I STADSNIEUWS, hekje, maar Labori wilde tot eiken prijs wach ten tot generaal de Boisdeffre er was, voordat Esterhazy werd gehoord. De president protesteerde, maar Labori bleef op zijn stuk staan. Hij wilde dan conclusiën stellen, waarvoor hem ook tien minuten werden toegestaan. De zitting werd geschorst. Onder het publiek werd liet nu zeer luidruchtigmen schreeuwde en schold. Het Hof keerde spoedig terug, en de presi dent deelde mede, dat de zitting tot heden werd verdaagd, daar generaal de Boisdeflre afwezig was. Onder groote opgewondenheid verliet het publiek het Paleis van Justitie. Juist toen de zitting opgeheven was, kwam generaal de Bois deflre iu politiek bet gebouw binnen, maar men herkende hem niet. Generaal de Pellieux werd eene ovatie ge bracht. Men schreeuwde "Leve bet leger Leven de generaals \ves Guyot werd eveneens toegejuichtmaar toen mr. Leblois verscheen, drong het publiek vijandig op. Men wilde hem niet uit het gebouw laten vertrekken. Gevolgd door een groote menigte keerde Leblois toen in het Paleis terug. De commissaris van politie verbood eike manifestatie in het gebouw. De lieer Deguó zeide toen"Dat zullen wij zienwij zullen de voorsteden laten opruk ken." De commissaris verzette zich tegen elke betooging. Deguó antwoordde dat hij geen manifestaties wildemaar hij wilde evenmin, dat men Leblois zou aanraken. Deze was inmiddels in de algemeene ver warring verdwenen. Zola kon ongehinderd vertrekken. Op straat bleef liet woelig; men besprak de verklaring van generaal de Pellieux en de gekste geruchten deden de ronde. Gemengde Mcdcdccllngcn. Bij de voortzetting van het debat in het Engelsche Lagerhuis over het adres van ant woord op de troonrede gaf de lieer Dillon den we"sch te kennen, zijn amendement in te trekken. Dit verzoek werd geweigerd en het amen dement zonder hoofdelijke stemming verworpen. Met groote meerderheid besloot de Fransche Senaat op verzoek van den minister van justitie de interpellatie van de heeren Trarieux, Tlió- venet en Sclieurer-Kestner over de onwettig- hed begaan in het proces-Dreyfus tot over een maand uit te stellen. Rochefort maakt in de Inlransiycant bekend, dat hij Zondag a.s. om drie uur gaat "zitten". Men weet dat hij tot vijf dagen gevangenis straf is veroordeeld wegens laster jegens Reinach. Zijn vrienden kunnen nu vast een betoo- ginkje voorbereiden. Volgens de Siècle heeft de ministerraad lang beraadslaagd of Rochefort venolgd moest wor den wegens beleediging der regeering, ter ge legenheid der interpellatie-Roche. Men is niet tot een besluit gekomen, schoon men van oordeel was dat zijn beleedigingen niet ongestraft mogen blijven. De Spaansehe staatscourant bevat thans het besluit, waarbij Dupuy de Lome ontslagen wordt als gezant te Washington. Een strenge critiek is er aan toegevoegd. De correspondent der Daily Telegraph te Weenen seint aan zijn blad als een gerucht, dat verschillende stammen in 't noorden van Albanië voortdurend aan 't vechten zijn. 2000 Albaneezen moeten onder de wapens staan. Het conflict tusschen het Transvaalsche gou vernement; en den hoofdrechter Kotzó duurt voort. Kotzó heeft gisteren een brief geschreven aan de advocaten, waarin hij de zittingen van het Hof tot nadere bijeenroeping verdaagt, maai de advocaten kwamen niettemin bijeen en de zaken werden als gewoonlijk gehoord. Aan de regeering heeft Kotzó geschreven dat hij weigert zijn ontslag aan te nemen. Hij noemt het onwettig en haalt ten bewijze daarvan de grondwet, de Londensche conventie en andere wetten aan. President Kruger schreef den rechter terug dat hij zijn besluit handhaaft en de hoofdrechter ontslagen is uit zijn ambt. Men verzekert te Kobé, dat de minister van buitenlandsche zaken en de gezanten van Japan te Peking en te Londen de regeering aanraden, China uitstel te geven voor de afbetaling der oorlogsschatting. Drankbestrijding. Gisteravond had in »Musis Sacrum" de aan gekondigde lezing plaatsjover drankbestrijding door den heer P. van der Meuien, redacteur van Sluit Schiedam. De heer Hugenholtz opent de bijeen komst en wijst er op in zijn openingswoord dat tot heden de kiesvereeniging ïSchiedam" slechts met deze lezingen heeft beoogd de geestelijke ontwikkeling der hoorders. Hedenavond tracht zij nog iets anders te bereiken. Aan de deur der zaal zijn aan de binnentredenden uitgereikt biljetten bevattende het program der kiesver eeniging met een uitnoodiging om zich als lid daarbij aan te sluiten. Spr. hoopte dat velen het biljet geteekend zouden teruggeven. Vervolgens den spreker van dezen avond inleidende zegt de heer Hugenholtz, dat bet bestuur lang geaarzeld beeft om deze alcohol- quaestie bier te behandelen, omdat alles wat den drank betreft zoo onmiddellijk samenhangt met de Schiedamsclie industrie. Het is dan ook niet te verwonderen dat een lezing over de drank bestrijding aan den Schiedammer onwelkome zaken zal doen hooren. Het particulier Schie damsclie belang is iu lijnrechten strijd met het algemeen belang op het punt van alcoholisme. Maar tocli, het principe mag niet ondergaan in de overweging van particulier belang. Spr. juicht dan ook eiken maatregel toe, die het drankmisbruik tegengaat, al lijdt spr. mede met lien, die door die bestrijding hunne zaken zien achteruitgaan. Ten slotte stelt spr. den heer Van der Meuien aan de aanwezigen voor ais een man die in dezen strijd zijn sporen heeft verdiend. Daarna neemt de heer Van der M e u I c n het woord cn deelt mede dat hij door een paar feiten, die plaats hadden toen hij gereed stond" de wereld iu te gaan, bijzonder werd gewezen op het alcohol vraagstuk, dat toen echter nog niet als zoodanig bekend stond. Gaarne heeft spr. do uitnoodiging aangenomen om hier over het onderwerp te komen spreken dat hem zoo na ter harte gaat, cn hij zou gaarne zijn hoorders met zoovele bewijzen willen overstelpen dat hij hen ten volle overtuigde; maar ten eerste heeft hem de tijd ontbroken om zoo heel veel gegevens tc verzamelen, en ten tweede is hij over tuigd dat niemand in een enkelen avond, zij het ook door nog zoo'n krachtig betoog, van opinie verandert. Spr. gevoelt dat hij een teer punt voor Schiedam gaat behandelen, omdat zijn overwinning zal zijn de nederlaag voor Schiedam's industrie, maar spr. durft zijn rede uitspreken, omdat hij overtuigd is, dat de verdwijning van het drankgebruik ook aan het zedelijk peil der Schiedamschc bevolking ten goede zal komen. Het alcohol-vraagstuk is do basis voor elke sociale verbetering, want elke verbetering, huiten de oplossing van hot alcohol-vraagstuk om, zal blijken vrijwel waardeloos te zijn, omdat daarin juist het grootste maatschappelijke kwaad schuilt. Meer cn meer dringt deze overtuiging door bij hen, die zich bezighouden met de oplossing van oecomisehe vraagstukken, en waar vroeger de geheel-onthouders met een mede lijdend lachje werden aangezien, daar vinden zij thans reeds wnardeering en erkenning. Spr. zal niet de zedelijke nadoelen cn rampen van het drankmisbruik nagaan; ieder der toehoorders kent die voldoendemaar bepaalt zich voorloopig tot het aantoonen van het oeeonomisch verlies, dat dc maatschappij lijdt door het drankmisbruik. Aan drank wordt jaarlijkseh uitgegeven 80 millioen guldenvoor do fabricage daarvoor is noodig een hoeveelheid granen, die geteeld moet worden op een oppervlakte best bouwland ter grootte van de pro vincie Utrecht. En hoewel ter cener zijde de voor deden staan, die door den arbeid daarvan worden verkregen, aan de andere zijde vindt men do veel grootcre nadeden van den drank. "Wat de arbeider van dc opbrengst der alcohol als loon ontvangt is het laagste percentage van allo industrieën nl. 7'/s Bij de katoenweverij is dat 29 °/o cn bij dc kolenindustrie 55 "/0. Hoewel dit ook als een schaduwzijde der alcoholindustrie is aan te merken, zou dit echter geen reden kunnen zijn voor de felle bestrijding. Ook op den levensduur heeft het d.ankgebruik een nadeeligen invloed wat door spr. wordt aangetoond uit do berekening der premiën door de levensver zekering-maatschappijen cn uit de statistiek, die in Zwitserland over de laatste 10 jaren is opgemaakt. Ook de Engelsche ziekenbussen koudon rekening met de geheelonthouding. De ervaring heeft geleerd, dat de geheelonthouder een ziekteduur heeft van?1/;; weck tegen 26 weken voor de gebruikers en mis bruikers. Ook in Miinchcn is een statistiek opge maakt. waaruit de nadedige Invloed van alcohol op den levensduur sterk in het oog springt. Een ander nadeel is de erfelijkheid, die eveneens is geconstateerd. Twee families zijn daartoe in op zicht genomeneen drankzuchtige met 57 afstamme lingen en een nict-drankzuchtige met 61 afstamme- lingsü. Het bleek daarbij, dat van de eerste slechts 10 leden gezond ontwikkelden, terwijl van de laatste slechts 5 zich niet gezond ontwikkelden. Voorts wijst spr. op de kinderen van drankzuchti gen, die zooveel te lijden hebben van de wreedheid hunner ouders. Ook de drankzucht in verband met de criminaliteit bespreekt de heer Van der Meuleu aan de hand van de onlangs verschenen brochure des hoeren Mr. A. Tak, waaruit spr. aantoont, dat het grootste deel der gestraften aan drankzucht ten prooi is. Vervolgens wijst spr. nog op de verzekering- maatschappijen tegen ongelukken, waarbij de geheel onthouders tegen verlaagde premie worden verzekerd, terwijl de arbeiders in alcobolfabrieken een verhoogde premie noodzakelijk maken. Ten slotte spreekt hij den wensch uit dat zijn verhandeling moge hebben bijgedragen om de over tuiging ingang te doen vinden, dat de drankbestrijding een der eerste ciscben is voor sociale verbeteringen. Van de gelegenheid tot debat wordt gebruik gemaakt door den heer de Groot die de vraag stelt of werkelijk het particuliere Schiedamsche belang in strijd is met het algemeen belang. De spr. van dezen avond heeft daarbij natuur lijk op liet oog gehad, dat de bestrijding van het drankgebruik vermindering van drankpro ductie zal veroorzakenmaar wanneer een ver- bodswet tot verkoop en fabricage van drank wordt uitgevaardigd, dan is dat in het algemeen belang en moet de staat aan de drankfabri kanten en de drankverkoopers vergoeding geven, omdat de staat hun het bestaanmiddel ontneemt. Op die wijze zal het Schiedamsche belang niet meer staan tegenover het algemeen belang maar daarnaast. De oeconomische voordeelen van de verdwijning van den drank zullen dan ook ten goede komen aan de Schiedamsche bevolking. Spr. vraagt den heer v. d. M, of deze opvatting zoo onjuist is. De heer van Lisa a merkt op dat uit de medegedeelde statistiek zou moeten -worden opgemaakt dat de arbeiders bij de alcohol- fabricage slechts 7 I der opbrengst krijgen en dus de patroons OS'/s o zouden genieten. Dit bestrijdt de debatter, die daartoe wijst op de arbeidsloonen betaald aan de kolenindustrie, den landbouw enz. De heer Hugenholtz wil de meening kennen van den spr. omtrent de middelen die moeten aangewend worden om tot de verwijde ring van den diank te geiaken. Zijns inziens is geen heil te verwachten van een wet, omdat geen wet in staat is den mensch te verbeteren. Wel kan een wet het gebruik belemmeren, maar de diankzucht wegnemen kan zij niet. Wijzende op Amerika haalt spr. het voorbeeld aan van een staat waar een ver bodswet bestaat, maar daar worden soms jon gens van 12 a 14 jaar stom dronken op straat gevonden. Spr. concludeert uit deze ervaringen, dat Óen verbodswet slechts geheim gebruik zal in de hand werken, wat veel gevaarlijker is dan het openlijk gebruik. Daarna wijst deze spr, op Noorwegen en Zweden waar liet Gothenburg er-systeem is ont worpen on toegepast, werkelijk goed werkt, maar toch niet afdoende blijkt. Het eenige middel dat naar spr.'s meaning zal helpen om het drank misbruik uit de wereld te helpen is de geheel onthouding. Spr. be-luit zijn woorden met een warm pleidooi voor geheel-onthouding, dat levendige toejuiching wekt bij de hooiders. De heer van der M e u 1 e n beantwoordt daarop de dehatlers. Spr. handhaaft zijn verklaring in het begin van den avond door hem uitgesproken, dat zijn stiijd is ten nadeele van de Schiedamsche industrie. Werkelijk zal die strijd ten gevolge moeten hebben een achteruitgang en ten slotte vernietiging dier industrie. Niet opeens echter wil bij, zooals de heer de Groot meent, een verbodswet invoeren, maar hij wi! daaraan iaien voorafgaan een geleidelijke voorbereiding van het volk, door het te overtuigen van het nut eener verbodswet. Een wet zal eer.-t dan succes hebben, wanneer vij is in overeenstemming met de gevoelens van bet meerendeel van bet volk. De vergunnings- wet van den minister Modderman heeft dit ook bewezen. Spr. wil achtereenvolgens invoeren vervroegd sluitingsuur, dan vermindering van tapperijen, sluiting op Zondagen, Zaterdagavonden en Maandagen, om vervolgens over te gaan tot local option system. Daardoor zullen zoowel tappers als branders iangzamei hand verdwijnen en, wauneei' dan eindelijk een verbodswet kan worden uitgevaardigd, dan nog kan worden overwogen hoe te handelen met de weinigen, die daardoor uit Jntn werkkring zullen gestooten worden. Een stiijd zal er gevoerd worden tusschen de drankfabrikanten en de drankbestrijders; hoe die strijd zal gevoerd worden is niet te voorzien. Maar spr. vertrouwt dat die niet zoo bloedig zal zijn als de strijd om de afschaffing der slavernij veroorzaakte; door het tegenwoordig geslacht is een geest van sociale rechtvaardig heid doorgedrongen, die de scherpte in den strijd zal wegnemen. De opmerking des heeren Van Lissa erkent spr. als juist; het heeft trouwens niet in de bedoeling gelegen om to beweren dat de bran ders groote winsten zouden maken. Aan den heer [lugenholtz autwooi-dtspr.dat irij het ook met Item niet eens is omtrent het middel lot be-trijding n.l. het Gothenburgcr- «ysteem, waarvan spr, de groote rradeelen opsomt, om ten slotte te komen tot de verklaring dat het mindere drankverbruik in Noorwegen en Zweden niet is het gevolg van dat systeem, maai* van do drankbestrijding, die op vele plaatsen daar met groot succes heeft gewerkt. De bewering van den heer Hugenholtz dat hij een verbodswet niet wil, omdat hij de irrdi- vidueele vrijheid niet aan banden wil legger-, bevreemdt spr., wat hij motiveert met het aanhalen van het programma der kies"ereeni- ging jiScliiedam", dat verschillende punten bevat, die wel degelijk de individueele vrijheid belemmeren. Het voorbeeld uit Amerika heeft voor spr. niet veel waarde, omdat hij van andere zijden meermalen het tegendeel heeft hooi en beweren bovendien Amerika is voor spr. niet het land waaruit hij het liefste put. Ter verdediging van een verbodswet wijst spr. op de verbodswet op het stelen. E - zijn en blijven dieven, maar niemand zal toch beweren dat die verbodswet nadeelig werkt. Ten slotte toont spr. de nadeelen van het Gothenburger systeem uitvoerig aan en voegt er bij dat in andere steden van Noorwegen en Zweden bet local option systeem is ingevoerd, wat wel een bewijs is dat het Gothenburger systeem niet voldeed. Met een woord van opwekking aan allen om mede te werken tot bestrijding van drankmis bruik, ook door hem, die geen geheel-orithouder wenscht te worden sluit spr. zijn rede, die luide wordt toegejuicht. De heer Hugenholtz, erkennende dat de bestryding van den heer Van der Meulen hem op enkele punten heeft bekeerd, sluit daarna de bijeenkomst met een woord van hulde en dank aan den spr. voor de wijze, waarop hij het onderwerp heeft behandeld. Een eigenaardig incident deed zich tijdens deze lezing voor. Een der hoorders, naar het uiterlijk te oor delen, een slachtoffer van den alcohol, tuimelde van zijn stoel, en veroorzaakte eenrVe stoom!,, enhilariteit. s Spoedig had hij zijn zitplaats weder in«e- nomen. o*" m TooiieelYoorsfellIng-. De too.neelvoorstelling in de Officieren-Ver eemging gisteravond heeft een zeer gemengden indruk gemaakt, op ons en zeker op alie aan wezigen. u* Wil men spreekwoorden er zijn er al dadelijk twee te noemen. ïOnbekend maak onbemind maar niet minder Les absents oni tor Ln er waren heel wat absents gisteravond Aeker meer dan aanwezigen. Het was bedroevend leeg in de zaal der Officieren- ereenigmg, en terstond moet ^econ stateerd worden, dat dit feit al heel Hecht beloonde de zorg en van het bestuur der Ver eeniging èn van de artisten en hun directie." De voorstelling van gisteravond was goéd Zeker, er was aan te merken, desnoods veel: maar liet ensemble ook wij willen met notaris Van Leur dit woord gebruiken te roemen. Alleen de souffleur stoorde eenrier- mate dit ensemble in de derde akte van liet voorstuk die lieer of die dame want on eens was liet merkbaar dat in de souffleur-kast een seksenwisseling had plaats gegrepen - moet zich een weinig minder opdenvoorgrond stellen. Het geheel was goed, en de aanwezigen heb ben zich zeker vermaakt. Dat vergoelijkt het dat de heer Külin van den dokter een wel wat onbeholpen figuur creëerde, en dat sommigen der acteurs niet altijd erg rolvast waren. Indien te ioven is, dan dient in de eerste plaats genoemd mevrouw De Wijs-TaureL die in Marianne van Moore een volleerde oude coquette ten tooneeie bracht. Zij muntte uit, maar daar mede wil niet gezegd zijn dat de overige execu tanten hun plicht te kort deden. Met veel entrain ging De Patiënten van Johan Gram, een lang niet slecht blijspel; en in Den man dte het te goed heeft, een luchtje Fransche dialoog, speelde vooral mej. Eggers, rnaar ook de heer Kiihn, met groote feven- digheid. De voorstelling, om ruim acht uur begonnen, eindigde reeds te kwart na tien. Wif willen hopen dat de heeren Lamberts en Kiihn zich niet zuilen laten ontmoedigen door het be droevend kleine auditorium van gisteravond. Voor een volle zaal, tegenover een publiek dat komt om kunstgenot, zal het flinke troepje artisten zeker nog beter spel, nog meer verve, nog natuurlijker en losser poses en wat meer gekulschte taal geven dan bij deze eerste ken nismaking. Laat ons zeggen »Tot weerziens." De heer J. H, Roelants is te Utrecht geslaagd voor het artsexamen eerste gedeelte. Kiiiderzendings-vercemgtng-. Donderdagavond vierde de Kinderzendings- vereeniging sjezus komt" te dezer stede haar eerste jaarfeest in het Evangelisatie-lokaal op de Broersvest. Te ruim halfzes werd de bijeenkomst geopend door ds. Westermann, die naar aanleiding van de geschiedenis in Lue. 7, »de opwekking van den jongeling te Naïn" eenige zendingsgedacliten ontwikkelde. Daarna werd het woord gegeven aan den eigenlijken spreker van dezen avond, den heer Kuperus, secretaris van het »Java- Cornitó", die op onderhoudende en leerzame wijze den aanwezigen een blik gunde in het huiselijk- en maatschappelijk leven van de Heidenen, die Nederlandsch-Indië bewonen. Spr. had enkele voorwerpen medegebracht, betrekking hebbende op godsdienst en gewoonten van Cbineezen, Talauers en Papoea's. Moesten vele voorwerpen wel van zeiven af en toe den lachlust opwekken van groot en klein, de heer Kuperus liet niet na tevens op ernstige wijze allen aan hunne verplichting te herinneren, die Heidenen met het Evangelie bekend te maken. Op aangename wijze werd een en ander afgewisseld door hef, gezang der kinderen, waarna zij vergast werden op versnaperingen en de heer Van der Stoep namens het Bestuur der Vereeniging verslag uitbracht over de werk zaamheden. Behalve in den Zondagssclioolarbeid is de ver eeniging werkzaam voor de zending, zoowel de inwendige als de uitwendige zending. Dooreen aantal jongens en meisjes wordt namelijk met busjes geld verzameld, dat bestemd wordt tot leniging der vele nooden en ellenden in eigen omgeving, zoowel ais in de heidenwereld heer- schend. Ten slotte werd de vergadering met dank zegging door ds. Westermann gesloten, waarua groot en klein uiteenging, dankbaar voor het genotene. Hedenmorgen zijn twee knaapjes aangehou den, 12 jaar oud, die zich hadden schuldig gemaakt aan het wegnemen van een sinaas appel van een wagen, die een koopman een oogenbiik had laten staan. In de br anderij der firma H. C. Jansen Co. had gisterenmiddag de 24-jarige brandersknecht W. J. Wijzenbroek het ongeluk te vallen van een spoelinggoot, die Itya M. boven een houten vloer lag. De man kwam daarbij zoodanig op den vloer terecht, dat hij door pijn in rug en lendenen gedwongen was zich naar z\jn woning in de

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2