Staten-Generaal. stadsnieuws! YL A ARDIN GEN. Rechtzaken. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Landbouw en Yeeteelt. SPORT. Gemengd Kieuw s. over het koningschap?"' Hierop luidde het aut- woord sOch het is een zaak, waarover Viier niet gHvproken behoelt te worden. Het geeft den be-ten toestand voor onsIn iederen regeeringsvorm is de moeilijkheid dat een ver kiezing op een bepaalden dag een zekere meer derheid biengt, die voor een bepaalden tijd de macht heeft. Dat die meerderheid in alles het volk ver tegenwoordigt, is een onvermijdelijke fictie maar veeltijds onwaar. Daarom is een ontbinding niet zelden noodig; voor de beslissing daarover is het lvoning-cliap h*t meest geschikte orgnan. In verband hiermede ook voor de keus van ministeries En de spreker wees er verder op dat in andere, republikeinsclie landen ook formeel republikeinsch, daar wij toch feitelijk ook republikeinscli worden geregeerd zulk een macht in den eenen of anderen vorm noodig is geoordeeld of zeer gemist wordt. Wat het argument betrof dat het koning schap sduur" zou zijn, dit kon hij niet toegeven, daar op een begrooting van een kleine drie honderd millioen, gelijk de onze (met de Indische mede), een bedrag van zes ton toch niet veel is. Waar men ééns aan wat uiterlijk vertoon gewend is, zou ook een president eene behoor lijke civiele lijst moeten hebben. De Fransche president heeft ook een inkomen van eeniee hondetdduizenden en het gebruik van paleizen en wat den Amerikaansche aan gaat, het te geringe bedrag van zijn traktement wordt genoeg gevoeld in gebrekkig representatie. jiNog iets dat ik als een groot voordeel der monarchie eerst als minister had leeren kennen. Elke beslissing die een minister van de Kroon vraagt, ook de meest onbeduidende, moet in scriptis gemotiveerd zijn. Dit geeft veel werk en ik geloof niet dat een Minister tegenover een gekozen president, met wien bij zich per soonlijk op voet van gelijkheid gevoelt, daaraan zou geweud blijven. Toch is daarin groote waarborg tegen willekeur, bijv, bij benoemingen." Daarna vroeg de heer Elout mr. Van Houten's meening over den invloed van het parlemen taire stelsel, meer bepaald over den invloed dien het kiesrecht, vooral in zedelijken zin, op den kiezer oefent. sDat hangt af van een andere vraag, nl. hoe het kiesrecht wordt opgevat: als een middel om het algemeen belang of als een middel om klassenbelang te bevorderen. In dit opzicht is er een groot verschil met een jaar of vijf-eu-twintig geleden. De partijen van die dagen meenden althans altijd het publiek belang te bevorderen; zij dienden hun klassenbelang meer onbewust. Tegenwoordig gaat men het meer bewust bevorderen. De zin voor het algemeen belang verzwakt Zoo keurde de lieer Van Houten dan ook de vorming van een bijzondere afdeeling voor land bouw af, welke een gevolg is van liet drijven der landbouwers uitsluitend in hun eigen be lang. Mr, Van Houten toonde zich een voorstander van de algeheele wettelijke gelijkheid van man en vrouw en dus ookfvan de bevoegdheid der vrouw om op gelijken voet alle beroepen uit te oefen waartoe zij zich aangetrokken gevoelde. Na het huisgezin was de godsdienst aan de beurt. sWat dunkt u van de waarde van den gods dienst in onze tegenwoordige maatschappij?. Ik bedoel met godsdienst meer in 't bijzonder den dogmatieken godsdienst." »lk wou dat alle dogmatiek weg was. Ik acht den dogmatischen godsdienst iels van absolute onwaarde. Dogma's, kerken, priesters, dominée's voor mijn part waren ze alle maal weg; het zou een groote verbetering zijn, geloof ik. Wat natuurlijk niet in zich sluit dat ik veteenigingen voor humanitaire doeleinden (als armenzorg.) zoolang die noodig is, zou willen missen en het is wei treurig dat die zaken daarmee zoo verknüpft zijn. "Wat zijn Ministerschap betreft, de heer van Houten zeide het verlies daarvan niet te be treuren, al wilde hij daarmede niet zeggen, dat hij het niet meer zou aannemen, als hij er weer toe geroepen werd. De Kamer" echter zeide spr. zeer te missen. Eindelijk deelt de lieer Elout den indruk mede, dien hjj van mr. van Houten kreeg Ik heb van mr. Van Houten den indruk ge kregen dat hier vóór my zat iemand van eene zeer zeldzame geestkracht, iemand die, zonder eenig buiten-materialistisch geloof en na een tijd van tegenspoed als hij nu pas heeft beleefd, volkomen blijmoedig en onverstoord is gebleven, niets van zijn evenwicht heeft verloren. En dan heb ik door mr. Van Houten ook den indruk gekregen van een individualisme, zóó ongebreideld, dat het mij haast onrust barend leek. Mij dunkt dat veel schijnbaar tegenstrijdigs in de houding van den heer Van Houten te verklaren is uit de tegenstelling tusschen de socialistische dwangtendenzen van onze heden- daagsche sociale politiek en zjjn anarchistische tendenzen. Socialistisch en anarchistisch voor zoover men twee stelsels door hun uitersten kan doen vertegenwoordigen. TWEEDE KAMER. Zitting van, Donderdag 3 Maart In do ten I1/4 uur belegde vergadering werd be sloten twee Commissies van Voorbereiding in te stellen, één voor de wetsontwerpen betreffende de oorlogstekorten, waarvan tot leden werden benoemd de heerenMees, Mackay, Kolkman, Veegens en Tydemande andere tot onderzoek van de wetsont werpen betreffende bet "Wetboek van Militair Straf recht en op de krijgstucht, waarvan tot leden werden benoemd de heeren Lobman, van Vlijmen, Willinge, Rethaan Macaré en Vcrheij. Verschillende inlichtingen op adressen en verslagen werden naar commission verzonden. Besloten werd tot een 2e afdeelingsondcrzoek van bet wets voorst el- Bahlmann tot wijziging der scbutterijwet. Dinsdag 11/3 is er openbare vergadering o.a. de behandeling van het wetsontwerp betreffende een renteloos voorschot voor een stoomtram N'ijkerk—Ede. De voorbereidingen tot de a.s. kroningsfeesten kan men waarnemen onder allerhande vormen. Feestcommissies, buurtcommissies, vereeoigingen houden voor en na vergaderingen; tentoonstel lingen worden georganiseerd om de algemeene aandacht te vestigen op bepaalde artikelen. En loopt men langs de winkels, vooral langs die van manufacturen, dan ziet men ook daar de artikelen reeds geëtaleerd die OTer 6 maan den zullen noodig zijn. Voorwaar iets ongekends in ons anders zoo kalm Nederland. Vlaggen doek in rood, wit en blauw, oranje, kwasten, ja zelfs de strikjes en cocardes, die dan zullen worden gedragen. Zoo ooit dan mag men hier zeggen dat bet gehcele volk zich voorbereidt tot de a.s. Kro ningsfeesten. Hedenmorgen waren aan de visclimarkt aan gevoerd 6 manden scholde prijzen waren f0.45 tot f0.85, alles per koop. BURGERLIJ KE STAND Gehuwd 3 Februari. A. M. Ziedses Des Plantes, 34 jaar, en L. M. H. Eckenbausen, lil jaar. Geboren 2 Febtuari. Albertus, zoon van A. Kroon en C. C. van Leeuwen, Lange Achterweg. Overleden 2 Februari. Hendricus Snijder, oud 50 jaar, Lange Achterweg. Diderika Johanna Reeser, oud 53 jaar, echtgenoote van A. W. M. Odé, Hoogstraat. De Staatscourant bevat de statuten der Kies- vereenïging Vlaardingen", alhier. Art. 1 luidtHet doel der vereeniging is het bevorderen der belangen van het Rijk, de provincie en de gemeente in vrijzinnigen, voor- uitstrevenden en constitutioneelen zin door o. het stellen en aanbevelen van Candidaten voor het lidmaatschap voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den gemeenteraad h. samenwerking en overleg met audere Kiesvereenigingen c. het bespreken en bevorderen van alge meene belangen. Vanwege de Vlaardingsche Werklieden- vereeniging sPatrimonium" zal op Maandag 7 Maart a.s. een openbare vergadering gehouden worden in het lokaal sLiefde en Vrede", Ged. Biersloot. Spreker: de heer A. Brummelkamp, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, met het onderwerp>Het Huis met da zeven pilaren". Aanstaanden Vrijdagavond treedt in de Volks lezing van het nNut" als spreker op de heer P. H. van Abshoven van alhier. De Vlaardingsche wielrijders en wielrijdsters zijn opgeroepen tot eene vergadering om te spreken over deelneming aan den optocht op 31 Augustus. De vergadering wordt gehouden op den avond van Woensdag 9 Maart, in de zaal »Harmonie". Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand Februari in de Rijkspostspaarbank ingelegd f 6083.80terugbetaald f 4437.58. BURGERLIJKE STAND. Geboren 1 Maart. Sientje, dochter van J. Berkhout en N. M. Droppert, Buikstraat. 2 Maart. Margaretha, dochter van G, Hart man en J. Hartman, Oosterstraat. Katharina, dochter van K. van Aken en M. Hoogerwerf, Nieuwclaan. 3 Maart. Gerrit, zoon van L. L. van Roon en L. J. de Bakker, Balckstraat. Het Gerechtshof in Den Haag beeft in de zaak van den bekenden kindermoord te Leiden bekl. Do Beer tot acht en vrouw Kroon tot vijf jaar gevan genisstraf verooideeld, (De rechtbank' had resp. 5 en 3 jaar opgelegd). Hendrik de Jong, door de rechtbank te Arnhem tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens diefstal en oplichting, is heden door het gerechtshof aldaar vrijgesproken. Beroepen: Te Haaften (Geld.) M. "W. Snoep, te Wissekerke; te St. Annaland (Zeel.), J. Bendera, te Zijderveld (Z.-H.); te Dordrecht, M. Buijskool, te Kundert. Bedankt: Voor Valkenburg, door P. J. Couvée, cand R.-K. Kerk. In de oude abdij-kerk van Roldue is door den bisschop uit 's-Hertogenboseh de priesterwijding toe gediend aan drie professoren van Roldnc, de heeren J. Hilgers, H. Janssens en E. Petry. Hoogek Onderwijs. AmsterdamBevorderd tot docter in de rechtswe tenschap op stellingen de heer Rudolph von Geidern geboren te Maastricht; doctoraal examen in de rechten J. Th. Cremers. UtrechtCand. ex. reebtsw.A. M. de Rheon. Vereeniging Westland. Den Isten Maart werd de algemeene verga dering der vereeniging Westland gehouden onder voorzitterschap van den heer H. J. Hoek te Wateringen, in het café vOverheide" van den heer Goemans te Monster. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging 983 leden en 15 donateurs telt en voorts dat de groote veilingen in 1897 in de verschillende afdeelingen f204.645,81 opbrachten en de kleine veilingen f 202.753,83%, een bedrag te voren nog niet bereikt. De volgende besluiten werden genomen Voor het aanleggen van een proeftuin f 300 uit de kas der Vereeniging te bestemmen en vooits den steun te vragen van de regeering. Indien eene revisie van de tarieven der invoer rechten in de Kamers ter sprake zal komen bij de regeering een adres in te zenden om hoogere invoerrechten op fruit te heffen. Aan de regeering te verzoeken om by de heffing van invoerrechten op druiven dit te doen naar gewicht en niet naar de waarde. Zich tot de regeering te wenden met verzoek om vrijdom van accijns te vei leeDen voor sappen en dranken, getrokken uit inlandsche vruchten (elders in dit blad uitvoeriger gemeld). Eene commissie te benoemen om monsters van Schiedarnsche mest in proefstations te laten onderzoeken en de uitkomsten van dat onder zoek te publiceeren. Een adres te richten aan de directies der spoorwegmaatschappijen in het land om ver laging der vrachtprijzen te vragen voor de ver zending vari groenten en vruchten. Ter beschikking te stellen van het hoofdbe stuur de som vau f 100 voor een oordeelkundige proef, door een vakman te nemen, om te onder zoeken of uit kasdruiven goede wijn is te persen. Ten slotte om het adres der Pomologische Vereeniging te Boscoop aan de regeering te steunen dat maatregelen viaagt tegen de schild luis, die op Amerikaansche vruchten is gevonden en de vruchtencultuur met vernieling dreigt. Tot afgevaardigde by het Nederlandsche land* bouw-comité werd in plaats van wijlen deu lieer Waldeck van Loosduinen kenoemd de heer II. J. Hoek te Wateringen, voorzitter der vereeni- er in or o Zondag 1.1. was het 25 jaar geleden dat de gym nastiek op de gemeentelijke scholen van Frankrijk verplichtend werd gesteld, In de groote gemeentelijke gymnastiekzaal „Vol taire" ia do straat Japy te Parijs, werd die herin- neringsdag feestelijk gevierd. Ontsporing. Omtrent het in ons blad van gisteren ge melde spoorwegongeluk deelt de Dordr. Ct. het volgende mede: Hedenochtend vroeg omstreeks ruim zes uur werden vele omwonenden van den spoorweg aan den Burgemeester de Raadtsingel te Dordiecht, tot zelfs bewoners vandenNico- laas Maessingel wakker geschrikt door een hevig geraas, dat aan een zwaren, rollenden donder slag deed denken. Er was alle reden om aan onweder te ge- looven, want het was onstuimig, buiten. Gewel dig woei en hagelde 't. Toch waren 't niet de elementen die het geraas veroorzaakten, maar een spoorwegongeluk. De gemengde goederentrein van Feijenoord, no. 519, uit een 15-tal wagens bestaaode, was op den gewonen tijd, halfzes, binnengekomen, waarna men met dien trein ging rangeeren. Te kwart over zessen kwam, eveneens van de richting Rotterdam, een andere goederentrein binnen, no, 561, die uitsluitend voor Venioo bestemd is en 30 a 40 wagens groot was. Deze laatste trein stoomde hier door en kwam zoodoende ter hoogte van den gashou der in botsiDg met den rangeerenden trein. En hoewel de trein no. 561 nagenoeg geen gang meer had, was toch de schok zoo geweldig, dat van den eersten ttein een zestal wagens totaal of zoo goed als geheel vernield werden, terwijl van trein 561 de locomotief van voren en aan de wielen geducht werd beschadigd. Dank zij den geringen gang van den twee den trein kon het machinepersoneel in tjjds van de machine springen, zoodat geen persoon lijke ongelukken te betreuren zijn. De malerieele schade is echter aanzienlijk, waarvan men thans, hoewel er veel is opge ruimd, nog een klein denkbeeld kan verkrijgen, als men de versplinterde, in elkaar gedrukte wagens en locomotief, in da rails staande of daarover heen hangende, in oogenschouw neemt. Het personenverkeer ondervindt door dit ongeluk geen vertraging, wel het goederenver keer. "Waaraan het ongeluk is toe te schryven, wordt nog onderzocht. Hedenmorgen waren ter plaatse de opzichter van den locomotiefdienst, de heer Notebos, de inspecteur der exploitatie, de heer C. W. P. Mieling, en de districts inspecteur der spoorwegdiensten, de heer J. van Leeuwen Jr., allen van de Staatsspoorweg- maatschappij, wier treinen het ongeluk trof. Ook de officier van justitie was heden ter plaatse. Uitlevering. Hedenmorgen werd met de Ilarwichboot te Hoek van Holland aangebracht, onder geleide der Engelsclie politie, de veelgenoemde H. Bud- denberg, bloemboilenhandelaar, vroeger woon achtig te Hillegom, die aan de rijkspolitie aan den Hoek van Holland uitgeleverd werd om zijn straf (waartoe hij vóór zijn vertrek naar Londen was veroordeeld) te ondergaan. Hij werd onder sterk geleide per trein van den Hoek van Holland naar Rotterdam gebracht en vervolgens naar de gevangenis aan den Noordsingel. Pakkclpost. Te Amsterdam zijn voor rekening der H. IJ, Sprw.-mij. vervaardigd vier belangrijk verbeterde postwagens van 20 meter lengte, welke eerst daags in dienst zullen worden gesteld op de lyn Amsterdam—Antwerpen, hoofdzakelijk be stemd voor het vervoer van postpakketten In de nu loopende postrytuigen kon de dienst der postpakketten bjjna niet meer verricht worden. Sollicitanten Bij het bestuur van de Vereeniging voor het Ambachtsonderwijs in Drente" te Assen, hebben zich voor de betrekking van directeur op een salaris van f500, benevens vergoeding voor reis kosten, meer dan 100 sollicitanten aangeboden. Het aantal so licitanten voor de vacant komende betrekking van zet-kastelein in de Buiten-So- cieteit te Kampen, jaarwede f 600, vrije woning, vuur en licht, is ai over de 500 gestegeu. -De dieven gesnapt. Den laatsten tijd werd door de landbouwers te Barneveld veel over diefstal geklaagd. Bijna geen nacht ging voorbij of er werden kippen, eenden of landbouwgereedschappen ontvreemd. Thans is het aan de politie aldaar gelukt de daders hiervan op te sporen. Na een streng onderzoek is het haar namelijk gebleken dat drie personen, zijnde de gebroeders A. en hun zwager F. en wonende op drie uur afstands vandaar, zich aan deze diefstallen heb ben schuldig gemaakt. Bij "eene huiszoeking zijn reeds verscheidene gestolen voorwerpen gevonden en in beslag genomen. Behalve gereedschappen en waschgoed, zijn meer dan 200 kippen en een groot aantal eenden ontvreemd. Tegen de daders is proces verbaal opgemaakt. Onweer. Te Huisen sloeg gisternamiddag de bliksem op een der wieken van den korenmolen op het Zand, zonder echter brand te veroorzaken. Twee personen, die juist bezig waren den molen te draaien, werden tegen den grond geslagen. Een dezer kreeg een paar lichte brandwonden aan de hand, de andere bleef echter ongedeerd. Een derden persoon, die zich in de nabijheid bevond, sloeg de bliksem tusschen de beenen door, zonder hem verder eenig letsel toe te brengen. De schade aan den molen veroorzaakt moet gering zyn. Branden. Door een oubekeude oorzaak is te Haarlem mermeer aan den Sloterweg afgebrand de boerenwoning, bewoond door J. G, Hoogstraten. Al het vee, een paard, huisraad, benevens de voorraad hooi is een prooi der vlammen ge worden. Te Utrecht ontstond in den afgeloopen nacht om 4 uur brand in een perceel aan de Bloem- straat. Eerst vanmorgen om half zes gelukte 't, het vuur te blusschen. De woning brandde geheel uit en van den inboedel kon niets gered worden. Goede vooruitzichten. Gistermorgen werd van Leeuwarden naar Amsterdam overgebracht een misdadiger, die 15 jaar in de gevangenis te Leeuwarden had doorgebracht en thans naar Duitschland werd getransporteerd om aldaar ook een langdurige straf te ondergaan. Verongelukt. Dinsdagnamiddag werd te Hansweert door de Belgische sleepboot Cosmopolite masteloos binnengebracht het aldaar gestationneerde'rijks recherche-vaartuig. MCl.) Ben nieuw soort misdrijf. Te Rotterdam deed dezer dagen een winke lier, wonende op de Kruiskade, bij de politie aangifte dat bij hem inbraak was gepleegd en dat de dief of dieven zich hadden meester ge maakt van een gouden horlogé, kleederen enz, een en ander ongeveer ter waarde van ruim 1100. Daar de man tegen inbraak verzekerd was werd hem dit bedrag door een inbraak ver zekering-maatschappij uitbetaald, want bij onder zoek was gebleken, dat men zich met geweld toegang had verschaft tot het bewuste perceel. Door een samenloop van omstandigheden ie

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2