51"° jaargang. Vrijdag 18 Februari 1898 N°. 9555. Tweede Blad Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER: H. J. C. RQELANTS. UIT DE PERS. BINNENLAND. JiJf&SJL- Abosnemektsphijs voor Schiedam, per kwartaal n b omliggende plaatsen, p. kwart. franco per post, p. kwartaal. Afzonderlijke nommers f 0.90 - 1.05 - 1.30 - 0.02 BUREAU De Inhuldig ingsfeesthn. Onder den titel »Den armen gegeven" komt in de Standaard het volgende artikel voor, dat wij meenen, in verband met eene in dit blad gevoerde discussie, in zijn geheel te moeten afdrukken. Het luidt In do Kroniek werd onlangs wel ingenomenheid betuigd met de stads- en dorpsmanie om voor de tinhuldiging" flink in den zak te tasten maar toch tevens gevraagd, of het met zonde en jammer was zulke schatten gehls aan smakelooze verfie- rincen te ver-pillen, en of het onzen NedetlnntHchen naam niet meer tot eere zou strekken, zoo dat geld opgepot en voor dat opgepotte geld een nationale weldadigheids-stichting in hot leven werd geroepen. Dat die bedenking opkomt, verslaan we, en toch houden we haar voor onge/ond. Kort voor Christus' opgaan naar Golgotha werd in zijn intiemer kiinb schier gelijke bedenking geopperd. Een vrouw kwam aangeioopen met een kiuik uiterst kostbare zalfolie, naar onze vet hou dingen wel f300 waard, en onderwijl Jezus aan tafel aanlag, brak ze die kruik nardus, en goot die uit, en zaifde er de voeten van den Heiland der wereld meê. Dat vond Judas Iscatioth toen ook geldverspilling, en de vraag kwatn over zijn lippen; Had deze kruik niet tot hoogen pi ijs kunnen veikocht woiden, en het geld den armen gegeven Nu zal do redactie van de Kroniek ook zonder nadere uitlegging we! verstaan, dat geen haai op ons hoofd er aan denkt, haar met den rampzaligen Judas le vergelijken, ja, begrijpen, dat we voor het persdebat wel wilden, dat een minder gebrand merkt discipel deze voorspraak voor de armen te zijnen laste had. Judas' persoon blijft hier dus geheel buiten het geding, maar de redactie zal zelve toegeven, dat beidemalen een gelijkheid in de strekking van de vraag sprekend is. Toen in Palestina Kon dit geld niet aan nutte loos en doelloos huldebetoon onttrokken wotden, en den armen gegeven Thans in de A't nniek Kon liet geld niet belet dan aan smakeloos inhuidigingsornament, besteed voor een instelling van weldadigheid? Toch viel Jezus, Judas niet bij, maar drukte op de huldigingsdaad van de vrouw zijn zegel. Er was tweern lei in het leven: Het gewone, het alMaag- sclt°, en daarin stond de zorge voor den at me op den vootgrond. iDe ai men hebt ge allijd hij u," Maar er is ook een enkel maai het buitengewone en dan tieedt op den voorgrond datgene wat zulk een dag exceptioneel maakt De Kroniek z.a! hpt dan ook verstaan kunnen, dat wij, Antirevolutionairen, ten deze niet aan haar zijde staan, maar achten, dat op den dag der Inhuldiging huldebetoon en uiting van vi'cugde over het opttedoo der Koningin de eerste rechten op de beurs heelt. Dat ook hieibij vee! munt van vaisch allooi onder het goede geld mee doorloopt, geven we voet stoots toe. Bij niet weinigen staat niet het huldebetoon, maar pret makerij, ook wel bluf, soms zelfs teclame voor eigen zaak, op don voorgrond. Wie er een slaatje uit kloppen kari, laat het niet, zooals de soeieteitstaal zegt. Maar dit neemt niet weg, dat de beweging, over heei het land genomen, we! terdege een spontaan, een algemeen, een nationaal, een vaderlandsch ka rakter dtaagt, en dat zelfs de illiberaliteit bij de saamstelling der hooge Feestcommissie die vader- iandsche geestdrift niet heeft kunnen blttsschen. Ons volk is door zooveel droefs heengegaan. Zoo veel m den vaderlandschen toestand drukt neer en boezemt weerzin in. Zoo zelden hebben we als volk eens een hoogen vierdag kunnen vieren. En nu er eindelijk zulk een dag aanbreekt en de laatste telg uit het Huis van Oranje den troon beklimt, en die vorstelijke telg een Jonkvrouw vol gratie is, nu is er drang, aandrift in den vader landschen geest opgekomen, om op den dag van Haar Inhuldiging dan ook eens de mooie kleeren aan te trekken, het huis mooi, het dorp, de stad mooi te maken, blij en onbezorgd feest te vieren, en dien dag zóo te doen schitteren, dat de heugenis er van nawerke tot in lengte van dagen. Dat hooge vaderlandsche gevoel wil zich uiten. Het wil naar buiten breken. Het heeft behoefte aan expansie. En, enkelen nu uitgezonderd, zal heel het volk verbroederd voor don Troon staan. Daar nu tegen in te gaan, en te zeggeniLaat alles gewoon. Geniet dat vaderlandsch gevoel in stilte bij u zelve. En als ge geld wilt uitgeven, pot het dan op, on bouw er een Werkhuis of Oudemannenhuis voor", gaat -tegen de wreef van BOTERSTRAAT TO, -Feïeplioon tfo. 123. ADvrr.TEKTrEPmjs: van 1—5 gewone Tegels met inbe grip van ecne Courant/"0.53 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. het nationale leven, tegen den mensehelijken aard in, en is onnatuurlijk. Dat standpunt ligt le hoog, en zou misschien goed zijn voor engelen, maar niet voor menschen. Als sr geen feest was, en geen versiering op liet feest, zou liet geld eenvoudig in de beurs blijven, en de goudstioom met vloeien. Het is menschelijk, om, als er glans op het hat t achitteit, dien glans ook naar buiten te willen vertolken. Van smooie kleeien" schreven we. Welnu, reeds daar spreekt de tnenschenaatd in. Als het hait blij is, moet het kleed, dat men aantrekt, feestdos zijn. En datzelfde menschelijk gevoel, dat op de feest- en vierdagen om het i>zondagspakje" viaagt, vraagt op zulk een vierdag oek om een aanklee- den van onze straten, grachten en pleinen. Hot is geeri petsoonlijk feest, het is geen huislijk feest, het zal een feest zijn van heel het vaderland en daarom moet stad en dorp zelf in feestdos worden gestoken, en moet hee! de wereld de roep doorgaan, dat Nederland en Oianje een dag van vieugde voor Gods aangezicht hebben doorleefd. En wat men nu zegt, dat zulke versieringen zoo smakeloos zijn, maakt op ons al den indi uk van de hyperaci ibie van een overdreven kunstgeest. Veeleer staat, wat de lageie volksklasse in dit opzicht doet, voor ons vee! Iiooger, dan de uit grof gold betaalde gemeen-versietingen van de deftige straten. Zeker, wat onlangs Brussel op zijn Boulevards te zien gaf, was aesthetisch keurig; vooral de bandelieren der oude gilden maakten met de ge- tooverde electrische illuminatie een wonderschoon effect. En toch, niet daar sprak het hai t in. Dat was een versiering door tijke winkeliers bij een kundig architect besteld. Zeiven hadden zeer geen hand voor uitgestoken. Er niet over gedacht. Er niets voor verzonnen. Ze waren or niet mee bezig geweest. Ze betaalden per strekkende meter zóó en zóóveel. En daarmee was het uit. Neen, interessant is zulk oen stadsverslering juist liet meest in de achterbuurten. Daar kleeft aan eiken gulden, die wordt uitgegeven, het zweet des aangezicbts. Daar steekt men zelf de handen uit de mouwen. Daar is men er weken lang mee bezig, hoe men het redden pn mooimaken zal. Daar peinst en zint men er zelf op. Daar dicht inen veizen voor de opschriften. Daar gaal men 'snachts voor naar buiten, om wat sparregroen te halen. Heel de buurt is er voor in de weer. En ais het klaar is, geniet een ieder er in. En als ntt de hoog-aesthetische keurmeesters roepen, dat z.oo iels smakeloos is, dan sta hier de wedervraag, wat onze iagero school gedaan heeft, om smaak bij het volk aan te kvveeken. En vooits, of er dan geen inwendig schoon, geen schoon van iiet hart is, en of een vei siering, waaruit een warme, zuivere, edele a.iniittft van het hart spreekt, niet wel zoo hoog staat, als een keurig belijnde en getinte vesieting van onze hoofdstraten, die voor koud geld besteld en voor geld sliptehjk uitgevoerd is. En dan blijft het onzo overtuiging In wat gij smakeloos noemt, spreekt nationale poczie. De Koninginnen. Ilare Majesteiten de Koninginnen en prinses Elisabeth van Waldeck en Pyrniont woonden gisteravond hot zesde Diligentia-concei t bij in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen. Do vorstelijke bezoeksters verschenen na de uitvoering van de Sympitonie no. 8 van Beet hoven. Met het optieden der soli-ten, mej. Mar- cella Pregi (zang) uit Parijs en de heer Arigo Seiato (viool) uit Bologna, die beiden een schit terend succes behaalden, werd gewacht tot de komst van de vorstelijke personen. De verkiezing te Doventc-r. Uit de officieelo cijfers der afzonderlijke stem- districlen biijkt, dat in de gemeente Deventer zelve, de beer Van Loeneri Martinet een be langrijken voorsprong had. Meer dan 100 stem men had hij daar meer dan mr. A. van Delden, meer dan 200 meer dan mr. Heemskerk. De doipen behoorende bij het kiesdistrict Deventer hebben den doorslag gegevenvooral die aan de oostzijde van den IJsel bleken wei nig vooruitstrevend. In Bathmen b.v. had de heer Van Delden 191 stemmen, de heer Heems kerk 11 en de heer van Loenen 12 stemmen. Dat gaf het resultaat, wat velen heeft ver rast. De portefcaille-qnaestie. In het Ned. Dagbl, schrijft de heer Ver kouteren nog een laatste woord in de quaestie- Herwaarden Waarom, vraagt T)a Stand., heeft de heer Van Herwaarden l»et feit, dat hem in 1888 de pottefeuiüe van rnarme was a.tngebo ien, to Juni 189-4 aan de groote klok gehangen? Dat is niet geschied, zegt mr. V. »flet was een burgemeester van een der plaatsen, waar de lieer Van Herwaarden als candidaat optrad, oud-zeeofficier zooals hij, die het eerst, bij het debat, het geheim open baarde, en daar die burgemeester aan de hoog-te marine-autoriteiten verwant is, kan bij van de zaak, ook buiten den heer Van Herwaardei hebben kennis gedragen." Kieswet en coöp. woningen. Volgens de kieswet kunnen ook bet kiesrecht verkrijgen zjj, die, hoewel niet in eenige rijks belasting aangeslagen, gedurende zekeren tijd eene woning van eene huurwaarde tot een bepaald minimum in buur hebben gehad. De vraag is gerezen, zegt een inzendet in de N. I?. O., hoe te handelen met bewoners van huizen, gebouwd door eene coöperatieve bouwvereertiging. Het geval heeft zich voorgedaan, dat op dezen gio.id kiesiecht weid aangevraagd door een persoon die, terwijl in de gemeente het betalen van een minimumhuur van f 2 veieiscbt ts, eene woniug in huur bad van eene coöperatieve hou wvereenïging voor 12.25 per week. Volgens de statuten dier bouvvvereeniging hebben hare ieden het recht een peiceel der vereonigtng in huur te bekomen, waarvan zij bij behoorlijke voldoening aan al hunne verplich tingen inetleitijd den eigendom zullen kunnen bekomen. De huuipiijs is zoo geregeld, dat daaruit be taald kunnen wordenrente en aflossing van de gcldleeningen, door de vereeniging voor den aankoop van bouwterrein en dea bouw der huizen aangegaan; grond-, polder- en andere belaslingen en lasten en kosten van onderhoud, van verzekering tegen brandschade en van drink waterleiding, en kosten van administratie en beheer. De huurprijs van f 2.25 is dus geen zuivere huur; een gedeelte van deze som strekt om roef tei lijd eigenaar van het perceel te worden. De feitelijke huur daalt daardoor in vele gevallen beneden de mimrnurn-liuur, door de wet bepaald ter vekrijging van kiesrecht. Een juiste grens te tiekken, h liter eene moeüyke taak voor hem, die de wet moet uit voeren. Het schijnt evenwel, dat in dergelijke geva'len geen astn«ptaak op kiesrecht bestaat, indien kan worden aangenomen, dat onder den huur prijs van f2.25 per week bijr 50 cents schuilt, strekkende tot delging vari schuld of votmmg van kapitaal. Reservekader. Het Bui eel van den Hoofdofficier voor het Reservekader is van af 1 Maart a. s. gevestigd te 's-Gravenhage, Paiamariboslraat No, II. 0 verij ver. De oud-minisler van justitie, mr. H. J. Smvdt, schrijft in de Haarl. Ct. een zeer be hartigenswaarde opmerking over het onver standige om ook bij zeer get inge overtredingen terstond proces-verbaal op te maken. Daardoor wordt sde gelieele machinerie aan het werk gezet en moeten deurvvaardei s, rijksveldwach ters, parketten, techfers, kantoren van iegis- tratie, gevangenisbesturen, statistieke bureaux voor ten onrechte geconstateerde en vervolgde feiten in beweging worden gebiacht." Een schrijver in de Haarl. CL had er op gewezen, dat het aantal processen-vei baal en veroordeelingen toeneemt met de uitbreiding der poiitie in de gemeenten en dot de ijver der agenten vaak wordt afgemeten naar het aantal vet balen die ze opmaken. Hij noemde het geval van een burgemeester, die bij dagoider den agenten zijn misnoegen had kenbaar ge maakt, omdat in een viertal dagen slechts enkele overtredingen waren geconstateerd Daardoor wordt aan de onjuiste meening voedsel gegeven, alsof de bevordeiing bij de politie mag afhangen, niet van oordeelkundig optreden, maar van het getal verbalisation. En daat bij bestaal het wan begrip, alsof van hooger hand lsvst is gegeven van alles proces-verbaal op te maken. De heer Smidt herinnert, dat de minister van justitie in 1S93 (dat was hij zelf) getracht heeft dien overtjver te beteugelen. Hij liet een aanschrijving uitgaan aan de ambtenaren van het Openbaar Ministerie, om hen er op te wijzen dat zij wel bevoegd maar geenszins verplicht zijn alle overtredingen die lev hunner kennis komen, te vet volgen en dat /ij van die bevoegdheid met vvijz.e gumatig<lheid behooren gebruik te maken. In de Tweede Kamer waren in verschillende afdeelingen leden toen ontevreden over die aan schrijving zij konde, meen rnen, niet anders dan vei kimmend werken op den ijver der amb tenaren van het O. M. Ook hier dus - zegt mr. Smidt de uiting van een heertellende meeniug, dat ambts ijver is af te meten naar het aantal, jAlsof ijver zonder verstand niet in eene vervolgings- vvoede ontaardt, die Staat en maatschappij meer kan schaden dan het kwaad waartegen zij geiicht is." De Minister verklaarde, in zijn Antwoord aan de Tweede Kamer, als de strekking zijner ciiculaire: dat geen vervolging zou worden ingesteld, welke noch de openbare orde, noch het algemeen belang noodzaikelijk of raadzaam maakt; dat het Openbaar Ministerie steeds zou te rade gaan met de wenschelijkheid om in sommige gevallen, vooral waar het nietigheden, meer een persoonlijke gevoeligheid dan een alge meen belang, veeleer eerie vei schoon bare daad dan een strafwaaidig feit betreft, niet straf rechterlijk te vervolgen". Krachtig handhaafde de Minister verder zijne aanschrijving, daartoe o. a. aanvoerende, dat tnloor kleingeestige en kinderachtige vervol gingen bet gezag geschaad en de aandacht van liet Openbaar Ministerie afgeleid wordt van de ernstige taak die daaraan is opgedragen." Deze uitnemende opmerkingen mogen inder daad wel herhaald worden, nu wij bij het naslaan der gerechtelijke statistiek vinden, dat het getal vervolgingen weder aanmerkelijk is toeeenornen. In 1892 het jaar dat aan de aanschrijving voorafgingmoesten niet minder dan 85,558 beklaagden voor de kantonrechters verschijnen (10,000 meer dan in 1891). In de jaren 1893 en 1894 daalde dat getal tot 83.725 en 82,415, maar in 1895 was het weder 88.828 en in 1896 vermoedelijk wel 93.000. Het juiste cijfer vinden wij in de gerechtelijke statistiek niet opgegeven, maar iiet getal behandelde zaken bedioeg 86,989 (of 6717 meer dan 1895!) en gewoonlijk is het getal der beklaagden on- gevper 10 pCt. hooger. De oud-minister, dia tevens op beteie op leiding van het politiepersoneel aandringt eitidigt zijn beschouwing aldus: nZonder politie, vervolging en straf zijn orde, veiligheid en zekerheid niette handhaven; dat ze dan ook met klem, kracht en ernst worden aangewend, waar het feiten betreft die in wezenlijkheid daartegen indruischen. Maar buiten de natuurlijke en redelijke grenzen uitgebreid, wordt bet middel erger dan het kwaad, waar tegen het dienen moet." Ecu borrel of chocolade. De Ned. schreef onlangs liet volgende: »Er is veel geschreven over imt afschaffen van den oorlam aan boord der oorlogsschepen en men voert steeds daartegen aan, dat de bemanning daartegen zou opkomen. Waarom niet eens de proef genomen, van hetgeen bij de Eng. marine geschiedt, waar de matrozen kiezen kunnen tuscehen een borrel of een groolen kop heerlijke chocolade Velen, die niet gelooven aan de problee atische verwarming door alcohol, ver kiezen dagelijks chocolade en zeggen, dat een groot volume van dien warmen drank ben vee! meer verwarmt. Ik meen, dat zij ook een kom kokende melk kunnen krijgen, maar daarvan ben ik niet geheel zeker." Hierin vindt een oud-scheepsgezagvoerder aanleiding om het volgende te schrijven: »Over het gebruik van sterken drank aan bootd van oorlogsschepen kan ik niet spreken, maar op koopvaardijschepen kan ik stellig ver zekeren de bptnnnning er niet tegen zal zijn, als er geen sterke drank aan boord verstrekt wordt, mits er wat voor in de plaats gegeven wordt. »Ik had op mijne 8 a 9 laatste reizen, nu nagenoeg 18 jaren geleden, op een zeilschip geen stetken drank aanboord; hoewel op aansporing van mijne feeders er mede begonnen, was ik toch huiverig en in spanning hoe de proef zou uitvallen. In plaats van het gebruikelijk oor lam, in ,den regel driemaal daags, zoude elke schepeling daat voor ontvangen 2:/s ons koffie. 2Vs ons suiker en een kwart flesch wijn in de week. sBoven verwachting bevond ik mij er goed bij en Janmaat was er zeer mee tevreden, zoo zelf dat ik eens met nog twee andere schepen hier in Amsterdam de monsterrol bq den Waterschout opende met een gedeelte der

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 5