BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. VLAARDJNGEN. Ranst en Wetenschap. gedurende het proces-Zola uiting gegeven heeft aan de gevoelens der balie. Be Spaansche regeering heeft besloten, met het oog op de prijsverhooging der maïs, de invoerrechten te verlagen. De correspondent der Daily Telegraph te TV oenen bericht, dat de Grieksche regeering nog een extra-leening van 55 inillioen francs hoopt te sluiten. De commissie van controle op de Grieksche financiën zou haar goedkeuring hieraan hebben gehe» ht. Men heeft ook een medeplichtige aan den arising op koning George gevangen genomen. Het is zekere Giorgli, een Macedonisch werkman. Bij besluit van den Atheenschen gemeente raad zal op de plaats van den aanslag een kapel verrijzen. De ex-president van den Oranje-Vrijstaat, de heer Reitz, is benoemd tot waarnemend rech ter in het Transvaalsche Hooggerechtshof. De Volksraad besloot aan eiken staat, die het vraagt, de uitlevering toe te staan van misdadigers, ook zonder dat daarover verdragen bestaan, Br. Leyds wees er op, dat er niet zulk een overeenkomst bestond met Mozambique, maar dat het besluit van den Volksraad overeenkwam met de internationale eischen. Naar uit Sydney wordt bericht heeft een orkaan groote verwoestingen aangericht in Nieuw-Caledonië. Be Fransche kanonneerboot Loyal zonk o.a. Tweede Kamer. Be Tweede Kamer der Staten-Generaal is tot regeling der werkzaamheden ter openbare vergadering bijeengeroepen tegen Bonderdag, den 3den Maart, te kwart oer één uur. Heden zal in de afdeelingen der Tweede Kamer een aanvang worden gemaakt met het onderzoek omtrent de volgende wetsontwerpen TVijziging en aanvulling der wetten van 19 Augustus 1861 en van 22 April 1864 betiek- kelijk de Nationale Militie wijziging der wet regelende de bevordering, het ontslag en het op pensioen stellen der mi litaire officieren bij de landmacht regeling der personeele belasting naar den grondslag rijwielen; nadere regeling nopens de vergelding van lijdelijke diensten met pensioen opheffing belemmeringen bij de uitvoering van openbare werken, uit bepalingen van ver anderingen voortspruitende; wijziging en verhooging van hoofdstuk IX der staatsbegrooling voor '1898; nadere voorziening omtrent de uitvoering der boterwet onteigening te Maastricht; nadere bepalingen omtrent den accijns ge distilleerd ruiling van grond te Ulvenhout. afkoop door de gemeente Rotterdam van het recht van opstal op oeverland langs de Nieuwe Maas verkoop van spoorweggrond te 's-Hertogen- bosch vaststelling slotrekening Suriname over 1894 naturalisatie van Th. Lamers c.s. naturalisatie van F. A. L. Lendorf e. a. Het woningvraagstuk. In De Gids van Maart bespreekt prof, H. L. Brucker in een uitvoerig artikel Het Woningvraagstuk. Volledig, zegt de schrijver, ran een over- icht van dit vraagstuk in een Giifc-artikel niet zijn. Hjj bepaalt z'ch er dan ook toe, enkele hoofdpunten aan te stippen, doch is er in geslaagd deze duidelijk en kort te be spreken. Zijn opstel is een uitnemende gids door de vele vragen, die zich bij dit vraag stuk voordoenwie er belang in stelt en een onderdeel er van wil bestudeeren, vindt in het artikel een ruime keus en dikwijls ook een literatuur-opgaaf, die hem de studie ge makkelijk zal maken. Na gewezen te hebben op het belang van gezonde woningen, uit een hygiënisch en zedelijk oogpunt, zegt de schrijver dat een eerste ver- eischte is kennis van den feitelijken toestand. En hij doet uitkomen dat deze bij ous feitelijk ontbreekt. Wij weten zeer goed, telkens komt het, meest bij treurige gebeurtenissen, aan den dag, dat de toestanden slecht zijn, maar hoe slecht, statistisch, weten wij niet. Prof. Brucker spoort tot onderzoek in dezen aan, bijt. onze studenten en jonggepiomoveerden. Be pogingen tot verbetering worden gesplitst n die van particuliere en die van overheids wege. Het particulier iniatief kan lo. nieuwe woningen bouwen, 2o. oude verbeteren of afbre ken en door nieuwe vervangen. Technische be zwaren tegen den bouw van nieuwe woningen ziet de schrijver niet; er zijn voorbeelden van goede woningen genoeg. Een andere vraag is die naar den rechtsvorm der onderneming. Beze kan zeer verschillend zijn en zal het ook moeten wezen naar gelang van de categorie der bewo ners waarvoor gebouwd wordt. Een vorm,waarbij de bewoner langzamerhand eigenaar wordt, keurt de heer Brucker af. Hoe aan geld te komen is een zeer moeilijk vraagstuk. Philanthropic moet er buiten blijven, d. w, z. men moet niet te goedkoope woningen verhuren en op het terrein der armverzorging komen. Daarentegen juicht de sehrgver toe, dat er langzamerhand meer mensehen komen, die, met een matige rente tevreden, kapitalen voor woningbouw beschikbaar willen stellen. Ook albiaak van oude, met vervanging door nieuwe woningen is financieel wel mogelijk gebleken in verschillende steden. De finaneieeie uitkomsten van een dergelijke onderneming tusschen de Goudsbloemstraat en Lindegracht alhier noemt de schrijver nog niet bekend. Na het beschikbaar stellen van een deel der kapitalen van Spaarbanken, ook van de Rijks postspaarbank en van de gelden van verzeke ringskassen voor woningbouw bepleit te liebbeo, komt de schrijver op de Staatsbemoeiing met het woningvraagstuk. In ons land is tot dusver op dit stuk weinig geschied, eer vindt men bij ons belemmering dan hulp van staatswege, o.a. bij de pogingen van gemeentebesturen, om in dezen werkzaam te zijn. De schrijver herinnert aan de pogingen eener Arnhernsche bouwvereenigingen; van den Utrechtschen gemeenteraad, die een strenge bouwverordening, volgeus den schrijver binnen de grenzen der bevoegdheid door de gemeente wet aan gemeentebesturen gesteld, wilde vast stellen en door de regeering gedwarsboomd werden in hun streven. Be laatste troonrede heeft echter wetsvoor- drachten, betreffende de volkshuisvesting, toe gezegd. Prof. Drucker wil daarom eenige punten aangeven, waarover deze voordrachten zullen moeten loopen. Zelf zal liet Rijk niet veel kun nen doenhet kan echter de belegging van gelden in volkswoningen aanbevelen. De hoofd taak zal rusten op de locale bestureu. De wet gever kan echter deze tot werkzaamheid in de gelegenheid stellen, desnoods dwingen. Er moet daarvoor een vaste nwoningpolitiek" ontstaan, zooals de Duitschers zeggen. Deze heeft tot nu toe ontbroken. De gemeentebesturen zijn door de uitbreiding der steden verrast. Er moet in de eerste plaats een vast plan van uitbreiding der bebouwde kom worden opge maakt en wel een dat voor langen tijd voldoende is. Bat is een eerste middel orn speculatie in bouwterrein te voorkomen. De wet moet de be voegdheid om zulk een plan vast te stellen ver zekeren en grootere plaatsen daartoe dwingen. Dan heeft men de bouwverordening, waar van de vaststelling ook door den Rijkswetgever moet worden geboden. Niet voor alle deelen der stad kan men even streng zijn in zijn eischen. In nieuwe deelen kan men meer verlangen. Daar wil de schrijver bijv. het aantal verdie pingen beperken, een deel van het terrein onbebouwd houden enz. Een stelsel van kleine huizen met flinken lichttoevoer moet bevorderd worden. De schrijver blijkt, evenals elders in zijn betoog, allerminst bang in het algemeen belang de rechten der grondeigenaars te be perken. Ook op de bewoning wil de schrijver voor schriften. Goede woningen kunnen heel slecht bewoond worden. Een minimum-luchtruimle acht hij wenschelijk. Zoo ook een voorschrift omtrent het slapen van personen van ver schillende sekse in één vertrek. Vervolgens de maatregelen tot verzekering der nakoming van deze voorschriften, een bouwpolitie, speciale ambtenaren, die ervaring op het gebied der volkshuisvesting krijgen. De maatregelen die de overheid kan nemen om tot verbetering van bestaande woningen te komen, worden daarna behandeldonbe- woonbaarverklanng, onteigening, het deelnemen aan woningbouw door de overheid zelf. Ook de hulp der gemeentebesturen door het geren van faciliteiten in de levering van gas en water, het zorgen voor veikeersmiddelen, het geven van subsidie zelfs bij de opruiming van krotten worden besproken. Ten slotte dringt de schrijver sterk aan op een spoedige regeling van het vraagstuk, hetzij in dén wet, hetzij bij afzonderlijke wetten. In andere landen is de medewerking van het open baar gezag reeds veel krachtiger en het parti culier initiatief dat ten onzent niet ten achter is, kan met den steun eener wélgezinde overheid en met de hulp eener doeltreflende wetgeving een nieuwe vlucht nemeu. Persoonlijke Dienstplicht. De Algemeene Synodale Commissie der Ne- derlandsche Hervormde Kerk heeft zich tot de ministers van biuneniandsche zaken, oorlog en marine gewend met een adres, waarin zij er de aandacht op vestigt dat de aanstaande studenten in de theologie, die nog hunne voorbereidende studiën volgen, volgens het ÏDgediende wetsont werp niet in dezelfde conditie verkeeren zullen als de zendeling-kweekelingen en de kweeke- lingen der R.-Kath. seminariën, wat de tijdelijke vrijstelling van den militairen dienst betreft. Zij verzoekt de ministers deze Dgrove onbillijk heid" weg te nemen en door het sdoen nemen van de noodige maatregelen door uitbreiding van de bedoelde bepaling, dit euvel te verhelpen." Loiuhoksciiatten. Een deel van den buit in den krijg op Lombok gemaakt, tot dusverre bewaard ge weest in de kelders van de Nederl. Bank, is thans naar het Rijksmuseum overgebracht en zal daar van 1 Maart tot 30 April e. k. voor het publiek te bezichtigen zijn. Wij werden heden in de gelegenheid gesteld vooraf een kijkje te nemen. In drie vitrines zijn in de z. n. zilverzaal in het Oostelijk Paviljoen van het Museum de kostbaarheden en merkwaardigheden bijeengebracht. In de middelste vitrine, de veiligheidsvitrine, die in den grond wegzakken kan, liggen de stukken, die de meeste waarde hebben. Voor liefhebbers van goud en edelgesteenten schi eeuwenden opschik, is deze vitrine zeker de merkwaardigste, er ligt daar voor een groote waarde aan ringen met schitterende steenen van allerlei kleur: gouden been- en arm-riogen; kabaaiknoopje--, haartooisels, enz, terwijl ook de kostbare gouden kiïsgevesten, meest alle Hindoe-beeldjes, een groote waarde vertegen woordigen. De liefhebber van Ethnographie echter zal meer de aandacht vestigen op de beide andere glazeu kasten. Daarin zijn bijeengebracht een groot aantal gouden tabaks- en sirihdoozen, waarvan velen kunstig uit de hand bewerkt zijn gedreven zilveren schalen, gedreven armbanden, krissen, halskettingen met amuletten, enz. Bovendien bevinden zich in een dezer vitrines drie kronen, waarvan de middelste, rijkelijk getooid met edelsteenen, gezegd wordt te ztjn gedragen door den ouden vorst van Lombok. Gelijk gezegd tot 30 April kan men een en ander, dagelijks, Maandags uitgezonderd, zien. Op Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag zal een toegangsprijs gevraagd worden van f0.25 de persoon; op Vrijdag f l op Zon dag fO.10. De opbrengst is bestemd voor liet Nationaal Fonds, een fonds dat ondersteuning geeft aan de nagelaten betrekkingen van in den krijg gevallen militairen. De schatten van Lombok zijn de bezichtiging overwaard en waar men tevens een fonds als het genoemde, kan steunen, lijdt het geen twijfel of velen zullen ze gaan zien. Na 30 April gaat een deel der verzameling naar Batavia terug, om daar geplaatst te worden in het gebouw van het »Bataviasch Genoot schap voor Kunsten en Wetenschappen." Wat met het overige gedaan zal worden, is nog niet bepaald; waarschijnlijk blijft dat voor- loopig in het Rijksmuseum, maar 't is te hopeu dat Nederland spoedig een Ethnographisch Museum rijk zal wezen, waarin men dergelijke zaken van ethnographische beteekenis, zal kunnen bewaren. Gratie-Bosch en Lutje. De correspondent van de N. B. Gt. te Ba tavia seint De luitenants Bosch en Lutje hebben gratie gekregen. Zooals men weet, werden deze luitenants door het Hoog Militair gerechtshof in Iudië wegens diefstal tot '1 jaar gevangenisstraf en vervallen verklaring van den militairen stand veroordeeld. I* de juist ontvangen Locomotief wordt medegedeeld dat de gouverneur-generaal aan het H. Mil. Gerechtshof advies heeft gevraagd, in hoever den genoemden officieren gratie kan worden geschonken van hun veroordeeling wegens diefstal zonder hen tevens te gratiëeren van de bijkomende strafvervallenverklaring van den mil. stand. Met een onteerend vonnis als het hunne acht toch de G.-G. hun blijven in het leger onmogelijk. De uitslag van de herstemming te's-Graven- iu "e voor een lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland is, dat uitgebracht zijn 8688 geldige stemmen; daarvan verkreeg mr. J. B. van Berckel er 3660 en dr. W. P. Ruijseh 5028, zoodat gekozen is dr. W. P. Ruijseh, Meer dan eens is de vraag geopperd of stu denten, die geen eigen inkomen hebben, verplicht zijn gemeentelijke belasting te betalon. In Leiden was het steeds gewoonte, dat die stu denten op het kohier der plaatselijke directe belastingen werden geplaatst. Zij zijn echter, volgens een inzender in het studentenweekblad Minerva, niet tot betaling van hun aanslag verplichthij zelf is n.l. na ingediend request, door Gedeputeerde Staten van de betaling ontheven, op grond der over weging, ïdat bij onderzoek is gebleken, dat de reclamant niet geacht kan worden een eigen zuiver inkomen te hebben van f400 of meer 's jaars". Naar de Ar. Gron. Clr. uit zeer betrouwbare bron verneemt, heeft prof. dr. G. Heymans, lid van de regelingscommissie voor het inter nationale psychologen-congres te Parijs, aan den voorzitter dier commissie, den Franschen oud-minister-president Ribot, medegedeeld, dat hij ontslag neemt, als lid dier commissie, omdat hij geene beleefdheden van de Fransche regee ring wenscht aan te riemen met het oog op hare houding in de zaak-Dreyfus. De liberale kiesvereeniging pSneek" te Sneek heeft met algemeene stemmen besloten zich bij de Liberale Unie aan te sluiten. Te Dordrecht is in den ouderdom van 60 jaren overleden de heer D. A. N. Yriesendorp, oud-voorzitter der Kamer vau Koophandel en Fabrieken en lid der staatscommissie voor den Dordrechtschen waterweg naar zee. OVERSCHIE, 2 Maart. Ten einde, zoo mogelijk, tot een versiering van de gchccle bebouwde kom der gemeente te geraken bij gelegenheid der inhnl- digingsfeesten, gaat men nu met inteekeniijsten rond in het overige deel der Dorpsstraat van den Rijweg tot de Hoogc Brug, den Drogenhoek en den Delfts- bavenschen weg. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot landmeter le klasse van het kadaster A. A. G. J. Soutcndijk, thans 2e kl.tot landmeter 2e kl, van het kadaster, E. R. de Vries, thans 3e kl. Het blijkt ons dat het verslag der vergade ring van den Gemeenteraad in ons nummer van gisteren aanleiding heeft gegeven tot mis verstand. Niet de heer De Groot heeft zich beroepen op art. 442 der Gemeentewet, maar de heer El zevier Dom en wel ter staving zijner meemoe-, dat het Dagelijksch Bestuur zonder machtigin" van den Raad onbevoegd is om het bestek voor de aanbesteding der bouwmaterialen vast te stellen. Onze stadgenoote, mejuffrouw A. Beausar, is te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen nuttige handwerken. Gisterenavond omstreeks half elf vond de wisselwachter J. van Pelt op een afstand van ongeveer 100 meters van het station verwijderd een man op de spoorbaan Schiedam—Delft liggen wiens beide beenen waren afgereden, vermoedelijk door den Exprestrein, die van Amsterdam hier te 40.42 aankomt voor den Hoek van Holland. Het bleek tzijn de 50-jarige Hendricus Snijders, die op bezoek was geweest bij zijn broeder, baanwachter bij den overweg Ouden- dïjk. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp inge roepen en weldra verschenen in het station, waai heen de ongelukkige was gebracht, de doctoren Endtz en De Bruijn, die een voorloopig verband legden, waarna Snijders per brancard naar liet ziekenhuis werd gevoerd. Daar is de ongelukkige hedennacht te half twee uren overleden. Door jhet te haastig omrijden van den hoek van den Korten Dam en de Hoogstraat reed hedenmiddag de wagen van den heer Kok, eiet handelaar aan het Broesveld, een broodkar van den bakker van TVoerkom aan, met het gevolg dat <ie kar om en de brooden over de straat rolden. Spoedig werd het baksel weer bijeengezameld; de kar bleek eenigszins beschadigd te zijn. Gisterenavond waren aan de vischmarkt aan gevoerd 2 manden schelvisch; de prijzen waren van f0.55 tot 0.80, alles per koop. Hedenmorgen waren aangevoerd 3 manden scholde prijzen waren van f 0.45 tot 0.75, alles per koop. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 2 Maart. Jacob Rijnbende, 22 jaar, en C. Krommenhoek, 20 jaar. P. Poot, 67 jaar, en C. van Noortwyk, 45 jaar. Overleden 4 Maart. Nicolaas Reek, oud 4 jaar en 6 maanden, Hoogstraat, Door het bestuur, gekozen uit de leerlingen der Teekenschool, met het oog op den optocht bij het Kroningsfeest, werd het eere-voorzitter- schap opgedragen aan den heer A. van Dussel- dorp A.Mzn., die het welwillend aanvaardde. Gisteren, den 4en Maart, was het 25 jaren geleden, dat de heer A. W. Schippers aan het hoofd staat van de fijnkoekfabriek alhier, en de heer L. van Leeuwen dien tijd op het kantoor is werkzaam geweest. Bij deze gelegenheid wapperde de vlag op de fabriek en het kautoor was netjes versierd. Den heer L. van Leeuwen werd door hel per soneel der fabriek een prachtig geschenk aan geboden. BURGERLIJKESTAND. Gehuwd 2 Maart. Bastiaan Wilschut en Petronella van Gameren. Geboren 27 Febr. Johanna Maria, dochter van jhr. M. W. de Jonge en van Johanna Franpoise Gerarda Oetgens van Waveren Pancras Clifford, Sehiedamsche weg. 28 Febr. Gijsbert Arie, zoon van J. van Roon en S. M. van Lent, Hoogstraat. 4 Maart. Kornelis Johannes Petrus, zoon van C. Groen en H. Vink, Maasstraat. Aan den heer Van der Linden, directeur der Neder- landsche Opera te Amsterdam, is door den gemeen teraad te Antwerpen de directie aangeboden van den Lyrischen Schouwburg aldaar. De heer t. d. Linden heeft dit aanbod in ernstige overweging genomen, ook wegens de gunstige bepalingen, o. a. eeno be langrijke, aan den schouwburg verbonden subsidie der gemeente. Mascagni. De Italiaansche componist Pietro Mascagni komt in ons tand zijn opera's dirigeeren. Zondag a. s. in den voormiddag wordt hij in Den Haag verwacht. Een ontvangst aan het station van don Hollandschen spoorweg met het orkest der opera, wordt voorbereid. Mocht 't, na goedkeuring der voornamens door het spoorwegbestuur, blijken dat tijdens de gewone stationsdrukte de receptie niet zou kannen geschie den, dan zal do componist van Cavalleria van de grens of van Rotterdam met een extra-trein naar hier stoomen, zoodat de tijd van aankomst dan geregeld kan worden naar believen. Weenen en Berlijn zijn in plechtige begroetingen van Mascagni voorgegaan en de directeur derltali-

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2