STADSNIEUWS. Rechtzaken. Laatste Nieuws. Tel e gr a mm e n. T i s s c li e v ij. Scheepvaart. Gemengd Nieuws. Handel. Kennisgeving. PLAATSELIJKE DIRECTE BELASTING. reeds gecasseerd werd, besloot eergisteren dat een deputatie uit den Raad zich naar het kerk hof zou begeven om daar een krans neer te leggen. Nauwelijks was dit besluit echte" genomen, of de eerste burgemeester stond op en las een beschikking van den opperpresident der provin cie Brandenburg voor, hem gelastende tegen een voorstel in dien geest bezwaar te maken. Alle berichten over Spanje en de "Vereenigde Staten stemmen hierin overeen, dat er allengs een gunstiger staat van zaken is ingetreden de algemeene overtuiging is, dat voor het oogen- blik het gevaar van een oorlog tusschen beide landen geweken is. De telegrammen, die de Londensche bladen uit New-York ontvingen, zijn zeer optimistisch. De regeling der geschilpunten zal worden uitgesteld naar de Daily Chronicle uit Was hington verneemt, tot na den 23sten April, den dag der verkiezingen op Cuba. De Vereenigde Staten zoo heet het verder vragen waarborgen voor hun belangen; maar men is overtuigd, dat de quaestie zal kunnen worden opgelost zonder dat de eer of de waardig heid van Spanje er onder zal lijden. Als nu 't rapport der deskundigen over de ontploffing op de Maine maar spoedig bekend wordtals dat rapport maar in voor Spanje gunstigen zin is gesteld 1 Het laatste gerucht is, dat het rapport heden aan president Mc. Kinley zal worden ter hand gesteld maar het zal niet gepubliceerd worden, voordat de President en de staatssecretaris van marine het wenschelijk oordeelen. Men gaat intussehen in de Vereenigde Staten voort zich ten strijde te rusten. De financieele commissie uit het Huis van Afgevaardigden heeft eenparig besloten tot den aanbouw van zes nieuwe torpedo-booten en zes torpedo-vernielers. De New. York Herald verneemt bovendier uit Washington, dat er eerstdaags twee nieuwe smaldeelen zullen gevormd worden. Het eerste daarvan zal bestaan uit pantserschepen en krui sers en zal gebruikt worden om een eventueelen aanval eener vijandelijke loot op een der noordelijke havens af te weren. Het tweede zou bestemd zijn ter bescherming der zuidelijke havens. De Spaansche minister var marine daaren tegen zond den bevelhebber van de torpedo- flottille, die bij de Kanarische eilanden ligt, telegrafisch bevel zijn reis naar Havanna niet voort te zetten. Men zal zich herinneren hoe de generaals de Pellieux en Gonse in het proces-Zola met grooten ophef er van gewaagden, hoe nauwkeurig de staf der artillerie zeker geheim betredende het 120 m.M.-kanon bewaart. Daardoor moest aan getoond worden, boe belangrijk het aan Dreyfus te laste gelegde verraad wel was. De beide generaals kenden het geheim zelfs niet. Reeds dadelijk werd door de verdediging daartegen aangevoerd dat de beschrijving en gebruiksaanwijzing van dit sgeheim" al ge- ruimen tijd in de boekwinkels verkrijgbaar was gesteld. En de Eioile Beige publiceert thans eea uittreksel uit deze beschrijving, waarvan de uitgave den 28sten Mei 1895 door den minister van oorlog werd goedgekeurd. Het is een boek van 173 bladzijden met 1G platen. Het Brusselsche blad voegt aan dit uittreksel deze sarcastische opmerking toe i)Zooals men zietworden de vreeselijke geheimen, die de Fransche artillerie zoo nauw keurig voor de generaals van den genenden staf verborgen houdt, in lijvige handboeken ter beschikking gesneld van het leger en het publiek." De Siècle publiceert verschillende brieven van mevrouw Dreyfus aan den minister van koloniën, waarin zij vergunning vraagt om zich bij haar echtgenoot op het Duivels-eiland te mogen voegen. Al die brieven zijn onbeantwoord gebleven. Daarentegen liet de minister haar onder dag- teekening van 11 Juli 1896 weten, dat zij in het vervolg aan haar man geen boeken of tijdschriften meer mocht zenden. Het ministerie zou dit wel doen 1 (•emengde Mededcclïngen. De Belgische Kamer heeft met 99 tegen 19 stemmen en 4 onthoudingen het ontwerp De Vriendt-Coremans, beoogendö de afkondiging der wetten in het Fransch en in het Vlaamsch, De verkiezingen voor den Duitschen Rijksdag zullen in de tweede helft van Juni, die voorden Pruisischen Landdag eerst in het najaar plaats vinden. Graaf Thun is te Buda-Pest om met de Hongaarsche regeering den datum vast te stellen waarop het definitieve vergelijk hij den Rijksraad zal worden ingediend. De Hongaarsche regeering heeft graaf Thun's ontwerp goedgekeurd, en verwacht mag worden dat het al heel spoedig aan den Rijksraad zal worden voorgelegd. Maandag a. s. komt de Rijksraad bijeen. De Christelijk-socialen hebben besloten zich aan te Muiten bij de andere Duitsche partijen en een afgevaardigde te zenden naar de Duitsche commissie die een uniform plan de campagne voor de oppositie zal ontwerpen. Koning George van Griekenland gaat naar St. Petersburg om den Czaar dank te zeggen voor zijn steun in de Kretenzische aangelegen heid. De Christenen van Kissamo hebben aan de admiraals en de consuls geschreven dat de bewoners van honger moeten omkomen, indien zij niet levensmiddelen en een toevlucht vinden in de haven van Kissamo. Het Oostenrijksche oorlogsschip Wien is er heen vertrokken. De Czaar heef' 50.000 francs gezonden voor de noodlijdende Christenen op Kreta. Cecil Rhodes is naar Londen vertrokken. Een te Londen loopend gerucht, dat de Trans- vaalsche hoofdrechter Kotzé wegens hoogver raad gevangen is genomen, is nog niet bevestigd. In haar rapport over de inlijving van Hawaii zegt de commissie uit het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden dat, hoewel Engeland niet openlijk de republiek w- Hawaii tracht omver te werpen, zijn agenten en de pretendente niette min liet koningschap trachten te herstellen onder voorwendsel van te waken voor het 'even en de bezittingen van Britsche onderdanen. luhuldigingsfeesten. Wij zijn thans in staat het een en ander mede te deeleu aangaande de feestelijkheden, die hier ter stede bij gelegenheid van de Inhul diging van H. M. Koningin Wilhelmina zullen plaats hebben. Als naar gewoonte zal op Dinsdag 30 Au gustus des avonds een militaire taptoe worden gehouden, bij welke gelegenheid de St.-Jans- toren zal worden verlicht. Op Woensdag 31 Augustus des morgens koraal muziek, parade der dd. schutterij; daarna zal de feestcommissie van 1887 de fontein aan het gemeentebestuur ovei dragen, en wordt in de Plantage concert gegeven. Onder goedkeuring van het gemeentebestuur stelt de feestcommissie zich voor, de feestviering alhier te doen bestaan: uit de uitvoei ing eener kindercantate en een kinderoptocht op Don derdag 1 September. Den volgenden dag kinderfeest, waartoe alle schoolgaande kinderen hier ter stede worden uitgenoodigd. Zaterdag 3 September is dan voor het groote feest bestemd. Deze dag is gekozen, omdat de induatrieelen dan den werklieden, zonder stoornis in de zaken, een groot gedeelte van den dag verlof kunnen geven. Het feest wordt aangekondigd door saluut schoten en een reveille door tamboers en hoorn blazers. Te een uur wordt een optocht gehouden, waaraan verschillende vereenigingen zullen medewerkenzoo mogelijk wordt gelijktijdig een bloemencorso gehouden. Deze dagoptocht zal niet te lang duren, omdat die 's avonds maar dan op uitgebreide schaal wordt herhaald. Hoewel de feestcommissie nog op den steun vau enkele vereenigingen wacht, is haar de medewerking van ruim 600 personen reeds toegezegd. Evenals in 1887 worden p'remiën uitgeloofd voor de fraaiste verlichting, enz. Natuurlgk zal dan de illuminatie ontstoken worden, en een vuurwerk het slotuummer van het feest uitmaken. Laten de middelen het toe, dan zal ook, even als in 1887, een volksconcert op een der feest dagen worden gegeven. Schiedams Mannenkoor Orpheus o. a. heeft zich reeds tot medewerking bereid verklaa.d. Voor het welslagen ran de verschillende deelen van het programma is de feestcommissie op de volgende wijze in subcommissiën ver deeld. Eerevoorzitter: de heer H, J. Versteeg, Burgemeester, Eereleden: de heeren J. W. J. van Harwegen den Breems en S. A. Maas, wethouders, S. A. Vernède, secretaris der gemeente. Bureau: G. Visser Bz., voorzitter, J. G. Sander, secretaris, J. M. van der Schalk Jr.,penningmeester; de laatste ter vervanging van den heer Th. A. J. Zoetmulder, die wegens familieomstan digheden deze functie niet kon blijven waar nemen. Organisati e-C ommissie: J. A. J. Nolet, D. Visser, Th. A. J. Zoetmulder. Financieele Commissie: C. W. Boas, W. Vlug, Th. A. J. Zoetmulder. Commissarissen van orde bij den optocht: E. M. Beukers, N. F. Elzevier Dom, P. Loopuijt, D. Ris, H. J. O. Roelants. Groepseommissiën b jj den optocht: A.A. Beekman, A. H. W. van Luik, Th.Kudders, W, van der Most, Dr. C. J. Vinkesteyn, J. Vormer, C. J. Willeman. Kinderfeest: W. Brouwer, L.\an Emden, J. Feteris, P. C. M. Jansen, G. W, Snel, J. H. van Westendorp J.Dz. Kinderoptocht: A. J. Dekker, W. van der Most, J. Pinster, J. A. van de Ven. Verlichting van de Havens: Th. Rudders, A. H. W. van Luik, II. Plant. Eventueel Corso: J. A. J. Nolet, A. Gouka, A. J. J. de Groot. Eventueel Concert: J. B. A. M. Beukers, J. T, J. Melchers, F. van Waas. Saluutschoten: F. van Waas. Muziek: N. F. Elzevier Dom, F. Van Waas. De uitvoering van al deze onderdeelen van het programma wordt alleen mogelijk, als de ingezetenen de commissie met geldelijke bij dragen steunen. We hebben hier vooral het oog op het kinderfeest, een onderdeel, dat niet gemist mag worden, maar dat veel geld kost. Als de commissie dan te eeniger tijd bij alle ingezetenen aanklopt, wenschen we haar in het belang der zaak het beste succes toe. Men verzoekt ons mede te deelen dat voor de lezing die door mej. E. C. Knappert van Leiden a. s. Donderdag over wijkverpleging zal gehouden worden, uitnoodigingen zijn rondgezonden aan allen die hier ter stede werkzaam zijn op het gebied van armenzorg, befdadigheid enz. in wel ken vorm dan ook. Daar er echter nog wel vele anderen zullen zijn die belang stellen in wijk verpleging, en deze lezing gaarne zouden bij wonen, wordt hun door het comité tegen eenige entree de toegang mogelijk gemaakt, gelijk uit een in dit nommer voorkomende advertentie blijkt. De voorloopige commissie tot oprichting van een plaatselijk comité voor Staatspensionnee- ring heeft, naar wij vernemen, op haar rond gezonden circulaire een voldoend aantal gun stige antwoorden ontvangen, zoodat mag worden verondersteld dat bedoeld comité alhier tot stand zal komen. Dinsdag 22 dezer zal eene vergade ring worden gehouden in »Musis Sacrum", waar de heer A. S. de Levita, secretaris van het laodelijk comité, alsnog tot het geven van inlichtingen zal tegenwoordig zijn. De uitslag der verschillende verlotingen op den gehouden Bazaar is, dat het kleedje uit de Oranjetent is gevallen op no. 21, de Hollandsche Maagd uit de Oianjetent op no. 6, het groote schilderij op no. 37 en het marmeren stel op no. 28. Donderdagavond is alhier door de politie aan gehouden een bij een woonwagen behoorende man, die in het Algemeen Politieblad gesigna leerd stond, tot het ondergaan van hechtenis wegens niet betaalde boete. Nadat hij de boete betaald had, is hij weder op vrije voeten gesteld. Gisterenavond had de 62-jarige C. Dries het ongeluk om door misloopen tn de Raamgracht te geraken. Door zijn in de nabijheid wonenden kostbaas J. Hartendorp en een buurvrouw was hij weder spoedig op het dioge en kon zich, zonder letsel te hebben bekomen, naar zijn kosthuis begeven. Gisterenavond waren aan de vischmarkt aan gevoerd 4 manden schol, voorn en bliek; de prijzen waren voor schol van f 0.35 tot f 0.45, voorn en bliek van f0.20 tot f0.57'/2, alles per koop. Hedenmorgen waren aangevoerd 9 manden schol, kabeljauw en leng; de prijzen waren voor schol van f0.25 tot f0.45 per koop, ..abeljauw van f0.40 tot fl,17/g, leng van f 1.75 tot f 2.62Vs per stuk. BURGERLIJKE STAND. Geboren 17 Maart. Jan, zoon van J. van Put en T. Mol, Dirkje Heesterstraat. Johannes Fran- ciscus, zoon van C. Hille en S. J. Broekman, Oroenelaan. Cornelia Anna Elisabeth, dochter van A. Trouwborst en C. de Groot, Lange Kerkstraat. 18 Maart. Elisabeth Petronella, dochter van M. J. Vredebregt en P. M. van Otterdijk, Over- schiesche straat. Casparus Hendricus, zoon van A. C. van Spijk en H. de Vries, Doele- Jiofje. Mees, zoon van D. Lodder en C. Coert, Nieuwe Haven. Anna Carolina, dochter van C. II. Holleman en J. de Regt, Gedempte Broersvest. Overleden 17 Maart. Cornelia Janson, oud 79 jaren, weduwe van J. van Rhijn, Broersveld. 18 Maart. Johannes Hermans, oud 30 jaren, ongehuwd, Lange Achterweg. De arrondissements-ieeMbank te Rotterdam ver oordeelde heden J. W. C. H., brander te Schiedam, wegens het vervoer van gedistilleerd uit zijne bran derij aan de Boterstraat aldaarzonder gedekt te zijn door do vereisehto documenten, tot f 100 boete, subs 14 dagen gevangenisstraf, benevens verbeurdverklaring van den in beslag genomen emmer cn gedistilleerd. De arrondissements-rechtbank to Dordrecht deed gisteren uitspraak in do zaak van dr. R. tegen den heer K., president regent van het Geneesk. Gesticht voor Krankzinnigen. Hij werd veroordeeld tot eene boete van f800 of 10 dagen hechtenis. Do eisch luidde, naar wij de vorige week vermeld hebben, flÖO boete of 30 dagen hechtenis. Heden dine»ren ten Hove de schout-bij-nacht, F. J. Stokhuyzen, chef van den marinestaf nieuwbenoemd commandant van de zeemacht in Oost-lndië; jhr. rar, A. F. de Savornin Lobman, oud-minister van binnenlandsche zaken; jhr. Sand berg tot Essenburg, oud-administrateur van het kroondomein, en mevr. Sandberg; en de gep, kolonel J. E. Simon, adjudant van H.M. de Koningin in buitengewonen dienst. Hare Majesteiten de Koninginnen hebben hedennamiddag te half twee ure een bezoek gebracht aan het nieuwe gebouw achter het Paleis, bestemd voor het Koninklijk Huis- Archief. Hare Majesteiten hebben het geheele gebouw doorwandeld, de inrichting met de meeste be langstelling bezichtigd en Hare groote inge nomenheid met den bouw te kennen gegeven. Naar men verneemt zal voor de paleizen van den prins von Wied aan het Korte Voorhout en de Prinsessegracht te 's-Gravenhage, ter gelegenheid van de inhuldigingsfeesten eene reusachtige gas illuminatie ontstoken worden. Ter gelegenheid der inhuldigingsfeesten zal op de heide nabij Renkum en Ede een groote militaire revue plaats hebben waaraan door alle wapens zal worden deelgenomen. De marine zal vertegenwoordigd worden door de bemanning van H. M. Bellona en Hamix. BERLIJN, 19 Maart. De Rijksdag heeft het wetsontwerp op ue militaire rechtsvordering in tweede lezing aangenomen, meest overeenkom stig de voorstellen der commissie. YOKOHAMA, 19 Maart. Volger.s de berichten uit Seoul, heeft Rusland er in toegestemd de militaire instructeurs en den financieelen agent Alexief uit Korea terug te roepen. VLASRHINGEN, 47 Maart Van de beugvisscherij zijn binnengekomen: VL 170 Insulinde, M. v. d. Zwan, besomming f240. 18 Mrt. VL 1 Susanna, li. Nieola, besomming f322; PL 140 Foorlooper, B v. d. Vaart, besomming f037; VL 144 Aurora, S. Blenk, met 10 ton visch en 3 scheivisschen. 19 Mrt. In zee ter beugviss' herij VL 32 Zeemam- hoop, M. v, d Berg. AfsiagZouteüsch f 50.'2552.leng f35.50, woppe f94.kibbeling f 21.50, schelvisch f9.75, koolvisch flS. KRALINGSCHEVEER, 19 Maart. Hedenochtend werden aan Je markt alhier aangevoerd 148 winterzalmen f 1.15 n f 1.25, zornerzalmen fafen St-Jacobs- zalm f af per K Iv.Gbenevens 6 elften, die van f 2 50 tot 4 30 per stuk opbrachten. De diefstal te Baarn. De gemeenteraad van Baarn heeft heden den gemeente-ontvanger ontslagen. SCHIEDAM, 19 Maart. Aangekomen: Mariakapt. A. C. Fredriksen, van Ilelgo'and met stukgoederen. REVAL, 17 Maart. Vertrokken: s s. Estlandkapt. II. Weber, naar Schiedam. LONDEN, 15 Maait. Bevracht: s.s. Isle of Hastings, groot 2250 tons a 10/- prompt, van den Donau naar Schiedam. GRANGEMOUTH, 10 Maart. AangekomenJapan, kapt. F. Fiitzberg, van Schiedam. BLIJTII, 18 Maart, s s. Yolmer, kapt. M. A. Riber, van Schiedam. SCHIEDAM, 19 Maart 1898. ROGGE: Zware Dorpat f154 ö/w. GERST: Donau f120 Ct. MAIS: Mixed f95 Ct. SPOELING: fl.90. MOUTWIJN: Not. van de Makela.us l'7.25, per IIL- Ct. Stemming: vast. JENEVER: f 11.23 pei HL. Arnst. pioef f 12.75 i mnder fust en zonder Delasting. MOUTWIJNNot. Brandersbond f 6 a f G1/4. SPIRITUS: f 13 a fl3Vs. AMSTERDAM, 19 Maart. Rogge op levering vastper Mei 131per October f120, 121. ROTTERDAM, 19 Maart Rogge op termijn: per Maart ff per Mei f132, fper October f121, f120. HEF WESTLANü, 19 Maart. Op de veilingen van gisteravond werden de volgende prijzen besteedstoofappelen f 3.20 a f 3.50, stoofperen f 1.80 af 2.50, spruitkool f 1a f 1.50, kroten 20 a 25 ct,, peen 40 a 50 ct. per kin; tafelappelen ct. per stuk. AFSCHAFFING DER Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat de BliatseUjhe directe Belasting dezer gemeentevastgesteld b j raads besluit van 26 Januari 1882, goedgekeurd bij koimklijk besluit van 10 Maart 1882, no. 6, ingevolge ëesluit van den Gemeenteraad van 28 December 1897, goed gekeurd bij koninklijk besluit van 1 Maart 1898, no. 7, is afgeschaft. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 19den Maart 1898. Burgemeester en wethouders tan Scliiedam, VISSER, L.B. Be secretaris VERNÈDE.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2