Staten-Generaal. STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. Gemeenteraad. de opvoering bij van Sophokles'tragediei>An- tigone". Maatschappij tot Nut ran 't Algemeen. De 112e algemeens verpadei ing van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen zal worden gehouden op Woensdag 1 Juni a. s. des mor gens te 10 uur in 't Concertgebouw te Am sterdam. De agenda vermeldt in de eerste plaats eene reeks voorstellen van bet Hoofdbestuur ter verdere uitvoering en hernieuwing \an vroeger genomen besluiten. Onder de nieuwe voorstellen noemen wij a. Voorstel van het Hoofdbestuur om te be sluiten lo. Aan het Hoofdbestuur op te dragon de toepassing te bevorderen van liet denkbeeld vair hooger ouderwijs buiten de universiteiten (uni versity Extension) en daarvoor op de begrooting 1898 0!) een som van f1000 uil le trekken als bijdrage irr de kosten. b. Voorstel van liet Hoofdbestuur om jaarlijks 10 pc. van de jaarwedden der voortaan aan te stellen ambtenaren ter^beschikking te stellen van liet Hoofdbestuur, ten einde dit na overleg met den aan geste] den ambtenaar geheel of ge deeltelijk aan te wenden tot verzekering, zoo tegen de gevolgen van ongevallen als van ouder dom err van invaliditeit en eventueel van eene lijfrente of een kapitaal voor zijne na te laten betrekkingen. c. Voorstel van bet hoofdbestuur om te be sluiten, dat de mnutscb tppij zich wende tot de regeering met liet verzoek, dat zoodanige bepa lingen betreffende de belegging van fondsen der rijkspostspaarbank, van bet pensioenfonds voor bu rgerlijke ambtenaren en van eventueel op to richten verzekeringskassen worden voorgesteld, dat liet mogelijk wordt gelden te leenen aan solide vereenrgingeri tot liet bouwen en ver huren van goede en goedkoope volkswoningen hier te lande. Voorts dat de departementen der maat schappij het initiatief nemen tot het in't leven roepen van houwvereenigingen als boven ge noemd. d. Voorstel van liet depar tement Zwolle, om zich tot de regeering te wenden met verzoek, het voorbereidend of bewaarschool-onderwijs tot regeerings/aak te maken. o Voor stel van liet departement Middelharnis en Sommelsdijk, om zich tot de regeering te wenden met verzoek, dat door haar bevorderd moge worden bet tot stand kornen van Tuin- bouwgehuclrten, op de wijze, zooals zulks dooi den lieer C. J. H. van den Broek is uiteengezet in het »Schelsplan", voorkomend in de Gids van Januari 1898. De benoeming tot lid van het hoofdbestuur vau de hoeren inr. F. A. Eggers te Amsterdam en dr. P. van Geer te Leiden, door ons reeds een veer tiental dagen geleden gemeld, is door deze heeren aangenomen. Tentoonstelling van Vrouwenarbeid. De rubriek-commissie voor Handel varr de nationale tentoonstelling van vrouwenarbeid ver zoekt aan alle Nederlandsche vrouwen, die in directe verbinding slaan met den handel, hun adres, met eenige aanwijzing van liet bedrijf, te willen opgeven. Bedoeld worden 1. Vrouwen die aan het hoofd staan van een handelszaak en gros of detail en deze voor eigen rekening drijven. 2. Vrouwen die, b.j wijze van commissie handel, of liet houden van depot, verkoopen voor rekening van een ander. 3. Vrouwen die commissies opnemen, uit te voeren door den fubtikant of groothandelaar (agentessen). De genoemde commissie bestaat uit de dame» mej. Groshans, seer. v. d. comm. le Schevenin- gen, (voor de prov. Noord- en Znid-üolland en Zeeland)mevr. Moerel-Reerts te Breda, Cathar.- straat, (voir de prov. Noord-Brabant); mej. Noorduin, Nijmegen, Spoorstraat 32, (voor de prov. Utrecht, Gelderland en Limburg)mej. G. Römelingh, commissielid te Groningen, (voor Friesland, Groningen, Drenthe en Overijssel). De gewone audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag 12 Maart 1898 niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Vrijdag 11 Maart 1898 niet plaats bobben. Volgens de Haagsche Cour. zal de Regee ring binnenkort voorstellen, een leening van, naar men wil, 45 miüioeri te sluiten ten be hoeve van Indië, ter vervanging van de vlot tende schuld, De Centrale Commissie voor de Statistiek zal op het 9e internationaal congres voor hygiëne, en demografie te Madrid vertegenwoordigd wor-j den door mr, A. Kenljjk, ouder-voorzitter, en dr. C. A. Verrijn Stuart, secretaris van ge noemde commissie. Aan het einde der Maandag gehouden ver gadering van den Raad der gemeente Zutfea -werd door den heer jhr. mr. D. van Engelen verlof aan de vergadering gevraagd, om aan B, en W. te vragen, boe groot het saldo was van de gasfabriek, dat op 1 Januari 1898 werd overgebracht naar den gemeente-ontvanger (dit om Ged. Staten in te lichten) in verband met zyn adres aan dat college, om de gemeente- begrooting voor 1898 niet goed te keuren, zooals men weet, omdat de inkomstenbelasting door den Raad werd ver hoogd met f 6000, wat niet noodig ware geweest indien op de gemeente- begrooting eon post »Ka«-saldo Gasfabriek" was uitgetrokken op een gelijk bedrag, liet verlof werd echter geweigerd. Met ingang van 1 Mei worden bevorderd tot commies der telegraphie le kl. de commies 2e kl. C. van der Nagel, te VGravenbage; tot commies der telegrafie 2e kl. de commies 3e kl. L. M. Lugten te Rotterdam; tot commies der telegrafie 3e kl. de commies 4e kl. W. J. de Rapper te Amsterdam. De Nederlandsche Slagershond beeft besloten zijn nlgemeene vergadering dit jaar te houden te Haar lera op een nader te bepalen dag op liet einde van Mei. De burgemeester van Hilversum, de beer J' E. C. Sclrook, beeft tegen 1 Mei a.s. eervol ontslag uit zijne betrekking aangevraagd. Te Amsterdam zal den 15en van d«ze maand Mario Jeanne gespeeld worden door doof stommen. OVERSCIïIE9 Maart. Hedenmorgen zijn de lotelingcn der lichting 1898, zooals de gewoonte is, ouder geleide van een politieagent naar Rotterdam vertrokken, waar hun de garnizoensplaats zal worden aangewezen, waarheen zij zich zullen moeten begeven. TWEEDE KAMER. Zitting van Woonsdag 9 Maart. (Per telegraaf.) Do beraadslaging over het wetsontwerp tot heffing van kanaal- en bruggelden in Friesland wordt voort gezet. De heer B a s t c r t bestreed het ontwerp als tc drukkend voor de scheepvaart buiten Friesland en Groningen. De heer Z ij 1 m a achtte de heffing niet in het algemeen behing en beslist ten nadeele van de provincie Groningen, omdat het alleen de finaneieclc belangen van Friesland dient. Do heer Meesters betoogde do onbillijkheid van de verhooging der kanaalrechten naar den meet brief. De heer Vau Kempen wilde de verdere ont wikkeling van het verkeer niet belemmeren door rechten hoogst nadeelig voor de stoomvaart en ver nietigend voor de beurtsehipperij. De heer Lieftinek kon deze hooge heffingen, ook van onbelaste vaarwaters, niet rijmen met het cconomisch-politick beginsel om de waterwegen vrij te maken door afschaffing van tollen. Zijn hoofdbezwaar gold het niet ontheffen van de kleine schipperij en de overweging, dat de kosten aan het kanaal besteed grootondeels noodig waren in het belang van den waterafvoer. Hij gaf in be denking het ontwerp terug te nemen opdat de Staten van Friesland het kunnen wijzigen. De heer Van Dcdein betoogde dat bij bet ont werp de tolheffing gelijkmatiger over de Fricsche kanalen verdeeld wordt, en w-s op de matige en billijke tarieven in Friesland geheven, in tegenstelling met andere gewesten. Ook verdedigde hij" den eiseh van een overlegging van den meetbrief als controle voor te lage schatting. Do heer V oegens was ook tegen het verhoogd kanaalrocht vooral omdat Friesland zoo weinig voor de scheepvaartbelangen heeft gedaan. Do Minister van Binnenlandsche Zaken verdedigde als zijne overtuiging dat de voorgedragen heffing niet onbillijk is en niet ia tegen het belang der kleino schipperij, dat integendeel be vorderd wordt. Van belemmering van het vorkeer is geen sprake want do ontwerpen beoogen alleen gelijkmaking. Do verlagingen zullen veelmeerschip pers baton dan de verhoogingen. Alleen do grooto stoombooten zullen zwaarder getroffen worden. Een andere regeling van devexa- toire meetbrieven is bij do Keg. in overweging en tevens deelde do Min. mede dat Ged. Staten van Friesland bereid zijn de bezwarende bepaling om trent de meetbrieven in to trekken. Intusschen werkt de heffing slechts tot 1900 met mogelijkheid tot tnsschentijdgcho wijziging. Het eindverslag over het wetsontwerp betreffende do spoorwegovcreenbomsten met België en de Expl.- MaatBchappij ig gereed. Morgen zal de behandeling worden bepaald. De Commissie voor de verzoekschriften is saam- gcsteld uit de hoeren Smeengo, Smidt, 't Hooft, Van Limburg Stirnm en Vau Basten Batenburg. De heer Smeenge zal nader iuterpelloeren over do aansluiting van spoorwegen en sluiting van spoor wegbruggen. Bij het voortgezet debat over de heffingen in Friesland bestreed de heer Pijttorsen sterk het voorstel als nadeelig voor de kleine schipperij. Het wetsontwerp tot heffing van brug- en kanaal- gelden op het kanaal Harlingen-Nieuwezijlen werd aangenomen met 44 tegen 24 stommen. De andere heffingen worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aangenomen is do conclusie van het rapport om nadere inlichtingen te vragen in zake het adres van M. Hoogland om pensioen. Morgen 1 uur zitting. De jaatlyksche openbare les van den cursus in handenarbeid heeft gisterenavond ais naar gewoonte talrijke bezoekers getrokken, die zeker allen voldaan huiswaarts zullen gekeerd zijn. Er waren tal van voorwerpen, door de leer lingen uit carton en hout vervaardigd, tentoon gesteld, en daaronder vele, die door keurige afwerking uitmuntten. Ook van oud-leerlingen waren proeven van handenarbeid ingezonden daaronder een uiterst net afgewerkte wenteltrap, 't Komt ons voor, dat oud-leerlingen, die zich, na het verlaten van den cursus met handen arbeid blijven bezig houden, dit goede voorbeeld meer moesten volgen. Er zou dan een meer volkomen beeld worden geleverd van hetgeen hier geleerd wordt. Door een twaalftal leerlingen werd in carton gewerkt, hun arbeid werd door de talrijke aanwezigen met de meeste belangstelling gevolgd. Gaarne betelen we deze nuttige instelling bij onze stadgenooten aan. Geen beter ontspan ning na inspanning van den geest dan handen arbeid. De bekwame onderwijzer der inrichting, de heer L. Sciieflërs, moge in de toenemende belangstelling de b-iooning vinden voor zijn ijverig streven. We herinneren er aan, dat naar gewoonte thans nieuwe leerlingen kunnen geplaatst worden. In de gisteren gehouden vergadering der bewoneis van de Hoogstraat werden, nadat door den penningmeester rekening en verant woording was gedaan, waaruit bleek dat de commissie slechts over een klein bedrag kon beschikken, de overgelegde teekeningen voor een straatversioring met algemeene stemmen goedgekeurd, zoodat besloten werd om, zoo alle toegezegde gelden vóór of op 1 April dooi de Commissie waren ontvangen eu de goed- keuiing van autoriteiten daarop verkregen werd, tot de uitvoering van dat plan over te gaan. Tevens werd medegedeeld dat zoo mogelijk alle neringdoenden aan de Hoogstraat zouden in staat gesteld worden om aan de levering der grondstoffen deel te nemen. Door de dames M. Visser en A. M. Huis waard alhier is de vorige week te Rotterdam met gunstig gevolg het examen nuttige hand werken afgelegd. Wij maken eerst heden hiervan melding, omdat deze dames op de olftcieele cxameiilijst voorkomen als »van Rotterdam" daaruit blijkt niet dal zij inwoonsters zijn dezer gemeeentp. Onze correspondent te VHage deed ons dus van haar slagen geen raededceling. De afd. »Schiedam" van den Bond van Ne derlandsche Onder wijzeis zal Zaterdagavond a.s. 8 uur in het Volkshuis een buitengewone ver gadering houden, waarin als spreker za! optie- den de heer G. van Kuijkliof, te Rotterdam, mei het onderwerpsDe onderwijzers beweging een onderdeel van de Internationale Arbeiders beweging". Ook niet-onderwijzers hebben toegang. De buitengewone vergadering zal gevolgd woi den door een huishoudelijke. Zooals vrij reeds in een voiig nummer aan kondigden, zou heden de Monster-Reciarrie- flesch" van de jllollandia-bron" te Haarlem een bezoek aan onze grachten brengen. Werkelijk heeft dit heden plaats gehad. Reeds hedenmorgen lag het sleepbootje met zijn zonderlingen last in de Buitenhaven en te 91/3 uur werd de tocht aangevangen. In plechtige kalmte voer het bootje voorwaarts. Op het dek 3 kolossale flesschen, wat vorm en etiket betiefi, gelijk aan de gewone Hol- landia-waterflesschen, doch in buitengewone afmetingen. Twee forsche mannen waren aan boord van het bootje en zullen slechts met moeite in staat zijn geweest hun pet te leggen op den mond der flesch. Maar nog belangrijk grootcr was de flesch, die achter het bootje op liet water dreefzeer zeker kan een forsch gebouwd man rechtop daaiin staan. Ook deze flesch geleek overigens volkomen op de flesschen voor dit bronwater. En langs de kanten der grachten stonden een aantal toeschouwers nieuwsgierig uitkokende naar dit reclame-middel, zich verbazende over de grootte der flesschen. liet doel vud dezen tocht besproken te worden in uitgebreiden kring zal zeer zeker hierdoor volkomen bereikt worden. Zooals men weet zal de grootste flesch naar zee worden gebracht om daar te worden prijs gegeven aan de willekeur der golven, die haar hier of daar op de kust zullen werpen om daar opnieuw de nieuwsgierigheid van het publiek te prikkelen eri de pennen der berichtgevers in beweging te brengen. Door do politie is aangehouden en in arrest gesteld een zeeman verdacht van misdrqf, strafbaar gesteld bij art. 214 van het strafwetb. Proces-verbaal is hiervan opgemaakt. Gisterenavond waren aan de vischmarkt aan gevoerd 4 partijen schol en 4 manden lengde prijzen waren voor schol van f 0.25 tot f 1.30, alles per koop: leng per stuk van fl.50 tot f3,30. Hedenmorgen waren aangevoerd 4 partijen schol en tarbot en 2 manden lengen kabeljauw; de prijzen waren voor schol van f 0.35 tot f 0.95, alles per kooptarbot per stuk van f 3.00 tot f7.00; leng van fl.OO tot fl.85; kabel jauw van f0.90 tot fl.50, alles per stuk. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 9 Maart. J. A. But, 25 jaar, en P. Koning, 28 jaar. J. Verbokkem, 22 jaar, en W. Vrjj- landt, 20 jaar. Geboren 7 Maart. Johannes Petrus Jozef, zoon van P. J. Zoetmulder en M. A. G. Nolet, Lange Nieuwstraat. 9 Maart. Catharina Johanna, dochter van P. de Regt en A. van der Velden, Visscher- struat. Ülricli, zoon van J. Boumann en M. Dröge, Steenstraat. Overleden 7 Maart. Gerrit van Meurs, oud 67 jaar, Broersvest. 8 Maart. Maria Johanna van Rhijn, oud 8jaar en 3 maanden, Nieuwe Buurt. Maandagavond trad de heer Brummelkamp, lid van de Tweede Kamer, met het onderwerp >Het huis met de zeven pilaren", in het gebouw «Liefde en Vrede" als spreker op. De heer J. Kijne Jr. opende de vergadering met gebed. De rede van den spreker werd door de toe hoorders met groote belangstelling gevolgd waarna de vergadering door den spreker met dankgebed werd gesloten. De zaat was meer dan vol en zelfs moest aan verscheidenen de toegang geweigerd worden. De zangvereeniging Euterpe" alhier gaf gis terenavond onder leiding van haren directeur den heer M. Groeneveld, een uitvoering in zaal Harmonie", die door een groot aantal ba- zoekers vrij wel was gevuld. Een keurig programma werd door »Euterpe" ten gehoore gebracht en uit de wijze waarop het publiek telkens applaudisseerde, mag men reeds afleiden dat de verschillende nummers uitstekend voldeden. Een stormachtige toejuiching brak los na de sQuadrille a la Cour", een zeer opgewekt en aardig lied, en eerst toen bleek dat het koor een gedeelte zou herhalen, kwam het publiek weer tot bedaren. Mevrouw Kraft van Ermel heeft ook dezen avond haar goeden naam als zangeres gehand haafd; zij mocht na elk harer liederen welver diende toejuiching van het publiek in ontvangst nemen eri gaf ten slotte nog een biscouplet. De kennismaking van het Vlaardingsche publiek met mevr. Kraft van Ermel is blijkbaar zeer aangenaam geweest. De uitvoering van »Euterpe" mag welge slaagd iieeten; zij heeft bewezen dat met ijver wordt gestudeerd ouder leiding van den be kwamen directeur. Gedurende de pauze werd in de commissie kamer aan de soliste een bouquet aangeboden namens de vereeniging. De pianobegeleiding der verschillende num mers had mej. van Eck-Poppe uit Maassluis op zich genomen en zij kweet zich ook ditmaal weder op uitstekende wijze van deze taak. Na afloop van het concert bleven nog zeer velen in de zaal, want et' zou nog een dansje gemaakt worden. Bij de gehiuikers van hari.igfust alhier circu leert een adres uitgaande van de kuipers pat roons-vereeniging, waarin wordt verzocht voor het loopende jaar geen fust te willen inkoopen van hier gevestigde kuipersbazen dan wanneer deze vasthouden aan den loonstandaard, vast gesteld door bovengenoemde vereeniging. De vereeniging wenscht op die wijze den steun te verkrijgen voor een loonsregeling, die in het belang is van den kuipersstand. Tegen een inwoner der gemeente De Lier is door de politie alhier proces-verbaal opge maakt, wegens het vervoer van een dood nuchter kalf, zonder voorzien te zijn van een bewijs van goedkeuring of schriftelijke vergunning van den gemeente-veearts. Het kalf is aangehouden, door den veearts afgekeurd en onder politie-toezicht vernietigd. De vrouw, die Maandagmiddag in den trein werd aangetroffen en niet wei bij 't hoofd bleek te zijn, is den volgenden dag door haar man en haar zoon afgehaald. Nadat het de politie was gebleken, dat zjj uit Amsterdam herkomstig was, wei'door deti commissaris een telegram aan de politie aldaar verzonden, waardoor hare familie van haar verblijf in kennis werd gesteld. De voerman van Vulpen reed gistermiddag met zijn driewielige kar te dicht langs de huizen ia de Schoolstraat, waardoor de kar in een diepe goot terecht kwam, met het gevolg, dat de stoep van het huis, bewoond door De Ridder, geheel verbrijzeld werd. Door de hulp van den smid Griffyn werd het mogelijk den wagen weer op de straat te brengen, waarna de voerman zyn weg kon vervolgen. Heden zijn alhier bij publieken afslag ver kocht de volgende schepen Jacob van Hcemslcerh aan den heer J. Leis te Alblasserdam voor f 6400, Be Vecht aan denzolfden voor f 7400. De Noord aan de heeren Doelman en Kwakkelstein alhier voor f7100, Be Lek aan de heeren van Harwegen en den Breems voor f6200, Be Bijn aan dezelfden voor f6800. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd: 9 Maart. Pieter van der Hoeven en Alias Borsboom. Overleden s 8 Maart. Neeltje Noordijk, oud 5 maanden, OaUenöurgitraat. Zitting van Dinsdag 8 Maart 1898. Tegenwoordig zijn 10 ledenafwezig de hoeren v. Linden van den Heuvel, W. J. van Dusseldorp, 'Eüfflmclinck, Figee en Schippers. De notulan werden ongewijzigd vastgesteld leg®* komen is een missive van H. B. van Buursn van HeijBt berichtende dat hij voornemens is ijroud in erf pacht aan te vragen gelegen aan het Plein nas8®

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2