten, heeft het orertalrijke publiek een avond van groot genot bezorgd, zoodat het gezelschap er ver zekerd van zijn kan, dat het een volgende maal weer voor een stampvolle zaal zal optreden. Hedenmorgen te G'/s uur had li. van Dijk werkzaam op de glasblazerij der firma van Deventer en Co., het ongeluk om bij het laden van flesscben in een mand zich ernstig in den pols te snijden. Nadat hem geneeskundige hulp verleend was. ging de man naar zijn woning. Hedenmiddag te l'/s uur ontstond een begin van brand in den schoorsteen der woning in de Ernmastraat, bewoond door II. den Drinker. Een politieagent bluschte het vuur met eenig water Hedenmiddag zou e«n kalf worden gebracht naar de slachtplaats van den vleeschhouwer Vermaes. Door de eigenzinnigheid van het beest geraakte het te water waaruit bet echter weder spoedig was opgehaald zonder letsel te hebben bekomen. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht 12 Februari. Notarismr. II. M. C. Poortman. Een woonhuis en erve met open grond, voor zien van gas- en waterleiding, aan hetBroers- veld no. 55, kad, B 881, groot 120 vierk. ellen, in veiling f 1875, daarvoor verkocht aan P. Groenendaal en P. Scholte. NotarisII. B. E. Blaisse. Een welingelicht hecht en sterk heerenhuis, met gang en erf, Raam no. 28, kad. sectie A nos. 408, 12C4 en ged. 1263, gioot ongeveer 1 are 84 centiaren, in veiling f 2040. Een achter perceel I gelegen uitgebroken branderij met erf, kadaster sectie A no. 1263, ged. en 1020, groot ongeveer 2 are 89 centi aren, in veiling f900. Gecombineerd verkocht voor f 3570. Twee afzondei lijk te veilen woningen, de Kamp (Westfrankelandsche laan), nos. 14 en 16' kad. sectie M. nos. 529 en 528, groot 56 centi aren, in veiling 1. 1140, 2. f170. Gecombineerd verkocht voor f 320. P. BURGERLIJKE STAND. Geboren s 12 Febr. Trijntje, dochter van C. Bergjjk en Asperen, Spoorstraat. Christina Maria Isabella, dochter van C. I. G. van Kempen C. Hendriks, Mariaslraat. 13 Febr. Hendrikus Johannes, zoon van C, Loomaa ea C. P, Verwagen, Buitenhavenweg n en.m Er circuleert hier ter stede een adres onder de fabrikanten en handelaren aan de directie der Ilollandsche Spoorweg-Maatschappij, om den heer Simons, stationchef 4e klasse, thans be vorderd tot stationchef 3e klasse te Ruurlö voor onze plaats te behouden en dus, zoo dat gebeureu kan zonder nadeel voor den betrokkene die benoeming in te trekken. De Volksvoordracht van den heer P. H. van Abshoven in het Nut is van 18 Februari tot Vrijdag 4 Maart uitgesteld. In een ledenvergadering van het Nutsdepar- tement alhier, waarin een voorstel inkwam tot opheffing der Teekenschool, is na veel discussie dit voorstel weder ingetrokken. Door de politie alhier zijn bij een tagrijn eenige ballastschuitjes in beslag genomen hoogstwaarschijnlijk afkomstig van diefstal. De' politie is de vermoedelijke dader op het spoor. Zaterdagmorgen is door het te fel stoken der kachel, brand ontstaan in de Apostolische kerk alhier, tengevolge waarvan het beschot en het orgel eenigszins beschadigd werden. De bi and werd door den priester gebluscht. Tot agent van politie 3e klasse alhier is be noemd K. Pons, gepensionneerd O.-I. militair te Rotterdam. Het afbreken der bestaande gebouwen, en het maken van een R.-K. Liefde-gesticht met scholen aan de Hoflaan, onder beheer van den bouwkundige H. W. J. van Eijsden alhier, is opgedragen aau den heer J, W. Maassen, aan nemer alhier. De s Veendam" vergaan. Een lieuter-telegrnm uit New-York meldt: «De mailboot Veendam uit Rotterdam is in volle zee op een wiak gestooten en gezonken. Alle opvarenden werden door de stoomboot St. Louis gered." Uit particuliere telegrammen, die het bericht bevestigen, blijkt dat het ongeluk op 7 Februari is gebeurd en de opvarenden gisteren door de St. Louis te New-York ziju aangebracht. De Veendam, van de Holinnd-Amerika lijn, vertrok 3 Februari van Rotterdam naar New- York met de volgende passagiers aan boord B. D. Kapteyn, W. Galluwilz en echtg., mej. M. E. Ailinger, mevr. F. Gollub, G. Krouwel, mej. B. von Tikete, W. Rieling, F. Lohrnann, benevens 121 passagiers derde klasse. De St.-Louis is een boot van de Americaa- lijn en was 5 Februari van Southampton naar New-Turk vertrokken. Een telegram uit New-York aan de Parljsche Herald zegt nog over deze scheepsramp Kapitein Stenger, de gezagvoerder van de Veendam, verklaart dat bij hooge zee een krachtige storm uit het Noordwesten blies. Te 5 u. 17 min. in den avond van 6 Febr., op 49° 35' N.B. en 20° 1' W.L. stootte de Veendam op oen wrak of een stuk van een wrak onder water, dat waarschijnlijk een gat in den bodem deed ontstaan en de as brak. «Hoewel met alle kracht, ook door de pas sagiers, werd gepompt, maakte de stooraer snel water en werden de booten gereed ge maakt. Toen de achtersteven begon te zinken, omstreeks half een, iu den morgen van 7 Fe bruari werden de lichten van een stoomschip waargenomen. Het stoomschip, de St. Louis antwoordde op de noodseinen van de Veendam. «Te 1 u. 43 min. werd een begin gemaakt met liet overbrengen der reizigers en beman ning van het zinkende stoomschip. Daartoe werden drie booten van de St. Louis gebruikt, terwijl dc manuen van de Veendam aan de pompen bleven. Te 4 u. 53 min. waren alle opvarenden zonder eenig ongeval over. hoewel het reddingswerk zeer werd bemoeilijkt door de zware zeeën. Toen de laatste boot afstootte, werkte de Veendam zwaar en zonk de achter steven snel. «Kapitein Randie (van de St. Louisver klaart dat kapitein Stenger en de officieren van de Veendam handhaafden een uitstekende tucht aan boord en bekwame hulp boden bij het reddingswerk. De reizigers aan boord van de St. Louis stelden een adres op, waarin hulde wordt gebracht aan den moed door de bemanning van de St. Louis by de redding betoond." Malzkoffie. Wij maken onze lezers opmerkzaam op eene in dit nummer voorkomende annonce van Ka- threiner's Malzkolfie. Iedere lcooper van éen pond Kathreiner's Malzkoffie krijgt n.L een zeer fraai koffielepeltje toe. De lepeltjes zjjn, zooals men ons mededeelt, van zeer goede qualiteit, en zullen dus stellig der huisvrouw welkom zijn. Aan de Redactie van de Schiedamsche Courant Het artikel van den heer Hugcnholtz in Dw laatiti nommer zal zeker met veel belangstelling gelezen zijn. Het bevat eenige onnauwkeurigheden, die ik gaarne zou verbeteren ten einde een minder juist oordeel over de belangrijke kwestie der wijkver pleging te voorkomen.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2