BINNENLAND. STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. Gemengde Vfededeclingen. In de begrootingscommissie van den Duitsehen Rijksdag verklaarde admiraal Tirpitz, dat de vlootwet voor de regeeringen onaannemelijk is, indien niet de aanbouw der door den Bonds raad en den Rijksdag noodig geachte schepen binnen den daarvoor door de regeeringen mo gelijk geachten tijd bij de wet worde verzekerd, en de noodig geachte vloot in een voor den oorlog bruikbaren toestand onderhouden wordt. Admiraal Tirpitz verklaarde zich bereid even tueel ook de veranderde lezing, maar die toch aan het genoemde doel beantwoordt, bij den Bondsraad te verdedigen. Bij de behandeling der begrooting van onder wijs heeft de minister Rambaud in de Fransche Kamer een kleine nederlaag geleden. Een door hem bestreden amendement werd met 253 tegen 231 stemmen aangenomen. De minister-president van Oostenrijk von Gautseh heeft zich ook alweer de Tsechen tot vijanden gemaakt. Men verwacht dat hij zal aftreden om door graaf Franz Thun te worden vervangen. Anderen meenen echter, dat hij zonder parle ment, krachtens art. 44 der Grondwet, het bewind zal blijven voeren. Baron Banffy heeft bij de Hongaarsche Ka mer een door den Koning goedgekeurd ontwerp ingediend om den llden April, den gedenkdag der Hongaarsche constitutioneele wetgeving van 1848, tot een naüonalen gedenkdag temaken. Graaf Apponyi keurde militaire maatregelen tegen de socialistische woelingen goed. Hij wenschte niet het socialisme als theorie te be strijden, maar wel de bedreiging met geweld van leven, vermogen en eigendom der burgers. Het besluit tot ontbinding der Cortez is Zaterdag door de Regentes van Spanje onder teekend. De regeering heeft generaal Augusti benoemd tot opvolger van generaal Primo Riveira als gouverneur der Philippijnen. Te Salamanca hebben 3000 personen Zater dag door de straat loopen roepen om brood en werk. De prefect en de maire spoorden tot kalmte aan en beloofden werk te zullen verschaffen. Het spoorwegstation werd bestormd en een aantal zakken graan opengescheurd. De Times verneemt uit Konstantinopel dat aan de gezanten van Turkije bij de mogend heden een circulaire is verzonden, hun be velende, met het oog op den wanhopigen toestand der Muzelmannen op Kreta, de regeeringen waarbij zij geaccrediteerd zijn, te verzoeken aan die ellende een einde te maken door de invoering der door den Sultan goedgekeurde autonomie. De benoeming van den door Duitschland ge- wraakten tao-tai van Yien-Tscheou is, naar het Berl. Tagebl. uit Peking verneemt, ingetrokken. Een keizerlijk decreet maant de Chineesche bevolking van Kiautschau aan tot rust en eer biediging der verdragen en der vreemde gods diensten. Rusland staat er op, dat aan de Russische militaire ambtenaren in het Chineesche leger ruime volmachten worden gegeven. China aar zelt echter dien wensch in te willigen. Volgens de Daily Chronicle zou de consul- generaal der Zuid-Afrikaansche republiek te Londen, de heer Montagu White, aangewezen zijn tot opvolger van dr. Leyds als staats secretaris der Republiek. De benoeming zou evenwel nog niet bekrachtigd zyn door den Volksraad, Naar uit Kaapstad wordt bericht, verwacht men in Mashonaland nieuwe onlusten. Uit de gevangenis van Salisbury zijn eergisteravond 51 inlanders ontsnapt, die wegens moord in hechtenis waren genomen en in de gevangenis hun proces afwachtten. Inhnldlglngsfeesfen. Brj de Commissie voor de inhuldigings feesten te Amsterdam zal een voorstel inkomen om op den dag dat de Koningin de feesten achter het Rijksmuseum bezoekt, duizenden post duiven los te laten, die uit de verschillende plaatsen van ons land daartoe zullen worden bijeengebracht. Men schat dat 5 a 6000 duiven daarvoor beschikbaar zouden zijn. lu het buiten land heeft een dergelijke loslating, o.a. in 1897 bij de onthulling van het standbeeld van Wil helm I te Coblenz, veel succes gehad. Door de studenten-weerbaarheidsvereenigin- gen hier te lande is het besluit genomen aan H.M. de Koningin ter gelegenheid van de inhul digingsfeesten in September a. s. een eerewacht aan te bieden. Door de vereeniging Delftsche Weerbaar heid is aan de leden van het D. S. C. een oproeping gedaan om met het oog op dat doel tot de Vereeniging toe te treden. Atjeh. De familie Schoenmaker te Haarlem heeft van de Regeering bericht ontvangen, dat bij haar van het overlijden van den luitenant Schoenmaker op Atjeh niets bekend was. Koninklijk Instituut voor de Taal-, Land- en Volkenkunde van Sederlandsclt-Indië. Zaterdagmiddag werd te 's-Gravenhage de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden, onder voorzitterschap van mr. T. II. der Kinderen. Uit het door den secretaris, den heer E. B, Kielstra, voorgelezen jaarverslag blijkt, dat het aantal leden eenigszins is toegenomen en thans 566 bedraagt. Een woord van hulde werd ge bracht aan de nagedachtenis der overleden gewone en buitenlandbche leden. Het getal der- laatster, bedraagt thans 31. De verdienstelijke commissaris van het Insti tuut te Batavia, dr. J. L. A. Bramles, vertrok met verlof naar Europa en werd vervangen door dr. Ph. S. van Ronkel. Door het Instituut werden in 1897 uitge geven een uit ethnographisch en taalkundig oogpunt belangrijk werk van de zendeling H. Hendriks, over het Burusch van Mazarète, be- bevens twee deelen Bijdragen, die zich grooten- deels bewogen op historisch gebied het laatst verschenen deel bestond uit het eerste gedeelte der door den heer W. P. Groeneveldt samen gestelde geschiedenis van De Nederlanders in China en werd ook afzonderlijk in den handel gebracht. De Bijdragen van 1898 zullen vermoedelijk weder grootendeels betrekking hebben op de geschiedenis van den Indischen archipel. Aan den heer J. F. Niermeyer werd eene bij drage van f300 toegezegd voor het geval hij een reis naar Java mocht ondernemen in het belang der goede nieuwe bewerking van het geographische gedeelte van Veth's Java. De werkzaamheden, met steun van het De partement van Koloniën verricht in het India Office te Londen, werden voortgezetde kaar ten- verzameling van het Instituut werd door den lieer G. P.Roufïaernauwkeuriggeïnventariseerd; de catalogus is nog in bewerking. De financieele toestand kan gunstig geacht worden: behalve de waarde van het gebouw, de bibliotheek en in den ventaris, bezit het Instituut nog 119648.17. Vooruitgang in dit opzicht blijft echter noodig, nu telken jare, door de steeds toe nemende uitbreiding der bibliotheek, het oogen- blik genaderd wordt waarop verhuizing naar een ruimer gebouw bepaald noodzakelijk wezen zal, en die verhuizing tot belangrijke uitgaven zal leiden. Ook daarom blijft de toetreding als lid gewenscht van allen, Ore belang stellen in Indië en in de Indologische wetenschappen. Op voorstel van het bestuur wordt besloten, het door het Instituut uitgegeven werk Minang- kabansch Maleische Spraakkunst, door .1. L. van der Toorn, voor de leden beschikbaar te stellen voor de helft van den boekhandelsprijs. In plaats van de aftredende, niet dadelijk her kiesbare bestuursleden mr. C. Pijnacker Hordijk, prof. mr. P. A. van der Lith en W. P. Groene veldt, worden met groote meerderheid gekozen de Staatsraad nor. J. E. Henny en de lioogleeraren dr. A, C. Yreede en dr. J. J. M de Groot. De vergadering benoemde een aantal leden in Nederland en Indië. Mr. A. van Naamen van Eemnes. Gisteren vierde de voorzitter der Eerste Kamer zijn 70sten ver-jaardag. De Zwolsche Ct., herinnert daarbij aan het werkzame leven van den jubilaris. »De heer Van Naamen van Eemnes heeft 35 jaar zitting in de colleges, die de gemeente Zwolle, de provincie Overijsel of het land ver tegenwoordigen, Hij werd in 1863 tot lid van den gemeenteraad gekozen. In 1865 koos Zwolle hem tot lid der Provinciale Staten van Overijsel, terwijl hy in 1866 lid werd der Tweede Kamer. Nadat hij in 1880 door de Staten naar de Eerste Kamer was afgevaardigd werd hij in 1889 door den Koning tot voorzitter benoemd, welke benoeming sedert bij iedere zitting door de Regentes werd hernieuwd. »Als voorzitter der Eerste Kamer heeft de heer Van Naamen van Eemnes bij hoogst be langrijke gebeurtenissen de vereenigde zitting der Staten-Generaal gepresideerd, eerst by de ziekte des KoDings, later by het optreden der Regentes, en altyd wist hy het juiste woord te kiezen op het gewichtige oogenblik. Eerlang -, "iet wederom zijn taak zijn bij de inhuldiging van Koningin Wiiheimina namens de Staten- Generaal op te treden. »AI den tyd dat de heer v. N. onder ons heeft verkeerd, heeft hij zich onderscheiden door toewijding aan de algemeene zaak. Waar hij kon, stelde hij zijn tijd en zijn kennis beschik baar en wist hy de eer van het kapitaal hoog te houden. Voor nuttige ondernemingen doet men nooit te vergeefs een beroep op zijn medewerking, en zijn weldadigheidszin is allen bekend. >Zal de heer V. N. op zyn 70sten verjaar dag algemeen den wensch vernemen, dat zijn leven nog lang gespaard moge blijven, daarbij zulten zeker velen de hoop uiten, dat hij nog lang kracht en lust behoude vooral met het oog op de aanstaande troonsbestijging van onze jeugdige Koningin om een plaats te blyven innemen onder de raadslieden der Kroon." Provinciale Staten van Zuid-Holland. De sluis te Bo de graven. Door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is ter behandeling in de aanstaande buitenge wone vergadering der Provinciale Staten aan dezen aangeboden een adres van Dijkgraaf en Hoogheemraden van het Groot-Waterschap van Woerden, om provinciale subsidie ten behoeve eener vernieuwing, tevens verruiming, van de sluis in den Rijn te Bodegraven. Gedeputeerde Staten praeadviseeren op dit adres eene afwij zende beschikking te nemen, daar de geldelijke ondersteuning, die de localiteit toezegt Zoó luttel ij, dat men moeilijk kan aannemen dat bij deze V rbetering een groot locaal belang is betrokken. Zuiderzee. Zaterdagavond trad in een vergadering van het »Ned. Werklieden-Verbond" te Hilversum als spreker op de lieer A. A. Beekman, van Schiedam met het onderwerp: sliet Zuiderzee- vraagstuk." De vergadering nam de volgende motie aan. »De vergadering, gehouden te Hilversum den 26en Februari 1898, gehoord den heer A. A. Beekman over de afsluiting en drooglegging der Zuiderzee, spreekt als hare meening uit, dat de uitvoering van dit werk groote volksbelangen zou bevorderen en verzoekt Zijne Excellentie eerbiedig, dat de regeering de Zuiderzee-zaak ter hand neme en een desbetreffend wetsontwerp ten spoedigste indiene bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal." ZaakHoogerlinis. Volgens de Sociaal Democraat schijnt de instructie iegen Haitsnia (door mr. Troelstra beschuldigd van meineed in de zaak der gebroe ders Hoogerhuis) geëindigd te zijn. Ook de moeder en de zuster der Hoogerhuizen zijn gehoord. Mr. Troelstra zegt in de Soc.-Dem. weinig hoop te hebben op een gunstige be schikking der rechtbank. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot ver tegenwoordiger der regeering in de Commission penitentiaire internationale, mr. J. Simon van der Aa, referendaris bij het departement van justitie, belast met de inspectie der gevangenissen, rijkswerkinrichtingen en rijksopvoedingsgestich ten. Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 90 jaren overleden de heer P. Zellner, oud- adsistent-resident in Nederi.-Indië. Statistiek. f Over liet jaar 1897 bedroeg het aantal aan het Postkantoor alhier ontvangen brieven 361270 Ti briefkaarten 273754 drukwerken en monsters '19914 Het bedrag der verkochte post-en frankeer zegels, briefkaarten enz. is f63078.OOK. Aan postwissels werd verzonden een bedrag van f 237,762.81 Va en uitbetaald een bedrag van f 754,667.75'/r. Er werden ontvangen 8334 stuks aauge- teekende brieven, waarvan 2181 met een aan gegeven waarde van f 675,549.73Vs. Ter invordering werden aangeboden-29114 stuks quitantiën tot een bedt-, van f376,097.8375, waarvan werden geweigerd 3677 stuks tot een bedrag van f 43,866 36'/2. Ter verzending werden aangeboden a. 685 stuks postpakketten, voor het buiten land bestemd. h, 100988 stuks postpakketten, voor bet bin nenland bestemd- Hiervan waren 61 stuks met aangegeven waarde tot een bedrag van f 7469. en 1706 stuks met verrekening tot een bedrag van f 4225.11%. Iu omloop waren 1863 spaarbankboekjes. 2966 inlagen zijn geschied tot een bedrag van (76191.03. 867 terugbetalingen vonden plaats tot een bedrag van f 56565.57. Op de banen van sMusis Sacrum" zal den 17n April a. s. een corps wedstrijd plaats hebben, welke gehouden zal worden door den Algemeenen Neder landschen Kegelbond. Na afloop daarvan zullen er nog wedstrijden plaats hebben op vrije baan en op couvert baan. Bovendien bestaat er zyn wij wel inge licht nog plan om te houden een schiet wedstrijd met fiobertgeweren en een biljart- concours, waarvoor dan de pryzen tydig zouden worden geëxposeerd in de nieuwe zaal van sMusis Sacrum". i Een belangrijk punt onzer stad, de Hoogstraat ftegenover den Korten Dam, is, vergeleken bij vroeger, er aanmerkelijk op vooruitgegaan. Het ouderwetsche pand, waarin vroeger een zaak in koloniale waren was gevestigd, heeft plaats gemaakt voor een nieuwmodisch perceel, waarheen de Gezs. Hosman haar zaak in mode artikelen hebben overgebracht. De nieuwe winkel ziet er in één woord keurig uit. Alle lof verdient de goede smaak van hen, die met deftigen eenvoud den winkel tot een lust der oogen hebben gemaakt. Door een met zorg gearrangeerde etalage hebben de eigenaressen der zaak bovendien weten te bewerken, dat Zaterdagavond bij de opening een dichte drom van voorbijgangers voortdurend zich voor den nieuwen winkel verdrong. Ook voor den vervolge moge dit zoo blijven. Zaterdagmiddag had een ernstig ongeluk plaats ten huize van C. Koorengevel, wonende aan den Singel. Een 7-jarig meisje had de kachel opgepookt geheel op eigen gezag en keerde zich daarop om, waarbij zij het ongeluk had met den gloeienden pook het oog te treffen van haar zusje van 14 maanden dat in de nabyheid op den grond zat. Op raad van dr. Janssen is de vader onmid dellijk met zijn kind naar dr. Moll te Rotter dam gegaan die het oog verbond, maar toen zeer weinig hoop op beterschap gaf. Heden morgen weder daarheen gegaan, mochten de ouders tot hun blijdschap vernemen, dat er nog hoop schijnt te bestaan dat het oog niet voor goed blind is. Hedenmiddag te ongeveer 1 uur zou een in «kennelijke» staat" verkeerend persoon op de Raam door de politie worden gearresteerd, waarbij echter een der «vrienden" zich tegen de arrestatie verzette met het gevolg dat ook hij in arrest werd gebracht. Heden heeft de Beijersche kapel weder zijn intrede in onze gemeente gedaan. De opwek kende tonen, die ook het vorige zomerseizoen een aangename levendigheid in onze straten bracht, zullen dus ook dit seizoen zich weder geregeld doen hooren. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht 26 Februari. Notaris: H. B. E. Blmsse. Een welingericht, hecht en sterk huis, aan de Overschiesche straat no. 29, met daarachter gelegen stal voor '20 stuks vee, erf en mest vaalt, uitkomende aan de Schie, kadaster sectie I no. 189, groot 2 are 92 centiare, in veiling f 5300, verkocht voor f 6800. Een gistpakiiuis met erf aan de Westmolen straat no. 31, kadaster sectie G tio. 1069, groot 1 are 36 centiare, in veiling f '1000, daarvoor verkocht. Een perceel weiland en watering, gunstig gelegen voor bouwgrond, aan het einde van de Oosterstraat, kadaster sectie I no. 411, groot l hectare, 26 are en 70 centiare, in veiling f 4800, daarvoor verkocht. Een perceel weiland en watering, gelegen aan den Laanslootschen weg, kadaster sectie I no. 1167, groot 58 are 70 centiare, in veiling f'1825, verkocht voor f1835. BURGERLIJKE STAND. Geboren 25 Febr. Francina Maria Johanna, dochter van 0. F. Rijneveen eu M. van Niel, Broersveld. 26 Febr. Gerardus, zoon van A. van der Meer en J, J. Moordam, Grofbaan. 27 Febr. Johanna Maria, dochter van M. A. van Noort en S II. Weber, Schie. 28 Febr. Pieter Dirk, zoon van P. D. den Outer en S. Voorbtch, Bakkerstraat. Het door Burg. en Weth, gewijzigde regle ment op de rechten es verplichtingen van de Plaatselijke Schoolcommissie is weder inge trokken, daar de herbenoemden alleen dan hunne betrekking weder wenschten te aanvaar den, wanneer de vroegere verordening van kracht werd verklaard. Bij de Zaterdag gehouden aanbesteding betref fende het ophoogen, onder profiel brengen, rioleeren eu bestraten van de Van I-eijden Gaelstraat, de Spoorstraat, de Maasboschstr aat, den Spoorsingel eu de Dwarsstraat, met bijbe- lroorende werken, werd ingeschreven als volgt: L, Brand te Giessendam f 23,100 W. A. Verbrugge i Waddinxveen 24,780 J. J. Duijn Gouda 25,366 D. Odjé s Voorburg 24,500 K. Zaan Ammerstol 23,190 H. de Jong 24,650 P. Sterk Heukelum 25,520 F. P. v. d. Dusse j> Rotterdam 23,300 Gebr.s Kijne Ylaardingen 23,333 P. J. Dubbelman Dordrecht 22,665 C. Schoonboom Voorburg 23,590 L. J. Metz Zalt-Bommel >24,777 A. van Hesik Kerk-Driel 25,196 D. L. Baauw Vlaardingen 21,473 C. Bastiaanse 's Gravenhage 29,126 Ph. Klein Dordrecht 25,134 F. Binnendijk Vlaardingen 25,800 A, van Rossen 26,250 A. de Haan 26,125 H. M. de Lange x> 25,108 D. van Wingerden Rotterdam 23,419 M. den Braber Vlaardingen s 21,680 R. Maarleveld 23,940 J, H. v. d. Ven, Middelburg >23,943 De gunning is aangehouden. De vorige week heeft de 20e jaarvergade ring plaats gehad van het Visschers Weduwe- en Weezenfonds alhier. Uit het medegedeelde verslag bleek, dat niettegenstaande de veran dering die het fonds heeft ondergaan het kapi taal is gestegen tot f 83000, De ontvangsten over 1897 bedroegen f9780.45, de uitgaven f 6357.05, zoodat de rekening over dat jaar sloot met een voordeelig saldo van f3423.40. Op voorstel van het bestuur werd besloten de ondersteuning ait te breiden van 6 op 8 jaren. Het gevolg daarvan is, dat de wekelyksche ondersteuning voortaan bedraagt: le 2e 3e 4e tweetal tweetal tweetal tweetj jaren, jaren, jaren, jaren. Schippersweduwen f3.f2.25 fl.50 fl.— Andere weduwen -2.-1.50 -1.-0.50 Weezen -1.- 0.75 - 0.50 - 0.25 De ondersteuning aan oude zeelieden blijft bepaald op fl.— per week. In verband met den lacgeren duur van de

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2