SCHWEIZER 8i Co, Lm, (Sctaiï.) Zwitsersche Zijde STADSNIEUWS. YLAAKDIN OEN. Ingezonden Mededeeiingen. is de Beste! Rechtzaken. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. T e 1 e g r a m m e 11. Finantiëel. Y i s s c li e r ij. Scheepvaart. Handel. bemiddeling heeft aangeboden in het Spaansch- Amerikaanseh conflict, is door den gekant te Madrid in een onderhoud met den minister Gullon bevestigd. Het conflict met Frankrijk over het Niger- gebied zal vermoedelijk ter sprake komen in een onderhoud van lord Salisbury met den Fransehen minister van buitenland-die zaken. Men verwacht n.L dat Salisbury op zijn reis r.aar Beaulieu een samenkomst zal hebben met den heer Hano'aux. De staatssecretaris van koloniën bracht gis teren in het Lagerhuis nog even Transvaal ter sprake. De heer Chamberlain deelde n.l. mede, dat de hoofdi echter Kotzé door president Kruger was ontslagen. ■iKotzé zendt ons hierover een mededeeüng", voegde de minister er bij. sZoodra ik die ont vangen heb, zal ik de rechtsgeleerden der Kroon raadplegen. Intussehen moet ik mij van het uitspreken van eenig oordeel onthouden". Dat is ook maar heel verstandig van den heer Chamberlain. 4 Niet minder moeilijk, schoon van gansch anderen aard, is de taak die het nieuwe Oostenrijksche ministerie wacht. De politieke toestand in Oostenrijk heeft door het aan het bewind komen van graaf Thun nog zeer weinig verandering ondergatin. De hoofden der linkerzijde van de oppositie in het parlement, de vooruitstrevend-liberale Duitschers Funke, Gross en Pergeit, en de leiders der Volkspartij, Bareuther en Stein- vvender c.s.. hebben de voornaamste leden der Duitsche partij (de nVertrauensmlinner") tot een vergadering bijeengeroepen. Alleen de on verzoenlijke Duitschers van het soort Schoenerer en Wolf hebben zij thuisgelaten. In die vergadering nu is besloten het mini- sterie-Thun ovengoed te bestrijden, als men het kabinet-Badeni had gedaanniettemin wilde men niet zijn toevlucht nemen tot ob- stpictionisme en evenmin het voorstel doen om graaf Badeni en baron Gautsch, wegens de uitvaardiging der taalverordeningen irrBohemen en in Moravié, in staat van beschuldiging te stellen; zelfs de volledige opheffing der taal verordeningen niet zal worden geeischt. De consiitutioneele Duitsche groot-grondbe- ilters, die door dr. Baernreither in het minis terie vertegenwoordigd zijn, hebben daarentegen besloten het kabinet te steunen in alle vragen van algemeen rijksbelang, zich daarbij volkomen vrijheid voorbehoudende in alle vragen van nationaal gewicht. De pan-gevmanisten van de groep Schoenerer- Wolf eindelijk zullen den strijd tot het uiterste voortzetten de sociaal-democraten en de chris- telijk-socialen zullen hen waarschijnlijk steunen. Wat de Tscchen betreft, van hen zal graaf Thun 'T°l steun ontvangen. In dr. Kaizl heeft dc eerste .Tong-Tsech zitting in een Oosten- rijksch ministerie. Maar hun steun zal gekocht, duur gekocht moeten worden, ten koste van belangrijke concessies. Intussehen, men berekent dat graaf Thun zal kunnen beschikken over een kleine meer derheid in den Rijksraad, nl. op 216 van de 425 stemmen. Die meerderheid zou dan samengesteld zijn als volgtCO Tsechen, 59 Polen, 19 Italianen, 31 leden der Katholieke volkspartij, 30 eon- stitutioneele groot-grondbezitters en 17 feodalen. Graaf Thun moet nu maar zien wat hij met zulk een saamgeraapte kleine meerderheid tot stand kan brengen. Er zijn er die, de horoscoop van het Kabinet trekkende, een levensduur tot Paschen mogelijk achten. Nog niet eens zeker! Gemengde Mededecllngen. Koningin Victoria is te Cherbourg aangekomen. De autoriteiten waren op de landingsplaats aanwezig. Zeer de aandacht trekt het feit, dat ongeveer 40 Fransche afgevaardigden zich bij de aan staande verkiezingen niet meer candidaat zullen stellen. Tot die politiek-verzadïgden behooren o. a. De Vogué, Ernest Carnot, een zoon van den vermoorden President der Republiek, en majoor Royer, een der quaestoren der Kamer. De Pelitc lïepublique vertelt, dat verkie zingsagenten van den Orleanistischen graaf GrefTuihe den afgevaardigde Breton 50,000 francs hebben aangeboden, indien hij afstand wil doen van zijn candidatuur in het kiesdistrict Dieppe ten gunste van den graaf. Breton heeft in tegenwoordigheid van getui gen dit voorstel afgewezen en moet vast besloten zijn om de zaak voor de rechtbank te brengen. De Fransche afgevaardigde Hubert zal een interpellatie richten tot den minister van bui- tenlandsche zaken Hanotaux over de maatre gelen die deze hetzij alleen hetzij in vereeniging met de Europeescho diplomatie zal nemen, om Engeland het gebruik te verbieden van ont plofbare kogels, de zgn. dum-dum's, die het, in strijd met het oorlogsrecht, in Azië en in Afrika gebruikt. Een keizerlijke ukase beveelt de Russische regeering 90 millioen roebel te besteden*voor het bouwen van oorlogsschepen. Er zal geen leening voor deze buitengewone uitgaaf noodig zijn. Daily Tehgraph verneemt uit Weenen dat er sprake van i3 om aan Frankrijk, Rusland en Engeland op te dragen, prins George van Griekenland te installeeren als gouverneur van Kreta. Er blijkt toch wel rebellie op de Philippijnen te zijn. Een te Madrid ontvangen officieel telegram bevestigt dat 8 man van het garnizoen van Bolinao door oproerlingen belegerd worden. Op de telegrafische vraag om instructies heeft de minister van oorlog geantwoord, de plaats tot het uiterste te verdedigen. Van Manilla is ver sterking gezonden. Uit Hongkong wordt aan de Daily Mail bericht dat Bolinao reeds door de opstandelin gen genomen is. Er werd beweerd, dat de Amerikaansche gezant te Madrid de Spaansche regeering heeft doen weten, dat Mc Kinlev het voornemen heeft een Boodschap te zenden aan het Congres, waarin hij de erkenning der onafhankelijkheid van Cuba aankondigt. De onderstaatssecretaris van staat te "Was hington spreekt deze bewering tegen. De Amerikaansche senator Chandler heeft, op verzoek van den staatssecretaris van marine een wetsontwerp ingediend, waarbij tot Januari 1899 alle door de regeering aan te koopen oorlogsmateriaal vrij het land zal mogen binnen komen. Tot kommies-verificateur der le categorie is bevorderd die der 2e categorie M. Baeten alhier. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen nuttige handwerken mejuffrouw F. W. van de Weijer, alhier. Sedert een paar dagen loopt het gerucht dat uit den put, die in de Plantage is gegraven voor de te maken fontein, een aantal munten en een buffelhoorn zou zijn opgedolven. Uit de inlichtingen door ons dienaangaande ingewonnen blijkt, dat de geheele vondst be staat uit 2 koperen munten, een Zeeuwsche en een Utrechtsche uit de vorige eeuw, terwijl eeniae honderden koehoorns daar indertijd schijnen begraven te zijn; geen enkel been was daaronder. Wij maken onze lezers attent op den reeds vroeger door ons aangekondïgden Bazaar ten behoeve van de Chiistelijke school aa.i de Broersvest, te houden in het Vereenigings- okaal". Deze bazaar zal geopend zijn Dinsdag, Woensdag en Donderdag a.s. des middags van 2 tot 4 en des avonds van 6 tot 9 uur. De lange lijst van ingekomen geschenken voor dezen Bazaar doet zijn belangrijkheid reeds vermoeden. Waarschijnlijk tengevolge van bijziendheid liep de 62-jarige J. H, Donderdagavond nabij de brug in de Westerhaven, waaruit hij spoedig gered werd door schipper J. G. IJeineken, die zijn hulpgeroep had gehoord. De 14 jarige Herman van der Sloot, wonende vLaan ons Genoegen" en weikzaam op de steen houwerij vau II. Groeneweg aau het Groen- weegje, had gisterenavond het ongeluk dal hij een vinger onder een grooten steen klemde waardoor die vinger ernstig werd gekwetst. Onmiddellijk werd de hulp van een geneesheer ingeroepen die de blessuren verbond, Ucvonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het commissariaat van politie: een gouden ring met haar en letters; een schort eo een vel overdruksels. I. Terug te bekomen aan de volgende adressen een plank 5meter lang, bij Korpel, Haga- straat 71; een heerenhandschoen, bij Stooker, Singel 119; een portemonnaie met f0.31 bij Jongste, Hagastraat 58; een kanarievogel, bij de Lange, Oosterstraat 73een portemonnaie met f0 22 bij Voorwald, Lange Haven 84; een fox-terrier, wit met zwart en bruin gevlekten kop, bij Schellevis, Laan ons Genoegeneen puckhondje, bq van Waart van Gulik, Hoofd straat 1en een zwarte gebreide handschoen, bij Rissema, Noordvest 6. Gisteravond aan de vischmarkt aangevoerd 12 manden schol, voorn, schelvisch en 1 leng; de prijzen waren voor schol van f0.25 tot f0.70, voorn van f 0.20 tot 10.50, alles per koopeen leng f 2.35, schel visch per stuk f 0.20. BüRGE RLIJ K E STAND. (Geboren 11 Maart. Jacob, zoon van P. Verhoeven eu K. Andeweg, Noorderstraat. Gisteren had te 's-Gravenhage de indeeling plaats van de lotelingen uit de gemeente Vlaar- dingen. Zij werden geplaatst als volgt No. 4 en 17 bij de Zeemilitie; No. 5. 28, 30. 44 en 50 by het 4 reg. Infanterie Leiden No. 6. 7. 19. 26. 35. 45 bg het korps pantser fort-artillerieNo. 8. 11. 18. 41. 46. 49. bij het 4 reg. Infanterie Delft; No. 13. 20.27.33. 34. 54. bij het reg. Grenadiers en Jagers; en No. 39. bij het korps torpedisten, terwijl de nummers 1. 31, 36. 38 en 52 een plaatsver vanger of nummerverwisselaar stelden. De Vlaardingsche Stoombootmaatschappij keert over het afgeloopen jaar 12 dividend nit. Gisternamiddag moest alhier door de politie wegens openbare dronkenschap van de straat worden verwijderd een schepeling, belioorende tot de equipage van Hr. Ms. Nautilus te Helle- voetsluis. Na ontnuchterd te zijn is hij op vrije voeten gesteld. BURGERLIJKE STAND. Geboren 11 Maart. Willem, zoon van J. Brussaard en A. C. de Bruin, Maasstraat. Overleden 11 Maart. Arnoldus Pieter van der Windt, oud 7 weken, Dwarsblcckstraat. 12 Maart. Neeltje Mus, oud 71 jaren, Korte- dijk. Hendrik Johannes de Zeeuw, oud 60 jaien, echtgenoot van Adriatia van der Gaag, Hoogstraat. A 30 ets. per regel. Vraagt Stalen van onze Nouveaiilés in zwart, wit of gekleurd, van 33 ets. tot ƒ12.50 per Meter. Specialiteit: Slcuwsfe ZljdeostolFei» voor Damestoiletjes. Directe verkoop aan Particulieren. "Wij zenden de gekozen Zijdenstoffen franco eu vrij van inkomende recliteu in f huis, in elke gevvenschte hoeveelheid. SEIDENSTOFF-EXPORT. Voor de arrondissements-rechtbank to Rotterdam stond heden terecht J. W, C. H., 53 jaar oud, bran der te Schiedam, wien ton laste werd gelegd dat den 15n October 1897 des namiddags ten 12.45 uit de branderij der le soort le klasse aan de Boterstraat no. 30 en bij hem bekl. in gebruik door H. B., huis vrouw van U. M., winkelierster van beroep, was weggedragen een houten emmer inhoudende 9 liter en 74 c.L. gedistilleerd, welke hoeveelheid niet ge dekt was door de vereischte documenten. De Rijksadvocaat eischte f 100 boete benevens verbeurdverklaring van den drank. Het O. 3T. eischte bij wanbetaling eeno hechtenis tot een minimum van 1 dag en een maximum van 1 jaar. De vrouw beweerde dit meer te doen voor den mar., die beweert zonder smokkelen niets te kunnen verdienen. jtx——td-Liiiuaia .am. i g» Een verdiende belooning. De Engelsche regeering heeft een bedrag van f360 geschonken aan de bemanning der reddingsboot van de N. en Z. Hollandsche Reddingmaatschappij te Nieuvvediep en aan die van de vlet van schipper Jacob Been aldaar, als et kenning van den moed en de zelfopoffering, door die mannen aa den dag gelegd bij de redding der in nood verkeerende equipage van bet in de Haaksgronden gestrande Eng. stoom schip Harrow, op 27 December 1.1. De doodslag te 's-Gravenhage. Na lijkschouwing in het Academisch Zieken huis te Leiden is thans verlof verleend tot het begraven van het stoffelijk overschot van den brouwmeester der Zuid-Hollandsche bierbrou werij te 's-Gravenhage, die eenigen tijd geleden ernstig verwond werd door een scheikundige der brouwerij. Ook een aanranding. Zondagavond 1.1. had eene kerkelijke plech tigheid plaats gehad in de R, K.kerk te Ouder kerk aan den Amstel. Twee aankomende meisjes uit het naburige Duivendrecht begaven zich na den afloop, onge veer 9 uur, weder huiswaarts. Haar weg was de stille Ouderkerkerlaan, alwaar slechts enkele boerenwoningen tot bewijs strekken dat men in een bewoonde streek is. Aan de eene zijde met zijn uitge strekte veenderijen, en aan de andere met het weiland, biedt deze landweg den wandelaar niet veel afwisseling aan. 't "Was donker en koud, de meisjes waren goed ingebakerd. Een goed kwartier van het dorp waren zy verwijderd, toen op eens een wezen uit het gras aan den slootkant sloop en haar aanviel en wel zoo verwoed, dat zij het van schrik op een terugloopen zetten. Gelukkig zagen zij een rijtuig aankomen en op haar smeekbede nam de voerman met toe stemming van zgo passagier de vluchtelingen op. Nu minder bevreesd onder bescherming van twee sterke mannen, wezen zij de plek aan, waar de aanval had plaats gehad. De aanrander was er nog, 't bleek een man- netjesgans (gent) te zijn, die de ganzen tot zijn harem behoorende tegen mogelijke aanvallen zocht te verdedigen. Een holbewoner. Op de oostelijke grens van de provincie Gro ningen, 10 minuten van het gehucht de Lethe, gemeente Beliingwolde, leefde sedert een 30-tal jaren een man, genaamd Pieter Alberts, in den rechten zin des woords in den grond. Zgn hol was niet grooter dan eenkuil, waarin ongeveer 25 H.L. aardappelen geborgen kan worden. Dit hol had slechts éene opening, welke te gelijk diende voor ingang van licht, luchten voorden bewoner. Deze man is thans, na zulk een lange af zondering van de wereld, in bijna 70-jarDen ouderdom overleden. Jarenlang kwamen des zomers vele bezoekers naar zijn hol, om den kluizenaar ie ieeren kennen. Paus Leo XIII. Paus Leo XIII heeft kort op elkander ge vierd den 60sten gedenkdag van zijn priester schap, zijn 55-jarig bisschop-jubilee, den 20sten verjaardag van zijn kroning tot Paus en zgn 88sten geboortedag, Van de 253 Pausen, die de wereld heett ge kend, zijn er slechts 11 die langer dan 20 jaar den tiara hebben gedragen. Paus Leo XIII zal de twaalfde zijn en de eenige, die zijn GO-jaiiz priesterschap heeft mogen vieren. Trouwens, liet bereiken van een zeer hoogen leeftijd is in de familie Pecci niet ongewoon. Een broeder des Pausen is eenige jaren geleden gestorven iu den ouderdom van ruim 92 jaar. Op dit oogenblik zijn er nog slechts twee kardinalen in leven, die deel uitmaakten van het conclave dat in 1878 Joachim Vincentius Pecci, kardinaal-priester van Smt-Chrysoconus tot opvolger van Pius IX koos. Het zijn kardinaal Mertel, vice-kanselier van den Heiligen Stoei, geboren in 1806, en kardi naal Canassa, bisschop van Veiona, geboren in 1809. Gedurende de regeering van Paus Leo XIII stierven 121 kardinalen. Burgemeester en Wethouders te 's-Graven- hage hebben den gemeenteraad in overweging gegeven om aan het uitvoerend comité voor de inhuidigingsfeesten aldaar op zijn verzoek een subsidie te verleenen tot een maximum van f 15000. Ilpdennacht is te Leiden gtAeel onverwacht overleden mr. E Kist, gemeente-secretaris aldaar. De overledene bereikte den leeftijd van 59 jaar. MADRID, 12 Maart. Een telegram uit Manilla meldt, dat een afdeeling van 9 man omsingeld geworden is door een honderdtal opstandelingen bij Bolinao. Nadat de Spaansche soldaten heidhaftigen tegenstand geboden hadden, werden zij eindelijk ontzet. De regeering besloot dezen mannen een be looning toe te keunen voor hun betoonden moed. YOKOHAMA, 12 Maart. Volgens berichten uit Seoul heeit het hoofd van de Russisch- gezinde partij ontslag gekregen ais lid van den geheimen raad. Een volksvergadering, waarin beraadslaagd werd over den toestand, is door de politie uiteengejaagd. Faillissementen. Uitgesproken: Zaterdag 12 Maart Johannes Stephanus lïlokarnp, kuiper, Boterstraat te Schiedam. Rechter commissaris mr. B. J. A Sterck, curator mr. 0. Lodder, advocaat en procureur alhier. KRALINGSCHEVEER, 12 Maart. Hedenochtend werden aan de markt alhier aangevoerd 269 winterzalmen f f.15 a fl.30, zomerzalmen fa fen St-Jacobs- zalin f af per JK.G. SCHIEDAM, 12 Maart. Aangekomen: s.s. Folmer, kapt. M. H. Rieber, yan Libau via Rotterdam. Geladen met 800.000 ko rogge. SCHIEDAM, 12 Maart. Het Duitsche s b. RoclclaaU, is bevracht voor eene lading hout van Förefors naar Schiedam. RE VAL, 11 Maart. Ladende: s.s. Estland, kapt. II. Weber, voor Schiedam. LOBITH, 10 Maart (na 2 uur). Gepasseerd naar Schiedam MntrachtRoelofs. SCHIEDAM, 12 Maart 1898. ROGGEZware Dorpat f 154 Ct. GERST: Donau f120 Ct. MAÏS: Mixed f97 6/w. SPOELING: fl.80. MOUTWIJN: Not. van de Makelaars f7.25. per HL. Ct. Stemmingvast JENEVER: f 11.25 per HL. Arast. proef f 12.75 zonder fust en zonder belasting. MOUTWIJN: Not. Brandersbond f6% a f 6'/e SPIRITUS: f 12Va f 13i/a. AMSTERDAM, 12 Maart. Rogge op levering flauw; per Maart f135, 13'i per Mei f130; per October f123, 122, 121. ROTTERDAM, 12 Maart. Rogge op termijn: per Maart f140, f139, f per Mei f134, f per October f123, f122, f t2o. HET WESTLAND, 12 Maart. Op de veilingen van gisteravond werden de volgende prijzen besteed: stoofappelen f 3.00 af3.25,stoofperer f2.a f2.10, spruitkool f0,70 ct a f 1.50, kroten a ct., peen 30 a 35 ct. per kin; tafelappek ct. per stuk.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2