BINNENLAND. Staten-Generaal. STADSNIEUWS. YL A ARDIN GEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. SPORT. Do zitting werd, nadat de voorzitter en minister-president de nagedachtenis van den overledene geëerd hadden, ten teeken van rouw opgeheven. liet lijk, dat ten toon is gesteld, wordt hc waakt door deurwaarders der Kamer. In den toestand van de kroonprinses van Oostenrijk is eenige verbetering ingetreden. Ook primes Clémentine, de moeder van vorst Ferdinand van Bulgarije, bevindt zich wat beter Zondagnamiddag heeft koning George den eersten steen gelegd voor een kapel op de plaats van den aanslag op zijn leven. De Times denkt dat China Ttusland's eischen omtrent Port-Arthur en Ta-Lien-\Van en den spoorwegaanleg v tl inwilligen, daar Rusland gedreigd heeft Mandsjoerije binnen te trekken Japan schijnt zijn bezetting van Wai-Hei "Wnï te versterken. De onderhandelingen tussclien DuiPcldand en China zijn afgeloopen. liet verdrag, waarbij ook Duitschlunds oecoriomische voordeelen zijn ge regeld, is door buide partijen geteekerul. Het jongste incident tussclien Spanje en de Vereenigde Staten is geëindigd daar Spanje den eisch tot terugroeping van consul Lee heeft ingetrokken. Bij het Amerikaansch Congres is een voorstel ingekomen om vijftig millioen dollars ter be schikking van den President te stellen voor de nationale verdediging. Inhuldigingsfeesten. De Minister ven Justitie heeft aangewezen om dienst te doen bij de aanstaande plechtige inhuldiging van de Koningin: lo. Als kordngen van wapenen: G. C. D. R. baron van flardenbroek, burgemeester van Btinnik en jlir. D. Rütgeis van Rozenburg, secretaris van den Iloogen Raad van adel te 's-Giavenhage, en 2o. Als wapenherauten: F. A, C. graaf van Lijnden van Sandenbnrg, candidaat in de rechten te Utrecht en A. J. Looxma van We ld eren baron Rengers te Leeuwarden. Drooglegging tier Zuiderzee. Het Bat/bind verneemt, dat een wetsontwerp tot drooglegging van de Zuiderzee in den aan vang van het nieuwe zittingjaar de Tweede Kamer zal bereiken. Het is het groote plan van den heer Lely, met den afsluitdijk van Piaam (Friesland) naar Enkhuizen. Jeugdige overtreders der Strafwet, Wij vernemen dat de Regeering voornemens is eenige hoogst belangrijke wijzigingen voor te stellen in het straffen en in de strafrecht pleging van jeugdige overtreders der strafwet, ten einde zooveel mogelijk te voorkomen dat zij opgroeien tot misdadigers. Door eene verbeterde regeling van de vader lijke macht, met eventueele ontzetting uit dn ouderlijke alleen en op zich zelve, kan de jeugdige verdwaalde niet van den kwaden weg teiuggebracht worden. Op jeugdigen leeftijd is er voor zijne verbetering meer te hopen dan wanneer hij, na in zijne jeugd op den slechten weg zijne schreden gezet te hebben, in de eerste jaren van zijn oordeel des onderscheids reeds als recidivist terechtstaat. Een kleine deugniet behoeft niet noodzakelijk een slecht burger te worden, en in geen geval mag ondoelmatige strafvervolging daartoe medewerken. "Voeren jeugdige baldadigheid en straatschenderij op lateren leeftijd tot de gevangenis, een oordeel kundige bestraffing van die beiden kan dat anders onvermijdelijk gevolg trachten af te wenden. De groote moeilijkheden, die deze rechts- materie oplevert, hebbeu de Regeering niet kunnen weerhouden haar ter hand te nemen, ten einde van overheidswege, althans zooveel mogelijk, de toeneming van strafwaardige losbandigheid der jeugd te breidelen en tegen te gaan, opdat de strafwaardigheid van het nageslacht beperkter moge worden dan die der thans levenden. (2V. B. O.) Afschaffing vnn Plaatsvervangers. Onder het adres van een deel van de Neder- landsche Jongelingschap aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gezonden en waarin op afschaffing der plaatsvervanging wordt aange drongen, bevinden zich ruim 1C00 hand- teekeningen. De onderteekenaars behooren vo:r een deel tot de leerlingen aan universiteiten, polytechnische School, Rijksiamibouwsehooi, Kweekscholen voor onderwijzers, Academie voor Beeldende Kunsten enz., maar de meerderheid van hand- tcekeningen is van leerlingen van Gymnasia en Hoogere Burgerscholen. Drankbestrijding. In het Januari-nummer van Be Pionier werd medegedeeld een plan van den heer Th. Gori te Leiden om gedurende de kermissen steden en dorpen te bezoeken en aldaar te propageeren voor de geheelonthouding. De heer Gori schrijft nu aan genoemd blad Het zou mij zeer aangenaam zijn van besturen der verschillende geheel-onthouders en drank- bestrijdende vereenigingen en van alle drank bestrijders in het algemeen opgave te ontvangen: lo. Gedurende welke dageu naar hunne gissing de kermis of jaarmarkt in hun plaats gehouden zal warden. 2o. Of door hunne vereenigingen of particu liere personen pogingen zullen worden aange wend om een protest aan te teek eren tegen de lieer-clicnde drinkgewoonten en of er aldaar nog openbare vergaderingen belegd zullen worden, waarin ik (Goti) rnet eene Sciopticon zou kunnen optreden. Voor deze propaganda is geldelijke steun zeer noodig, zoodat ik vertrouw alle vereeni gingen en personen zooveel mogelijk financieelen steun zullen bieden. De Algemeen»; Nederl. Geheel-Omdiuudei's Bond zal doen wat 111 zijn vermogen is, dat sluit echter niet in, dat Vereenigingen als de N'edeilandscbe Yereenigrag lot Afschaffing van Steiken drank, Nedetl. Christen Geh.-Qnth. Bond, Nationale CL.iste!. Geh.-Onth. Bond enz en de verschillende plaatselijke atdeelingen, zelfstandige Vereenigingen of particulieren filiati on ei steun of anderszins mogen en moeten weigeren. Het is in het belang van de drank bestrijding in het algemeen daar ook 't voor nemen bestaat in Noord-Brabant, Limburg, 't Westland en overal waar dit noodig zal blijken te zijn, den strijd tegen den sterken drank in len ruimsten zin des woord aan te binden. Geschiiften voor dit doel zullen ingeslagen worden bij de hoeren T. J. Kousbroek te Gouda, J. de Zeeuvv te Dordrecht, J. Kuyken Jr. te St. Anna Parochie, Joh. J. Lodewijk te Amster dam en andere uitgevers op't gebied der diank- bestrijding. Verder zullen er in ëe tent dranken als: cacao, limonades enz. verkrijgbaar worden gesteld tegen minimum prijzen om ook hieidoor te bewijzen, dat sterke of bedwelmende dranken absoluut onnoodig zijn. Voor ko-sten tot 't aanschaffen van een ruime tent, reis- en veiblijfkosten enz. zal ongeveer (300 benoodigd zijn. De Minister ''an Finantiën maakt bekend, <lat op 5 dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 1,873,543.54"s en dat op denzelfden dag doorde Nederlandsciie Bank, ingevolge art. lliis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van1,950,503.44Vs De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Donderdag 10 Maart a. s. niet plaats hebben. Tot gemeente-ontvanger te Deventer is be noemd de neer E. Kagef, thans waarnemend ontvanger. Tot commandant van de brandweer te 's Gravenhage is in plaats van den heer G. de Wijs benoemd tegen 15 April a.s. de beer jbr, E. G. Wichers, luitenant ter zee le klasse. Uit deze betrekking heeft de heer VV. bereids eervol ontslag aangevraagd. Het Gereformeerde Burger Weeshuis te Rotterdam bestaat 1 April a. s. 30 jaar. Dit feest zal feestelijk herdacht worden. OYERSCHIE, 8 Maart. Gisterenavond trachtten drie onbekende personen de toonbanklade te lichten in den kruidenierswinkel van H, den Hoedt. Zij werden evenwel verhinderd, hun voornemen ten uitvoer to brengen, daar do winkelierstereen verdacht geluid hoorendo, toesneldo om te zien, wat er aan de hand was. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 8 Maart. {Per telegraaf.) Do heer F e r f vraagt en bekomt verlof op een nader te bepalen dag de Regeering te iuterpelleeren omtrent genomen en nog te nemen maatregelen tegen overlast van de Amerikaanseht schildluis, in ver band met het verbod van Dnitschland tot invoer uit Amerika van vruchten en planten. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot toe kenning van een renteloos voorschot uit 's Rijks schatkist ten behoeve van de aanleg van een stoom tram van Nijkerk over Barneveld mar Ede, verklaart de heer ïroelstra cenerzijds dat zijn partij prin cipieel is voor uitbreiding van de verkeerswegen, omdat daardoor de Soc.-Dcmocratische beginselen meer verspreid zullen worden, maar anderzijds is hij tegen de wijze van steun door den Staat. Subsidie enz. toch heeft z. i. meestal neer ten doel om de zakken van particuliere kapitalisten te spekken, dan dat 'tten nutte komt van het algemeen belang. Uitvoerig betoogt hij dan ook de wenscbelijkkeid, ook tot betere waarborg van het financieel belang van den staat dat de staat aandeden neemt in onder nemingen als de onderhavige en dus als aandeel houder optreedt. Als zoodanig zal dc staat ook beter invloed kunnen uitoefenen iu den huishoudelijken dienst en meer kunnen opkomen voor de belangen van het personeel. Dan behoeft er ook niet in den blinde geBchermd te worden, maar kan do Minister van Waterstaat aangevallen worden, wanneer het personeel niet goed behandeld wordt. Aan dit wetsontwerp kan spr. zijn stem dan ook niet geven. De heer Van Asch van Wijck (Ede) juicht het wetsontwerp too. Er bestaat groote behoefte in de streek aan een tram, de gekozen richting is dc uiste en het voorschot van f 152000 is niet te hoog. Ter bestrijding van de beweringen van den heer Troelstra zegt hij dat het staatstoezicht voldoende zal verzekerd zijn door de aanstelling van een Ke- gecrings-Commissaris, speciaal voor het toezicht op gesubsidieerde atoomtramwegen. Hij wenschte bij toe kenning van subsidiën enz. bindende voorwaarden omtrent Zondagsrust. De Minister van Waterstaat, het ontwerp verdedigende, betoogt tegenover den beer Troelstra, dat er voor vrees voor hooge dividenden door kapita listen te behalen geen reden kan zijn. Wanneer er kans bestond dat de zaak zulkr goede voordeelen zou afwerpen, zou men niet 14 a 15 jaren gewacht hebben. Uitvoerig toont de ministervaan dat 't veel beter is dat de Staat een renteloos voorschot geeft, dan dat hij als aandeelhouder optreedt, want als zoodanig zou hij slechts 6 stemmen kunnen uit brengen. Hij betoogt ten slotte dat als bet personen vervoer Zondags gering is, de Zondagsdienst van zelf beperkt zal zijn. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 71 tegen 3 stemmen, zijnde die van de heeren Troelstra, Van Kol en v. d. Zwang. Bij hot wetsontwerp tot bekrachtiging van pro vinciale heffingen in Friesland bepleiten de heeren Bouman en Schaafsrnn de belangen van de kleine schipperij. Zij kwamen dan ook op tegen de ver booging van het tarief op het kanaal Leeuwarden Harlingen, «.vardoor die schipperij, die toch al zoo veel met concurrentie te kampen heeft, met onder gang wordt bedreigd. Morgen 11 uur voortzetting. Medegedeeld is dat ook de marinebegrooting in de afdeelingen zal worden onderzocht. Gemeenteraad. De gemeenteraad alhier zal eene vergadering houden op Woensdag 16 Maart a.s. des n.m. ten 2 ure. Agenda: I. Vaststellen der notulen van de laitst ge houden vergadering. II. Mededeeüng der ingekomen stukken. III. Adres van W. van Bellen om eervol ontslag als onderwijzer aan de 2e openb. Tus- sehenschool. IV. Benoeming van epn onderwijzer als hoofd der le openb. kostelooze school. Op de voordracht zijn geplaatst: 1. C. Kerdel, plaatsverv. hoofd aau de Ie openbare Kostelooze School. 2. J. van Schie, plaatsverv. hoofd aan dele openbare Tusschenschool. 3. J. van Rhijn Gz., plaatsverv. hoofd aan de 2e openbare Kostelooze school. /It. K. Volksbond. De uitslag der verkiezing van afgevaardigden der afdeeling Schiedam naar het Centraal Be stuur van den R. K. Volksbond is, dat gekozen zijn de heeren C. Gunnewegh met 288, J. J. van Flees met 334, P. H. Kenselaar met 309, A. A. Mairevee met 363, J. T. Melchers met 317, H. J. Töns met 316, O. J. Wilieinan met 352 (allen aftredend) en T. de Graaf met 284 stemmen. Op de heeren T. II. J. Collignon en II. J. Rebers werden resp, 224 en 273 stermneu uitgebracht. Bij het te 's Gravenhage gehouden examen nuttige handwerken is o. a. geslaagd onze stad- genoote, mejuffrouw K. M. van der Zee. Naar men hier ter stede weet te vertellen zou de officier van justitie te Rotterdam cas satie hebben aangeteekend tegen het vonnis, waarbij de kolenrijder J. Korpei alhier in hooger beroep is vrijgesproken van de bij art. 450 W, v. S. strafbaar gestelde overtreding. Wij kunnen uit de beste bron mededeelen, dat dit gerucht onwaar is. Het vonnis is reeds overgegaan in kracht van gewijsde. Hedenavond beeft het Comité voor de ver siering van de Hoogstraat eene vergadering samengeroepen ten acht ure in het vVerkoop- lokaal" aan de Lange Haven. Het meisje, dat Zondagmorgen door het vlamvatten lmrer kleederen zulke hevige brand wonden aan de keel bekwam, is hedennacht aan de gevolgen daarvan overleden. Hedenmorgen waren aan de vischmarkt aan gevoerd 2 partijen schol en 1 mand leng; de prijzen waren voor schol van f 0.40 tot tl. 87 leng van f 1.52V2 tot f 2.10, alles per koop. BURGERLIJ KE STAND. Geboren 4 Maart. Francina Johanna, dochter van J. ter Hofstede eri M. C. van der Beek, Singel. 6 Maait. Petrus Leendert, zoon van L. Ver- burgh en M. van Halewijn, Hoofdstraat. Maria Hubertina Theresia, dochter van J. van Deurse en J. Mercx, Achter de Teerstoof. Overleden i 5 Maart. Leendert Cornelis Visser, oud 8 dagen, Buitenhavenweg. Marrigje Visser, oud 8 dagen, Buitenhavenweg. 7 Maart. Antonetta Jacoba van Dijk, oud 65 jaar en 3 maanden, echtgenoot van T. J. van Ooijen, Vellevest. De ambtenaar bij den actieven dienst van s Rijks belastingen, AV. van den Berg te Venlo, is verplaatst naar Vlaardingen. Gisteren werd door een conducteur der Holl. Uz. Spoorw. Mij. in den trein van Schie dam naar Vlaardingen opgemerkt eene vrouw dio niet voorzien was van een plaatsbiljet; daar bedoelde vrouw teekenen gaf van abnor maal te zijn werd zij op verzoek van den chef alhier naar het politiebureau getransporteerd. Het onderzoek heeft tot nog toe geen resul taat opgeleverd. De commissie belast met de inzameling van gelden voor het kinderfeest is voornemens a.s. Donderdag met een schaaicollecte onze stadge- nooten te komen bezoeken. BURGERLIJKE STAND. Ccboren 6 Maart. Adriaan, zoon van A. Struis en J, van Linden, Pieuiesteeg. 7 Maart. Jan, zoon van S. van Leeuwen en G. Maat, Falckstrnat. Overleden 6 Maart. Levenloos aangegeven zoon van Kornelis Visser en Johanna Struijs, Maasstraat De heer Chr. Oornelissen, tweede redacteur van Recht voor Allenheeft zijne taak aan dat blad neer- gelegd en vertrekt naar het buitenland. Bij den uitgever P. Noordhoff te Groningen is verschenen het 1ste nummer van de Grond, het maandblad, dat vroeger Landbouw-Belang heette De redacteur, do bekende coöperator-protectionist D. R. Mansholt zet in een „Aan onze Lezers" opnieuw zijn standpunt uiteen en spreekt den wensch uit dat do Grond het orgaan moge wordon van allé coöperatieve Landbouw-vereenigingen, Zola is candidaat voor de zotels van den herto? van Auinalc en van Meilhac in da Académie Frangaisl De arrondissements-rechtbank te Rotterdam heeft heden vrijgesproken de beide schippers D. de B. ea G. de B., behchuldigd van bedreiging tot verzet tegen den burgemeester en don veldwachter dér gemeente Overschie. Do rechtbank was van oordeel dat de verbalisanten niet in de rechtmatige uitoefening hunner bediening waren. Zij veroordeelden voortsG. de B., schipper te Vlaardingen, wegens diefstal van een partij zand rau een ocvcrwerk, tot f boete, subs. 2 da»en gevangenisstraf. Terecht stond lieden J. L. 20 jaar horlogemaker te Schiedam, die den 23 December 1.1. een horloge was gegeven ter reparatie, toebehoorendo aan J. p, M. Hosman. Door beklaagde was het horloge beleend voor f 5.50 in een huis van verkoop met recht van weder- inkoop. Het geld werd gebruikt om andere horloges weder af te lossen. Wegens het ongunstig verleden van bek!, die reeds 2 vonnissen achter den rug heeft, werd 1 jaar ge vangenisstraf gcéischt. Beroepen: Te Burum c. a. T. H. Hoekstra, cand. To Hindeioopen, G. J. van Hemert, te Maasbommel en Alphen (gem. Appeltr.rn. te Werkhoven, N. C. Bakker, te Wijngaarden cu Ruibroek. Aangenomen: Naar Tzumurum, door J Mees IIz.. te Britsum c. a. Bedankt: Voor Bleiswijk, door P. M. Eigeman H. Wz., te Nichtevecht. Voor Weidum, door J. W. E. van Loon te Obdam. Voor Genemuiden, door J. Vonk, te Oldebroek. Voor Streefkerk, door IJ. Bootsma, te Zoetermeer en Zeg waart. Voor Mcnsingeweer (gein. Loens), door P. A. Busch Keizer, te Roderwolde_; voor Utrecht, door A.B.ter Haar Romeny, te Middelburg; voor Scherpenisse (Zeel.) door T. Stigter, te Groote Lindt c. a, Ned. Protestantbnbond. Te Blokzijl is eene afdeeling van de „Neder!. Protestanten-Bond" opgericht. Reeds 50 leden sloten zich aan. R.-K. Kerk. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor tc Sassenheim den heer A. E'. Peters, en tot pastoor tc Zaandam den heer J. Zwart, die rector was van het gesticht „Duinzicht", te Oegstgoest. Mgi' F. A. H. Boermans, bisschop van Roermond, heeft Zaterdag ochtend to Roermond de tonsnur en kleine orden toegediend aan de volgende heeren: C. W. J. Boyinens, SchaesbergJ. L. A. Grispen, MaasbrachtL. P. Hanraets, GrubbenvorstJ. H. Hoogoland, Roermond L. M. J. Hoogers, Horst; J, Q. L. H. Janssen. BelfeldP. P. J. Nicohye, Vaals; H. Nillesen, Gennep; H. M. J. N. H. Ben ders, GeulleJ. Pnbben, OttergumJ. M. H. Van Kan, Gulpen; J. G. Van Ormelingen, HeerlenP. C. Windhausen, Roermond, allen uit het Seminarie. Verder aan twee fraters uit het klooster der Onge schoeide Carmelieten te Geleen. Hoogbb Onderwijs. Amsterdam. Bevorderd tot arts de heeren J. C. Bom, geb. te Amsterdam; A. Blom, te 's Bosch; Herm. G. Willenborg, geb. te Zaandam enS.H. van Straten, geb. te Gorinehem, en toegelaten voor het 1ste gedeelte de heeren Ch. Rocheli en T. Riet. Utrecht. Doet. ex. throl.J. Ch. Kromsigt, Groningen. Candidaatsexamen in de rechtsgeleerd heid J. Lettenga. Doet. ex. in de rechtgeleerdheid C. de Ranitz. Lager Onderwijs. Te Zwolle zal men breken met het stelsel van af zonderlijke scholen van betalenden en niet-betalendcn. De gemeenteraad aldaar besloot gisteren jot het doen bouwen van een school voor 600 kinderen, zoowel betalenden alB niet-betalenden. De schoolhoofden hadden zich unaniem voor dit denkbeeld verklaard. Gymnastiék-onderwijzers. In de Zondag onder voorzitterschap van den heer A. B. Meilink gehouden eerste algemeene vergadering van den Bond van gymnastiek-onderwijzers-verceai- gingen in Nederland, waren door 13 afgevaardigden 5 afdeelingen vertegenwoordigd. De Bob»! telt 227 leden. De volgende vergadering zal in Augustus te 'g-Gravenhage worden gehouden. De heer W. Heiliger, directeur der rijksnormaal lessen te Nijmegen, besprak de noodzakelijkheid van het volledig gymnastiek-ondcrwija aan de rijksnor maallessen. Spr. betoogde, dat juist voor den overspan; nenden geestesarbeid van de kweekelingen de daarm] zoo hoogst noodige ontwikkeling van het lichaam met voldoende wordt verkregen door een minimum van vrije- en ordeoefeningen. Bij de behandeling van de vraagpunten door na hoofdbestuur aan de afdeelingen gesteld aangaanas de regeling van vak j aan de rijksnormaallessen, u hoofdzaak betreffende de onregelmatige verdeel»! en het onvoldoend aantal lesuren voor dat vak, we» wcnsehelijk geacht een vijftal lesuren per wees, waarvan 4 gewijd aan de practijk en een aan theorie, in dier voege, dat elke leerling minste® 2 uur les per week ontvangt. Besloten werd dat

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2