BINNENLAND. k. o. r. c, Uit de Staatscourant. Kunst eit Wetenschap. Rechtzaken. Kerk e 11 School. SPOEL Gr e in e n g d N i e 11 \y s. krijgstoerustingen, gaf aan Oosten rijk's verlan gen een krachtigen nadruk. In September '1887 bracht Kalnoky een bezoek aan Bismarck op Friedrichsruh de regelmatige terugkeer dier bezoeken was voor geheel Europa van groote beteekenis. Met het oog op de voortzetting der oorlogs toerusting in Rusland, den naderenden dood van den grijzen Buiischen keizer en de ziekte van den troonsopvolger Friedrich, werd het Duitsch-Oostenrijksch verdrag openbaar ge maakt. Ongetwijfeld heeft graaf Kalnoky in de kri tiekc jaren van 1885 tot 1888 zich buiten gewoon verdienstelijk gemaakt jegens de Oosten rijkseh-IJongaarsche monarchie. Te recht ont ving hij de hulde der delegaties ter gelegenheid van zijn tienjarig ministerschap, in November 1891. Kalnokv's neutraliteit in de hinnerdandsche politiek droeg minder schoons vruchten. Hij drukte in Oostenrijk beide oogen toe, waar het betrof de opdringende slaviseering en de voort durende ondermijning van liet Duitsche element dat alleen den Staat bijeenhield en de steun wits eener groote rijkspolitiek. In Hongarije schraagde hij de Kroon niet voldoende tegenover een gevaarlijk streven naar onafhankelijkheid en tegenover onbezonnen heden, die ook de zeer gewenschte aansluiting van Rumenië bij het Drievoudig Verbond tegen hielden en door den jarenlang gevoerden larie venoorlog met Rumenië de Oostenrijkschc nijverheid benadeelden. Sedert de kalmeerende invloed van den grooten staatsman graaf Julius Andrassy op de Magyarcn bad opgehouden Andrassy stierf in Januari 1890 werd Kalnoky's positie steeds meer wankel. Hij verloor het vertrouwen der Magyaren, zonder iets te winnen in zijn rijkspolitiek en daardoor werd zijn val voorbereid. Ook in zijn buitenlandsehe politiek waren kleine schomme lingen te bemerken, sedert prins Ilismarck niet meer achter hem stond. Graaf Kalnoky leefde sedert zijn val terug getrokken. Zelfs zijn benoeming tot lid van het Heerenhuis bewoog hem niet nogmaals op den voorgrond te treden. Zijn vrienden prijzen zijn buitengewoon hel deren blik en scherpe uiteenzetting van poli tieke toestanden, zijn betrouwbaarheid en h- og- hartigen aard, die ook hieruit bleek, dat hij bij zijn aftreden iedere bemanteling van het feit ver smaadde. Donderdag is Kalnoky zonder veel ophef ten grave gedragen. De Koningin. Volgens de Gaulois zou Prins Louis Napo leon, overste in Russischen dienst, zicli verloven met onze jonge Koningin. Uit AVeenen wordt hieromtrent aan Hirsch' Telegraafbureau gemeld, dat aldaar in diplo matieke kringen bekend was, dat over dit plan werkelijk gesproken is, maar Duitschland zich er tegen verzet heeft. De Bcichsbote denkt, dat ook de Nederlandsche natie tegen zulk een plan front zou makenook omdat Louis Napoleon een troon-pretendent van Frankrijk is, en Nederland niet gaarne met de Mogendheden in verwikkelingen zou komen. Godsdienstige wijding vnn de aanvaarding der regcering door II. M. de Koningin. Wij vernemen, dat de synodale commissie der Nederl. Herv. kerk twee besluiten heeft genomen ten aanzien van deze aangelegenheid, die reeds ettelijke pennen in beweging heeft gebracht en in bladen van verschillende lich ting is besproken. Het eerste is om de kerke raden der Herv. gemeente, onder uiteenzetting der redenen, die haar nopen de voorkeur te geven aan dezen datum, uit te noodigen op den 31en Augustus a.s. deu dag zelf, waarop krachtens de bepalingen der grondwet II. M. de Koningin de regeering feitelijk aanvaardt deze gewichtige gebeurtenis door gebed en dank zegging te wyden in eene daartoe in den voor middag te houden godsdienstoefening. Het tweede, dat zij, als vertegenwoordigster van liet tal rijkste kerkgenootschap meende, zonder den schijn van aanmatiging op zich te laden, den persten stap te kunnen doen ter verkrijging eener hoogst wenschelijk eenstemmigheid en samen wei king van alle godsdienstige gezindten in Nederland en daartoe aan de besturen vau dezen een afschrift van hare uitnoodiging aan de kerkeraden zal doen toekomen, met beleefd verzoek van hun zijde het beoogde doel te helpen bereiken, opdat den 31en Augustus Nederland het verheffende schouwspel aaobiede dat zijn zonen en dochteren, hoe ook in be lijdenis en eeredienst verschillende, maar dén in liefde voor Vaderland en Koningin, op het zelfde uur, zoo mogelijk, in hun bedehuizen saamgekomen, dezelfde gebeden voor liet heil onzer jeugdige Koningin en het geluk Ilarer regeering voor den troon van aller Hemelschen Vader opzenden. De synodale commissie is voorts gemachtigd daarbij te voegen, dat reeds lang bij H. M. de Koningin het voornemen bestond om aan den 31 en Augustus eene godsdienstige wijding te geven, door het bijwonen van eene godsdienst oefening, hetzij in het koninklijk paleis, hetzij in eene der kerken van de residentie, en diens volgens Hoogstdezelve evenals II. M. de Ko ningin-Regentes met bijzondere ingenomenheid kennis hebben genomen van beide hierboven vermelde en Haar meegedeelde besluiten der synodale commissie. (N. B. Cl.) Tariefsherziening'. Door de Kamer van Koophandel te Maas tricht is een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin wordt verzocht door de her ziening der invoerrechten de nijverheid op te beuren en de Rijksmiddelen te versterken. Kamers van Koophandel. Vrijdag had in de vergaderkamer van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Am sterdam, onder het voorzitterschap van den heer August Hendrichs, weder eene veigadeiing plaats van de commissie tot de reorganisatie van do Kamers van Koophandel en Fabrieken Met eenparige stemmen werden het schema voor eeue nieuwe organisatie en van de daavbv behoorende memorie van toelichting vastge stehi. Volgens dit schema zullen er zijn plaatse lijke kamers van handel en nijverheid, district» kumers van handel en nijverheid en een te Amsterdam te vestigen Centraalbureau van handel en nijverheid. De stukken zullen nu aan het oordeel van alle kamers van koophandel en fabrieken in het land ter overweging worden toegezonden, om dan later in eeue te Amsterdam te houden vergadering van afgevaardigden definitief vast gesteld en vervolgens aan de boden te worden. Schuttevaer. Donderdag had te Oude Tonge de 35e alge- meene vergadering plaats der schippersver- eeniging Schuttevaer. De voorzitter, de heer Smeenge, wees er op dat het de vereeniging in het algeloopen jaar welgegaan is en dat zij op menig succes kan bogen. Besloten werd o. m.aan de regeering te verzoeken ten spoedigste over te gaan tot ver betering van het vaarwater het Hellegat. Nogmaals te trachten de nadeelen op te heffen, die de schippers ondervinden door de invoering der wet op bedrijfsbelasting. Met aandrang pogingen aan te wenden om verbetering te verkrijgen in het openen en slui ten van sp ïorwegbruggen speciaal van die te Dordrecht. De afgev. van Sliedrecht wil als radi cale oplossing zelfs verwijdering van alle ver sperrende bruggen. Nogmaals pogingen aan te wenden om eene betere regeling der scheepsmeting te verkrijgen. Een uniforme regeling met België en andere landen schijnt in overweging te zijn. Opnieuw aan te dringen op wijziging dei- wet op los- en laaddagen voor binnenschepen uit het buitenland komende of daarvoor ladende, en tevens dat het overliggeld ook bij de wet worde bepaald. De voorzitter bracht in herinnering het kon. besluit van 8 Januari 1898, ter uitvoeiing van aitt. 748 en 755 van het Wetboek van koop- landel, waarin aan vele bezwaren op dit punt reeds is tegemoet gekomen. De werking van dit besluit dient dus te worden afgewacht. In Rotterdam schijnt men thans reeds een middel te hebben uitgedacht, om dit besluit krachte loos te maken. Daartegen dient geprotesteerd en de vergadering kan dan ook deze handel wijze niet goedkeuren. Stipte opvolging door alle schippers, kan alleen de bedoelde vei bete ring medebrengen. Omtrent de vraag wat de vereeniging zooal zou kunnen doen in liet belang van schippers, chippersknechts en schipperskinderen, werd aan het hoofdbestuur opgedragen ook wat betreft de verzekering tegeu invaliditeit en on gelukken gegevens te verzamelen en de zaak tegen 't volgend jaar andermaal op de agenda te brengen. Ook omtrent de vraag, wat de vereeniging kan doen om den schippers middelen aan de hand te doen de toenemende concurrentie vau spoor- en tramwegen het hoofd te bieden, zal het hoofdbestuur gegevens verzamelen, en waar onbillijke of oneerlijke concurrentie bestaat, maatregelen beramen om deze fegen te gaan. Eene door de afd. Sneek opgeworpen vraag, of het wenschelijk was dat de vereeniging Schuttevaer hare bemoeiingen ook dient uitte strekken tot stoombooten, motors enz., dan wel zicli alleen tot zeilschippers moest bepalen, werd uitgesteld tot een volgende vergadering. Vervolgens werd verworpen een voorstel van de afdeeüng Leiden om de vergadering voortaan in den zomer te houden. Tot leden van het hoofdbestuur we. den met algemeene stemmen herkozen de heeren J. Varekamp en D. Buisman. Een informatiebureau. De heeren Th. M. Ketelaar en II. Tegelaar te Amsterdam hebben liet plan opgevat tot stichting van een bureau tot het verstrekken an inlichtingen omtrent het verblijf en verkeer van studeerende jongelieden in binnen- en bui tenland. «Meermalen komt het voor, zeggen genoemde heeren in een [rondschrijven, dat het voor jonge lieden uit families met een beperkt inkomen wenschelijk is, met het oog op hunne studiën zich tijdelijk te verplaatsen, 't zij in 't binnen- buitenland. En wanneer nu op de plaats, waar hij zich wenscht te vestigen, een ander huisgezin is, waarvan de zoon of dochter even eens tijdelijk verplaatsing wenscht naar een om geving, waar de eerstbedoelde familie verblijf houdt, zou het zeer goed mogelyk zijn, dat beide overeenkwamen, zonder vergoeding elkanders familieleden in den huiselijken kring op te nemen en daardoor te gemoet te komen aan de finan cieele bezwaren, die anders eene dergelijke ver plaatsing in den weg zouden staan. En tevens zou men meer vertrouwen kunnen hebben in het toezicht en de leiding, die onze jongelieden nog noodig mochten hebben, wanneer op deze wijze de belangen in dat opzicht wederkeer! werden. Maar dan is het in de eerste plaats noodig, dat deze families van elkanders plannen op de hoogte zijn en verder volkomen ingelicht wor den omtrent alle zaken, die geacht kunnen worden, in nauw verband te staan met de meerdere of mindere geschiktheid voor een verblijf in de families, waar plaatsing wordt aangeboden. «Eveneens is het voor hen, die het om de een of andere reden wenschelijker vinden, tegen oen bepaalden pensionprijs te worden opge nomen, van veel belang, nauwkeurig de huise lijke omstandigheden te kermen vau de familie, waar zij tijdelijk zulien verblijven. «Deze en ver der alle andere inlichtingen, die nog gevraagd mochten worden, hoopt het bureau te verkrijgen door het stichten van correspon dentschappen in verschillende plaatsen in 't binnen en buitenland, die met het oog op het hierboven omschreven doel belangrijk kunnen geacht worden." Ook meenen de heeren K. en T. dat voor- het welslagen van studiereizen voor groepen leerlingen van oud er wijs-in richtingen, het bureau uitstekende diensteu kan bewijzen. Hnldeblijk-JVertheiiu. Voor liet huldeblijk aan den heer A. C. Wertheim is, zoo wordt gemeld, tot heden ongeveer f 2U000 ingekomen. Het plan moet beslaan in het plantsoen, dat naast den Park schouwburg wordt aangelegd, een eenvoudige fontein met inscriptie te plaatsen, en voor- liet overige het gtdd le verdeelen onder de ver schillende hefdadigheids-vereeriigingen, waartoe de heer Wertheim in betrekking stond. liet hoofdbestuur der Nederlandsche Ouder wijzers Propaganda-Club (voor drankbestrijding) is voor 1898 saamgesteld als volgt: F. A. Schmidt, voorzitter, Amsterdam A. Don, secre taris, Noordeinde 66, Rotterdam J. Teriouw, penningmeester, RotterdamTh. W. van der Woude, Amsterdam, en mej. W. C. Ligtenberg, Haarlem. DELFT, 18 Februari. B. en W. hebben aan den Raad medcdeeliug gedaan van bun verwachting, dat dc Regeering binnenkort baar goedkeuring zal ver kenen aan de aansluiting van hot plaatselijk aan bet intercommunaal tclepboonnct. Burgerlijke Stand van Overscble. Ondertrouwd: 17. J. F. v. d. Klej-, jrn. 2-1 j. en M. Boekhorst, jd. 25 j. Getrouwd: 17. J. de Veld, 53 j. ivedr. van II. IT. Arpiuk en C. Wensveen, 32 j. geseh. vr. van J. D. Vinke. Geboren: 14. Niesje, d. v. 1'. v. d. Horst en P. Rrekko. 16. Cornelia, d. v. Jb. Post en J. dc Knibbo. Petrus .Johannes, z. v. Jf. L. v. d. Houten, wed. v. P. v. Loij, overl. 18 Juli 1897. Overleden: Iti. G. v. d. Spek, 5 m, P. J. Varossieau, 62 j. eehtg. van G. Parie. 17. H. A. v. Vliet, 8 in. Bij Kon. Besluit is de officier van gezondheid der lstc klasse bij de zeemacht F. Schreuder, op pen sioen gesteld cn hem toegekend ccn pensioen ten bedrage vau f 1425 's juars, en bij dc zeemacht bevorderd tot officier van gezondheid dor 1ste klasse, do officier van gezon beid (Ier 2de klasse W. A. Stark. In zijn jongste werk „La Catbédrale" zegt de schrijver, de beer J. K. Iluysmans, omtrent het thans door hem aangekondigde werk „Sainte Lydivino de Schiedam", waartoe hij bij het schrijven van „La Oathédrale" nog slechts een voorloopig plan had: si j'avais le courage de retourncr en Hol- andc, je tiichcrais d'exalter en uue affectueuse et en unc déférente prose, l'adorablo Lydivine qui est bien, de toutcs les saintes, cello dont j'aimerais 1c mieux a propagcr l'histoiremaïs poirr tenter nu moius dc rcconstituer le milieu ou cile vécut, il fau- drait s' installer dans la ville même, qu'ellc habita, a Schiedam." Men weet, dat Huysmans aan zijn geliefd plan, ook ondanks hot feit dat hij tegen de reis opzag, gevolg heeft gegeven. Volgens Het Vad. is Jan C. de Vos ernstig ziek. Hij lijdt aan nierziekte. Van andere zijde bericht men, dat die geruchten zeer overdreven zijn. De arrondissements-rcchtbank te Ztitfen veroordeel de den officier der huzaren, M. E, te W. te Deventer, tot eene geldboete van f75, wegens het niet-inleveren an een beschrijvingsbiljet voor de bedrijfsbelasting. Xed. Heuv. Keek. Beroepen: Te Garsthuizen,E. J Bal, te Nijevccn. Tc Valkenburg (fi.-IL), P. J. Gouvee, cand. te Leiden; te Colijnsplaat, C. J. H. Vcrvvcijs,teBurgh (Schouwen)te Staphorst, ,T. A. van Boven, te Oud- Beijerland; te Bleiswijk, P. H. Eigeman Hz., te Nichtevecht. Aangenomen:N aar Meteren (bij Geldermalsen), door J. A. Haag, cand. te Rotterdam. Bedankt: Voor Rijsoord en Strevelshoek, door J. A. Haag, cand. te Rotterdam. Ger. Kerken. Beroepen: Te Vinkeveen, K. Bakker, cand. te Bunschoten; te Rotterdam A. R. J. van der Veen, te Goes; to Bunschoten, T. A. Bekker, te 's-Graven- deel. Bedankt: Voor Aarlanderveen, door T. A. Bak ker, te 's-Gravendeel. ÏIOOGER O.S'ÖERVVIJS litmkt. Aanv. ex. voor de Rechten (art. 86 IV. H. O.); S. S. Spanjaard. Aanv. ex. voor de Letteren (art. 86 W. II. O.): J. S. Theissen. Tot semi-arts be vorderd H. I. J. B. Francke en J. II. Roelants. Tot arts bevorderdS. Hiemstra. Lridmt, Toegelaten tot het eerste gedeelte van het arts-examen G. II. Moll van G'harantedoctoraal examen in de rechten H. van Wessem en P. D. A. Schoenmaeckers. Door de Anisterdamsche wielrijdersvereenig!n»en „Hollandia" „Edo" „Roudslokaal" „de Trappers" ,.A. A. C." „Wielrenners" „DeatscherRadfahrerVer- ciu" Arnst. Vel. Club. „Condor", „Concordia" en „Achillis" is ceu verzoekschrift aan het bestuur van den A. X. W. B. gericht, het kampioenschap in het zaal rijden, dit jaar to Amsterdam te laten verrijden. Een toestemmend antwoord is hierop ingekomen, dat reeds onderhandelingen met Concertgebouw en Paleis voor Volkevlijt worden gevoerd van Bondswege. Daar ieder geneeskundige persoonlijk te weinig ervaring opdoet betreffende de wielersport, heeft dl heer E. .1. Kuhne, officier van gez., tijdelijk gede tacheerd aan het remonte-depót te Milligen, besloten jaarlijks een statistisch overzicht te geven van hier te lande voorgekomen ongelukken, ziekten en ge breken, die direct of indirect het gevolg zijn van het wietrijden. De heer Kiihne heeft aan alle medici in den laude, ongeveer een 2500-tal, een staat gezonden waarop inlichtingen gevr mgd worden omtrent do ongelukken, die voorgekomen zijn als onmiddellijk gevolg van hel wielrijdcn, beuevens van de ziekten en gebreken, trdn of meer langzaam ontstaan bij het wielrijdcn of als gevolg daarvan. Voorts is huu oordeel gevraagd omtrent het wiel rijdcn, bij welke ziekten en gebreken dit ontraden of verboden moet worden, en nopens kleeding, voe ding, gebruik van alcoholiën, voorbehoedmiddelen, enz., en eindelijk tal van vragen ter beantwoording, betrekking hebbende op de vrouwelijke scxc. De s Vcendam Het Nederl. stoomschip Veendam, groot 4030 register ton, in 1871 le Belfast van ijzer ge bouwd door de heeren Ilarland Wolff, dat gezonken is door op een wrak te stooten, werd etaxeerd op 22,500 p. st. liet werd verzekerd bij Maatschappijen te Londen en bij Engelsche agentschappen te Rotterdam. Moord. Uit Winschoten seint men aan het Vaderland Te Reutenbroek wil le een boerenmeid f 1200 in de spaarbank bierigen, onderweg werd zij vermoord. Éen Duitsch gendarme vond haar met afgesneden hals. Men verdacht haar meester n de misdaad, deed onderzoek en rond hem in het bezit ran liet geld. Zijn vrouw hei kende het mes, waarmee de moord waarschijnlijk gepleegd werd, ris het hare. Torenbrand Eergisterenavond werd de toren van de Her vormde kerk te Wolsum door den bliksem ge troffen. De uitslaande brand liet zich weldra dieigend aanzien. Eenige moedige mannen be klommen met levensgevaar te midden van den storm den toren en, bijgestaan door anderen, werden ze na groote inspanuing het vuur mees ter en bewaarden alzoo het dorp voor een vreeselyke ramp. L. C. Onverbelerlijïe. Zooals gemeld, werden deze week van een drietal inbrekers, die een bezoek brachten aan het pand van den heer Sillevoldt aan den Steiger te Rotterdam, door de politie na een lange jacht over de daken twee gearresteerd. De derde viel gisternacht in handen der politie top» hij bezig was in te breken in het pand 131 aan de Wijnstraat aldaar. Duels. Met een klein fortuintje, had men te 's-Gra- venhage weder een duel gehad. In den scheer- salon van de »chic" zette de bekende athieet Kluyt bij ongeluk een verkeerden hoed op. Zijn vergissing bemerkende, keerde hij terug en bood, beleefd als hij is, ziju excuses aan. De eigenaar- van den hoed, ritmeester in politiek, antwoordde met een grofheid, hetgeen tengevolge had, dat het worstelaarshandje op zijn gladgeschoren ge laat neerkwam niet erg zacht. Toen werd over vechten gesproken. Kluyt was bereid; maat niet met kinderachtige sabeltjes of pistolen, maar met knuisten. Hij heeft nimmer secondanten van den rit meester gezien. (U. D.) Ben gruwelijke zaak. De Indische correspondent van de Telegraaf schrijft een brief over een zaak van zoo afgrij selijke criminaliteit als slechts zelden voorkomt, of, misschien juister uitgedrukt, als slechts zelden in het licht der openbaarheid treedt. De door het Openbaar Ministerie te Padang uitgebrachte akte van beschuldiging geeft getuigenis, djtt de samenstellers niet bij machte waren hier en daar hun verontwaardiging te onderdrukken, bljjkende uit kwalificatie ven als »onmenschelijk", «weerzinwekkend", «afschuwwekkend", en der gelijke. De hoofdpersoon in het drama van marteling en moord is een 31-jarige man, Ferdinand Wil-

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6