SPORT. Gemengd Nieuws Finantiëel. T i s s c h e r ij. Schcepvaar t. Handel. M a s. te Rouveen. Te Jutfaas, E. B. Gunning, te Oost- hem en FolSgare. Bedankt: Voor Dirksland, door E. W. J. Post humus Meijjes Jz., te Heinenoord. Ger. Eerkex. Beroepen: Te Zuidland, X. P. Liftooij Az., cand. te Middelburg. Te Pietersburen, N. G. KeTSsies, cand. aan de Theol. school te Kampen. Hooger Onderwijs. Amsterdam. Candidaats-examon in de rechten C. H, van Zeggelen. Leideti. Bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap H. Manger Cats, geb. te Wolvega, met „Stel lingen". Tot arts bevorderd de hoer L. C. Kers bergen. Utrecht. Cand. ex. reehtsw.P. J. van Lanschot. Tot arts bevorderd: A. F. Hcijl. Op Zondag 13 Maart a. s. zal in het Gebouw voor K. en W. te Utrecht eene buitengewone algemeene vergadering worden gehouden van den Algemeenen Nederiandschen "Wiclrijdersbond. Onder de verschillende punten van behandeling komt voor een voorstel tot intrekking van het be sluit der jongste algemeene vergadering, waarbij een krediet van f 10.000 werd toegestaan om op te treden bij de kroningsfeesten. Voorts een voorstel van het Bagelijksch Bestnnr tot het verleenen van een krediet van ten hoogste f 5000 tot bet vervaardigen van een kaart van Xedcr- land met afstanden, teneinde die aan elk lid van den A. X. TV. B. gratis te verstrekken. De heer Cbanvine schrijft uit Hendaye bij Bayonne aan de Atnst. Ct- „Hier een uitstapje makend, hoor ik dat men bet lijk van een wielrijder gevonden beeft in de Pyreneeën, in den omtrek van Pamplona, en men meent te moe ten gelooven dat dit niemand anders is dan de doof stomme Nederlandsche wielrijder SutherlandRoyaaTds. „Men zegt dat het lijk geheel uitgeschud was en dat er geen enkel papier op hem gevonden is. „Ik meld u dit onder alle voorbehoud" De Delflsche Studentenfeesten. Door de jury voor de prijsvraag voor een reelatnebiljet voor het Xe Lustrum is rapport uitgebracht. Ingekomen waren 8 ontwerpen; vier teeke- ningen werden als geheel onvoldoende terzijde gelegd, terwijl na ernstige bespreking van de overblijvende!» de inzending no. 4 onder het motto «Poging" voor bekroning wordt voorge dragen. Van dit ontwerp zegt het verslag »Met smaak geteekend en kennis van zaken uitgevoerd is dit project. Eenvoudig van motief en opvatting, aange naam en smaakvol van kleur, is de uitvoering artistiek en degelijk tevens, zoodat de jury eenstemmig van oordeel is dat deze teekening de bekroning toekomt en voor uitvoering moet worden voorgedragen. Zooals bekend is bestond de jury uit de hee- ren T. IC. L. Sluyterman, J. L. Schouten en A. F. Gips, de eerste en laatste leeraren aan de Polyt. School, de tweede de bekende fabrikE.nt van gebrand glas. "Een huwelijk met hindernissen. Dezer dagen bega! zich in een der bij Haarlem liggende gemeenten een paartje (met gevolg) naar het raadhuis om door den huwelijksband te warden vereeoigd. Aldaar vernam men evenwel dat het huwelijk niet kon woiden vol trokken, wjjl de vader der 27-jarige bruid niet aanwezig was om de vereischte toestemming te geven. Zoover had men niet gedacht; we! had vader den vorigen avond op een briefje geschreven dat hij geene bezwaren had, doch nu had men dat hparnpiertje" nog vergeten. Daar de ambtenaar dat briefje toch niet aan nam, besloot de bruidegom in plaats van dat document, zijn a. s. schoonvader te gaan zoeken, die in eene naburige gemeente werkzaam was. Na ruim 3Va uur wachten, kwam bruidegom terug, gelukkig met schoonpapa in het trouw- coupétje aan zijn zijde, de laatste wel niet in castuum zooals by dergelijke plechtigheden ge bruikelijk is, doch hij was er, en het was den geduldig genacht hebbenden ambtenaar dan ook onverschillig dat de man in blauwe kiel en met hooge baggerlaarzen aan, de plaats aan de offi- cieeïe met groen kleed omhangen tafsl innam. Nadat niet tonder eenige moeite de ontbre kende getuigen waren opgescharreld, kon aan het vurig verlangen van bruid en bruidegom worden voldaan. JKonijnen. In den laatsten tijd is een groote opruiming gehouden onder de wilde konijnen op de bezitting van den beer Bieruma Oosting te Oranjewoud. Klopjachten werden op dit schadelijk gedierte gehoudennog dagelijks maken de boschwachters met fretten jacht op deze dieren. Men berekent, dat thans ongeveer 600 stuks gevangen zijn. Komen zij levend in de handen van de personen, die hen met fretten uit de holen verjagen, dan worden zij naar de klei gronden verzonden. De heer O. wil deze wild soort daar op enkele zijner eigendommen planten. Zooals men vreet, verdrijven vele konijnen de hazen geheel. Windhoos. Eee soort windhoos richtte te We'idum in eenige oogenblikken groote schade aa* boomen werden ontworteld, huizen van hunne dakpannen niet alleen, maar van een deel hunner daken beroofd, glasruiten verbrijzeld, ramen en kozijnen nit hunne sponningen geslagen of verzette Wjjtgaard, een half uur Oostelijker, werden watermolens aanzienlijk beschadigd en het muurwerk verzet of gedeeltelijk ingedrukt, dak pannen weggerukt en liet kruis van den toren, nog betrekkelijk nieuw, omgebogen. Af te leiden uit de ontvangen berichten, moet deze wervel wind over eene uitgestrektheid van ruim een uur gewoed hebben. Ongeluk. Aan de Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek te Delft had dezer dagen een ernstig ongeluk plaats. De werkman Van den Heuvel had het ongeluk in het emballagemagazijn met een schijf te struikelen, waardoor hij voorover viel en de zware schijf op beide armen viel. Hij werd ter verpleging in de Elisabetb-stichting opgenomen. Ziju wonden zijn van dien aard, dat men vreest hij beide lichaamsdeelen zal moeten missen. Gevaarlijke gewoonte. Zekere K. te Molenbeek onder Brussel, gewoon in bed te rooken, is Woensdag bijna verbrand. Zijne dochter vond hem bijna gestikt, bluschte nog even bijtijds de vlammen en dioeg haar vader weg. Een "kwajongen. Een veertien dagen geleden ontstond tusschen twee jongens van acht en tien jaar op een plaatsje in Frankrijk twist over tollen. De oudste wierp eindelijk in woede zijn makkertje een kei naar het hoofd en Maandag is het kind aan de gevolgen overleden. Gewoonten. Te Parijs was zekere Fulgeras, een man van 69 jaar, die het buskruit niet uitgevonden bad en aan den drank verslaafd was, door zijne vrienden zoo bang gemaakt voor de gevolgen, dat hij besloot niets hoegenaamd meer te drin ken. Hij hield woord, Geen druppel water of eenig ander vocht kwam over zijne lippen, tien dagen langen Donderdag is bij dood in zijne kamer gevonden. Een gezond slaapje. In Europa hoort men nogal eens van slaap ziekte: in Amerika komt het voor, dat menschen in liet geheel niet slapen kunnen. Te Rocheford in Ohio b. v. woont een werkman, een mon- teerder, Kelly genaamd, die in geen vijftien jaar geslapen beeft en een uitmuntende gezond heid geniet. Men zou zeggen, dat dit jaar, evenals de meikevers, zwaluwen en ooievaars, ook de Aprilvisschen bijzonder voorlijk zijn. Drievoudige moord. Te Livorno is in de woning van den boek houder Cataleni een groote kofier gevonden- waarin onder een laag ascli de stukgesneden lijken bleken te zijn van 's mans vrouw en zijn jongetje van zes en een half jaar. Nog was men aan 't doen van allerlei nasporingen, toen be richt kwam, dat Cataleni zelf zich op een plaatsje bij Florence van 't leven had berooid. Men schrijft de drievoudige misdaad aan ijverzucht toe. Cataleni was 51, zijne vrouw 35 jaar oud, Een weddenschap. In een koffiehuis te Brussel zaten eenige jongelieden, waarschijnlijk over de onlangs gepleegde diefstallen te spreken, want een hunner zeide Ik wed dat ik in eenen juwelierswinke! iet,3 kostbaars zal stelen, zonder mij te laten vangen Wie neemt de weddenschap aan Ik riep iemand. De wedder ging uit, zonder te zien dat een andere kalant, die het gesprek had afge hoord, hem volgde. Aan den goudsmidswinkel gekomen, ging hy binnen en in een omzien had bij zich van een juweel meester gemaakt. Maar buiten ko mende werd hij bij den kraag gepakt dooi den onbekende, die een agent bleek te zijn. De wedder verzette zich, zoodat de agent op zijn hoorn moest blazen om hulp en zoo er in slaagde den ndief" op te brengen. De rechtbank zal nu uitmaken of hij gewon nen of verloren heeft. Een geleerde loef. Dr. Wenge, de uilgever van de Erimina- lisiische Anthropologie, op wiens psaktijken wij dezer dagen de aandacht vestigden, is een zwendelaar van den eersten rang. Hy voert zijn doctorstitel geheel ten onrechte hy was scheikundige van zijn vak, maar achtte het gemakkelijker en aangenamer door diefstal en bedrog in zijn onderhoud te voorzien, 'dan voor zjju brood te werken. Wenge heeft reeds vijl vonnissen ten zyuen laste, de laatste maal werd hij wegens bedrog, diefstal bij herhaling, en ernstige valschheid in geschrifte tot zes jaar tu.hthuisstiaf veroordeeld. Zachte Winters. Dé Duitsche hoogleeraar Ilellmann heeft in een beschouwing over zachte winters aange toond, dat er weinig regelmaat in den terug keer daarvan is te bemerken. Gewoonlijk vol gen eenige op elkander, na een tijdperk van koude winters, zoodat ook in de eerstvolgende jaren vermoedelijk zacht winterweder is te verwachten. Hij toont ook aan, dat in de vorige eeuw, althans wat Berlijn aangaat, de tempe ratuur in zachte winters gemiddeld hooger was dan in deze eeuw. De invloed van een zachten winter op de volgende seizoenen is niet altijd dezelfde en vooral afhankelijk van de grootte der afwij king van de normale temperatuur. Op een matig zachten winter volgt gewoonlijk een zacht voorjaar (tot in April), een koele Mei maand eu meestal eeu koeien zomer. Is het in het midden van den winter bijzonder zacht weder geweest, dan volgen veeleer een minder zachte lente, maar een warme Juni en eeu heete Juli en Augustus. Na 100 matige zachte winters kwamen M warme zomers, na 100 zeer zachte winters 68 zulke zomers. Als dus Maart en April zich door koel, nat weder kenmerken, staan wij waarschijnlijk voor een heeten zomer; anders is een regenachtige zomer te verwachten. Absolute alcohol kan geprepareerd worden uit gewone spiritus, door er calcium carbiet bij te voegen. Deze stof ontleedt het water en wordt acetyleengas. Het beste middel om alcohol te verkrijgen is om de spiritus, die meer dan 10 pc, water bevat, in een flesch te gieten met van zijn gewicht in ruw poeder van calcium carbiet. In het eerst krijgt men een sterke opbruising van het gas, die echter allengs minder wordt. Daarna wordt de flesch bij tussehenpoozen geschud gedurende 2 a 3 uren en dan 42 uren met rust gelaten. De zuivere alcohol kan dan gedistilleerd worden. Een oude uiet. Een oude Fransche wet van 1807 die ook in ons land executoir is verklaard en in Frankrijk sedert een halve eeuw niet is toegepast, is thans weder opgerakeld, Die wet, handelende over den aanleg van openbare werken, bepaalt dat, ingeval door den aanleg van openbare we:ken (straten, pleinen, kaden enz.) de waarde der aangrenzende eigendommen stijgt, de eige naars verplicht kunnen worden ten hoogstede helft der waardevermeerdering te betalen, 't zij in geld 't zij in een vaste belasting van 4 pCt. dier som, tenzij zij er de voorkeur aan geven hun eigendommen af te staan voor de waarde die deze vóór de verbetering hadden. Dit wettelijk voorschrift is nooit afgpschaft het is in de eerste helft dezer eeuw geregeld toegepast, maar niet meer bij den aanleg van groote boulevards onder het tweede keizerrijk en daarna. Nu het gemeentebestuur van Parijs een aequivalent zoekt voor de verlaging ol afschaf fing der accijnzen op ^gezonde dranken", en een commissie heeft ingesteld om denkbeelden daarover in ontvangst te nemen en te onder zoeken, is bij die commissie liet voorstel ingekomen, die wet weder streng toe te passen. De voorstellers wijzen er op, dat de groote werken die Parijs o. n. voor den afvoer heeft te maken, aan de perceelen greater waarde geven, en liet billijk is de eigenaars eon deel daarvan te doen dragen. Lucifers. Zooals men weet, zoekt de Fransche admi nistratie, welke het monopolie fegid) der lucifers-fabricage heelt, reeds lang naar een afdoend middel om de arbeiders haver fabrieken tegen vergiftiging door pho-ph-rus te beveiligen. Thans worden proeven genomen met een middel, dat een der staatsingenieurs g'-vonden heeft en waarbjj geen witte phosphorus gebruikt wordt. Die lucifers ontvlammen door lichte wrijving op hot doosje, geven geen onaangename dampen en worden door vocht niet aangetast. Volgens de Temps is het een geheel nieuw praeparaat bestaande uit een phosphorusmengsel dat een zeer hoog kookpunt heeft, waardoor de schade lijke eigenschappen bij de vervaardiging weg vallen. Men onderzoekt nu of hot middel ge schikt is voor vervaardiging in het groot. Onderwijs en vermoeidheid. In Duitschland zijn in de laatste jaren onderzoekingen ingesteld naar verschillende methoden, om de vermoeidheid der leerlingen na te gaan. Bij de laagste klassen der hoogere burgerscholen heeft dr. Kemsies de ergograaf (krachtaanwijzer) toegepast. Hij bevond daarbij dat de spiervermoeidheid het geringst is op Maandag, wat meer op Dinsdag en veel meer op Woensdag, zoodat een vrije dag midden in de week aanbeveling verdient, zooals in Frankrijk, Rusland en Oostemijk reeds ge bruikelijk is. In den nnmiddagschooltijd was de vermoeid- zeer sterk. Wat de vakken betreft, was zij het grootst na de lessen in rekenen en wiskunde; 't minst na die in het Duitsch, de natuurweten schappen en geschiedenis. Vrc-emde talen liggen daartusschen. liet verdient daarom de voorkeur, de eerste schooluren aan wiskunde en rekenen te wijden. Faillissementen. Uitgesproken: 22 Februari, liet faillissement van G. Kroon van Diest, timmerman en aannemer te 1,1 muideii. Rechter commissaris mr. M. G. P. del Court van Krimpen Curator mr. F. Willekes Mae Donald, beide te llaariem 20 Februari, van H ten Hove, koopman en manu- facturier te Hengelo (ORecliter-commissaris mr. R. P. Clcveiinga; curator mr, F. G. J. Houck, beide te Stad-Almelo 2 Maart, van A. F. Warner, winkelier in koloniale waren, Zieseniskade 18, te Amsterdam. Recliter-com missaris mr. P. Coninck Westenberg; curator mr. E. van Meerbeke, beide aldaaren van den boedel van wijlen mejuffrouw U. Lelieveld, winkelierster, gewoond hebbende te VUssingen. Recliter-commissaris mr. Ph. J. Callenfels; curator mr. A. O. A. Jacobse Boude- wijnse, beide te Middelburg. Heropend: 2 Maart, het faillissement van Johan Teunis, tim merman, vroeger te Amsterdam, thans wonende te Zwolle. Recliter-commissaris mr, P. Coninck Westen berg curator mr. H. A. E, Modderman, beide te Amsterdam. Stel Van begin Maart 1898 tot einde October daaraan volgende zal het politietoezicht op de visscherij in de Noordzee worden uitgeoefend door Hr. Ms. schoeners ZeehondDolfijn en Argus. Evenals ten vorigen jare zijn aan de opzichters der kustlichten instruction verschaft omtrent tiet toezien op de aanwezigheid van vreemde vis'ebers in of nabij de territoriale wateren en omtrent tetegrapbiscbe mededeeting daarvan aan de betrokken autoriteiten. (Sict.) SCIIE VEXING EN, 4 Maart. Heden werd alhier ver kocht de vangst van 5 loggers. Van hlmuiden werd aangeveerd 200 levende kabeljauwen. Kleine tarbot gold f2 tot 6, tongen 90 c. tot f 1.10, griet fl tot 1.50, levende kabeljauw f2 tot f3 75 per stuk; schol f 10 tot !0, braad f8 tot 12, bot fi tot 5 en bolk f 1.75 tot f2 per mand. IJMUIDKN, 4 Maait. Heden waren bier 7 sloepen aan de inaikt met 30100 levende kabeljauw, 40 150 doode kabeljauw, 100200 groote schelvisch, 180300 kleine schelvisch, 1020 lengen; 1 kotter- bom met 100 tongen, enkele tarbot griet en rog, 5 mandjes gr. schol en midd. schol, 12 mandjes ki. schol en schar. De prijzen waren: groote tong f 0.95 a 1.15, midd. tong GO a 80 ckl tong 25 a 30 c., levende kabeljauw f2.25 a 2.70, doode id f I a 1.25, levende leng f3.50 a 4.50, doode id. f2 a 2 50, alles per stuk groote levende schelvisch f13.50 a 15, kleine levende ld. fö a 7 50, beide per 30 stuks; groote doode schelvisch f13 50 a 14, kleine doode id. f3.30 a 4.25, groote schol f 10 a 11 50, middel id. f G.50 a 8, kleine id. f3,25 a 4 50, schar f 1.00 a 1.90, botjes f 2.50 a 3.22, alles per 40 stuks. Hoogwater te Schiedam. Mrt. 0 v.m. 3.0G n m. 3.20 t 7 3,42 3.54 8 4.17 4 30 Zon cu Maan. Zonsopgang Mrt. 66.42 v.m. ondergang 5 4G n.m. 7: 6.39 5,48 v 3 86.35 5.49 2 Volle Maan 8 Maart. Laatste kwartier 15 Maart. PARIJS, 4 Maart. Tarwe. Loopende maand fr 28.50, April fr. 28.50, Mei/Juni fr. 28.15, 4 mnd. v. Mei fr. 27.50, Juli/Aug. fr. kalm. Rogge. Loopende maand fr 17.50, April fr. 17.75, Mei/Juni fr. 17.50, 4 mnd. v. Mei fr. 17.Juli'Aug. fr. kalm. ANTWERPEN, 4 Maart. Tarwe prijsh. Amerik. fr. 221 ƒ3 a fr.La Piata fr 22'/.i a fr. N, Dsnau fr. 19% a fr. 22. Maïs prijsii. Amerik. Mixed fr. 91fa a fr. La Plata fr. 10 a fr. IOI/4 Odessa fr. 10 a fr. 101/,. Petroleum va t. Loco fr. 15% 3 eerste mnd. fr. 157% HAMBURG, 4 Maart. Petroleum loco 5,30, brief, dito -.geld. Spiritus per Maart 22, April/Mei 213/,,. Stemming: prijsh. BUDAPEST, 4 Maart. Tarwe zwak. PETERSBURG, 4 Maart. Tarwe in loco 11.75. Rogge in loco 6.80. LONDEN, 4 Maart. Aanvoer van Eng.Tarwe 1500 qrs., vreemde9,GOO qrs., Eng. Gerst 900 qrs., vreemde 57400 qrs. Tarwe prijsh., Gerst vast, Mais vast en 3 p hooger. Anierikaansclie Goederenmarkt. NEW-YORK, 4 Maart. Tarwe Maart. April. Mei. Juni. Juli. Sept. 4 Maart. 100% 1007/g 91% 813/4 3 107 1013/4 92% 817/a 2 9 103% 101% 923/4 82% Maart. April. Mei. Juni. Juli. Sept. 4 Maart. 35% 301/4 3 SSI/a 36% 2 351/4 36% A k E 11 D A. Mt't. 5. Gr. Schouwb., Ital. Opera, Norma, 8 uur. 5. Théatve Royal Francais, 's-Gravenhage, Paul et Virginie. v 5. Diiigentia, 's-Gravenhage, Ned. Liede- renavond, 8 uur. 6. R. K. Volksbond, Schiedam. Buitengew. Verg. Spr, pater M. H. Reu se r S. J. kapelaan te Rotterdam, Oil. Vereenig. 8 uur. 6. R. K. Volksbond, Vlaardingen. Feeste lijke Herdenking 10-j. best. met medew. Zangafd. St. Caecilia. 7'4 uur. G. Gr. Schouwb., Rotterdam, Broeders Vrijmetselaars, 8 uur. 6. Tivoli Schouwb., Rotterdam. Verzoend; Jan Ongeluk, 8 uur. d 7. Patrimonium, Vlaardingen, spr. A. Brummelkamp, in Liefde en Vrede, 8 u. 7. Tivoli Schouwb., Rotterdam. Verzoend; Jan Ongeluk, 8 uur. 8. Cursus Handenarbeid, Openbare Les, Koopmansbeurs, 8 uur. 8. sEuterpe", Vlaardingen, soliste mevr. Kraft van Ermel, Harmonie, 8 uur. b 9. Wielrijdersvergadering, Vlaardingen, Harmonie, 8 uur. 10. Iviesvereen. sSchiedara". Spr. J. van Loenen Martinet over ïLandnationali- satie, Musis, 8 uur. d 10. Eruditio Concert, Harmonie, Rotter dam, 7K uur. Te Rotterdameiken avond Circus Variété, Stationsplein, 8 uur; Flora, Coolsingel, 8 uur.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 7