JÉ UIT DE PERS. BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. 1 f YLAARDINGEN. Ranst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Gemengd Nieuws. zoek naar de oowaak van liet ongeluk met de Maine. De Amerikaansche regeering is echter reeds een onderzoek begonnen. Niettemin wil zij de Spaansehe autoriteiten to Havanna niet hinderen, wanneer die ook een onderzoek wenschen in te stellen. Persoonlijke dienstplicht. De oud-ininister Van Houten betoogt in De Avondpost boe onmogelijk de afzonderlijke behan deling ran liet ingediende ontwerp, buiten verband met de gelieele organisatie onzer levende strijd krachten is. Hoe zullen de Kamers met dat ont werp kunnen instemmen -vraagt hij -zonder het stelsel waar het in passen moet te kennen En in het bestaande stelsel heeft deze wijziging stellig geen gnnstigen intloed. De bladen, dio er mee instemmen, verraden dan ook gebrek aan grondigo studie der militaire weigering. De heer Van Houten stelt voorop bet «gevrettig.l vermoeden", dat enkele bepalingen van liet ontwerp haar aanzijn danken aan de ingezonden stukken in De Avondpost. De Regeeiing erkent eindelijk in haar memorie van toelichting onderscheid tusschen oefe ning en militairen arbeid. De klinkende phrasedienstplicht mag geen koopwaar zijn, heeft z.i. slechts beperkte waarde. Waarom, vraagt hij, mag dienstplicht wèl koop baar zijn voor Nederlandsche en Indische vrijwil ligers, officieren incluis, die zich voor hun dienst laton betalen, en niet voor plaatsvervangers en nummerverwiseelaars. Op beperkte schaal wordt nu dienstvervanging behouden, op gronden die ontleend zijn aan een ander stelsel dan dat der vigeerende Miiitiewet. Ook meent rot*. Van Houten dat de Regeering kwistig is met ontheffingen, en hij vraagt of het contingent zoo hoog is, dat men al deze vermin deringen kan lijden, tenzij de Regeering goede locale oefeningen voor de vrijgestelden mocht willen organi seeren. Vrijstelling van de eenige zoons is al vaot onvereenigbaar met de gelabiiceerde prachtige werking van hel nieuwe stelsel: en men vergeel, dat vooral onder de klassen die men nu ook tot militiedienst wil dwingen, kleine gezinnen meer en meer inheemsch worden. Dan moet do militieplicht bij persoonlijken dienst plicht, nationaliteit, geen ingezetenschap volgen, want een korte vestiging in het buitenian I moet geen onttrekking aan den krijgsdienst mogelijk maken. Do schrijver vertrouwt dat de Regeer ing haar ontwerp slechts beschouwt als een ballon d' cssai. »Het is werkelijk, vooral voor den minister van oorlog een ondankbaar en onvruchtbaar streven, een halfwerk te ondernemen, en de vermeende voordeelen voor liet leger van het vormen van kader in dwangarbeid te koopen door veranderin gen die stellig in menig opzicht liet bestaande slechter maken. Hij mag dit zelfs niet, daar hij geheel onzeker is of hij ooit de daarbij passende verdere maa'regelen met goed gevolg zal kunnen ter hand nemen. »Naarmate men meer van dozen Minister ziet, wordt de wenscli zeker bij menigeen Meiker van hem volledige ontwerpen to zien. Hij heeft oog voor de behoeften der maatschappij. Het kan ook daarom niet blijven voorbijzien, dat de dienstver vanging tegenwoordig vonr ca. 1/5 dar iotelingen «en noodzakelijk hulpmi idel is, om in het burger lijke leven niet achter te komen te staan bij de tijdgenooten, die als eenige zoons of door broeder- dienst vrij zijn of die een gunstiger lot hebben getrokken. Reeds a priori kan men weten, dat niet 1/5 der Iotelingen tot de rijken behoort.'' Slemdlstrictcn. De St.-Ct. bevat heden een resolutie van den minister van binnenlandsche zaken, waarbij, met wijziging der ministerieele beschikking van 20 Februari 1897, zooals die laatstelijk is gewijzigd bij beschikking van 30 April 1897, de navolgende gemeenten voor de vei kiezing van leden van de Tweede Kamer, worden ver deeld in stemdistricten (de cyters tusschen haakjes wijzen het aantal stemdistricten aan): Groningen (6); Leens (2); Leek (3); Ter- inunten (3); Vlag wedde (3); Steen (3); Beilen (3); Leeuwarden (4); Kanapen (3); Hellen- doorn (2)Borne (2)Gorssel (3)Bergh (3) Ewijk (2); Wamel (3); Apeldoorn (5)Utrecht (kiesdistrict 1 6, kiesdistrict II 5Hilversum (3); Zaandam (3); Noordwijk (2); Delft (3); Ylaardingeo (2); Rotterdam (kiesdistrict I 5, II 4, III 3, IV 6, V 5)Geervliet (2)'s-Graven- hage (kiesdistrict I 5, II 7, III 7)Vlissingen (2); Steenbergen en Kruisland (2); Oosterhout (3); Gilze en Reyen (2). Iluldeblïjk-Adama van Seheltema. Door het Hoofdbestuur der Nationale Chris telijke Geheel-Onthouders-Vereeniging is een circulaire verzonden, welke aldus luidt: sNa het overlijden van onzen alom geachten en beminden eere-voorzitler, ds. C. S. Adama van Seheltema, kwam de wensch bij ons op om een eenvoudig gedenkteeken op z(jn graf te plaatsen, als blijk van erkentelijkheid en waardeering van den man, die met het volste recht onder de grootste philanthropen van ons vaderland kan gerekend worden. Toch hebben wij dit plan opgegeven en willen wij liever eene poging wagen teneinde de laatste stichting van Vader Seheltema, nl. IJmuiden's Koning "Willemshuis, van de daarop rustende schuld te ontlasten. »Deze schuld is sedert de laatste verbouwing, waardoor het Sailors Home eene aanmerkelijke vergroeiing heeft ondergaan, gestegen van f 2500 tot circa f 10.000. AVij zijn overtuigd, dat op deze wijze meer in den geest van onzen ontslapen broeder ge handeld wordt dan door het oprichten van een gedenksteen tevens wordt daardoor eene stich ting gebaat, die in groole mate de liefde van zijn hart bezat, en voor welker totstandkoming hij gedurende de laatste jaren zijns levens zoo zeer geijverd heeft. sLaten wij nog in herinnering mogen bren gen dat het Zeemanshuis te IJmuiden voor honderden zeelieden en visschers eene zeer welkome en gewaardeerde rustplaats is, waar ook reeds een aantal schipbreukelingen van allei lei nationaliteiten een gastvrij en veili, toevluchtsoord vonden." 5>Wij koesteren de hoop, dat deze zaak alge- meenen bijval moge vinden, en nemen de vrij heid u inliggend inschrijvingsbiljet ter invulling aan te bieden". Het hoofdbestuur voornoemd bestaat uit de heeren J. M. Heijbrock, voorzitter, Amsterdam, Prinsengracht 5, G. van Herwaarden, penning meester, 's-Gravenhage, Kanaal 2mr. 1. M. Hoog, 's-Gravenhage, Laan van Meerdervoort 28; ds. C. L. van den Broek, bibliothecaris, Schiedamprof. dr. J. II. Gunning, Leiden H. B. Breijer, Arnhem; dr. M. A. Brants, Zelhemdr. J. H. Gunning Wzn. Zwolle ds. L. M. van Noppen, ScheveningenL. Smallegange, Breda; ds. W. Hoek, Btussel; ds. W. A. Keers, 's Heer Arendskerke; ds. G. A. v. d. Bruggen, Beetsterzwaagmr. A. R. van de Laar, Utrecht; ds. A. H. Roose, secre taris, Rotterdam, Mauritsstraat 3. Mr. Troelstra zal bij de inhuldiging der Ko ningin niet tegenwoordig zijn. Hij wil den eed niet afleggen. In een ingezonden stuk in liet Deventer Volksblad wordt een schrijven van den beer J. van Loenen Martinet medegedeeld, waarin deze de Volkspartij aanraadt bij de herstemming voor de Tweede Kamer, den heer van Delden te stemmen. In Sociale Stemmen wordt medegedeeld, dat in de gemeente Apeldoorn een aanvang is ge maakt met den aanlag van een bosch en kweekerij op een terrein van 26 H.A., aangekocht uit bij dragen der Kwartguldens-vereeniging. Ter eere van haar, die den stoot heeft gegeven tot de oprichting dier nuttige vet'eeniging, is het met den naam Van der Huchtbosch gedoopt. Naar wij vernemen zullen met ingang van 1 Maart a. s. een tiental commiezen der dir. belast., invoerr. en ace. bevorderd worden tot com mies-verificateur. OVERSCHIE, 21 Februari. De collecte, die in de afgeloopen week vanwege de commissie voor het Kroningsfeest langs de huizen der ingezetenen is gehouden, heeft opgebracht ruim f1470. OVERSCHIE, 21 Februari. In navolging van andere gemeenten schijnt men ook hier bij gelegenheid der inhuldigingsfeesten, een of meer straten te willen versieren, althans de bewoners der Zcstienhovensche Kade worden tot dat doel opgeroepen om eon verga dering bij te wonen, die hedenavond bij den heer J. Braat zal gehouden worden. DELFT, 19 Febr. Den lsten November 1,1. werd door de feestcommissie voor do viering van het zil veren ambtafecst van den burgemeester dezer ge meente, zijn borstbeeld voorloopig in gips door den heer E. Lacomble ontworpen, namens de burgerij aangeboden, om dat later in marmer te doen ver vaardigen. Hedennamiddag was de commissie mot de leden van den Raad ten raadhuizo vergaderd, om den burgemeester dit marmer borstbeeld aan te bieden, bij monde van den voorzitter der commissie den heer G. M. de Kruijser. Het iets meer dan levensgroot sprekend gelijkend kunststuk is vervaardigd van wit marmer, staande op een voetstuk van zwart en een zuilvormig bovenstuk van groen Italiaanseh marmer. papieren sieraden, serpentines, confetti, mirli tons, ratels, enz., een gedeelte van het magazijn des heeren Rebers. Eenige leden van «Tal ma" hadden zich met den verkoop belast en ruim werd van deze gelegenheid gebruik gemaakt. Toen na eenige uien liet bal geëindigd was, bleek de vloer dik belegd met deze gekleurde strooisels. Recht geanimeerd en vroolijk heeft dit bal bij de aanwezigen de meest prettige herinne ringen achtergelaten. Bij Kon. Besluit is aim den heer M. Holliday, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van consul der Nederlanden te Akyab. De waarneming van het consulaat is opgedragen aan den heer R. A. fgcott. Bij Kon. Besluit is benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Sliedrecht, mr. T. v. d. Plas, advocaat en procureur, wonende te Sliedrecht. Bij Kon. Besluit is de duur der detaeheering van den lc-lnit.-kwarticrm. J, H. Masman bij de land macht te West-Indië mot één jaar verlengd en alzoo nader bepaald op vier jaren. Bij Kon. Besluit is benoemd tot bibliothecaris van de Kon. Mil. Academie de eerste klerk bij het Dep. van Oorlog D. J. B. Ophorst. Bij Kon. Besïnit zijn benoemd en aangesteld tot apotheker 2e kl. bij het leger in Ned.-Indië de hh. H. B. C. Gieben, S. E. Boorsma, W. L. A. Warnier en J. H. Kok, t Te 's Gravenhage is geslaagd voor het examen uttige handwerken mej. T. Rykse, alhier. In sMusis Sacrum" gaf gisterenavond de tooneelvereeniging »Talma" een uitvoering, die eveneens goed geslaagd is. Opgevoerd werd «De Pantoflelheld", een blij spel van Hub. Jansen, dat met zyn komische tafereelen herhaaldelijk de lachlust van het publiek opwekte. Met animo werd gespeeld en flink en regel matig liep het stuk van stapel, tot genoegen van deelnemers en toeschouwers. Te elf uur ving het Yastenavondbal aan. Het tooneelscherm ging omhoog en op het tooneel ag men een étalage van mutsen en andere De Tooneelvereeniging ïThalia" gaf gisteren avond een voorstelling iu de schouwburgzaal der Officieren-Yereeniging. Opgevoerd werd »De man met de wassen beelden", het bekende drama van De Montépin met zijn spannende tafereelen, die het publiek in voortdurende angst laten verkeeren omtrent den uitslag der intrige. Het stuk werd goed en ving afgespeeld en had zeer groot succes bij de toeschouwers, die herhaaldelijk luide hunne goedkeuring te ken nen gaven over het spel der medewerkende dames en heeren. Een gezellig bal hield de talrijke schare nog menig uurtje bijeen, waarbij een geanimeerde toon heersehte. Een eigenaardige» aanblik leverde hedenmor gen de Lange Ilaven op. Door het spuien ont stond een sterke strooining in het water naar buiten, wat reeds het varen door de haven sterk bemoeilijkte; maar onder de bruggen was die strooming van dien aard, dat een ware strijd werd gevoerd tusschen de spoelinghalers op hunne schouwen en welwillende helpers met touwen op den kant eenerzijds en het alloopende water anderzijds. Herhaaldelijk zagen wij hoe een schouw bijna geheel door de brug was en dan plotseling liet touw knapte waarmede zij werd gesueept, waai op de stroom de schouw weder aehteiuit dreef, zoodat het zware wei k nog eens kon gedaan worden. Deze stijd, die zoowel bij de Koemarktbrug als bü de beursbrug gevoerd werd, trok na tuurlijk een groot aantal toeschouwers. De Schiedamscbe Brood-, Koek- en Bariket- bakkersvereeniging houdt morgenavond te half acht «ene buitengewone vergadering hotel »de Yissehenj". De heer A. F. zal in die vergadering eene lezing over «Wetenschap en Bakkerij". in het Marlet houden Zaterdagnamiddag te ongeveer 5'/2 uur had de timmerman A. C. Zijderveld, aan de Noordvest werkende, een paar branderskneehts op hun verzoek evergevaren en zou het booije, dat daar voor gebruikt was, weer vastleggen, toen hij piot- seiing achterovcM* viel en onmiddellijk wegzonk. Gelukkig herinnerde de man zich uog bijtijds dat hij zwemmen kon, zoodat hij zich weldra weder naar de oppervlakte wist te helpen, waar hij met behulp van den branderskneehl W. de Goederen, wonende in de Oostei straat, Spoedig op het droge werd geholpen. BURGERLIJKE STAND. Geboren 18 Fubr. Joanna Ilendrika Adriana Autonia, dochter van A. A. J. Schaap en J. M. Overzier, Oostsingel. Alexander Lodewijk, zoon van F. L. A. Ahrens en T. van Brandwijk, Singel kerkstraat. 21 Febr. Catharina Jacoba, dochter van J. Hersbach en J. W. Landsberge. BroersvelJ. Overleden 18 Febr. Clazina Corneiia Wilhelm, oud 67 jaar, Singel. 19 Febr. Jantietje Elisabetli Rodi, oud 76jaar en 7 maanden, Dam, Jan van Pelt, oud 34 jaar, Groenelaan. Antonius Jozef Huijskes, oud 1 dag, Hoofdstraat. Stephariu» Joannes Zoetmulder, oud 13 dagen, Westvest. De Directie der Hollandsche IJzeren Spoor weg-maatschappij heeft op het verzoek van inge zetenen alhier bericht, dat het niet mogelijk is op de genomen beslissing, waarbij de heerSimons benoemd is tot stationchef te Ruurloo, terug te komen, zonder te kort te doen aan zjjne positie bij de Maatschappij. Onze stadgenoot de heer W. van Haften is benremd tot tijdelijk hulpprediker bij de Ned. Hervormde Gemeente te Oosterend op Texel. Uit het verslag over 1897 van de Werklieden- vereeniging iBid en Werk", tot bevordering van de belangen der Nederl. Herv. Kerk, bleek Maandag ter jaarvergadering dat op 1 Januari 1898 in kas was f 1919,16, en dat ondersteund werden 2 weduwen en 5 weezen, tot een ge zamenlijk bedrag van f4.25 per week. Gedurende de verbouwing van bet «Liefde gesticht" zullen de Zusters haar intrek nemen in het huis van Mej. Van der Drift, hoek Haven en Breede Havenstraat. De school zal gehouden worden in het R. K. Armhuis aan de Gedempte Biersloot. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 17 Febr. Maatje, dochter van I. Saarloos en C. C. den Draak, Westnieuwland. 19 Febr. Johannes, zoon van P. van Berkel en H, Rqikogel, Mar Jet, 21 Febr. Hermanus Dirks en Agatha Josina Vink. Overleden 19 Febr. Levenloos aangegeven zoon van Dirk van Dorp en Johanna Groen, Eendracht- straat. Cornelis van Toor, oud 57 ja-en. echtgenoot van Williehnina Roodenburg, Gallen- burgstraat. Cornelia Maria Huisman, oud 27 jaren, Oranjestraat. Te Groningen is de Faust met groot succes door dilettanten opgevoerd. Er was een koor van 60 dames en heeren, en een ballet van 24 jonge dames. Voor dc rechtbank te Arnhem verschenen M. C. Th., burgemeester van "Westervoort, en W. K. wethouder aldaar, ter zake dat zij beiden wonende te Westervoort in de maand September 1897, te zamen en in vereeniging, opzettelijk de eer en den goeden naam hebben aangerand van den op 24 April 1897 ontslagen gemeente-ontvanger van Westervcort A. B. de Rechteren van Hemert, door in het té 's-Gravenhage uitgegeven wordend weekblad de Gemeentestem, van 27 September 1897. no. 2400, welk weekblad te 's-Gravenhage en elders werd verspreid, aan genoemden persoon ten laste te leggen, dat hij' uit zijn betrekking van gemeente-ontvanger ont slagen was, o. a. wegens herhaald verzet tegen het gemeentebestuur en het tekort in de gemeentekas- zulks met het kennelijk doel om daaraan ruchtbaar heid tc geven, hebbende zij daarvoor te Westervoort in gemeen overleg, eerstgenoemde beklaagde door het manuscript van het in de Gemeentestem in ie zenden stukje, waarin bedoelde telastelegging als feit werd gesteld, alsmede een briefje, waarbij de opname in dat weekblad word verzocht, eigenhandig geschreven en laatstgenoemde beklaagde dit briefje^ waarbij de opname verzocht werd, eigenhandig onder teekend te hebben met zijn naam en daaronder ge schreven het woord „wethouder" waarna eveneens in gemeen overleg tusschen beide beklaagden, dit briefje met manuscript door eerstgenoemde uit Wes tervoort per post is verzonden aan Je redactie van de Gemeentestem, aldaar in handen is gekomen van den hoofdredacteur mr. N. Gremer, met het door bekl. gewilde gevolg, dat in dat blad is verschenen een stukje nageuoeg woordelijk geïkk aan het aan dc redactie gezonden manuscript, luidende als volgt „Op het adres aan H. M. de Koningin-Weduwe Regentes ingediend „tot vernietiging van het besluit van den gemeenteraad van Westervoort, waarbij ont slag werd gegeven aan den gerneenteontvanges o. in. wegens herhaald verzett egen het gemeentebestuur en het tekort in dc gemeentekas is door den Min. van Binn. Zaken te kennen gegeven dat, gelet op de ingekomen ambtsberichten er voor tusschenhomst der Regeering geen voldoende tennen zijn gevonden". De beklaagden beweerden van den gemeenteont vanger herhaald verzet te hebben ondervonden en een tekort in de kas gevonden te hebbenzij zagen dit eerst door de vingers, maar ten slotte stelden zij, onder mededeeling der redenen, aan den Raad bet ontslag voor, wat met algeineene stemmen, be halve een, aangenomen werd; later, van zekere zijde belasterd dat zij wegens geloofshaat den gemeente ontvanger ontslagen hadden, gaven zij publiciteit aan de redenen van bet ontslag in de Gemeentestem. De getuigenverklaringen der raadsleden waren tegenstrijdig op bet punt, of als reden van bet ont slag ook was opgegeven bet tekort, doch het stond in de notulen, die in de volgende vergadering zonder protest werden goedgekeurd. Het 0. M. eischte 2 maanden tegen den burgemeester en 1 maand tsgen den wethouder. De verdedigers, mrs. De Wilde en Van Embden, vroegen vrijspraak, achtende deze vervolging een vrucht van den laster over de beklaagden door zekere kliek in Westervoort verspreidoverigens zagen zij geen smaadschrift in de officieele notulen. Uitspraak Dinsdag 1 Maart. Beroepen: te Doesburg, ds. nulsraan,teZand- voort. Bedankt: Voor Berkel, door W. Zijlstra, te Waddingsveen e. a. Ger. Kerken. Beroepen: Te Giescndam e. a. A, (2e maal), G. Goris, te Yroomshoop. Bedankt: Yoor Montfoort, Linsehoton en Fij naart e. a., door C. Steketee, te Bolnes. Hooger Onderwijs. Utrecht. Kerk. voorber, ex: B. R. Knotncrus. Noodlottige brand. Een hevige brand woedde hedennacht te Amsterdam. Daarover meldt de Tel. het volgende Te middernacht gebeurde alweer in onze stad een ontzettende ramp, waarvan petroleumoor- zaak is. In het perceel 117 van de Ie Jan Steenstraat, een van die moderne huizen, waarvan elke ver dieping door een afzonderlijk gezin bewoond wordt, woont of liever woonde op het tweede bovenhuis de lieer Meijer met zijn gezin. Dit gezin was reeds te bed, toen de heer Meijer een nog brandende petroleumlamp wilde bijvullen. Het petroleumgas ontplofte, de lamp viel op den grond en voor de vlammen hem van alle kanten omringden, had de heer Meijer nog even tijd vrouw en kinderen te wekken en met hen de vlucht te nemen. Het gezin, dat op de eerste verdieping woonde, werd wakker door het vallen van de lamp op den grond en de bewoners van het benedenhuis, die ook reeds te bed waren, werden door de buren gewekt, maar helaas, de familie Huijs, die boven de familie Meijer woonde, kon niet spoedig genoeg bereikt worden. Dit huisgezin bestaat uit man, vrouw, drie kinderen, en een 82-jarige moeder der vrouw, die reeds een paar weken lang ziek was. De vlammen en de rook, die weldra de hoogere

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2