BINNENLAND. STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. KerkenScJiooL SPORT. Gemengd Nieuws. De andere afgevaardigde van Colesberg, de heer Vanderwall, steunt de po'itiek der Afri kaander-partij, Hem is een schitterend bewijs van hulde gezonden. Men verwacht dat het rapport der consmrisie van onderzoek naar het in de lucht vliegen der Maine morgenochtend aan president Mc, Kinley zal worden overhandigd. De ramp zou, volgens het rapport, te wijten zijn aan een oorzaak van buiten af, een mijn of een torpedo, schoon daarbij niet beslist aan opzet wordt gedacht. Inhuldigingsfeesten. Aan het te Djokjok.trla verschijnende blad het Centrum wordt ontleend, dat Pangeran Ario Mataram, broeder van den Soesoehanan van Soeraksrta, per stoomschip Salak naar Nederland vertrekt om den keizer te ver tegenwoordigen bij de inhuldiging van H. M. de Koningin, De prins zal vergezeld worden door den luitenant-kolonel Rhaden Mas Ario Soemowinoto en door Rhaden Mas Pandji Poespo Atmodjo, terwijl dr. van de Roemer de heeren als tolk zal bijstaan. Het Comité uit den Nederlandschen Journa listenkring tot ontvangst van buitenlandsche collega's ontving op een desbetreffend schrijven aan de directie der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen het volgend antwoord in dato 20 Dec. 1897 »Met belangstelling nemen wij kennis van het plan om aan de buitenlandsche journalisten, die bij gelegenheid van de inhuldiging ons land zullen be oeken een denkbeeld te geven der Nederl. toestanden door hun iets van ons land te laten zien. sWij zijn gaarne bereid onze medewerking tot uitvoering van dit plan te geven. jHet komt ons voor dat deze medewerking onzeizijds in den meest eigenaardigen vorm zou worden verleend door voor de tochten, die met de buitenlandsche journalisten zullen wor den gemaakt, hetzij kosteloos vervoer te geven in de gewone treinenhetzij extra-treinen indien deze noodig zijn, kosteloos beschikbaar te stellen." Ook van de directie der stoomvaartmaat schappij ïZeeland" ontving het comité bericht sdat het in alle opzichten op de medewerking der directie kon rekenen". De directie der Holland-Amerika-lijn ver klaarde ster gelegener tijd gaarne bereid te zijn orn voor het doel mede te werken". Tweede Kamer. De Tweede Kaïner der Staten-Generaal zal deze week, vermoedelijk Donderdag of Vrijdag uiteengaan. De volgende bijeenroeping wordt tegen 3 Mei aanslaande tegemoet gezien op welk tijdstip de wetsontwerpen tot afschaffing der plaatsvervanging en tot definitieve vast stelling van hoofdstuk VI (Marine) voor openbare behandeling zullen gereed zijn. (D.) Gisteren was het 50 jaar geleden dat de grondwetsherziening van 1848 op initiatief van Koning Willem II tot stand kwam. Bij de ambtenaren der belastingen heeft eene aanzienlijke promotie plaats gehad meer dan 450 kommiezen der 4de, 3de en 2de klasse zijn bevorderd. De spoorverbinding van het station IJmui- den met de visschershaven aldaar zal vermoe delijk half Maart in gebruik worden genomen. Te 's-Gravenhage is overleden de gepen- sionneerde kolonel der cavalerie VV. F. baron v. d. Capellen. KETHEL EN SPALAND, 14 Maart. Gisteren heeft de vrouw van den arbeider G., wonende aan den Oudendijk onder deze gemeente loog gedronken. Geneeskundige hulp werd dadelijk ingeroepen, doch zij is zoo verbrand dat zij niet spreken kan, zoodat de oorzaak van dit ongeluk nog onbekend is. Men vreest voor haar laven. Volkshuis. Het eerste Verslag is verschenen van het Volkshuis" alhier. Het loopt van de stichting tot ultimo December des vorigen jaars. In het overzicht van de geschiedenis dezer stichting wordt allereerst herinnerd aan al wat aan het ontstaan vooraf is gegaan, waarna wordt geschetst om welke redenen men nog niet onmiddellijk een eigen gebouw aankocht, doch het pand huurde, waarin thans het nVolks- huis" gevestigd is, en op welk wijze het is ingewijd en thans wordt benut. Het oorspronkelijke bestuur, bestaande uit de heeren M. C. M. de Groot, dr. W, A. Lehman de Lehnsfeld, J. H. van Westendorp J.Dz., mej.E. Maa«, M. Bakkes, J. Koorengevel, Joh.Plooij Jzn., G. W. Snel en A. van Waart bleef tot nu toe in functie slechts werd in plaats van den heer Lehman, die om gezondheidsredenen zijn ont slag nam, gekozen mej. M. Odé Het ledental breidt zich steeds uitslechts b(j de inning der contributie voor 1898 vielen een aantal lakse leden of wien de contributie te zwaar viel af. Het tweede gedeelte van het Verslag be handelt de afdeelingen van het ^Volkshuis" de Huishoudschool, n.l. Kookschool en knip-, naai-, verstel-, waseh- en strijkcursus, die geen directe afdeeling is, maar onder patronaat van het departement Schiedam van het Nut staat, en de cursussen staande onder leiding van verschillende personen. Alle cursussen werden met mindere of meer dere belangstelling gevolgd in bet algemeen was de deelname weer grooter dan bet vorige jaar. Er werden een paar tentoonstellingen ge houden. terwijl eene onderlinge feestavond in .Musis" werd georganiseerd. De rekening en verantwoording over het tijdperk van de oprichting tot 31 December 1897 sluit in ontvangst en uitgaaf met f6008,63, waaronder een saldo van f 2933.96Vs en een inventaris van f 1022,51 lh samen 3956,48, ter wijl het kapitaal der obligatiehouders f 3950 bedraagt. De begrooting voor 1898 sluit in ontvangst en uitgaaf met f 1359, het tekort bedraagt f 169. f B. v. N. O. f Zaterdag 1.1. trad voor de afdeeling »Schie- Mam" van den Bond van Ned. Onderwijzers als spreker op de heer J. G. van Kuijkhof, met het onderwerp: »De onderwijzersbeweging, een onderdeel van de internationale arbeidersbe weging". Allereerst werd door spr. de vraag gesteld: Moeten de onderwijzers meedoen aan degroote beweging, die onder de arbeidende klasse is ontstaan, om het juk, door het kapitaal op hurne schenders gelegd, van zich af te schudden? Moeten zij zich mengen in den strijd, die gevoerd wordt tusschen kapitaal en arbeid, rijkdom en armoede, genot en ontbering, overdaad en ellende, gezag en slavernij Hierop moet het antwoord bevestigend zijn. Immers niemand gevoelt beter water in onze moderne samenleving door het proletariaat wordt geleden, dan de onderwijzer. Waar hij dagelijks alle krachten inspant om zijnen -leerlingen naastenliefde als de ware deugd voor te stellen, waar hij hun voorhoudt, dat liefde tot den medemensch onmisbaar is voor eene gezonde samenleving, daar ziet hij (en zien dus ook zijne leerlingen) de maatschappij gebukt gaan onder den last van het verfoeielijkst egoïsme. Eiken dag kan hij opmerken, hoe de strijd om het bestaan, door de ouders gevoerd, hun kroost meer en meer demoialiseert. Daaraan moet een einde komen. Veel moet er van de bestaande toestanden worden veranderd, veel moet er verbeterd worden. Om daartoe te geraken zal de onderwijzer niet angstvallig moeten vasthouden aan de eisehen, in het »Bondsprogram" opgenomen betreffende leerplicht, kindervoeding enz. Neen, hij moet zich ook bezig houden met alle vraagstukken, die de arbeiderspartij over de geheele aarde in beweging brengen. Want dit is zeker, dat de onderwijzers alleen hunne eisehen ingewilligd zullen zien, wanneer de strijd, door den arbeid gevoerd, is beslist. Van de huidige maatschappij verwacht spreker in dit opzicht weinig, zeer weinig. Om evenwel te kunnen slagen, aldus besloot de heer van Kuijkhof zijne rede, moeten allen hunne krachten inspannen; alle onderwijzers zullen schouder aan schouder moeten staan en zich een moeten gevoelen en strijden met het volk. Een warm applaus viel den spreker bij het einde zijner improvisatie ten deel. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door de heeren C. van Meurs, A. Smit en J. de Wit, die enkele punten gaarne nader toegelicht wenschten te zien en eenige inlich tingen vroegen. Nada de heer van Kuijkhof had gerepliceerd, sloot de voorzitter, na dankzegging aan den spreker voor zijne kranige rede en aan de aanwezigen voor hunne opkomst, de buiten gewone vergadering. Werkliedenverbond. In de Zondagavond gehouden vergadering van de afd. Schiedam van het Alg. Nederl. Werkliedenverbond werden de twee aftredende bestuursleden, C. van der Gaag en A. Broek- huijsen, - kozen. Vervolgens werd de agenda besproken voor de algemeene jaarvergadering, met Paschen a.s. te Amsterdam te houden. Over het algemeen was men niet ingenomen met het praeadvies van het hoofdbestuur aan gaande het punt dat door de afd. Schiedam op de agenda was geplaatst betreffende de pen- sionneering voor oude en invalide weiklieden. Zou het Verbond, aldus werd gevraagd, voor deze hoogst gewichtige aangelegenheid niet meer propaganda kunnen maken. Het praeadvies van het hoofdbestuur toch luidt: Dat van haar indertijd de eerste bewe ging is uitgegaan voor een pensioen voor oude en invalide werklieden, in samenwerking met ïPatrimonium" en den »Ned. R.-K, Volksbond". De landelijke beweging voor staatspensionneering is van later datum. Het hoofdbestuur adviseert daarom te wachten op de conclusie van de Staatscommissie. De vergadering wenschte te protesteeren tegen deze houding; al lang genoeg was er gewacht, men besloot daarom de afgevaardigden op te dragen, propaganda te maken voor staats pensionneering, dit toch was te gemakkelijker omdat nog drie andere afdeelingen zich ver klaard hadden het pensioenvraagstuk te be spreken. Tot afgevaardigden ter algemeene vergadering werden benoemd de heeren G, W. Snel en C. L. Moerman, en tot plaatsvervanger de heer A. A. van Leeuwen. Vervolgens werd besloten dat de afd. zich zou aansluiten bij de beweging voor staats pensionneering, naar aanleiding van eene circu laire ontvangen van het voorloopig Comité voor Staatspensionneering hier ter stede. Het bestuur werd aangewezen de afd. op de vergadering op 22 Maart a. s. te vertegenwoordigen. Vervolgens kwam ter sprake de vraag of de afd. al dan niet aan den optocht zal deelnemen, alhier te houden bij de Inhuldigingsfeesten. In de vorige vergadering hadden de stemmen hier over gestaakt. Besloten werd, aangezien het Verbond meer een vereeniging is die zich met de sociale toestanden van den werkman inlaat en geen vakvoreeniging, zich van deelneming in zooverre te onthouden, dat de afdeeling niet aan den optocht zal deelnemen. Een voorstel om uit de kas aan de leden een daggeld uit te keeren op den eigenlijken feestdag hier ter stede werd verworpen. In de eerstvolgende dagen zullen twee onzer vroegere stadgenooten het geluk hebben de H. Priesterwijding te ontvangen. De eerw. frater Augustus Ham, van de Orde der eerw. paters Franciscanen, zal den 19n dezer in de kloostèrklerk te Weert de H. Priester wijding ontvangen uit de handen van Z. D. II. mgr. Hofman, vie. apost. van Zuid-Chansi (China), De eerw. frater Guala van de Orde der EE. PP. Dominicanen (in de vrereld de heer Fr. Wolsky) zal Zondag 20 Maart in de kapel van het Weeshuis te Utrecht, door Z. D. II. mgr. Van de Wetering, aartsbisschop tan Utrecht, tot priester worden gewijd. De eerste plechtige H. Mis van den eerw, pater Fr. Wolsky zal den 12en April a.*. in de parochiekeik van den H. Johannes den Dooper alhier plaats hebben. (A. S. Ct.) Zooals achterstaande advertentie van de firma Gebr. Kalse aankondigt, is achter het magazijn dier firma een expositie gemaakt van \oor- werpen voor de a.s. kroningsfeesten. Deze expositie bezit de goede eigenschap van zeer groote verscheidenheid te bevatten en daardoor op te leveren een aangenamen indruk; zij loont de moeite van een bezichtiging. Op zeer keurige wijze geëtaleerd vindt men daar papieren guirlandes, schilden met wapens, met initialen, met opschriften, zoo voor wand versiering als voor transparantenlampions in allerhande vormen, kleuren, rnet beeltenissen en opschriften; waaronder in den vorm van een caricatuur-mensch met beweegbare armen en beenen. Voorts iltuminatiegla7en in de verschillende kleuren, vervaardigd van glas, gelatine, blik, porcelein en verlicht met vet, olie of kaarsen. Nog vindt men bij al deze artikelen het dwarse rood, wit en blauw met portretten en wapens enz. voor balconversiering en dergelijke; een serie kindervbiggen, mutsen en petten, vlaggen- ketting van verschillende nationaliteiten enz. enz. enz. En tusschen ai deze versieringsartikelen een collectie van de meeste verscheiden versierde artikelen voor huishoudelijk-, voor kantoor-en voor persoontijk gebruik. Ten slotte mogen wij nog wijzen op een serie artikelen, als strikken, knoopen, gespen, om zich zelf te versieren, mirlitons als wandel stokken, wandelstokken, die een vlag bevatten, vloeipapieren parasols enz. enz.; terwijl vuur werk en dergelijke artikelen wel geleverd kun nen en zullen worden, maar thans nog niet in huis genomen zijn. Zooals wij reeds in den aanvang van dit bericht zeiden, deze expositie bevat een zeer groote verscheidenheid van artikelen en de bezoekers zullen zeer zeker niet onvoldaan daarvan terugkeeren. De menschel(jke geest houdt zich bij voort during bezig met het uitdenken vau nieuwheden, verbeteringen, enz., en telkens zien wij daarvan dan ook de resultaten. Thans kunnen wij weder wijzen op een door den heer Hermau J. Roeloff alhier geheel nieuw uitgevonden sy»teem om goederen kleeding- stukken in alle kleuren en stoffen water dicht te maken op chemisch droge wijze. Deze uitvinding zal zeker voor de dames een welkome zijn, daar bijna allen zeer zeker wel eens de treurige ervaring hebben opgedaan dat regen druppels een nieuw kleedingsluk, waar men zoo netjes mede was, bedorven hebben. Een proeve van op die wijze geprepareerde stof is thans in de etalagekast der firma ten toongesteld, die zeker door vele dames met waardeerende belangstelling in oogenschouw zal worden genomen. Hedenmorgen had aan de Westvest alhier eene verkooping plaats die zeer zelden hier ter stede voorkomt. Het betrof nl. den inbeslaggenomen inboedel van een belastingschuldige (gemeentebelasting). Het eerste stuk dat verkocht werd, een billard, bracht f35 op en daarmede was de verkoop afgeloopen omdat dit bedrag voldoende was voor de belasting en de kosten. Hedenmorgen reed M. Brussaard met een bruiwagen, waarop een zak met aardappelen lag, in zulk een snellen vaart de Oude sluis af, dat hjj het bestuur over zijn wagen en zich zelf verloor en de kolk in liep. Spoedig werd hjj door den zakkendrager J. Groeneweg en den spoelinghaler M. Kool met haken op het droge gebracht, terwijl de wagen en de zak met aardappelen eveneen'" op den kant getrokken werden. Hedenmiddag te 12 uur ongeveer brak de as van een gevulde spoelingkist, toebehoorende aan den vrachtrijder J. Kooijman en bestuurd door Jan van Haasteren. De bak viel e0 de inhoud stortte zich uit over den grond. Verdere ongelukken hadden hierbij niet plaats Hedenmiddag te 5 uur zou een vrachtwagen beladen met kolen van denzelfden vrachtrijder de spoelingbrug passeerende, de Noordvést oprijden, maar reed in plaats daarvan door het weerspannige uitwijken van het paard te«en de deur van het kantoor van de pakschuiten den hoek van de Schie en Noordvést, waarbij het beest met den kop en het lemoen van den wagen de geheele deur vernielde Paard noch wagen bekwamen daarbij letseL tfeveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht: 12 Maart. NotarisH. W. M. Roelants. Een huis en erve met bovenwoning, in de Kreupelstraat no. 42, groot 45 cent., in vei ling f1725, daarvoor verkocht. Een pakhuis en erve met bovenwoning, in de Baan no. 32, groot 23 cent., in veiling f420 verkocht voor f440. BURGERLIJKE STAND. Geboren 11 Maart. Catharina Maria, dochter van J. v. Asten en M. Vaes, Baan. l)e alhier gehouden vergadering van belang stellenden om te trachten in Augustus a.s. een fietsoptoeht met versierde rijwielen te organi- seeien heeft nog tot geen resultaat geleid. Op een voor dat doel nog te beieggen vergadering hoopt men definitieve plannen daaromtrent te kunnen vaststellen. In den afgeloopen nacht is door de politie alhier wegens openbare dronkenschap in be waring moeten gesteld worden een zeeman woooachtig te Hellevoetsluis. Hedenmorgen is tegen een bestuurder van paard en rijtuig door de 'politie alhier proces verbaal opgemaakt, wegers het stukrijden van een gemeentelantaarn. Nkd. Herv. Keek. Beroepen: Te Muidcrberg, W. G. vanDm.r-'e, tc Ingen, Te Leiden (vac. Hagen). K. W. Vet- liake, te Alfcn. Te Leiden (vac. Boekoren}, J, Hoogegrand, to Wageningen. -TeHennaard, T. H Hoekstra, cand. Te Nieuw-Beijerland, J. Eigemar, te De Meern. A n n g e n o n> e nNaar Obergutn, door H. IJzonidc i candidaat. Bedankt: Voor Doesburg, door G. Hulsman,tn Zandvoort. Naar wij van het bestuur vernemen, zal het feest 1 van de Vereeniging: Christelijk NationaalZondings- feest worden gehouden op het landgoed „Noord-Hon- deringea" nabij het station de Bildt, op Woensdag den 6 Juli a, s. Hooger Onderwijs. Amsterdam. Bevorderd tot arts de heer L. Coenen, geb. to Laag Keppel en toegelaten voor het eerste gedeelte de heeren H. Over, B "Wolff Beffie, J. 0. J. Blaisse en J. M. Moet. Bevorderd tot doctor in do rechtswetenschap op stellingen, de heer L. E. C. Hacx, geboren te Maastricht. Het eandidaats-exatnen in de godgeleerdheid 2de gedeelte is afgelegd door den heer G. A. Hnlshoff. Leiden. Candidaats-examen in de scheikunde F. M. Jaeger. Jtna. Bevorderd tot doctor de heer F. S. Meijer», arts alhier, op proefschrift getiteldUeber das Vor kommen von staphylococcus pyogenes aureus bei den sogenannten skrofulösen Augenentzilndungen". Do algemeene vergadering van de A. N. W. B. heeft gisteren het besluit, op eene vroegere verga dering genomen, om f 10,000 beschikbaar te stellen voor een feest ter gelegenheid van de inhuldigings- feesten, met nagenoeg algemeene stemmen gehand haafd. Het hoofd-comité voor het aanbieden van een nieuw vaandel aan den Algemeenon Nederlandschen Wiel- rijdersbond, in plaats van het te Sonsbeek verbrande, heeft aan de leden van den hond een circulaire ge richt met uitnoodiging tot het zenden van bijdragen, het bedrag van f 1.— niet te boven gaande. Zonder twijfel zal het bedrag binnen enkole dagen bijeen zijn. Een eventueel batig saldo komt ten goede aan de Prins Hendrik Stichting te Egmond aan Zee. Ontploffing te NoordwijJc. Zaterdag tegen elf uren werd te Noordwjjk Binnen een hevige knal vernomen. Het bleek dat een ontploffing had plaats gehad in de verleden jaar gebouwde, alleen staande gas fabriek, in het Westeinde. Hoe de ontploffing ontstond, is onbekend. Op het oogenblik der catastrophe bevond zich een der directeuren, de heer Jas, in hef - gebouw, met den lantaarnopsteker Van def Weyden. Eerstgenoemde werd door een gat in een der muren, dat door de ontploffing was ontstaan, naar buiten geworpen, waar bleek dat enkel zijn hoofdhaar, het haar van zijn baard en zijn handen geschroeid waren. Van

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2