BINNENLAND. STADSNIEUWS. oorspronkelijk stuk alleen bevatCello canaille de jvËenige dagen daarna ontmoette mr. De- mange zijn ouden vriend Sailès en deze deed hein de volgende confidentieEen officier, die deel uitmaakte van de krijgsraad had hein ge zegd, dat indien mr. Dernange evenals de leden van den krijgsraad een stuk had gezien, dat hun was voorgelegd, toen zij in raadkamer ver gaderden, hij niet meer zou getwijfeld hebben aan Dreyfus' schuld." Deze mededeeling wekte beweging in de zaal. Mr. Lstbori kwam toen np tegen dergelijke met liet Hecht strijdige procédés, en hij voegde er bij dat liet doo* het syndicaat nagestreefde doel is te korm.n tot Rechtvaardigheid en Waarheid in hot belang der geheel» Menschhnid. «Dit syndicaa. van vertrouwen «n belange loosheid stelt zijn hoop vooral op uw sclierp- zinnigen blik." Achter in dc zaal werd ontevreden gemompel gehoord. Een stem riepMJoeveel heeft men je betaald?" waardoor het gerucht nog toenam. Mr. Labori keerde zich naar de zaal en zeide »lndien wij u geld hadden gegeven, dan zoudt gij ons toejuichen in plaats van ons in de rede te vallen, met terzijdestelling van den eerbied, dien gij aan de justitie verschuldigd zijt." Over Emile Zola sprekende riep Labori ver volgens uit: :.'Zola is niet alleen de geniale schepper, dien de geheele wereld kent. Hij is ook dichter, ondanks den heftigen vorm, bezield van het ideaal der gerechtigheid, wiens' roem in gansch Europa wordt verkondigd. Ik vraag n, mijne hoeren gezworenen, wat had hij te winnen door positie te nemen zooals hij heeft gedaan 7 Niets. Bewust van de macht der gedachte, heeft hij met een ontzagwekkend gebaar zijn daad in overec isternming gebracht met de overtui ging zijner ziel." Labori sprak vervolgens over de zaak-Zola. Hij meende dat, indien men de beklaagden niet wilde vergunnen door alle beschikbare middelen licht en waarheid te doen doorbreken, men beter gedaan bad dit proces niet te beginnen. Maar deze taktiek is doorzichtig. Door te ver hinderen dat het licht, zelfs gedeeltelijk, door brak, valt deze zaak als een tweede steen neer op don veroordeelde, die daar ginds levend begraven is op het Duivels-eiland. Evenwel, er was een man noodig, die genoeg overwicht had op anderen om dezen »revoluti- onnairen brief" te schrijven, zooals men dien bad gequalificeerd. »Do revolutie, die Zola is begonnen, zult gij voltooien, mijne lieeren gezworenen, door de vrijspraak uit te spreken, die ik van u vraag", ging Labori voort. Dij verweet vervolgens den minister-president diens woorden, dat bij over de generaals niet door de jury kon laten oordeelen. Staan dan de generaals boren liet rechts bewustzijn des volks? En zijn d e soldaten dan niet te vervangen door anderen indien er een onwaardig blijkt? vroeg Dij. »Wij stellen allen vertrouwen in het leger, en Zola, die de waarheid en het licht heeft gewild is de eerste om in dit vertrouwen te deelen. Men heeft groot ongelijk als men zegt dat hij het leger heeft beleedigd door zijn alarmkreet te doen lionren. Het was zijn vader landsliefde die hem tot bandelen heeft gedreven!" Labori las daarop artikelen van de Inlran- sigeant voor, waarin de generaals Saussier en De Boisdelfre hevig worden beschimpt, en artikelen uit de Libre Parole en de Autorité, waarin het leger en generaal Billot heftig wor den aangevallen. Zied aar de steunpilaren van liet leger 1" riep hij uit. iiZola heeft krachtig gesproken, maar niemand beleedigd. Men heeft de debatten gesmoord. Alles is partijdig geweest, het licht en de debatten". Labori beloofde vervolgens de toedracht der raak in chronologische opvolging uiteen te zetten. De president vei zocht hem eclner zijn plei dooi tot lieden te verdagen. De zitting werd daarna opgeheven. Incidenten deden zich buiten niet voor. Men riep alleen »\veg met Zola I" Paul Déroulède wilde een speech houden, maar de politie be lette dit. 's Middags om 4 uur waren in het Bois de Boulogne twee personen gearresteerd, die »Leve ZolaLeve de Sociale Weg met de bour geoisie!" riepen. Men houdt hen voor anarchisten. Gemengde .'ïedcdecllngcn. Het Lagerhuis heeft het wetsontwerp tot het verleenen van plaatselijk zelfbestuur aan Ierland voor de eerste maal gelezen. In dit ontwerp wordt voorgesteld de iustel- ling van raden gekozen op den grondslag van het parlementair "ternrecht, maar het stemrecht wordt uitgebreid op pairs en vrouwen. De staatssecretaris van koloniën, Chamber lain, sprekende over den toestand in West- Afrika, deelde in liet Lagerhuis mede, dat vier Fransche officieren met enkele Europeanen en 400 man zijn aangekomen te Argangu. De minister kon niet gelooven dat de Fran sche regeeringhangende de tegenwoordige onderhandelingen, machtiging zou geven tot een inval in een gebied, waarop Engelands rechten erkend zijn bij de Angio-Fransche con ventie. Havas spreekt het bericht tegen, dat een Fransche espeditie is doorgedrongen op het ge bied van Sokoto, ia West-Afrika. Naar de Weener correspondent der Daily Chronicle he "uht. zou de Sultan de bemid deling van keizer Wilhelm hebben gevraagd om den toestand op Kreta te regelen. De Keizer zou nu zelf prins George van Grieken land voor liet gouverneurschap aanbevelen. liet gerucht loopt verder dat aan Engeland en Italië door het Europeesch concert zou zijn opgedragen een grondwet op Kreta in te voeren. De beide staten zouden evenwel de opdracht weigeren. De correspondent der Standard te Berlijn meent te weten, dat China de voorspraak van den Czaar heeft ingeroepen om Japan te be wegen tot uitstel van betaling der oorlogs schatting. De NoHh-Chhta Daily Ne tos vermeldt een niet bevestigd gemht dat het vraagstuk der Chineesehe leening met Engeland te Peking is geregeld. Do Koninginnen. Sedert gisterenavond kan het Koninklijk Zoölogisch Botanisch Genootschap te 's-iJage eerst feitelijk in zijn geschiedboek liet feit ver meiden, dat het de eer genoot Hare Majesteiten de Koninginnen ah de gasten van liet genoot schap te hebben mogen ontvangen. Wel waren onze Vorstinnen meerdere malen in den tuin cn de zalen van liet K. Z. B. G. tegenwoordig geweest, maar dan ret eerden Zij met Hare aanwezigheid hetzij het bestuur eener tentoon stelling, of van een feestgevend genootschap, dat voor die gelegenheden de zalen van het K. Z. B. G. bevatte. Doch gisterenavond woonden de Vorstinnen op uitnoodiging van het bestuur, een gedeelte bij van liet Concert, in de groote concertzaal door bet orkest van liet Concertgebouw te Amsterdam gegeven, ouder leiding van den heer W. Men gelberg. Het bestuur wensckte bij die gelegenheid Hare Majesteiten op een waardige wijze te ontvan gen en mag daarin uitnemend geslaagd boeten, dank zij de artistieke samenwerking van den bekwamen hortulanus van het genootschap, den heer J. II. Kottman, met de bekende firma Pan der en Zonen. Een bij uitstek vorstelijke loge was voor de Hooge Bezoeksters ingelicht in het middenge deelte van de boven den hoofdingang tot de concertzaal gelegen gaanderij. De Koninginnen, die met Haar gevolg door den ingang aan den Benoordenhoutschenweg naar de eutiéc tot het concertgebouw reden, vonden de ruime vestibule met een prachtige groepeering van siergroen getooid, terwijl een niet minder fraaie en weelderige planientooi was aangebracht hier en daar langs de breede trap pen die naar de gaanderij voeren. De treden waren belegd met kostbare Per zische tapijten, terwijl overigens de opgang op Oostersche wijze hoogst smaakvol was gedeco reerd. Het achter de gaanderij gelegen vertrek was ingericht tot een niet minder vorstelijk gemeu belde en versierde ontvangstsalon, ook in dit zaaltje voerde een Oostersch decoratief deD boventoon. Overal vreemde plantengroepen, artistiek" beeidengroepeeringen, weelderige meubelen. Van uit dit salon betraden de Koninginnen haar loge, waarvan de decoratie in een woord rekening hield met den Moorschen stijl van de concertzaal. Doch hier trad ook op den voorgrond het Velours royal, het donker rood kleurige fluweel, afgezet met gulden franjes. Tapijten sloten aan beide zijde de koninginne- loge van de publieke zitplaatsen in de gaanderij af. Tusschen de met roode stof overtrokken en van vergulde leuningen met de koninklijke kroon gedekte, voorziene zetels voor Hare Majes teiten, stond een boudoirtafeltje, waarop, nevens de programma's, voor ieder der Koninginnen een bloemruiker gereed lag, die voor de Regentes gevormd uit liiakleurige en die voor de Koningin uit witte orchideeën, omstrengeld door witte eu oranje linten. De zetels voor het gevolg waren achter Hare Majesteiten geplaatst, gedeeltelijk op liet lagere, deels op het verhoogde gedeelte van de tot loge ingerichte gaanderij. Ook in deze koninklijke loge waren met kwis tige hand planten in onderscheidene soorten gerangschikt. De Vorstinnen werden ontvangen door den president van commissarissen van het A. Z. B. G., den heer mr. J, P. van Bosse, den secretaris der. heer P. J. van Houten en den directeur den heer D. N. Dietz. De onder-voorzitter van het Genootschap, E. L. graal van Limburg Sti- rum, kamerheer van H. M., behoorde tot den dienst, welke de Koninginnen vergezelde. De Koninginnen verschenen nog voor den aanvang van het concert in de loge. Helovertalrjjke publiek bracht den Vorstinnen den gebruikelijken groet, terwijl het orkest het Wilhelmus in oude toonzetting eenigszims gefantaiseerd ten gehoore bracht. Hare Majesteit de Koningin droeg een blauw zijden kleed met crème kant afgezet, H. M. de Koningin-Regentes een zwarte robe. De Koninginnen woonden een groot gedeelte van het concert bij, o.a. de solo voor Cello van den heer Mossel en de fluit-solo van den heer Dermont. Teu 9Va ure verlieten de Koninginnen de zaal. Aan het einde van het concert ontving de dirigent, de heer Mengelberg, een fraaien krans. Tentoonstelling van kunstvoorwerpen, herkomstig van Lombok. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kermis, dat de kunstvoorwerpen, heikomstig van Lombok, van '1 Maart lot 30 Apiil [898, zullen winden tentoongesteld in de zilverzaal (oostelijk paviljoen) van het Neder- landsch Museum in het Rijks-museum le Am sterdam, op de dagen en uren, waarop het Rijks museum voor het publiek toegankelijk is gesteld, namelijk op do werkdagen van 10 tot 4 uren, op Zon- en feestdagen eerst van half een af; des Maandags is de tentoonstelling gesloten. Ten vootdeele van de Vereeniging «Nationaal fonds tot ondersteuning van de nagelaten be trekkingen vari in Nederlandscli-Indië gevallen militairen", wordt Yoor deze tentoonstelling ge vorderd een toegangsprijs per persoon van f 0,25 op Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag, van fl op Vrijdag en van f0,10 op Zondag. (St. Ct.) Feest van mr. Van Delden Mr. A. van Delden, te Deventer, vierde giste ren onder talrijke bewijzen van sympathie en waardeertng, uit Deventer en van elders, zijn 70sten verjaardag. Vrienden en vereerders heb ben hem, uil dankbaarheid voor bunnen vvaar- digen medeburger, by deze gelegenheid een prachtig en zeer kostbaar geschenk vereerd, bestaande uit een zeer fraai ebbenhouten kistje (rena<ssance-stij!) staande op een zilveren voet. Dit kistje is vervaardigd door den heer Begeer, hofleverancier te Utiecht, en een waar kunst stuk, hetwelk den vervaardiger tot groote eer strekt. Op het deksel prijkt het wapen van Deventer in zilver; binnenin bevindt zich behalve de cartons, waarop de namen der schenkers voor komen eeri gouden gedenkpenning, ver- toonende aan de eene zijde het wapen van Deventer, waaromheen aan de andere zijde in letters «Reden zij den evenaer der weegschaal," Aan mr. A. van Delden, oud minister, oud-lid der Tweede Kamer, wethouder van Deventer, 21 Febr. 1828 -21 l'ebr. 1898. Met geschenk is vergezeld van een sierlijke opdracht, vervaardigd door den lieer J. M. Lion te 's-Gravenhage, hofcalligraaf van II. M. de Koningin-Regentes. Arbeidsbeurs le Botterdam. In een Zaterdagavond gehouden bestuurs vergadering van de Arbeidsbeurs te Rotterdam bracht de commissie, die benoemd was om een onderzoek in te stellen in hoever de Aibeids- heurs ook dienstbaar kan gemaakt worden voor werkzoekende vrouwen en meisjes, rapport uit. Het luidt gunstig. Er zou uit den aard van de zaak voor liet werkzoekende vrouwelijk personeel een andere wijze van controle wot den ingevoerd. De Arbeidsbeurs zou voor de vrouwen en meisjes op bepaalde uren van den dag toegan kelijk zijn; tevens zonde voor dat doel een vrouwelijke beambte aangesteld worden. Den leeftijd voor het werkzoekend vrou welijk peisoneel adviseerde de commissie op 18 jaar te stellen. In beginsel werd besloten de Arbeidsbeurs voor werkzoekende vrouwen en meisjes open te stellen en later den datum van inwerking treding te bepalen. Door den aanvrager of de aanvraagster, die werkkrachten noodig hebben en door fieri, die door bemiddeling van de beurs arbeid zoeken, zal eert kleine geldelijke bijdrage gestort moeten worden. Inluildigingsfeeslen te 's-Gravenhage. In de zaal van den Haagaehen Kunstkring is heden geopend de tentoonstelling van inzen dingen voor versieringen op initiatief van de vereeniging eArti et Industrial', verzameld door de aldeeling Versieringen" van'tMoofd- comilé voor de Inhuldigingsfeesten. Het doel, dat men met 't bijeenbrengen van deze collectie voor oogen had, werd door den heer mr. C. J. E. Graaf van Bylandt, voorzitter van het Uitvoerend Comité, in een openings woord medegedeeld. Op de 10 verschillende uitgeschreven prijs vragen zijn ingekomen 130 antwoorden met een totaal van 235 teekeningen. De Voorzitter deelde mede dat het Uitvoerend Comité, op voordracht van de Versieringscorn- missie van het Hoofdcomité voor de aanstaande Inhuldigingsfeesten te 's-Gravenhage, in verband met het door de jury, bestaande uit de H.II. jhr. mr. Victor de Stuers, (voorzitter). A. Le- comte, A. van Delden, Joh. Mutters Jr. ep Paul du Rieu (secretaris), uitgebracht rapport nopens de antwoorden, ingekomen op de uitgeschreven prijsvragen voor straatversiering enz., bekro ningen had toegekend aan Prijzen: Emile Caron, den Haag; A. Schadée, idem; Anton Sanders, idem; II. J, R. Klein- bentink, idem; P. Springer, Amsterdam; Paul J. de Jong, idem; F. Hommes, SneekJ. J. Roelofsen, den Haag; benevens aan een tweetal inzenders tusschen wie geloot moet worden. Premies: Joh. J. Gort Jr., RotterdamJ. M. Kippet, Den Haag; F. IJ. van Sinia, Den Haag; J. Sanders, idem; H. J. R. Kieinbentink, idem P. J. de Jong, idem. De Minister van Fiunntiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 19 dezer bedroeg bij de Nederlandscbe Bank f 1,720,033.39Vs bij de betaalmeesters - 1,901,788.86'/$ Te zamen ƒ3,621,822.26 Bij Kon. Besluit is dr. C. Hofstede de Groot belast met liet geven van onderwijs aan H. M. de Koningin, benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. De minister van oorlog, van zijne ziekte her steld, verscheen gisteren voor liet eerst weder aan zijn departement. Binnenkoit kart de groote promotie bij het leger onder de hoofd- en snballerne-officieren te geinoet worden gezien. Men verzekert ons dat tegen 1 April nog twee generaals, i van de infanterie en J van de artillerie dert dienst met pensioen zullen verlaten. Tengevolge van de nieuwe wet op de perso- neele belasting zal te Zaandam het aantal kiezers van ruim 2400 tot ongeveer 1800 verminderen. OVERSCHIE, 22 Februari. In de gisterenavond gehouden vergadering van de bewoners der Zestiea- hovensche Kade, die door den heer E. Hazelaar werd geleid, werd besloten, genoemde straat bij gelegen heid der inhuldigingsfeesten te versieren door het aanbrengen van palen met kruisbogen van groenen lampions, van den heer Van den Bos af tot den heer Van Oosten toe. Als bestuursleden werden gekozen de hoerenE. Hazelaar, president; H. Karreman secretarisW. Nolte, penningmeester, en H. C. J.' Gijsen en Th. Kloosterman, commissarissen. PERXIS, 20 Februari. Onder zeer vele bewijzen van belangstelling herdacht de heer P. Henri giste ren zijn 25-jarig jubilé als gemeente-ontvanger alhier. Als blijk van waardeering werd den jubilaris, namens den gemeenteraad, oen zilveren inktstel aangebodes. HOEK VAX HOLLAXD, 21 Februari. De heer.T, van Hoboken, commissaris van het loodswezen alhier' is hedenmiddag overleden. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal eene vergadering hou den op Dinsdag 1 Maart a.s„ des namiddags 2 uren. Op de agenda komt voor: 1. Goedkeuring der notulen. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Benoeming van een plaatsvervangend wet houder. 4. Out worp-besluiten tot het doen van al en overschrijvingen op de gemeente-begrootin gen voor 1897 en 1898. 5. Rekening over 1897 der Commissie van beheer der fondsen herkomstig van dc vernie tigde gilden. 0. Rekening over 1897 van administrateuren van het fonds herkomstig van het vroeger be staan hebbende Oude Mannenhuis. OW». Vooistel van Burg. en Wetli. tot wijziging van art. 11, al. 2 der instructie voor den ditec- (Hur der gemeentewerken. 7. Voorstel van Burg. en Wellis, omtrent de wijze van demping der sloot, langs de Groene- laan, met rapport te dier zake van de com missie voor gemeentewerken. 8. Praeadvies van Burg. en Wellis, op hit adres van het bestuur der vereeniging Ver gunning" alhier, om verlaging van het ver gunningsrecht. 9. Voorstel van Burg. en Weth. om aan W. Bos te Sliedrecht onderhands te verhuren het griendland, gelegen achter den strekdam tegen over Pernis, alsmede de riet- en biesplaat, ge legen ten westen van bedoeld griendland. Kiezerslijst. Van de 938 op de kiezerlijst voor 1897 voor komende loonkiezers, aan wie onlangs een in- vullingsbiljet werd toegezonden, ten einde op de kiezerslijst voor dit jaar geplaatst te worden, hebben slechts 4-53 hun biljet ingeleverd. De gisteren aan de besturen der instellingen van weldadigheid gezouden naamlijst van per sonen, die voor dit jaar in aanmerking komen voor plaatsing op de kiezerslijst en op die voor 1897 niet voorkwamen, bevat 322 namen. Voor het examen nuttige hand wet ken is te 's-Gravenhage geslaagd mej. A. J. Vaandrager, alhier. Onze vroegere stadgenoot, de heer A. de Vogel Jr., is heden benoemd tot leeraar voor de pianoklasse aan de Muziekschool der Maat schappij ter bevordering van Toonkunst te Rotterdam. Ter herdenking van den geboortedag van George Washington, waait heden van het con sulair agentschap der Vereenigde Staten van Amerika hier ter slede, de vlag der Unie. Naar wij vernemen heeft het onlangs hier gevormde voorloopig comité tot vorming van eene commissie voor staatspensionneering, een circulaire gezonden aan de verschillende hier gevestigde vereenigingen en vakorganisatie's teneinde deze zaak in hunne ledenvergaderingen onderling te bespreken. Verder roepen zij de besturen of afgevaardigden dier vereenigingen op tot eene vergadering op Dinsdag 22 Maart a.s., des avonds te 8 ute, in «Musis Sacrum", oui van gedachten te wisselen en zoo mogelijk tot het gewenschte doel te geraken. Tot het geven van nadere inlichtingen zal de heer A. S. de Levita, te Amsterdam, secretaris van het lande lijk comité voor staatspensionneering, op die vergadering tegenwoordig zijn. De 22e Februari is tot een waren feestdag gemaakt voor H. Collignon, die heden gedu rende 50 jaren in dienst is bij de firma Zoet mulder 8c Zoon, graanlactors alhier. In tegenwoordigheid van het geheele perso-

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2