51"° jaargang. Vrijdag 11 Maart 1898. N°. 9573. Tweede Blad Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. Kennisgeving. ■41 VS/ILHELIV5A VAN NASSAUEN. BINNENLAND, Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.0S franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommersq.02 BUREAUBOÏERSTRAALT SO, Telefoon TVo. 133. Advertentieprijs: van XB gewone regels met inks- grip van eene Courant/"0.B3 Iedere gewone regel meero.lO Bij abonnement wordt korting verleend. c* Inrichtingen welhe gevaar, schade ot I hinder hunnen veroorzaken. f BUROEHCCSTER EN WETHOUDERS VA.N SctltCDAK, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Geven kennis aan de ingezetenen, dat op lieden aan de firma J. M. VAN HER SCHALK Co. en hare reclitverkiijgenden vergunning verleend is tot uitbreiding barer bierbrouwerij, staande aan dc Wesivest no, 3i, kadaster sectie L no. 451/5, met een stooinvat tot het koken en opbrengen van vloeistoffen. Schiedam, den lOden Maart 1898. Burgemeester en wethouders voornoemd, VISSER, L-B. De secretaris, VKRNÈDE. In de Artihemsche Courant geeft mej. Betsy Berk de volgende variant op het Wilhelmus, ten einde van dit Prinsenlied een Koninginne- lied te kunnen maken: "Wilhelma van Nassaue Ben ik van Neerlands b'oed, Het vaderland ghetrouwe Blij f ik tot in den doedt! Princesse van Oranje Min ik mijn Neerland zeer; O, dat het wederkeerig Mij minne meer en meer Dan blijven de gewesten Ten innigste vereend En trilt in alle vesten, Ver over zee en beemd, Een toon van vergenoegen Naar Neerlands oude wijs En wil aan elk zich voegen Naar handhaaf van de ïpais'(. 'kBid dat mijn Neerland worde Al edeler van naam, A! roemrijker zijn orde Geboekstaafd door de Faam 'kBid dat dn man èn vrouwen Te Land, te Oost, te West Door de echo's na-doen-bauwen sTen onzent is 't het best!" O, zetelplaats van vrede Mijn lief, lief Nederland Laat immer hart en rede Toch wand'len hand in hand! Dan volk en Koninginne Vernieuwe staóg 't Verbond, Dat met Oranje-Nassnu Sinds eeuwen hier bestond. "'"■Wilhelma van Nassaue I Ben ik van Neerlands bloed, Het vaderland ghetrouwe Blijf ik tot in den doedt! Princesse van Oranje Min ik mijn Neerland teer 'kBid dat het zij gezegend, Gezegend heinde en veer Maart '98. BETSY PERK. De Koninginnen. Het Nederlaodsch Opera-Gezelschap onder directie tan den heer C. van der Linden, genoot gisterenavond voor de eerste maal inhetspeel- jaar en ook voor de eerste maal sedert de opera-voorstellingen in den Koninklijken Hol- landschen schouwburg plaats vinden, de eer van de tegenwoordigheid van HH. MM. de Koning innen bij de opvoering van zLohengrin". HH. MM. werden ontvangen door drie leden van de Commissie van Bijstand voor de Neder- landsehe Opera, zijnde de heeren S. J. H. Goin- nir. D. Frees en A. W. de Flines. 0e Koninginnen werden door het zeer tal- r9»e publiek bij hare verschijning in de Loge op de gebruikelijke eerbiedige wijze begroeten onmiddellijk nadat de Koninginnen plaats hadden genomen, ging het scherm op voor het le be- orgf, dat Hare Majesteiten evenals de volgende "wrijven met zichtbare belangstelling volgden. .Sa het Bruidskoor in het 3e bedrijf verlie ten de Koninginnen den schouwburg. Bij Hdz. vertrek onderhielden de Vorstinnen zich eettige oogenbliklten met de heeren die haar ontvingen, verklarende een hoogst ge- noegenlijken avond te hebben doorgebracht, terwijl Zij de uitvoering instrumentaal als vocaal roemden. Aan het slot van de laatste akte kt epg de heer Dries (Lohengrin) een fraai bloemstuk in den vorm van een zwaan. Omslag bij kiezerslijsten. Het opmaken der kiezerslijsten is een zeer omslachtig werk, waarbij behalve de ambte naren ter secretarie der gemeente, nog een aantal andere pprsonen heel wat schrijfwerk te verrichten hebjien. De ontvangers en hun klerken moeten zorgen voor de staten der belasting-kiezers. De directeur en de ambtenaar van de Groot boeken hebben opgaren in te leveren ever de kiezers wegens inschrijving van ten minste f 100. De directeur en de ambtenaren van de Rijks postspaarbank moeten hetzelfde doen omtrent inleggers van ten minste f 50 De griffie-ambienaren moeten don minister van justitie de gegevens verschuilen voor de lijsten dergenen, die de beschikking over hun goederen hebben verloten of bij vonnis van de uitoefening vaD tiet kiesrecht zijn ontzei. De bevelhebbers van land- of zeemacht moeten tabellen maken van de manschappen, wier kiesrecht is geschorst. De besturen van instellingen van liefdadig heid hebben staten in te vullen van bedeelden, nog wel twee, een van de vorige en een van de nieuwe kiezers. Een hoop schrijfwerk dus, waarvan elke vereenvoudiging niet andeis dan welkom kan zijn. Een denkbeeld in dien gejst vimlen wij in Be Gemeentestem voorgedragen door een bur gemeester van een niet genoemde gemeente, welke een kiezerslijst met ruim 700 namen heeft en dus vermoedelijk een bevolking van onge veer 7000 inwoner'-. Deze burgemeester deelt mede, dat in zijn gemeente vijf instellingen van liefdadigheid bestaan, aan elk van welke de volledige voor- loopige kiezerslijst moest worden gezonden, met 771 namen, die alle dus vijfmaal geschreven moesten worden, daar allpen de vastgestelde lijsten gedrukt werden. Dit jaar werden van 46 nieuw opgegeven kiezers ook vijf lijsten gezonden. Het bieek dat geen enkel peisoon die op die lijsten voorkwam, bedeeld was, In 't geheel werden, door de vijf instellingen in 1897 slechts 29 mannelijke personen bedeeld, waarvan dus geen enkel die voor het kies recht in aanmerking kwam. Zoodoende heeft de burgemeester lijsten met 4095 namen moeten laten schrijven, terwijl niet een daarvan bleek bedeeld te zijn! Inder daad een noodelooze omslag voor kleine ge meenten, waar men met drukwerk zuinig moet zijn. Te recht, dunkt ons, vraagt de burgemeester of de zaak niet veel vereenvoudigd kan worden als men een eind maakt aan de toezending der lijsten aan de armbesturen en zich er toe bepaalt dezen do verplichting op te leggen, eik jaar vóór 15 Febr. aan den burgemeester een lijst te zenden der mannelijke personen van 25 jaar eri ouder, die bedeeld zijn geworden, en wel door invulling van blanco-lijsten die de burgemeester hun jaarlijks toezendt. Ais dan die lijst, gelijk JDe Gem. aanraadt, alpliabetisch wordt ingericht, wat voor de arm besturen, indien men hun den noodigen tijd laat, niet bezwarend kan zijn, zal stellig heel wat noodeloos schrijfwerk worden voorkomen. Dezelfde burgemeester wijst er nog op, dat de wet bovendien onvolledig is. In zijn ge meente is geen Katholieke ketk, maar de Katholieke armen die er wonen, worden onder steund door eeu elders gevestigd armbestuur, die echter thans niet verplicht is opgaaf ran die bedeelden te doen. Daarom is het wen- schelijk, dat die besturen de namen van alle door hen bedeelden met de woonplaats inzen den bij den burgemeester hunner gemeente, en dat deze dan zijn ambtgenooten de uittreksels daarvan zendt voor zooveel hun aangaat. Bij een eventueele herziening der kieswet verdienen deze verbeteringen zeker aanbeveling. Collecten. Behalve de beslissing genomen omtrent Maas sluis, reeds gisteren door ons gemold, is nog van gewicht, die in zake collecten genomen omtrent een besluit van B. en W. van Rotterdam. Bij Kon. Besluit is n.l. vernietigd hun bevel tot stuiting eener collecte ten behoeve der Veree niging tot ondersteuning en zedelijke nntvvik- ling van hulpbehoevende blinden te Utrecht. De stuiting was gegrond op liet feit dat de vereeniging buiten de gemeente Rotterdam zetelt en het daarvoor vooi het gemeentebestuur onmogelijk was na te gaan welk gebruik van de netto-opbrengst der collecte zou worden ge maakt. In het kon, besluit is echter overwogen dat genoemd feit niet kan wettigen het onder zoek naar de beslemming van de opbrengst achterwege te laten en tot stuiting te besluiten en voorts: dat, werd de door B. en W. aan gevoerde reden gegrond geacht, de openbare inzamelingen van gplden ten behoeve van buiten de gemeente gevestigde instellingen van wel dadigheid in strijd met de blijkbare bedoeling der wetgevers nagenoeg altijd zouden kunnen worden geweerd. Op gelijke gronden zijn ook vernietigd de beschikkingen van Burg. en Weth. van We esp en Nijkerk betreffende de stuitingen van col lecten ten behoeve van de Liefdadigheids- vereeniging jflulp en steun voor weezen van alle gezindten" te Amsterdam. Eene beschikking van B. en W. te Alkmaar tot stuiting eener collecte ten behoeve van laatstgenoemde Vereeniging is vernietigd op grond: dat de omstandigheid, dat in Alkmaar zelf tal van behoeften zijn waarin nog moet woiden voorzien (op grond van welke omstan digheid de stuiting was geschied) geen reden is om te beletten, dat de liefdadigheid der inge zetenen ten behoeve van elders gevestigde in stellingen worden ingeroepen, zoolang althans niet blijkt hetgeen door B. en W. geenszins is aangevoerd dat collecten voor instellingen van elders de belangen der plaatselijke instel lingen van weldadigheid ernstig dreigen te benadeelen. Voorts is verklaard dat de collecten voor evenbedoelde liefdadigheidsvereenigmg op wet tige wijze zijn gestuit door de gemeente-be sturen van Zaandam, Rotterdam, Haarlem en Maassluis. Maatschappij tot Nnt van liet Algemeen. Behalve de gisteren reeds door ons medege deelde voorstellen zullen op de algemeene ver gadering aan de Maatschappij tot Nut van het Algemeen op 1 Juni a. s. nog aan de orde gesteld worden de volgende voorstellen. A. Voorstellen van hot hoofdbestuur ter verdere uitvoering en hernieuwing van vroeger genomen besluiten. op de begrooting voor het dienstjaar 189899 uit te trekken: a. voor liet doen drukken van het jaarboekje f 2000. I. voor het steunen van departemen ten ter zake van onderwijs s 5000. c. voor het steunen van departemen ten ter zake van volksvoorlezingen en volksvermaken500. d. voor het steunen van departemen ten ter zake van volksbibliotheken en bibliotheken voor jongelieden 2000. e voor het aankoopen van boeken, ten behoeve van de bibliotheken der departementen1500. voor ondersteuningen van alge- meenen aard500. Op de begrooting voor het dienstjaar 1898 99 te brengen een bedrag van f 800, om daar mede te bestrijden de kosten van uitgave van ten hoogste zes kleine geschriften voor het volk, al of niet oorspronkelijk van inhoud, ïn den regel van 2 vel druks en voor departementen en leden der Maatschappij verkr j'gbaar bij vijftig tallen, 2Va ct. per stuk. Op de begrooting 189S99 een som van f3090 aan te wijzen voor het doen houden van voordrachten, over ouderwet" en welke in verband staan met het streven der Maatschappij, onder voorwaarde: lo, dat de sprekers zullen worden uitge- noodigd en aangewezen door het hoofdbestuur, en dezen voor iedeie spreekbeurt uit de alge meene kas f 25 ontvangen tot vergoeding van reis- en verblijfkosten; 2o. dat eik departement dat op zich neemt, een bijdrage te storten in de algemeene kas, berekend naar 25 cents voor elk gewoon lid en begunstiger, tot een maximum van f20, voor eene voordracht in aanmerking kan komen, zoolang de daarvoor bestemde gelden nog niet zijn besteed; 3°. dat de voordrachten ook voor niet-leden der departementen toegankelijk moeten zijn. Op de begrooting 189S—1899 een bedi ag van f 500 aan te wijzen om liet tot stand komen van plaatselijke volksbanken te helpen be vorderen. a. uit te lokken, aan te moedigen en te steu nen bemoeiingen van departementen en andeien in de onderscheiden deeien van het latid, ter bestrijding van de werkloosheid en hare na- deelen b. daarvoor, zoo noodig, ook de geldelijke medewei king van anderen in te roepen c. voor deze bemoeiingen der Maatschappij op de begrooting 1893 94 uit te trekken een bediag van f3000; voer de bemoeiingen der Maatschappij, be doeld sub a en b op de begrooting '1898 99 uit te trekken een bedrag van ffOOO. het hoofdbestuur uit te noodigen, in de departementen aan te moedigen en, zoo noodig, geldelijk te steunen de pogingen van meer ontwikkelden om de verstandelijke en zedelijke ontwikkeling te bevoi deren van minder bevoor rechten, door persoonlijke bemoeiingen met dezen, in uren van gemeenschappelijk samen zijn, die van school- of arbeidstijd vrijvallen; tot dat doel op tie begrooting voor 1995 90 uit te trekken een beding van f500; dat over 189899 uit de kas der Maatschappij in het schoolfonds gestort worde een bediag van f 100. het hoofdbestuur op te dragen, de organisatie le bevorderen, in de departementen, van tijdelijk cursussen in koken en andere huishoudelijke bezigheden, tot onderricht van iiuisviouwen en toekomstige huisvrouwen uit de kleine burgerij en den werkmansstand; het hoofdbestuur te machtigen, daartoe te doen bewerken, uit te geven, aan alle departe menten giatis te verstrekken, voor de nutsleden tegen een geringen prijs verkrijgbaar te steilen en verder in den handel te brengen eene uit gewerkte handleiding voor de inrichting van dergelijke cursussen, met toelichting ook van de firiancieele zijde der zaak het hoofdbestuur te verzoeken om, met de middelen die hem dienstig voorkomen, voor deze aangelegenheid do belangstelling van departe menten, nutsleden err anderen op te wekken en hunne medewerking te verkrijgen het hoofdbestuur te machtigen om, onder door hem te stellen voorwaarden, uit de alge meene kas de oprichting van zulke cursussen vanwege de departementen te steunen teil dienste van deze onderscheidene bemoei ingen op de begrooting van 1898—99 uit te trekken een bedrag van f 1000 op de begrooting 189899 te brengen een bedrag van f 274 80, om daaruit, voorzoover dit noodig mocht blijken, te helpen bestrijden de kosten, verbonden aan: a. het doen vervaardigen en uitgeven van een handboek voor den timmerman; b. het doen afleggen van proeven van be kwaamheid door ambachtslieden voor het ver krijgen van een diploma als meester en als gezel. c. Voorstellen van departementen. Voorstel van het departement Heerenveen. Art. 41. lo. luide voortaan aldus: liet uitbrengen van advies aan de departe menten omtrent alle in de punten ter beschrij ving opgenomen voorstellen, waarvan de aan neming leiden kan tot uitgaven uit de kas der Maatschappijwelk advies, tegelijk met de punten ter beschrijving, aan de departementen wordt toegezonden; liet uitbrengen van advies aan de algemeene vergadering in de gevallen, bedoeld bij artt. 28 en 29, Voorstel van het departement Zwolle. Eeu commissie te benoemen, die tot taak heeft vóór de algemeene vergadering van 1899: a. Le onderzoeken, in hoeverre door de leer aren aan de rijksnormaallessen en aan de kweekscholen de a s. onderwijzers en onder wijzer essen bekend 'gemaakt worden of kunnen gemaakt worden met de kennis van het voor bereidend onderwijs b. het rapport van 1S96 omtrent den toestand der opleiding van het onderwijzend personeel aan de bewaarscholen uit te breiden met een overzicht betreftende het aantal en den aard der op verschillende plaatsen bestaande gelegen heden tot 't genieten van voorbereidend onder wijs; c. een algemeen leerplan voor bewaarschool- onderwijs te ontwerpen, dat hoofdzakelijk bevat: lo. de regeling der schooltijden. 2°. de klasse-indeeling (aantal en grootte) 3°. den omvang der leerstof voor elke klasse, waarbij tevens zou kunnen worden aangegeven,

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 5