m^NENLAm Staten-Generaal. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Er moeten compromitteerende papieren ge vonden zijn. De socialisten te Berlijn zullen heden in openbare ergaderingen de revolutie van 18 en de Commune te Parijs herdenken. Bovendien zullen zij Liebkneoht, wiens straf tijd om is, uit de gevangenis gaan halen. In de Hongaarsche hoofdstad wil men weten, dat het ministerie-Thun, zoodra de Oostenrijk- sche Rijksraad bijeen is gekomen, het volledige ontwerp van het vergelijk met Hongarije z.al indienen. Graaf Thun heeft overigens verstandiger dan zijn voorgangers de leiders der Duitsche volkspartij en der progressisten bij zich geroepen en met hen de wenschen der Duitschers be sproken. Men verzekert dat Thun naar aanleiding van die conferentie, besloten heeft de Zear-Falken- havn in te trekken, die, bij verrassing in de vorige zitting genomen, de oppositie muilbandde. Bovendien zou hij een Duitscher in het bureau van den Rijksraad willen doen kiezen. De leiders der Duitsche volkspartij zijn voor nemens eerstdaags een congres van alle Duitsche partijen bijeen te roepen om over een gemeen schappelijk optreden in de talen-quaestie te be raadslagen. Silvela, die thans als het hoofd der Spaan- sclie conservatieven mag gelden, verklaart uit drukkelijk dat de autonomie van Cuba, door de Kamers goedgekeurd, door de conservatieven zal beschouwd worden als een deel uei* staats instellingen en als zoodanig behoort geëerbie digd te worden. In den ministerraad deed de minister van koloniën mededeeling van de laatste betichte» van de Philippijnen en van Cuba. Naar men zegt stemmen de Spaansche en de Amerikaansche rapporten niet overeen omtrent de oorzaak van de ontploffing op de Maine. De Spaansche regeering zal daarom een arbitrage voorstellen onder toezicht van den Paus of van een der Europeesche regee ringen, vermoedelijk de Belgische regeering. Do Spaansche regeering heeft haar deskun digen aangespoord zich te haasten met hun rapport ever de Maine. Karditzi en Giorgü, de daders van den aanslag tegen koning George van Griekenland, hebben appèl aangeteekend tegen hun verwijzing naar de assisen. Op vreeselijke wijze blijft de pest onder de inlandsche bevolking van Bombay woeden. Gedurende de laatste week werden 1039 sterfgevallen genoteerd. Uit Shanghai wordt geseind dat er weder een sterk Britsch smaldeel bij Port-IIamilton is samengetrokken. Cecil Rhodes beeft op een verkiezingsver gadering te Kaapstad gesproken- Hij zeide dat de Zuid-Afrikaansche quaestis ten slotte niets anders was dan de quaestie van gelijkheid yan rechten. Het was tijd om te beslissen of men nog langer de Transvaalsche regeering naar de oogen wenschte te zien, dan of men haar op krachtige wijze zou doen ver staan, dat zij de vereenigïng van Zuid-Afrika in den weg stond. Statistiek. De St.-Ct. No. 05 bevat het verslag van de werkzaamheden der centrale commissie voor de statistiek over het jaar 1897. Aan de heeren H. Goeman Borgesius en mr. N. G. Pierson, werd wegens hunne be noeming tot minriter eervol ontslag verleend als ondervoorzitter en lid der commissie; aan mr. W. Polman Kruseman werd op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als lid der com missie; terwijl tot nieuwe leden werden be noemd de heeren mr. J. P. Sprenger van Eyk, oudminister van financiën en mr. N. J. E. de Voogt, hoofdcommies bij het bureau bevolking en burgerlijke stand te Rotterdam. Tot voorzitter der commissie werd herbe noemd de heer mr. W. A, baron van Yer- schuer, en tot ondervoorzitter werd benoemd de heer mr. A. Kerdijk. Reservekader. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het examen van hen die wenschen te worden toegelaten tot de ver bintenis als vrijwilliger voor het reservekader bij de infanterie en bij de artillerie, dit jaar zal plaats hebben op 21 Juli a.s. enzoonoodig op een of meer volgende dagen. In verbaud daarmede moet de aanmelding voor het examen plaats hebben vóór 21 Juni a.s. bij den hoofdofficier voor het reservekader, te 's-Gravenhage, Paramaribostraat 11, door het inzenden eener kennisgeving (zie St.-Ct. No. 65 Het examen zal dit jaar worden afgenomen te Amsterdam, Arnhem, Assen, Breda, Deven ter, 's-Gravenhage, Groningen, Helder, Leeuwar den, Maastricht, Middelburg, Utrecht en Gorin- chem. Aan het examen kan worden deelgenomen door hen, die, in het jaar 1881 geboren zijnde, op den dag of op een der dagen, waarop het examen wordt gehouden, den leeftijd van 17 jaar nog niet hebben bereikt. Katholieken- dagen. Men schrijft uit 's-Gravenhage aan Me Tijd: »Na afloop van de zitting der Tweede Kamer van irriteren vergaderde de R. K. Kamerclub ter beraadslaging over de bekende motie van dr* R. K. kiesvereeniging in het eerste kies district van 's-Gravenhage betreffende de wen- schelijkheid van Nederland«ehe Katholieken dagen, met welke motie tot dusver door een dertigtal kiesvereenigingen instemming werd betuigd. »Xa nauwgezette gedachten wisseling werd be=loten aan het bestuur van bovengemelde Haagsche kiesvereeniging te antwoorden, dat de katholieke Kamerclub de gewichtige, wat de uitvoering betreft hoogst moeilijke zaak in ernstige overweging houdt; doch tevens beslist en eenparig van oordeel is, dat in elk geval de organisatie van een Katholiekendag in dec loop van dit jaar volstrekt onmogelijk moet genoemd worden." Hierbij teekent het blad het volgende aan sOfschoon wij uit de meest zekere bron weten, dat dit bericht in hoofdzaak juist is. moeten wij toch aanraden eventueele bespre kingen uit te stellen, tot de letterlijke inhoud van het antwoord zal zijn bekend gemaakt. Vergissen wij ons niet. dan is de definitieve vorm van het antwoord nog niet eens vastge steld en moet dus het bovenstaande bericht als eenig^zins voorbarig worden beschouwd. Daai ons echter bekend was dat dezelfde of soort gelijke mededeeling, ons heden door een Ilaag- echen correspondent gemeld, zich ook reeds in het bezit bevond van redactiën van andere bladen, meenden wij haar onzen lezers niette mogen onthouden. Wie vorm en toon van het antwoord wil beonrdeelen, wadi te de officieple publicatie af, welke zeer spoedig zal volgen." Accijns op het gedistilleerd. In de afdeelingen der Tweede Kamer werd met liet oog op de wetsontduikingen, die dooi de bestaande regeling in de hand worden gewerkt, wijziging der bepalingen omtrent den accijns op hel gedistilleerd vrij algemeen noodzakelijk geacht. Krachtig ingrijpen van den wetgever scheen geboden nu de ongeoorloofde praktijken van verschillende branders der 3e en 4e klasse niet alleen den Staat jaarlijks een aanzienlijk geldelijk nadeel berokkenen, doch bovendien ingedeelten van Noordbrabant en Limburg, bepaaldelijk in Maastricht en omgeving, een toe stand in liet leven hebbeu geroepen, waardoor de belangen van moreelen aard ernstig worden geschaad. Omtrent de wijze waarop de wetgever moest ingrijpen liepen echter de meeningen uiteen. Sommigen wilden eene meer ingrijpende prin- cipieele wetswijziging. Het stelsel der wel, de grondslag: aanslag per hoeveelheid gedistilleerd door de branders van te voren bij de aangifte tot stoken aangegeven, achtten zij veikeerd, doch zij erkenden dat het nu gedane voorstel een stap in de goede richting is. Ook verscheiden andere leden juichten het zeer toe dat voor alle klassen van branderijen zooveel mogelijk dezelfde bepalingen zullen gelden. Men hechtte dezerzijds niet veel waarde aan de bezwaren in adressen ontwikkeld. Men deelde niet de vrees dat de branderijen 3e en 4e kl, te gronde zullen gaan. Andere leden hadden bezwaren. De misbrui ken spruiten niet voort uit zucht tot fraudeeren der betrokken branders, maar uit de minder doelmatige wettelijke bepalingen. Nu verzekeren belanghebbenden dat door de voorgestelde maatregelen de kleine branderijen niet zullen kunnen blijven bestaan. De billijkheid eischt nu van de regeling af te zien en eene andere, minder schadelijke voorziening te treffen, daar nu ook de landbouw bij sluiting der brande rijen zou getroffen worden, daar deze dan de spoeling zou missen. Men wenschte omtrent een en ander nader 's ministers gevoelen te kennen. Het verschil tusschen brandergen le en 3e en 4e klassen was groot genoeg om minder strenge contrólemaatregelen ten aanzien van laatstgenoemde te rechtvaardigen. Men wenschte dus dat de Regeering het doel langs anderen weg bereikte, b.v. door het bij de wet vastge stelde minimum van den trek gedistilleerd te verhoogen zoodat het meer met het werkelijk rendement overeenkome. Verscheidene leden wenscliten voor do branderijen 3a en 4e kl. hetzelfde stelsel te zien toegepast als in België geldt (verplichting om het product in gesloten bakken op te vangen met toekenning van eene wettelijke korting van 20 procent). Is de Heg. niet genegen een nader voorstel te doen dan behooren in elk geval in dit ontwerp voor de bestaande kleine branderijen milde overgangsbepalingen te worden opgenomen; eenigen spraken zelfs van schadevergoeding aan de betrokken branders. Invoerrecht op Tarwemeel. Aan de heeren Schepel, Bahlmann, Van Gijn, De Boer en De Waal Malefijt leden der Tweede Karner werd in October des vorigen jaars in handen gesteld de Nota van inlichtingen op het adres van de Nederlandsche Vereeniging van meelfabrikanten aan die Kamer gezonden. Op verschillende tijden zijn aan dat adres en die Nota toegevoegd een nader adres van ge melde Vereeniging, adressen van de Kamers van koophandel en fabrieken te Winschoten, Nijmegen, Breda en Nijkerk, benevens een adres van bakkers en molenaars te Vaals en andere gemeenten in Limburg. In haar ver slag zegt bovengenoemde commissie: sSedert de inzending der nota van inlich tingen is veel geschied wat grooten invloed heeft kunnen oefenen en willicht geoefend zal hebben op het oordeel en de zienswijze van Regeerir.g en Volksvertegenwoordiging. ïEen ander minister van financiën is opge treden, dien men niet kan en mag aansprakelijk stellen voor den inhoud der nota de spoorweg tarieven voor meeluitvoer uit vele plaatsen van Duitschland naar ons land zijn lager dan die voor het vervoer in omgekeerde richtingde zónesin Frankrijk zijn bij decreet van9Augustus 1897 afgeschaft, een maatregel waarover de vorige minister van financiën in zijne nota schr-ef: slnderdaad zou die opheffing, met bet getolg dat meelfabrikanten in hpt noorden van Frankrijk hun meel niet over groote afstanden behoefden te transporteeren voor de aanzuivering van de acquits a caution, als die opheffing niet gepaard ging met andere maatregelen, een grooten omkeer in den toestand teweegbrengen, waarvan de gevolgen niet ten volle zijn te overzien". sMet het oog op die en andere gebeurte nissen en omstandigheden heeft de commissie gemeend aan de Kamer te moeten voorstellen bovenvermelde stukken te verzenden aan dsn minister van financiën, met verzoek om nadere inlichtingen." De Unie „Een School niet den Bijbel''. Het bestuur der Unie »Een Schooi met den Bijbel", heeft in zijne vergadering van 25 Febr. j.l. b-sloiSHj dti GGïTi!ïiissis voor tchco!iVvt'Vijzl" ging met een drietal leden aan te vullen. Het bestuur achtte bet zeer gewenscht daar toe, met liet oog op bet te wachten (nu reeds ingediende) wetsontwerp op den leerplicht, over te gaan en aan de commissie toe te voegen, de heeren prof. dr. H. Bavinck, prof, dr. A. Kuyper en prof. dr. J, Woltjer. Deze heeren hebben de benoeming aangenomen, zoodat de commissie voor schoolwetwijziging thans bi-staat uit de heeren: mr. zE. baron Maekay voor zitter), lid der Tweede Kamer te 's-Gravenhage; prof. dr. H, Bavinck, hoogleeraar aan de llu*o- hghehe school, te Kampen; ds. T. Bos, piedi- kant, te Bedum; H. J, Emous, hoofdonder wijzer, te Amsterdam; mr. Th. Heemskerk, advocaat-procureur, te AmsterdamH. flusen, hoofdonderwijzer, te Utrecht; W.Jansen, hoofd onderwijzer, te Utiecht; A. W. van Kluijve, oud-hoofdonderwijzer, te Middelburg; prof. dr. A. Kuyper, lid der Tweede Kamer, hoogleeraar aan de vrije universiteit, te Amsterdammr. T. P, baron Mackay, lid der Rekenkamer, te 's-Gravenhage; prof. M. Nooidtzy, hoogleeraar aan de theologische school, te Kampen; ds. H. Piersöi), directeur der Heldring-gestichten, te Zetten; jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman, lid der Tweede Kamer, te 's-Giavenhage; baron Schimmelpenninck van derOye van Hoevelaken, lid der Eerste Kamer, te Hoevelakenprof. dr. J. Woltjer, hoogleernar aan de vrije universiteit, te Amste-dam; D. Wijnbeek, hoofdonderwijzer, te Zwolle; R. Derksen (secrelmis), hoofdonder wijzer, te Rottendam. {Stand.) Rotterilamscho Tram wegmaai schappij. Aan het verslag van bovengenoemde maat schappij uitgebracht door den directeur, den heer Guichart, ontleenen wij het volgende, hetwelk wij voor ons van bdang achten. Van de ten vorige jare door de aigemeeue vergadering gegeven toestemming tot wijziging der trekkracht op de lijn Rot'erdamSchiedam is nog geen gebruik gemaakt, omdat de onder handelingen met de betrokken gemeentebesturen nog tot geen gunstige uitkomst leidden; thans bestaat evenwel gegrond vooruitzicht dat de kwestie hare oplossing nabij is. De kosten van vernieuwingen aan weg- en kunstwerken (rails op de lijn Delfshaven Schiedam geheel vernieuwd 1118 meter nieuwe rails hier ter stedete Leiden alle wissels vernieuwd) beliepen tl7,864.76V2, en zijn ge heel op onderhoud geboekt. De kosten van ondeihoud der gezamenlijke tramlijnen waren f 39,394.58Va. Op de stoomtram naar Schiedam beliepen de gezamenlijke ontvangsten (met abonnemen ten en school kaarten mede) f 110,347.57'/s (tegen f 108,016,78!A). De opbrengst per reiziger was daar 1015/ioo cent, tegen 10"/ioo cent in 1896; de drukste dag bracht f 778.9l'A op (in het vorige jaar f 748 01) en de minste opbrengst was f 149.32'/s (tegen f 152.ól). Het goederen-vervoer gaf f 2715.31 Vs (tegen f 2552.71 V»; de totale opbrengst was dus f 113,063.39 (tegen f '110,569.50Vi. Bij het verslag van den directeur teeltenen commissarissen het volgende aan üDe resultaten voor het afgeloopen jaar zijn weder zeer bevredigend. Met belangstelling zal ongetwijfeld door aandeelhouders uit het verslag vernomen zijn, dat de liju Rotterdam— Hoeksche Waard nagenoeg gereed is, zoodat de opening daarvan in Mei van dit jaar kan worden tege moet gezien. Met den aanleg van de lijn Brouwershaven Steenbergen, waarvoor de toestemming verleend werd in de voorgaande ulgemcene vergadering, zal weldra eer» aanvang gemaakt worden. Het groote plan om het isolement waarin de Zuid- hollandsche eilanden tot nog toe verlceeren, te doen ophouden, dat door onzen directeur ont worpen werd, zal voltooid worden wanneer de algemeene vergadering van dit jaar haar toe stemming verleent lot den aanleg en exploitatie van tramlijnen op de eilauden Goedereede, Overflakkee, Voorne en Putten en West IJssel- monde en de onderhandelingen met rijk en provincie tot het gewenschte resultaat leiden. Het arbeidsgebied onzer Maatschappij zal door de exploitatie dier lijnen zeer aanmerkelijk worden uitgebreid." Van commissarissen is aan de beurt van aftre den mr. J, Knottenbelt (die opnieuw wordt voor gedragen) en van de commissie tot het nazien der rekening de heer L, A. Gleiehman, die verzocht heeft voor eene herbenoeming niet in aanmerking te komen. Drogisten. Door den Nederl. Drogistenbond is een bro- ehuie uitgegeven, betoogende het goed recht der Nederl. Drogisten, waarin, aan de hand van de beraadslagingen in de Tweede Kamer bij de samenstelling der Wet van 1865, ten duidelijkst wordt aangetoond le. dat de tegenwoordige toepassing der Ge neeskundige Wet, ten opzichte van drogisten en handelaars in drogerijen en chemicaliën, geheel in strijd is met de bedoeling van den wetgever: 2e. dat de later willekeurig gewijzigde lijst van geneesmiddelen (Lijst C) niet alléén den vrijen handel aan banden legt (daar verschil lende bakkers- en koksproducten, reukwerken, tandpoeders, geleien, pepermunt, machine olie, enz., niet meer vrij zijn), doch tevens ook ten nadeele van het publiek is, en die wijziging op erbarmelijke wijze den spot drijft met de woor den iles ministers Tliorbecke de lijst zal klein en de hoeveelheden matig (beperkt binnen een kleine dosis bij het recept voorgeschreven). Deze brochure kan beschouwd worden als te zijn een vervolg op liet indertijd door boven- genoemden bond aan d-n minister ingediend request en exemplaren hiervan zijn verzonden aan al de ministers, de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, Geneesk. Inspecteurs, eeuige Officieren van Justitie en verder aan alle leden van den Bond. Te Uti echt is overleden mr. G. S. P. Schel- teina, sinds 1888 subst.-officier te Arnhem. De oveiledene was zijn ambtelijke loopbaan begon nen bij bet O. M. van het kantongerecht te Nijmegen. Daarna was hij subsituut teTielen Roiteidarn. Mr. Seheltema was algemeen geacht om zijn kunde en rechtschapenheid. Hij bereikte den leeftijd van 48 jaar. Een ongeneeslijke ziekte, waarvoor hij te Utrecht hulp zocht, maakte aan zijn nuttig leven een einde. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 18 Maartten half drie ure. (Per telegraaf.) De Kamer vereenigde zich met de conclnsie strek kende tot het vragen van nadere inlichtingen aan de Regeering in zake het adres van de Nederlandsche Vereeniging van meelfabrikanten, houdende verzoek tot het heffen van een tijdelijk inkomend recht op tarwemeel. Met afwijking van het Reglement van Orde is daarop terstond in behandeling genomen het wets ontwerp: IVering van da schildluishoudende bepa lingen ter wering van voor den land-, tuin- of bosch- bouw schadelijke dieren en van plantenziekten. De heer Ferf bracht hulde aan den ijver van de Regeering en deelde niet de in de afdeelingen ge opperde vrees dat een protectionistische Regeering van do bij haar bij deze wet gegeven bevoegdheid misbruik zou maken. De Minister van Binnenlandsebe Zaken beaamde dezen vrees evenmin, en na eenige kleine wijzigingen te hebben aangebracht werd het wetsontwerp aangenomen. De Kamer is tot nadere bijeenroeping gescheiden. Bij Kon. Besluit is J. D. Fast, te 's-Gravcnhago, benoemd tot tijdelijk loeraar aan de rijks hoogore burgerschool to Groningen. Bij Kon. Besluit is goedgekeurd dat A. Wonder Pz. burgemeester van de gemeente Oude-Niedorp, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Bij Kon. Besluit is de le-luit. L. Noest, van het le rog. inf., thans gedetacheerd bij do militaire ver kenningen, op non-activiteit gesteld. Bij Kon. besluit is do heer J. Chr. Th, Scheffer laatstelijk derde- stadsgeneesheer te Batavia, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek eervol uit 's lands dienst ontslagen. In een gisteravond ten huize van een barer leden gehouden vergadering der versierings commissie van den Langen Achterweg c. a. werden de door een comité uit de commissie ontworpen en door den heer Coliignon, een der leden, in leekening gebrachte plannen, alsmede een kosten!ekening goedgekeurd. De versiering belooft zeer fraai te worden. Aan de Hoogstraat (Afrol) komen versierde masten, 15 M. hoog, gedekt door 2 M. lange wimpels, en getooid met bloemenmanden, ge kroonde schilden, troplieeën en lustres; in het midden een kroon van 1.10 M, in doorsnede. Een en ander zal 's avonds a giorno en met vetpotjes worden verlicht. Aan het eind der Nieuwstraat bij de Groote Kerk, zal over de geheele breedte der straat een sluitstuk verrijzen met drie doorgangen, gedekt door een groote trophee met vier lange wimpels in rood-wit-en-blauw, oranje en de kleu ren van VValdeck-Pyrmont en van Schiedam. Ook hier zal de verlichting a giorno en met vetpotjes geschieden. De bloemist Van Dijk en de timmerman Wuisman, beiden alhier, zullen met de uitvoe ring der versiering belast worden, waarvoor noodig zijn 60 masthoornen, 60 palen, 800 M. groen, 3000 illumineerglazen, 150 lampions en 150 vlaggen en wimpels.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2