Staten-Generaal. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. G e m e e 111 e 1* a a cl. in hunne heden gehouden buitengewone ver gadering tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal (vaeature-Sickesz) gekozen den heer Jhr. Mr. J. Roëll, oud-Minister van Buiten- landsche zaken, met 52 van de 71 stemmen. Baron^ van Brienen van de groote Lindt ver kreeg 17 stemmen. Prov, Staten Tan Zuld-Holland. Behalve ter verkiezing van een lid der Eerste Kamer in plaats van den lieer Sickesz, waren Prov. blaten van Zuid-Holland heden in buiten gewone vergadering bijeengekomen ter voor bereiding van de openbare behandeling der speciale punten die aan de orde zijn en waartoe de btaten den 15en Maart te 11 ure opnieuw zullen bijeenkomen. Commissoriaal weiden ge maakt: het voorste! betreffende den tramaanleg van Rotterdam naar Oud-Beierland, in handen van de beeren Evers, s'Jacob, J. P. Havelaar, Sclmuderburg, O verwater, v. d. Litli, Hein van Rockanje, H. 1. C. v. Weel en Blussé (voor Gedep. Staten); de schadeverdrag van het hoog heemraadschap van Woerden voor verbetering van de rivier de Rijn, in handen van de beeren Conrad, v. Dissel, Knijff, Drost, Sluiter, Duymstee en v. Bijland (lid van Gedep. Staten). Banken van Leening. Aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken is men bezig bouwstoffen te verzamelen omtrent de banken van leening. Naar men ons meldt, zou dit geschieden met het doel, om de genoemde instellingen, die nog altijd worden beheerscht door het kon. besluit van 31 Oct. 1826, wettelijk te doen regelen. Het gebouw van de Tweede Kamer. De herstelling van de anti-chambre in het gebouw van de Tweede Kamer is voltooid en heeft zich bepaald tot het leggen van een nieuw plafond, versierd met ornamentwerk en met eeu rand waarin rosetten zijn aangebracht. Voorts is de zaal betimmerd met een liooge lambriseering die tot aan bijna de helft van de wanden reikt en in welk houtwerk arabesken en figuren zijn gestoken. De schoorsteen is omkleed met een wit marmeren mantel, waar boven een spiegel in een gebeeldhouwde om lijsting zal worden geplaatst. Een nieuw tapijt van een kleur passende bij den stijl van de restauratie bedekt den vloer. In haar nieuwen toestand heelt de anti-chambre een deftig een voudig aanzien. Met de weer ingebruikneming voor de Tweede Kamer, hebben de leden van den Raad van State hun toegangsweg naar de vergaderzaal van dat Staatscollege teruggekregen. Wertheim-Iiulde. Het comité dat zich na liet verscheiden van den heer A. C. Wertheim vormde, ten einde aan zijn nagedachtenis een blijvende hulde te brenger,, heeft in een rondschrijven het resul taat zijner bemoeiingen nedergelegd. Een bedrag van f 22,000 is het comité thans reeds ter beschikking gesteld; de hulde kan thans gebracht worden in den tweeledigen vorm, die onder den eersten indruk van Wertheims verlies aan.-touds als de meest gewenschle werd gekozen. Vooreerst zal aan liet gemeentebestuur van Amsterdam worden verzocht het aanteleggen Park in de Plantage tegenover den Hortus voortaan aan te wijzen als sWertheim-Park". In dat Park zal het comité na bekomen verlof, een fontein stichten, naar hei ontwerp van den secretaris, den heer Jona Ingenohl. Naast dit teeken kan de hulde worden ge bracht door steun te verleenen aan eenige dier vele instellingen op liet gebied der mensehen- liefde door Wertheim gesticht, geliulpen of medebestuuid. Bedragen zullen worden geschonken aande «Vereeniging het Burger-Ziekenhuis" ten einde het te voegen hij een mede op initiatief van A. C. Wertheim gesticht fonds ten bate der Verpleegsters onder voorwaarde, dat dit forids voortaan den naam zal dragen van «A. C. Wertheim-forids" de «Prins Hendrik-Stichting te Egrnond" tot het stichten van een klein ziekenpaviljoen, het s Wertheim-Paviljoen" de «Vereen ging Kindervoeding" onder voorwaarde, dat dit bedrag worde belegd en uit de rente eens in het jaar op den geboortedag van Wert heim een maaltijd voor ongeveer 2000 arme kinderen worde aangerichtde «Prins Alexan- der-Stichting" te Bennekom, om kosteloos eene paliente te kunnen opnemen, waarvoor tot nu toe geene gelegenheid bestond het vAmster- damsch Comité van de Vereeniging tot Verbe tering van het lot der Blinden; de «Toevlucht voor Beboeftigen" met het door de vereeniging gestichte »Volk-.koffiehuis" en de «Maatschappij «Apollo" onder voorwaarde dat zij die som rentegevend belegge en op haar balans als «Wertheimfonds" aan wijze. Voor deze plannen vraagt het comité nog meerdere bijdragen. Candidaat-Notarissei:. Tegen liet eind der volgende maand zal op een algemeene vergadering der Broederschap van Candidaat-Notarissen een voorstel tot ge deeltelijke reorganisatie der vereeniging be handeld wordeo, een gevolg van maatregelen, die zijn voorbereid om de degelijkheid en on partijdigheid der door haar over benoemingen aan de regeering uit te brengen adviezen te waarborgen. (Soc. Wkbl.) Eenheid in tijd. Vele handelsreizigers geven ons hun drin genden wensch te kennen, dat de Tweede Ka mer, die in Maart wederom bijeenkomt, nog in dit zittingjaar eene regeling tot hel verkrijgen van eenheid in tijd tot stand zal brengen. Wij geven gaarne aan dien wensch in rui meren kring bekendheid. (Tel.) Luit. Schoemaker. Men meldt aan de W. B. Ct. uit Haarlem De familie van den te Atjeh overleden luite nant J. F. II. Schoemaker kreeg Zondag van zijn echlgenoote telegrafisch bericht van zijn overlijden. Dat de familie hier te lande niet van re- geeringswege werd Ingelicht, wordt verklaard doordat de beer S. gehuwd was, en zijne echt- genoole te Batavia vertoeft. De Minister van Finantiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 26 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 803,112.48 bij de betaalmeesters.... - 1,800,015.64'/» Te zamen f 2,612,128.12'/s Stct De gewone audiëntie van den minister van Financiën zal op Donderdag 3 Maait a. s. te iialf twee uur plaats hebben. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlindscb-Indië, van 26 Febru ari jl. wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar geraamd op 133,723 pikols. (St.-Ol.) TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 1 Maart. Do Tweede Kamer hoeft heden hare werkzaam heden hervat. Behalve de definitieve marine-begroeting: is inge komen een regeling van de zekerheidsstelling door Rijksambtenaren. De nieuwe leden Mees en Van Delden, wier ge loofsbrieven werden goedgekeurd en die reeds door 11. M. beëedigd waren, namen, onder hartelijke ge- lakwenschcn van alle zijden, in de Kamer plaats. Dc nieuw snamgcstelde afdeelingen kozen: tot voorzitters de heerenMaefcayBahlmann, Kerdijk, Tak van Poortvliet en Ilartogh tot ondervoorzitters de heerenSchacpman, Van Bylandt (Apeldoorn), Schepel, Rink en Pijnappel. De Kamer besloot morgen 11 uur in de afdeelingen een aanvang te maken met het onderzoek der militie- wet (persoonlijke dienstplicht). De Kamer is gescheiden. De definitieve marine-hegrooting is bij de Tweede Kamer ingekomen. De Minister van Buitonlandsehe Zaken heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen een van Hr. Ms. gezant te Londen ontvangen memorandum met bij lagen, betreffende de inrichting, werking en strekking van het Emigrants Information Office. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur der Rijks werkinrichting Vecnhuizen no. 2, mr. J. II. P. Gallée, thans directeur der Rijkswerkinrichting Vecnhuizen no. 1en is voor den tijd van één jaar tijdelijk be last met de waarneming der betrekking van directeur der Rijkswerkinrichting Veenhuizen no. 1, J. A. Bientjes, oud-leeraar bij het middelbaar onderwijs, wonende te Zutphen. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot burgemeesters vanPutten, C. J. v. Eeghenvan Brenkelcn Nijenrode, van BrenkelcnSt. Pieters en van Tien hoven, J. Th. Braams, secretaris van Brenkelcn— St. Pietersvan Heps, H. Moorenvan Oudshoorn, J. W. C. Bloem, van Hidwoud. F. Groot Jbz., secre taris dier gemeente; van Zeelst, A. Janssens; van Dantumadeel, C. Wieringa, van Eygelsboven, L. Duhmen, secretaris dier gemeente en van Graft en van Dc Rijp, >S. Appel, Bij Kon. besluit is de Oost-Indische ambtenaar J. Hardeman, laatstelijk architect der le kl. bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Ned.-Indië, op zijn verzoek, wegens physieke on geschiktheid, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. In de heden gehouden zitting van den ge meenteraad is benoemd tot tijdelijk wethouder gedurende de a. s, afwezigheid van den burge meester, de heer II. R. M. A. van Gent. Naar Rotterdam is met ingang van heden overgeplaatst de ambtenaar bij den actieven dienst van 's rijks belastingen J. v. d. Berg, ambtenaar 3de klasse. Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen voor akte nuttige handwerken zijn geslaagd onze sladgenooten de dames S. Voogd en O. M. v. d. Broek. In de Zondag a.<=. te houden vergadering van de afd. Schiedam van deri Ned. R.-K. Volks bond zal eene verkiezing plaats hebben van 8 leden van den Centralen Raad. Als candidate» zijn gesteld de heerenT. J. H. Collignon, C. Gunnewegh, J. J. van Hees, P. II. Kenselaar, A. A. Marrevee, J, T. Melchers, H. J. Rebers, H. J. Tons en O. J. Wilieman, aftredende leden, en T. de Graaf. Zooals wij reeds in onze agenda meldden, treedt dien zelfden avond voor de afdeeling als spreker op pater M. H. Reuser, S, J., kapelaan te Rotterdam. De Stct. bevat, ingevolge art, 47 Wb. v. Kh.? de mededeeling van het bestuur der Zeevis- scherij «De Hoop", alhier, dat 59 °/o van het geplaatste maatschappelijk kapitaal verlorenis. De heer H. Wienhoven alhier, was voor f3950 eenig inschrijver voor perceel 5 bij de door de H. IJ. S. M. gisteren gehouden aan besteding vau onderhoudswerken, waarover men ter andere plaatse in ons blad nadere bijzonder heden vindt. Hedenmiddag te omstreeks 2 uur werden een paar koeien door een paar jongens gedreven over de spoorbaan bij den Overscliieschen weg, waarbij >en der dieren, schichtig wordende, tenen le t ijzeren hek, dal het emplacement van den weg scheidt, opsprong en met den onder kaak sloeg in een punt daarvan. Gelukkig hield het beest den bek hoog zoo dat de ijzeren punt in den richting van het kaakbeen naar binnen drong. Wel verkreeg daardoor het beest een bloedende wond, maar niet van levensgevaarlijken aard. Het beest werd door toegesnelde helpers spoedig uit zijn be narden toestand vei lost en naar den eigenaar geleid. BURGERLIJKE STAND (Geboren 25 Februari. Charlotte Maria, dochter van T. J. P. M. Bruineman en M. M. Memlel 1 ste Tuimingel. 26 Febiuari. Liua Margarelha, dochter van S. Klepke en W. IJ. Osterholt, Ilelenastraat. 28 Februari. Engelina, dochter van A. Ver voort en C. van der Gaag, Broersvest. Overleden: 27 Februari. Adriana Johanna Tombrink, 8 maanden, Klein Groenendal. 28 Februari. Nicolaus Antonius Gouka, 22 jaren en 8 maanden, Nicmce Haven. Alida van der Sluis, '17 jaien en 8 maanden, Singel. Zitting van Dinsdag 1 Maart, des namiddags tui twee ure. Voorzitter de Burgemeester, de beer H. J. Versteeg. Tegenwoordig 19 leden; afwezig de beeren Maas en Loopuyt. De notulen van bet verhandelde in de vergadering van 15 Februari jl. worden ongewijzigd goedgekeurd. Dc beer Elzevier Dom vraagt of het besluit tot ter visie legging niet is gezonden aan Ged. Staten en zoo ja of daarop dan reeds bericht is ge komen. De voorzitter antwoordt dat de goedkeuring van Ged. Staten op dat besluit niet noodig is, zoodat bet dadelijk in werking kan treden. Ingekomen zijn de volgende stukken: Van den Mini=ter van Binnenlandsche Zaken, Missive hou dende goedkeuring van dc raadsbesluiten dd. 25 Januari jl. betreffende verhooging van de jaarwedde van den beer U. W. B. Ingenhocs als leeraar aan het Gymnasium en aan de Hxogere Burgerschool. Van Gedeputeerde Staten dezer provincie, Missive ten geleide van een afschrift der beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken dd. 28 Jan. 11. alsmede van een uittreksel uit den daarbij behoo renden staat, tot vaststelling der rijksbijdragen over eenkomstig art. 45 der wet op het lager onderwijs over het jaar 1896. Hiernit bleek dat over dat jaar door deze gemeente f 83.335 te veel was genoten. Ideui, Missive ten geleide van het door hen goed gekeurde raadsbesluit dd. 25 Januari 11. tot wijziging der begrootiug van de gemeente voor 1898. Idem, Missive ten geleide van het door hen goed gekeurde raadsbesluit van 15 Februari jl. totouder- handschc verhuring van gemeentegrond aan de firma H. J. Plant Co. Allen aangenomen voor kennis geving. Van Burgemeester en Wethouders, Missive met voorstel om, overeenkomstig bijgevoegd ontwerp besluit en op de gronden in hunne missive met bij- behoorende bijlagen aangevoerd, te besluiten dat dc gemeente in rechten zal optreden tegen de firma Van Deventer Co. alhier wegens weigering tot betaling van de vordering die de gemeente op die firma heeft wegens door haar verbruikt gas buiten den meter. Door Burg. en Wcth. wordt daarin medegedeeld dat den On Februari '96 geconstateerd werd dat op de fabriek der firma Van Deventer Co. gas werd verbruikt buiten den meter om. Te vergeefs is ge tracht daarvan langs minnelijken weg betaling te erlangen. Wordt ter visie gelegd, ter behandeling in een volgende vergadering. Van het college van brandmeesters, het verslag van den toestand der brandweer over het jaar 1897. Ter visie gelegd tot de eerstvolgende vergadering; zullende het worden opgenomen in het jaarverslag omtrent den toestand der gemeente. Missive van de Commissie van toezicht op het Mid delbaar Onderwijs ten geleide van haar verslag over den toestand van dat onderwijs hier ter stede over 1897. Besloten werd genoemd verslag ter visie te leggen tot de eerstvolgende vergadering; zullende het wor den opgenomen in het jaarverslag omtrent don toe stand der gemeente over 1897. Tot plaatsvervangend wethouder, gedurende d« afwezigheid van den burgemeester van 7 tot 24 Maart werd met 9 stemmen benoemd de heer H. R. M. A. van Gent, na herstemming, voorafgegaan door twee vrije stemmingen, met den heer Van Westen dorp. Laatstgenoemde verkreeg 7 stemmen. Het ontwerp-beslnit tot het doen van af- en over schrijvingen op de gemeente-begrooting voor 1897, tot een bedrag van f 2444.53 werd goedgekeurd evenzoo de beide ontwerp-besluiten van gelijke strek king voor don dienst 1898 respectievelijk tot een bedrag van f150 en f250. De rekening over 1897 van administrateuren van het fonds herkomstig van het vroeger alhier bestaan hebbende Oude Mannenhuis, bedragende in ontvang f6783.815, in uitgaaf f6708.12, sluitende dus met een batig saldo van f75.69', werd goedgekeurd. Ook dc rekening over 1897 der Commissie van beheer der fondsen herkomstig van de vernietigde gilden, bedragende in ontvang f411.35, in uitgaaf' f208.75, sluitende dus met een batig saldo van f202.60, werd goedgekeurd. De instructie van den Directeur der gemeentewerken wordt aangehouden op voorstel van B. en W. tot een volgende vergadering. Thans kwam in behandeling het voorstel van Burgemeester en Wethonders omtrent de wijze van demping der sloot langs de Groenelaan, benevens het rapport te dier zake van de Commissie voor gemeente werken. (Zie ons nommer van 24 Febr. j.L) De heer van dor Vlies vraagt of bij de aan besteding van den strekdam en het uitbaggeren van den zanddam bepalingen zijn gemaakt omtrent den tijd waarop dat geschieden moet. Het antwoord van den wethouder Visser luidt ontkennend, maar deze voegt er bij dat er voor schriften zijn gegeven hoe de uitbaggering moest plaats hebben. De heer v. d. Vlies bespreekt daarop de dem ping van de sloot langs de Groenelaan en stelt de voor- en nadeelen van de demping met koolasch en zand tegenover elkaar, en komt tot de conclusie dat zonder nadeel voor het werk demping met kool asch een voordeel zou opleveren van f 1000 ongeveer. De heer Visser wijst op de verzakkingen die op do met koolasch gedempte gedeelten plaats hebben ton nadeele van de riolen enz. Ook verbieden de voorschriften om gaspijpen te leggen op koolasch. De heer van dor Vlies acht het mogelijk om de pijpen naast het koolaseh gedeelte te leggen, wat door den heer Visser wordt bestreden met de op merking dat dit alleen mogelijk zou zijn voor de hoofdhuis. Het voorstel van B. en W. om de demping te doen geschieden met zand wordt aangenomen met 15 tegen 4 stemmen. Het voorstel van B. en W. om hen te machtigen tot openbare of onderhandsche aanbesteding komt daarop in behandeling. Dc heer Elzevier Dom vraagt of B. en "W. daarvoor de bestekken zullen opmaken. Spr. doet die vraag omdat bij de aanbesteding van bouwmate rialen de bestekken zijn gemaakt zonder gevraagde machtiging. De heer De Groot wijst op art. 142 der Ge meentewet die daartoe het recht geeft. De heer Dr. d e B r u ij n vraagt of het niet aan beveling verdient om het woord onderhands uit het voorstel te schrappen. Dit wordt ondersteund door de heeren Dienske en Smit. De heer den Brcems vraagt wat het doel van het voorstel is. De heer de Br u ij n deelt mede dat het is om alle partijen tevreden te stellen. Door den heer Visser wordt opgemerkt dat het aanbeveling verdient om het woord te behouden omdat dit kan zijn ia het voordeel der gemeente. Het amendement De Bruijn wordt verworpen met 7 tegen 6 stemmen. De heer Westendorp komt terug op de dis cussie in do vorige Raadszitting, waarin door den hoer Klein was gesproken van faveurtjes, een uit drukking, die misschien aanleiding zou hebben ge geven tot het vermoeden dat er geknoeid was. Spr. wil de qualificatie dier handeling aan ieder afzon derlijk overlaten, maar deelt mede dat de heer Klein in een commiosie-vergadering heeft verklaard dat hij geen beschuldiging hoeft willen uitspreken tegen wien ook. De machtiging wordt hierna verleend. De heer Klein herhaalt deze verklaring in open bare zitting. Adres van het bestuur der Vereeniging „Verguu- ning' alhier om verlaging van het vergunnings recht en het desbetreffend praeadvics van Burge meester en Wethouders, hetwelk voorstelde afwijzend te beschikken, (zie ons nummer vau 24 Februari jl.). De beer N o i e t, wijzende op den exceptioneelen toestand in deze gemeente, zon gaarne zijn stem geven aan een voorstel dat eenigszins zou te gemoet komen aan de bezwaren der tappers. De heer mr. Jansen meent dat de bestrijding van het alcoholisme moet gezocht worden in zedelijke middelen ea niet door materieels dwangmiddelen. Na de laatste yerhooging van het vergunningsrecht schijnen werkelijk de lasten van dien aard te zijn geworden dat het bestaan der trappers bedreigd wordt. En hot alcoholisme wordt toch daardoor hier ter stede niet bestreden. Spr. gaat daarom mede met de wenschen des heeren Nolet. De Voorzitter merkt op dat het eenige argu ment, dat gebezigd is door den heer Nolet, betzelfde is hetwelk in 1890 werd aangevoerd. Maar dat treft niet do adressanten, omdat zij toch geen voordeelea behalen van hen die langs de branderijen loopen. Van de 79 vergunningen betalen er 50 het minimum na de wijziging van 1896, waardoor de. verhouding onderling billijker werd gemaakt. Spr. verklaar ten slotte dat het van weinig kracht getuigt wanneer telkens belastingverordeningen worden gewijzigd. Het voorstel van B. en W. tot afwijzende beschik king wordt aangenomen met 16 tegen 3 stemmen. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan V. Bos te Sliedrecht onderhands te verhuren het griendland gelegen achter den strekdam tegenover Pernis, alsmede de riet- en bicsplaat gelegen ten westen van bedoeld griendland. Dienovereenkomstig wordt besloten. Da Voorzitter deelt mede, dat, overeenkomstig het bepaalde in art. 32 der wot op het lager onderwijs, Burgemeester en Wethouders in overleg met den arrondissements-schoolopziener, met do tijdelijke waar neming der betrekking van hoofd der le openbare kosteleoze school belast hebben, hot plaatsvervangend hoofd dier school, den heer C. Kerdel. Namens Burgemeester en Wethouders stelt hij voor tevens te bepalen, dat, evenals bij vroegere waar nemingen, diens jaarwedde, tijdens deze waarneming, zal bedragen een som evenredig aan die, welke overeenkomstig art. 26 der Wet voor bet Hoofd dier School als jaarwedde is vastgesteld. De heer Mr. Jansen verlaat do vergadering. Voorstel van het raadslid den heer J, J, G. Nolet, tot het verleenen van ontheffing of restitutio van pi. dir. belasting aan J. A. M. Jansen, henevens een desbetreffend ontwerp-raadsbesluit. Genoemd voorstel luidt „De Raad der gemeente Schiedam, „Overwegende dat het bezwaarschrift van J. A. JL „Jansen, tegen diens aanslag in de plaatselijke directe „belasting over bet dienstjaar 1897 gegrond is; „dat immer3 voor grondslag D diens gebouwde „onroerende goederen naar recht cn billijkheid be- „hooren te worden geschat op f50,600 voor den „stoommolen „Nederland" en op f15,000 voor de „branderij aan den Buitenhavenweg „Besluit aan J. A. M. Jansen voornoemd naar „aanleiding van diens bezwaarschrift, op zijn voor belden aanslag ontheffing of restitutie te verleenen „van een bedrag van f 137,50." Dit voorstel wordt ondersteund door de heeren P. C. M. Jansen en Elzevier Dom. De heer Nolet lieht zijn voorstel toe mot de mededeeling dat de discussie vaa vroeger genoeg heeft aangetoond wat de wensch was van den Raad. Hij stelt daarom voor den heer J. A. M. Jansen restitutie te verleenen van te veel betaalde belasting.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6