l BINNENLAND. ;is°4. Uit de Staatscourant. _St1^SNIËUWS.'~ YLAARBINGEN. Ook zal een oorlogsschip ter vervanging .1 fainu naar Havanna worden gezonden. dor Nu weer wil men te Berlijn weten, dat de Jlotujkonij and Shumjat Bankhnj Corporation en de Deutsche Astatische Bank ziel', belasten met een gemeenschappelijke emissie eener nieuwe Chineesche leerling van 10 millioen pond sterling, strekkende tot afbetaling der oorlogsschatting aan Japan. Verkiezing te Deventer. Bij de gisteren gehouden herstemming ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer in liet kiesdistrict Deventer, waren uitgebracht op de heeren mr. A. van Delden (lib.) 3425 en mr. Th. Heemskerk (antir.) 2229 stemmen. Gekozen is alzoo de heer mr. A. van Delden. Provinciale Staten van Zuid-Holland. Bij de te 's-Gravenhage gisteren gohouden verkiezing voor een lid werden uitgebracht 7G07 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid Mr. J. B. van Berckel had 2559, M. de Mos 1343 en dr. W. P. Ruysch 3705 stemmen. Derhalve moet er eer" hei stemming plaats hebben tusschen dr. Huyse.l en mr. Van Berckel. De gewone audien'.ie vin den minister van binnenlandsche zaken zal oZaterdag 2G Febru ari 1898 niet plaats hebbui. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op Donderdag 24 Februari a.s. te twaalf uren plaats hebben. Volgens de Tilb. Ct. maakt mr. Bahlmann, lid der Tweede Kamer, thans een reisje door Afrika. Gisteren vierde mr. G. de Vries Azn, oad minister van justitie, staatsraad irr buitenge woner! dienst, oud-hd van den Raad van Slate zijn tachtigsten verjaardag. Er was bijzonuer veel belangstelling. Bij Kon, Besluit is benoemd tot lid van het college van regenten over de strafgevangenis to Deventer, J. C. F. Lauriünrd, fabrikant, wonende aldaar. Bij Kon. Besluit is opgeheven het ontvangkantoor der dir. bel., invoerr. en acc. tc 's Gravenznnde c.a., en ingesteld een ontvangkantoor der dir. bel. cn acc. tc Loosduineu c. a., voor do gemeenten Loosduinan, Naaldwijk c;> Monster, en een ontvangkantoor der dir. bol., invoerr. en acc. te 's Gravenzande (standpi. Hoek van Holland). Bij Kon. Besluit zijn lo. de luit.-kolonels W. II. Bierman, plaatselijk commandant to 's Gravenhage, cn J. J. G. van Ber- kel, van het rog. gren. en jftgers laatstgenoemde op zijne aanvrage op peusioen gesteld en het bedrag van het pensioen, voor ieder hunner op f 1800 's jaars en 2o. is aan den luit.-kolonel Van Bcrkel voornoemd, do rang verleend van kolonel. Bij Kon. besluit zijn benoemd; bij den plaatse lijken staf, tot plaatselijk commandant te 's-Graven- hagc, cn zulks onder toekenning van den titulairen rang van kolonel, de luitenant-kolonel W. T. de Wijs, van het regiment grenediers er, jagersbij het wapen der infanterie, tot kolonel, do luitenant- kolonel op non-activiteit L. de Vlaming, van hot, wapen; bij den staf van het wapen, de luitenant- kolonel J. E. II. Hunckar, van dien staf, directeur der Normaal Scbiotscboolbij hun tegenwoordig korps, de luitenant-kolonel E. D. H. Mnc-Leod, com mandant van het 1ste, de luitenant-kolonel W. B. J. Duycker, commandant van het 4e, de luitenant- kolonel A. li. Kraijenhoff van do Lonr, commandant van het (ie en de luitenant-kolonel P. R. Goudschaal, commandant van hot 7e regiment. Bij Kon. besluit is do heer F. Nobel Azn., op zijn verzoek, eervol ontslagen uit zijne betrekking van tijdelijk adjunct-ingenieur bij het aan het Depar tement van Koloniën verbonden Technisch Bureau. Oude-Mannenhuis. B. err W. leggen aan den Raad over de hun door Regenten van h»t Oude-Mannenhuis alhier gezonden rekening en verantwoording van hun gehouden beheer over 1897. Uit die rekening blykt dat het saldo bij kas op den lsten Januari 1898 bedroeg f 75.09'/s, terwijl het op het Grootboek der Nat. Schuld ingeschreven kapitaal bedioeg f275.000 nomi naal, rentende 2!/s en f 900 nominaal, rentende 3 "Zo- Tevens gaven Regenten voornoemd aan B. enW. hun wenseh te kennen om de door hen gemaakte voorloopige lijst van stukken, uitmakende het zoogenaamde Archief van het Oude-Mannen huis, na naikre rangschikking, te doen drukken. Regenten vdwnoemd zijn dan voornemens aan ieder lid van den Raad kosteloos een exemplaar te doen toekomen en aan alle overige aanvragers tegen den kostenden prijs, terwijl eindelijk ieder na schriftelijke aanmelding inzage zal worden verleend van een of meer dier stukken. Met het oog hierop verzoeken Regenten voornoemd, B. en W. aan den Raad voor te stellen: lo. Hun College te machtigen tot een uitgave van hoogstens honderd gulden, te voldoen uit de renten van het fonds, ter bestrijding der- kosten dier publicatie; 2o. Om der wille der openbaarheid, al het verhandelde in de gesloten raadszitting van 28 April 1896, betrekking hebbende op het Oude Mannenhuis, als bijlage te voegen by het gedrukt verslag der openbare raadsvergade ringen. B. en W. stellen aan den Raad voor deze wenschen in te willigen. Bij hun desbetreffend voorstel zijn gevoegd liet schrijven van Regenten van het Oude-Mannenhuis, benevens een extract uit de gesloten vergadering van den gemeente raad van den 28sten April 189G. 24 Maart S89G werd brengen tol liet te Verlaging van Vergunningsrecht. Bij B. en W. is ingekomen een adres van het bestuurder vereeniging 's Vergunning" alhier, wier leden zijti te Schiedam gevestigde café houders en tappers, om het vergunningsrecht, dat bij raadsbesluit van verhoogd, weder terug te voren geheven bedrag. B. en \V. stellen voor afwyzend op dit adres te beschikken, daar de verhoogiug van dat recht geschiedde om de bestaande onbillijkheid op te hellen, dat voor vele grooie localiteiten bijna evenveel weid betaald als voor kleine, en om de opbrengst van het recht, vroeger aanzienlijk lager dan in de meeste andere gemeenten van gelijke of zelfs geringer bevolking, te doen stijgen, ook in verband met de denkbeelden van B. err W. om verschillende belasting-verordeningen te herzien, ten einde de gemeentekas te verste; ken. B. en W. kondigen hierbij tevens aan nieuwe belasting-verordeningen en voorstellen tot wijzi ging van bestaande. Demping sloot Groenelnan. Naar aanleiding van het r aadsbesluit van 25 auiuari 1.1., tot demping van de sloot langs de Groenelaan, stellen B. en W., na advies in gewonnen te hebben van de Commissie voor gemeentewerken, die op haar beurt over deze zaak advies inwon van den Directeur der Ge meentewerken, aan den Raad voor te besluiten lo. De genoemde sloot te doen dempen ni"t zand. 2o. B. en W. te machtigen liet werk, hetzij bij openbare, hetzij bij onderhandsche aanbe steding, op te dragen. De kosten der demping, met bijkomende werken, worden geraamd op f'2200. B. en W. hebben zich niet bezwaard gevoeld de Commissie een crediet van f 100. toe te staan, voor een eventueel door den aannemer Bos te vergen schadevergoeding. Wetenschap en Bakkerij. In een der bovenzalen van het hotel »L)e Visseherij" had gisterenavond een bijeenkomst plaats van de Brood- koek- en banketbakkers- vereeniging, waarin als spr. optrad de heer A. F. Marlet. Nadat de voorzitter, de heer van Zwienen, de bijeenkomst had geopend met een woord van welkom tot de aanwezigen, werd het woord gegeven aan den heer Marlet. Deze stelde op den voorgrond dat de geheeie wetenschap, die in verband staat met de bak kerij, niet op één avond kan besproken worden, waarom hij slechts een enkei- greep zal doen om duidelijk te maken de waarde die een wetenschappelijke onlwikking voor den bakker- heeft. Het is niet de bedoeling natuurlijk om den bakker tot een wetenschappelijk man te hervormen, maar hij moet die wetenschappen bezitten, die bij voor zijn vak dienstbaar kan maken. En dan noemt spr. in de eerste plaats de scheikunde en daaruit kiest spr. liet koolzuur om daarmede aan te toouen, hoe de kennis daarvan voor den bakker van nut is. Koolzuur is samengesteld uit twee grondstoffen, koolstof en zuurstof. Worden die in gelijke hoeveelheden samengevoegd dan ontstaat koolmonoxide, ter wijl 1 deel koolstof en 2 deelen zuurstof het koolzuur oplevert. De koolzuur nu speelt een zeer belangrijke rol in de bakkerij en is de oorzaak van de gis ting in het deeg. In de gist bevindt zich de gistcel, die zich gaat ontwikkelen zoodra zij in het met nat (melk) vermengde meel komt en ditonder een be paalden warmtegraad verkeert. Zij gebruikt voor- die ontwikkeling een zeker gedeelte uit het vochtige meel, maar ontwikkelt door dat ver bruik tevens de koolzuur, die het deeg doet rijzen. De warmtegraad is daarbij van zeer veel ge wicht, wal het beste blijkt, wanneer ean tocht over het deeg gaat, dat daardoor neerslaat. Dit wordt veroorzaakt, doordat de verlaagde tem pel atuur niet meer geschikt is voor de ontwik keling van de gistcel en de vorming van het koolzuur daarmede ophoudt. Op die wijze voortgaande geeft spr. een uit voerige beschrijving van het gistingsproces en toont daarbjj aan hoe noodig het voor den bak ker is om de werking te kennen om daardoor abnormaliteiien te kunnen voorkomen of goed te maken. Voorts wijst spr. op de bacteriologie en het nut van de kennis er van. Een aantal bacteriën kunnen zich in het meel ontwikkelen, die een nadeeligen invloed uit oefenen op de uitzetting van het deeg en ook op den smaak. Door de kennis der bacteriologie kan inen die nadeelige gevolgen op het brood vermijden. Ook het gebruik der kleefstofmeter wordt door spr. behandeld en toegelicht en de wijze waarop meri kan nagaan of en hoe het meel van verschillende soorten vermengd is.' U zult vragen, zegt spr., of ik meen dat de bakker deze onderzoekingen zelf ter hand moet nemen en dan is mijn antwoordneen Maar de bakkers moeten voldoende met al deze zaken bekend zijn, waut dan zal er een drang van hen uitgaan, die ten doel zal hebben de stichting van rijks- of provinciale laboratoriums. Voor bouwartikelen bestaan die reeds en zeker zal niemand betwisten dat de bakkerij niet minder belangrijk is om zulke inrichtingen te mogen vragen. De zoon, die zijn vader in de bakkerij opvolgt en getrouw alles doet als zijn vader deed (wan neer die een goed bakker was), zal de bakkerij niet in waardeering lager brengen, maar zeker zal hij die ook niet verheffen. Wanneer een bakker het een of ander heeft ontdekt, wat een ander niet weet, dan houdt hij dat geheim en bevoordeelt alleen zich zeiven daarmede. Die kennis komt hem alleen ten goede en niet den bakkers in het algemeen. Eu hoewel spr. dit alleszins begrijpelijk acht, betreurt bij liet tocli en ziet in een algemeene ontwikkeling de gelegenheid om zulke vindingen tot algemeen nut te brengen. In het tweede gedeelte van zijn rede behan delt spr. de vraag: hoe kan men komen tot het brengen der noodige oritwikkeliug en het antwoord daarop is door vakscholen. Wanneer de toekomstige bakker de lagere school heeft verlaten, moet hij kunnen gaan op eeu voorbereidingsschool voor de vakschool, waar een algemeene kennis wordt verkregen van die vakkeu, die straks op de vakscholen meer in verband met liet vak zullen onder wezen worden. Moeten die scholen door vereenigingen wor den in het leven geroepen en beheerd Het antwoord van- spr. op deze vraag is ontkennend. Een vereeniging kan desnoods zulk een school in het leven roepen, maar is niet in staat om ze op den duur te behouden. Daarom moet de regeering, hetzij van land, provincie of ge meente die taak worden opgedragen. Het zal echter naar spr. 's oordeel nog heel wat tijd kosten voor wij zoover zijn en het doel zijner rede is dan ook niet geweest om propaganda te maken voor dat doel, maar om er op attent te maken in welke richting men dient te werken. Wat vereenigingen op dit ge bied zouden willen tot stand brengen, moet zoo zijn inger icht, dat dit het einddoel niet in den weg treedt maar bevordert. Met een warm woord van opwekking eindigt spr-, zijn rede, die door de aanwezigen met de meeste belangstelling werd gevolgd. De voorzitter sloot deze bijeenkomst daarop met een woord van dank aan den spr. voor zijn keurige voordracht, aan de hoorders voor hun opkomst ter vergadering. In het Verkooploknal" aan de Lange Haven werd gisterenavond de vergadering gehouden van de bewoners van den Singel van de R. K. kerk tot den Rotterdamscheu dijk. De bijeenkomst wer I geopend door den heer P. van Groningen, die, op verzoek van het voorloopig comité als voorzitter optrad en een inleidend woord sprak naar aanleiding van de plechtige gebeurtenis, die deze samenkomst werischeüjk maakte. Verder deelde hij mede hoe het voorzitterschap van -het comité was aangeboden aan den heer zE, Elzevier Dom, die zich wegens zija leeftijd meende te moeten excuseeren, en hoe nog vrij wat besprekingen met andere personen waren gevoerd omtrent hun zitting nemen in het comité. Zoowel ds. van den Broek als pastoor- Langewen waren niigenoodigd zitting te nemen, doch hadden bedankt, echter niet zonder hun warme sympathie aan het streven ran het comité te schenken. Hierop zou overgegaan worden tot de vor ming van een definitief comité. Op voorstel van een der aanwezigen werd het voorloopige comité permanent verklaardwaarmede dit genoegen nam. De voorzitter stelde alsnu veer te benoemen tot secretaris den heer W, A. van Dolder en tot penningmeester den heer jhr. mr. Humalda van Eysinga, De vergadering stemde hiermede in, waarop beide heeren zich bereid verklaar den hunne functie te aanvaarden. Besloten werd nog liet comité aan te vullen met een vijftal bewoners uit straten, nu nog niet in het comité vertegenwoordigd. Hierna deelde de voorzitter een en ander- mede van de plannen, die hij en het bestuur hadden; deze bestaan in een blijvende versie ring en eeu tijdelijke, vooral ook voor die ge deelten, die niet onmiddellijk van de blijvende versiering profiteeren. Over deze plannen, ook in verband met de te verwachten finantieele resultaten ontspon zich eenig debat. Ten slotte gaf de vergadering onder applaus te kennen, dat zij gaarne dat wat het bestuur zich voorstelde zag uitgevoerd, hel aan het comité overlatend definitieve plan nen te vormen. Nog werd gediscussieerd over de vraag op welke wijze men het best de bijdragen der verschillende buurtbewoners zou verzamelen. De oplossing ook van deze vraag werd aan het bestuur opgedragen. Met een driewerf hoera voor onze Koningin ging de vergadering hierop uiteen. Verschenen is het «Jaarboekje van Schiedam voor 1898." Het boekje is sedert oe vorige uitgave (het zgn. Voorwerk" van het «Adresboek van Schie dam voor 1897") opnieuw geheel nagezien wat er te veranderen was, is veranderdver schillende wijzigingen en nieuwe opgaven zijn er" in aangebrachtdie zeker verbeteringen mogen genoemd worden. Wij twijfelen niet of deze nieuwe, wel ver zorgde uitgave zal velen welkom zijn. geslaagd bij het te 's-Gravenhage gehouden examen voor de nuttige handwerken. Door de politie alhier werd hedenmorgen een minderjarig meisje uit Maasdam aangehouden die zich hier gedurende een paar nachten hei melijk had opgehouden op een aakschip. Zij is op transport gesteld om naar haar ouders te worden teruggebracht. Hedenmiddag te 12 uur kwamen een paar fietsrijders het Groenweegje uitrijden, toen een wagen van de St.-Anua-Zusterstraat komende daar in reed. Een der fietsrijders, uitwijkende reed ongelukkigerwijze tegen den heer Z. aan' die door den schok viel en wel met zulk een kracht, dat hij vrij ernstig letsel bekwam aan het linkerschouderblad. In een nabij geleden woning werd hem een glas water verstrekt en zijn kieeren gereinigd, waarop hij naar huis gin« waar geneeskundige hulp werd ontboden. BURGERLIJKESTAND, dcliuwd 23 Febr. W. C. J. van der Velden, 30jaar, en B. Lugtenburg, 31 jaar. Cleboren 19 Febr. Johanna Hendrica, dochter van W. van der Plas eri J. van MeursI-ani/e JSiemvstraat, 20 Febr. Johanua, dochter van A. Goedendorp en M. \V. van Leeuwen, Cude Kerkhof. 22 Febr. Arij, zoon van J. van der Bil en M, Robberegl, Oude Kerkhof. Overleden '19 Febr. Bastiaan van Wamelen, oud 49 jaar en 3 maanden, Bagijnenhof. 20 Febr. Francina Johanna van den Hoek, oud 10 weken, Raam, 21 Febr. A'1 "iunus Goedhart, oud 2 jaar en 1 maand, Bakkershaven. Antonius Dominicus de Raaij, ou 11 jaar en 4 maanden, Weexenbuurt. Onze stadgenoole mej. Jacoba van Zon N.d., leerlinge der Industrie-school te Rotterdam, is Gemeenteraad. De gemeenteraad zal een vergadering houden op Vrijdag 25 Februari a.s., 's nam. te 11/2 uur, ter behandeling der navolgende onderwerpen: Benoeming van een lid van de plaatselijke schoolcommissie. Rappor t op liet verzoek van Jac. Boer om een uitweg. Ontwerp-besluileu tot wijziging der gem.- begrooting, dienst 1897. Voorstel tot het verleenen van remissie op u'e landpacht aan L. v. d. Ende. Rapport op het verzoek van G. Kortland om gein. grond in erfpacht. Idem op het verzoek van Joh. v. d. Berg Dz. als voren. Idem op bet verzoek van P. v. d. Berg Jz. als voren. Idem op het verzoek van G, v. d. Kley als voren. Idem op het verzoek van Jac. Vogel als vorenj Idem. Rapport op het verzoek van Jac. Vogel en J. v. d. Knaap om vergunning tot liet maken van een uitgang naar den loswal aan de Delftsche Vaart, en goedkeuring van den aanleg vau straten. Voorstel tot bestrating van de kaden langs de nieuwe haven. Voorstel omtrent de nieuwe bestrating van vakken op de Oost- en Westhavenkade. Voorstel betreffende den aanleg van den Singel, Rapport op het verzoek van kerkeraden enz, om afschaffing van de kermis. Voorstel '.ut verhooging van den erfpachlsnrijs. Rapport op het verzoek van Jac. Vogel om wijziging van erfpachtsvoorwaarden. Voorstel tot wijziging van den borgtocht van den gemeente-ontvanger. Voorstel tot goedkeuring vau een gewijzigd plan van bebouwing van erfpaehlsgrond. De aanbeveling der Plaatselijke Schoolcom- missij voor de vervulling eener vacature in dat college bevat de volgende namenlo. de heer J. van Schravendijk2o. de lieer W. van Dus- seldorp Jz. B. en W. stellen voor aan het R.-C, paro chiaal kerkbestuur alhier, als beheerder van liet Liefdegesticht, de gevraagde goedkeuring te verkenen op het door genoemd kerkbestuur ingezonden gewijzigd plan van bebouwing van het in erfpacht uitgegeven terrein van het Liefdegesticht aan de Hollaan. Bij den Gemeenteraad is ingekomen een verzoek van verschillende kerkeraden en ver eenigingen alhier om over te gaan tot finale afschaffing der kermis. B. en W., schoon toegevende dat de kermis, evenals elke andere openbare volksvermakelijk heid voor sommigen een aanleiding is tot uitbundig en zedekwetsend gedrag, en geen sympathie koesterende voor de kermis als vorm van openbare volksvermakelijlsiieid, meenen nochtans den Raad te moeten adviseeren afwij zend te beschikken op het verzoek van adres santen. B. en "W. toch meenen, dat zoolang geen betere vorm van openbare volksvermakelijk heid is gevonden, de kermis als zoodanig aan het volk niet mag worden onthouden. Van den ontvanger dezer geou-mle is by B, en W, ingekomen een verzoek - m te willen

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2