IN GEZONDEK Finantiecl. V i s s c li e r ij. Scïieepvaar t. Handel. Ma s. helm van der Heijde, indertijd opziener der wegen, wonende te Siboga. De tweede beschul digde is de 25-jarige Javaan Rahaman, dwang arbeider in den ketting, die intusschen slechts de uitToerder geweest is van het beulswerk, hem door zijn meester, den eersten beklaagde, opgedragen. Het eerste en gruwelijkste feit is de moord op den Chinees Yap A Lie. Deze dwangarbeider bevond zich, door een ernstige beenwond, buiten staat zwaar werk te verrich ten. Toen dit Yan der Heijde door geuoemden Rahaman was bericht, gelastte hij, dat de ge wonde Chinees moest worden afgemaakt. Als Rahaman voor den armen drommel ver giffenis smeekt, wordt hem toegevoegd, dat hij zal worden neergeschoten, als zijn meesters last niet wordt uitgevoerd. Wetend, dat deze uiterst gestreng is en spot niet kent, gehoorzaamt de Javaan. Nadat Van der Heijde een kuil in de rimhoe (bosch, wildernis) heeft laten graven, wordt de gewonde Chinees, wiens been met een stuk katoen is verbonden, daarheen gevoerd om te worden afgemaakt. Aan den kant der kuil brengt Rahaman den gewonden dwangarbeider met een aan Van der Heijde toebehoo! enden dolk een steek in de rechterzijde toe, tengevolge waarvan de getroffene voorover in de kuil neer stort. Onmiddellijk daarop wordt de kuil met aarde dichtgemaakt. Dit is wel het ergste, maar niet het eenigsfe misdrijf van den beklaagde. Toen eenmaal de monden waren ontsloten, die zooveel verzwegen hadden, kwamen nog vier andere bijna even onmensehelijke daden aan het licht. In de tweede helft van 1895 liet hij den dwangarbeider Iiartosemito die van het werk weggeloopen (ge drost), doch weder gevat was, gebonden wegvoe ren om hern daarna met een pistoolschot af te maken en het lijk in de nabijheid te laten be graven. In het begin van 1893 gaf hij last twee dwangarbeider-s, die onder zijn bevelen een weg hielpen aanleggen, van het leven te berooven als straf voor hun wegloopen. De aange wezen arbeiders wilden liet beulswerk niet volvoeren, maar op de bedreiging van Van der Heijde, dat hij hen bij weigering zou neer schieten, begonnen zij de twee dwangarbeiders met stokken of knuppels te ranselen en met messen te steken, totdat op deze mi handeling de dood volgde. Nog vroeger, in 1892, viel een dwangarbeider op de bloote beschuldiging van het dwangarbeiders-kwartier in brand te hebben gestoken, als offer van zijn meesters moordlust. Men zal zich afvragen, hoe het mogelijk is, dat zooveel bloedige moorden zoolang ongestraft zijn, kunnen gepleegd worden. Men vvete, dat Van der Heijde bij liet bestuur wel bekend stond als zeer gestreng, maar ver mits het werk onder zijn bevelen goed vorderde, had men grond hem een flink werkman te achten en zoodoende werd toezicht op zijn handelingen niet noodig geoordeeld. Verder koesteren de dwangarbeiders voor hur wreeden meester zoo'n geweldige vrees, dat zij het niet waagden, het hun opgeiegde stilzwijgen te verbreken. En Van der Heijde wist het ver dwijnen van een paar dwangarbeiders steeds zonder moeite te verklaren: het heette, dat zij gedrost waren. De justitie kreeg het eerste licht in de reeks van gr uweldaden in Februari 1896, toen al de te Siboga te werk gestelde dwang arbeiders zich bij den assistent-resident aldaar, teveus hulpofficier van justitie bij den raad van justitie te Padang, kwamen vervoegen om te klagen over de slechte behandeling, die zij van Van der Heijde ondervonden. Bij deze gelegenheid deelde Rahaman den assistent-resident den moord m»e, dien hij op last van zijn meester op den Chinees Yap A Lie had gepleegd. Na langdurige verhooren kwam de justitie eindelijk tot de kennis der bovengenoemde gruweldaden. Van der Heijde en Rahaman bevinden zich thans in praeverilieve hechtenis in 's lands ge vangenis te Padang en zullen spoedig den arm van Jusiitia gevoelen. Daarmee zijn echter de martelingen van tal van rechtlooze dwangar beiders niet vei zacht. Beter toezicht vanwege het Bestuur zou veel lijden voorkomen hebben. Moge het een les zijn voor de toekomst. Dat drommelsclte Ilollandsch. De Limb. Koerier schrijft ïln de Duitsche bladen leest men de volgende aardige vergissing In dc gemeente B. (bedoeld is zeker het dorp Blerick, gemeente Maasbree) heerschtsedert eeni- gen tijd een sraansteekende" ziekte, die door de Hollanders roodvonk wordt genoemd. De ziekte maakte in genoemd dorp vele slachtoffers, niet alleen onder de kinderen maar ook onder de volwassenen. Tengevolge daarvan waren open bare feestelijkheden lot nader order verboden. Den burgemeester van een Duitsche grens stad komt de zaak ter oore; hij denkt: rood vonk Rothlauf een varkensziekte. Of hij nu gebrekkige inlichtingen heeft ingewonnen of dat hij het Hollandsch niet voldoende machtig is, of wat dan ook, om 't even, in het plaatse lijk blad der stad stond tot waan-chuwing van hen, wien het aanging: »Ik breng hiermede ter openbare kennis, dat onder de varkens der gemeente B. in Holland de vlekziekte (Rothlauf) is uitgebroken. De Burgemeester H." Nu, een burgemeester kan ook nietalies weten, voegt de Limb. Koerier er bij. De ~»Maind'. Vrijdagmorgen werd uit Nieuwediep het navolgende telegram verzonden^Secretary Navy Departement Washington. Rearadmiral and officers Royal Navy, Nieuwediep Holland, sincerely condole brotherofficers American Navy with accident Maine". te Gisteren heeft de begrafenis der slachtoffers op kosten van de stad Havana plaats gehad. De overheid had gezorgd voor een indrukwek kend militair vertoon, en ook de voornaamste burgerlijke ambtenaren waren bij de begrafenis tegenwoordig. De schouwburgen waren gesloten. liet aantal gekwetsten bedraagt volgens een telegram van maarschalk Blanco 115 (ongere kend personen die aan hunne wonden gestorven zijn; met de dadelijk omgekomenen 270 man), zoodat slechts 97 man nagenoeg ongedeerd zijn gebleven. De commandant van het Noord-Atlantische station der Amerikaansche vloot, schout-bij- tiaclit Sicard, heeft, vier officieren aangewezen om het grondig onderzoek naar de oorzaak van de ramp te leiden. Gouverneinentsstoomboo- ten zijn met verscheiden betrouwbare duikers naar Havana gezonden. Fair ieksin speel riccs. In de Beiersche Kamer van Afgevaardigden is besloten eerr proef te nemen met vrouwelijke fabrieksinspecteurs. Voorloopig zullen twee vrouwen als zoodanig worden aangesteld. Blij ken dezen te voldoen, dan zullen zij later voor vast worden aaugesteld en wel als assistenten. De zee in. Een ontzettend voorval wordt uit Helsingfors, de hoofdstad van Finland, bericht. Tijdens een hevigen sneeuwstorm brak Woens dagmiddag aan de oostkust der Finsehe golf het ijs af. 240 visschers en verscheiden paarden dreven op ijsschotsen de zee in. Uit latere berichten uit Wiborg blijkt dat er 40 visschers reeds gered zijn maar het lot der anderen is nog onbekend. Msisjcsroof. In het noorden van Albanië heerscht groote gisting ten gevolge van den roof van een jong meisje. Tweeduizend Albaneezen van ver schillende stammen zijn een onderlingen strijd begonnen. Fen gevaarlijk beestje. Te Gleiwrtz is een dierentemmer, die eenige dagen geleden een beet van een reuzenslang in zijn gezicht kreeg, toen hij het beest in eene school aan kinderen vertoonde, aan de gevolgen van dien beet overleden. De rechtzaal on het tooneel. De Zola-zaak doet den Parijschen theaters, naar het schijnt, ontzaglijk veel kwaad. De kleinere hebben zoovee! schade dat er faillisse menten dreigen. Ook de grootere, de Comédie- Fruncaise, de Opcra-Comique hadden minder bezoek dan verleden jaar om dezen tijd. Alleen Cyrano de Bergerac kan tegen Dreyfus op. Daarbij is het eiken avond vol. De Porte-Saint- Martin ontving in Januari 348.616 francs 1.Iet weer. Te Constantirropel en omgeving is het nog alles behalve lenteweer. Sedert een paar dagen valt er voortdurend sneeuw. Twee soldaten, die op wacht stonden op de brug die naar Galate voert, werden eergisterenmorgen dood gevroren gevonden. Inde hoofdstad zelf heerscht gebrek aan brandstof en de prijzen daarvan zijn zeer gestegen. Bevolking vau Rusland. De resultaten van de jongst gehouden Rus sische volkstelling zijn dezer dagen openbaar gemaakt. Daaruit blijkt, dat het aantal be woners van het geheele Czaienrijk in Europa en Azië samen 126,411,090 personen bedraagt. In de 50 gouvernementen van Europeesch Rus land wonen 94,215,000 personen, en wel 46,447,000 mannen en 47,767,000 vrouwen. De stedelijke bevolking in het geheele Rijk bedraagt ongeveer 20 millioen. Deze volkstel ling heeft eene belangrijke vermeerdering van de bevolking aangetoond. Een dreigend gevaar. Onder dit opschrift lezen wij in het U. D., waar ook ter andere plaatse in dit blad over gesproken wordt Eenigen tijd geleden werden in de haven te Hamburg eenige exemplaren van een voor de vruchtenteelt hoogst gevaarlijk diertje op Ame- rikaansch ooft ontdekt. Het is de San-José schildl.s, aspidiotus, met den veelzeggenden geslachtsnaam perniciosus. Volgens Amerikaansche entomologen is geen insect in staat, aan de vruchtenteelt van de Vereenigde Staten eu de geheele wereld grootere schade toe te brengen, dan de San-José schild- 1s. Zij tast takken, bladeren en vruchten aan en voedt zich niet alleen met peren, perziken, pruimen, appelen, kersen, noten, aardbeziën, aalbessen enz. maar ook met loofboornen en bloemen van verschillende soorten, zooais olmen linden, wilgen, rozen. De aangetaste planten sterven na weinig jaren volkomen af. Het dier is namelijk in de hoogste mate vruchtbaar, zoodat een wijfje in een jaar circa 3000 millioen jongen levend ter wereld brengt. Daar nu deze L.zen bizonder klein zijn, zijn zij, in den beginne, als wanneer zij nog in ge ringen getale voorkomen, met het bloote oog moeilijk te ontdekken. Spoedig vormen zij echter groepen en zijn dan op de takken eerder zichtbaar in den vorm van een sch..ftachtigen uitslag, met een purperen afscheiding omgeven. Ook dan nog evenwel is de boom schijnbaar gezond. Het volgende seizoen echter hebben de I...zen zich vermeerderd en schijnt clan de boom als met een grijs waas overtrokken. Hij maakt weinig blad, dat dan nog spoedig verwelkt en is dood voor men de oorzaak recht begrepen heeft. Het diertje is ongeveer cirkelrond, zwak ge welfd, rnet een klein zwart knopje in het midden. Zij zijn verspreid van Chili rot Britsch Colum bia en van de Stille Zuidzee tot den Atlantischen Oceaan. In de laatste drie jaren hebben zij zich belangrijk uitgebreid. In Amerika tracht men oreral tusschen de verschillende staten en provinciën cordons te trekken; tal van kweekerijen 7ijn reeds uit geroeid, zonder dat men echter tot nog toe er in geslaagd is, de 1 zen te doen verdwijnen. De Duitsche regeering heeft thans den invoer van alle Amerikaansche fiuit en fruitafval verboden, nadat reeds te voren een verbod van invoer van levende planten en plantenafval uitgevaardigd was. Wij, speciaal Utrecht en Gelderland, wij ple gen reeds belangrijke hoeveelheden fruit naar Duitschland uit te voeren. Ook onze uitvoer van boomen en planten uit Nederland naar den vreemde in het algemeen is niet te onder schatten. Invoer echter van Amerikaansch fruit en Amerikaansche planten heeft hier ook, zij het in betrekkelijk niet hooge mate, plaats. Wij hebben nu te kiezen of te doelen. Sluiten wij onze grenzen voor Amerikaansch ooft, dan is onze eigen ooftbouw beveiligd en is er kans, dat onze markt op Duitschland en elders eene belangrijke uitbreiding ondergaat, doordat wat aldaar uit Amerika pleegde be trokken te worden dan grootendeels bij ons zal worden gezocht. Houden wij onze grenzen voor Amerikaansch ooit, enz. open, dan loopt ons eigen ooftbouw gevaar, en kunnen wij er zeker van zijn, dat Duitschland ook de grenzen van ons land, als verdacht van besmetting, ook voor ooftuitvoer zal sluiten. De keus kan dunkt ons niet moeilijk zijn. Men ivordt beleefd verzocht de copy steeds slechts aan éöie zijde te beschrijven. Een afgeluisterd praatje op de vergadering voor liet Kroningsfeest over: ZINGEN* Wij hunnen niet zingen! Wat blief? Me duukt, dat hebben we dan toch daar zoo even anders getoond I Ja, zeker!! Tivce heele coupletten van't „Wien Neerlaudsch bloed", zonder „vreemde smetten" voor „Vaderland en Vorst" Ja, jij spot er weer mee. Maar of we nou „vorst" of „vorstin" zingende, de bedoeling blijft toch immers dezelfde; en 't „Wilhelmus" en dan nog wel op de nieuwe wijs. Je bedoelt eigenlijk, „do oude toonzetting, zeker... heel mooi! en „Wij leven vrij"! en,.. „Siene la me lus" en en nog veel meer mooie liederen, alles ter cere van onze a.s. Koningin Wilheliuiim. Ja, dat kan jij weer niet aanhooren, die laatste waren zeker weer te ordinair voor jou ooreu, jij wilt altijd, ja hoe moot ik het zeggen, zoo iets klassieks hebben, is 't niet Mis, mau, je begrijpt me volstrekt niet. Ik bedoel alleen maar, dat ons repertoire van liederen om bij feestelijke, of gezellige samenkomsten niet elkaar aan te heffen, zoo uiterst klein is. Daar heb je nu de drie straks genoemde volks liederen. IIoc weinigen zijn er, die er meer van kennen, dan 't eerste couplet Durf je beweren, dat men 't „Vhiggclied", „De Zilvervloot", 't „Liedje van Koppestok", „Al is ons Prinsje nog zoo klein", „Io vivat" en zooveel andere Nederlandsche liederen werkelijk heul De wijs gebrekkig, de woorden ge brekkig. En, omdat men die niet kout, daarom zingt men draaiorgeldeuuen, en dan ook nog gebrekkig. Nou jij Ja, daar is wel wat van aanmaar wat wil jij dan? Moeten we dan onzen mond houen? Waar vind je de muziek, waar dc woorden Laat deze of gene eens zoo'n verzameling samenstellen en beproe ven die onder 't volk te brengen. Een dergelijke verzameling bestaat reeds. Je behoeft niet eens ver te zoeken. Ga naar éen van do boekverkoopers on vraag het „Nederlanitsch Volksliederenboeksamengesteld door Daniël de Lange en Dr. G. Kalff, uitgegeven door de Maat schappij tot N. v. 't Alg. en voor dertig cents hebt ge 'fc in uw bezit. Do uitgave is iu noten en ejfer- schrift, zoodat een schoolkind er al gauw den weg in zal vinden. Do rijke inhoud, 84 liederen 126 pagina's zak formaat, keurig uitgevoerd is vermeld in de volgende rubrieken: a. Hedendangsche Yaderl. liederen. b. Gescbiedzangen. c. Kerstliederen. tl. Verhalende liederen. e. Minneliederen. f. Studentenliederen. g. Soldaten- en Matrozenliedjes. h. Van gemengdcu inhoud. i. Kinderliedjes. j. Dansliedjes. In weinige dagen waren 5000 ex. verkocht, ter wijl het nu al aardig naar de 10000 loopt. Ik beloof je, ik zal dadelijk zoo'n boekske be stellen. Er is ook nog een heele mooie groote uitgaaf met pianobegeleiding, die kost fl.maar daar staan ook 134 nummers in. Maar die Volksuitgave van een Schelling moet eigenlijk iedereen zich aanschaffen. Faillissementen. Uitgesproken: 15 Februari, te Zierikzee, liet faillissement van T. J. Kruyt, rijksveearts te Tholen; reehter-coinm. jhr. ■nr. J. W. D. Schuurbeque Boeije, curator D. van de Velde te Tholen 16 Februari, te Amsterdam, van A. Soeteman, krui denier en boterkoopman rechter-cornm. rnr. P. Coninck Westenbergcurator rnr. Eylard van Hall. 17 Februari, te Leeuwarden, van K. II. Salverda, zonder beroep, te Franeker; rechter-eomin mr. VV. Kollf, curator rnr. A. Burger. 17 Februari, te Zutphen, van 11. Vorderrnan, bakker te Heerdt, recliter-eomm. mr. Stolk, curator rnr. II. 1'. Mar chant te Deventer. fStct.) SCHEVENINGEN, 18 Februari, In het laatste etrnaa' werden alhier aangevoerd 6 partijen versche visch. Tarbot gold f2.50 tot 6, tongen f 0.85 tot fl, griet 80 c. tot f 1 .SO, kabeljauw f 1.25 tot 2, rog 50 tot 75 c. per stuk; schol, bmtenlek, f 10 tot 14, binnenlek fa tot 0.50, scharren f3 tot 4 en bolk f2 per mand. i.lMUlDEN, 18 Februari, lieden kwamen hier 2 sloejen binnen met 400700 scbeivis-chcn en 20 levende kabeljauwen. Verder 5 kotters en loggers met 50450 tongen, enkele tatbot, griet en rog, 57 mandjes groote schol, 40 mandjes middel id., 1217 mandjes kl. id. en 45 mandjes sdiar en botjes. De volgende prijzen weiden besteed groote lev. schelvisch per mand 25 stuks f20—22, kleine id. id. 30 stuks f 0 5012, groote doode id. ld. 40 stuks f 1548, kleine id. id. 30 stuks f 4 505, groote tong 95 c. f 1.40, middel id. 6075 c., kl. id 2530 c, tarbot f 1042, rog f 1.40- 4.25, lev kabeljauw f2.75—3.25, alles per stuk; gr. schol f7.500.50, middel id 14 6.50, kl. id. f2.50—3.75, bot f33.75, schar f 4.502, alles per mand. IIMU1DEN, 48 Februari. Heden waren hier 2 sloe pen aan de markt met 400700 groote schelvisschen, 600—1100 kl. id., 4520 levende kabeljauwen. Ver der 10 kotters en loggers met 60400 tongen, enkele tarbotten, griet en rog, 5 8 mandjes groote schol, 710 mandjes middel id, 35 mandjes kl. id. en 2—6 mandjes schar en botjes. De volgende prijzen werden besteedgroote lev. schelvisch per mand 30 stuks f 20—26, kleme id. id. 40 stuks f7 509 75, groote doode id. id. 40 stuks f IG.50f20, kleine id. id. 30 stuks f4.50f5.50, groote tong 95 cf 1.10, middel id. 5575 c kl id. 2535 c., tarbot griet f0 75f 10, rog f4.15f 1 40, lev. kabeljauw f3 f3.75, alles per stuk; gr. schol f810.50, middel id. f5f6.90, kl. id, f3-4.75, botjesf2.753.60, schar f4.504.90, alles per mand. Hoogwater te Schiedam. Feb. '20 v.m. 3.51 n.m. 4.05 21 4.34 4.48 22 5.11 5 30 Kon en Maan. Zonsopgang Feb. 20 7.07 v.m. ondergang 5.21 n.m. 21 7.05 5.23 s 22: 7.03 s 5.25 Nieuwe Mam 20 Febr. Eerste kwartier 28 Febr. LONDEN, 48 Februari. Aanvoer van Eng.Tarwe 400qrs., vreemde 45,400 qrs., Eng. Gerst 900 qrs., vreemde 13,700 qrs Tarwe vast 4 sh. hooger voor de week. Gerst prijsh., Mais kalm. PARIJS, 18 Februari. Tarwe, Loopende maand fr 29.25, Maart fr. 29. Maart/April fr 29.4 mnd. v. Maart fr. 28.85, 4 mnd. van Mei fr. 28.prijsh. Rogge. Loopende maand fr 47.25, Maart fr. 17.50, Maart/April fr. 17,75, 4 mnd. v. Maart fr. 47.75, 4 mnd. van Mei fr. 17.kalm. HAMBURG, 18 Februari. Petroleum loco 4.85, brief, dito -.geld. Spiritus per Febr. 22%, Mrt./Apr. 21 ViStemming: vast. BUDAPEST, 48 Februari. Tarwe vast. PETERSBURG, 48 Februari. Tarwe in loco 14.50. Rogge in loco 0 75. BERLIJN, 18 Februari. Spiritus. Loco 43.40. ANTWERPEN', 48 Februari. Tarwe vast. Amerik. fr. 22% a fr.La Plata fr 22 a fr. 22i/5N. Donau fr. 22a fr, Mais vast. Amerik. Mixed fr. 9% a fr. La Plata fr. 101/4 a fr. 40VaOdessa fr 40>/4 afr.40%, Petroleum kalm. Loco fr. 43"/». 3 eerste mnd. fr. 44. Auierlkaauscho Goederenmarkt. NEW-YORK, 48 Februari. Tarwe Febr. Maa<t. April. Mei. Juni. Juli. 48 Febr. 1061/4 lOOVv 93 17 v 106% 101% 041/4 16 406 403% 997/, 93% Febr. Maart. April. Mei. Juni. Juli. 18 Febr. 35r/o 36% 17 357/g 367/8 46 36% 37% A O E N A. Feb. 20. Officieren-Vereeniging, Schiedam, Tha lia, De man met de Wassenbeelden. 20. Groote Schouwb., Rotterdam, Muur bloempjes, 8 uur. d 21. Diligentia, 's Hage, Beethoven concert door het Boheemsche Strijkkwartet, 8 u. 23. Kinderzend. Ver., Het Mosterdzaadje, 24»te jaarfeest. Verenigingslokaal, Broersvesl, 6 uur. 23. Doele, Rotterdam, Boheemsch Strijk kwartet, laatste concert, 8 uur. b 24. Kinderzend. Ver., Het Mosterdzaadje, 24ste jaarfeest. Vereeuigingslokaal, Broersvest, 6 uur. Maart 3. Chr. Jong. Ver. De Heere zal 't voor zien, 12de jaarfeest, Verenigingslokaal. Broersvest, 7% uur. Te Rotterdam: eiken avond Circus Variété, Stationsplein, 8 uurFlora, Coolsingel, 8 uur,

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 7