Uit de Staatscourant. Kunst en Wetenschap. Kerk en School. Ned. Herv. Keek. Hij leefde voor anderen. Op de agenda komen de volgende punten voor van het Centraal-Be=tuur Het Ale. Ned. Werklieden verbond verwissele zijn lidmaatschap van de Zuiderzeevereeniging met dat van den Nationale» Zuiderzeebond. De vergadering besluite aan den Ned. Coüp. Bond te 's-Gravenhage, tot wederopzeggen toe, een bijdrage toe te kennen van f 10 per jaar in het fonds voor het maken van propaganda voor de coöperatie. De algemeene vergadering besluite het Ver bond vereenigingslid te doen worden van de Vereeniging tot Veredeling van het Ambacht in Nedeiland tegen een contributie van f10 per jaar. In de vorige algemeene vergadering kon een vraag van de afd. Rotterdam, luidende»Zou het wenschelijk zijn om in Nederland weder een wet regelende de octrooien in te voeren niet worden beantwoord, omdat geen toelichting kon worden gegeven van hetgeen werd bedoeld. Aan het Centraal Bestuur werd toen opgedragen een onderzoek in te stellen en daarvan tegen de volgende vergadering mededeeling te doen. Deze taak is het Centraal-Bestuur gemakkelijk ge maakt door de afd. Haarlem, die den heer H. VV. E, Slruve, inspecteur van den arbeid te 's-Giavenhage, bereid vond dit onderwerp in haar kring te behandelen. Wij meenen naar het verslag in de Werk mansbode te mogen verwijzen voor het zich vormen eener voorstelling omtrent het doel en de strekking eener octrooi wet. De algemeene vergadering, kennis genomen hebbende van het wetsvoorstel tot afschaffing van de plaatsvervanging en nummerverwisse ling, betuigt daarmede, wat de hoofdzaak aan gaat, haar volle instemming. Zij dringt op de meest spoedige tot stand koming van dit wetsontwerp aan en noodigt het Centraal-Bestuur uit, ter bevordering daar van al datgene te doen wat het wenschelijk zal achten. Bij al deze voorstellen van het Centraal- Bestuur zijn meerendeels uitvoerige toelichtingen gevoegd. Door de afdeelingen zijn de volgende voor stellen op de agenda gebracht. Aid. Bols ward". Pensionneering van den ouden en invaliden werkman. Afd. «Leeuwarden" stelt voor, om deel te nemen aan het op te richten internationale bureau voor arbeidswetgeving. Afd. «Schiedam". Hoe staat het met het aanhangige vraagstuk: Werklieden-verzekering tegen invaliditeit en op den ouden dag Kan het Centraal-Bestuur voor deze zeer gewichtige aangelegenheid geen propaganda maken 1 Afd. «Gouda". Wat kan door het Vei bond worden ge laan, dat de navolgende driepunten voorkomende in de kieswet voor de werklie den in het vervolg vrijgeviger worden lo. Dat kosielooze verstrekking van genees middelen als bedeeling wordt beschouwd; 2o. Dat candidaatstellingen worden gepubli ceerd op openbare plaatsen en in couranten 3o. Dat door het hoofd der gemeente wordt gevraagd bij den patroon, naar het verdiende jaarloon van den adspirant-kiezer. Afd. «Gouda". Wat kan het Verbood doen om bij aanbestedingen van touwwerk van Rijks wege bepalingen voor te schrijven dat dit artikel alleen mag vervaardigd zijn uit biunenlandsche hennep en door handenarbeid bewerkt. Afd. «Leiden". Het Verbond dringe bij de Regeering aan op de invoering van een wet of besluit, waarbij het maken van boeten- regiementen op fabrieken en werkplaatsen, zonder medewerking der werklieden verboden wordt, Afd. «Leiden". De Jaarvergadering spreke zijn meening uit over het al of niet meedoen weg, maakte het huis gezellig voor zijne moeder, maar dacht nooit aan zich zelf. Toen Jims moeder stierf, had Jim niet eens tijd zijne droefheid lucht te geven. Hij moest nu aan het werk beginnen, waar hij zijn hart op gezet had. Zij had hem nu niet langer noodig, dokter Wilbur echter wel. Hij pakte zijn goed, verkocht de dingen, waar hij geen waarde aan hechtte, vond een kooper voor 't kleine huisje en ging zoo spoedig mogelijk naar Newbury- field. Juffrouw Henshaw, eene tamelijk oude juffrouw, deed hem op zijn kloppen aan het huis van dok ter Wilbur open en herkende hem dadelijk. «Goeden middag, mijnheer Mc Cune, moet u den dokter spreken «Ik kom om op hem te passen," zeide Jim een voudig, «waar kan ik hem vinden Juffrouw Henshaw keek hem verbaasd aan, maar er was iets in het gezicht van Jim dat haar vertrouwen inboezemde. »Ik geloof dat ik het u wel kan vertellen," zeide zij bhij is a! vanaf Maandag van huis waar hij is, zullen ze wel aan hetzij durfde het woord niet noemen, j>. het politie bureau kunnen zeggen." Jim zette zijn koffertje in den gang en ging weg. sik wil en zal hem vinden," zeide hij. Jira wandelde de straat in en vroeg een agent, die op post stond, of hij ook wist waar dokter Wilbur was. De man keek hem eens aan. iA!s hij onder water is, kan ik hem toch niet vinden," zeide hij tot Jim. «Maar ik heb zaken met hem te doen," zeide de laatste. «Wacht dan tot ik afgelost ben, dan kan ik met u medegaan om hem te zoeken." «Tegen hoe laat is dat «Tegen een uur of zeven." «Kom dan met mij in een restaurant eten." «In orde, ik zal er klokslag zeven uur zijn." aan de viering van den ln Meidag door het Verbond. Afd. sHindeloopen". Hoe denkt het Verbond over de instelling van een maximalen werkdag? Afd. jAmsterdam", Het verbond heeft zich in beginsel uitgesproken voor landnationalisatie. De afd, Amsterdam, meenende dat dit niet vol doende en een krachtig optreden noodig is, stelt voor in dien geest te besluiten. Afd. Amsterdam". De jaarvergadering spreke den wenseh uit, dat de wet, regelende den ar beid van vrouwen en kinderen, worde gehand haafd; zij dringe bij de regeering aan op naleving dier wet. Afd. «Rotterdam". De algemeene vergadering spreke zich uit omtrent de pensionneering van oude werklieden. Afd. ïWorkum". Het Verbond dringe by de Regeering aan, wijziging te brengen in art. 129 van de kieswet, zoodanig, dat de gewone tijd der verkiezing niet plaats hebbe in de maand Juni, doch in Februari of Maart. Afd. ïHiliesluis-Feijenoord". Wat moeten werklieden vragen Staatspensionneering of pen sionneering geregeld door den Staat Afd. «Hiilesluis-Feijenoord". Is het mogelijk om voor afdeelingen welke minder dan 100 lezers hebben, deze toch voor den prijs van fO.GO per jaar (franco per post) de Bode be schikbaar te stellen. Bij al deze voorstellen van de afdeelingen heeft het Centraal-Bestuur een meestal vrij uitvoerige toelichting met praeadvies gevoegd. Een huishoudelijke zitting van liet Werk liedenverbond wordt gehouden op den eersten dag, des avonds te 7 uur. Daarin zullen o. a, de financirele aangelegenheden van den Bond worden behandeld. Aiuboina. Naar het Hbld. verneemt, zal morgen (5 Maart) te 's-Gravenhage eene hoofdcommissie worden geconstitueerd voor de noodlijdenden te Amboina, op initiatief van den oud-gouver neur-generaal Pijnacker Hordijk. Uit Suriname. De Surinamer meldt, dat, den lOen Januari, de plechtige inwijding beeft plaats gehad van een Seminarie, te Curajao door de Hollandsche Dominicanen opgericht, onuer goedkeuring van deu Paus en met medewerking vau den bisschop van Merida. Het seminarie is gesticht ten be hoeve van de clergé van Venezueia in 't alge meen en van die van Merida in 't bijzonder. De plechtigheid der inwijding werd bijgewoond onder anderen door den gouverneur van Cura cao, dpn heer Barge en door den apost. vicaris van Curasao, mgr. Van Baars. Den 9en Januari was in de haven van Curnpao gearriveerd mgr. Silva, bisschop van Merida, om 23 studente van zijn diocees in het nieuwe semenari te installeeren. Prof. Oort. Den 31 sten Maart hoopt prof. H, Oort te Leiden zijn 25-jarig professoraat te herdenken. Dr. Bühlcr. Het classikaal bestuur van Dokkum heeft den bekenden predikant dr. L. A.Biihler, predikant der Ned. Herv.gem. te Schiermonnikoog, schul dig verklaard ter zake van onchristelijken wandel en hem deswege berispt. Bakkerij-tentoonstelling te 's Huge. De vorige week heeft de Gedelegeerde Com missaris zich naar Brussel en Parijs begeven, om te trachten daar comités voor België en Frankrijk te formeeren. Jim bracht een uur door met in de verschil lende kroegen te zoeken, maar zonder eenig resul taat. Even over zeven kwam de politieagent bij hem en na gesoupeerd te hebben, gingen ze te zamen naar dokier Wilbur zoeken. Het was vreemd om te zien, hou deze handhaver der wet met de verbrekers der wet omging. Het was: «Hallo Bil Heb je dokter Wübur ook gezien? Neen, hij is hier niet geweestmoet je hem hebben Wie is er ziek Verscheidenen spraken or over, hoe jammer het van dokter Wilbur was, dat hij zooveel misbruik van sterken drank maaKte en dat hij zoo goed voor de armen was. Eindelijk vonden zij hem in een afgelegen herberg en vanaf dat oogenblik verliet Jim hem n et meer Hij bleef bij hem wachten tot dokter Wilbur in een dronkenmansslaap viel, daarna liet Jim een rijtuig halen en bracht hem naar huis en legde hem te bed. Daarna sloot hij de deur en begon een nauw keurig onderzoek. Elk flescbje dat alcohol bevatte, of kon bevatten, liet hij naar boneden brengen en in den asch- bak werpen, die eiken morgen door den vuilnisman gehaald werd. Jim, die aldus de noodige voorzorgsmaatregelen genomen had, ging een weinig slapen en toen de dokter ontwaakte was hij erg verwonderd zich in zijne kamer te bevinden. Hij ging naar de deur en bemerkte dat deze gesloten was, hetgeen hem met woede vervulde. Hij schreeuwde en klopte en trachtte, toen hij geen antwoord op zijn roepen kreeg, de deur open te loopen. Toen Jim hoorde dat de dokter wakker was, ging hij naar beneden gebruikte zijn ontbijt op de trap, sloot daarna de huisdeur, stak den sleutel bij zich en maakte de deur van de kamer open. «Goeden morgen, dokter. Wilt u uw ontbijt hebben?" Door de welwillende bemoeiingen van den bij velen onzer lezers ook wèibekenden heer Timmermans, te Brussel, is al dadelijk een Belgisch Comité gevormd, dat verleden Maandag reeds zijn eerste vergadering zou houden. Tc Parijs zullen verschillende Voorzitters van Syndikale kamers binnen enkele dagen bijeen komen, tot vorming van een Fransch Comité. Zoowel te Brussel als te Parijs werden de plannen der Tentoonstelling met ingenomenheid begroet. Zooals wij in ons vorig nr. mededeelden, is verleden week een aanvang gemaakt met de verzending van het programma. Wij kunnen thans berichten dat reeds dadelijk een aantal aanvragen voor plaatsruimte waaronder zeer belangrijke zijn ingekomen. De Mij. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft vrijdom van vervoer toegestaan vooralle voorwerpen welke na afloop der Tentoonstelling aan de inzeuders worden teruggezonden. De firma Langhout, steendrukkers te 's-Hage, belast met de bezorging van een rekiameplaat, zal met dien arbeid binnen enkele dagen gereed zijn. (B. B. Ot.) Chr. Kantoor- en Handelsbedienden. Donderdagavond hield te Rotterdam de Ned. Vereeniging van Chr. Kantoor- eu Handelsbe dienden haar derde jaarlijksche algemeene ver gadering, onder leiding van haar voorzitter, den heer Joh. D. W. Tellier. Uit het jaarverslag van den secretaris den heer H. B. Weyland Jr., bleek o. a. dat het ledental, hoewel langzaam, vooruitgaat, terwij! nevens de reeds bestaande afdeelingen Amster dam en Rotterdam, eerlang eene te Dordrecht zal kunnen worden geconstitueerd, terwijl nok op meerdere plaatsen pogingen daartoe worden beproefd; nadat !n het afgeloopen jaar het Ondersteuningsfonds in werking weid gesteld ving men n.l. aan met de propaganda ook vooral op plaatsen, waar geen afdeelingen ge vestigd zijn. Een bureau tot plaatsing treedt na deze ver gadering die een desbetreffend concept-regle ment goedkeurde in werking, Door de afdee lingen werden cursussen in de stenographie, boekhouden en de Engeische handelscorres pondentie geopend en met succes door meerdere leden gevolgd. Zoowel in Rotterdam als Amsterdam werden leeskringen gevormd, terwijl in Amsterdam een lezing werd gehouden over «Handel en Dob belen." Gaf het verslag van den secretaris alzoo reden tot tevredenheid, dat van den penningmeester, den heer A. D. Kroonenburg, meldde bij een ontvangst van f 432.08'/j een batig kassaldo van f 138.07V-1. Verschillende voorstellen tot statutenwijziging door het hoofdbestuur en de beide afdeelingen gedaan, gaveu aanleiding tot een uitvoerige discussie. Evenals de voorgestelde wijzigingen van het huishoudelijk reglement, werd het voorgestelde reglement-bureau tot plaatsing, ongewijzigd aan genomen. Herkozen werden de heeren H. B. Weijland Jr, en L. Meesters, als commissaris en secretaris, terwijl tot 2de voorzitter de heer J. L. M. Lankester en tot 2de secretaris de heer W. Swagerman werd gekozen. Nadat besloten was de e. v. algemeene ver gadering te Utrecht te houden, werd deze flink bezochte vergadering gesloten. Op verzoek deelen vrij mede, dat de secretaris, de heer H. B. Weijland Jr, 1ste Van Lwin- denstraat 47 te Amsterdam, gaarne bereid is, aan belangstellenden in den arbeid dezer Ver eeniging, inlichtingen te verstrekken. Er was iets kalms in Jims stem, dat de woede van den dokter deed bedaren. «Wat moet dat beteekon, Jim? Waarom kom jo hier sik ben hier gekomen, om op u te passen!" De dokter ging de kamer uit naar de huisdeur, «Zoo, zon, word ik nu al in mijn eigen huis op gesloten? Hoe lang moet dat grapje duren?" «Als je je ontbijt gebruikt hebt, zullen wij gaan, waarheen je maar wilt". «Zullen wij gaanWie heeft je gevraagd hier te komen?" «Alice Wilbur heeft mij gezonden". Het was voor de eerste maal, dat een van beiden haar naam uitsprak en dokter Wilbur's woede bekoelde geheel. De wandeling op de heuvels kwam hem voor den geest en bij verzette zich niet langer tegen Jim's plannen. Het grootste gedeelte van deze geschiedenis heb ik van dokter Wilbur zelf gehoord. Na den derden dag, zoo vertelde hij mij, begon de lust tot drinken in hem te ontwaken en Jim had toen een zware taak. Hij sliep in 't geheel niet meer. Hij waakte dag en nacht en hoe slim dokter Wilbur ook was, hij kon Jim niet ontsnappen. Hij sloeg hem, Jims oogen fonkelden van woede, maar hij hield zich in en bleef bedaard. In den grond van zijn hart was de dokter een beste kerel, maar hij was zwak en vreeselijk driftig. Nu, eenige jaren geleden, hoorde ik van zijn succes als geneesheer, maar zonder de zelfopoffering van Jim had hij het nooit zoover gebracht. Van tijd tot tijd stortte de dokter opnieuw in. Zoo deed dokter Wilbur eens een slaapmiddel in de koffie, die Jim dronk en haalde den sleutel van de huis deur uit zijn zak, toen hij sliep. Toen Jim wakker Werd en bemerkte dat het vogeltje gevlogen was, stond hij eenige oogenblikken verstomd, maar ging spoedig aan het zoeken. Jim kon den dokter niet vinden, maar deze kwam Zeehonden en robben. Gisteren werd ook van het eiland Urk door een 70tal visschers een adres verzonden aan den minister van waterstaat, waarin zij mededeelea dat de zeehonden of robben, wier getal in Je laatste jaren geducht is toegenomen, hun vooral met de haring-, bot- en ansjovisvangst zeer veel last en nadeel veroorzaken. Niet alleen verslinden deze dieren veel viscb, maar ver- nielen bovendien de netten, waardoor onbe rekenbare schade wordt berokkend. De heer van Kerkwijk, die sedert eenrign tijd ongesteld was, is thans weder beterende, Burgerlijke Stand van Orerscliie. Ondertrouwd: 3. J. F. van den Kleii im 24 j. en N. Boekhoud jd. 26 j. Geboren: 28. Hendrik, z. v. J. Aalbers en J Oosterling. Overleden: '28. K. Noordam 80 j. wed, van M. van Eijk. O. Vogelzang 2 mnd. 2. C.Hokkeö mad Bij Kon. besluit is de heer C. Hick erkend en toe gelaten als consul van Duitschland te Medan, voor Sumatra's Oostkust en het Oostelijk deel vanAtieh en onderhoorigheden met uitzondering van Olehleh Bij Kon. besluit is benoemd tot tijdelijk Ieeraar aan de Rijks- hoogcre burgerschool te Assen, dr. J. Boöseken, thans assistent aan de Rijks-universiteit te Groningen. Bij Kon. besluit is aan J. Kinold, geboren te G iershagen (Duitschland) en K. Heller, geboren te Grosscntaft (Duitschland), vergunning verleend tot het geven van hooger onderwijs aan eene bijzondere school van hooger onderwijs op de Watersleide, ge meente Sittard. e Bij Kon, besluit zyn bij het Ned.-Indische leger voor den tijd van twee jaren in activiteit hersteld de gepensionneerdo kapiteins der infanterie van dat leger J. Britt en M. AI. F. Luppes, en dat vrel ingaande op den datum, waarop zij, in overeenstem ming met dc slotalinea van art. I, 6, punt c van de „Voorloopige Regeling betreffende de oprichting en het beheer der Koloniale Reserve", vastgesteld bij Kon. besluit van 24 Augustus 1890 no. 18, zullen intreden bij eene der reconvalescenten-compagnieën der koloniale reserve. Bij Kon. besluit is bij het personeel van den ge neeskundigen dienst van het leger in Nederlandsch- Indië, benoemd en aangesteld tot officier van gezond heid der 2de klasse, de heer S. H. de Granada. Mascagni. De directie van de Italiaansche opera bericht: Aangezien Mascagni op het laatste oogenblik per telegram een uitkoopsom van tienduizend francs vroeg in plaats van een deel ia de ontvangsten der door hem hier te lande te leiden voorstellingen, zooals was overeengekomen, heeft do directeur hem gister avond geseind, dat zijn komst niet meer wordt ver wacht en do onderhandelingen zijn afgebroken. Toch zullen de voorstellingen van „Ratcliff" met den tenor Runeio en van „Amico Fritz" op de daar voor reeds aangekondigde avonden worden gegeven. De orkestdirecteur Enmnuel heeft de leiding. De toegangsprijzen zijn als gewoon. Het orkest is be langrijk versterkt. Foor belangstellenden liggen de telegrammen door de directie daarover gisteren ge wisseld ter inzage aan den FInweelen Burgwal no. 24, 's-Gravenhagc. Een Antwerpseh blad spreekt het bericht tegen, dat aan den heer van der Linden te Amsterdam het Antwerpsehe lyrisch tooneel zou zijn aangeboden. Het blad noemt het bericht „Amerikaansche humbug", wat wij niet geheel begrijpen. In 1899 zullen te Bayrenth „Parsifal," „DerRing des Nibclungen" en „Die Meistersingor" worden op- gevoord. Beroepen Te Loon op Zand, W. van Sloten. binnen eene week uit zichzelf terug. Zoo leefden zij lang tezamen. Dr. Wilbur leerde Jim al wat hij van geneesmiddelen wist, hetgeen in goede aarde viel, want Jim was als voor zieken oppasser geknipt. Do dokter vertelde mij eens dat Jim beter een wond kon verbinden en een slag ader afbinden dan de dokter zelf. Zoo gingen beiden vooruit, de dokter werd standvastiger en Jim knapper. Eindelijk moesten zij scheiden. Een onverstandige man zeide eens tegen Jim, dat de dokter niet meer buiten hem zou kunnen hetgeen Jim veel verdriet deed, want hij geloofde in des dokters beterschap met" geheel zijn hart. Toen er dan ook in eene der {zuidelijke steden cholera uitbrak, en er veel ziekenoppassers noodig waren, zeide Jim tegen den dokter«Ik geloof dat u mij nu wel zult kunnen missen." «Maar, Jim, wat moet ik zonder jou beginnen," antwoordde de dokter hem. Jim keek hem eens1 aan en zeide: «Men mag niet langer zeggen dat dokter Wil bur niet buiten Jim Mc Cune kan; je bent geheel en al van je verschrikkelijke kwaal genezen," Hij ging naar de geteisterde stad, deed het werk van drie menschen, werd zelf door de cholera aangetast en kwam in de stad terug om te sterven. Boven de schrijftafel van dr. Wübur hangt een portret, dat door eiken patient, die binnenkomt opgemerkt wordt. Het zou zeker een ernstig ge laat zijn, als de artist er geen glimlach op ga- tooverd had. En naast het graf van Alice Wilbur is een ander graf, waarop een eenvoudige steen staat met de volgende woorden erin gebeiteld:

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6