STADSNIEÜWS7 YLAARDIKGEK. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. SPORT. Gemengd Kieuws. De president liet niet toe dat hij een teeken bord daarvoor gebruikte; zijn uiteenzetting was daardoor niet zeer begrijpelijk. De zitting werd daarna opgeheven. Op straat was het, ook bij den uittocht dei- verschillende aanwezigen uit het Paleis van Justitie, zeer woelig. Alleen werd er hard gefloten, toen Zola vertrok. Millevoye heeft gisterenavond op een pa- Iriotische meeting verklaard het beruchte geheime stuk uit do zaak-Dreyfus te kennen. De inhoud zou zijn»Ik wenseli dat y>eetle canaille de Dreyfusu zoo spoedig mogelijk de stukken zal leveren, die hij heeft beloofd. Wilhelm". Deze onzin is zeker zeer kras, maar nog krasser is, dat er tal van toehoorders waren die liet geloofden. De Jour discht een ander fabeltje op. Rochefort's schoonzoon Vervoort zou een brief hebben gekregen van een juffrouw Nicolle. die vroeger in een couranten-kioïk zat, dicht bij de Duitsehe ambassade. Op verzoek van een heer, die met een Duitsch accent sprak, had zij brieven uit Duitschland ontvangen voor een chef de bureau van het ministerie van oorlog, die ze zelf niet kon ontvangen omdat ze dan opengebroken werden. Die brieven waren geadresseerd aan »den heer Pierre", en die mijnheer Pierre was kolonel Sandherr. Eens was een brief niet goed gesloten en de nieuwsgierige juffrouw Nicolle had toen ge lezen >ri)e artillerie-kapitein van den generalen staf Dreyfus levert geheime stukken aan Pruisen. Weest op uw hoede!" Gemengde SEedcdecllngca. Bij de voortgezette behandeling van het adres van antwoord in liet Engelsche Lagerhuis achtte Dillon een onmiddellijke wetgeving nood zakelijk om de Ierse!ie katholieken ten opzichte van liet liooger onderwijs op gelijken voet te stellen met de belijders van andere godsdiensten. Minister Balfour bestreed het amendement, maar niet het beginsel. Aangezien de Iersche katholieken tol hun vroegere positie zijn terug gekeerd en er tevreden mede zijn dat hun hoogeschool binnen dezelfde perken wordt be stuurd als die van Groot-Britannië, moet een dergelijke eiscli gesteund worden door alle vrienden van het hooger onderwijs. De Minister verklaarde alles te zullen doen om zijn landgenooten en de protestanten van Ierland le overtuigen dat zij de oude vrooroor- deelen moeten ter zijde zetten. Hij noodigde de bestrijders van het amendement uit het beginsel van het amendement niet te verwerpen. Het nieuwe Noorsehe ministerie, samengesteld door Steen, schijnt gereed te zijn. Er zitten 7 oud-ministers in, twee leden van den Storthing en een assessor bij den Hoogen Raad. De Times, de Standard en de Daily Tele graph vernemen van hun correspondenten tc Konstantinopel, dat de gezanten waarschijnlijk zullen voorstellen, het bestuur van Kreta voor- oopig op te dragen aan twee der mogendheden. De teruggeroepen Spaansche gezant Dupuy de Lome heeft Washington verlaten. Bij zijn vertrek deed zich geen enkel inci dent voor. Over de ontploffing aan boord van de Maine in de haven van Havanna wordt nog het vol gende uit Washington gemeld. De kapitein van den kruiser telegrafeerde dat hij de ontploffing 236 man en 2 officieren zijn omgekomen. De chef van het marinebureau te Washington is van meening, dat de ontploffing heeft plaats gevonden in het magazijn waar het schietkatoen voor de torpedo's was geborgen. Het feit dat Maine niet dadelijk zonk, is een bewijs dat de ontploffing niet aan eeri torpedo is toe te schrijven. Het Nut. Met groote voldoening kan het departement Schiedam van de Maatschappij tot N'ut van het Algemeen terugzien op de viering van zijn hon derdjarig bestaan gisterenavond in Musis S tci um". Hei jubileumfeest is volkomen geslaagd. Om half acht was het gezellige zaaltje, voor dezi gilegenheid nog wat extra opgefleurd, gevuld door de leden van het departement en hunne dames. Geen plaatsje was onbezet ge bleven. Vooraan om de gewone tafel het bestuur, vooit» het dagelijksch bestuur der gemeente en zij die hun welwillende medewerking straks hij de feestviering zouden verleenen. Tceu de voorzitter en de secretaris van het hoofdbestuur van het Nut, de heeren Hugen- holtz en Bruinvvold Riedel waren binnengeleid, bot.ud de president van het feestcomité, de heer Ilenkemans, het podium en riep in een voudige, hartelijke woorden een welkom toe, waarna hij het woord verleende aan den voor- zutar van hel departement, den. heer A. A. Boekman. In een alleraardigste rede schetste deze de geschiedenis der honderdjarigehjj stond stil bij wat vroeger de leden had bezig gehouden en weidde uitvoerig uit over de kinderen der oude moeder, de spaarbank, de bewaarscholen enz. Geestig werd hier en daar eene opmerking gemaakt over de kinderen, die soms de moeder over het hoofd groeiden en aan den oorsprong van hun leven hun hulp ontzegden. Een warm applaus was den spreker het be wijs dat zijne rede met groote sympathie dooi de leden was gehoord. Toen begon het eigenlijke feest. Allereerst kwam een bekend cellist uit deze stad op het podium. Met zeer veel virtuositeit werden door hem een tweetal liederen voorgedragen. Zelden hoorden wij dezen cellist gelukkiger. Een paar dames, leerlingen van de muziekschool van Toonkunst te Dordrecht, volgden. Wij wenschen natuurlijk bij dit feest, dat een intiem karakter dro-g. riiet in criliek te treden, maar willen toch aan heide jonge dames, die nog pas aan het begin van hare loopbaan zijn, een warm woord van hulde niet onthouden, omdat het ons zoo alleszins verdiend schijnt. Het departe ment mag zich gelukkig achten, dat deze beide veelbelovende en reeds veel gevende zangeressen hare medewerking veileenden. Een ander dilet tant deed zich kennen als een uitnemend pianist. Het Scherzo van Brahms, maar vooral na de piuze de Focturne B-moll van Chopin en de Menuettu Copricioso van Weber werden ten gehoore gebracht op eene wijze, die ieders lof kon verdienen en dat ook deed. Deze dilettant is een uitnemend pianist van fijne distinctie en groote muzikaliteit. Vóór de pauze hield de heer II. nog een voordracht »de Twee Tantes", die, indien wij ons niet vergissen, zeer werd toegejuicht. Ook later wist deze medeweiker met zijn »Kippen- lied" tal van aanwezigen hartelijk aan het lichen te brengen. Na de pauze kwamen de verschillende mede- wei kers allen nog eenige proeven van hun talent ten beste geven. De feeststemming wies, men amuseerde zich kostelijk, men genoot van hel vele schoone en vermakelijke, dat hit departe ment zijn feestvierende leden bood. Zelfs de voorzitter der feestcommissie liet zich overhalen iets »bij te dragen'' tol groote voldoening van allen. Zoo'n oud man nog zoo aardig voor dragen, daar nemen we gaarne onzen hoed voor af. De oude Hollundseha blijgeestigheid is bij dezen grijsaard wel bewaard gebleven. Ondertus^clien vertrokken de voorzitter en de seeietaris van het hoofdbestuur. De eerste hield eene warme rede, waarin hij op de belangen en plichten der kinderen van de hoeder (jarige moeder wees en hij wekte allen op om liet sNut" te blijven steunen, aan het bestuurden bloei der afdeeling toewenscliende. Nadat de andere bijdragen" alle waren afgeloopen, kwam, tot slot van den avond, het tooneeUtukje »de Muis" voor een dame en een heer. Dat was kostelijk. Wat z i11n wij er van vertellen? O, dieadvicaat, mr. Robert d' Al bin os, hij deed het zoo uitnemend, en het jonge weeuwtje, mevrouw Berta de Sivrac, zij acteerde zoo aardig en zij spiong zoo heerlijk-bang op de stoelen, angstig voor het sknaagdier", zij stiet zulke onbetaalbare gilletjes uit en zij deed zoo alleiaardigst mystiek-muis-zenuwachtig. Wat zullen wij er vau zeggen voor wie et- niet geweest zijn; slechts wie er waren kunnen voldoende waardeeting hebben voor het aardige sMuisje". Toen was 't uit. De voorzitter kalm plechtig zeide het, maar er zou nog gelegenheid zijn voor een dansje. Dat was aan geen doovemansdeur geklopt. Nauw tien minuten waren verloopentoen draaide en zwierde men al. Tot hoe lang? Wij hebben niet tot liet einde gewacht. Ver moedelijk zou het ons wat laat geworden zijn. Het was een intiem, een aardig, een uitne mend geslaagd feest. Alle hulde aan wie er het initiatief toe namen en het aldus deden slagen. Voor het examen fiaaie hand werken is te 's-Gravenlmge geslaagd mej. J. Visser, alhier. De Weslewind, die reeds gisteren het water in de Voorhaven op den kant deed komen, heeft heden middag den vloed tot 1.30 doen stijgen tot een hoogte van 1.85 M. -f- A.P. Het water bereikte daardoor de keien in de Hoofdstraat en maakte liet noodzakelijk dat de waterwacht in functie trad. Een koe, die met andere door een paar koeiendrijvers werd opgejaagd, geraakte daarbij in de Nooidvestgiacht. Met eeoige moeite wisten de drijvers het beest weder op het droge te Helpen, zonder dat het letsel had hekomen. De volgende brieven, geadresseerd aan onbe kenden, zijn gedurende de tweede helft der maand Januari aan het postkantoor alhier ont vangen Brieven. 1. C. v. Dorp, 's-Gravenliage. 2 C, Baartman, Cursendam. Briefkaart. 1. Mej. F. Veltman, Amsterdam. Gisterenavond waren aan de vischmarkt aan- getoerd-2 partijen spiering en scholde prijzen waren voor spiering van f 0.10 tot f 0.22 /s, schol van f0.40 lot fO.52'4, alles per koop. Hedenmorgen waren aan de vischmarkt aan gevoerd 2 partijen spiering en 1 mand schelvisch; de prijzen waren voor spiering van f 0.15 tot f 0.27 Vs, schelvisch van f0.45 tot f 0.75, alles per koop. BURGERLIJKE STAND. Geboren t 15 Febr. Dirk, zoon van P. Kerssen en J. van Giezen, Botterdamsche dijk. 10 Febr. Cornelia Adriana, dochter van P. van Wolferen en T. Schoei, Kreuvehtraal. Regina Helena Maria Josephine, dochter van J. Bloemen en E. C. de Visser, Hoogstraat. Overleden 17 Febr. Maria Fianciska Gudde, oud 2 maanden, Singel. Door eene Commissie uit de leden van de afd. Vlaai dingen en Vlaai diuger-Ambacht van de Holl. Maatscli. van Landbouw was gisteren morgen in liet café »de Romein" eene ver gadering belegd, waartoe alle landbouwers uit Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht genoodigd waren. Door zeer velen was aan die uitnoodiging gehoor gegeven, en onder voorzitterschap van den heer Jb, Manintveld hield de vergadering zicli bezig met de vraag, of het gewenseht was om deel te nemen aan het feest op 31 Au gustus. Alle aanwezigen waren daar vóór ea teekeuden de lijst van deelnemingook de financiën vloeiden al ruim, zoodat het plan alle kans van slagen heeft. Daar alle landbouwers nog niet tegenwootdig waren, zal in het café »de Romein" een lijst ter teekening liggen, van 16 Febr. tot 7 Maart. De Commissie voor het feest bestaal uit de heereu J. Manintveld, D, van Heiningen, A. Roodenburg, J. Moerman Cz. en H. de Vette Tot eere-voorzitter werd benoemd de lieer C. Moerman Jr. Dinsdag 8 Maart geeft de Zangvereet.iging nEuterpe" onder leiding van den lieer M. Groe- neveli, eene uitvoering. Dinsdag werd alhier aanbe-fleed het bouwen van eene iII t nan de Hoofdlaan alhier. Daarvoor waren ingekomen 8 biljetten, n.l. van A. Goosen van Maassluis voor f 46470, C. de Vrie> van den Ilaig voor f45326, A. van Rossen alhier voor f4 4720, A. de Haan alhier voor f44710, R. Maarleveld alhier voor f44440, H.M. de Lange alhier voor f 43S00, Gebr>. Perquin van den Haag voorf 43400, en L. Kijnealhiei voot'f42979. Het werk is nog niet gegund. Voor rrivaling van de Reederij vOianje", directeuren de heeren J. S. van Wingenten alhier en G. du Rij van Bee.-l Holle, zijn in Engeland op stapel gezet twee stoomtrawlers. Op een daarvan zal schipper wezen L. Verbeek. Aan den heer J. W. Maaien, aannemer alhier, is thans opgediagen de op 24 Juni 1897 gehouden aanbesteding van het a(breken en v-ed'-r opbouwen van het Liefdegesticht" aan de Hoflaan en bijkomende werken voor f27300. Bij bovengenoemde aanbesteding was het laagst ingeschreven door de heeren Gebr. Kijne alhier voor f32,789 en door den heer J. C. Ma-assen voor f34,933. Het werk zal geschieden onder beheer van den b luwkundige H. W. J. van Eysden alhier. B U R G E R L IJ K E S T A N D. Overleden 16 Febr. Geertrui den Boer, oud 26 jaren, echtgenoote van Jan Bevaart, Fransenstraat. Do zacgvereeniging „Pkilodia en Vriendschap en Oefening", te Eindhoven, is voornemens tegen Zon dag 12 Juni a.s. ter herdenking van haar vijftig jarig bestaan een internationaaf festival voor zanggezelschappen te organiseeren. De commissie van voorbereiding is samengesteld uit oen aantal ingezetenen, onder cere-voorzitterschap vak den heer Smits van Oyen, lid der Tweede Kamer en burgemeester van Eindhoven. Zij hoeft reeds vele blijken van belangstelling ontvangen. Aan de bij do feestcommissie bekende zanggezel schappen zijn circulaires en intcekenbiljetten ver zonden. Aan gezelschappen, welke wegens' onbekend heid mot het adres, geen circulaire hebben ontvangen, en die aan dit festival wcuscbcn deol to nemen, wordt verzocht zich te wenden tot don secretaris der feestcommissie, den beer Jan M. Pijpers, Willem- straat E 704, to Eindhoven. Sarah Bernhardt. Sarah Bernhardt heeft gisteren te Parijs een vrij ernstige operatie ondergaan. Een gezwel in het bindweefsel werd door dr. Pcrzi met goed succes verwijderd. De groote tragédienne maakt het vrij goed. Zij ondervond zeer veel belangstelling. In verband met handsehriften-quaestics in het bui tenland is het volgende bericht niet oneigenaardig. Door de rechtbank te Amsterdam is iemand vrij gesproken, die beklaagd was briefkaarten met belee- digenden inhoud aan een notaris te hebben gezonden on dat wel op grond, dat hot getuigenverhoor geen voldoende wettig en overtuigend bewijs had opge leverd en de rechtbank meende op expertise van het handschrift alleen niet te mogen veroordeelen. De militaire wielrijders, wier vrijwillige dienst verbintenis dit jaar eindigt, zullen niet herbenoemd worden. De -^Friesland" Gisteren is te Rotterdam op de gebruikelijke wijze in dienst gesteld het nieuwgebouwde stalen pantsersclup Frieslanddat gebouwd is op de werf van de NederL Stoomboot-Maat schappij te Rotterdam. Deze bodem, van ongeveer gelijke type en afmetingen als de Holland en de Zeeland, heeft een lengte van 93.30, een breedte van 14 78 en een diepgang van 5.40 M„ met eene water- verplaatsing van 3900 M3. zeewater van 102G KG. Het schip heeft drie dekken, als: het opperdek, kuildek en tusschendek. Daar onder is het luim, en ter hoogte van het tusschendek is het gepantserde dek geplaatst dat op de bekende wijze eenigszins bol n-aar liet boord toeloopt, en daar, waar het dek het boord raakt, beneden de lastlijn is gelegen. Het dek is van staal en heeft een dikte "van 50 mM., de commandotoren is voorzien van een stalen pantser ter dikte van 100 mM. De stoomwerktuigen hebben een vermogen van 9-250 indieat. paardenkracht; men rekent op een vaart van 20 mijl per uur. Er is berg plaats voor 800 ton steenkolen, en het drijf, vermogen wordt, behalve door de cellencon- sïructie onder het pantserdek, door waterdichte schotten gewaarborgd. De bewapening bestaat uit 27 stukken ge sehut, als: 1 kanon van 7.5 c.M., 2 snelvuur- kanonnen van 7.5, 2 van 15, 6 van 12, 4 van 7.5, 8 van 3 7 en 4 revolverkanonnen van 3.7 c.M. kaliber. Bovendien 2 lanceerbuizen en 2 kanonnen voor torpeJo-lanceering, De complete bemanning is 312 koppen. Het bevel van den bodem is opgedragen aan den kapitein ter zee L. A, H. Lamie. De Itotterdamsche tram. Het voornemen is om in de buitengewone zitting der Staten van Zuid-Holland op 1 Maart iiet voorstel bet» effende de subsidie aan de Rolterd. Traimvegmaaischappij te stellen in handen vau eene speciale commissie van onder zoek, voir behandeling van wier rapport een tweede zitting, 14 dagen later te houden, be stemd zal worden. 4- De gemeenteraad van Poortugaa! heeft in zijn heden griiouflen vergadering besloten, ten belioe e van den door de Rotterdamsche Tramweg-maatschappij aan te leggen stoomtram weg van Rotterdam naar Brielle een subsidie gedurende '10 jaren te verleenen van f75 'sjaars. Hen aanslag. Eergistei middag heeft een man, die zich eerst had late.i aandienen, in het Fransche consulaat te Geneva twee revolverschoten gelost op den vice-consul Dutret. Deze sprong op, gleed uit en viel, waai door de kogels over z'jn hoofd umgen. Toen lichtte de man op een der be dienden op het kantoor, maar deze wist hem het wapen af te rukken. Daarop werd hij ge- o ivs'eerd. Het bleek te zijn een behangersbediende, Salleun genaamd, uit Brest. De man vertoonde anarchistische neigingen hij werd eenigen tijd in een krankzinnigengesticht verpleegd, en schreef, na daar ontslagen te zijn, een brief aan den consul die daarop niet antwoordde. Er waren nog vier kogels op zijr. revolver; ook wei d een dolk op hem gevonden. Overreden. De Fransche minister van financiën, do heer Cocheiy, reed gisteren per rijtuig over de place Vauban, toen een ou i vrouwtje onder het rijtuig geraakte. De vrouw werd overreden en zoodanig ge wond, dat zij spoedig overleed. Hen schip vergaan. De Fransche Trans-Atlantische stoomboot Flachat van Marseille naar Colon, is geheel vergaan. De kapitein, de tweede officier en 11 manschappen zijn gered; 38 manschappon en 49 passagiers zijn omgekomen. Hen Pers-ballet, Üp het oogenblik gaat een nieuw ballet in het Empire" te Londen, dat den naam draagt van sThe Press". Twee-en-zeventig Londensche bladen, voorgesteld door het Empire corps-de- ballet danseu en huppelen en vormen zeer raaie groepen. De Times, Daily Telegraph en Standard worden door een geheele groep dan seressen voorgesteld, de andere bladen worden ieder door slechts één balleteuse weergegeven. Het schijnt dat de onderlinge verstandhou ding van sommige kranten nogal aardig gehe keld is. De ochtend- en avondbladen zaten elkaar vroeger dikwijls in het haar. Met veel choreographische kennis is deze strijd weerge geven, doch de apothéose brengt een groote verzoening van alle bladen. De apothéose is te mooi om waar te zijn De warmte in onze vertrekken. Er bestaat heel wat verschil van gevoelen onder de menschen ten opzichte van de meest geschikte warmte van onze woonvertrekken. JDe een beweert, dat eene warme kamer beter is dan eene koude en een ander beweert juist het omgekeerde, terwijl een derde meent de hoogste wijsheid in deze kwestie in zjjn bezit te hebben en deftig verklaart: neeD, die beide uitersten deugen geen van beide, eene matige warmte, dat is het beste onder alle omstandig heden. We hebben hier al weer een van die vele vraagstukken, waarbij het onmogelijk is iets aan te geven wat voor allen het beste is 0nder alie mogelijke omstandigheden.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2