BINNENLAND. STADSNIEUWS. daar inr. Labori niet bij het Hof van Cassatie is ingeschreven. De stukken zijn, volgens de Mul inonmid dellijk naar het Cassatie-hul doorgezonden. De behandeling zal niet vóór over drie of vier weken plaats vinden. Een indirect gevolg van het proces-Zola is geweest het duel van Piequard en Henry. De aanvallen dor beide partijen waren zo er verwoed. Bij de eerste reprise werd kolonel Henry licht aan den voorarm gewond. Bij de tweede kreeg hij een eenige centimeters diepe wonde, waarbij als zenuwverschijnsel optrad verstijving van twee vingers van de rechterhand. Op advies van de geneeslieeren erkenden de getuigen de inferioriteit van kolonel Ilenry en het gevecht werd gestaakt. Henry werd, nadat de wonde gepeild was, naar zijn woning vervoerd, waar generaal De Boisdellre den alloop van het duel afwachtte. Allo personen die het tweegevecht bij woonden, ook de pai tijen, waren in burgert leeding. De beide tegenstanders verlieten de plaats van het gevecht zonder elkander te groeten. Op Esterluizy's uitdaging heeft Piequard zeer terecht geweigerd te antwoorden. Hoe men ook over al liet gebeurde denke. in ieder geval is niet zekerheid gebleken dat Esterhazy geen man van eer kan worden genoemd. Esterhazy is er evenwel niet mee tevreden. Zijn getuigen hebben Piequard gesommeerd zijn getuigen op te geven. Een tweede indirect gevolg van het proces, het incident Trarieux-Begouen, heeft een be vredigenden alloop gehad door de overplaatsing van den laatste. Eigenaardig is evenwel dat gewoonlijk de officieren van den grooten g> neralen staf na drie jaar overgeplaatst worden. Begouen nu was reeds vier jaar bij den staf en zijn overplaatsing zou toch spoedig ge schied zijn. Mag men de Ga ulo ia gelooven, dan hadden de verschillende groepen van den Senaat be sloten, indien liet incident geen bevredigende oplossing had gevonden, generaal Billot tot altreden te dwingen. De Senaat zou dan ge vraagd hebben dat de portefeuille van oorlog aan generaal Saussier werd opgedragen. Zeer eigenaardig is nog het feit, dat de zelf moordenaar, zekere Duricu, van vvien de Temps een en ander mededeelde, waarschijnlijk de beruchte agent Lemercier-Picard is, die zulk een zonderlinge rol in de gebeurtenissen der aatste maanden heeft gespeeld. Die waarschijnlijkheid berust op deze ge gevens Durieu droeg onbevoegd de militaire medaille, evenzoo Leinereier-Picard. Durieu ging tegen het eind van December naar BrusselLemer- cier-Picard was er omstreeks dien tijd. Durieu heeft aan het departement van oorlog om een ondersteuning gevraagd Lemercier-Picard ook. Durieu was lichtelijk scheel aan het rechter oog Lemercier-Picard ook. De man leefde zeer geheimzinnig. Een jonge modiste met wie hij samenleefde, vertelt dat hij alleen 's nachts uitging, dikwijls korte reisjes maakte en altijd huishoudgeld gaf, zonder dat hij geld scheen te bezitten. Zijn identiteit is bij huiszoeking niet gebleken. Alleen vond men de oproeping voor den rechter van instructie met ïle daarbij gevoegde •waarschuwing om niets te zeggen. Gemengde mcdcdcellngcn. In den Londenschen graafscliapsraad zijn gekozen G8 progressisten en 48 gematigden. De eersten wonnen 9 zetels. De Times ziet in den uitslag een nederlaag voor de regeering en een overwinning van lord Roseberry. De minister van buitenlandsche zaken van Spanje heeft den gezant der Vereenigde Staten bij zich doen ontbieden en hem kennis gegeven dat de Spaansche regeering de terugroeping verlangt van Lee, den Amerikaanschen consul te Havanna, en van de Arnerikaansche oorlogs schepen die in de Cubaausche wateren zijn ver- eenigd, aangezien de dienst aan deze schepen opgedragen, moet worden verricht door koop vaardijschepen. Generaal Woodford heeft dit verzoek aan de regeering te Washington overgebracht. Deze antwoordde dat zij weigert Lee onder de tegen woordige omstandigheden terug te roepen en eveneens de detacheering der oorlogsschepen op te heffen. Zij geeft voor dat een kruiser en een kustwachter niet als slagschepen kunnen worden beschouwd. In een duel, ten gevolge van een dagblad- polemiek, met den afgevaardigden redacteur der Gazzctta di Venezia Macolo is de bekende Italiaansche afgevaardigde Cavalottï gedood. Cavalotti behoorde tot de heftigste bestrijders van het Drievoudig Verbond, vooral uit haat tegen Oostenrijk. Hij heeft tal van gedichten en een patriotiseh drama geschreven. Bij een voorstelling op Vrijdagavond in den schouwburg te Triest ter eere van het natio nale feest van Italië, werd een groote betooging gehouden ten gunste der aansluiting bij Italië. Aartshertogin Stephanie van Oostenrijk, de weduwe van kroonprins Rudolph, ligt bedenke lijk ziek aan ontsteking der beide longen, ge volgd op influenza. De premier is reeds ten volle bediend. Men heeft zich verwonderd dat de moeder der prinses, de koningin van België, nog niet aan het ziekbed barer dochter is geweest. Thans echter worden de koning en de koningin van België te Weenen verwacht. De Servische regeering voert drukke onder handelingen met de Grieksche regeeriug om zich te verstaan over de moorden in Macedonië en de revolutiormaire beweging, die aan de BulgaaiNche regceiing wordt geweten. De Bulgaursehe agent te Koristantinopel heeft in een riota aan de Porte opheldering gevraagd over de bewegingen der Turksche troepen aan de grenzen van Bulgarije. De Russische admiraal Skrydlow is te Athene den Koning een eigenhandig schrijven van den Czuar gaan overhandigen. Het gerucht liep, dat hij prins George aan boord nemen en op Kreta ontschepen zou. De admiraal is weder vertrokken. Rusland onderhandelt over den afstand van Port-Arthur. Niet zeer betrouwbaar schijnt een bericht in de Daily Mail dat Japan rechtstreeks die ontruiming geëischt heeft. Tegen de Engelsch-Duitsche leening wordt door Rusland en Frankrijk krachtig geprotes teerd. Zij verlangen van de Chineesche regee ring een compensatie. Tegelijk heeft Japan de afbetaling der oorlogsschatting in Mei a. s. gevorderd. Intusschen bericht de correspondent der Times uit Peking dat de Keizer van China het leeningstractaat reeds bekrachtigd heeft. Naar uit Pretoria wordt gemeld is het on juist dat de Translaalsche regeering voornemens zou zijn den centralen zetel van haar vertegen woordiging te Berlijn te vestigen, in geval de Volksraad niet geneigd zou zijn afzonderlijke gezantschappen te Berlijn en te Parijs te vestigen, zooals de regeering verlangt. De zetel der vertegenwoordiging zou dan te Brussel of te 's Gravenhage komen. Volgens de Times zal de ontslagen Trans- vaaDcho hoofdrechter Kolzé in een manifest aan het volk uiteenzetten, dat zijn ontslag in strijd is met de Grondwet en met de Londen- sehe Conventie. Een jubileum. Zaterdag, 5 Maart, herdacht de heer E. La- coinblé, sedeit 18G5 leeiaar in het boeiseeven aan de Polytechnische School te Delft, zijn 70n geboot tedag. Werd hem van velschillende zijden belang stelling betoond, de officieele hulde werd hem in den namiddag in de Polytechnische School gebracht. Tegen hall thie ure verzamelden zich in de fraai met gi oen eu bloemen vei sierde Prinsen- zaal der Polytechnische School eeue breede schare docenten met hunne dames. De jarige met zijne familie binnengetreden werd hai telijk verwelkomd en toegesproken, waarbij bloemen aan de dames weiden aangeboden. Deze hulde droeg een geheel intiem karakter, zoodat de peis niet toegelaten werd. Door verschillende oud-leerlingeu, vrienden en vereerders werd den jubilaris een album aan geboden, bevattende 55 pliotographieën van zijne voornaamste werken. Dit album is vergezeld van een opdracht op perkament, geteekend door den heer L. J. Snif te Delft, terwijl het album van ruw kalfsleder, vervaardigd is door den heer S. P. A. Koumans, mede aldaar. Bij Kon. besluit is A. E. Lacomblé, leeraar aan de Polytechnische School te Delft, benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. De audiëntie van den minister van Water staat, Handel en Nijverheid zal aanstaanden Dinsdag 8 dezer niet plaats hebben. De gemeenteraad van Arnhem zal den burge meester op zijn 70en verjaardag een diner aanbieden. Hedenavond zal de Arnliemsche Orchestvereeniging hem een serenade brengen. De lieer J, L. Bennevvitz, secretaris der ge meente Sneek, is Zaterdag na een plotselinge ongesteldheid overleden. OVERSCIIIE, 7 Maart. Behalve de Dorpsstraat, Dro- genhoek, Zestienbovensche Kade en Dclftshavcnsche •weg zal nu ook nog de Koudenhoek versierd worden hij gelegenheid der inhnIdigingsfcestCD. De bewoners van genoemde straat hebben uit hun midden een commissie gevormd, die lijsten zal laten eirculeeren, waarop voor een wekelijkscho bijdrage kan geteekend worden. Nn resten nog de Lucht, SpangcnscheKadc en Sehieüamsche weg en men is dan zoover gevorderd, dat do gebeele bebouwde kom kan versierd worden. OVERSCIIIE, 7 Maart. Ret was gisteren in deze gemeente veel levendiger dan het in tal van Zon dagen geweest is. Uitgelokt door het fraaie winter weder, passeerden vele wielrijders ons dorp, niet tegenstaande de bestrating, vooral van den Rotter- damschen Rijweg, zeer treurig is. Zij, die voor den wind reden, koesterden zich in het zonnetje, terwijl degenen, die tegen den vrind in reden, ondervonden, dat, hoe groen de weilanden ook zijn, de lente haar intrede nog niet gedaan heeft. OVERSCHIE, 7 Maart. Terwijl de moeder haar huis eenige oogenblikken had verlaten, had het 4jarig dochtertje van P. Stolk, wonende in de Dorpsstraat alhier, het ongeluk, dat haar kleederen in brand ge raakten, doordat zij met vuur «peelde. Op het ge schreeuw van het kind snelden eenige buren toe, die het meisje terstond uit haar gevaarlijken toestand verlosten, maar toch niet konden beletten, dat het kind eenige brandwonden heeft bekomen. KETI1EL EN SP ALAND, 7 Maart. Toen de land bouwer S. gisteren morgen de kerk verliet en zich naar de daarbij gelegen stal begaf om zijn paard te halen en voor het rijtuig te spannen vond hij het bee=t dood liggen. Voorwaar geen fortuintje. K. Volksbond. GLteienaiond bad een feestelijke bijeenkomst plants van de afJ. Schiedam van den Nederl. R. K. Volk-bond in de zaal van de Olficieren- Vommiging. Tengevolge van het niet-in-oide-zijn van bet tooueei werd de vergadering eerst ten 8V2 uur geopend door den voorzitter, den lieer C. J. Willeman. Deze wees er in zijn openingsrede op dat de afdee- ling twee redenen had om feest te vieren: Het 20-jarig kroningsfeest van Z. H. den Paus met diens 88en verjaardag en het 10-jarig bestaan van den R. K. Volksbond. Sprekende over het eerstgenoemde feest zegt spr. dat de geheele Katholieke wereld alleszins rede heeft om mede te vieren, maar dat dit in het bijzonder geldt den Katholieken werkman; de kracht die uit gaat van de beweging der Katholieke werklieden, is te danken aan Paus Leo XIII. In zijn lier urn, Novantm beeft bij do sociale kwestie opgelost; hij beeft daarin den weg aange wezen die wij werklieden moeten gaan. Daarom onze hulde gebracht aan Paus Leo XIII. (Applaus.) Het centraal bestuur van den Nederl R. K. Volks bond heeft niet geaarzeld om een rondschrijven tc richten aan de afdeelingen om dit feest met luister te vieren; en aan dien roepstem is gehoor gegeven, ook hier ter stede. In de tweede plaats, gaat spr. voort, vieren wij ons bijzonder feest, het 10-jarig bestaan van den Bond. In dien tijd zijn er vele daden verricht, te veel om ze thans op te noemen waar gij alle ze trouwens kent. Dat de Bond noodzakelijk was, is gebleken uit de kolossale ontwikkelingzijn ledental Deden, dona teurs, enz.) is thans 16000. Men hoort soms een enkele beweren dat de Bond geen reden van bestaan heeft, maar dan wijst spr, op het vele dat door den Bond en door diens invloed is verricht in staat, in werkplaats, in gezin. Hulde brengt spr. aan de personen die het initiatief hebben genomen tot oprichting van den Bonden mogen dezen ook al niet begrepen hebben dat die Bond tot zulk een bloei en uitbreiding zou komen, toch hebben zij den grond gelegd voor het vereeni- gingsleven van den Katholieken werkman. Daarom hulde aan den heer Passtoors, stichter en voorzitter van den Bond. Spr. eindigt zijn rede met do woorden vieren wij dan blijde dit feest van den Bond, eu mag ik een wensck uitspreken, laat het dan deze zijn, dat het volgende lOtal jaren een nog grootcrcn bloei moge vertoonen als het afgeloopeue. (Applaus). Daarna betuigt spr. dank aan de Priesters die door hun tegenwoordigheid getuigenis alleggen van hunne sympathie voor den Boud cn voor het R. K. verec- nigingslcven. Ten slotte releveert spr. dat 2 leden van den Bond een jubilee hebben gevierd: ET. Collignon, die gedu rende 30 jaren bij de lirma Zoetmulder .1 Zoon is werkzaam geweest, en II. J. Vol, die gedurende 25 jaren werkzaam was in den stoommolen de Draal;. Waar zoo dikwijls een gespannen verhouding bestaat tusschen werkman en patroon, daar is het een welkome gebeurtenis wanneer zulke feesten knuuen aange wezen worden, cn de jubilarissen zijn dewarevoor- leeldeu van plichtsbetrachting en goede trouw. Met een hartelijke gelnkwensch eindigt spr. (Applaus), Hierna doet de voorzitter nog inededeeling van een adres van gelukwensch door het centraalbestuur gezonden aan Z.H. den Paus ter gelegenheid van diens feest, hetwelk beant woord werd door Z Em. kardinaal Rampolla die den dank des Pausen overbracht en diens apostolischen zegen. Ook deze mededeelingen werden met lukt applaus begroet. Het mannenkoor »Caeci!ia", onderafd. van den Nederl. R. K, Volksbond, zong daarna liet Bondsliedkrachtig en lier klonk dit door de zaal en menige stern uit het publiek paarde zich aan die van bet koor. Daarna voeide bet harmonie-orkest «Ainbro- sius" een paar nummers uit, die, evenals het Bondslied van de zusterafdceling, daverend applaus verwierven. Toon verkreeg pater M. H. Reuser, kapelaan te Rotterdam, bet wooid. Spr, begint zijn rede met een verhaaltje van een man in de Vogezen in 1870, die op een nachtwak ker wordende van rumoer op straat, naar buiten gaat cn daar commando's hoort cn het rollen van kanonnen en het voortrukken van regimenten voet volk en cavalerie. Ach, roept de man uit, alweer zijn ze op de vlucht En hij beklimt een heuvel om een beter overzicht te_ krijgen van de verslagen corpsen; maar daar ziet bij den generaal met de grootste kalmte zijn beve len geven, adjudanten die heen en weer rijdencn hij ziet het thans, de troepen gaan ter overwinning, ze zijn niet op de vlucht, hij ziet dit aan de kalme rust, waarin de generaal van af den heuveltop zijn bevelen uitdeelt. Spr. wees er op dat meermalen gezegd was dat de Paus te hoog staat en dat wordt soms ten kwade geduid. Ook is dit het geval wanneer hij zich bezig houdt mot politiek. Maar hiertegenover wijst Spr. op het leger van Christus, d. i. bet Christendom, cn dat leger moet hebben een chef die boven het geheel uitsteekt en die vo'docnd gezag heeft om dat alles te behcerschen. En dat dit noodig is bewijst do geschiedenis. Spr. haalt daarbij als voorbeeld aan, de protestanten die geen kerkelijk hoofd wensehtcn te erkennen cn die nn verdeeld zijn in een groot aantal secten. Voorts de vrijmetselaren, die één zijn in hun strijd tegen de katholieken, maar ook onderling verdeeld, omdat hun hoofd niet heeft het volkomen gezag! Desgelijks is het met do socialisten, die vereenigd den strijd tegen het kapitaal voeren, doch onderling verdeeld zijn. Daar moet gezag zijn, een gezag door God ge geven om allen bij elkander te houden en om allen voor te lichten op den weg dien zij te begaan hebben. En hiermede is niet bedoeld het gewone gezag, door God gegeven, maar het gezag door God geïnspireeid. Er is of eigenlijk er was een groote strijd op do wereld; een strijd tusaehen twee legers die elkander vijandig gezind warendat der werkgevers en dat der proletariërs. De laatsten werden onwaardig be handeld en verkeerden op vele plaatsen in een* toe stand waarvan wij in ons gezegend vaderland geen denkbeeld kunnen vormen, een toestand die gelijk stond met slavernij of erger nog, waarin een werk man werd beschouwd als een mensch van mindert soort. Zij hadden niet het recht te denken, slechts mochten zij uitvoeren wat hun was opgedragen. Die toestand was gevaarlijk voor allen. De werklieden zijn krachtig en groot in aantal en kunnen dus een strijd tegen het kapitaal aanvaarden, maar die strijd zou hen zelf te gronde richten, want waar geen kapitaal is daar is geen werk, daar behoeft men geen werklieden. Werklieden en werkgevers hebben beiden elkander noodig. Over de oplossing van dit sociale vraagstuk heb ben de bekwaamste mannen vergaderd, gesproken, gedecreteerd, maar de zaak werd er niet beter op. Daar klinkt een stem van uit het Vatieaan, daar rolt een stem over de wereld van een zwakken grijs- aard, die spreekt tot koningen, grooten en kleinen die aan allen het middel geeft om in vrede samen tc leven en voor dat woord buigt groot en klein en de kwestie is opgelost, ten minste de Paus heeft aangewezen langs welken weg men komt tot de oplossing. Om dien weg te doen inslaan heeft de Paus noodig méér dan gewoon gezager moet naar hem geluis terd worden door de positie die hij inneemt. Ware dit niet zoo, dan zonde men misschien zijn leer heb ben bewonderd, maar deze zou niet die kracht hebben gehad, die nu aan zijn woorden worden verleend. En wij moeten de Voorzienigheid van God bewon deren, die alles zoo bestiert. De Duivel heeft van God een tijd lang de macht gekregen om het werk van den Paus onmogelijk te maken. De vijanden der Kerk zijn sluw eu de vrij metselaren zullen alle middelen aanwenden om de Kerk ten onder te brengen. Is er ooit een strijd ge weest die verschrikkelijk was en die gevaar op leverde voor de Kerk dan was het deze. Hierdoor ontstond ook de noodzakelijkheid om het goddelijk gezag te kennen te geven en de leerstelling der onfeilbaarheid werd afgekondigd. En al moge de Paus nu ook al van zijn vrijheid zijn beroofd, hot woord van den Paus is een woord dat door de geheele wereld als een waarheid wordt erkend. Een Paus, die zich kan vergissen, zou niet het onbeperkt vertrouwen bezitten, en dit toch is noodig. Hij staat boven alles en allen, ook wanneer hij zich bemoeit met staatkunde of met sociale vraagstukken. Ook dan weten wij dat hij onfeilbaar is en dat hij bekleed is met goddelijk gezag. Zonder zulk een Paus zou de Kerk niet blijven bestaan, zou zij nooit rust en vrede kunnen hebben. God had zelf kunnen ingrijpen, had ook zelf de kerk kunnen besturen, zooals Hij aanvankelijk deed, met de profeten wier woord Hij bevestigde dooi wonderenmaar Hij wilde een mensch als wij zijn. Onze tegenwoordige Pans Leo XIII is nn toevallig in zich zelf groot in geleerdheid, maar al zou er een weinig geleerd, weinig ontwikkeld Paus worden ver kozen wat niet waarschijnlijk is dan nog zouden wij buigen voor dien man, omdat er een afstraling op zijn voorhoofd is van de majesteit van God. Onze Paus Leo XIII heeft in de 20 jaren, dat hij in het Vatieaan zetelt, meer gedaan dan vele anderen, die niet van hna vrijheid waren beroofd. "Wij kunnen ons verblijden over de heerlijkste uitkomsten van zijn werk. Vooral ten opzichte van de prole tariërs. De Paus heeft bet groote antwoord gegeven op het sociale vraagstukVele werklieden, vele socialisten hebben gelijker is een juk op gelegd en dat mogen zij trachten af te schudden. llier in ons vaderland is de toestand nog vrij goed al is zij ook niet volmaakt. De werkman is niet minder dan een rijke, do grootheid van den mensch hangt alleen af van zijn innerlijke waarde. Eo daar is menig werkman, dien ik hooger acht dan een Bis marck en een Humbert. De werklieden, die don strijd voeren zonder den godsdienst, en de socialisten, zij zullen de oplossing van het vraagstuk niet bereiken. De werklieden van den R. K. Volksbond wenschen geen gelijkheid doch gelijkstelling. Zij strijden er voor om niet meer beschouwd te worden als machines, maar als menschen en deze strijd, geleid door dsn godsdienst, zal geen opstand verwekken. Het is noch voor den patroon noeh voor den werkman voldoende zijn plicht te doen, zij moeten elkander beminnen. Zij allen behooren tot één lichaam, dat heet Christendom. Voorts wijst spr. er op dat voor de Nederlandera dit feest van het 10-jarig bestaan van den bond hooger waarde heeft dan eiders, want toen de Pam zijn woord uitsprak tot oprichting van die bonden, bestond de Ned. R.-K. Volksbond reeds. De Neder landers hadden du» de wenschen van den Pana voorkomen. Daarom een woord van hulde aan den bisschop van Haarlem. Spr. eindigt deze met gloed uitge sproken rede met eenLeve de VolksbondLeve de Paus Leve de Bisschop van Haarlem 1 (Applaus). De geestelijk aihiseur, de kapelaan A. G. van den Berg, maakte zich ten tolk van allen door een woord van hulde en dank te brengen aan den spr. van hedenavond. Met zijn wo»rden heeft hij ons geschilderd den Paus, het godde lijke gezag, de waarde en invloed van zijn woord. Wy hebben onder zijne woorden de Goddelijke Voorzienigheid bewonderd en die woorden hebben ons bemoedigd, want die Voor zienigheid zal ons nooit verlaten. En komen er ook donkere dagen, wij zullen daarop kunnen vertrouwen. Spr. meent den heer Reuser geen beteren dank te kunnen brengen dan de mededeeling dat zeker allen met hem wederom trouw hebben gezworen aan den Paus en dat allen zullen voortwerken in de richting, waarin Paus Leo ons heeft gewezen. Spr. voegt daarbij den wensch dat het den Paus nog lange jaren moge gegeven zijn het bestuur der Kerk te voeren. Spr. eindigt met een; leve pater Reuser! (Applaus.) De voorzitter deelde hierna mede dat de opening der stembus voor de verkiezing van leden in het centraat bestuur za! geschie den op Maandagavond 8 uur in het gebouw van den R. K. Volksbond. Daarna bracht de zangvereeniging «Caecilia op zeer verdienstelijke wijze het Te Deum van Verhey ten gehoore, waarna de vergadering in opgewekte stemming uiteenging.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2