Stateii-Generaal. STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. Rechtzaken. SPORT. Gemengd Nieuws. worden gedirigeerd, indien Spanje zijn vloot naar Porto-ftieo zendt. Spanje is dus al een beetje gewaarschuwd Maar gelukkig zijn er feiten, die op eenige ontspanning wijzen. De Arnerikaansche gezant te Madrid schijnt b. v. niet aan een spoedig vertrek te denken. Hij heeft een bezoek gebracht aan de Regentes en daarbij verschillende leden van zijn gezin aan H. M. voorgesteld. Van meer gewicht is het onderhoud, dat de nieuwbenoemde gezant van Spanje met den beer Day, den onderstaats-secretaris van staat te Washington heeft gehad. De gezant gaf daarin te verstaan dat Spanje bereid was tot het geven eener schadevergoe ding voor de Maine, indien het bewijs werd geleverd dat Spanje voor die ramp verantwoor delijk was maar dat aan den anderen kant Spanje de aanwezigheid van Arnerikaansche schepen in de wateren van Cuba en de oor logstoerustingen der Vereenigde Staten als nadeelig beschouwt voor de vredelievende pogingen van Spanje. Weinig geloot verdient hetgeen de New- York Herald uit Washington verneemt, dat nl. president Mc. Kinley verklaard zou hebben liever zijn ambt neer te zullen leggen dan de verantwoordelijkheid te aanvaarden voor oorlog met Spanje. Mc. Kinley is niet voor niets reeds William the Silent Willem de Zwijger bijgenaamd. Volgens de New- York Herald is eigenlijk de vrede reeds verzekerd. President Mc. Kinley zou gezegd hebben, dat het conflict door de diplomatie is geregeld. Een oorlog wordt niet verwacht, en vooral het voorstel om Cuba te verkoopen zou den toestand zeer veel verbeterd hebben. Een financieel syndicaat zou voor dien aankoop gevormd worden, terwijl de Spaansche schuld ter zake van Cuba zou gewaarborgd worden. Evenwel, deze opnieuw opduikende geruchten dat Spanje Cuba zou wenschen te verkoopen, verdienen al heel weinig geloof. Alleen de Cortez zouden daartoe kunnen besluiten, en er zijn geen Cortez te denken die zoozeer den overgeleverde» Spaanschen trots zouden ver geten. Gemengde Mededeel Ingen. In het Engelsclie Lagerhuis is door Herbert Roberts een motie voorgediend, verklarende dat het dringend noodzakelijk is liet zelfbestuur over te dragen aan de vertegenwoordigende lichamen der verschillende deelen van het Ver- eenigd KoninkrijkEngeland, Schotland, Ierland en Wales. Reid steunde dit voorste!Thomas wilde «dringend" noodzakelijk vervangen door iwenscheiijk" hetgeen Dillon en Campbell-Ban- nermann beaamden. Na bestrijding door den lord der schatkist Balfour zou men tot stemming overgaanmaar toen bleken er te weinig leden aanwezig om een besluit te nemen. Hanotaux heeft den afgevaardigde Hubert verzocht zijn interpellatie over het gebruik van ontplofbare kogels door de Engelschen in Indiii en in Afrika, een maand uit te stellen. De interpellaties van Trarieux, Scheurer- Kestner en andere senatoren over de rechts verkrachting in de zaak-Dreyfus, zullen tot de volgende bijeenkomst der Kamers worden ver daagd, daar vóór de verkiezingen toch geen enkel resultaat van die interpellaties kan wor den verwacht. Mevrouw Lucie Dreyfus heeft nog eens het verzoek tot de regeering gericht om liet lot van haar man te mogen deelen. De regeering heeft haar verzoek weder afgewezen. Mr. Leblois, de vriend van Picquard, is door den raad van orde der advocaten voor den tijd van zes maanden in zijn ambt geschorst. Nu is mr, Demange aan de beurt om ge straft te worden. Thans eindelijk is door de geneeskundigen der justitie geconstateerd dat Lemereier-Picard, de man van den brief onderteekend vOtto", zichzelf van het leven heeft beroofd. De Siècle twijfelt aan de juistheid van die meening. Te Metz zijn twee personen, waarvan de een Zwitser is, als verdacht van spionage gevangen genomen. De Duitsche Rijksdag, de artikelsgewijze behandeling van het ontwerp op de hervorming der militaire strafvordering voortzettende, heeft een amendement-Munche!, strekkende om offi cieren der reserve in duel-zaken aan de militaire rechtspraak te onttrekken, bij hoofdelijke stem ming verworpen. Daarna werd artikel 2 aangenomen overeen komstig de door de commissie voorgestelde redactie, bepalende dat zoodanige officieren onder de militaire jurisdictie staan. Er liepen geruchten, dat het eerstvolgende consisto 'e te Rome, op raad van 's Pausen lijfarts, die voor te groote vermoeidheid van den Kerkvorst vreesde, over twee dagen zou verdeeld worden. Dit bericht is onjuist, 's Pausen gezondheid laat niets te wensehen over. In geheel Hongarije is op grootschc wijze de revolutie van 1848 herdacht. Te Buda-Pest waren duizenden in nationale kleeding op de been. Aan de nagedachtenis van den dichter Petöfi werd hulde gebracht. Maurus Jokai hield een redevoering in een openbare meetingde zaal moest echter ontruimd worden toen de socialisten tegen Oostenrijk begonnen te be- toogen, 's Avonds werd door de socialisten een groot aantal ruiten ingegooid. De orde werd door de politie hersteld, die 38 arrestaties deed. In Mei a.s. gaat vorst Ferdinand van Bul garije rnet zijn gemalin naar St. Petersburg. Karditzi en Giorgis, de daders van den aan slag op koning George van Griekenland, zullen terechtstaan wegens het misdrijf van een aan slag tegen het leven des Konings, dat van een poging tot moord op prinses Marie, op den koetsier en de lakeien. Op het eerste misdrijf staat de doodstraf. Te Athene is een anti-dynastieke revolution- naire club ontdekt. De hoofdmannen zijn ge vangen en zeer belangrijke papieren in beslag genomen. Te Konstantinope! loopen sedert eenige dagen geruchten van moorden aan de Armenische grenzen. In de kazerne der Albaneezen is muiterij ontstaan, die op Yildiz-Kiosk groote ontsteltenis heeft gewekt. Volgens een andere lezing was het een gevecht tusschen Albaneezen en Kurden. In ieder geval is de orde hersteld. De Derwischen zijn opgerukt naar het eiland Chebabia, maar werden door de Engelsch- Egvptische troepen teruggeslagen, daarbij 38 dooden op het slagveld latende. Een Engelseh majoor is gedood. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 17 Maart, ten half twee ure. Per telegraaf.) De heer F e r f heeft zijne aanvrage tot inter pellatie over maatregelen tegen de Arnerikaansche schildluis ingetrokken, nu door do Regcering daartoe een wetsontwerp is ingediend. Besloten werd dit wetsontwerp morgen 11 uur in de afdeelingen te onderzoeken. Achtereenvolgens werden goedgekeurd verschil lende wetsontwerpen, o.a. tot goedkeuring van een ruiling van grond te Ulvenhout; tot naturalisatie van Th, Lamers e. s. cn F. A. L. Leusdorf c. s.; tot goedkeuring van den afkoop door Rotterdam van rechten van opstal en van overweg; tot bekrachtiging van den onderhandschen verkoop van een strook spoorweggrond te 's-IIertogenbosch; tot nadere voor ziening omtrent de wet, houdende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterhandel. Dc Minister van Binnenland.sehe Zaken deelde mede dat eene nieuwe wijziging der Boterwet wordt voorbereidt. Voorts wc-den goed gekeurd de conclusion strekkende tot dankbetuiging voor Regeerings-inlicbtingen op de adressen van M. J. de Leeuw, wed. J. fl. II. Vroemen, koffiehuis- houdster te Klein-Deutereu, gem. 'Cromvoirt; cn van M. C. Filet, vroeger directeur aan het Rijkstelegraaf kantoor te Utrecht, Morgen 2i'a uur zitting tot behandeling van nog een conclusie. San José-Schildluis. Bij dc Tweede Kamer is door de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financiën ingediend een wetsontwerp, houdende bepalingen tot wering van voor den land-, tuin- of boschbouvv schadelijke dieren en van plantenziekten. Het heeft dc strekking om in het algemeen, onder nadere goedkeuring van de Staten-Generaal, aan de regcering de bevoegdheid te geven om, bij alle voor komende gevallen, bij algemeenen maatregel van bestuur verbodsbepalingen van invoer in het leven te roepenten einde van onzen land-, tuin- of boschbouw dreigende gevaren af te weren. De regeering wijst er o. a. op, dat thans onzen landbouw opnieuw een gevaar dreigt, grootcr naar het zich laat aanzien dan door coloradokever en phylloxera, en wel door de San José-schildluis (Aspediotus pernicrosus), een insect dat waarschijnlijk uit Chili naar Colorado overgebracht, zich van daar over een groot deel van do Y. S. vanNoord-Amerika heeft verspreid en voornamelijk in de ooftboom- gaardeu groote verwoestingen aanricht. De omstandigheid, dat in de laatste jaren steeds meer vcrsche vruchten, voornamelijk appels en peren, uit Amerika in Europa, speciaal ook in Nederland, worden ingevoerd, maakt het plicht der regeering om zoo spoedig mogelijk tegen overbrenging van het gevaarlijk insect in ons land te waken. Wijzende op de tegen dit insect reeds in Duitsch- land genomen maatregelen acht de regeering het dringend noodig, dat ook hier met kracht worde opgetreden, totdat volkomen zekerheid zal zijn ver kregen in hoeverre het in Amerika voorkomende insect in ons klimaat en op onzen bodem leven en voorttelen kan. Behalve dat bij het veelvuldig invoeren van vcr sche vruchten uit Amerika ons reeds dadelijk gevaar zou dreigen, zoo Iaat het zich aanzien, dat Duitsch- lands maatregelen teugcvolge zullen hebben, dat de zendingen die in Duitschland niet, of niet dan na streng onderzoek worden toegelaten, naar onze havens zullen worden gezonden. Behalve dat daardoor het gevaar van overbrenging van het insect grooter wordt, is het bovendien te verwachten, dat Duitschland spoedig zijn grenzen voor uit Holland komende boomen, planten enz. sluiten zou en den toevoer van vruchten zou bemoeilijken wanneer wij onze grenzen geheel openlieten. Het is plicht om tegen dit dubbele gevaar zoo spoedig mogelijk maatregelen te nemen; to meer daar de vruchtencultuur hoe langer zoo meer bo- teckenis voor ons land verkrijgt. Dit gevoelen dor regeering wordt volkomen gedeeld door de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Art. 2 van het ontwerp bepaalt, dat de volksver tegenwoordiging in de gelegenheid zal wezen om, zoodra zij dit wil, door verwerping van ccn wets voorstel (behelzende de in den maatregel van bestuur vervatte voorschriften en dat tegelijkertijd bij uit vaardiging van dien maatregel zal worden aanbangig gemaakt), de regeering te noodzaken, onverwijld de vereischte stappen te doen tot intrekking van de genomen maatregelen. Mej. E. C. Knappert uit Leiden zal naar wij vernemen, a. s. Donderdagavond in »Musis Sacrum" een lezing houden over «Wijkver pleging". Donderdag a.s, zal de lieer A. A. Beekman in eene openbare vergadering van de afdeeling Rotterdam van den Zuiderzeebond eene voor dracht houden over de afsluiting en droog legging der Zuiderzee. Tengevolge van een groote reparatie aan het raderwerk der brug te Delfshaven is de passage voor rijtuigen gestiemd. De trams rijden nu tot aan de brug, waarover de passagiers te voet gaan, om met de daar wachtende train de reis te vervolgen. De goederen worden nu op de balcons der wagens van Delfshaven naar Schiedam gebracht daar geen goederenwagen aan deze zijde van de brug beschikbaar is. Hedenmorgen is door de politie alhier aan gehouden de '14-jarige A. J. Th. B., wiens opsporing en aanhouding werd verzocht om te worden opgezonden naar een rijks-opvoedings gesticht. Hij is daartoe naar Rotterdam ge bracht pn ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie. Hedenmiddag te 12 uur ontstond op de Lange Haven een oploop, doordien een Rotterdam«che koetsier voor eigen en anderen veiligheid door de politie naar het bureau werd gebracht om daar tot ziju normalen toestand terug te keeren. Hedenmorgen aan de vischmarkt aangevoerd 7 manden leng en kabeljauw en 6 manden schol; de prijzen waren voor leng van f 0.627s tot f 3.52Ve, kabeljauw van fl.25 tot f 1.85, per stuk, schol van f 0.30 tot f 1.67'A per koop. B U R G E R L IJ IC E STAN D. Geboren 15 Maart. Johanna Jacoba, dochter van M. Rost en J. J. van der Burgh, Breedstraat. Overleden 14 Maart. Levenloos kind van J. C. Lands bergen en W. van Noort, Schie. 16 Maait. Willemina Meester, 4 maanden, Broersveld. Hendriks WilhelmiDa Adriana Theodora Garing, 9 maanden, Broersvest. B. eii W. zullen op Zaterdag 26 Maart op het raadhuis alhier aanbesteden.' de levering van 750.000 stuks straatklinkers, van den Waal- vorm, ten behoeve der gemeentewerken van Vlaardingen gedurende 1898. Bestek en voorwaarden liggen van 15 Maart af ter lezing op de gemeente-secretarie en zijn daar a f 0.25 te verkrijgen. Voor den dienst der nationale militie zijn heden wegens lichamelijke ongeschiktheid naar huis gezonden No. 11, H. B. v. d. Linden; No. 18, Arie Proosten No, 49, Arie Don. By Kon. Besluit is goedgekeurd, dat de jaarwedde van den secretaris der gemeente Vlaardingen door Gedeputeerde Staten is ver hoogd van f2000 tot f2300. Tot hoofdman bij de brandweer is in de plaats van P. v. d. Berg Jz. door Burgemeester en Wethouders benoemd J. Kortleven alhier. Gisterenavond vergaderden alhier liet Hoofd- Comité voor de versiering bij het a.s. inhuldi- gingsfeest met de verschillende voorzitters en bestuursleden der buurt-commissiën. De wensch werd uitgesproken dat alle buurt- commissiën zich bereid verklaarden hunne plannen voor de versiering aan het Hoofd- Comité voor te leggen, opdat daardoor eenige overeenstemming in de versiering zou verkregen kunnen worden. Tevens werd de wensch geuit, dat alhier een blijvend aandenken zoude tot stand ge bracht worden, waartoe eenparig werd besloten. Geopperd werd het denkbeeld de nieuwe haven op 31 Aug. a.s. te openen en het Gemeente bestuur van Vlaai dingen beleefd te verzoeken die haven den naam te willen geven van Willielminahaven. Bij het te Maassluis gehouden examen tot toelating aan de rijksnormaallessen aldaar is onvoorwaardelijk voor de 2e klasse toegelaten mej. W. C. van der Sloot en voorwaardelijk voor de le klasse mej. A. M. Zuidam, beiden van alhier. Naar wij vernemen is de Koninkl. goedkeu ring verleend op liet plan tot het houden eener verloting door de Vlaardingsehe Harddraverij- Yereeniging. Gisterenavond vergaderden alhier het bestuur met de leden van de Vereeniging van Geref. schoolonderwijs, waarin verslag door den Secre taris en Penningmeester werd uitgebracht. Daar uit bleek dat genoemde vereeniging in bloei was toegenomen. Aan het bestuur werd hulde gebracht voor het gehouden beheer. Twee bestuursleden welke aftreden moesten, werden herbozen. Gisterenmiddag te 2 uur werd in het hotel «De Hollandsche Tuin" in het openbaar aan. besteed het verbouwen van een winkelhuis met bovenwoning aan de Westhavenplaats, wijk H no. 87. Ingekomen waren 6 biljetten, waars*,, 2 van onwaarde. Met en zonder metselwerk- Andr, de Haan f 4680 en f 3680 A. van Rossen - 4677 - 3677 B. v. d. Hoeven - 4300 - 3300 J. Vogel - 3500 d - 2100 Gunning 3 dagen aangehouden. Aan het bureau van politie alhier zijn als gevonden gedeponeerd een paar zwarte kousein Aldaar terug te bekomen. Aan het bureau van politie is kennisgegeven en aldaar inlichting te bekomen omtrent het vinden van een muntbiljet van f10. Ter secretarie zijn met de bijlagen ter visie gelegd de verzoeken lo. van J. N. van der Knoop om vergunning tot oprichting van eene smederij voor het her stellen van rijwielen, ia het perceel Daijer, wijk O nr. 35; 2o, Van Jac. Vogel, om vergunning tot oprich ting van eene slachterij en rookerij van spek en vleeschwaren, in het perceel, Emmastraat wijk G nr. 16'8; 3o. van N. G. J. van Kralingen om verdun ning tot oprichting van eene kalkblusscherii in het perceel, Emmastraat wjjk G nr. 48sh-" 4>. van N. van Bree om vergunning tot oprichting van eene wasscherij van kleeding- stukken enz. in het perceel, Emmastraat wifk G nr. 16"4. J Zaterdag den 25 Maart a. s. zal ten raad- huize, des namiddags te een ure, gelegenheid worden gegeven om tegen het oprichten dier inlichtingen bezwaren in te brengen. Opgave van brieven, geadresseerd aan onbe kenden over de 2e helft der maand Februari 1898. Mej. M. Lankhorst, Maasland. C. 't Hart, Vlaardingen. Briefkaarten. P. v. d. Schee, 's-Gravenhage, L. v/d Spek BURGER LUKE STAND. Geboren 17 Maart. Gottlieb Frederik, zoon van C.Torn en A. C. vau der Kooij, Gedempte Biersloot. De bekende vergiftigingszaak te Sassenheim zal eerlang voor de Haagsche rechtbank worden behan deld. De instructie is gesloten cn de bekl. van Kampen naar de openbare terechtzitting verwezen. Te Amsterdam is hedenmiddag in de Militiezaal eene rijwieltentoonstelling geopend door den voor zitter van den A. N. W. B., den heer Edo Bergs ma. De tentoonstelling gaat uit van deNederlandsche VerecnigiDg „de Rijwielindustrie". Ben historische kast. Door den heer W. Hekking te Haarlem is aan de Koningin-Regentes als geschenk aan geboden een ongemeen fraaie kast, die, volgens bijbehoorende documenten, indertijd door den Koning van Denemarken aan admiraal Tromp is geschonken. De kast is reeds in het Koninklijk Paleis overgebracht. Werkverschaffing. De commissie voor werkverschaffing in de Friesehe gemeente ZEngwirden kocht in 1893 een stuk ondergrond, groot 7% H.A., tot ont ginning. Deze grond is thans in weiland herschapen en kost aan de commissie voor aankoop, arbeids loon enz. pl. m. f4000, terwijl er f250 aan huur is ontvangen. De commissie heeft thans dat stuk publiek laten veilen en reeds is thans daarvoor f 4-600 geboden. In vijf jaren dus eene vermeerdering van f600 -f- f250 huur, samen f 850 of van f4000 in dén jaar f170, zijnde ruim 4 pCt., terwijl daardoor vele arbeiders gedurende de winter- seizoens werk en brood hebben bekomen. Be diefstal te Baarn. Men meldt ons uit Baarn: Bij het onderzoek der justitie omtrent de administratie van den geschorsten gemeente ontvanger is 0. a. gebleken, dat de heer B. in 't begin van Januari een bedrag van omstreeks f 1000 had geïnd, en niet verantwoord. Tot deze ontdekking waren B. en W. ook reeds ge komen en de ontvanger wist daaromtrent geen verklaring te geven. Ook de kassen der waterschappen de Pijnen burger Grift en de Drie Zielen, waarvan de heer B. penningmeester was en die eveneens in de gemeentelijke brandkast waren bewaard, zijn verdwenen. Het eerste waterschap lijd* daardoor eene schade van f 1150 en het tweede eene van f200. Tentoonstelling van pluimgedierte. Den 18, 19 en 20 dezer zal er in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam eene groote inter nationale tentoonstelling van pluimgedierte plaats hebben, uitgeschreven door de Nederlandsche Vereeniging iAvicuItura".

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2