51"' jaargang. Vrijdag 4 Maart 1898. N°. 9567, Tweede Blad Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER:~ËlT C. ROELANTS. BINISENLAm Stateii-Generaal. Uit (le Staatscourant. Kunst eu Wetenschap. AsosOTKBsrsmjB voor Schiedam, pet kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijks nommers- 0.02 BUREAU: BOTERSTBl.VT 70, Telcphoon \o. 123. Advertentieprijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.53 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. De Koninginnen. Hare Majesteiten de Koninginnen, met gevolg, hebben gisteravond in den Kon. Holl. Schouw burg de opvoeiing bijgewoond van »Vriend Fritz", door de Vereenigde Rotterdamsclie Tooneelisten (directie Le Gras en Haspels). Door het in zeer grooten getale opgekomen publiek eerbiedig begroet, volgden Hare Majesteiten met blijkbare belangstelling het voortreffelijk spel van hel Rotterdamsch gezelschap, dat voor de eerste maal de eer geniet voor de Koning innen op te treden, Hare Majesteiten gaven bij liet einde van elk bedrijf het teeken tot een warm applaus. Inhuldigingsfeestcn. Reeds nu is, ook in verband met hetïniiul- digingsjaar, door de directie van bet sZeebad Scheveningen" bepaald, dat in het komend sei zoen dagelijks door een dubbel orkest muziek uitvoeringen zullen worden gegeven door het Phüharmotnsch orkest in de Kurzaal en dooi de Stafmuziek der Haagsche schutterij op hel terras. Afgescheiden hiervan zal ook de directie van het Kuriiaus een ruim aandeel nemen aan de nationale feestviering in September. De Inhuldiglngsfeesten en de bedwelmende dranken. Het hoofdbestuur der sNederlandsche Ver- eeniging tot afschaffing van sterken diar.k" heeft zich met een uitvoerig adres gewend tot H. M. de Koningin-Regentes. Het wijst daarin op den meer dar. vijftigjarigen strijd door de Vereeniging tegen de rampzalige drinkge woonte gevoerd. Daarop laat het hoofdbestuur volgen dat de Vereeniging vertrouwt, dat allen, die thans reeds zonder ophouden door woord en daad waarschuwen tegen den beker der bedwel ming, gebruikt hetzij om leed te verdooven, hetzij om de feestvreugde kunstmatig en schijn baar te veihoogen, ook in den tijd van het in- huldigingsfeest al hun krachten zullen inspannen om het drankgebruik zooveel mogelijk tegen te gaan dat echter met de ervaiing van vroegere volks feesten voor oogeu de Vereeniging maar al te zeer overtuigd is, dut de pogingen van ave! mee- nende volksvrienden in dezen zeer zullen te kort schieten dat zij erustig bevreesd is voor overmatig drankgebruik op genoemde feestdagen met al de jammerlijke gevolgen van dien dat dit de reden is, waarom de Vereeniging zich tot Uwe Majesteit wendt, omdat niemand meer dan Uwe Majesteit in dezen invloed ten goede zeude kunnen uitoefenen en niemand het meer kan betreuren, dat een feest ter eere van de inhuldiging Uwer Geëerbiedigde Doijhtei- gevierd, bezoedeld word door de be tree „swaardige tooneelen, die het overmatig geh' k van bedwelmende dranken pleegt m hef leven te roepen B.:t de Vereeniging zich met des te meer ver trouwen tot Uw Majesteit wendt, omdat Uw Majesteit door het verleenen van financieelen steun aan de Vereeniging, openlijk blyk heeft f gegeven met haar streven te sympathiseeren dat de Vereeniging zich zoo zeer zoude ver heugen, indien tengevolge van het verzoek van Uw Majesteit aan het Nederlandsche volk om het inhuldigingsfeest op waardige wijze te vieren en in geen geval zich te buiten te gaan aan het gebruik van alcoholhoudende dranken, dit feest werd gestempeld tot een eenig in zijn soort. Geen daden bedreven onder den invloed der bedwelming, waarvan de bedrijvers hun leven iang berouw hebben, geen ouders met schrik terugdenkend aan wat hun kinderen in jeugdigen overmoed, bezweken voor de hun te sterke ver leiding, in die dagen aan geld, aan gezondheid, aan zedelijke onverdorvenheid hebben ingeboet, geen politieambtenaren oververmoeid van het bewaren der orde en het beschermen menig maal van leven en eigendommen van rustige burgers tegen hen, die door het overmatig alcoholgebruik zich niet meer de draagkracht hunner handelingen bewustzijn, geen tooneelen Meer van woestheid en liederlijkheid maar een vredige en opgewekte stemming onder allen, die aan de feestviering deelnemen. O, hoe dankbaar zou het Nederlandsche volk aan Uw Majesteit zijn, als U door Uw invloed ver- Mocht te bewerken, dat het inhuldigingsfeest zooveel mogelijk in dien geest werd gevierd dat de Vereeniging wel overtuigd is, dat zelfs Uw machtige stem ontoereikend za! blijken om alle misbruik van bedwelmende dranken bij het inhuldigingsfeest tegpn te gaan, doch dat onte genzeggelijk een ontzaglijke invloed ten goede zoude worden uitgeoefend, indien door het verzoek werd gericht tot het Nederlandsche volk om het feest, gevierd ter eer der inhuldi ging Uwer geëerbiedigde Dochter, niet te ont sieren door overmatig gebruik van bedwelmende dranken, indien Uwerzijds werd zorggedragen, dat geen militair, hetzij ter zee, hetzij te land, in Uw naam eenig bedwelmend vocht werd geschonken dat het is de oprechte overtuiging der Neder landsche Vereeniging, dat Uwe Majesteit door een dergelijke daad niet alleen zoude kunnen rekenen op de dankbaarheid van allen, wien het welzijn van het Nederlandsche volk ter harte gaat, doch dat die daad door haar voor beeld in hooge mate ten zegen zoude strekken aan de bevolking, wier belangen in zoo menig opzicht aan Uwe zorg zijn toevertrouwd. De Unie „Een School met den Bijbel". De agenda voor de twintigste jaarvergade ring van de Unie, te Utrecht te houden op Dinsdag 42 April 1898, bevat o. m. de volgende punten: a. vaststelling van het 19de jaarver slag; h. mededeelttigen van den vootzitter, den secretaris en van den penningmeester; c. rap port omtrent de kes van fondsen, bestemd tot stichting van scholen met den Bijbel; d. ver kiezing van 5 bestuursleden; e. behandeling der aan de orde gestelde voorsteilen en onder werpen. 1. Van liet Locaal-Comité te Rotterdam Het bestuur der Unie »Een school met den Bijbel" noodige de heeren prof. dr. J, "Woltjer c s. nog maals dringend uit, om zoo spoedig mogelijk op te geven, welke veranderingen zij in het Unie-rapport verlangen, of welke regeling zij daarvoor in de plaats wenschen te stellen, opdat de commissie voor Schoolwetwijziging en de ^bezwaarden" in deze zaak, zoo mogelijk, tot overeenstemming komen. 2. Van het Locaal-Comité te BolswardDe Unie doe stappen bij de regeering om, zoo mogelijk, te verkrijgen, dat ouders, wier kin deren kosteloos van gemeentewege onderwijs ontvangen, vrij zijn in de keuze der school. 3. Van het Locaal-Comité te WulvegaDe Unie stelle een onderzoek in naar de school- geldheffing op de openbare lagere scholen. De toelichting van dit voorstel luidt aldus: I. De eischen, door de wet op het L. 0. ge steld voor liet verkiijgen der Rijksbijdrage, dwingen vele, zoo met do meeste schoolbe sturen, lot eene vermeerdering van uitgaven, die liooger is dan het bedrag der Rijksbijdrage. De financieeie toestand van vele bijzondere scholen is dus door de siechtsgelykheid" niet verbeterd, maar ongunstiger geworden. If. Dit onrecht zou voor een groot deel ver holpen zijn, indien op de openbare scholen van hen, die wel kunnen betaleneen billijk school geld geheven werd, overeenkomstig de bedoeling der wet. (Zie Mem. v. Toel. op de wet-Mackay). Aangezien vele gemeentebesturen dit niet doen, werkt de rechtsgelijkheid" in de practijk veeltijds averechts. III. De financieeie druk, die hierdoor ontslaat, is minder hinderlijk voor welgesteldenkan voor min- of onvermogenden worden getemperd door suppletie-fondsen enz.doch komt in volle zwaarte neer op onze middenstanden, die, tot nog hooger bedrag dan vroeger, dubbel be talen moeten. IV. Door b. v. op de »in te vullen circulaire" aan de correspondenten te vragen, welk school geld op de openbare school in hunne gemeente, geheven wordt, zou men een oveizicht verkrijgen van den toestand in de plaatsen, waar de Unie werkt. V. Het Locaal-Comité wenscht dit voorstel geheel onafhankelijk te houden van het weer aanhangig gemaakte »Unie-rapport", Examen-com missiën Lager Onderwijs. Bij beschikking van den minister van binnen- landsche zakeri van 2 Maart zijn benoemd de commissiën die in 1898 belast zijn met liet afnemen der examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid bedoeld in art. 50 onder a, der wet tot regeling van het lager onderwijs. In de commissiën voor Zuid-Holland zijn be noemd Zuid-IIolland I: a. tot lid en voorzitter de inspecteur van het lager onderwijs in de 2de inspectieb. tot leden de schoolopzieners in het district Dordrecht en de arrondissementen Rotterdam (Zuidelijk), Schiedam en Vlaardingen; IIa. tot lid en voorzitter de schoolopziener in het dirtriet Rotterdamb. tot leden de school opzieners in de arrondissementen Delft, Leiden, Gouda en Sornmelsdijk; c. tot, leden-plaatsver vangers van de beide commission de school opzieners in de arrondissementen Woerden, Rotterdam (Noordelijk), Dordrecht en Gorin- chem. Vrijdom van accijns. In de algemeene vergadering der Vereeniging »Het Wesiland" werden de voorstellen-Wate- ringen en Ilonselersdijk om vrijdom van be lasting te vragen voor sappen en dranken, verkregen uit inlandsche viuchten, met alge meene stemmen goedgekeurd, evenals het voor ste! Naaldwijk, om pogingen in het werk te stellen ten einde afschaffing of vermindering van accijns op suiker te verkiijgen, die gebruikt wordt tot inmaken van vruchten, om alsdan onze eigen vruchten te verwerken, in concur rentie met hel buitenland, en daardoor afzet voordeehger te maken. Als een bewijs van hoe groot belang dit voorstel is, werd o. a. medegedeeld, dat Neder land in het vorige jaar 2180 waggons appelen naar Duitschland zond voor de bereiding van appelwijn. Wurtemberg verwerkte in 1890 niet minder dan 7420 waggons van 40,000 kilo. Wegens hd groote belang, dat de telers bij deze zaak hebben, werd besloten eene com missie te zenden naar den Minister en naar den directeur der afdeeling Landbouw en ver der van het besluit kennis te geven aan andere land- en tuinbouwvereenigingen, met verzoek de aanvraag te ondersteunen. TWEEDE KAMER. Marinebcgrooting 189 8. Uit do thans verschenen begrooting voor marine, dienstjaar 1898, blijkt dat minister ltoëll volkomen beaamt dat er nog aan geen stilstand te denken valt op het gebied van aanbouw van nieuw materieel voor de zeemacht, zoo krachtig door zijn beide ambts voorgangers ter hand genomen. Als nieuwe geheel geschikte schepen kunnen alleen aangemerkt worden de drie pantgersehepen type- Kortenaer, die in overeenstemming met bet organi satieplan van jbr. Van der Wijck, door den minister voor do stelling van dcc Helder bestemd worden cn verder de zeven gereed of in ntmbouw zijnde pantscrdckschcpen, de monitor Reinier Claeszcn cn eenige torpedobooten. Alle andere nog bestaande oorlogsschepen zijn oud of van verouderd type en hoewel van deze een zeker aantal nog van zoodanige strijdwaarde is, dut die schepen, in afwachting van latere vervanging, met vrucht zullen kunnen dienen bij dc verdediging van het vaderland, zullen zij binnen betrekkelijk korten tijd door nieuw materieel vervangen moeten worden. Bij de overweging nu van den voor het oogenblik noodzakclijkstcn aanbouw bleek versterking van het materieel voor den Indiscben cn algcmecuen dienst het noodigst. Binnen twee jaar zullen zeven nieuwe pantserdek- sekepen voor die diensten beschikbaar zijn, doch zonder op reserve te rekenen zijn 10 krachtige oorlogs schepen noodig. De minister wenscht dan ook mede in verhand met dc wenschclijkheid om, gezien den zich zoo snel ontwikkelden en veranderden toestand in Oostelylc- Azié, ons Indisch eskader zoo spoedig mogelijk in staat te doen zijn om krachtig mede te werken aan de handhaving 'van de Nederlandsche souvereiniteits- rechtcu iu den ludiseken archipel nog in dit jaar met den aanbouw van een nieuw schip voor deu Indiscben cn den algemeenen dienst een aanvang te maken Do noodige fondsen daartoe zijn echter door den minister niet op de thans ingediende bcgrooting ge bracht, doch zullen do noodige geiden voor verderen nieuwen aanbouw nader bij snppletoirc begrooting worden aangevraagd, welke nog in dit zittingjaar zal kunnen worden behandeld, hetgeen ook gewenscht zal zijn om een groot verloop van werkkrachten aan 's Rijks werf to Amsterdam en daardoor te veroor zaken desorg misatie van die inrichting te voorkomen. Op deze begrooting is de op do oorspronkelijke bcgrooting voorkomende aanvraag van f 29,320 voor den aanbouw van een nieuwen loodskottervan 20 II. niet gedaan, in verband met een nader onderzoek, dat deminister heeft doen instellen door eene commissie, naar de mogelijkheid om zonder te groote financieeie offers en zonder schade voor den dienst, hetzij te Duugcness, hetzij te IJim.ideu en aan den Hoek vau Hofland door Rijksstoomschepen geheel of gedeeltelijk in den loodsdienst kan worden voorzien. De uiinister is van oordeel dat in principe stooiu- boven zeillocds- dienst de voorkeur verdient. Een nieuwe post, ad. f öOOO, is op deze begrooting gebracht voor het verleenen van gratificatiën nan personeel van de zeemacht beneden den officiersrang dat wegens lichaams- of zielsgebreken uit don dienst wordt ontslagen, zonder aanspraak te kunnen maken op eenig pensioen. Voorts is een nieuwe post, ad. f 10,000, uitge trokken voor versiering enz. van onder het Depar tement van Marine ressorteerende gebouwen en voor de deelneming van de marine aan de a.s. inhuldigings- fcesteu. Het ligt iu *8 ministers voornemen om door tijde lijke detacheering van zeeofficieren to gemoct te komen aan het bestaande tekort van luitenants bij het korps mariniers. Het eindcijfer der oorspronkelijke begrooting be droeg f 15.572.310.67, dat der thans voorgestelde be draagt f 15.386.174.C7. Borgstelling van Rijksambtenaren. Aan de Tweede Kamer der Staten-Gcneraal is een wetsontwerp toegezonden tot regeling van de wijze, waarop door dc daartoe verplichte rijksambtenaren ton behoeve van den Staat zekerheid wordt gesteld. De Minister van Financiën stelt voorop de be zwaren, die aan de tegenwoordige regeling zijn ver bonden en doet uitkomen, dat de bestaande toestand niet mag worden bestendigd daar volgens dezen b.v. ten ontvanger der directe belastingen enz. met een jaarwedde van ruim f 3090, uiet minder dan 14 1/2 percent van zijn traktement betaalt voor borgtocht. Toch wil de minister de zekerhcidssUlling in stand houden doch zoo geregeld, dat zij voor den ambtenaar zoo weinig mogelijk kostbaar zij. Dit wil de minister verkrijgen door op liet voetspoor van hetgeen elders bestaat, cn waiyM.ot bestaat zeer goed werkt, gelegenheid te geven tof toepassing van het stelsel van collectieve zekerheid, waarbij een kapitaal van f X strekt tot waarborg voor het deugdelijk beheer van eon aantal comptabelen, die te zameu voor eenige malen f X zekerheid hebben te stellen. Het aanhangige wetsontwerp, dat de gelegenheid tot collectieve zekorheidsstelling opent, beoogt boven al de stichting van vereenigingen van borgpliehtige ambtenaren te bevorderen iu deze toch is de zui verste en voor alle partijen meest gewenschte toe passing van het beoogde stelsel belichaamd. Naast den persoonlijken borgtocht door middel van ver eenigingen, wordt de gelegenheid gelaten om indi- vidueele zakelijke zekerheid tc blijven stellen en om dit te doen op eene wijze, voor den belanghebbende zoo weinig mogelijk bezwarend. Behalve dc vereenigingen worden ook maatschap pijen van zekerheid als borg toegelaten en aan haar worden faciliteiten verleend die haar in staat stellen, belangrijk goedkooper dan thans hare diensten tc praestceren. Toch zal de vereeniging dc voorkeur blijven verdienen cn daarom zijn dan in hot ontwerp ook slechts regelen gesteld voor het geval ver eenigingen van borgtoehtplichtige ambtenaren worden gevormd. liet ontwerp huldigt als beginsel, dat als borg kan worden aangenomen eene maatschappij, of eene ver eeniging van ambtenaren (zulks met uitsluiting van particulieren) op het voetspoor van art. 1864 B. W., waarbij als eiscb wordt gesteld, dat deze borg ge noegzaam gegoed moet zijn om aan dc verbintenis te kunnen voldoen. Voor bet overige is getracht de voor elk zedelijk lichaam onmisbare ruimte van be weging zoo wcjjiig mogelijk in tc krimpen. Imperatieve voorsebriften omtrent de betrekking tusscbeu de vereeniging en hare leden, vindt men slechts in de bepaling, dat als regel de verschuldigde bijdragen zullen worden geheven naar rato van bet bedrag vau den gestelde» borgtocht en in het voor schrift, dat de verschillende wijzen, waarop het lidmaatschap eindigt, regelt. Ten aanzien van de bij het in werking treden dezer wet in functie zijnde ambtenaren wordt bepaald, dat terwijl hunnerzijds geen verplichting bestaat om een maal gestelde zakelijke zekerheid te vervangen door zekerheid overeenkomstig deze wet. die vervanging uiet mag plaats hebben, dan op tijdstippen, welke daarvoor door den minister van Financiën zullen worden bepaald. Voor ontvangers der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen of van den waarborg en dc belasting der gouden en zilveren werken, welke van dc bevoegdheid om op den ouden voet zakelijke zekerheid tc blijven stellen gebruik maken, blijft het Kou. besl. van 7 Aug. 1877 in stand, hetwelk de losmaking van verpande grootboek-inschrijvingen bij overlijden of ontslag vergemakkelijkt. Den tegenwoordigen ambtenaren wordt het be houd van hunne persoonlijke zekerheid toegestaan, zoolang zij geen ambt aanvaarden, dat ook thans tot zakelijke zekerheid verplicht. Bij Kou. Besl. is benoemd tot griffier lij het Kantongerecht te Hoogevcen mr. J. Tonckens, thans Kantonrecbtcr-plaatsvervanger aldaar. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot kantonrccbter- plaatsvervangcrin het kanton Harderwijk, jhr. mr. C. A. Elias, burgemeester van Harderwijk, en in het kanton Eist, mr. P. Wildervnnek de Blécourt, advocaat cn procureur, tevens caudidaat-notaris, wonende to Eist. Bij Kon. besluit is de heer P. J. Vastenon, arts, benoemd tot ofneier van gezondheid der 3e kl, bij de zeemacht. Bij Kon. besluit is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend aan E. v. d. Veen, als plaatsvervan gend heemraad van den polder Arkemheeu, provincie Gelderland. Iu Het Vaderland komt een ingezonden stuk voor vnn deu dirigent der Italiaansche Opera, den heer Yincenzo Morghen, die, alvorens 's-Gravenhago te verlaten, zich gedrongen voelt een woord van dank

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 5