5ftó jaargang. Vrijdag 18 Maart 1898. N°. 9579. Tweede Blad, m Binnenland. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. JTcTÊOELANTS. Uit de Staatscourant. Abosnekentspkijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers- 0.02 BUREAU: BOTER8TRAAT TO, Tclephoon No. 123. Advbetentieprwb van 1—-5 gewone regels met inbe grip van eene Conrant0.52 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Aan de le Openbare Kostelooze School te Schiedam wordt gevraagd een OSiDEItWIJÏER met hoofdakte, als plaatsvervangend hoofd. Jaarwedde f ÏOOO-- Sollicitatiestukken franco in te zenden aan den Burgemeester vóór of op 26 dezer. Be Koninginnen. Het achtste Diligentia-concert in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Graven- hage werd gisteravond door H. M. de Koningin bijgewoond. Ditmaal werd H. M. niet vergezeld door Hare Moeder. Als solisten traden op mevr. Elise Kut=cherra (zang) uit Brussel en de heer Carl Oberstadt (piano) uit 's Gravenhage, die den heer Mengel berg verving, daar deze ongesteld was. De heer Oberstadt genoot de eer, na zijn voordracht van liubinstein's Concert driemalen te worden teruggeroepen. De Inhuliligings-plecliliglieid. De Haagsche Kroniekschrijver der N. Qron. Ct. weet omtrent de inhuldigings-plechtigheden de volgende bijzonderheden mee te deelen Alles is reeds voor de plechtigheid der kro ning geregeld. Uit het feit dat de minister van justititie de koningen en herauten van wapenen reeds heeft, aangewezen, die bij de plechtigheid zullen fungeeren, blijkt, dat men ook in hof-en regeeringskringen druk bezig is met alles voor te bereiden wat op de kroning betrekking heeft. Behoefde dit nog een nader bewijs, dan zou 't zeker wel gelegen zijn in het feit, dat de photograaf, de heer Zimmermanu, een afbeel ding, in verschillende formaten, heeft ver vaardigd van Koningin W'ilhelmina in het kleed, dat zij bij de kroningsplechtigheid zal dragen een lang sleepkleed van wit gebloemde satijn, met goud opgewerkt en met wit dons omgeven. De vorstin draagt daarop een diadeem van diamanten, geen kroon. Bij de plechtigheid in de Nieuwe kerk zal zij behalve de kroon ook een mantel van rood fluweel, gevoerd met hermelijn, dragen. Ik heb nog een zeer interessante bijzonder heid vernomen. Het plan moet nl. beslaan, dat de raadsleden der kroon, en corps, zich op 31 Augustus des avonds te 6.30 uur ten paleize zullen aanmel den, om H. M. de Koningin op het eigen oogen- blik, waai op zij, naar de grondwet, de Regeering aanvaardt, het oogenblik waarop zij haar 18e levensjaar heeft volbrachtte complimen teeren en het eerste besluit ter teekening voor te leggen een besluit dat een bijzonder be teeken is zal hebben voor H. M. de Koningin- Regentes. Laat mg u in verband hiermede ook medc- deelen, dat reeds deze week de repartitie der bij gelegenheid van de kroning toe te kennen ridderorden en medailles, over de verschillende departementen van algemeen bestuur heeft plaats gehad. Men wil zoo mogeljik trachten alle onderscheidingen nog op den eigen dag dei- kroning of in de. daarop volgende feest week aan de benoemden te doen toekomen, en het spreekt vanzelf dat daaraan heel wat vast is. De kanselarij der orden heeft 't misschien nooit zoo druk gehad als dit jaar. Eerlang moet de bestelling van den benoodigden kruisen-voorraad plaats hebban. Naar men mij verzekert, is er concurrentie op dit gebied ontstaan tusschen den tegen- woordigen leverancier en een handelaar die de orderteekenen tot veel lager prjjzen heeft aan geboden. Nu doet zich 't verschijnsel voor dat de laatste de Fransche fabriek heeft opgegeven, die de insignia voor hem vervaardigen zal, ter wijl de tegenwoordige leverancier ze als binnen- landsch fabricaat met het Ned. merk voor gouden voorwerpen voorzien, laat doorgaan hoe wel ook zijn kruisen uit een Parijsch atelier afkomstig zijn. Apothekers. Op initiatief der Ned. Maatsch. ter bevor dering der Pharmacie is een van 500 hand- teekeningen voorzien adres gezonden aan den minister van binnenlandsche zakenwaarin wordt gewezen op de gebrekkige naleving der Wet van 1 Juni 1865 StilNo. 61) regelende de uitoefening der artsenij-bereidkunst, »De wetgever begreep te recht, dat aan de apothekers in het belang der volksgezondheid strenge eischen moeten worden gesteld, en dat hij bij de uitoefening van zijn beroep aan strenge verplichtingen moet worden onderworpen. De wet verplicht hem verschillende examens af te leggen eer hij gerechtigd is zijn beroep uit ie oefenen. Alvorens als apotheker te mogen op treden, moet hij zijn diploma doen viseereu door den inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht der provincie, en aan den burge meester zijner woonplaats kennis geven van zijne vestiging. De wet verplicht hem van een geneesmiddel een genoegzame hoeveelheid voorhanden te houden, onverschillig of "dit op de plaats zijner vestiging ooit wordt voorgeschreven. Bij het aflveren van geneesmiddelen worden verschil lende voorzorgen gevorderd. De apotheken, de weik- en bergplaatsen, de pharmaceutische toestellen en de geneesmiddelen, worden op onbepaalde tijden door commission uit den Geneeskundigen Raad onderzocht. Wat geschie den moet bij afwezigheid of ontstenis van den apotheker, is nauwkeurig voorgeschreven. Elke overtreding der wet wordt met straf beiiieigd. Al die voorschriften bewjjzen, hoe noodig de wetgever het oordeelde, het leveren van genees middelen met waarborgen te omringen. »Het is zeker niet anders dan billijk, dan waar zulke zware verplichtingen den apotheker zijn opgelegd, zijne rechten nauwkeurig worden gehandhaafd, en dat hij tegen de mededinging van onbevoegden door de wet wordt beschermd. En wat is nu de toestand die in werkelijkheid bestaat. Dagelijks worden door onbevoegden, tegen betaling, recepten door geneeskundigen afgegeven, gereed gemaakt en afgeleverd. Overal in den lande worden door onbevoegden winkels in drogerijen en chemicaliën opgericht, waarin zij zich onledig houden met den verkoop van allerhande geneesmiddelen, zoowel enkelvoudige als samengestelde. »Wij verwijzen hierbij Uwe Excellentie naai de bijlage, welke een overzicht geven van het geen in de twee grootste gemeenten van ons land iu enkele uien, bij volkomen onbevoegden kon worden aangekocht,. Terwijl de wetgever het noodig oordeelde door de strenge voor schriften der wet, regelende de uiloefening der artsenijbeieidkunst, voor de volksgezondheid te moeten waken, dreigen die voorschriften meer en meer een doode letter te worden. Terwijl de wetgever bedoelde een stand van wetenschappe lijke artsenij-bereiilkundigen in het leven te roe pen en van Staatswege groote sommen worden uitgegeven om dat doel le bereiken, getuige o.a. het nieuwe pharmaceutisch laboratorium te Leiden, wordt het bedrijf der apothekers, die zich door langdurige studie hebben voorbereid en aan wie een aantal zware verplichtingen zijn opgelegd, meer en meer door onbevoegden, die straffeloos geneesmiddelen afleveren, ondermijnd. »De ondergeteekenden meenen Uwe Excel lentie eerbiedig maar dringend te moeten ver zoeken te willen bevorderen, dat, de wet, regelende de uitoefening der aitsenij-bereid- kunst, wordt gehandhaafd. Zij schromen niet dat verzoek, dat niet alleen hunne rechten en belangen, maar ook in hooge mate het algemeen belang betreft, met vertrouwen in Uwe handen stellen." Aan den minister van justitie is een afschrift van dit verzoekschrift gezonden. Uit de bijlagen blijkt dat bij daartoe onbe voegden (zoogenaamde drogisten) te Amsterdam en Rotterdam werden aangekocht 264 genees middelen, waaronder vele recepten, door ge- neesheeren voorgeschreven. Zeevissclierij voor sfoontvaartuigen. De lieer A. Hoogendljk Jz. te Vlaai-dingen hield gisterenavond te Amsterdam eene lezing over bovengenoemd onderwerp. Spr. wenschte antwoord te geven op de vraag, waarom Nedeiland zoo lang bij het Buitenland, in 't bijzonder bij Duitschland, ten achter is gebleven in 't gebruik van stoom vaartuigen voor de vFschrrij, Dit is z. i. te wijten aan sleur en vooroordeel, ook aan afgunst en laster. Verder besprekende hoe bij ons de visselierij wordt gedreven, ver deelde hij onzezeevissehersvloot in drie groepen. De le groep is die der loggerschepen, die van Juni tot Dec. varen, de overige maanden werkeloos liggendeze komen dus niet voor stoom als drijfkracht in aanmerking, r De 2e groep is die der sloepen, die van Juni tot Dec. voor haringvangst dieuen en de overige maanden van 't jaar voor de beugvissclierij dienen. De 3e groep bestaat ook uit sloepen, die evenwel het geheele jaar voor de beugvisscherij dienen. De laatste twee groepen zouden wel voor stoomkiacht in aanmerking komen. Vraagt men nu welke schepen aanbeveling verdienen, dan antwoordt spreker dat stoom trawlers voorkeur verdienen boven de stoom- beugen. Blijft de vraag, of deze schepen rentabei zullen zijn. Spr. wijst op bet kolenverbruik, de slijtage van de machines en verdere kosten die het antwooid twijfelachtig maken. Het komt spr. raadzaam voor, dat men gedurende 6 juien een reservefonds van 3000 a 4000 gulden maakt voor ketelfonds en dan eens afwacht wat daar mede te doen valt. Hij wijst er voorts op, dat de sloomtrawler- visscherij den visehiijkdom vernietigt en dat de waarde van de viscli met groote sleepnetten gevangen zeer in vaarde vermindert. De stoom- tiawlers kunnen zekerlijk grootere hoeveelheid visch aanbrengen dan de stoombeugeu, maar daartegenover staat de vernietiging van de visselierij. Daarom kan spr. het niet betreuren, dat Ne derland en Fiankrijk het voorbeeld van Engeland en Duit-chland in dezen nog niet gevolgd hebben. Noch stoombeugen, noch stoomtrawlei s kan spr. dus aanbevelen. Stoombeugen niet, omdat die in den zomer geen markt voor hun visch kunnen vinden stoomtrawlers niet wegens de weinige rentabiliteit en wegens de andere ge noemde redenen. Toch dient verbetering le komen in onze wijze van visschen. Aanbeveling verdient dat men stoomschepen bouwt, die spr. zou willen noe men stoombi'ug- en stoomharingsciiepen, Spr. gaf een beschrijving van het visschen met de stoombeugen, dienende des zomers voor de haringvangst en des winters voor de beug visscherij. De voordeelen der stoom visselierij boven die der zeiibeugen springen in 't oog. Zij kunnen 8 a 9 reizen des winters meer maken, hebben minder oponthoud door eb en vloed, het gevaar voor verlies van visehlynen is minder groot; voor de haringvFseherij levert de stoomvNscherij insgelijks verscheiden voor deelen op, wat de heer Hoogendljk in bijzonder heden aantoont. Spr. releveert nog eens, dat hij voor onze visscheiij wenscht in plaats van de stoomtiaw- lers het stoombeug- en baringschip. Zal hier voor nu kapitaal zijn te vinden door onbaat- zuchtigen bijeengebracht. Hij wil geen kapitaal van een financieel syndicaat, waardoor de onder neming tot ondergang is gedoemd. Onze visschers zijn wel geschikt om destoom- vNchschepen te bemannen. Spr. zegt ten slotte, dat hij wenscht dat aan het hoofdbestuur een schrijven worde gericht met verzoek, om den bouw van niet te groote stoomschepen met niet te zware machines, de verzekering tegen ongelukken en de totstand koming van een pensioenfonds te bevorderen. De belanghebbenden moeten tot bijdragen verplicht worden. Hierna volgde eenige discussie. De voorzitter de heei Armand Sassen vroeg eenige inlichtingen; hem kwam het vreemd voor dat do inleider zoo gekant is tegen hulp van bankiersmen mag toch niet verwachten dat, welke financier ook, zijn gelden uit liefde voor 't behoud van een Neder!. Industrie rente loos afstaat. Spr. onderstelde dat de inleider zijne verbeteringen tot stand wenschte te bren gen met behulp van den Staat. De inleider antwoordt, dat z. i. niemand in de onderneming betrokken moet worden dan de belanghebbenden zelf. De visscherij-rnaat- schappijen zullen z. i. een voldoende rente kun nen maken en dus meent hij kan men defman- cieis van professie ontberen. De voorzitter zeide, dat van de voordracht en de debatten een resumé aan 't hoofdbestuur zal gezonden worden, om te dienen als leid draad op de aanstaande algemeene vergadering. Met een woord van dank aan den heer lioo- gendijk sloot de voorzitter daarna de vergadering. Katholiekendagen. Gisterenmiddag vergaderde te 's-Gravenhage volgens de Maasbode tie club van R. K. Kamer leden, ter beraadslaging over het in den laatsten tijd zooveel besproken onderwerphet houden van Nederlandsche Katholiekendagen. Postvervoer Engeland. Naar wij nader vernemen, behoeft ons bericht van eergisteren deze wijziging: dat met 1 Mei brieven van Engeland voor Rotterdam en Amsterdam over den Hoek van Holland gaan. öndervr ijzers-examen. Voor de examens als onderwijzer en onder wijzeres, die te 's-Gravenhage zullen worden afgenomen, zijn tot deskundigen benoemd Voor lezen en Ned. taal de heeren J. D. de Visser Smits en P. J, Teebaal, Don Haag, R. Leopold, Gouda en J. Couvee, Rotterdam. Voor rekenen de heeren J, van der Hout, Schiedam, R. J. van Groenenbergh, J. Vellenga en A. van de Griendt, Rotterdam. Voor kennis der natuur de heeren J. Schret- nemakers en dr. H. Taverne, Leiden, J. De Back, Rijsoord, J. Akkersdijk en G. Van Nim- wegen, Rotterdam. Voor schrijven en zang de heeren J. C. Sander, Schiedam, J. VVuystcr, Leiden, J. Kouijberg. Rotterdam, J. Rovers, Delft. Voor aardrijkskunde de heeren J. J. Tea Have, Den Haag. J, Hemmes, Delft, J, Krop man, Gou la, De Koning, Dordiecht. Voor geschiedenis de heeren fl. W. J. Iluber, Gouda, D. Kanon, Den Haag, J. Dun, Overschie, J. Tij 1Schiedam. Voor paedagogie de heeren J. Th. Schiphorst, Delft, S. van Kampen, Vlaardingen, J. Muldeis, Zwijndreeht, I. Schreuder, Rotterdam. Voor handteekenen de heeren G. A. Laag land, Den Haag, J. Dee, Delft, M. Kosters, Leiden, J. van "Werkum, Dordrecht. Voor vrije- en ordeoefeningen de heeren J. Revs, Den Haag, R. Brouwer, Rotterdam. Voor nuttige handwerken mej, O. J. Van den Ende en mevr. J. G. Gravelotte, geb. Pontier. De zaak van gebr. lloogerlmis. Op liet door ons uit het Nieuws- en Adver tentieblad van Heerenveen overgenomen schrij ven van Paulus van Dijk antwoordt mr. Troelstra in de Sociaal demokraat, dat Van Dijk, indien hij, tegelijk met zijn briefje aan het Heeren- veensche blad, tevens een briefje had gezonden aan den officier van justitie te 's-Giavenhage, waarin zijne aanklacht tegen mr. Troelstra wegens smaadschrift was opgenomen, recht van spreken zou hebben. Thans noemt mr. T. zijn briefje niets dari eene hansworsterjj, om het onnadenkend publiek zand iu de oogen te strooien en achter een vloed van dikke woorden zijne vrees voor eene openbare behandeling der zaak te vei bergen. Daar Van Dijk geen genoegen neemt met de verklaring van mr. T„ dat deze het geld voor zijn overtocht indien noodig zal bijeenbrengen, doet mr. T. nu een oproeping om bijdragen voor het sfonds-Hogerhuis", welk fonds zal dienen om de kosteu te betalen van de getuigen in het pieces, dat tegen hem zal worden gevoerd, zoodra Van Dijk hem aanklaagt, met bepaling, dat allereerst uit dat fonds zullen worden genomen de kosten van het ticket 2e klasse voor Van Dijk en een waarborgsom van t 375 te zijnen behoeve. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gis teren B. en W. dier gemeente gemachtigd om aanbiedingen in ontvangst te nemen op een leening van 18 miliioen gulden ten behoeve der genaaste gasfabrieken. OVERSCHIB, 17 Maart. Dc heer F. J. Dun, hoofd der school met den bijbel alhier en ouderwijzer aan een normaalschool ter opleiding van Christelijke ouderwijzers tc Rotterdam, is tot deskundige voor geschiedenis benoemd bij de in April a. s. te houden actc-examcns voor ondcr.vijzer(es) in Den Haag. Bij Kon. Besluit is aan J. Q. Jurgens, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol outsiag verleend als kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Oss, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensteu. Bij Kon. Besluit is dc portier bij 's rijks werf te Amsterdam, G. F. Steenman, ter zake van meer dan 55 jarigen leeftijd en 10 jarigen dienst als burger lijk ambtenaar, met 1 April, eervol uit den werfdienst out slagen. De heer G. B. Shnddick, ingevolge koninklijke machtiging benoemd tot vice-consul te Swansea, is in die hoedanigheid door do Britsche regeering erkend. Bij beschikking van den minister van binnenland sche zaken zijn" benoemd tot geneeskundigen voor den dienst in het Parc-Vaccinogènc te Utrecht, voor het tijdvak van 1 April 1898 tot en met 31 Maart 1899, dr. P. (J. Brondgeest, dr. G. P. Wesselink cn J. H. van Welsen, arts, gepensionneerd officier van gezondheid der eerste klasse, allen te Utrecht,

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 5