SCHWEIZER&Co., Lncern, (Sckf eiz.) [Zwitsersche Zijde BUITENLAND. STADSNIEUWS. YLAARDINOËnT Ingezonden Mededeelingen is de Beste! Rechtzaken. Kerk en School. Ned. Hery. Kek». Aangenomen: Naar Nieuw-Buinen (Gr.), doof P. J. Roscam Abbing Jr., te Middelburg. Gemengd Nieuws. Algemeen ovcrelcbt. Schiedam, 20 Februari '98. Het Engelsche Lagerhuis heeft gisteren eens den toestand in Afrika onder de oogen gezien, en vooial over West-Afrika zijn wel eenige har tige woordjes gevallen. De regeering vroeg voor den kolonialen dienst in Afrika een suppletoir crediet aan, o. a. noo- dig voor het organiseeren eener politiemacht in West-Afrika, waar Engeland zijn koloniën uit breidt. Dit ontlokte den heer I abouchère de opmer king, dat het toch moeilijk aanging een besluit te nemen over een vermeerdering der tegen Frankrijk te gebruiken strijdmacht, terwijl de onderhandelingen met de Fransclie regeering nog aan den gang waren. Ilij achtte een eon- eiliante houding jegens Frankrijk in West-Afrika gevvenscht. Dillon protesteerde tegen het voorlezen der onrustwekkenke telegrammen uit West-Afrika, waardoor in Groot-Britannië de gemoederen opgewonden zijn en in Frankrijk verbittering is gewekt. De staatssecretaris van koloniën, de heer Chamberlain, achtte den tijd nog niet gekomen om reeds volledige opheldering te geven om trent de nog voortdurende onderhandelingen met Frankrijk. Met Frankrijk is overeengekomen, niets open baar te maken zoolang de besprekingen niet zjjn afgeloopen. De minister hoopte intusschen wel. dat een vriendschappelijk en bevredigend resultaat zou worden verkregen. Daarop zette de heer Chamberlain den toe stand aan den Niger uiteen. Bij de begrenzing der wederzijdsche bezit tingen langs de lijn Say-Barna (bij hetTschad- meer) hadden zich geen moeilijkheden voorge daan wel bij de grenscpiaestie westelijk van den Niger. Tot voor korten tijd had men zich weinig moeite gegeven om van de koloniën aan de vvestsust van Afrika uit handel te drijven met het binnenland. Eerst voor eenige jaren bad het voorbeeld van andere landen hem voor het vraagstuk gesteld, in de Britsche koloniën zelf den geheelen handel met het binnenland te regelen. De Engelsche politiek had steeds beoogd, invloedssferen te scheppen, waar de handel zich gaandeweg zou kunnen uitbreiden. Maar andere landen hadden door militaire expedities de Britsche invloedssferen aangetast. Het gevolg daarvan was geweest, dat Sierra Leona en Gambia van hun verbinding met het binnenland waren beroofd, en wanneer dat zoo voortging, dan zouden Lagos en de Goud kust op dezelfde wijze beklemd geraken. Daardoor werd Engeland gedwongen met meer spoed vooruit te gaan dan het aanvan kelijk van plan is. Het was genoodzaakt troepen aan de grens te plaatsen om zijn verkregen rechten te hand haven, en het was noodig een politie-macht te organiseeren, waarvoor ook het aangevraagde crediet voor een deel zou dienen. De minister verklaarde dat de regeering in deze quaestie één van zin was, en dat zij het land achter zich had. Een conciliante houding is wenschelijk jegens Frankrijk; maar ander zijds mag geen inbreuk op England's ernstige belangen worden toegestaan. Laboucbère's voorstel om het gevraagde cre diet niet te verleenen werd door het Huis met 234 tegen 34 stemmen verworpen. Op een vraag van generaal Russel of het waar was, dat de Britsche regeering alle Engel sche agenten en troepen bevolen had uit het neutrale gebied in West-Afrika terug te trekken, antwoordde Chamberlain dat deze vraag ver moedelijk betrekking had op het achterland van de Goudkust. In 1888 was tusschen de Duitsche en de Britsche regeering overeengekomen dit achter land als neutraal gebied te beschouwen, en beide staten hadden zich verbonden daar geen pogingen te doen om protectoraten of invloeds sferen- te vestigen. De Engelsche troepen waren teruggeroepen, omdat de Duitsche regeering verzekerd bad bevelen te hebben gegeven voor den terugtocht der Duitsche troepen, die zich in de neutrale zone mochten bevinden. In het Hoogerhuis deed lord Salisbury voor lezing van een telegram van den Britschen gezant te Parijs, meldende dat da Fransche minister Hanotaux de reeds gegeven verzekerin gen had vernieuwd, dat geen Fransche troep noch op Angurgu noch op Sokoto is aangerukt, en dat geen Fransche expeditie naar die streek is gezonden. Het Lagerhuis heeft zich ook nog even bezig gehouden met China en met Abessinië. De heer Curzon deelde mede, dat de perma nente onderstaatssecretaris nota had genomen van de belofte der Russische regeering betref fende de openstelling der haven Poit-Arthur. Graaf Murawieff, de minister van buiten- landsche zaken van Rusland, had zijn groote verbazing te kennen gegeven over de opwinding, die in Engeland door de jongste gebeurtenissen in China was ontstaan, daar de Russische en de Engelsche belangen in ernst niet tegenover elkaar stonden. Verscheiden staatslieden dit had de Rus sische minister doen opmerken hadden het zeer wel bestaanbaar geacht, dat Rusland een uitgangspunt voor zijn handel had aan de Noor delijke kust van den Stillen Oceaan. Sir Charles üilke was niet tevreden over En- geland's verhouding lot Abessynië, Hij wenschte te protesteemi tegen het met den Negus afge sloten tractaat en stelde daarom voor 100 p st. te schrappen op het suppletoir budget voorde diplomatie. De heer Cur/on bestreed de opvatting als zou Engeland het in Abessynië hebben afge legd tegenover andere Staten. Hij kende alleen uit de dagbladen den afstand van grondgebied aan zekere andere mogendheden. Met 101 tegen 70 stemmen werd daarop Dilke's amendement verworpen. De onderhandelingen omtrent een aan Grie kenland te verstrekken leening zijn thans door bemiddeling van Rusland, Frankrijk en Enge land tot een goed einde gebracht. Het leeningssyndicaat verschaft Griekenland 4 milüoen pond sterling onder garantie dei- drie mogendheden, en bovendien 25 millioen francs zonder garantie. De x*est der leening die in totaal 165 mil lioen francs zal beloopen, wordt gedekt dooi de Grieksche banken, die de vlottende goud- leeriing, ontstaan door de verschillende voor schotten die zij bij ver-chillende omstandigheden de regeering hebben gegeven, afbetaald krijgen in schuldbrieven der nieuwe leening. Het gegarandeerde deel der leening zal 3 p.Ct. rendeeren en bijna a pari worden uitge- ge\ envan het ongegarandeerde deel zal de emissie-koers wat hooger zijn. In politieke kringen verwacht men dat deze plannen zonder moeilijkheden zullen worden aangenomen. Ook hierover heeft lord Salisbury eenige in lichtingen gegeven aan de Lords. De eerste-minister deelde mede, dat Engeland, Frankrijk en Rusland het in principe eens zijn over het garandeeren van een belangrijk deel der Grieksche leening. De minister meende dat, eenmaal de bijzonderheden geregeld zijnde, de schadeloosstelling zou worden betaald en Turkije, overeenkomstig de verdragen, Thessalië zou ontruimen, zoodra de regeling der leening voor het betalen der oorlogsschatting officieel zou worden bekend gemaakt. w ïEr bestaat geen Dereyfus-, Esterhazy- of Zo!a-zaak meer", zeide de minister-president Méline Donderdag in de Fransche Kamer, en de vertegenwoordigers des volks stemc'en voor het meerendeel in met die struisvogelpolitiek der regeering. Maar de feiten logenstraffen deze ministe- rieele bewering. In de eerste plaats toch bestaat de zaak- Zola nog altijd. De Aurora heeft officieel medegedeeld, dat Zola de verklaring, dat hijL in cassatie gaat, heeft geteekend. En ook de zaak-Dreyfus zal niet zoo gemak kelijk zijn dood te zwijgen. De Franco, die vroeger sterk heeft geijverd voor het bondgenootschap met Rusland en sedert nog altijd -zich verheugt in het bezit van gewicht'ge connecties, weet te vertellen waarom de regeering zich gedwongen zag over de ge- heele zaak-Dreyfus het zwijgen te bewaren en Esterhazy te redden. Volgens de Franca was Esterhazy, voordat het Franco-Russische Verbond tot stand kwam, een der ijverigste geheime agenten van Rusland in Frankrijk en leverde hij aan de tegenwoor dige Russische vrienden de militaire docu menten, die dezen verlangden te bezitten. Dat weet de minister Hanotaux," zegt het blad, »en bij moet Esterhazy door den minister van oorlog laten beschermen." De France is evenzoo te weten gekomen, hoe het eigenlijk gesteld is met het briefje 3)Ccttc canaille de D rDzou niet beteekenen Dreyfus, maar er wordt mee bedoeld een groote restaurateur in den omtrek der Madeleine te Parijs, waar schijnlijk dus Duranddie door Boulanger beroemd is geworden. Bij dezen D moet de militaire attaché in het krijt hebben gestaan, en het beruchte postcriptum zou daarop alleen betrekking hebben. sLaat Hanotaux dit eens tegenspreken, als hij kan," zegt het blad uitdagend. De regeering gaat intusschen door met haar bestraffende maatregelen. Kolonel Picquard is. overeenkomstig het advies van den raad van onderzoek, uit den dienst ontslagen, zonder recht op pensioenhij is niet gerechtigd, zooals eervol ontslagen offi cieren, de uniform te dragen. Met Zola hebben de bladen, die tegen Drey fus gekant zijn, nog niet afgedaan. Zij zeggen, dat de kanselerïj van het Legioen van Eer zich nog met hem zal bezig houden, en achten het mogelijk dat hij kortweg uit de lijst der dra gers van het Legioen wordt geschrapt. Wat de maatregelen betreft, die de regee ring tegen de pers denkt te nemen, daarover maken de radicale bladen zich weinig zorg. Zij zeggen, dat de stemmingen in de kamer zitting van Donderdag bewezen hebben, dat de afgevaardigden op het oogenblijkalleen denken aan de aanstaande algemeene verkiezingen daardoor zijn zij blind voor de gevaren, die de republiek en de vrijheid bedreigen. Dat inderdaad groot gevaar bestaat voor een heerschappij van den sabel, blijkt duidelijk uit de volgende feiten, die zich in de laatste dagen van het proces-Zola hebben voorgedaan. Een officier van den generalen staf heeft Woensdag aan een advocaat verzocht aan een zoo groot mogelijk aantal officieren toegang te verschaffen tot de gereciitszaal, opdat zij een betooging konden houden ten gunste van den adv ocaat-generaal. De brief, die dit verzoek behelsde, geraakte toevallig in handen van een advocaat, die be vriend is met mr, Demange, en deze wist te bereiken, dat bet eigenaardige verzoek van den officier ter kennis werd gebracht van den minister van justitie. Een ander feit is nog sprekender. Toen Dinsdag het publiek op een oogenblik den advocaat Labori geestdriftig toejuichte, sprong een officie--, kapitein de Ries-el, boven op een hank en riep in woede uit: »Dcn eerste, die aplaudis-eert, doorsteek ik." Men zeide, dat die officier voor die bedrei ging een arrest van 30 dagen had gekregen; maar later werd dit tegengesproken! Niet onvermeld mag nog blijven, dat de jury met algemeene stemmen Zola schuldig heeft verklaard. Over het niet aannemen van verzachtende omstandigheden, bestond daarentegen geen een stemmigheid. Gemengde MededeeSSrsgen. Joseph Fabre beeft aan den Franschen Se naat geschreven, dat hij zijn interpellatie over de zaak-Zola intrekt. De verklaring van den minister-president in de Kamer heeft hem voldaan. De Zwitsersche Bondsraad heeft de wet tot naasting der spoorwegen afgekondigd. Zij treedt onmiddellijk in werking. De hoofdrechter der Kaapkolonie, sir Henry de A'Illiers, verklaart in een schrijven aan de bladen te Capetown, dat de Transvaalsche regeering goed gedaan heeft met den hoofd rechter Kotzé te ontslaan. Sir Ilenry meent, dat de leden van het Hoog gerechtshof hun ontslag behooren te nemen indien zij niet tevreden zijn met de wetten, die de Volksraad aanneemt. De veranderingen in het beheer der Charte red Company zijn thans door de Engelsche regeering gepubliceerd. De maatschappij blijft Zuid-Rhotlesië be sturen, onder streng toezicht echter der rijks- regeering. Over Noord-Rhodesië zal later worden be slist. Te 's-Gravenhage is gedaagd voor het examen nuttige handwerken mej. W. II. Noordijk, alhier. f Gisterenavond was het de laatste maal dat de tentoonstelling van versieringsartikelen ge opend was. Zij behoort dus thans weder tot de geschiedenis. Maar in haar kort bestaan is zij niet onopgemerkt gepasseerd. De pxposanten zeiven zuilen niet vermoed hebben, dat hunne expositie zulk een toeloop zou hebben. Bijna van het openingsuur af tot ver over het vastgestelde sluitingsuur was het verkooplokaal gevuld, in den letterlijken zin van het wool* met de toeschouweis die slechts schuivend de zaal konden rondgaan, om hier en daar meer in het bijzonder eenig artikel in oogensehouvr te nemen. Eu zij allen zullen bet wel met ons eens zijn dat de Schiedammers waarlijk niet naar eldeis behoeven te gaan om voor het kronings feest benoodigde artikelen aan te koopen. Reeds bij ons vorig overzicht gaven wij een korte beschrijving van wat er al geëxposeerd was en spraken toen de verwachting uit, dat met den avond, wanneer de zaal verlicht zou zijn met de vele illuminatielichten, zij een effect vol gezicht zou opleveren. Die verwachting is niet teleurgesteldde bezoekers hebben er zich van kunnen over tuigen. Maar, vergissen wij ons niet, dan heeft reeds nu deze tentoonstelling voor de exposanten practiscb n»t opgeleverd. Menige levering is op die beide avonden reeds opgedragen en wij wenschen den expo santen toe, dat die nog door zeer vele zullen gevolgd worden. In de Plantage kan men sedert eenigen tijd een aantal arbeiders aan het werk zien. Zij veilen boomen, zij halen heesters uit den grond, zij scheren de schoone Plantage in het midden vlak. Voor de fontein is dat alles, hoorden wq zeggen. Dat moet ons dan maar bevredigen met het wegnemen van zoo menig aardige groep boom en struik. Het is anders wel hard die groene vrienden meedoogenloos te zien om hakken. Als de fontein nu maar een fraai kunstwerk wordt zijn wij een beetje tevreden gesteld men zorge er voor geen smakeloos, popperig ding te doen verrijzen. Gisterenavond waren aan de vischmarkt aan gevoerd een partij schol, tong, griet en tarbot de prijzen waren voor een koop griet en tarbot f 1.25, en tong f2.35, schol van f0.35 tot f0.92V2 alles per koop. Hedenmorgen waren aangevoerd 3 manden schol, 1 kabeljauw en een party snoek, baars en voornde pryzen waren voor schol van f 0.30 tot f 0.47l/s, 1 kabeljauw f 1.55, snoek f 0.7254, baars f0.50, voorn van f0,15 tot f 0,57 4; alles per koop. BURGERLIJKE STAND. Geboren 24 Febr. Cornelia, dochter van M. Wester- veld en M. E, Kersten, Proveniershuig, Leendert Cornelis en Marrigjp, kinderen van A. Visser en G, Dekker, Buitenhavenweg. Neeltje, dochter van J. Brinkman enC. Buijte- laar, Singel. 25 Febr. Wilhelmus Johannes Jacobus, zoon van P. M. van Buytenen en J. E. Koevermans Nieuwe Haven Wihelmus Johannes Marie' zoon van P. G. van der Horst en W. M. Suyker! Frankestraat. Gerardus ïohannes, zoon van H. Groene wegen en M. Heemskerk, Hoogstraat. Johanna Liduina, dochter van P. v. d. Bos en M. M. Duimel, Hoofdstraat. Maria Catharina, dochter van J. v. d. Kraan en M. v. d. Lely, Leliestraat. Overleden s 24 Febr. Tona Beekman, 6 maanden, Haga- slraat. 25 Febr. Leo, zoon van G. Alers en R. C. Rozenraad, Hoogstraat. Cornelis Munnik 00 jaar 9 maanden, Siugel. Maraaretha Catharina van Yeghel, 64 jaar 6 maanden, Verbrande Erven. Jan van der Gaauw, 3i jaar. Solde 26 Febr. Johanna Antonia van Willemen, 29 jaar II maanden, Buitenhavenweg, Van de fabriek sHollandia" alhier wapperde heden de vadeHand-che vlag op den schoorsteen omdat er vandaag voor 't eerst 100,000 liter melk is verwerkt over de drie fabrieken, waar van 50,000 liter alleen hier. Woensdag, 2 Maart, zal des avonds om 8 uur de heer Wouda van Oranjewoud in de keik aan de Kuiperstraat mededeelingen doen aangaande den toestand van Frieslands Zuid- Oo-thoek. Men zal dan belangrijke dingen ver nemen kunnen. Niemand verzunne de gelegen heid, om in kennis te komen met den zeer treurigen toestand van de verarmde bevolking in dat deel van ons vaderland. Woensdagavond hebben twee jeugdige meisjes uit Vlaardinger-Ambacht bij den winkelier L. de Snaijer in de Eendrachtstraat alhier, kaas ge stolen en zich daarmee uit de voeten gemaakt. De vrouw van den winkelier bemerkte het, doch kon de dieveggen niet achterhalen. Eenige oogenblïkken latei ontmoette zijn één der meisjes op de biug en bracht haar naar't bureau vau politie, waar tegen beide meisjes proces-verbaal werd opgemaakt. BURGERLIJKE STAND. Geboren s 24 Febr. Adriana, dochter var. A. Schilder en M. van den Borden, Buitenhaven. 25 Febr. Dirk, zoon van D. van Dorp en T. van der KransHofjesstraat. AnnaWille- mina, dochter van G. Schippers en A. E'ygen- naam, Callenlurgstraat. a 30 cis. per regel. Vraagt Stalen van onze Nouveautés in zwart, wit of gekleurd, van 35 ets. tot ƒ12.50 per Meter. Specialiteit: Nieuwste Zfjdeastoffcn voor Damcstellctjes. Directe verkoop aan Particulieren, J; Wij zenden de gekozen Zijdenstoffen franco en vrij van inkomende rechten in huis, in elke gewenschte hoeveelheid. 1 SEIDENSTOFF-EXPORT. Do Haagsche rechtbank heeft heden do vraag, of het portret van H. Af. de Koningin in den zin der Aferkcnwet als een fabrieks- cn handelsmerk is te beschouwen, ontkennend beantwoord en das beslist dat het is een zoogenaamd vrij-merk. j jjmjxjL-uuJiuj—j— Ga R. Eebken. Beroepen: Te Baarland, (Z.-Rev.), H. Buurman, te Afeliskerke (Waleh.) Te Molenaarsgraaf en Brandwijk, J. H. Koers, te Koekengen. Bedankt: Voor Winsnrn c. a. (Pr.), door Joh. S. Langen, te Oldebroek. VoorUIsum (Gr. Benfcb Vijfhuizen, Vinkeveen en Zttidwolde (Drente), K. Bakker, cand. te Bunschoten. Hooqee Onderwijs. TJtrccht. Tot semi-arts bevorderd: G. H. Cramer. Tot arts bevorderd: AI. J. Kijkmans, Leiden. Bevorderd tot arts: P. C. Dijkgraaf. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap op Stellingen, de heer Jac. van Rood, geboren te Hilversum. Minnenijd. Te Norrent-Fontes by Lens (Frankrijk) heeft een jong dienstmeisje uit minnenijd een moord-

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2