Staten-Generaal. T 'A m< Gemeenteraad. beweren der bimetallisten pleit, dat de waarde vermindering van het zilver tot lagere prijzen moet blijven leiden. Posterijen en Telegrapliie. Men schrijft ons: Naar van goed ingelichte zijde verluidt, zou de Directeur-Generaal der Posterijen en Tele- graphie, de heer J P. Ilavelaar, die reeds zoovee! op het gebied van posterijen en tcie- graphie in de weinige jat en dat hij aan 't hoofd dier afdeeling staat heeft tot stand gebracht, eene reorganisatie bij de korpsen, wier chef hij is, hebben voorgesteld, welke in hoofdzaak hierop neerkomt, dat een ein !e wordt gemaakt aan ongelijke bedeeling van gelyk bevoegden en gelijk gerechtigden, Daaibij wordt uitgegaan van de overtuiging dat de tegenwoordige regeling ten gevolge van de verleden jaar door het Rijk overgenomen en in exploitatie gebrachte intercommunalen telephoondienst en de uitbreiding van dien tak van dienst, welke liimvan het gevolg is, hoe langer hoe meer onhoudbaar blijkt te worden. Er is een regeling noodig, die een eiode maakt aan den halfslachtigen en meer en meer onzuiveren toestand, waarin vele- post- en tele graafambtenaren vorkeeren, als gevolg der ver- eeniging sedert 1874. (H.) Melasse. Hef Staatsblad no. 62 bevat het kon. besluit van den 14den Maart 1898, nopens den vrijdom van accijns voor melasse en andere suiker sappen, welke worden ingevoerd om daarvan hier te lande gedistilleerd te vervaardigen. Plet besluit bestaat uit de volgende artikelen: Art. 1. Melasse on andere suikersappen van buitens lands ingevoerd, kunnen alleen met vrijdom vuh den accijns worden ingeslagen door branders, die over eenkomstig de wettelijke bepalingen omtrent den accijns op het gedistilleerd voormelde grondstoffen in hunne branderijen mogen verwerken. Art. 2. De brander, die melasse of andere suiker- aappen met vrijdom van den accijns wenseht in te slaan, wijst eene of meer afsluitbare bergplaatsen in of naast zijne branderij aan tot bet nederleggen dier vloeistoffen. Die bergplaatsen worden beschouwd en behandeld als partieniiere entrepots. Art. 3. Bij invoer van melasse of andere suiker sappen of bij uitslag daarvan uit eon entrepot, niet vallende onder bet vorig artikel, wordt de bestemming, om op den voormelden voet mot vrijdom te worden ingeslagen, in de aangifte opgegeven en daarvan in den volgbrief melding gemaakt. Het brutogewicht van ieder fust wordt vooraf opgenomen en op don volgbrief of op eene daaraan te hechten lijst vermeld. De verzending naar de bergplaats der branderij geschiedt onder verzegeling of bewaking. Art. 4, De melasse of andere suikersappen worden uit de in artikel 2 bedoelde bergplaatsen na aan gifte door den brander en in tegenwoordigheid van ambtenaren, met volle fusten uitgeslagen en terstond gestort, hetzij rechtstreeks in de besiagbakken, hetzij in grondbakken der branderij, waarvan door de ambtenaren op de aangifte eene verklaring wordt gesteld. De aangifte vermeldt de merken en Dommers en het bruto gewicht der fusten. De hoeveelheid is niet grooter dan noodig is voor de werkzaamheden der branderij gedurende tweemaal vier en twintig uren. Art. 5. Door de ambtenaren wordt doorloopende aanteekening gehouden van de melasse of andere suikersappen op den in het vorig artikel omschreven voet in de branderij ingeslagen. De door hen afgeteekende aangiften nopen* die inslagen worden door den brander bij den ontvanger ingeleverd en dienen tot aanzuivering der rekening van de in artikel 2 van dit besluit met particulier entrepot gelijkgestelde bergplaatsen. Art. 6. In de branderij moeten aanwezig zijn een weegtoestel en een stel gewichten, geschikt om de fusten melasse en andere suikersappen te wegen. Bij het wegen moeten de branders door hunne werklieden de fusten op en van het weegtoestel doen brengen. Bij gebreke van een of ander wordt daarin door den inspecteur op kosten van brander voorzien. Art. 7. Het is verbonden om melasse of andere suikersappen ongeacht hunne herkomst uit de branderij, uit te slaan. Evenzeer is het verboden om in de branderij fusten met melasse of andere suikersappen te vullen of aldaar met de grondstoffen gevulde fusten voorhanden te hebben. Bij overtreding van deze verbodsbepalingen gaat de aanspraak op den vrijdom van accijns voor den brander verloren en wordt die accijns voor de melasse of andere suikersappen, voorhanden in de bergplaatsen bedoeld bij artikel 2 van dit besluit, terstond inge vorderd. Art. 8. Dit besluit treedt in werking op den twee den dag na dien der öagteekeniüg van het Staats blad, waarin het geplaatst is. Cl. Atjeh. ontving heden het volgend De N. H. telegram Resident Van Langen op Atjeh heeft ont slag gevraagd. Snouck Hurgronje is daarheen gecommitteerd. Het blad teekent hierbij aan Het verzoek om ontslag van genoTaal-majoox Van Vliet als gouverneur van Atjeh, nadat hij den lóden Februari naar Batavia vertrokken is, nn gevolgd door hetzelfde bericht over den resident van Atjeh, den heer Van Langen, doet vermoeden, dat zij beiden het niet eens zijn met de plannen, die do Gouverneur- Generaal ten opzichte van Noord-Sumatra koestert. Wij hopen intusschen van harte dat dit met het ge val moge wezen. De zending van den heer Snouck Hurgronje schijnt er op te wijzen, dat zooveel mogelijk in samenwer king met de rechtmatige hoofden der bevolking opge treden zal worden tegen de partij der oelama's of geestelijke drijvers en opstookers, die eerst recht het hoofd opstaken, toen wij achter de geconcentreerde linie terugweken en die sedert de bevolking tegen ons ophitsten. Dat de bevolking, buiten hun invloed gebracht, zieb rustig houdt, werd gedurende de laatste maanden in het van geestdrijvers gezuiverde gebied van Groot-Atjeh bewezen. Als er strijd gevoerd mocht worden in de Pedirsche landschappen, en de vele verkenningen in die richting wijzen daarop, dan zal het zijn tegen den invloed dier oelama's cn dan zal de heer Snouck de man moeten zijn, die daarbij de goede verstandhouding tusschen ons en de wettige hoofden en de rustige bevolking zal moeten trachten te verkrijgen. Of deze gevolgtrekkingen uit de korte telegrammen juist zijn, zal de toekomst moeten leeren. De correspondent van het Hbl. te Atjeh seint aan z>jn blad: De gouverneur van Atjeh, generaal C. P. J. van Vliet, heeft ontslag gevraagd. De ïesident Langen is gepensionneerd. Dr. C. Snouck Hurgronje vertrekt naar Atjeh met era opdracht van de regeeiing. De Minister van Finantiën maakt bekend, dat op 12 dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 2,083,053.82'/2 en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. 41 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van3,050,316.35 Een groot aantal leden der Provinciale Staten \an Zuid-Holland bieden hedenavond nor. P. L. F. Blu^sé, ter eere van zijn tachtigsten ver jaardag, een feestmaal aan in het hotel sPaulez", te 's-Gravenhage. Binnenkort is, naar wij vernemen, eene aan zienlijke wijziging te ^wachten in de beloonïngen der rijksontvangers en de regeling daarvan in verband met de klasse der kantoren, zoomede in de vergoeding en betaling der bureaukosten. Naar aan het Till, wordt medegedeeld, zal de Engel-che po=t van Rotterdam en Amster dam van 4 Mei af over den Hoek van Hol landHarwich in plaats van "Vlissingen Queermborough verzonden worden. De stemgerechtigde deelhebbers der Neder landsche Handel Md. te Amsterdam hebben in hunne gisteren gehouden buitengewone ver gadering gekozen tot commissaris-plaatsver vanger den heer G. A. baron Tindal. Volgens de ICed. BaleJsersc. hebben de zout- zieders hier te lande, de concurrentie moede, gezamenlijk de zoulprijzen veihoogd, OVERSCHIE, 16 Maart. Alhier heeft zich ccnigen tijd geleden uit do wcrkliedenvereeniging „De weder- zijdsche Hulp", afdeeling van het Algemeen Neder- landsch Werkliedenverbond, een fanfarekorps ge vormd, dat onder het bestuur en toezicht van de wcrkliedenvereeniging staat. Met de voorbereidende werkzaamheden als het aanschaffen van muziekin strumenten enz. is inen thans in zooverre gevorderd, dat do aanvang der oefeningen weldra wordt tegemoet gezien. OVERSCHIE, 16 Maart. De zachte winter, dien wij dit jaar hebben, doet ook zijn invloed gelden op de brikettenfabriek van den heer C. van 't Wout, staande aan de Zweth onder deze gemeente. Het aantal briketten, dat in voorraad gemaakt is, is reeds tot een zoo groot getal gestegen, dat dc werk zaamheden aan de fabriek eenige weken zijn gestaakt. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 16 Maart. (Per telegraaf.) In openbare behandeling kwam heden de overeen komst tusschen Nederland en Belgie betreffende de overneming van de Nederlandsche gedeelten van eenige in Nederland en Belgie gelegen spoorwegen en van de met de Exploitatie-Maatschappij gesloten overeenkomsten totdiespoorweggedeelten betrekkelijk. De heer Van By landt (Apeldoorn, was voor de goedkeuring, omdat de overname in handen van den Staat is in 's lands belang, maar verlangde zekerheid dat Nederland in zake de tarieven niet bij Belgie zon worden achtergesteld. De heer Van X o 1 verklaarde zich ook voor de bekrachtiging als middel om spoediger te komen tot nationalisatie der spoorwegen, tot staatsexploitatie ter beëindiging van de moordende en nadeelige con currentie tusschen de spoorwegmaatschappijen waar door het spoorwegbeheer slecht is, de buitenlandscbe havens en de groot-industrie slechts bevoordeeld worden. Nationalisatie zou aan de maatschappijen haar kapitalistische karakter ontnemen en beter dc belangen van dc gemeenschap van het personeel tot hun recht doen komen, zoomede een billijke regeling der tarieven geven. De heer H ar t o gh, ofschoon voor Staatsexploi tatie en vijandig aan de spoorwegovereenkomst van 1890, zou in 's lands belang de overeenkomst goed keuren, nu ook tegemoet gekomen is aan de be zwaren der Holl. Spoorw. Maatschappij. De verklaring der Staatsspoorweg-Maatschappij omtrent het verkeer acht hij moreel voldoende, maar toch verlangde hij eenige meerdere zekerheid. De heer Mees meende dat het vraagstuk der Staatsexploitatie behoorde te blijven rusten en achter gesteld bij de noodzakelijkheid om zoo spoedig mogelijk los te komen van het contract omtrent den spoorweg Luik-Limburg. Hij constateerde dat sedert de indiening van het wetsontwerp de Staatsspoor haar exclusief standpunt tegenover de Holfandsche heeft opgegeven, schreef de meerdere macht der Staatsspoor toe aan hare verbindingen met België en betoonde zich groot voorstander van vervoer langs' de kortste roatc. Meer bepaaldelijk vroeg ook hij inlichtingen omtrent de tarievenregeling tusschen de Staats- en Belgische Spoorwegen, bepaaldelijk of de tarieven van Antwerpen naar Dnitsckland niet lager zullen zijn dan van uit onze zeehavens naar Duitscbe havens. Spr. adviseerde tot goedkeuring der overeenkomst, nu geen betere oplossing mogelijk is en sprak de verwachting uit dat de E. M. zal medewerken tot een billijke regeling der quaestic van den spoorweg Leiden-Woerden. voor den Staat grooter zijn dan de nadeelen voor de Holl. Maatsch. Ook voor hem is Staatsexploitatie het ware stelsel omdat de spoorwegen moeten komen niet ten voor- deele van de maatschappijen, doch van het volk. De heer Harte verklaarde zich voor dc over eenkomst in het vertrouwen dat de E. M. do verleende concessies ten aanzien der regeling van bet verkeer eerlijk en trouw zal nakomen. Intusschen had hij de concession wel wat flinker gewenscht in het publiek belang en met het oog op de mogelijkheid van Staatsexploitatie. Interpellaties. De heer Bonman vroeg en verkreeg verlot op nader te bepalen dag aan den Minister van Justitie inlichtingen te vragen over zijn antwoord op het request van het Hoofdbestuur van de Broederschap van Candidaat-Notarissen. Den heer honocr is verlof verleend op een nader te bepalen dag aan de Regeering te vragen of 't ook in het voornemen der Regeering ligt de natie uit te noodigeu op 31 Augustus, als de Ko ningin de Regeering zal aanvaarden, Godes bescher ming over Hare Majesteit in te roepen. De heer Troelstra vroeg en verkreeg verlof op nader te bepalen dagen de Ministers van Justitie en Binnenlanösche Zaken te mogen interpelleeren over de verhindering en belemmering van openbare vergaderingen van de Soc.-Dem. Arbeiderspartij door den burgemeester van de gemeente Hoogezand. Spoorwegovereenkomsten. Bij het voortgezet debat verklaart do heer Bahl- m a n n zich ook voor het wetsontwerp. De Minister van "Waterstaat verdedigt daarna het wetsontwerp. De belangrijke vraag van Staatsexploitatie zal hij huiten dit debat laten. Hij berekent dat do overeenkomst in 's lands belang is. Wij krijgen spoorwegen met bruggen gemiddeld f70000 per KM., terwijl de naastbijgelegen spoor wegen ons gekost hebben f80000 per KM. Ook verdedigt de minister hot exploitaticcontract. Zelfs de H. IJ. S. M verzette zich niet tot 23 Au gustus. Op de Luik-Limburgsche lijnen heeft de Expl. Mij. recht en de andere lijnen sluiten aan aan hare lijnen. Ook meent hij dat door de verklaring van de Expl. Mij. de fmancieele bezwaren van de H. IJ. S. M. voor bet grootste deel verdwenen zullen zijn. nebben wij voldoenden waarborg? is gevraagd. Wij hebben, zegt de Minister, den waarborg dien het mogelijk was to verkrijgen. De waarborg berust op goede tronw. Hoe is meerderen waarborg te ver krijgen Wanneer de overeenkomst met België wordt goed gekeurd en de overeenkomst met de Exploitatie- Maatschappij werd verworpen, zouz.i.dcH. IJ. S.M. er nog slechter aan toe zijn. Het wetsontwerp wordt zonder hoofdei ij kc stemming goedgekeurd. Morgen 11 uur afdcelings-onderzoek van verschil lende ontwerpen. Openbare zitting te 1 Va uur. Kamer van Koophandel. In de gisterenavond ten raad huize gehouden ergadering van de Kamer tan Koophandel werden o.a. behanarid de missives der Kamer van Koophandel te Heereuveen en te Vlissingen waarbij vei zocht wevd adhaosie te schenken aan hare adi essen gericht lot de Regeering, het eerstgenoemde houdende het verzoek om eene wijziging te brengen in het Algemeen Reglement voor liet vervoei op de spoorwegen ten aanzien van de verantwoordelijkheid van de ond-rnemers der spoorwegdiensten voor de beschadiging van de door hen vervoerde goe deren, het tweede bevattende een voorstel om te bevorderen, dat ook voor kwilanliën- en telegramzegels van postzegels kan worden gebtuik gemaakt. Na discussie waarbij de ge- wensebtheid van het invoeren van beide te nemen maatregelen door de Kamer werd erkend, werd besloten gemelde adressen met adressen van adhaosie te ondersteunen. Voorts werden in behandeling gebracht twee missives van den Minister van BuitenlaiuKche Zaken, naar aanleiding van een door onze Ka mer tot de Regeering gericht verzoek om maat regelen te nemen ten einde te voorkomen, dat, tengevolge van de visitatie der gist aan de Ned.- Belgische gienzen, schade zou kunnen woiden toegebracht aan de vanhier verzonden gist. Uit die missives bleek, dat door tusschenkomst van den Ned. gezant teBiusael, ingevolge de opdracht der Regeeiing, door den Belgischen Minister van Financiën terstond een inspecteur naar Esschen gezonden is om aldaar eerie regeling te treffen, waardoor de visitatie van gist aan dat grens- kantoor zóo bespoedigd za! worden, dat de ver dere verzending naar Antwerpen reeds met den onmiddellijk volgenden trein zal kunnen geschieden. Voorts hebben zoowel de Minister van Buiien- landsche Zaken als die van Financiën in België aan den Ned. gezant nader verzekerd, dat. mochten er onverhoopt nog klachten met be trekking tot den gistinvoer te Esschen voor komen, de Belgische Regeering zich zou be ijveren onverwijld een ondeizoek naar de ge grondheid daarvan in te stellen en eventueel de maatregelen, die in hare macht zijn, te nemen om aan de bezwaren tegemoet te komen. De Kamer besloot aar. de Regeering dank te betuigen voor hare tusschenkomst in deze Mior onze gemeente belangrijke zaak. ie Rijfcslandbouwschool te Wageningen. Dc heer De Waal Malefijt constateerde de 7 begunstiging van do Staatsspoorwegen boven de 9 Tengevolge van de beweging, door de»Ver- Hollandsehe, inaar zag daarin geen reden tot af- f eenïgiug tegen Bedelarij" in haar adressen aan stemming dezer voordracht omdat de voordeelen den Gemeenteraad op touw gezet, heeft zich In de heden gehouden zitting van den ge meenteraad werd in plaats van wijlen den heer P. van Vlaardingen tot hoofd der eerste open bare school benoemd de heer C. Kerdel, thans plaatsvervangend en waarnemend hoofd dier school. De heer J. J. Kraamer, amanuensis aan de kaarsenfabriek ïApollo" alhier, is door den Minister van Binnenlandsche Zaken met ingang van 4 April a. s. benoemd tot amanuensis aan thans een Comité voor Wijkverpleging gevormd' bestaande uit de dames M. W. VisserSonne! veld, M. J. Heyligers, J. Rijnbende, M. M. van der Schnlk, M. C. de Wilde, en de heeren dr. J, Endtz, J. C. H. Kramers, J. Lechner C.Szn." dr. VV. A. Lehman de Lphnsfeld, F. W. N Hugenholtz Jr., P. J. van Harderwijk en dr! N. F. Elzevier Dom, waarvan de drie laatst! genoemde heeren het voorioopig bestuur uit- maken, resp. als voorzitter, secretaris en penningmeester. De geestige toespraak door den heer A. A. Beekman, voorzitter van het Departement Schiedam der Maatschappij nTot Nut van 't Algemeen", in de vergadering ter viering van het 400-jarig bestaan van het Departement uit gesproken, is thans hij den uitgaver II. A. M Roelants alhier in druk verschenen, Het boekje is echter niet in den handel. Bij het verlaten der school hedenmiddag te 42 uur waren een paar jongens in de St.-Anna- Zusterstraat aan het stoeien, waarbij een van hen, A. van Guhk, wonende in de Kreupelstraat zoo ongelukkig viel, dat de rechteraim brak'. Deze werd in het ziekenhuis gezet. Gisterenavond waren aan de vischmarkt aan gevoerd 2 manden voorn en bliek en 3 partijen scholde prijzen waren voor voorn en bliek van t0.30 tot f 0.57schol van f0.25 tot f0.57'A, alles per koop. Hedenmorgen waren aangevoerd 3 manden leng en 21 manden schol en tong; de prijzen waren voor leng van f4.50 tot f3.42i/s per stuk, teng een koop f2.60, schol vau f 0.25 tot f 0.65 per koop. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild 46 Maart. Notaris: H. B. E. Blaisse. E"n bouwm.mswoning met stal voor 30 stuks vee, wagenschuur, paai denstal, varkensschuur, ze-, meden hooiberg, mestputten, erf, werf, tuin boomgaard en kade met hakhout, staande en gelegen in den Hargpolder, aan weg en water, nabij de Steenen brug te Kethel, gemerkt No. 476, kadaster sectie C No. 464 en 535 groot 19 ate 35 centiare, f3200. BURGERLIJKE STAND. ®el»orcn 14 Maart. Cornelia Johanna, dochter van P. B. van Leeuwen en H. Boogaarts, Dam. Theodora Josephina Maria, dochter van A. G. J. Jansen en G. Hoising, Broersveld. 45 Maart. Adrianus, zoon van H. Hamerslag en A, W. Baliijns, Prinsesteeg. Overleden 45 Maart. Maria van Schie, oud 76 jaar, wedl van J. Kool, Boterstraat. Zitting van Woensdag 16 Maart 1898 ten twee ure. Door uitlandigheid van den Burgemeester, wordt het Voorzitterschap waargenomen door den oudsten Wethouder, den heer G. Visser Bz. Tegenwoordig zijn 19 leden; afwezig de heeren Maas en Van Buysen. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering van 1 Maart j.l. worden aan de orde gesteld. De heer Elzevier Dom stelt een wijziging in de notulen voor met betrekking tot de discussie over het verleenen der machtiging tot het maken van een bestek aan B. en W., die in de laatste zitting niet werd aangevraagd en ook bij een vroegere gelegen heid niet was aangsvraagd. Deze wijziging wordt met algemoene Btemmen op één na goedgekeurd en daarna in hun geheel vast gesteld. Ingekomen zijn de volgende stukken; Van de Gedeputeerde Staten dezer provincie, Missive houdende bericht dat de wijziging van bet Reglement van Orde, hun ter kennis gebracht bij schrijven van 17 Februari jl., door hun College voor kennisgeving is aangenomen. Idem, Missive ten geleide van de door hon goed gekeurde raadsbesluiten van 1 Maart j.l. tot het doen van af- en overschrijvingen op de gemeente- bcgrootingen voor lv97 en 1898. Idem, Missive ten geleide van bet door hen goed gekeurde raadsbesluit van 1 Maart j.l. tot onder- handsche verhuring van griendland en van een riet en biesplaat aan W. Bos to Sliedrecht; allen aan genomen voor kennisgeving. Van Burgemeester en Wethouders, Missive hon voorstel bevattende tot bet heffen van een keurloon van vleesch, alsmede een ontwerp-besluit totheffing en eene ontwerp-verordening op de invordering van dat rechtter visie gelegd ter behandeling in eono volgende vergadering. Idem, Missive ten geleide van adviezen van alber gevestigde geneeskundigen, omtrent het adres van het bestuur" der Yereeniging tegen bedelarij, over het alhier invoeren eener wijkverpleging. Naar aanleiding van een onder dagteekening van 15 dezer ingekomen nader schrijven van het bestuur der verecniging tegen bedelarij, waarin het to ken nen geeft dat, door het tot stand komen yan een „Comité voor Wijkverpleging", zijn bemoeiingen in deze richting kannen worden gestaakt, en dat het mitsdien ÏDtrekt het onder dagteekening van 1b November j.l. tot den Raad gericht verzoek om eene toelage uit de gemeentekas tot geheele of gedeelte lijke bestrijding van de kosten dezer wijkverpleging, stelden Burgemeester en Wethouders voor het go- noemde adres van dat bestuur, met al de stukken die daarop betrekking hebben, buiten verdere be handeling te laten. Hiertoe word besloten. Idem, Missive met voorstel om het voormalig8 Gymnasium-gebouw, volgens daarvan door hen over gelegde teekening, in te richten tot gebouw voor Gemeente-Archief en voor bureau van afd.B. (Burg. Stand, Bevolking, Militie, Schutterij enz.) der oe* meente-Secrotarie, en om hun College voor de daar voor noodige verbouwing van dat pand een credie»

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2