Gemengd Nieuws. Koloniën. Finantiëel. TI s s c H e r ij. Scheepvaart. Handel. Ma s. te richten tot het Nederlandsche publiek, dat zoo dikwijls op ondubbelzinnige wijze heeft getoond, dat het de Kunst weet te waardeeren. iets wat de groot ste voldoening is voor een opcradirecteur. Ware ik, schrijft de heer Morghen verder, vóór mijn komst beter ingelicht omtrent personen en toe standen en had ik toen de wetenschap gehad, welk een edelmoed er bij bet Nederlandsche publiek be staat, ik zou niet de dupe zijn geworden van een contract, dat door ODgelijke verileeling van lasten mij een verlies van ruim 35.000 francs en mijn com pagnon een niet onbeduidende winst aanbracht. Ik hoop. na gedurende den zomer mij in verbin ding te hebben gesteld met de beste muzikale krach ten van Italië, den löen October met zulk een troep terug te komen. Ik zal komen zonder compagnon en zal dan, onbekend zijnde zijnde met Nederlandsche toestanden, indien dit mocht blijken noodig te zijn, een beroep doen op den moreeleo steun van het beschaafde, kunstminnende Nederlandeeh publiek en daaromSen:a addio a rivedcrci. In Frankrijk doet tegenwoordig een „bomme des catlïédrales" van zich spreken, zekere Merovok, die zonder eenige kennis van muziek bezielde improvi sation op grooto kerkorgels ton beste geeft. Zaak II oogerhuis. Allard Dykstia, door nor. Troelstra beschul dig.! een der daders van de inbraak te Britsum te zijn en tot driemaal toe door mr. Tr. uit- genoodigd tegen dezen een aanklacht by de Justitie in te dienen ter zake beleedigiug, heeft thaus in een locaal blad medegedeeld, waarom hij geen aanklacht tegen mr. Tr. heeft ingediend en ook niet zal indienen. IJ ij wijst er op dat het VVatb. van Strafrecht als element voor smaad of beleediging vordert het opzet om te beleedigenterwijl zij niet gestraft wordt als de dader klaarblijkelijk ge handeld heelt in 't algemeen belang ol tot nood zakelijke verdedigiog. Allaid Dijkstra, die volhoudt volkomen on schuldig te zijn, oordeelt dan ook, dat, werd mr. Troelstra door hem voor de rechtbank ge daagd en hij zijne beschuldiging aan Dijkstra's adres niet kon bewijzen (en D. is daarvan zeker) mr. Troelstra zou aanvoeren te hebben gehandeld in 't algemeen belang en dus voor zeker geen straf zou krijgen. Üe beschuldiging en uitnoodiging van mr. Troelstra beschouwt D. als reclamemiddel; hij voor zich wacht met gerustheid den afloop van de thans gevoerde, rechterlijke instructie dei- zaak Haitsma af. Verder beschuldigt hij mr. Tr. dat, toen deze te Beetgum een onderzoek instelde om gegevens te verzamelen voor zijne inter pellatie, hij zorgvuldig vermeed mensehen te hooren, die van zijne (Dijkstra's) onschuld over tuigd waren. Ook weerspreekt D. dat Stienstra voor den rechter-commissaris zou verklaard hebben «Dijkstra heeft de inbraak rneê gepleegd"; wèl«Dijkstra heeft mij gezegd, dat hij 't ge daan heeft". Dijkstra houdt vol dat nooit gezegd te hebben. JE en ander doel. Walhalla, het vroeger socialistische vergader lokaal iu Den Haag, is herschapen in een geheel-onthouders-koffieliuis, genaamd Vj ede. Lentebodes. Aan het café nPaardenburg" te Oudeikerk aan den Amstel hebben gisteren de zwaluwen een aanvang gemaakt met den bouw hunner nesten. Een Pooltocht. De 25-jarige Italiaansche prins Lodewijk, derde zoon van wijlen prins Amedeus en lui tenant ter zpe, zal met den geldelijken steun van zijn oom, koning Humbert, ia den zomer van dit jaar een noordpooltocht ondernemen, waaraan 30 landgenooten zullen deelnemen. Deze tocht wekt in Italië veel belangstel ling. Het schip wordt daarvoor met veel zorg gebouwd. De piïns heeft vroeger reeds naam gemaakt door de bestijging van den berg Eliza in Alaska, en heeft onlangs Cristiania bezocht om niet dr. Nausea overleg te plegen, X-stralen. Te Namen heeft een kleine jongen een nickelsluk van 5 centimes ingeslikt. Een dokter heeft met behulp van de N-stralen de juiste plaats vastgesteld en hét kind, dat zelfs geen drinken meer kan inkrijgen, zal eeue groote opeiatie moeten ondergaan. Be kosten van het proces-Zola. Zoia is, gelijk men weet veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, 3000 frs. boete en de kosten van het proces. Volgens de Ind. Beige bedragen deze laatste voor de vijftien zittings dagen .slechts 104 frs. waarbij nog gevoegd moeten worden de extra-onkoslen voor de door den beschuldigde bij het parketbeteekende stukken en de door hein gedagvaarde getuigen, bedragende 45!) francs. De veroordeelde is dus op het oogenblik aan de schatkist 3554 frs. schuldig. Er zelf ingeloopen. Ongeveer een maand geleden had een Londen- sche uitvinder een zeer schrander uitgedacht mechanisme in den handel gebracht, dat zeer gemakkelijk was aan te brengen en wegens den geringen prijs onder ieders bereik. Het heette »de automatische detective". Het mechanisme diende om het inbreken zoo goed als onmogelijk te maken. Door een inge wikkelde combinatie van electrische schellen kon men geen deur of venster forceeren zon der dat zich onmiddellijk een luid gesehei deed hooren gevolgd door drie schoten. Het was prachtig. Helaas, dezer dagen werd de uitvinder zelf bestolen. Inbrekers hebben zicii toegang ver schaft in zijn magazijnen van Cray Inn's Road, na eerst handig en netjes de autoinaii-che detectiver te hebben weggenomen, die de toe gangen verdedigden. Zonder den uitvinder, die in een aangren zend vei trek sliep, wakker te maken, hebben ze den inhoud van de kas en een deel van het magazijn, ongeveer 300 «detectives", mee genomen. Arme uitvinder 1 Bist signalen. MeD herinnert zich de proeven die een.vorig jaar hier te lande zijri genomen met een nieuw mistsignaal, waarvan de te Amsterdam bestaande maatschappij Stentor de exploitatie beoogt. Het geldt de oplossing van een voor de zee- Vaart zeer belangrijk vraagstuk. Tot nu toe vernamen wij niet, of tot de invoering bij de Nederlandsche marine is besloten. De Maatschappij tracht intusschen ook in andere landen octrooi voor hare uitvinding te verkrijgen. In de Kieler Zeitung van Vrijdag jl. komt een verslag voor van de proefnemingen, op last van het Duitsche marinedepartement in de haven van Kiel verricht. Wij ontleenen er het volgende aan Het toestel was geplaatst aan boord van de Pinas III. De waarnemingen hadden plaats door eene commissie aan boord van een tweeden stoomer en van af de keizerlijke werf. Er woei een sterke bries uit het W.Z.W. De opgave was Windsterkte 68 met wind en regenbuien. De signalen weiden afgegeven van taboe aan den ingang der Kieler bocht, zoodat alle signalen tegen den wind in gingen. Vastgesteld is dat recht inden wind het sein op 2Vi zeemijl van het schip dat zich full-speed tegen den wind verwijderde, nog goed was waar te nemen en zells duidelijk zoodra de machines gestopt werden. Ook bij de verschillende manoeuvres waarbij een der beide booten of wel beide in de vaart waien, bleek het sein duidelijk waarneembaar op grooten afstand. De richting waaruit het geluid voortkwam (seingever) was ook zonder dat het vaartuig te zien was met zekerheid vast te stellen. Van land uit (de werf) werden eveneens alle seinen en de richting van het geluid duidelijk waargenomen, hoewel de afstand hemelsbreedte tusscben Laboe en de werf niet minder dan 4.9 zeemijlen is en het geluid onder een hoek van 60° tegen den sterken wind moest ingaan om de werf te bereiken. Deze voorloopige proeven zullen spoedig ge volgd woiden door andere onder meer normale omstandigheden en op uitgebreide schaal. De ramp te Ambolna. Aan een te Veenriam ontvangen particulier schrij ven uit Ambon, ontleent de Veetid. Ct. het volgende; Het was 6 Jan. "s morgens tusschen 12 en 1 uur, dat er vier kleine aardschokken plaats hadden en een 5e iets heviger, waarop mijn buurvrouw mij toeliep de deuren open te houden. Even over één kwam mijn man thuis en bleven we samen even in de voorgalerij staan om te kijken naar de baai, die erg onstuimig werd, zoodat de witte koppen op de golven duidelijk te zien waren, liet begon daarop erg te waaien en te regenen, zoodat we naar binnen gingen. Opeens kwam er een vreeselijke schok. Zonder om iels te denken ging ik schreeuwende aan den loop, maar nauwelijks had ik vijf stappen gedaan, of ik voelde het golven onder mijne voelen, werd in de binneng.ilarij eerst naar rechts daarna naar links geslingerd en viel neer. Ik hoorde het huis kraken en alles naar beneden vallen. Ik hield de handen boven mijn hoofd, nadat reeds een plank op mij neergevallen was. Ik hoorde opeens mijn man roepen, die mij bij den arm pakte, zoodat wij in minder dan geen tijd de deur uit waren. Onze kinderen waren alle reeds buiten, de 2 jongsten waren door de baboe gered en de oudste had zelf een uitweg gezocht. We zagen nu dat aan alle kanten de menschen op de straten stonden en bijna alle huizen geheel of gedeeltelijk ingestort. Het dak van een huis was ingestort en een zijmuur lag plat aan den grond, terwijl de pilaren van de achtergalerij als een riet zijn geknakt en de heele boel naar be neden is gevallen. Hadden we aan tafel gezeten of geslapen, dan waren we zoo goed als zeker morsdood geweest, we hebben dus wel veel, zeer veel reden tot dankbaarheid. Een uur na den vreoselijken schok werden we allen door den dominee geroepen om naar de esplanade (een groot plein) te gaan, waar voor lopige barakken werden opgericht, 't Was daar een vreeselijke aanblikieder stond er met zijne familie, huilende en klagende, en ondertnsschen werden er maar steeds gewonden en lijken aan gedragen, vreeselijk verminkt en bebloed, het was verschrikkelijk. Tegen 6 uur waren er wat afdakjes gebouwd, waarin ieder zich met zijn kindertjes een plaatsje zocht. Wij hebben in vier stoelen den nacht doorgebracht. Het was een ellende, want het begon 's nachts te waaien en te regenen, dat we allen doornat waren. We zochten voor de kindertjes onder de parapluies zooveel mogelijk een droog plaatsje. De ellende van dien nacht kan ik u later beier ver teilen, het gekerm der gewonden, het gehuil der kinderen vermengde zich met het geschreeuw ïHoud den dief." Het was akelig. Een paar Javaan- sehe soldaten waren weggeslopen en eenige verlate0 huizen binnengedrongen om juweelen en geld te stelen. Tegen den morgen hield de regen wat op. Er zijn meer dan 100 dooden en 300 gewonden. Ilet fort is totaal verwoest, de artillerie-kazerne, geheel ingestort, waarbij 5 soldaten gedood werden. De gevangenis ligt plat tegen den grond, er zijn 11 gevangenen dood onder weg gehaald, en de vrouw van den cipier.'l Hospitaal legen den grond, de kweekschool dito, 't is in één woord een ver woesting geweest en dat binnen één minuut. Het is hier nog lang niet rustig, af en toe nog kleine schokjes. Velen vreezen nog een scheuring of een vloedgolf Ook beweert men, dat Ambom reeds een voet gezonken is. Wat er van aan is, weten we natuurlijk niet, maar we zullen blij zijn, als we goed en wel een paar maand verder zijn en misschien een overplaatsing hebben. De schade hoorde ik op drie millioen schatten. Mijne bnurvrouw, mevr. Engels man, heeft ook heel wat heleefd. Om haar jongste zoontje heeft zij tot twee keer geprobeerd naar binnen te komen, twee keer is ze gevallen en door neerploffende steenen getroffenlater bleek, dat haar beide armen bij de polsen gebroken waren. Haar dienstbode is dood onder de muren gebleven. Onze resident, wiens huis weinig geleden heeft, kwam gauw naar zijn meisje kijken en naar enkele uitverkorenen. Den tienden Januari, dus vier dagen na de ramp, is hij getrouwd, wij burgers moesten ons zelf maar redden. De Padangsclic halszaak. Het openbaar ministerie heeft den len Febr. voor den raad van justitie te Padang in de be kende strafzaak-Van der Heijde zijn requisitoir uit gebracht. De conclusie daarvan luidt, volgens de Sum. Ct., als volgt; De officier van justitie bij den raad van just, te Padang. Gezien 's Raads uitspraak d.d. 15 Juli 1897, waarbij de terechtstelling woidt bevolen van de beklaagden I. Ferdinand Willem van der Heijde, oud 32 jaren, geboren te Padang, zonder beroep, gewezen opziener der wegen, laatst gewoond hebbende te Siboga, thans gedetineerd in 's lands gevangenis te Padang, II. Rahaman, oud naar gissing 25 jaar geboren te Karang Branti, dwangarbeider in den ketting, thans gedetineerd in 's lands gevangenis te Padang. Gezien de akte van beschuldiging tengevolge van die uiispraak opgemaakt Gehoord de debatten ter openbare terechtzitting Overwegende dat het wettig en overtuigend bewijs van de schuld van den beklaagde Van der Heijde aan de hem in de akte van beschuldiging sub I, II en IV ten Jaste gelegde feiten bewezen is Overwegende dat echter de schuld van dien beklaagde aan de hem sub III geïncrimineerde feiten rechtens niet is bewezen Overwegende dat tengevolge van wel bewezen overmacht, een der criteria van het den beklaagde Rahaman ten laste gelegde misdrijf otbreekt Gelet op art. 480 van het reglement tot regeling van het rechtswezen in het gouvernement Sumatra's Westkust, artikelen 162, 166, 167, 243, 349 en 411 van het reglement op de strafvordering, artikelen 211, 212, 217 van het wetboek van strafrecht voor Europeanen, artikel 33 van het welhoek van strafrecht voor Inlanders. Requireert dat de raad zal rechtspreken Concludeerende 1. dat de beklaagde Rahaman van het hem ten laste gelegde feit zal worden vrijgesproken met last tol zijn onmiddellijke invrijheidstelling, tenzij hij om andere redenen in hechtenis mocht behooren te blijven 2. dat de beklaagde Van der Heijde ter zake van de hem in de akte van beschuldiging sub. I, II en IV geïncrimineerde feiten zal worden schul dig verklaard aan smoord driemaal gepleegd" en hem deswege zal veroordeelen tot de straf des doods voorts hem zal vrijspreken van de overigens hem ten laste gelegde feiten, met verwijzing van den eersten beklaagde in de koslen op de veroor deeling gevallen en met veroordeoling van den lande in de kosten op de vrijspraken gevallen en eindelijk met last tot teruggave van de stukken van overtuiging aan de eigenaren of daarop recht hebbende. Den volgenden dag kwamen aan het woord mr. Van Hamel, verdediger van bekl. Van der Heijde en daarop mr. Smits, verdediger van bekl. Rvhamanbeide verdedigers hebben in een uitvoerig en welsprekend pleidooi de zaak van hun cliënt ver dedigd op een wijze, die alle hulde en lof verdient. Na deze pleidooien, die niet nagelaten hebben een grooten indruk te maken, schorste de voor zitter de zitting. Den 3en Februari weid bet woord gegeven aan het Openbaar Ministerie, dat in een uitvoerige rede repliceerde op de pleidooien der verdediging. Het O. M. persisteerende bij het genomen re quisitoir, bleef de doodstraf eisclien. Na dupliek van mr. Van Hamel en mr. Smits verklaarde de voorzitter het onderzoek gesloten en bepaalde de uitspraak op Donderdag 10 Februari. Faillissementen, Uitgesproken: Haarlem, 22 Februari. B. A. van Dijk, broodbakker te Oude-Wetering. Rechter-commissaris mr. M. G. P. del Court van Krimpen, curator mr. H. Ph. 't Hooft. P. Warmendam, bloemkweeker te Hiliegorn. Rechter-commissaris en curator dezelfden. Breda, I Maart. C. Ch. Mulié, restaurateur te Roseo- daal, Rechter-commissaris mr, A. XI. Sassen, curator mr. F. E. Pels Kijcken. Geëindigd: het faillissement van F Saton, te Alphen. (Stct.) Dividenden. In de jaarlijksche algemeene vergadering van deel hebbers in de Nieuwe Rottcrdamsche Courantgisteren te 2 uren gehouden in het Notarishuis te Rotterdam, werd het dividend vastgesteld op 10 pet. boven de 5 pet. vaste rente. Lecensrerzekerinpnaatschavpij r,Dordrecht" In de, onder leiding van haar commissaris-voorzitter mr. II. A. Nebbens Sterling, gehouden jasrvergaderin» der Levensverzekeringmaatschappij «Dordrecht" waren f 741.000 aandeelen vertegenwooidigd met 69 stemmen. De ïesuitalen waren dit jaar zeer gunstig geweest De vooige-telde vei zekeringen hepen over f7,S10 0QO kapitaal en f 137,000 jaarlijksche rente Hiervan werd f771,Out) kapitaal en f800 Jaailijksche lente afgewezen f211,000 kapitaal en f3000 rente waehtlen op afdoe ning. Gesloten weid dus f li, I27,0u0 kapitaal en f133 OoO jiaitijkïChe rente Onder deze iaalsieu is ook de por tefeuille van het Algemeen Meisjes-, Vrouwen- en Weduweufonds begrepen, die bij haar overdracht een totaal verzekerde jaarlijksche rente van f92,000 be vatte. Buiten de verbintenissen, welke de «Dordrecht" van het Meisjesfonds heeft overgenomen, loopen de nieuw uitgegeven polisen over f6,127,000 kapitaa! en f 4-1,000 jaailijksche rente. Door allerlei oorzaken vervielen er verschillende ver zekeringen tot een gezamenlijk bedrag van f 2,487 000 kapiiaal en f 14,000 jaarlijksche rente. Tengevolge van een en ander is het verzekerd bedrag dat 1 Oct 1896 f 24,002,000 bedroeg, in het afgeloopen boekjaar tot f28,727,000 gestegen. Op 1 Jan, 1898 had het de dei tig millioen overschreden Het gemiddeld veizekerd bedrag steeg in de afdee- ling Levensverzekering van f3033 tot f3126 per hoofd, ui de afdeeling Arbeidsverzekering daalde het daaren tegen van f 66 49 tot f 65.82 per hoofd. Aan termijnpremies werd f934,000 ontvangen na aftrek van ruim f 150,000 voor herverzekeringen aan zustermaatschappijen overgedragen. De koopsommen leverden f 560,000, maar liiei onder is begrepen het geen het Meisjesfonds stortte tot vorming der premie- reseive, naar den grondslag van berekening der «Dor drecht". De ontvangen termijnpremies en koopsommen hebben te zamen netto f 1,495,000 opgebracht. Geduiende het ingetreden jaar moet aan termijn- premies f 1,182,000 ontvangen worden. De imerest-rekening leverde f30,000 meer dan ver leden jaar of f 174,000. De uitkeering van kapitaleu vorderde f214,000 of f 17,000 minder, de uitkeering van lijfrenten daaren tegen f 53,000 meer of f 101,000. De sterfte ouderde veizekerden bij overlijden bedroeg 61 pCt. van hetgeen de steiftetabel deed verwachten, de uitkeering be paalde zich tot tiG pCt. dor verwachting. In de afdee ling Aibeidersveizekering steeg het getal overledenen tot 72 pCt de uitkeering tot 8-2 pCt. van de door de sterftetafel aangegeven cijfers. Uit de zuivere inkomsten d.r rekening werd aan verschillend reser ves f25,000 afgestaan en f 1,040,000 aan het saldo voor premie-reserve en winst toegevoegd. Het ver mogen der vennootschap met inbegrip van de reserie der herverzekeringen bedraagt f 5,033,000 (behalve het onopgevraagd gedeelte van het maatschappelijk kapitaal. De aftredende commissarissen, mr. J. Heyligers mr. E. H. Harsten en W. H. F. baron van Heemstra, wer den met bijna algeineene stemmen herkozen en werd tot uitkeering van een voorloopig dividend besloten ad 5 pCt. van het bedrag der storting. SCHEVENINGEN, 2 Maart. Alhier werd lieden de vangst verkocht van een logger, ruim 100 mand versche visch, waarvoor f350 gemaakt werd. Tongen golden fl.griet f tot 1.50, kabeljauw, levende f3 tot 4.50, doode f 1.75 tot 1.50 per stuk; klemschol f7 tot f8, scharren f2 tot 4, braad f G tot 7 en bolk f3 per mand. IIMUIDEN, 2 Maart. Heden aan de markt de stoom trawler Holland I, van de maatschappij ÏJmuiden te Amsterdam, met een zeer belangrijke partij tongen en tarbot, 40 manden groote en middel schol, 200 kabel jauwen, 30 manden sclielvisch, 40 manden gul, een paitij rog, een ijlbot, 30 lengen, 50 manden wieting en gul en een mooie partij griet. Zes kotters en loggers met 10 a 30 mandjes schoiletjes schar, 10 a 30 tongen, 10 a 20 kabeljauwen en wat rog Een sloep met 100 kabeljauwen, 400 sclielvisch, 12 lengen. De prijzen waren: groote tong fl.201.30, middel 6081) c., kl, 2530 c., gr. tarbot f9.5014 50, middel f5— 7.50, kl. f2 503 73, griet fl1.25, lev kabeljauw f3.253 40, doode 1,801.75, leng f3.75—4 25, doode f 1.902.10, rog f0 751.25, alles per stuk; groote schol f112 50, middel f67.50, kl. f2.254, alles per inaud gioote doode schelvisch f16 19, kl. f79, gr. lev. f2629, kl. f810, per 40 stuks. lioegnalcr tv Schiedam. Mit. 4 v.m. 1.17 ti in. 1.44 5 2.18 2.39 Zon en Maan. Zonsopgang Mit. 4: 6.45 v.m. ondergang 5.43 n.ln, 56.43 5.45 Volle Maan 8 Maart. Laatste kwartier 13 Maart. BRUSSEL, 2 Maart. Tarwe vast, Plata fr 22Donau fr. 19 a 21, Mais onveranderd. BERLIJN, 2 Maart. Spiritus. Loco 43.80. PARIJS, 2 Maart Tarwe. Loopende maand fr 28.70, April fr. 28.55. Mei/Juni fr. 28.35, 4 mnd, v. Mei fr. 27.50, Juli/Aug, fr. lusteloos. Rogge Loopende maand fr 17.25, April fr. 17.50, Mei/Juni fr. 17.50, 4 mnd. v. Mei fr. 17.Juli/Aug. fr. kalm. HAMBURG, 2 Maart. Petroleum loco 5.70, brief, dito -.geld. Spiritus per Febr. 221/4, Mrt/Apr. 21 Stemming: kabni Tarwe kalm. BUDAPEST, 2 Maart. LONDEN, 2 Maart. Aanvoer van Eng. Tarwe 1100 qrs., vreemde 9,100 qrs., Eng. Gerst 500 qrs,, vreemde 27200 qrs. Tarwe prijshoudend, Gerst vast, 1J$ k 3 p. hooger. Ainerikaausche Goederenmarkt. 83 T arwe Maart. April. Mei. Juni. Juli. 2 Maart. 103Vs 1013/g 923/t 1 1003/4 923/4 28 Febr. 1053/8 1003/8 921/4 Maart. April. Mei. Juni. Juli. 2 Mrt. 351/4 36% 1 351/j 36% 28 Febr, 35 361/a Sept.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6