Uit de Staatscourant. Kunst en Wetenschap. Iiechtz ak e n. having van het drankgebruik, evenals de kinde ren, ten nauwste betrokken zijn. Nevens de invoering van dit stelsel mag het vei der van groot gewicht geaciit worden, om volgens liet voorstel der Nederlandsche Yeree- mging tevens te bepalen dat de voornoemde ingezetenen evenzeer bij stemming kunnen be werken dat van dos Zaterdagsavonds zes tot des Maandagmorgens acht uur en op de algemeen erkende eiu i-te|ijke feestdagen, lotingsdagen en dergelijke neigens «teike drank in bet klein mag worden verkocht. Dat met de invoering van Local Option de vervanging van het gemeentelijk vergunnings recht door eene rijksheffing gebiedend wordt gevoiderd, indien onverhoopt dit stelsel nog moet gehandhaafd blijven, dit behoeft geen opzettelijk betoog. Nog ve-tigt iie adressent Ilr. Ms. aandacht op het voorstel der Nedei larnLche vereemginc, om den vei koop van stei ken drank in het klein te verbieden 111 loeahteiten waarin uitbetaling van loonen pleegt te geschieden, voorts op of in en in wachtkamers van openbare middelen van vervoer en op den openbaren weg, zoomede aan stevedoois en scheepsbevrachters, door welke verbodsbepalingen ongetwijfeld voor een belangiijk deel aan de treurige drinkge woonten hier te lande paal en perk zon worden gesteld. Ten slotte moge in ernstige overweging wor den genomen tot beteugeling der nu bestaande verregaande ontduiking van de bepalingen der tegenwoordige drankwet, het stelsel van ver gunning, zoolang dat gehandhaafd blijft, mede volgens het voorstel der Ned. Vereeniging, uit te bieiden tot den verkoop in het klein van alle alcoholhoudende dranken. De Lombokscliat. In de Haarlemsche C'. schrijft de heer F. C. over bovengenoemde schatten In het sZdverpaviljoen" van het Rijks-Museum is gedurende deze maand de zoogen. «Lombokscliat" te bezichtigen, de krijgsbuit op Lombok veroverd met de wapens in één of meer vuisten, en het is voor iomanevk aan gelegde mensclien om te water tanden bij het enkele idee nu eens een beu^chen sschat" van een Indisch Vorst te zuilen zien. Alle schemerige berinneringen aan Kbalif Ilaroun al-llaschid en Scheherexade komen op- spoken in onze verbeeldingen en nog zooveei andere vage voorstellingen, die in vele meuschen huizen, die toch nooit de Arabische Nachtver tellingen lazen, als wij hooren van Schatkamers van Ooftersche Vorsten. Om van den Berg Sesame niet te gewagen, waar netjes tegeu den achterwand gerangschikt en geëtiketteerd (de wetenschappelijke catalogus was in bewerking) lagen: le drie reurige hoopen gouden muntstukken; 2e vijf zilveren dito; 3e tien zakken (lederen) vol van de zuive-'ste diamanten en briljanten; 4e drie kleine dito vol paarlan (gelijke); 5e vier dito met andere kostbare (divers), topazen, smaragden, robijnen, opalen en wat dies meer zij, en eindelijk: 6e een overgroote hoop gouden sieraden, schotels, huisiaad enz. enz., alles tegeu brandschade ver zekerd Het spijl mij, dat ik niet anders kan doen dan waarschuwen, dat wie met zoodanigen schat-inventaris in zijn iioofd en dusdanige goudkoorts kloppend door zijn aderen, den Lornbok-buit gaat bezichtigen, onvermijdelijk teleurgesteld moet worden, Moge het niet worden opgevat als een grievende beleediging voor zoovele dappere Lombok-helden, die met hun bloed voor het vaderland al deze gouden Sirih- doozen vermeesterden en bekochten maar bij den eersten aanblik van de drie vitrines kon ik de gedachte aan den faillieten boedel van een middelmatigen goudsmidswinke! niet weren en toen ik nóg naderbij kwam, moest ik, vooral bij de hoofdtooisels en kronen, denken aan Aïda in L'Africaine. Dit waren echter maar zoo vpensées fugitives" of te losse gedachten, en al was 't alles bij elkaar b «Nu, laat ze maar bij mij komen, de spoken, ik zal ze wei helpen!"" «Plotseling zie ik tot mijn groots verbazing, hoe Kiïjh vriend iUbrecht een verschrikkelijke kleur kiijgt. «Wat scheelde hem Ergerde hij zich over het jongmensch «Ik kende mijn vriend te goed, om niet te weten, dat hem in zulk een stemming de dolste gedachten in 't hoofd kwamen, en ik wilde voor nog zooveel niet, dat onzen nieuwen kameraad een streek gespeeld zou worden, dien hij misschien boos zou opnemen. «Enfin, ik zweeg, toen de anderen, en vooral Robrecht, den jongen Fuhring zoo heette de rentmeester het hoofd gek maakten met de spoken van het slot, en hem vertelden dat hoofd zakelijk de vleugel dien hij bewoonde, er het meest door bezocht werd. «Ik was het volstrekt niet met de zaak eens, en vond het zelfs zeer dwaas dit waren baker sprookje0, maar geen gesprekken voor volwassen mannen. Het duurde dan ook niet fang, of Fuhring stond op, en riep ons nog half dreigend, half schertsend toe s «Laat ze maar komen, die oude ridders, ik zal ze wel ontvangen «Allen lachtenwij waren alleen, en ik kon niet nalaten hun het verkeerde van hun gedrag onder de oogen te brengen. «Hobrecht zag mij herhaaldelijk onderzoekend aan, opende den mond, alsof hij iets wilde zeg gen, lachte dan in zichzelf en zweeg. maar eon .schamel beetje, vergeleken bij den schat in dien Berg Sesame, toch kon 't quulita- lief wel veel mooier zijn, en waarlijk schitterende stalen van een gnllig-vreemden, bekoreiul- woesLen smaak. Maar ik kan 't niet helpen al deze zware ringen en doozen en spelden en broches en sigarenkokers en haai banden leken mij niet mooi zij 't dan Barbaarsch-mooi, doch eerder bai baarsch leelijk en smaalt- en karakterloos. Veel van die dingen hebben iets goedkoops en ploertig-opgesmukts, konden, lijkt mij, ook heel goed in Parijs of zoo gekocht zijn. Eerst bij iang kijken is er wel gratie van teekening en eigen aard in de versiering en vorming van sommige dolkscheden en gevesten, van enkele broches eri ringen, en vooral in die aaulige ivoren en gouden beeldjes der midden - vitrine. Maar de haarbanden blijf ik leelijk vinden en och, wij zijn toch nog zéér ver af, trots alle wnanieenngszin, van de vei Win dingen en sprookje-weelderigheid uit den on volprezen Berg Sesame Wie onzer oude in dezen mnterieelen tijd daar niet gaarne eens grasduinenEn men vraagt zich af of 't der moeite waard was, voor zoo'n klein beeije Lombok te veroveren. De zaak-Hoogerhuis. In het Nieuw-Advertentie-blad van Heeren veen komt een stuk voor van Paulus van Dijk, van den volgenden inhoud M. de Red. Een vriend zendt mij een blad, waarin ik vind overgenomen een artikel van den heer Troelstra in de Sociaal-Democraat. De heer Troelstra wil hebben, dat ik naar Nederland zal terugkeet en om getuigenis af te leggen en zegt er bij, dat, indien de justitie de reiskosten met wil betalen, hij (Troelstra) dat zal doen. Welnu, van de justitie heb ik nog geen bericht ontvangen. Daarom, Troelstia, wilt gij mij nu een ticket 2e klasse zenden, plus f 3.75 per dag (100 dagen vooruit). Wil liet geld storten bij de redactie van dit blad, die het wel voor mij in ontvangst zal willen nemen. Wat niet ge bruikt wordt, ontvangt gij terug. Nu Troelstra, nu geen omwegen of advocate- rijen meer, maar daden. Züudra ik van de Stoomvaartmaatschappij bericht krijg, dat de ticket behaald is en van de redactie van dit blad. dat het gek! voor de terugreis en het andere bij haar is gestort, ga ik met de eerste de beste boot naar Holland terug. Draait gij hier nu nog op een huichelachtige manier voor weg, zend mij dan uw blad; dat hebt gij nu nog nooit gedaan. P. S. Bij eene eventueels veroordeeling van mijn persoon kan u het niet gebruikte geld terug ontvangen. Zoo stel ik dus op mijne ver- oordeelitig een premie voor u. Waarom ik u op uw woord, dat ge de kusten wel zult betalen, niet vertrouw, vertel ik u in Friesland wel. In afwachting Uw dw. (i. g.) P. VAN DIJK, Ladi N, Jersey, N.-Am. Onder dit schrijven staat eene verklaring van vier Hollanders, dat Van Dijk vast werk heeft tegen f3.75 per dag. Schoolreisjes. B. en W. van Amsterdam hebben praead- vies uitgebracht op een adres van de afdeeling Amsterdam I van het Nederlandse!) Onder wijzersgenootschap, houdende verzoek zoodanige maatregelen te nemen, dat door elk der hoogste klassen van de openbare lagere school ten minste één kosteloos schoolreisje per jaar kan worden gemaakt. De maatregelen welke genomen zouden moe ten worden om aan den wensch van adressant te voldoen, zouden moeten bestaan in het uit trekken van eene som op de begrooting ter bestrijding van de uitgaven voor dergelijke reisjes, eene som die, ook indien men zich enkel tot de 118 scholen der le en der 2e klasse wilde bepaleo, vrij aanzienlijk zou moeten zijn. nik had een voorgevoel, dat hij iets in zijn schild voerde, en daarom bleef ik bij hem. «Bovendien had ik bemerkt, hoe hij zich plot seling voor eenige minuten verwijderd had, en zichtbaar ontstelde, toen ik hem spoedig volgde. Wij stonden op en verlieten de zaal. ïlk vatte Hobrecht onder den arm en zei de ««Hoor eens, oude jongen, je wilt vanavond nog wat uithalen, beken het maar!"" bHij begon te lachen en antwoordde eenigszins verward «Och, ik wil hem alleen maar eens bang maken, dien bluffer!"" ïlk schrikte, want ofschoon ik altijd bij a! zijn streken tegenwoordig was, kon ik nu toch een on aangenaam gevoel niet van mij afzetten, en een inwendige stem zeide mij, dat deze zaak niet goed zou afloopen. «Na lang aanhouden kwam ik dan ook te weten, wat hij van plan was, en het was weer een van zijn gewaagde aardigheden. bHij zou voor het spook in het sb -pelen en Fuhring het bang worden wel leeren. sik gebruikte al mijn invloed om hem van dat idee af te brengenmaar mijn redeneeren hielp niet, er was niets met hem te beginnen. ««Wees maar niet bang,"" zeide hij, «er zal geen droppel bloed vergoien worden, maar ik wil dien jongen man eens een kleine vermaning geven." »Wat moest ik doen, beste assessor, de zaak ging door, ik besloot dus er bij te zijn, en mij B. en W. vinden geen vrijheid den Raad hiertoe te adviseeren. De sahnolwandelingen welke zich bepalen tot de stad en hare onmid dellijk» omgeving kunnen geacht worden een deel uit te maken van liet aamchouwings- omierwijs cn blijken als zoodanig, mits zorg vuldig voorbereid en goed geleid, van groot nut te zijn. Ook van de schoolreisjes willen B. en W. het mogelijk nut niet iu twijfel trekken zij zijn echter van oordeel dat deze reisjes bezwaarlijk als een deel van liet onder wijs kunnen worden beschouwd, en zij zouden op dien grond de bekostiging ervan uit de Gemeentekas niet gerechtvaardigd achten. B. en W. stellen den Raad derhalve voor op het adres afwijzend te beschikken. De diefstal te Baarn. Omtrent de schorsing van den gemeente ontvanger te Baarn meldt het U. D. dat de gemeenteraad van Baarn met algemeene stem men bedoot den gemeente-ontvanger voor on bepaalden tijd te schorsen wegens wanorde lijkheden, betreffende zijn boeken en kas. Iuge- \olge de wet zullen B. en W. de boeken cn verdere be-cl i ei den van den ontvanger in ont vangst nemen, eri spoedig een voordracht doen om in diens dienst te voorzien. Spoedig zal eene vergadering worden belegd, om deze quaestie verder te behandelen. De Gouv.-Generaal van Ned.-Indië heeft spo»dige uitzending verzocht van de beschik bare militaire artsen bestemd voor den Indi- schen dienst, die nog in Nederland verblijf houden. OVERSCHIE, 12 Maart. Gisterenmiddag hadden enkele landbouwers in deze gemeente bun spoeling ecnige uren later dan andere dagen. De oorzaak hiervan was gelegen in de paardenmarkt te Schiedam, ton gevolge waarvan enkele spoelinghalers niet zoo goed als op andere dagen in staat waren oin hun taak naar behooren te volbrengen. KETHEL EN SPALAND. 12 Maart. Gisteren middag reed de inamifacturier S. D. op zijn kar waarvoor een hond gespannen was den Schiedamocken weg af. Even buiten het dorp kvram er een andere hond aanloopen. Deze twee kregen ruzie, zoodat do kar met manufactnren te water geraakte. De schade is vrij groot. Burgerlijke Stand van Overschie. Geboren: 5. Mngdalena Christina, d. v. A. v. Kralingen en J. Lavvende. 7. Petrus Jozef, z. v. C. Eckman en J. v. d. Werf Willemina, d. v. L. L. Sonncvold en J. M, Scele. 9. Johanna Maria Clazina. d. v. N. Bossche en K. Visser. Dirkje Adriana, d. v. A. F. van ifeusden eu F. L. Veenman. Overleden: 5. P. J. van Loij 2 w. A. Hoek stra 1 m. 4. A. Bijl 3 j. Bij Kon. Besl. zijn do kinderen van wijlen jhr. mr. lingo Gustav van Lavviek en van vrouwe Wilhelmina Petronella Nicolasina Schuurman, wonende te Lausanna (Zwitserland), genaamd jhr. Hugo Charles Gustav van Lawack en jkvr. Mary Catherine Eléonore van Lawick, erkend als gerechtigd tot het voeren van de van ouds in hun geslacht gevoerde titels van baron of van barones, en wel de eerstgenoemde met zijne wettige, zoo mannelijke als vrouwelijke afstam melingen, en do laatstgenoemde alleen persoonlijk. Bij Kon. Besl. zijn alsnog benoemd tot vertegen woordigers van de regeering op het in de maand April dezes jaars te Madrid te houden negende in ternationaal congres van hygiëne en demographic mr. A. Kerdijk, onder-voorzitter, en dr. C. A. Verrijn Stuart; secretaris der centrale commissie voor de statistiek, beiden to 's-Gravenhagc. Bij Kou. Besl. is met ingang van 18 April aan dr. J. B. Couvée op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Tilburg. Bij Kon. Besl. zijn benoemd tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Winterswijk A. Bakker Mz., ontvanger derzelfde middelen te Wageningentot ontvanger der directe belasting, invoerrechten en accijnzen to Weert c. a. J. M. H. van Wessetn, ontvanger derzelfde middelen te Echt c. a. Bij Kon. Besl. is bepaald dat met ingang van 1 Mei de titularis van het kantoor der dir. belastingen en ace. te Menoldum c. a. op die plaats zal wonen en kantoor houden. Bij Kon. Besl. zijn de kapitein-luitenants ter zee achter de deur te verbergen, om misschien een ongeluk te voorkompn. «Langzaam dreunden van de torenklok twaalf slagen. «Fuhring fag met geopende oogon te bed. Zijn levolver lag naast hem en schitterde in het maan licht, Rustig legde hij zich op de andere zijde, «Plotseling kraakt de deur, hij springt op, de revolver stijt in zijn rechterhand houdend. In de deur staat een witte gedaante, helder door de maan verlicht. «Fuhring ziet met somberen, opgewonden blik de gedaante naderbij komen. Helder en duidelijk klinkt zijn stem «Ik beveel n, dadelijk de kamer te verlaten." «Langzaam nadert de gestalte, ik zie hoe Fuh ring zich opricht. «Schei uit met die dwaasheden roept hij. «Sta, of waarachtig ik schiet 1" «Hij trok den haan van de revolver over. s «Tart mij niet 1" roept hij buiten zichzelf; tevergeefs, het spook komt al dichter en dichter op hera aan, nu is het bij hem, het buigt zich over hem hean, daar dreunt een schot in den nacht «Ik zie de witte gestalte zich oprichten en met een hol «Uw kogels treffen mij niet 1" werpt hij Fuhring den kogel tegen de borst. Dan een schreeuw, een «al, ik vlieg naar binnen. Hobrecht rukt zijn laken af. «Wij beuren hem op, brengen hem naar bed, rukken hem de kieeren van het iijf, alles ver geefs, hij was doodl" J. P. van Rossum en A. Seret, met 16 Maart eervol ontheven, respectievelijk van het bevel over Hr y3 logementschip Buffel en nr. Ms. instruetieschin Nautilus, is met 16 Maart aan den kapt.-luit. ter zee J. P. van Rossum het hevel opgedragen ovc-t gemeld instructiesebip en aan den kapt.-luit. ter zee A. Seret het bevel over genoemd logeinentschip. Bij Kou. Besl. benoemd tot directeur van het post. kantoor te Goes, P. Keg Cz thans hoofdcommies der posterijen, en zulks met ingang van 1 Juni, Bij Kon. Besluit is, met ingang van 1 April, bij de directie van de Rijkspostspaarbank t» Amsterdam bevorderd tot adjunct-commies W. li. A. Tollus" thans klerken benoemd tot klerk G. Nuver, thans tijdelijke beambte. In het bezit van eene uitstekende gezondheid her dacht gisteren prof. dr. L. A. J. Burgersdijk, de bekeude vertolker van Shakespeare'* werken, zija 70sten verjaardag. Zooals was te verwachten ontvin» de jubilaris talrijke bewijzen van belangstelling, zoo per post als per telegraaf; onder de laatste", a gelukwenschen van het Ned. Xooneel, van Ld Gras en Haspels, van de acteur* Rooijaards en Van Zuijleu Behalve tal van bloemstukken werd ook eeno pen- teekening van Jozef Israels gezondea. Met een familie- diuer werd de dag besloten. Gisteren is te Arasterdam op de Nieuwe Oostei- begraafplaats aan mevr. Aibregt-Engehnnn bet graf overgedragen, waarin het stoffelijk overschot van den heer Albregt thans rust. De heer Jurius van Maurik sprak bij deze plech tigheid een k;rt woord, waarna mevr. Albregt geroerd dankte. Gisteren-middag werd behandeld bij de arron- dissoments-reehtbank te Dordrecht de aanklacht van dr. R., eervol ontslagen le-geneeskundigc van bet geneeskundig gesticht voor krankzinnigen tegen dea president-regent, den heer K. In 't laatst van 't vorig jaar zijn deze heeren in de kamer van den geneesheer in het gesticht hand gemeen geworden, met het gevolg, dat dr. R. eon paar blauwe oogen opliep. Het Openb. Ministerie eischte tegen den niet ver schenen president-regent f150 boete of 30 dagen hechtenis. Voor dc arrondissements-rechtbank te Middelburg werd 14 Januari behandeld de zaak tegen H. f., oud 41 jaar, commies 3e klasse bij do posterijen te Vlissingon, toen gedetineerd, ter zake van het zich uit van Eugeland ca Schotland aan de firma Hardaway eu Topping te Viissiugeu verzonden brieven, toe eigenen van geldswaardige postal-orders. Toen werden drie getuigen gehoord en achtte de ambtenaar van het 0. M. het ten laste gelegde feit wel overtuigend doch niet "vettig bewezen. Met het oog op den ernst van het misdrijf, vorderde do ambtenaar dat het onderzoek in deze zaak zou worden geschorst tot heden, om middelerwijl te trachten een tweetal toen niet verschenen getuigen voor te brengen. Met het oog op de langdurige preventieve hechtenis van bekl. en het kleine bedrag, dat het gold, vorderde de ambtenaar, dat, als dc rechtbank tot schorsing der zaak besloot, dc beklaagde op vrij voetea zou worden gesteld. Dc den beklaagde ambtshalve toegevoegde ver dediger jhr. mr. J. A. Schorer, advocaat te Middel burg, sloot zich bij het verzoek om invrijheidsstelling aan en dc rechtbank besloot overeenkomstig de vor dering van den ambtenaar van het openbaar mini sterie. Bij de nu heden voortgezette behandeling deelde de ambtenaar van het O. M. mede, dat de door hem gedagvaarde getuige H. Leake uit Engeland was overgekomen, en vorderde dat deze zou worden ge hoord. Als tolk trad weder op de hoer G. Assert, te Vlissingon. De getuige verklaarde 14 April 1897 een brief verzonden te hebben uit Sevcnoaks, geadresseerd aan Hardaway en Topping te Vlissingen, welke brief een postal-order van 5 shilling inhield. Hij noemde het nommer van dat geldswaardig papier en herkende het hem vertoonde. Toen hij geen bericht ontving van de Vlissingsche firma, schreef hij, m\ verloop van een dag of acht, daarover, en diende, na de mededeeling van deze dat niets was ontvangen, een klacht in bij de posterijen te Sevenoaks. De bekl., daarna ondervraagd, bleef bij zijne op 14 Januari afgelegde bekeutenis. D« officier van justitie achtte èn door de ver klaringen van verschillende getuigen èn door do be kentenis van den beklaagde het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen, en vorderde schuldig verklaring van bekl. en vcroordeeling tot eene ge vangenisstraf van een jaar, met mindering van den in voorloopige hechtenis doorgebrachten tijd. De assessor was opgesprongen. «Dood, zegt gij dood Verschrikkelijk, hoe was dat mogelijk Hoe kwam het dat het pistool ketste «De schrik een hartverlamming maakte een een einde aan zijn leven en het pistoolJa, mijn beste vriend, had hij mij niet gezegd, dat er geen bloed zou vloeien «De kogeh, die vooruit uit het pistool waren genomen, hield hij in zijn hand het pistool was alleen van een slaghoedje voorzien 1" «En wat was het einde?" vroeg Luzius na een poosje. «Gevangenis, hoe lang weet ik niet, maar wat beteekent dat, beste vriend 1 Kijk maar eens boe hij eruit ziet 1 Zijn geheele leven is geknakt, hij zal altijd de herinnering aan zijn roekeloos spel met zich omdragen. «Ik kreeg ook pen zware ziekte, en toen hij terugkwam, en wij elkaar weer voor het eerst ontmoetten schreide ik ais een kind. De straf was te zwaar voor zulk een dwazen streek 1" Lang keken wij nog naar het gebouw, dat daar zoo somber in 't maanlicht lag. Toen stonden wij op en kwamen bij het kerkhof, waar het over schot der vermoeide meuschen rust, die, voor zij de oogen sloten, alle zorgen hebben afgeschud, om ze na te laten aan degenen die om lien treuren. Waar zou het kerkhof te vinden zijn, in wellis schoot zich de gedachten, de herinneringen lieten begraven 7

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6