BIN XE XL AM). Staten-Oeneraal. STADSNIE PWST TÏLAARDINOEN. De advocaten van gedaagden dienden con clusion in, verzoekende dat de rechtbank zich onbevoegd zou verklaren om kennis te nemen van den eisch, daar do te laste gelegde feilen burgers, bekleed met een openbaar ambt, be- trolien. Evenwel, de rechtbank verwierp die con clusion en verklaarde zich competent om kennis te nemen van de zaak. De behandeling werd daarop verdaagd tot over twee weken. In de qtiaestie lunchen Esterhazy en Picquard is thans door de getuigen van den eerste een bepaald voorstel gedaan aan den laatste. Zij geven de volgende oplo-.ssng aan de hand. De dubbele weigering van Picquard om ge tuigen te stellen zal onderworpen worden aan bet oordeel van een raad van eer, die definitief uitspraak zal doen over zijn standpunt tegen over majoor Esterhazy. Die raad van eer zal voorgezeten worden door den divisie-generaal Dnfaure-Bessol, groot kruis van het Legioen van Eer, oud-opperbe velhebber van het 19de legercorps, die deze taak aanvaardt. Dc getuigen van Esterhazy verklaren geen weigering van deze keus dooi- Piquard aan te nomen. De raad van eer zal bestaan uit zes leden, waarvan door ieder der partijen er drie zullen worden aangewezen, onder voorbehoud dat zij niet zijn verwanten of persoonlijke vrienden der beide belanghebbenden, niet tot hen in betrekking staan, niet langs wettelijken weg bekend zijn met de jongste rechtzaken, waarin beide belanghebbenden een rol hebben gespeeld. De leden moeten goedgekeurd worden dooi den voorzitter, die ook plaats en tijd zal be palen voor bet vergaderen van den raad, voor wicn beide partijen in persoon zullen moeten verschijnen. liet proces-verbaal der zitting zal gepubliceerd worden. Op deze voorstellen verwachten Esterhazy's getuigen antwoord vóór Vrijdagochtend '10 uur Ondanks de geruststellende verzekeringen der Spaansche regeering blijft de verhouding tussehen Spanje en de Vereenigde Staten zeer gespannen. Zóó zelfs, dat te Londen de alge meen© overtuiging bestaat, dat de complicaties tussehen beide landen alleen in een oorlog haar oplossing zullen kunnen vinden. Mocht liet rapport over het iu-de-lucht- springen der Maine werkelijk het bestaan van onderzeesche mijnen of een andere oorzaak van het onheil van buitenaf aanwijzen, dan is een oorlog onvermijdelijk te achten. De Vereenigde Staten toch zullen, naar men verwacht, in dat geval den afstand van Cuba eischen, en het is niet aan te nemen dat Spanje deze zijn kost baarste kolonie, waarvoor het zich reeds zoo belangrijke oilers heeft getroost, thans zonder slag of stoot aan de Yankee's zal overgeven. En al blijkt de Maine door een noodlottig ongeval vernietigd te zijn, in de Vereenigde Staten verlangt men vrij algemeen naar den oorlog. Met voldoening zou in wijden kring daar te lande de oorlogsverklaring worden ontvangen. Duidelijk blijkt dit ook uit het laatste votum van het Huis van Afgevaardigden dat eenstem mig het gevraagde crediet van 50 millioen dollars voor oorlogstoerustingen ter vrije be schikking van president Mc. Kinley stelde. En gisteren heeft de Senaat zeer willig dat votum door zijn goedkeuring bekrachtigd. Zonder dat een amendement werd ingediend of eenig debat werd gevoerd, werden ook door dit hooge college de verlangde middelen rnet algemeene stemmen toegestaan. Groote bedrijvigheid moet op de ministeries van oorlog en marine te Washington heerschen. Herhaaldelijk worden ernstige conferenties ge houden o. a. over den aankoop van op stapel staande oorlogsschepen in het buitenland, en reeds moet daarover geseind zijn naar een der grootste werven in Europa. In den Amerikaanschen ministerraad moeten evenwel sommige leden als hun oordeel te kennen hebben gegeven, dat de staat van zaken in de laatste dagen een geruststellenden keer heeft genomen. Ook" de heer Dubost, de Spaansche zaakge lastigde, heeft aan een interviewer, die zijn oordeel over het besluit van liet Huis van Afgevaardigden vroeg, verklaard dat ondanks de schijnbare spanning de moeilijkheden op de meest bevredigende wijze door beide regeeringen geëffend worden. De Daily Mail verneemt anders van haar correspondent te Washington minder gerust stellend nieuws. Volgens dien berichtgever heeft de Britsche gezant de Washington, vergezeld door den staatssecretaris van buitenlandsche zaken Sher man, Dinsdag een bezoek gebracht aan president Mc. Kenley. Men zegt dat dit bezoek diende om de be middeling van Groot-Britannië aan te bieden voor het regelen der moeilijkheden tussehen de Vereenigde Staten en Spanje. Evenwel, de Daily Mail is nu niet zoo heel betrouwbaar. Zoo wordt dit zij terloops opgemerkthaar mededeeiing van een nieuwen opstand op de Philippijnen door te Madrid ont vangen officieele telegrammen tegeng(-t> roken. YVeing bemoedigend is ook het. onderzoek, waarmede de commissie voor militaire aange legenheden uit den Senaat thans bezig is. Dat onderzoek betreft een ontwerp tot onmiddellijke mobilisatie van 100.000 man op de Zuidkust. Te Bombay heerscht nog altijd de pest zeer hevig; vooral ook tengevolge van de tegenwerking ilie de medische autoriteiten oudervinden van een deel der bevolking. De gezondheidsmaatregelen, die zoo dringend noodig zijn, hebben thans weer aanleiding ge geven tot ernstige ongeregeldheden. De geneeskundige autoriteiten verlangden toegelaten te worden in het huis van een Mohammedaan waar een vrouw lijdende was aan de vreeselijke ziekte. Het volk liep toen te hoop en wierp de ambte naren met steenen, waarop deze weggingen, maar met politie-begeleiding terugkeerden. Een magistraat der Pursi 's trachtte de menigte tot bedaren te brengen, maar toen men hem to lijf ging, beval hij de politie eun charge te doen. Daarbij warden vier Mohammedanen gedood. Dit was het sein tot ernstiger onlusten. De Hindoo's maakte gemeeno zaak met de Moham medanen en deden een aanval op de buiten wijk Byella waar de bewoners hun huizen ver sterkten en de aanvallers door schoten met los kruit schrik trachtten aan te jagen. Het aanrukken der troepen met twee ka nonnen deed de opwinding nog slechts toenemen. De woede der inlandsche bevolking is gericht tegen de Christenen. Het schijnt, dat twee Europeesche soldaten gedood zijn. Gemengde Mcdedeelfngen. Men heeft te Londen aan het uitstel van koningin Victoria's reis naar 't vasteland een ernstige beteekonis gehecht. De lord-mayor heeft evenwel uit Windsor bericht ontvangen, dat Ilare Majesteit gezond is, maar dat het onbestendige weer de reden is van het uitstel der reis. De Parijsche correspondent der Daily Chro nicle meerit te weten dat president Faure een ontmoeting zal hebben met koningin Victoria. Het wetsvoorstel De Vriendt-Coorcmans, bepalende dat alle wetten en besluiten gelijk tijdig in het Fransch en in iret Vlaamsch be lmoren te wonlen afgekondigdis opnieuw door de Belgische Kamer in behandeling ge nomen. Een voorstel van Lorand tot verdaging dei- discussie tot na de verkiezingen werd met G5 tegen 32 stemmen verworpen. Gisteren was liet 10 jaren geleden dal keizer Wilhelm I overleed. Alle Duitsche bladen wijden waardeerende herinnei-ingen aan zijn nagedachtenis. Op het graf van den ouden keizer werden tal van kransen neergelegd. Er is oneenigheid in den boezem der katho lieken in den Duitschen K'jksdag over het sep- tennaat voor de vloot. De Beiersche leden van het centrum keuren dr. Lieber 's politiek afzij zullen tegen het septennaat stemmen. Niettemin hoopt de regeering haar voor stellen aangenomen te zien. Het nieuwe Oostenrijksche ministerie, dat een concentratie-kabinet beoogt te zijn, wordt door de Duitschers gunstiger ontvangen dan door de Tsechen. Niettemin heeft de onverzoenlijke Duitscher Wolf reeds verklaard, dat de obstructie in den Rijksraad niet zal ophouden, voordat de Duit sche taal weer tot de officieele taal in Bohemen is geproclameerd. Het Neue Tagehlatt verwacht dat de regee ring in den Rijksraad zal kunnen rekenen op 271 van de 425 stemmen. De Porlugeesche Kamer heeft het regeerings- voorstel betreffende de conversie der buiten landsche schuld aangenomen. De begrafenis van Cavaiotti heeft te lililaan het karakter aangenomen van een reusachtige betooging. Het duurde een uur voordat de stoet, be staande uit wel '100,000 personen, voorbij was getrokken. Heel de stad was in'rouw. De socialisten hebben bij de Kamer een ont werp tegen het duel ingediend. De Bulgaarsche regeering ontkent, dat er militaire toebereidselen in het land worden ge maakt. Uit Konstantïnopel verneemt de Times dat Rusland zich tevreden wil stellen met de ont vangst van* 750.000 p. st. van Turkije, indien de Porte waarborgen geeft voor de betaling. Turkije is Rusland eigenlijk nog een millioen p. sl. schuldig. Rusland heeft blijkbaar groote plannen in China. Naar uit Odessa wordt bericht, vertrekt de Cherson, een kruiser der vrijwillige vloot, den 13den Maart a.s. met over de 2000 man, munitie en proviand naar Oost-Azië. De Times zegt, dat de vrijwillige vloot zelf niet voldoende is, zóó gehaast is de Russische regeering met het zenden van troepen. Zij heeft Fransche stoombooten gehuurd, waarvan de eerste over veertien dagen met 2000 man vertrekt. Japan blijft zich krachtig verzetten tegen de Russische eischen in China. Van zijn kant ver langt Frankrijk een schadeloosstelling in Zuid- China, zich beroepende op Curzon's uitspraak in bet Engelsche Lagerhuis dat de Duitsch- Engelsche leening het bewijs is van de goede gezindheid van China. Naar de Times uit Peking verneemt, heeft Duilschland concc-sie gekregen voor den aanleg van een spoorweg van Tsi-Xau-Fou naar I-Chan- Fou. De regeering der Z.-Afrikaansche Republiek zal heden aan den Volksraad machtiging vragen tot het aangaan eenor leening van zes millioen pd. st. Inli uldigingsfeeslen De dag, waarop te Amsterdam de historische optocht zisd worden gehouden, is Woensdag 7 September. Ten einde in het centrum van de hoofdstad ter gelegenheid van de aanstaande huldigings feesten een vereenigingspunt van binnen- en buitenland-che journalisten te hebben, beeft het bestuur van denNederlandsehenJournalxsten- h-ing voor den tijd van 20 Augustus tot 20 September a. s. van den pachter gehuurd het geheele gebouw Eensgezindheidgelegen op <ien hoek van het Spui en den gedempten Nieuwezijdsvoorburgwal te Amsterdam. In dit gebouw heeft het bestuur de beschik king over twee flinke zalen. De een zal worden ingericht tot eeri lokaal, waarin de journaliste» hun dagelijksche bezigheden kunnen verrichten, de andere zaal zal dienen voor ontvangst en restauratie-lokaal. Bovendien bevat het gebouw nog di Ie kleinere lokalen, welke dienst zullen kunnen doen voor bureaux, enz. De andere plannen van de binnen- en buiten landsche comitó's van ontvaugst zullen weidia worden medegedeeld. Kijkskommfezen. Men schrijft aan de Pr. Or. Ot. Zooals bekend mag heeten zal weldra weder een vergelijkend examen voor 100 plaatsen als rijkskommies, over dit en bel volgende jaar t i benoemen, worden gehouden. Spoediger dan men gedacht had, hebben de 100 kommiezen, die na 1896 moesten aange steld worden, eeue betrekking gekregen. Men is zelfs verder gegaan, want uit dezelfde can didates toen tot het examen toegelaten, moeten niet 100 maar wel 150 eene aanstelling ont vangen hebben. Er waren daarbij zoo deelt men ons mede die hunne stukken al lang terug had den en toch nog aangesteld werden. Aardige verrassing. De invoering van de nieuwe suiker- wet, de plaatsing van meer ambtenaren aan da raffinaderijen vei klaart vooral het gebrek aan ambtenaren. Dat nu alweer voor 100 plaatsen examen zal worden afgenomen vindt zijn oorzaak vooral hierin dat met Mei a. s. velen op pensioen gaan en te Rotteidam een zeer noodige maatregel de posten belangrijk versterkt worden. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 10 Maart. {Per telegraaf.) Do Tweede Kamer kwam hedenmiddag kort bijeen en besloot toen a.s. Woensdag, 11 uur, aan de orde te stellen de overeenkomst met den Grand Central Beige. Aan de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot aanvulling en verhooging van hoofdstuk IX der Staatsbegrooting voor 1898 mot een bedrag van f 60,000, tot aankoop van het huis aan het Tonrnooi- veld No. 6 te 's-Gravenhago, dat met ingang van 1 Februari jf. voor den tijd van één jaar gehuurd is tot huisvesting van dc afdeoling landbouw. AangczLn de eigenaren niet tot eene langere ver- buring geneigd zijn, is onderhandeld om door het Rijk den eigendom te verkrijgen, en deze onder handeling heeft tot voorwaardelijken aankoop geleid tot genoemd bedrag, behouden* goedkeuring bij de wet vóór 1 September a. s. De zeeman, die gisteren door de politie in arrest werd gesteld, is gisterenavond naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht en ter beschikking gesteld van de justitie. Hedenmorgen waren aan de vischmarkt aan gevoerd 7 partijen schol en 1 mand kabeljauw en leng; de prjjzen waren voor schol van f 0.35 tot f0 971/., kabeljauw 44.30, leng f 1.00, alles per koop. B ÜRGE.RLIJKE STAND. Gehuwd 10 Maart. N. v. d. Berg 23 jaar en M. M. Schwagermann, 24 jaar. G. de Jong, 25 jaar en M. Scheffers, 31 jaar. A. Zagwijn, 24 jaar en M. J. Schouten, 19 jaar. Geboren 9 Maart. Arie Govert, zoon van F. YV. Barg en A. v. d. Berg, Kreupelstraat, Herman Michiei, zoon van L. de Vries en H. van Engers, Hoogstraat. Cornelis, zoon van C. v. d. Graaf en E. v. d. Meer, Broersvest. Cor nelis, zoon van J. Leuman en N. Nagtegaal, Raam. Johannes, zoon van M. de Roo en C. Kool, Polderstraat. 40 Maart. Maria, dochter van B. Hagestein en B. v. Doorn, Kamp. Adriana, dochter van YV. Letterman en M. v. d. Kolk, Vu. scherstraat. Overleden 8 Maart. Wilhelmina Nelis, oud 59 jaar en 11 maanden, echtgenoot van A. Scheurkogel. Broersvest. 10 Maart. Lucas Antoiiius Johannes Essen- berg, oud 2 maanden, Roosbeek. Jaarwedde onderwijzers. Naar aanleiding van een adres van de afd. Vlaardingen van het Ned. 0»derwijzers-Ge- nootschi van bare school'' te willen wijzigen met hef oor? op de door de veranderde toestanden steeds ge ringere kans op bevordering en in het besef dat een onderwijzer of onderwijzeres bij ge bleken plichtsbetrachting enz. eenmaal een meer gevestigde positie moet kunnen verwerven wordt thans door B. en YV. een gewijzigde verordening regelende de jaarwedden en toe lagen der onderwijzers aan den Raad aangeboden. De Schoolcommissie, in wier banden B. en W. bovengenoemd adres hadden gesteld om advies, beval de gevraagde herziening van hel reglement met warmte aan. Met het door die Commissie aangenomen stelsel, berustende op een indeeling der onder wijzers in klassen, hadden B. en YV. zich even wel niet kunnen vereenigende Commissie had echter na mededeeiing der bezwaren van B. en YV. verklaard zich met de voorstellen van liet Dagelijksch Bestuur te kunnen ver eenigen en trok haar vroegere vooistellen in. Aan de thans door B. en YV. voorgestelde gewijzigde verordening is toegevoegd eeu staat, gevende een overzicht van de werking der thans vigeerende en der voorgestelde regeling, alsmede een uitvoerige memorie van toelichting. Daaruit blijkt dat B. en YV. een verdeeling der onderwijzers in klassen voor de regeling hunner jaarwedden ongewenscht achten omdat eeuerzijds de consequente toepassing daarvan op tal van bezwaren zal afstuiten en anderzijds een onderscheiding door die verdeeling ont staat, die allicht afbreuk doet aan de goede verstandhouding der onderwijzers onderling. B. eu YV. wenschen alleen, iu den geest der wet, te onderscheiden ten aauzieu van onder wijzers met hoofdakte als vereischte; voor hen bedraagt het minimum f800.voor alle overigen f600. Het stelsel van verhoogingen, dat B. enYV, voorstellen, berust op de beginselen, dat de wedde verban:! moet houden met den aard dei- vakken en liet gebied waarover het door den titularis te geven onderwijs zich uitstrekt, en dat voorts langdurige ijverige plichtsvervulling alsmede bewezen voortgezette studie waardee ring in den vorm van eenige weddeverhooging eischt. Tussehen onderwijzers en onderwijzeressen wenschen B. en W. geen onderscheid te maken. Gelet betiooit alleen te worden op de door de titularissen gepraesteerde diensten. Gistereu maakten de voorzitter en een lid der commissie voor den optocht en de vooizitlet' en een lid der Kuipers-Oranjevereeuiging alhier een proefrit met een sleeperswagen bespannen met 2 paarden door de verschillende straten dezer gemeente om te kunnen nagaan of-overal op de hoeken der straten ruimte genoeg was om te draaien. Voor deze gelegenheid hadden zij gebruik gemaakt van de muziek der Beijer- sche kapel, die op den wagen had plaats ge nomen, waarop tevens eenige vlaggen waren geplaatst. Men kan begrijpen dat deze proefrit heel wat kijkers lokte. De Oranje-Vereeniging alhier, houdt heden avond te 8 uur een vergadering in het lokaal >Liefde en Vrede", Gedempte Biersloot. Punten van behandelingMededeelingen van het be stuur en benoeming van vaandeldragers. Meer en meer schijnen industrieelen hun oog te laten vallen op onze stad tot vestiging van fabrieken. Telkens komen er aanvragen in, vooral betreffende terreinen aan de Maas. Zoo is, naar men ons meedeelt, dezer dagen weder een steenfabrikant in onderhandeliug geweest over den aankoop van terrein bij de haven van de Vijfsluizen om daar een steen fabriek te bouwen. De grond daar moet zich uitmuntend leenen voor het vervaardigen van Waalsteen. Bedoelde fabrikant heeft er echter da voor keur aan gegeven een in werking zijnde fabriek elders over te nemen, waardoor de onderhande lingen zijn afgesprongen. Hedenmorgen werd een man, die werkzaam was in een pakhuis, plotseling onwel. Op advies van dr. H. Kikkert werd lig per brancard naar zijne woning vervoerd. Men vermoedt dat hem een beroerte heeft getroffen. Hedenmorgen had alhier een begin van brand plaats in een huis in de Callenburgstraat, be woond door J. v. d. H. Door spoedig aanwezige hulp werd de brand direct gebluscht. Aan het bureau van politie alhier is als gevonden gedeponeerd een witte vrouwenzak inhoudende eenige artikelen, en een koperen gewicht van 5 decagram. De rechthebbenden kunnen zich ter terugbe- koming vervoegen aan gemeld bureau. tschap om de alhier vigeerende vRegeling de inkomsten der onderwijzers aan de open- do. I

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2