DINNENLAND. STADSNIEUWS. VL A AI{ DIN GEN. Rechtzaken. Gemengd Nieuws. hoe Frankrijk ook jaren lang vertrouwen had gesteld in het keizerrijk, en de rampen die daaruit waren voortgevloeid, waren niet ver geten. Ilij betreurde de inmenging van het leger in de rechtsordehij betreurde evenzeer dat deze zaak Frankrijk in vijandelijke kampen verdeelde. Vervolgens wendde bij zich naar het Christus beeld, dat achter de rechters hing, inet den uitroep «Ziedaar het gewijsde En toen het publiek ontevreden mompelde, voegde hij er aan toe »Ik vereer dien Christus wellicht meer dan zij, die in Zijn nauin moordtooneelcn aanrichten." CJémenceau besprak toen de vergeefsche stappen die bij de ministers waren gedaan, en de daad van Zola. Zola's vrijspraak zou een belangrijk feit zijn het zou beteekenen dat eindelijk de revisie was voorbereid. Door Zola's veroordeeling echter zou de smart, waaronder velen lijden, voortduren. Ten slotte eischte hij, dat de »reden van staat" in de democratie zou plaats maken voor een stelsel van vrijheid en gerechtigheid. «Bewijst ons, heeren gezworenen", aldus eindigde hij, «den onvergetelijken dienst, dat gij ons bewaart voor godsdienstoorlogen. Wij zijn de wetwij zijn de verdedigers van het leger en wij vragen u majoor Esterhazy weg te jagen uit het leger, (opschudding.) Wij heb ben in deze eeuw verschrikkelijke schokken doorstaan: vergeet dit niet! Wij verschijnen voor ugij zult verschijnen voor de geschie denis!" De advocaat-generaal Van Cassel wilde nu in den breede repliceeren. In dat geval wenschte do president echter de zitting te verdagen. Daarop bepaalde het O. M. zich tot een korte repliek, waarin het onder luidruchtige toejui chingen betoogde, dat de verdediging, na eerst het leger gesmaad te hebben, nu zich gedwon gen zag zich te verschuilen achter den kreet «Leve het leger!" Labori protesteerde in krachtige bewoordingen tegen deze aantijging. Toor cn na de uitspraak. Ilierop trok de jury zich terug om over de haar gestelde vragen te beraadslagen. Die vragen waren: lo. Is Perreux schuldig aan het feit, van binnen den tijd van drie maanden in het open haar te hebben belasterd den eersten krijgsraad van Parijs, die den 'lQden en liden Januari 1898 zitting hield, door in een blad, gedag- teekend den 13den Januari 1898, welks directeur hij is en dat hij in die qualileit heelt getee- kend, te publiceeren een artikel, getiteld «Brief aan den President de Republiek", en onderteekend «Zola"? 2o. Is Zola schuldig aan het feit van zich op hetzelfde tijdstip en ter zelfder plaatse te hebben schuldig gemaakt aan bovengenoemde misdaad De jury stemde met gesloten briefjes over deze vragen, waarna de stembriefjes verbrand werden. Toen het vonnis werd uitgesproken, onder hartstochtelijke toejuichingen van de aanwezigen, was Zola zeer kalm. Na de uitspraak riep hij uit «Het zijn kanibalen 1" Hartelijke sympathie werd Zola door ver schillende personen betuigd. De dames Labori, Zola, Fasquelle, Mirbeau, Oharpentier, mme. Séverine, Bruneau en vele anderen kwamen hem omhelzen of hem de hand drukken. Tot mme. Séverine zeide hij «Het is beter dat ik het maximum heb ge kregen." «Juist", antwoordde de bekende journaliste, «daardoor is het nog mooier". Paul Déroulède kwam mr, Labori de hand drukken met de woorden «Uw proces was verfoeilijk, maar uw pleidooi was prachtig." Eerst na lang verwijl mochten de aanwezigen het Paleis van Justitie verlaten, om wanorde lijkheden tc voorkomen. Buiten, op straat, was het woelig, vooral toen de uitspraak bekend werd. Voortdurend klonken de kreten«Leve het leger 1 Weg met de Joden Dood aan Zola 1 In het water met hemJ Zola kon ongedeerd zijn woning, die streng bewaakt werd, bereiken. Ernstige incidenten deden zich niet voor. Clcnicngde Mededeel! ngen. Sir William Harcourt heeft in een redevoering te Bury verklaard, dat lord Salisbury, die zich rekenschap geeft van de gevaren welkeGroot- Britannic omgeven, de sympathie en den steun der liberale partij verdient. De Fransche gezant te Londen heeft gisteren een conferentie gehad met lord Salisbury. De gezant der Vereenigde Staten, generaal Woodford, is door de Regentes van Spanje ten gehoore ontvangen. Hij heeft haar den dank overgebracht van president Mc. Kinley voor Harer Majesteits deelneming in het ongeluk op de Maine. Het eerste onderzoek in het wrak der Maine heeft tot resultaat gehad dat de ontploffing waarschijnlijk ontstaan is in de munitie-kamer. Op Sicilië zijn weer bloedige wanordelijkheden voorgekomen te Modica bij Catana. De gewapende macht moest tusschenheide komen, waarbij twee dooden vielen. De Times verneemt uit Peking, dat de Chineesche regeering, op aandringen van Japan, aan het Russische gouvernement gevraagd heeft of de Russische schepen na den winter Port- Arthur zullen verlaten. Het antwoord luidde, dat de schepen langer zullen blijven dan aanvankelijk werd gedacht, en dat hun vertrek overigens tegen de belangen van China en Korea zou zijn. In China beschouwt men dit antwoord als een bekentenis van de omzetting der over wintering in een permanente bezetting. De wapenspreuk van II. 31. de Koning-in. De heer C. Verster deelt ons bet volgende mede Uit een omvangrijk schrijven, dat ik van den heer J. A. Koopmans ontving, blijkt mij, dat deze heraldicus o.a. vóór het behoud van het devies «Je Maintiendrai", onder het blazoen dei- Koningin is. Hij schrijft o. a.«Willem I heeft we! ge decreteerd, dat het alleen zou worden gevoerd door mannelijke descendenten, maar niet kun nen voorzien in alle geval niet bedacht dat de troon zou kunnen worden bestegen door een prinses uit zijn Huis." Zoolang er prinsen waren of zouden zijn, lmdden de prinsessen niets te handhaven, maar nu de laatste telg van het geslacht der regee- ting aanvaardt en in alle rechten, lusten en lasten van het koningschap treedt, zal zij ook wel de leus van de voorvaderen niet ontrouw worden, dus gerust onder Haar wapen kunnen aanbrengen: Je Maintiendrai. (Tel.) Clir. Kantoorbedienden. De 3de jaarlijk«chc algemeene vergadering der Nederlandsclse Vereeniging van Christelijke kantoor- en handelsbedienden zal worden ge houden op Donderdag 3 Maart, des avonds te 8 uren, in liet gebouw Obadja, te Rotterdam. De navolgende voorstellen zullen worden be handeld a. Het hoofdbestuur stelt voor, dat amen dementen, gedaan ter algemeene vergadering, voortvloeiende uit de altlaar gevoerde digcussiën zoo de vergadering daartoe besluit, ter kennis dei' leden kunnen worden gebracht, opdat zij daarover zullen kunnen beslissen. I. De voorstellen tot wijziging der statuten, reeds ter algemeene kennis gebracht, cn mach tiging aan het hoofdbestuur tot het aanvragen der koninklijke goedkeuring op wijzigingen. c. De voorstallen van het hoofdbestuur, tot herzieuing van het huishoudelijk reglement Art. 2. De tweede alinea te doen vervallen. Art. 9 (nieuw). Maandelijks worden door het hoofdbestuur de namen der candidaat-ieden ter kennis der leden gebracht. Zoo tegen hunne toelating binnen veertien dagen geen schriftelijke bezwaren bij het hoofd bestuur zijn ingekomen, worden zij als lid der Vereeniging toegelaten, waarvan hem onmid- delijk zal worden kennis gegeven onder toe zending van de statuten, reglementen, enz. Vaststelling van het reglement voor het bureau tot plaatsing. Verkiezing van hoofdbestuursledena. van een secretaris, wegens periodiek aftreden van den heer H. B. Weyland jr. (herkiesbaar), Candi- datenH. B. Weyland jr. en D. J. de Bois te Amsterdam. h. Van een commissaris, wegens periodiek af treden van den heer L, Meesters (herkiesbaar). CandidatenL. Meesters en F. W. Schmidt, te Rotterdam, c. Van eeri vice-voorz., wegens het tusschen- tijdsch aftreden van den heer W. Swage."man. Candidaten: J. L. M. Lankester en W, de Smalen, te Amsterdam. d. Van een vice-secr,, wegens het tusschnn- tijdsch aftreden van den heer J. L. M. Lankes'.er. Candidaten: W. Swagerman en Clir. de Vries, te Amsterdam. Gisterenavond was het feest, feest in den vollen zin des woords voor de kinder-zending- ver. «het Mosterdzaadje" in het Verenigings lokaal aan de Broersvest. Het bleek dat bet bestuur goed gezien had toen het dit feest, het 24ste jaarfeest, in twee deelcn splitste. Immers het lokaal was geheel gevuld met de kinderen en de ouders. Er was groote opgewektheid, en de orde liet niets te wenscheu over. Na hel zingen \au gez. 43: 16 werd dit feestelijk samenzijn geopend met gebed door ds. Schrijver. Nadat door de kleinen een schoon lied was gezongen, hieven de grooteren aan «Alles wat adem heeft love der Heer." Gevoelvol werd dit lid gezongen. Met aandacht luisterden de kinderen toen naar ds. Schrijver, die tot hen sprak naar aanleiding van Job. 6114, daarbij er op wijzende dat ook hier de kinderen brakken hebben verzameldbrokken, maar toch 256 gulden. Van wie kwamen die Van de rijken der aarde Neen. Van de goud- of zil vermannen Neen, Uit heele en halve centen was dit bedrag verzameld. Nadat de kinderen nu eenige liederen ge zongen hadden, trad de heer G, van Asselt (oud-zendeling van Sumatra) op en sprak opge wekt over de zending eu zijn eigen arbeid in de Battaklanden, waar nu reeds 40.000 chris tenen wonen. De afgodsbeelden, door spr. mede gebracht, werden met groote verbazing en be langstelling' bezichtigd. De rede door den heer van Asselt uitge sproken werd in de diepste stilte aangehoord. Nadat de kinderen onthaald waren op ver- versehmgen wc-rd er nog eeris flink gezongen, waarna de voorzitter dank bracht aan den rpi'eker. de ouders en de kinderen, daarbij voegende een opwekking om steeds vooit te gaan op den ingeslagen weg, en de hoop uit sprekende dat liet hem gegeven moge zijn liet volgend jaar het zilveren jubilee der vereeniging te helpen vieren. Met dankgebed werd deze eerste feestviering gesloten. De kinderen, die behalve versnaperingen, kerkboekjes of fraaie boeken ontvingen, zullen zeker dezen avond nog lang in lierinneting houden. v Wie het Verkooplokaal binnentreedt, nu daar 'een expositie van veisicringsaitikelen is inge licht door de heeren Gebr. Beausar, J. J. Exler, Henri Rebers en P. J. v. d. Sman, wordt al dadelijk getroffen door bet opwekkende van die in bonte kleuren prijkende verzameling. Aan de zoldering der zaal hangen emi aantal lampions in velschillende modellen en grootten, guirlandes enz., terwijl de wanden getooid zijn met portieiten van H. M. Koningin Wilheimina, schilden met wapens en schilden met huldebe tuigingen van verschillenden aard. Dit alles wordt smaakvol afgewisseld door een groote verscheidenheid van vlaggen, oranje kwasten, draperieën enz.terwijl een prachtige collectie voorwerpen van papierstüc een niet onbelangrijke plaats innemen. Zeer fraai zijn inderdaad te noemen al die voorwerpen van papieistuc: een harnas, een Nederlandsch wapen met hermelijnen draperie, wapenschilden, por tretten der jonge Koningin met en zonder kroon, witte schilden met en zonder wapens, witte kronen, enz. enz. Voorts vindt men er W's en sterren, kroonen en ornamenten met vetglazen. En de vetghr/en zelf zijn niet alle van glas: daar zijn er bij van gelatine, die, evenals die van glas in 4 kleuren verkrijgbaar, een zeer aardig effect zullen maken. Wij hebben deze expositie nog slechts bij dag en onveilicht bezichtigd, maar wanneer lieden- en morgenavond dat alles is opgeluisterd door de veelkleurige lichten, dan zeer zeker zal de aanblik nog veel meer treilen. Wij twij felen niet of de vele bezoekers die deze expo sitie zullen komen bezichtigen, zullen dan wel in de verleiding komen om maar dadelijk hunne bestellingen op te geven. Voor hen is liet zeer gemakkelijk dat alle voorwerpen duidelijk geprijsd zijn, zoodat ieder terstond een bagrooting van kosten voor zich kan opmaken. In ons vorig nummer meldden wij dat mej. van Zon met gunstig gevolg examen had ge houden voor akte nuttige handwerkendit moest zijn voor fraaie handwerken. Hedenmorgen viel de brandersknecht A. Maagdenburg, tengevolge van een misstap bij het afslaan ran don helm, van den ketel en kwam daarbij zoo hevig met zijn linkerschouder op den steenen vloer, dat de schouder ontzet schijnt te zijn. De man is per vigilant naar zijn woning aan den Rotterdamschen Dijk gebracht, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. BURGERLIJKE STAND. Oehuwd 24 Febr. G. Robberegt, 63 jaar en J. Bijloo, 63 jaar. N. van Noortwijk, 29 jaar en J. den Held, 22 jaar. Geboren 22 Febr. Agnes, dochter van M. J. van Bcrgum en M. C. van Ekkendonk, Oosterstraat. 24 Febr. Cornelia Hermiiia Uendrika, dochter van D. van Haaften en E. J. Verbeek, Broers - veld. Sijtjé, dochter van J. Geerink en S. Schipper, Hoofdstraat. Door B. eu W. is aan den heer Johs, Voor- bach, alhier, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als brandmeester. Bij liet onderzoek der begrooting voor dit jaar werd in de 2de sectie het denkbeeld ge opperd om den erfpachtsprijs in het vervolg te verhoogen, en in de 3de sectie om van den erfpachter een bijdrage ineens te vorderen in de kosten van stratenaanleg. Tegen het laatste hebben B. en W., met het oog op de onlangs aan de gemeente'er heffing toegestane belasting «wegens gebouwde eigen dommen enz." overwegend bezwaar. Daarentegen aclilen ook B. en W. den tegen- woordigen erfpachtsprijs te lang. Een gelijke verhooging per c.A. oordeelcn zij evenwel minder geraden, weshalve zij den Raad adviseeren te besluiten 'ia, den erfpachtsprijs voor het vervolg te verhoogen met één gulden per Meter breedte aan de voorzijde vau het perceel langs de aan wezige of later aan te leggen straat. 2o. Den erfpachteprijs der gronden langs het geprojecteerde plein en den geprojecteerden Singel te stellen op 25 cer.t per c. t. verhoogd als boven aangegeven. Gp het verzoek van Jacs. Vogel, timmerman alhier, om op het aan hem in erfpacht uitge geven perceel gemeentegrond, aan den Singel, te mogen bouwen één woonhuis in plaats van twee, zooals in de erfpachtsvoorwaarden is be- paald, stellen B. en W. voor gunstig te be schikken. Door Burgemeesters en Wethouders zijn de "volgende vergunningen verleend lo. aan G. van der Knoop alhier, tot oprich ting van eene brood bakkerij aan de Nieu welaan, in liet perceel wijk S nr. 196. 2o. aan J. den Hartog alhie1", tot oprichting van eene koper- en blikslagerij in het perceel Vrouwenstceg. wijk II nr. 101. B. en W. stellen aan den Raad voor aan G. Kortland, kuiper alhier, onder zekere voor- waaiden in voortdurende erfpacht uit te geven een perceel gemeentegrond langs de noordelijke zijde van de Van Leijden Gaelstraat. Op soortgelijke verzoeken van Johs. vau den Berg Dz. en Pieter van den Berg Jz., C. van der KIeij en Jacs. Vogel stellen B. en W. voor mede gunstig te beschikken. Van Jacs. Vogel en J. van der Knaap alhier is ingekomen een verzoek om vergunning tot het maken van een uitgang naar den ioswal aan de Delltsclie vaart, en om goedkeuring van den aanleg van straten op ren stuk grond ge legen tusschen den loswal en de Werfsteeg. Daar l.et bij het betreffend adres overgelegd plan niet aan de meest eenvoudige eischen voldoet, adviseeren B. en W. tot afwijzing van het verzoek. Slechts 25 personen deden in deze maand aangifte als loonkiezer, 1 persoon meldde zich aan als exarnenkiezer en 1 als spaarbank- kiezer. Van hen, die zich in 1897 hebben aange geven als huurkiezur, deed slechts 1, tenge volge van verhuizing, opnieuw aangifte, terwijl zich 2 nieuwe huurkiezers aanmeldden. De betrekking vari 2e onderhavenmeester (jaarwedde 1'400) is door het overlijden vau den tegenwoordigen titularis, vacant. Deze week werd in enkele bladen gemeld dat door den Kerkeiaad der Gereformeerde keik besloten was de kerk B. te vergrooten. Uit information daaromtrent door ons inge wonnen blijkt, al is het kerkgebouw te klein, van vergrooting nog geen sprake is. Dr. H. IJ. Groenewegen, van Rotterdam, zal a.s. Vrijdagavond in de zaal Harmonie als spieker optreden in de vergadering van 't Nut alhier. De laatste postboot van Hellevoetsluis naar hier, is Dinsdagavond door den zwaren mist op den dam te Botlek, nabij de Oude Maas, gevaren en aldaar blijven zitten tot des morgens 4 tint', tot groot ongerief der reizigers, die natuurlijk den nacht op de boot hebben doorgebracht. Ook de post werd eerst des morgens te Rotterdam aangebracht. Ter Secretarie is met de bijlagen ter visie gelegd het verzoek van P. Maarleveld Jr., om vergunning tot oprichting van een brood- en koekbakkerij aan de Ridderstraat, in het perceel Wijk S nr. 48. Zaterdag den 5 Maart a. s. zal ten raadhuize, des namiddags ten één ure, gelegenheid worden gegeven om tegen het oprichten dier inrichting bezwaren in te brengen. Vonnissen van liet Kantongerecht tc Schiedam. Zitting van 24 Februari 1898. Wegens straatschenderij W. v. d. S. tc Schiedam, tot f2 boete subs, i dag hechtenis. F. Z. te Schiedam, tot 2maal f 15 boete subs. 1 en 3 dagen hechtenis. Wegens verwekken van nachtrumoer J. v. G., J. ST., A. P. C., allen te Vlaardingcn, ieder tot f2 boete subs. 2 dagen hechtenis. Wegens jacht-overtreding J. H. te Vlaardu.gerambacht, tot fl boete subs. 1 dag hechtenis. Wegens overtreding der spoorwegwet: D. II. te Vlaardingcn, tot f3 bccto subs. 2 dagen hechtenis. Wegens politie-overtreding J D. ÏL, C. B., G. L. II., A. G., P. B. B., alien te Schiedam, ieder tot fl boete subs. 1 dag hech tenis. A. v. d. V. te Schiedam, tot f2 boete subs. 1 dag hechtenis. Hot gerechtshof te 's-Gravenhago heeft tot een boete van f25 (bij niet betaling tc vervangen door 7 dagen hechtenis) verminderd de straf van 7 dagen gevangenis, waartoe Th. J., zonder boroop, to Schie dam door de Rotterdamsche Rechtbank was veroor deeld wegens belemmering van een handeling van politicdienaren tot opsporing, visitatie en inbeslag neming krachtens de ijkwet. Do persoon, die te Rotterdam op de tram een portefeuille mot bankbiljetten ontfutselde en deswege door de Rotterdamsche rechtbank tot 2 jaar cn 3 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft heden in hooger beroep voor het Haagsche Gerechts hof 3 jaar gekregen. Daarentegen heeft genoemd Gerechtshof tot 3 maanden verminderd de gevangenisstraf van 2 jaar, door de Rotterdamsche rechtbank opgelegd aan een der twee beklaagden wegens de mishandeling met doodelijken afloop, in de Zandstraat gepleegd op een zeeman. Het Hot heeft namelijk aangenomen dat deze bekl. zich slechts aan eenvoudige mishandeling heeft schuldig gemaakt. 1Veerhosch. Uit 'sHeer Arendskerlte deelt men aan T>e fled, het volgends mede:

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2