"~UIT DETTfÏÏsT vlaardingen. B1N5JKNLAJSÜ. ~7 STADSNIEUWS. Kerk en School. Ned. Heiïv. Kerk. l 1 4 t l Gisteren werd met 311 tegen 208 stemmen verworpen een amendement van den heer Wal ton, waarin de staatkunde der regeering aan de Noordwestelijke grens van Britsch-Indië wordt afgekeurd. Het conflict tusschen Spanje en de Ver- eonigde Staten is nog niet geëindigdmaar het departement van buitenlandsche zaken te Washington deelt nu mede, dat van Spanje geen verontschuldiging of intrekking van den brief van den gewezen gezant Dupuy de Löme is geëischt, daar de regeering zich geheel heeft verlaten op Spanje's gevoel van welvoeglijkheid. De regeering verwacht elk oogenblik tele grammen uit Madrid, die op afdoende wijze een eind aan het incident zullen maken. De Spaansche ministerraad heeft besloten het besluit, waarbij het ontslag van Dupuy de Lome als gezant te Washington wordt aan genomen, te publiceeren. Uit Hongarije komen verontrustende berichten over sociahstishce woelingen. Een telegram uit Satorallya-Ujehely (in het Noorden van Hon garije) aan de Pesther Lloyd zegt dat de socialistische beweging in het district Bodrogkar groote afmetingen aanneemt. Te Agaid werd een huis in brand gestoken waarin zich gendar men bevonden. Dezen moesten door de vensters vluchten. De gemeente Cmganü is in staat van oproer. In de straten werd een geregeld gevecht ge leverd tegen de troepen. Acht boeren werden gekwetst. Er is een bataiilon infanterie ter versterking vertrokken. Tal van oproermakers zijn in hechtenis genomen. In Italië komen nog op verschillende plaatsen honger- opstootjes voor. Volgens de Avanti hebben verschillende prefecten rapporten ingediend over den treurigen toestand in hun districten. De regeering bestudeert den toestand en zoekt naar middelen om werk te verschaliën. De betrekkingen tusschen Turkije en Bul garije zijn zeer gespannen;.volgens een bericht gever aan de Daily Telegraph uit Weenen zelfs in die mate, dat de Kretenzische quaestie er door op den achtergrond wordt gedrongen. De Grieksche zeeofficier Kokoris is Maandag door den krijgsraad vrijgesproken, en wel met algemeene stemmen. Zooals men weet, had hij in den laatsten oorlog aan den minister van marine geseind »De bevelhebber Sachturis verraadt ons, daar hij uw bevelen niet uitvoert." De MotmviJXNOTEEIUNG. Wij -deelden de vorige week mede, wat X in de Telegraaf schreef naar aanleiding van bovengenoemde quaestie. In hetzelfde blad schreef daarop een zekere XX het volgende Aan »de noteering van den Moutwijn aan de beurs te Schiedam" wijdt X, zijne aandacht op zóó zeer voorbeeldige wijze, dat het ons, voor een zeer groot deel afhankelijk van den verkoopprijs van distillateurs, dringt, X. te volgen en ook een weinig plaats aan den Hoofdredacteur van dit blad over Tiet opschrift van dit ar tike! te verzoeken. Nadat X. heeft vooropgesteld, dat de matktnotee- ringen berusten op de handelingen en verklaringen, op daden en woorden van beëedigde makelaars, en dan heeft aangetoond, dat, in tvcerwil daarvan van die beëedigde personen, de werkelijkheid in strijd is met die verklaringen van overheidswege stelt hij de vraag: trnaar, zal men zeggen, vvair blijft dan (Ie*waarheid, waarom het toch Ie doen is? Is er dan geen Kamer van Koophandel of zoo iets te Schiedam, die een oogje in 't zeil houdt en er tegen waakt, dat plaatselijke gewoonten in den handel niet in mist ruiken ontaarden?" X eindigt met to veiklaren, dat 't toch zijn nut heeft, dat dergelijke plaatselijke gewoonten, usan tiën voer en na, ook buiten den engen kring van beursbezoekers, in 't licht gestold worden. Ons dunkt daL X mot zijn artikel in dit blad een goed werk heeft gedaan. De makelaars danken hun ontstaan aan de zucht onzer voorouders naar handelingen le goeder trouw doordoorstelden deze, van overheidswege, makelaars aan en die handelden en verklaarden dan snaar beste weten" en smeeste kunde" en konpers en verkoopers waren gerust en tevreien. IIie 'ter mee gegaan is tot op den huidigen dig? X heeft een sluierlipje opgelicht, hij heeft er slechts op gewezen op dat handelen en verklnen; maar ook daarmede aangetoond dat het beier is de gehcelc tnahelaarderij van overheidswege af te schaffen en op le heffen en wel ten spoedigste dan sliet misbruik van eeden af te nemen en af te leggen" te stellen boven hel misbuik maken van sterken drank in le laten voortbestaan, En welk practisch nut heeft een zoogenaamde makelaardij wrik practisch nut heeft een dergelijk inden van den verkooper van moutwijn en den fnemer van distillateurs aan dergelijke onge rechtigheden? Aan den eenen kant schetteren die distillateurs gaarne met vrijen handel, maar door deze verkrachting van de waarheid hinden zij zich-zelven aan medeplichtigheid, tijoelijk tot eigen voordeel en tof nadeel van den kleinen man zoo boven de tusschenbandelaars als den laatsten kooper of verbruiker en dat ten eenenmale in strijd met vrijen handel en een vrij geweten. heeren, buiten Amsterdam woonachtig, zich ver bonden deel te nemen aan de eerewaeht te Amsterdam, bij gelegenheid der inhuldiging van de Koningin jhr. L. Schuurbeque Boeve, te Zeist; G. W. Burger, te Rotterdam; YV. D. Cramer, te Tweiloo; A. H. van Wickevoort Crommeiin, te Heemstede; R. de Favauge, te Heemstede; jhr. E. Lintelo de Geer, te Zeist; P. Smidt van Gelder, te Veisen jhtII. D. W. Hooft, te Doorn; J. Korthals Alles, te Baarn; jhr. E. van Loon, te 'sGravenhage; A. L. II. Obreen, te Hilversum; jhr. II. Pauw van Wiel- drecht, te Zeist; jhr. C. de Pesters, te Zeist; dr. 1. Posthuma, te Haarlem; Emile Regout, te Maastricht; mr. A. Royaards, te Zeist B. Paine Strieker, te Baarn; mr. XV. Elinlc Schuurman, te Utrecht; P. G. van Tienhoven, te Haarlem; John D. Twiss, te Rotterdam; G. D. Uhlenbroek, te 'sGravenhage; J. F. "Wilkens, te Rotterdam. Verkiezing te Deventer. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Deventer, waren, zooals wij reeds per bulletin berichtten, uitgebracht op de heeren mr. A. van Delden (lib'1849, mr. Th. Heemskerk (antir.) 1791 en J. van Loenen Martinet (Lib. Unie) 1621 stemmen. Herstemming moet alzoo plaats hebben tus schen de heerenmr. A. van Delden en mr. Th. Heemskerk. Inknldlgingsfeesten. Na* wfl vernemen, hebben de volgende De qnaestic eencr portefeuille. De heer Mackay wiens verklaring wij gisteren mededeelden is daar weder op teruggekomen. Hij schrijft nu aan den heer van Herwaarden als volgt 's-Hage, 15 Febr. 1898. Hoog Edel. Gestr. Heer Na mijn schrijven van den l-lden dezer, waarbij ik voor een goed deel op mijn geheugen moest af gaan, trof ik eenige in het ongereede geraakte stuk ken aan, waaruit mij blijkt dat ik mij, en aog wel op een hoofdpunt, schromelijk vergist heb. Ik haast mij de gepleegde fout te herstellen. Na het zenden van den brief met de aanbieding op 17 April 1888 is mede dien dag een telegram aan U gezonden, doch niet om die aanbieding te herroepen, terwijl een door mij aan gezonden brief, gesehreven na afloop van een onderhoud met den heer D., waardoor tot diens optreden werd besloten, en hetwelk niet op 17, doch in den morgen van den 18den plaats vond, U niet bereikte alvorens door mij van was ontvangen een telegram, mij meldende, dat gij niet meer bereid waart ter aanvaarding der portefeuille dus de door U en mr. Verkoutereu beweerde, door mij ontkende weigering, blijkt werkelijk te zijn ge schied. Zoover ik kan nagaan, blijkt niet, dat ik de door den laatsten daarvoor opgegeven reden toen heb vernomen. Het blijkt mij helaas, dat mijn geheugen, wat be treft hetgeen 10 jaar geleden is voorgevallen, in dagen zoo rijk aan zich snel opvolgende gebeurtenissen, niet zoo krachtig is, dan dat ik daarop zou hebben mogen afgaan. Ten zeerste doet het mij leed, omdat daardoor ook bij anderen twijfel kan zijn gerezen omtrent do juist heid van hetgeen door en mr. Verkouteren is medegedeeld. Aan U beiden bied ik hierbij mijne verontschuldiging aan. Hoogachtend heb ik de eer te zijn: UHoogEdelgestr. dw. dr. JE. MACKAY. Reeds gisteren meenden wij het bandelei. van den heer Mackay in deze minder correct te moeten noemen. Het wekt indei daad erger nis, dat een kabinet": for meerder uitnoodigirgen schrijft om tot het te vormen ministerie toe te treden, zonder daarvan behoorlijk copy le nemen. Ons dunkt, dat eene copy hier een eerste vereischte is, omdat het bij dergelijke brieven zoo dikwijls op de preciese woorden aankomt. En wat de candidatuur-Herwaarden betreft, stel deze zeeofficier had den minister telogra- phisch doen weten, ik accepteer, en pven later was de telegrambesteller met een dito telegram gekomen van den heer Dyserinck. Wat dan Het scheen onlangs moeilijk om één minister van marine te krijgen, de heer Mackay had er zoowaar bijna iwee te gelijk gehad. Met dat al meenen we dat de kabinetsfor meerder met eene luchthartigheid de gansche zaak-Herwaarden behandelde, die niet eens ernstigen mans is. Candidaat-Notarissen. Het hoofdbestuur van de Broederschap van candidaat-notarissen in Nedeiland mochteerfigen tijd geleden ter gelegenheid eener audiëntie van den Minister van Justitie de mededeeling ontvangen, dat hij hun denkbec-ld in wel willende overweging zou rjernen om bij de vervulling van notarieelo standplaatsen ook het advies van de Broederschap in te winnen. Z.Ex. verzocht toen teyens dit denkbeeld nader schriftelijk uiteen te zetten. Dit geschiedde door den voorzitter van de Broederschap, mr. M. W. F. Treub, en naai' aanleiding hiervan ontving deze van den Minis ter een schrijven waarbij werd toegezegd, dat »aan het hoofdbestuur voortaan drie weken na het ontstaan van notarieele vacatures een lijst van de sollicitanten zal worden toegezonden." Indien het bestuur na kennisneming van die lijst aanleiding vindt, de Regeering omtrent de vervulling der vacature van advies te dienen, verzoekt de Minister dit advies hem binnen een maand na ontvangst van die lijst toe te zenden. Het hoofdbestuur van de Broederschap is naar aanleiding van deze gewichtige beschikking tegen den 19den Februari lot een buitengewone ver gadering bijeengeroepen. Tentoonstelling1 Vrouwenarbeid. De rubriek-oom missie voor handel van de aanslaande Nationale Tentoonstelling van vrouwenarbeid heeft aan eigenaressen of be stuurders van hotels of op voet van bedrijf ingerichte pensions een vragenlijst gericht vraarin o. a. voorkomt: Zijt gij geneigd het streven der vereeniging die zich volgens haar statuten ten doel stelt, den werkkring der vrouw uit te breiden, te steunen en op eenige wijze mee te werken aan de vertegenwoordiging op de tentoonstelling, van <!en arbeid en de belangen der Ned. vrouw op 't gebied van hotel- en pensionwezen Zoudt gij wellicht gezind zijn, Heel te nemen aan 't gemeenschappelijk inzenden van een miniatuur-model table d'hóte, in den geest zooals dezen zomer op de tentoonstelling te Brussel op karakteristieke wijze de aandacht trok (Het idee iseen combinatie te vormen van eenige hotelhoudsters, die voor gezamenlijke rekening een aan alle practische en artistieke eischen voldoend model inzenden, daardoor tevens een geoorloofde reclame bereikend voor hare inrichtingen.) Een gevolg van de werkstaking. Tengevolge der werkstaking op de fabriek van den heer 0. Hedeman Jr. te Ambt-Almolo, die thans reeds 6 maanden duurt, hebben een gioot aantal loonkiezers op grond van art. 1 der kieswet, hun kiesrecht voor het loopende jaar verloren. Koninklijke Militaire Academie. Het examen voor toelating als cadet bij de Koninklijke Militaire Academie wordt dit jaar afgenomen voor de adspiranten van de Cadetten school te Alkmaar, van 1-423 Juli en voor adspiranten, komende uit de burgermaatschappij, van "1823 Juli. De heer Van der Zwang gaf te Tjalleberd rekenschap van zijn houding als Kameilid. Bij het debat werd hem de vraag gedaan, of hij de voorgeschreven eeden zou afleggen hij Je inhuldiging der Koningin. De heer v. d. Zwaag antwoordde hierop »als ik er niet voor weg kan, stel ik mijn mandaat in handen der kiezers". (Ar. 6. O.) In de Sociaal-democraat deelt de heer Troelstia mede, dat hij zich bij zijn verhoor voor der. rechter-commissaris heeft kunnen overtuigen, dat liet onderzoek in zake de klacht wegens meineed togen Haitsma feitelijk neerkomt op een nieuw ondeizoek aangaande de vraag, wie de inbraak hebben gppleegd. de gebroeders Hoogerhuis of Aüard Dijkstra c. s. Prof. van Hamel te Amsterdam, schijnt weder geheel hersteld te zijn, althans deze week zal hij zijne colleges hervatten. Burgerlijke Stand van Overschïe. Geboren: 8. Maria, d. v. H. Marlijn en A. B. Holm. Auko, z. v. J. Hoekstra en C. Branderhorst. Overleden: 4. A. van der Kooij 3 in. M Volkshuis. M Het bestuur van het Volkshuis" heeft een circulaire rondgezonden, waarbij hel stadge- nooten opwekt om toe te treden tot eene te vormen commissie van bijstand voor de biblio theek. De leden der commissie dienen, waar schijnlijk eens iu de veertien dagen een paar urntjes des avonds in de leeszaal aanwezig te zijn om leiding en voorlichting te geven bij bet uitgeven en ontvangen van boeken. Wij vermoeden, dat onder onze jongere stad- genooten veischeiden zich opgewekt zullen ge voelen om zich bij het bestuur aan te melden a's lid van bovenbedoelde commissie. De commissaris der Koningin in Zuid-Holland hoeft bepaald, dat de aflevering van de bij de nationale militie voor de lichting van dit jaar in te lijven manschappen zal geschieden: voor Schiedam in het Verkooplokaal aan het Oost- vestplein to Rotterdam, op Woensdag 9 Maart s morgens ten 9'A ure. Des morgens te 9 uur meldde zich gisteren aau het huis van bewaring alhier aan zekere T. V., die een straf van 8 dagpn hechtenis moest ondergaan. De man was echter op dat uur reeds zoodanig beschonken dat de cipier weigerde dezen logeergast toe te laten. De politie heeft hem toen naar het politie bureau gebracht, waar hem gelegenheid werd gegeven om uit te slapen, waarna hij is getrans porteerd naar liet huis van bewaring waar hij nu werd opgenomen tot het ondergaan zijner straf. flcvonden voorwerpen, a. Aanwezig aan het commissariaat van politie: een R.-K, kerkboekje, een parapluie, een blauwe kinderpantoffel, een rood wollen kinderdasje, een vrouwenportret, een blauw kindersokje en een sleutel. b. Terug te bekomen aan de volgende adressen: een portemonnaie met f 0.80 bij de Wildt, Singel 86; een damesparapiuie zonder knop, opgevischt uit de Lange Haven, bij Plooy, Lange Haven 55; een boodschapmandje, bij Vermeer, Prinsensteeg 36; een kruiwagen, opgevischt uit de Noordvestgracht, bij Oosterholt, Noord- vestsingel 39; een pakje schoon waschgoed, bij wed. Vervoort, Kinderbuurt 23; een trap van 9 treden, opgevischt uit de Buitenhaven, bij Govaarts, Nieuwstraat 14, en een gouden oorbel, hij v. d. Schal, Hendrik Gabelstraat 6. BURGERLUKESTAND. Gehuwd 16 Febr. A. de Goederen, 25 jaar, en C J de Ruiter, 18 jaar. II. Hendriks, 38 jaar' en A. M. Dingenout", 22 jaar. Geboren 12 Febr. Wijntje, dochter van H. Bijl en J. M. Reij, Kinderbuurt. 14 Febr. Johannes Matthias, zoon van J. T C. Middendorp en E. M. Hittenhausen, Laan Ons Genoegen. '15 Febr. Henri Thérèse Alexander, zoon van J. P. Coster en M. J. Foncke, Maasstraat. Johannes, zoon van W. T. Hermans en C. Lou- rens, Lange Achterweg. Overleden 14 Febr. Anna Markus, oud 45 jaar en 11 maanden, echtgen. van C. J. Deters, Lourons- straat. Levenloos aangeg. dochter van J. de Graaff en L. v. d. Schoor, Ilelenastraat. 15 Febr. Paulus Ferdinandus Leenders, oud 65 jaar en 7 maanden, weduwn. van M. H, Leuns, Noordmolenstraat. t. In de gisteravond gehouden vergadering tot versiering der Hoogstraat vanaf de Blokmakers- steeg tot aan de z.g. sluizen is iu beginsel besloten gelden toe te staan voor het plan dooi den heer S. A. Maarleveld geopperd, om op een nader te bepalen plein een Wilhelmiua-boom te plauten. Gisteren werd door den logger Jeannette, schipper A. v. d. Zwan, te IJmuiden binnen gebracht een stoom-trawler uit Ostende, die met een defecte machine dreef. Gisterenmiddag zou alhier zekere Van Haoren verdacht van diefstal van ijzeren ballastschuitjes' iooi den commissaris van politie worden op bracht om gehoord te worden; van deze gele genheid maakte hij gebruik om te ontsnappen, en slaagde er in naar het huis zijner ouders te vluchten. De agent van politie Gimberg, die hem vervolgde, mocht de voldoening smaken na eea hevig verzet hem weder aan het politiebureau in bewaring te brengen. Maandagmiddag te 12'/s werd het 6 jarig dochtertje van A. Biuggeman alhier door hare moeder met een flesch uitgezonden om azijn te halen. Het kind viel, waardoor de flesch brak, en zij zich aan hoofd on hand zoodanig bezeerde, dat de hulp van een dokter noodig was. B U RGERLUKE STAND. GclltiWil '16 Febr. Jakob Breedorvekl en Elisabeth van Embden. Aria van der Krans en Katharina Koster. Eliza Ligthart en Cornelia de Bruijn. Geboren '12 Febr. Magdalena Johanna, dochter van J. llaader en M. van Oeveren, Werf steeg. Jac' b, zoon van J. van der Hoek en P. Letter man, Fuik, Dirk, zoon van K. van Zeventer en C. den Duik, Callenburgslraat. Leendert, zoon van J. Borsboom en M. van Rossen, Nieuwclaan. 13 Febr. Cornelis, zoon van S. Soar'oos en J. Hoogendnm, Marlet. ©verleden: 13 Febr. Gerritje van der Windt, 6 maanden, 'Rijkestraat. Hester de Groot, 65 jaar, echtgeuoote van Frank van der Tas, West- havenplaats. 14 Febr, Maria van der Velden, oud 58 jaren, echtgenoote van Bernardus Huisman, Oosthavenkade. 15 Febr. Jakob den Admiraal, 6 weken, Oallenburgstraat. Beroepen: Te Ouderkerk (Zeel.) (toez.) P. B. A. van Meurs, cand. te Breda,Te Sekcrpenisse (toez.) T. Stigter, te Grootelindt c. a. TcZierik- sce, H. van Noukuijs, te Hoogkarspel. Tc Vlijmen c. a., A. de Roede, te Castricuni, Te Rijsoord (gom. Ridderkerk), J. A. Hang, caud. Te Noord- zijpe, A. G. Kniphuizen, te Nieuw-Hellcvoct. Te Twisk (toez.) J. C, Voordnijn, te Aartswoud. Te Genemniden, J.Vonk, te Oldebroek. TeMakkinga, J. G. Leemhuis, te Middelbert. Te Dirksland, E. J. W. Posthumus Heijes Jz., tc Heinenoord. Te West-Terschelling (toez.), J. W. Swaan, te Wich- mond. Tc Harderwijk, IJ. Doorn veld, te Den Ham. Aangenomen: Naar Pesso, door J. B. Moor rees Jz., cand. tc Aalst. Naar Ammerstol, door S. te Grempt, te Nieuw-Vossemcer c. a. Naar Schore cn Vlake (Z.-Bev.), door W. A. Eerdbcek, cand. te 's-Gravcnhage. Naar Snrhuizum, door H. van jden Bijtel, te Bicrum. Naar 0. en W. Blokker, door J. Zegers Wz. Bedankt: voor Helder, door J. Zegers Wz., te West-Blokker, Voor Oosternieland, door B. van Eijsselstein, tc Nieuwe Pekela. Voor Hennasrd en IJteas, door W. A. Eerdbeek, cand. te's-Graven- hage. Voor Woudsend G. T. Smith, te Makkum. Voor Moordijk, door J. B. Benders, to Zijde- weid. Voor Parrega, door A. H. Magendans Fz., to Ter Kaple. Voor Barneveld (toez.), door C. J. Leenman, te Zetten. Evang. Lutheesghe Kerk. Bedankt: voor het beroep te Brielle-Hellevoet- sluis door den heer Th. Scharten, proponent te Amsterdam. f2 1 sub ver A 3 I stai het fl 1 heel 'V T SJ l 2 V aam H heef V F boet 0 snbs 3 t 3 dt V» F V J. V J. eu tijd V H heel V V Ove V L. f te S l Th. J. i iedei f L, Schi P. i toni: subs l maal V' 1 di subs

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2