51 "e jaargang. Woensdag 2 Maart 1898, N°. 9565. DEVLUCHT. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. FEUILLETON. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. BINNENLAND. ABO!WEMBjfTspRiJS voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart - 1.05 franco per post, p. kwartaal - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BUREAUBOTEBSTUA1T TO, Teleplioon Jfo. 123. Advertentieprijs: tod 15 gewone regels met inbe grip van eene Conrantf 0.53 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen ovcnlcht. Schiedam, 1 Maart '98. Keizer Wilhelm krijgt vermoedelijk zijn lang begeerde schepen. Bij monde van zijn leider dr. Lieber heeft het centrum in den Rijksdag, dat bij alle be langrijke beslissingen den doorslag moet geven, verklaard het verlangen der regeering te zullen steunen, onder zekere reserve evenwel. Men weet, dat de regeering van keizer Wil helm een budget wenschte te zien aangenomen voor den tijd van zeven jaar, zoodat de regee ring met de uitbreiding der vloot eenigszins onafhankelijk kan te werk gaan. Welnu, dr. Lieber verklaarde dat het centrum zich daartegen niet zou verzetten, mits de garantie werd gegeven dat het aangevraagde crediet zou gelden ais maximum, zoodat er geen gelden ten behoeve der vloot in dit zevenjarig tijdvak konden worden gevraagd. Op een categorische vraag hoe de regeering daarover dacht werd toen door schout-bij-nacht Tirpitz het reeds door ons vermelde antwoord gegeven. De bladen van alle richtingen zijn het er nu over eens, dat thans de vlootquaestie wei in het reine zal komen. Ontevreden hierover zijn alleen de sociaal democraten en de vrijzinnige volkspartij van Eugen Richter, De laatste handhaaft zijn meening, dat door het septennaat het grondwettig begrootings- recht van den Rijksdag wordt aangetast. Evenwel, de sociaal-democraten en de volgers van Richter zijn, zelfs te zamen, te gering in aantal, dan dat de regeering voor hen bevreesd behoeft te zijn. Bovendien heeft de heer von Thielemann, de nieuwe minister van financiën, de gerust stellende verzekering gegeven, dat de meerdere uitgaven voor de vloot uit de gewone ontvang sten bestreden kunnen worden. De Oostenrijksche regeering gaat het niet zoo naar den vleesche. Drie maanden is het thans geleden, dat graaf Badeni door Yon Gautsch werd vervan gen, maar de nieuwe minister heeft de ver wachtingen, die van hem werden gekoesterd, bitter teleurgesteld. Von Gautsch zou, zoo werd bij zijn optreden aangekondigd, weldra een besluit uitvaardigen, dat de rampzalige taalverordeningen van graai Badeni in verschillende opzichten zou ver zachten. Dit besluit is niet gekomenerger nog, het is niet kunnen komen, daar de wind dan uit den anderen hoek nog harder zou zijn begin nen te blazen. Want de Tsechen houden voet bij stuk. Zij streven naar een autonoom Bohemen, en zij vinden steun bij den feudalen adel, die in een DOOR IDA BOY-ED. 42) iDe kerel beeft zeker gebruik gemaakt van het oogenblik dat wij elkaar loslieten, om zijn zakmes te trekken," zei Felix. De ander zweeg nog steeds. Buiten bewogen zich zacht de toppen der boonten, die men door het open venster kon zien. De jonge, ieere, slanke spruiten, die zacht van kleur uit de donkere kronen opwiessen, wiegden heen en weder voorbij den grauwen wand van wolken aan den hemel. Zwaluwen, die boven het venster haar nest hadden, schoten haastig voorbij. Op de vensterbank stond een lange bak met hyacinthen. Nu en dan wuifde een zachte wind de gordijnen de kamer in. Wat in Adriaan's binnenste omging, was onmoge lijk te raden. Felix zag vandaag voor heteeistop dit alond-gebaarde gezicht de uitdrukking van strakke geslotenheid; het witte voorhoofd scheen hem als van metaal toe, en het stak zoo eigenaardig af bij het gebruinde gelaat. Hij had gehoopt, ver wacht zelfs, dat Adriaan nu openhartig en eerlijk toet hem zou spreken, misschien hem zou zeggen »U hebt het meisje, dat ik liefheb, voor schande bewaard. Ik dank je." Want wanneer deze man zelfstandig koninkrijk Bohemen, alleen door een persoonlijke unie aan Oostenrijk verbonden, den invloed en het aanzien hunner vaderen hopen te herwinnen. De Duitschers Zij tellen in den Boheem- schen Landdag niet meer mede. De Tsechen overschreeuwen hen. Zaterdag 1.1. nu hebben de Duitschers, naar aanleiding van een ingediend ontwerp-adres dat, sterk autonomistisch getint, zelfs eene zinspeling op den Boheemschen Staat bevatte, den Landdag den rug toegekeerd. Zij wilden aan de beraadslaging over dit adres niet deel nemen. Niet de eerste maal doen zij dezen ernstigen stap. Reeds twee maal, in 1871, toen bij keizerlijk besluit de staatsrechterlijke eischen der Tsechen werden erkend, en in 1886, toen onder het bewind van Von Taaffe de Tsechische meerderheid het voorstel van Von Pleuer tot opheffing der laalverordening van Prazak en tot invoering van nationale districten zelfs niet in eerste lezing wilde behandelenhebben de Duitschers het stof van den Landdag van hun voeten geschud. Weinig aanmoedigend voor de Tsechen is evenwel de bruuske verklaring van den stad houder Von Coudenhove geweest, dat de regee ring zich evenmin met de discussie over het autonomistisch adres wilde inlaten. Niettemin werd het adres met groote meer derheid aangenomen. Wat er nu verder moet gebeuren, of von Gautsch zal aftreden en plaats maken voor Franz Thun, of dat hij zonder Parlement zal blijven regeeren dan wel, zooals de Neuo Fr. Fr. aanraadt, met een nieuwe, door de Land dagen, met schending der grondwet van 1873, te kiezen Kamer, weet niemand. Maar het is duidelijk dat een beslissing spoe dig zal moeten vallen. Zóó gaat het zeker niet langer. Ook op de regeling der economische ver houding met Hongarije werkt de bestaande toestand verlammend. Men wil thans een poging beproeven om het Vergelijk er door te wringen van rustige vaststelling is geen sprake voordat de Oostenrijksche staatsmachine geheel stil staat. Op dit oogenblik is keizer Frans Jozef daar over te Budapest druk aan 't beraadslagen met zijn Hongaarsche raadslieden. Een verblijdend verschijnsel mag het heeten, dat de aanslag op koning George in Grieken land bij alle partijen eeD gevoel van diepen afschuw heeft opgewekt. De bladen zijn eenstemmig in hun afkeuring van den aanslag en hun dankbaarheid voor den goeden afloop. Toen de Koning met zijn familie Zondag morgen naar de kathedraal reed, was de gang naar de kerk aan een zegetocht gelijk. En bij de terugrit naar het paleis boden de straten het zelfde tooneel. Phoebe beminde, was bet nu het oogenblik om dat te verraden. Door het langdurig zwijgen verzonk Felix zóó in gedachten, dat hij merkbaar opschrok, toen Adriaan hem eindelijk toesprak. rje zult het begrijpelijk vinden, dat ik ais Con- radine's oude speelgenoot, als familie van baar om zoo te zeggen want aldus werd het altijd beschouwd door de Skanderborg's en de Collas', alsof zij één familie vormden en ik ben toch om zoo te zeggen verplicht hier ook in te staan voor alles het is een vanzelf sprekende behoefte, dat ik wensch te weten..." Omdat bij zeer beleefd en zeer voorzichtig meende te vragen, had hij zich volkomen in zijn woorden verwaï d. nis zal je alles vertellen," zei Felix eenvoudig weg. Adriaan ging naar het venster en staarde in de groene, zacht wuivende boomtoppen. De woorden drongen hem een voor een in 't oor. Felix begon met te vertellen van de waarnemingen, die hij had gemaakt en die hem aangespoord hadden om een oog in 't zeil te houden. Veronderstellende dat zijn roerloos luisterende toehoorder ieder wooid, iedere daad zou willen weten, werd hij zeer breed voerig. En toen hij sprak van den ernst en de onbe vangenheid, waarmede Phoebe later over het ge beurde had gesproken, werd hij weer meegesleept door zijn bewondering. sBestaat er grootere vreugde voor een man," vroeg hij, «dan ware minheid van ziel te ontmoeten Dit meisje bezit een volmaakt onbedorven phantasie. Dientengevolge is zij ook zoo volkomen natuurlijk Bij eeu wandelritje door de stad en bij hun bezoek aan de Piraeus in den namiddag werden de vorstelijke personen mede warm toegejuicht. In één woord, de moordenaars hebben door hun aanslag het koninklijk huis een enormen dienst besvezen. Ook van buiten af ontving de Koning talrijke besvijzen van sympathie, o.a. telegrammen van keizer Wilhelm, czaar Nicolaas en koningin Victoria. Vooral in Denemarken, 's IConings geboorte land, heeft de tijding van den aanslag groote ontroering gesvekt. Aan het diner ten hove dankte koning Ghristiaan God voor de redding van zijn zoon en zijn kleindochter. Intusschen is de politie te Athene er in ge slaagd een der daders te vatten, een zekeren Karditzi, ondergeschikt ambtenaar ten stadhuize te Athene. De man heeft reeds bekend op den Koning te hebben geschoten, maar hij weigert zijn medeplichtige te verraden. De Asty verzekert dat sedert twee maanden een geheime dub den dood des Konings had besloten de besluiten der club waren genotu leerd en een afschrift dier notulen aan den Koning gezonden. De naam van Karditzi ksvam daarin herhaaldelijk voor, maar de Koning had geen acht geslagen op die dreigementen. Deze mededeelingen zijn van verschillende zijden bevestigd. Van andere zijde verzekert men ook dat op de plaats van den aanslag een dynamietbom is gevonden. Gemengde Mededeellngen.- De Figaro verzekert dat de elgemeene ver kiezingen in Frankrijk op 8 Mei zullen plaats vinden. Volgens de Matin verwacht Zola niet dat het Hof van Cassatie het vonnis der Assisen zal vernietigen. Maar hij wil alleen de rechter lijke macht dwingen sde onwettigheid ten ei'"ie toe door te zetten". M t stenografisch verslag der terechtzitting zal met het pleidooi van mr. Labori worden uitgegeven en in geheel Frankrijk verspreid. Professor Grimaud is in de Société do Biologie door 31 collega's op treilende wijze gehuldigd. Te Algiers zijn bij verschillende anti-semie ten huiszoekingen gedaan en papieren in beslag genomen. Sagasta, de Spaansche minister-president, noemt den raad van prins Bismarck om, in geval van een conflict tusschen Spanje en de Vereenigde Staten, den Paus uit te noodigen als scheidsrechter uitspraak te doen, onaanne melijk. Spanje zal nooit vreemde interventie ge- doogen. De minister van het post- en telegraafwezen van Italië is gestorven. De minister van finan ciën Luzzatti voert de onbeheerde portefeuille ad interim. 7,ij vertelde mij eens aan het graf barer moeder de geschiedenis harer ouders o, ik had voor haar willen knielen en haar handen kussen." Adriaan had zich zich met een ruk omgekeerd en zag den ander doordringend in het gelaat. Toen nam bij langzaam zijn vorigen stand weer in. iDe vraag is nu", eindigde Felix na een korte pauze, »wat wij met Langwitz doen Misschien is hij al lang verdwenen." sDat geloof ik niet", zei Adriaan. »Ik wil hem opzoeken. Leen mij je rijzweep." Zijn stem klonk heesch. Felix trad naar hem toe en legde zijn hand op den schouder van zijn vriend. »Zoo iets zai je wel doen", zeide hij hartelijk. Mij komt het 't beste voor, dat wij hem hier laten komen, hem mededeelen, dat wij met zijn bedrog bekend zijn meviouw zal begrijpen dat wij gedwongen waren te handelen en hem in kamer arrest houden, totdat het telegram uit Venetie komt cn verdere instructies geeft." Adriaan stampte met den voet. Hij zweeg een tijdje. Toer. zeide hij, steeds voor zich uitstarend in de boomtoppen, langzaam »Die schurk Wat Conradir.e wol zal zeg- gen Wat za! zij er onder lijden Meer hierdoor dan door het bedrog Haar illusies over menschen, haar vertrouwen wordt zoo dikwijls teleurgesteld, dat zij ten slotte, een menschen- haatster zal worden. Ik zie het al aankomen o, dat gioote, edele hart! Als zij dat wistvan Phoebe's naam Wij zullen het voor baar ver zwijgen Zij eischt voor Pboebe dezelfde acnting als voor een wettig kind van haar geliefden broeder. Het revolutionnair comité van Macedonië heeft van uit Pliilippopolï een telegram ge zonden aan het Bulgaarsehe volk. waarin het wordt aangespoord de partij op te nemen voor zijn broeders in Macedonië, die door de Turken onderdrukt worden, en met het naderend voor jaar in het veld te komen, met uf zonder steun der regeering. Met het oog op alle gebeurlijkheden is van Konstantinopel te Saloniki bevel ontvangen een geheel legerkorps tegen het eind van Maart samen te trekken in Macedonië. Bovendien is een sterk contingent troepen Saloniki doorgetrokken, op weg van Thessalië naar Zuid-Macedonië, naar het vilayet Kossovo, waar Edhem-pacha zich sedert eenige dagen bevindt. Prinses Clementine van Orleans, de moeder van vorst Ferdinand van Bulgarije, ligt op het uiterste. Te Berber is bericht ontvangen, dat de Der- wischen te Shandy worden samengetrokken en zich gereed maken het versterkte kamp van Atbara aan te vallen. De Britsche troepen hebben bevel gekregen voorwaarts te trekken. De Japansche regeering heet voornemens te zijn van China ophelderingen te vragen, inge val Rusland de haven van Port-Arthur niet verlaat, zoodra de noordelijke havens vrij van ijs zullen zijn. Japan beweert dat Rusland het door LobanofT en Yamagata gesloten verdrag over Korea heeft geschonden. Voorts stelt de Japansche regeering zich voor opheldering te vragen over de bezetting van Kiautschau door Duitsclüand. Japan zal zich eerst uit Wei-Haï-YVei terug trekken, als China de oorlogsschatting heeft betaald. Het rapport der commissie van onderzoek naar de ontploffing aan boord der Maine zal niet vóór Zaterdag bekend worden. In Argentinië wordt bij de regeering aan gedrongen op bespoediging der oorlogstoerus tingen, ten einde den vrede te verzekeren, die door den uitdagenden toon der bladen in Chili bedreigd wordt. Inliuldigingsfeesten. De Commissie uit het Hoofdcomité voor de Inbuldigingsfeesten te 's-Gravenhage, belast met de kerkelijke wijding, heeft eenparig ver zocht op 31 Augustus, den dag zeiven, waarop H. M. de Koningin de Regeeiing aanvaardt, door gebed en dankzegging te wijden en op het zelfde uur daartoe in alle kerkgebouwen eene godsdienstoefening te houden. Verkiezing Eerste Kamer. De Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben Arme vrouw Zij hebben het er op toegelegd, haar loven te vergiftigen." Feiix haalde bijna geen adem, zóó gespannen was hij. Was dit Adriaan's geheim, welks open baring hij in deze ure verwachtte? Een jaloerscbe angst ontwaakte in hem. rEn dan le denken," ging Adriaan vooit, idat het kind mijn bescherming mist Zijn sterke gestatte trilde. ilk was er immers," zei Felix zacht en gerust stellend. Adriaan draaide zich om en vatte Felix' rech terhand »Laat ons vrienden zijn," zei hij. Hij wist geen woord meer te zeggen. Zoo eene voudig en kortaf. Maar Felix voelde dat de edel man zich daarbij geheel aan hem overgaf, en dat hij geen inniger dank wist en geen hooger bewijs van achting. En hij, die eenzaam was geweest zijn leven lang, voelde zich door die woorden diep ontroerd. Hij viel Adriaan om den hals. Tranen kwamen hem in de oogen. Adriaan, een weinig verlegen over die uiting van gevoel, schoof Felix mot een onzeker lachje van zich af. »Je hebt zenuwen als een oud wijf I" zei hij. Felix trachtte weer bedaard te worden, rWat zullen wij dus met L&ngwitz doen vroeg hij. rJe voorstel is goed. En jij hebt hier te handelen. Per slot van rekening ben jij de baas," zei Adriaan. Er werd geklopt. iBinnen riep Adriaan met zijn stentorstem. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 5