AFSLAG TAB KOFFIE B. J. LINDEBOOM ZONEN, MBOSKJ ASKESBOEK TAS A-DVERTENTIBN. Tweede Meisje, DIENSTBODE, Dagmeisje K.OFFIE, Prima qualiteit Sigaren. Handelsdrukwerk. uüAüli en gemberkoek, |Botervlinders, f I Maantjes,] JKoffiebroodjes, Appelbroodjes, 6 Roombroodjes, 1 Fleur du Congo, Koloniën. Handel. Uit de hand te koop, Een flink P.A.J.HEINSBROEK, H. A. HI. R0ELANTS, Lege Haven 141. - ScMeiam. TJIUAfl ONTBIJT-, SUCADEKRUID- BOTERSPRITS en B0TERBAT0NS, "W:ij n-Import-Maatschappij Onze SpacmscJw en Portugeesche Wijnen voor 1898. Post-Octavo. - 80 blz. druks. - Prijs 60 Cts. Eerste Jaargang 1897. - Prijs fl. 1.25, H. J. C. ROELMTS, Aljoh. Aan uit Kota-Radja ontvangen telegrammen wordt in de Jav. Cl. het volgende ontleend De colonne ondei bevel van den luitenant-kolonel Krull bracht den nacht van 20 op 21 dezer rustig door in de kampong Datar Tjoet en rukte den 2len 's ochtends otu 7 uur op naar Pantja (ge legen omstreeks acht kilometers ten Zuid-Westen van Reung-Reung) waarheen T. Oemar was uit geweken. Om half negen werd de colonne licht beschoten door een bende van 15 man en later vielen op grooten afstand nog enkele schoten. Om half zes in den namiddag werd Pantja bereikt, waar het bivouak betrokken werd. De bevolking was grootendeels gevlucht, doch van achtergebleven Atjehers werd vernomen, dat T. Oemer dien ochtend om zes uur naar Padang Tidji (7 Moekirns Pedir) was afgetrokken. De gezondheidstoestand der troepen was gunstig. Den volgenden ochtend om half acht rukte de colonne tot aanvaarding van den terugmarsch naar Selimoen van Pantja op naar Reung Reung, waar heen de civiele en militaire Gouverneur van uit Selimoen zich 's middags om half één met een peloton cavalerie begaf tot opneming van den stand van zaken. De colonne werd op den terugmarsch nu en dan op grooten afstand beschoten; voorbij Reung Reung, dat om half twaalf bereikt werd, geraakte de colonne in gevecht met benden van Tengkoe Beh, die zich in de mesigit Beram genesteld hadden. De vijand weid daaruit verdreven, waarbij licht gewond werd de inlandsche fuselier Artiman de steenen muren der mesigit werden met dynamiet vernield. Wegens vermoeidheid der troepen en van den daarbij behoorenden trein werd niet doorgemarcheerd van Selimoen, maar om halfvijf in den namiddag het bivouak betrokken bij Empee Tenga de civiele en militaire Gouverneur keerde met zijn peloton cavalerie naar Selimoen en den volgenden dag napv Kota-Radja terug. "Volgens berichten van hoofden uit Djantoi, die naar Selimoen kwamen, heeft de vijand op 20 dezer bij het verdrijven van de benden van T. Oemar uit Djantoi zware verliezen geleden aan onze zijde werden toen gewondniet levensgevaarlijk de Europeesche korporaal der infanterie Melanus, zwaar de Amboineesche fuseliers Paiit 6n Sabandar en licht de Amboineesche fuselier Linkong. Ramp te Amboinn. Het volgend uittreksel werd aan de Loc, ge zonden. uit een met potlood geschreven brief van een der landsdienaren te Ambon, welk schrijven (dd. Ambon 7 Jan. 's avonds) den 12en Januari met het gouvernements-stoomschip Arend te Ma kasser is aangebracht. Het was plm. 20 minuten over één gistermiddag toen de aarde golfde en schudde dat men niet kon blijven staan. Mijn vrouw was alleen thuis in de achtergalerij. Zij wilde wegloopen naar het erf naast de achtergalerij, doch werd door het vallen van een balk bijna verhinderd de bedienden kwamen haar helpen en trokken haar juist op het alleruiterste moment nog weg, zoodat zij door het vallen en door het in aanraking komen met steenen, balken, buffet, kast, enz. wel eenige flinke kneu zingen heeft opgeloopen, doch toch gelukkig gered is. Ik was op dat oogenblik op het bureau. Ik was achter een schutsel, dat één pas van de deur ver wijderd was, maar kon niet bij de deur komen. Ik lag op dat momeut met mijn schrijvers op een hoop te spartelen, onder elkander en over stoelen, schutsel enz. Naast mij viel een kolossaal groote en zware archiefkast, gevuld met veel archiefstukken, omver. De muren en daken scheurden en kraakten, dat hoeren en zien verging. Doch ein iel ijk kwamen wij er met schrammen en blauwe plekken uit te voor schijn. De ramp is ontzettend en gaat alle beschrijvin gen van vroegere aardbevingen, met weinige uitzondeiingen, te boven. Gelukkig dat er geen vloedgolf of aardspleten zón geweest. Daarvoor zijn wij echter nu het mevote bang. Vele huizen zijri ingestort en meest alle overige zoo zwaar be schadigd, dat zij onbewoonbaar zijn. Een massa inboedels zijn vernield, ook in de huizen, die zijn blijven staan. Veel putten zijn ingestort, of het water onbruikbaar. Toko's zijn ingestort en maga zijnen of bergplaatsen van levensmiddelen ook ingevallen. Meubilair is bij een ieder als het ware verbrijzeld. Wij zijn nu zoo arm als Job en zijn in bivak gelegerd op den aloon-aloon. Ons huisje is er nog vrij Soed afgekomen, doch de inboedel lag over en door elkander als bij iedereen. Gewone breede of platte kisten, die op den vloer stonden zijn omge vallen, sommige spiegels of schilderijen zijn geheel omgekeerd, met het glas naar den wand. Dit kan u eon klein idee geven van de beweging. De voorboden van den noodlottigen dag waren drukkende warmte in de laatste dagen, zware ruk- winden en gistermorgen omstreeks halfnvaalf kleine schokken hij vrij lange tusschenpoozen en regen buien daarop volgde om één uur twintig minuten de zware schok, op vele plaatsen scheuiingen in den grond makende. De beweging ging gepaard met waren regen. Mijn vrouw was met de bedienden en zoo bang, dat ze blootsvoets door den reeen naar het bureau kwam, juist op het oogenblik dat ik mij er uit had gewerkt. Alles liep zoodia mogelijk naar buiten, naar het open veld. Met mijn vrouw liep ik naar huis, maar wij konden er niet inkomen, zoodat wij evenals de andere buiten in den regen bleven staan afwachten de dingen, die komen zouden. Zoo zijn wij doornat blijven rondloopen zonder eten of drinken enz. Tegen den avond kalmeerde alles wat. In den afgeloopen nacht natuurlijk niets kunnen slapen het regende en schudde af en toe flink. De commandant van den gouvernements-stoomer ArendVan der Ham, heeft voor ons een tent van zeilen laten opslaan er, ons aan wat eten en dtin— ken geholpen. Bij het groote ongeluk zijn wij er tot op dit oogenblik nog goed afgekomen. Alle officieren en hun gezinnen zijn ongedeerd gebleven. Als er nu maar vivres komen, en vloedgolven en aardscheuringen wegblijven. Mevrouw Engelsman heeft aan den eenen arm twee breuken en aan den anderen arm een breuk met een zware kneuzing. Gelukkig is heden alles gezet en is er geen direct gevaar. Haar man (kapitein van de Camphuis) is op reis. Wij zorgen nu voor. haar en haar drie kinderen. Op de enveloppe stond geschreven »De nacht van 7 op 8 Januari goed voorbijge gaan. de Arend vertrekt straks". De Java Cl. van 25 Januari meldt: Volgens een van den resident van Amboina ontvangen telegram bepaalde de verwoesting door de aardbeving veroorzaakt zich tot Amboina en omgevingte Ceram, Saparoea en Banda werden slechts lichte schokken waargenomen, die nergens schade aanrichtten. Ter hoofdplaats hielden lichte schokken tol en met den 19den Januari aan. Bij alle takken van dienst werd het werk hervat met uilzondering van het onderwijs op de kweek school en op de tweede Europeesche schoolbeide scholen kunnen 1 Februari heropend worden, de eerste in een daartoe gebuurd gebouw. Het residentiebureau is naar een gedeelte van het residentiehuis overgebracht; voor andere bureaux zijn gebouwen gehuurd of van tijdelijke materialen samengesteld. Een deel van het park Batoegadja is voor temporair kampement afgestaan. De gouvernements-stoomer Zeemeeuw, die door den resident van Ternate ter assistentie werd ge zonden, is reeds derwaarts teruggekeerd. Hr. Ms. Koningin Emma der Nederlanden zcu den 20sten Januari vertrekken, terwijl Hr. Ms. de Ruytcr nog eenige dagen aangehouden zou worden. Levensmiddelen zijn voldoende aanwezigda mindere man heeft weinig geleden, doch de meeste Arabieren en Chineezen zijn tot den bedelstaf gebracht. De kapitalen van de kerkgenootschappen, der Arobonsche spaarbank en van vele particulieren zijn, door de verwoesting der panden, waarin zij belegd waren, geheel verloren. Met aamal dooden is na Ier gebleken 80 te be dragen, terwijl 300 personen gewond werden, waarvan vele onbeduidend. Niet de joo.te mevrouw de woduwe Harmsen, maar de oude mevrouw Harmsen is volgens het Soer. Hand. te Arabon onder een invallenden muur verpletterd geworden. De oude dame was bijna kreupel en nagenoeg blind, en is vermoedelijk in de verwarring door de medebewoners in den steek gelaten. De jonge mevrouw de weduwe Harmsen bevond zich, tijdens de ramp voorviel, te Menado. De J.-B. van 25 Januari meldt De commissie, welke zich gevormd heeft om in dit gewest giften in te zamelen ten behoeve van de slachtoffers van de ramp op Amboina, heeft heden voorloopig f 4000 telegiaphisch overgemaakt aan den resident van het geteisterde gewest. Door de loge nde Ster in het Oosten" te Batavia, is een bedrag van f 500 voor hetzelfde doel be schikbaar gesteld. Door het ondersteuningsfonds van hst Neder- landsch-Indisch Onderwijzers-genootschap is f 100 geschonken ten behoeve van de noodlijdenden bij de ramp te Amboina. BESLUITEN EN BENOEMINGEN. Civiel Departement. Benoemdtot tijdel. verv» v. d. notaris te Ban- joernas, J. van Soest E. Th. IJoung, cand.-uot.; bij den raad van toez. op der postspaarb. inNed.-Ind.: tot lid tevens voor/.,P. F. Wegener, gep. hoofdambt.; tot lid D. Groeneveld, president v. d. Javascho Bank, J. Jonker, lid v. d. Alg. Rekenk.tot tijdelijk adj.-ing. Ie kl. bij den aanleg van S.S. de civ.-ing. J. P. Textor; bij het o. 1. oud. voor Europeanen tot onderw. Ie kl. de idem 2e kl. G, Valktot idem 2e kl. de idem 3e kl. E. van Leeuwen; tot vendum. te Cheribon, de ambt. op non-activ. A. J. Bruckner; bij het B. B. op Java en Madocra tot contr. 2e kl. J. L. H. Wattendorff, ambt. op non-activ, b. d. B. O. W.tot ing. 2e kl., de waarn. ing. 3e kl. J. Witlte en de ambt. op non-act. E. J. Berg mans, tot opz. 2e kl. de ambt, op non-act. P. H. Briét en de waarn. opz. 3e kl. H. J. Regeer. Bij de ss. op Javatot stationchef 3e kl. Ph. L. Ie Cointe en J. J. Meijer; tot opz. 3c kl, de onder- opz. Ie kl. L. F. Berrety en B E. S. Brender A Brandis; tot ondcropz. Ie 1<1., de idem Sekl.A. van Kuilenburg en H. J. Kuitert; tot idein 2e kl., de idem 3e kl. C. F. Alexander en J. F. Elsinger. tot asp.-hontv. H. J. van Hasselt, bij de exploitatie der ss. op Java: tot machinist le kl, de 2e kl. E. G. Egberts; tot machinist 2ekl., de 3e kl. L. H. G. Vermaese en C. W. van Gent; tot tijd. machinist 3e kl. de tijd. leerling-mach. J. C. Huffenreuter en F, A. Verduijn Lunel; bij dq alg. rekenk. tot in comm., de 2c comm. L. P. G. Rogertot 2en comm.. de Ba comm. A. J. v. Zontot 3en comm., de klerk K. E. Le Grantot resident der Lampongsche districten, de resident van Timor en ondcrh. J. v. Wijk; b. d. post- en tel.-dienst": tot chef te Fort deKoek de comm. 2e comui. 2e klasse J. J. van Hemert to Padang; tot ebef te Ampenan, de comm. 2e Id. J van Kriekentot chef te Telokbetong, de eotnm, kl. P. Z. Keijser; tot adj.-eomm., on f50 'smaanüs te Weltevreden, P. W. Rhemrey. Herkend: wegens laugdur. dienst een jaar verlof naar Europa, aan den contr. 2e kl. F. H. J Privé- aan die der 1c kl. J. J. Fcytes. en aan den comm' bij den stationdienst De Jagereen buitel, verl. aan den notaris te Banjoemans J. van Soest. Ontslagenop verz., cerv. de klerk bij het dep v, fin. O. E. Saijers, op ver., eerv. de raadsheer in het hoog-gereebtsh. van Ned.-Ind. mr. C, 8. Buiis Balloteerv. de gewezen le klerk H. N. Scholtz en de gew. klerk P. J. Hornnng eerstgen. wegens volbrachten diensttijd. c' Militair Departement. Ontslagen: op verz. eerv. en met pens. de kapt der inf. C. J. v. Dort; op verz., weg. volbr. dienst tijd, eerv. en met pens. de majoor d. genie J. G. C Plnntenga: op verz. eerv. de 3e comm. bij hét den' van oorlog P. K. N. de Brussel Assé: op verv. we» volbr. dienstt. eerv. en met de kapitein der inf. p H. Bodemeijer. Benoemd, tot kapt.-int. de kapt. kwm. te Batavia F. J. A„ Molenaar; tot directeur derkaderschooibil het 2e depot bataljon, de le luit. der inf. W. J.de Roever Krober; tot adj. bij een der korpsen in Atieh de le luit. bij het Ge bat. F. O. Kruijt. Departement van Marine. Benoemd: b. d. gouv.-marine, tot 3n stuurman.J A. Wijchcrs en J. G. Kruijt, daartoe door het opper best. ter bescbikk. gesteld van de Ind. reg. co oj. plaatst respect, aan boord van de Reiger en de Glatih tot ln stunrm.. de ambten, op non-act. W. F. Ber men, laatstel. die betrekk. bekl. hebbende en ge plaatst aan boord van het gouv.-stoomsch. Arend.' MASTENBROEK, 24 Februari. Hooi. Prima Kampereilands- f13.a f 16.Bin- nenvelJs uit Mastenbroek, Genemuiden en Grafhorst f 10.— a f 12.—idem 2e qual. f6.— a 9.—, stroü f 12. a f 5.—, alles per 1000 t/, KG., vrijspoorof schip. Handel deze week tamelijk traag. ANTWERPEN. 24 Februari. Tarwe Tast. Amerik. fr. 22% a fr. 221/s, La Plata fr 22% a fr. N. Donau fr. 18a fr* 22 Mais prijsh. Amerik. Mixed fr. 9% a fr.La Plata fr. 101/a a fr.Odessa fr 10% afr.101/2. Petroleum vast. Loco fr. 14)/4 3 eerste mud. fr. 141/,. BERLIJN, 24 Februari. Spiritus. Loco 44.20. LONDEN, 24 Februari. 2 Tarweladingen aan de kust ten verkoop aangebo den. Aangekomen -. PARIJS, 24 Februari. Tarwe. Loopeude maand fr 29.Maart fr. 29.—, Vaart/April fr 28.80, 4 mnd. v. Maart fr. 28.70, 4 mild. van Mei fr. 27.85, kalm. Rogge. Loopende inaand fr 17.25, Maart fr. 17.50, Maart/April fr. 17.50, 4 mnd. v. Maai t fr. 17.75, 4 mnd. Tan Mei fr. 17.kalm. HAMBURG, 24 Februari. Petroleum loco 4.95, brief, dito geld. Spiritus per Febr. 22MrL/Apr. 22. Stemming: prijsh. Tarwe kalm. BUDAPEST, 24 Februari. Ainerikaansche Goederenmarkt. NEW-YORK, 24 Februari. Tarwe Febr. Maart. April. Mei. Juli. Sept. 24 Febr.100 V* 921/3 821/, 23 108 102% 94% 84'/, Febr. 24 Febr. 23 21 Ma s. Maart. April. Mei. Jnni. Juli. 3 4 36 35%361/, Bevallen van een ievenloozen ZOON, R. C. ALERS- Rozenbaad. Schiedam, 25 Februari 1898. Mevrouw K. J. VAN ERPECUM, Plantage, vraagt met Mei een flink niet beneden zestien jaar. Gevraagd terstond een nette, flinke P. G., in een net burger gezin. On- noodig zich aan te meldi-n zonder goede getuigen. Te bevragen bureau Schied. Crnt. Mevrouw HUGENHOLTZ, Hoofd straat 219, vraagt tegen April een net TWEEDE MEISJE, niet beneden 16 jaar, gewend om met kinderen om te gaan. Goede getuigen vereischte. Spreekuur 's morgens vóór 12 uur eu 's avonds na 7 uur. op den besten stand der HOOGSTRAAT geschikt voor alle affaires, loopende tot de Lange Haven, Te bevragen bjj G. VERMAES, Hoogstraat 45. 65, 60, 55 Cts en Puik smakende KOFFIE. a 40 Cts. per K K.G. Zuivere Melis-Suiker, 21 Cents. Heerlijke Java-Thee, vau af 45 Cents. Aanbevelend, Hoogstraat 78. iMEBfctMÉ vsmauaaamm uit de KoehfmbrieJi van Prinsengracht 579, Amsterdam, ESt» Heeren Winkeliers kunnen op aanvrage PRIJSCOURANT bekomen van alle soorten GRONINGJïR-KOEK er, BANI-CKT- BAKKERS-ARTIKELBN. Zuivere grondstoffen gewaarborgd. Bekroond met Gouden Medaille Brussel 1801 en Amsterdam 1895. 2 Aanbevelend, EVon uscnesuo ii het algemeen erkende lénig beate middel om Ratten en Muizen spoedig en hadeLHk zeker >te dooden zonder schadeiffS zfln voor menachen, huisdieren en ge vogelte. Pakketten 80 Cts, en 60 Cta. Te Schiedam bij D. MALTHA Gz. voorheen BODEGA DE PAARL, ROTTERDAM. overtreffen elke mededinging, zoowel in kwaliteit als in billijkheid van prezen. Roodc en Witte JPort. van af jfO.OO per flesch. Aanbevelend, 13 Zuidhlaak, Beursplein. 31. MAJITOGS. Meden is verschenen i Van het zijn nog enkele exemplaren voorhanden. Aan koopers hiervan wordt het «Jaarboekje van 1898 gratis geleverd. Februari 1898. Uitgever.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 4