BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk c n Scliool. Ned. Herv. Keek. Landbouw en Veeteelt. P O 11T. Inliuldigingsfecstcn. Het A7, v. d. B. bericht dat ter gelegenheid van de inhuIdigingMeesten verschijnen zal een nOlficieel Gcdenkb<ndi", dal namens de hoofd commissie voor de {eesten, door de firma Van Holkema Sc Warendorf zal worden uitgegeven. Als vermoedelijke inhoud van een eerste stuk. dat in Mei uitkomt, werd opgegeven Oorkonde, Contante van Nicolaas Beets, in facsimile De compositie daarvoor van Bernard Zvveers, E 'D groot gedicht \au ür. Schaepman, Artikelen van Prof. Blok, Charles Boissevain, Dr. A. Kuyper, generaal Van der Heyden, E. B. Kielstra e. a., Een gedicht van Fiore della Neve, Een levens beschrijving van Z. M. Willem 111 en de Kouingin- Regentes door kolonel De Bas. (Dit artikel zal opgeluisterd worth o door ettelijke tot dusver nimmer in druk verschenen portretten en pla ten), Eene levensbeschrijving van H. M. de Koningin door Johan Gram. Zooals reeds is gemeld, bestaat bij de Duitsche en Nederlandsche spoorwegmaatschappijen het plan, de treinen 84 en 85 naar en van Bazel van 1 April af als doorgangstreinen te vei voeren, zoodat men vooitaan fO.GO resp. f 1.20 moet bijbetalen. Dit zal vanwege de Staatsspoorweg- maatschappij voorloopig alleen geschieden voor liet traject Vlissingen Gennep v. v., omdat deze trein in aansluiting op de booten van Queenboro' hoofdzakelijk passagieis naar Duitschland ver voert. Wat betreft de treinen 84 en 85, die tusschen Amsterdam, Rotterdam en Ammerik loopen, daarop zal zij nog geen bijslag heffen. Maar voorbij Emmerik is iedere reiziger de verhooging aan de Duitsche spoonvegadmini- stratie verschuldigd. Notarieele examens. Voor eenige dagen deed het bericht in de bladen de ronde, dat de Regeering van plan zoude zijn liet notarieel examen gedurende een tiental jaren te schorsen. De heer A. C. meldt, als rechtstreeks van het Ministerie komende, aan de Bossche Ct. liet vol gende: ïDe Minister van Justitie heeft het ernstig plan een wetsvoorstel aan de Kamer te doen tot wijziging van art. '14 der Notariaat-wet, waarbij zal bepaald worden dat de notariaat examens, na 4 of 5 jaren gedurende 40 jaren zullen geschorst worden, terwijl na die 4 of 5 jaren, dus gedurende den schorsingslermijn, alléén nog aan hen, die één of meer gedeelten van gemeld examen hebben afgelegd, gelegen heid zal worden gegeven de verdere gedeelten nog af te leggen, wijl zij daartoe hebben een verkregen recht. De kans, dat dit voorstel door de Kamer zal worden aangenomen, schijnt werkelijk niet groot eerstens omdat men niet licht komt tot wetswij ziging, en tweedens omdat vele Kamerleden om verschillende redenen persoonlijk tegen de schor sing zijn. Weekhl. v. Briv. li. enz. Tlssclierij. De Staatscourant bevat de statuten der Maat schappij jHoek van Holland", te's-Gravezande, bewilligd bij koninklijk besluit van 26 Februari 4898, met een kapitaal, groot f500,000, ver deeld in 500 aandeden ieder groot f 4000, waarvan geplaatst zijn 240 aandeelen. Directeuren zijn de lieeren G. du Ry van Beest Holle en J. G. van Wingerden en commissarissen de heeren W. J. Geertsema, J. M. Pijnacker Hordijk, mr. B. C. J. Loder, mr. J. C. Stoop en M. SVjmons. De vennootschap heeft ten doel de uitoefening van zeevissclierij met eigen of in huur ge bruikte vaartuigen en toebehooren, den viscli- aandel, vischafslag, sclieepsboekhouding en van al zoodanige bedrijven als direct of indirect met vischvangst en vischhandel in verband kunnen staan, alsmede van de exploitatie van terreinen aan den Hoek van Holland, op zoo danige wijze en tot zoodanige doeleinden als haar nuttig zal voorkomen. Tentoonstelling van Tronwenarbeid. De RubriekcommNsie voor hygiène van de Nationale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid heeft besloten, eene prijsvraag uit te schrijven tot het verkrijgen van eene weinig omslachtige en toch doelmatige kleeding voor zuigelingen en kinderen van ouderen leeftijd. De commissie stelt zich voor, door het uit schrijven van die prijsvraag, belangstellenden op te wekken, hunne gedachten over dit onder werp te laten gaan, en door de inzending van doelmatige modellen en vernuftige combinaties te doen zien, dat de kleeding van zuigelingen vereenvoudigd kan worden, en in overeenstem ming kan gebracht of gehouden worden met de eischen der gezondsieer. De verlangde inzendingen moeten worden gerangschikt in de vier onderstaande groepen. Voor ieder dier groepen, mits de inzending vol ledig zij, wordt beschikbaar gesteld eene zilveren en eene bronzen medaille. Groep I. Een stel onder- en bovenkleeren voor zuigelingen, binnen- en buitenshuis. Groep II, Een stel onder- en bovenkleeren voor kinderen van V/s tot 4 jaar, binnen- en buitenshuis. Groep III. Een stel onder-en bovenkleeren voor meisjes van 4 jaar tot de ontwikkelingsperiode,- binnen- en buitenshuis. Groep IV. Een stel onder- en bovenkleeren voor meisjes in de ont wikkelingsperiode, binnen- en buitenshuis. Rijj de beoordeeling der inzendingen zal gelet worden op: 1o. de stof, die moet zijn: sterk, niet zwaar, voegbaar en poreus; 2o. den vorm, die moet zijn: eenvoudig en smaakvol3o. het getal der kleeding«tukken, dat, tot een stel b.-hoerende, zoo bepeikt mogelijk moet zijn. Ter beoordeeling der inzending'-n heelt de commissie eene juiy bereid gevonden, welke is samengesteld als volgtde heer dr. D. L. van Wely, president, Den Haag; mevr. E. S. Kerdijk— Matthes, secretaresse, Den Haag; mevr. M. BoiretKraemer, Den Haag; mevr. A. E. I. KelnerNaclieniuc, Amsterdam de lieer G. Sclieltema, arts, Groningen. Hoofdcommissarissen en commissarissen van politie. Te Utrecht is, zooals wij reeds meldden, besloten tot oprichting eener Broederschap van hoofdcommissarissen en commissarissen van politie in Nederland. Het U. D, verneemt daaromtrent, dat de zetel der vereeniging zal zijn gevestigd te Utrecht en dat zij zal bestaan uit gewone, buitengewone en eere-leden. Gewone leden zijn de hoofdcommissarissen en commissarissen van politie in Nederland, die als leden zijn aangenomen. Buitengewone leden zijn a. Leden der rechterlijke macht en burge meesters; b. Eervol ontslagen hoofdcommissarissen en commissarissen van politie, die als leden zijn toegelaten. Eere-leden worden, op voordracht van het bestuur, door de algemeene vergadering benoemd. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren Voormolen, hoofdcommissaris van politie ie Rot terdam, voorzitterDammers, commissaris van politie te Utrecht, secretaris; Versteeg, commis saris van politie te Amsterdam, penningmeester. Plaatsvervangende bestuursleden de heeren Fundter en Vossenaar, respectievelijk commis sarissen van politie te Amsterdam en te Breda, De Broederschap is aanvankelijk opgericht door 2 hoofdcommissarissen, 22 commissarissen en 1 eervol ontslagen commissaris van politie. De zaak—Hoogerhuis. De instructie in zake-Haitsma blijkt op dit oogenblik nog aan den par-g te zijn. J.l. Vrijdag is de lechter-commissaris persoonlijk te Beetgum geweest, om de afstanden te bepalen tusschen de woning, waar de inbraak heeft plaats gehad, en de woningen van Paulus van Dijk en Allard Dijkstra. Klaske Hogerhuis zal ook weer worden ver hoord, zoodra zij van de ongesteldheid, die Iiaar onlangs verhinderde, is hersteld. Soc.'Dmocr H, M. de Koningin-Regentes heeft bepaald, dat de medaille, die tot dusverre werd uitge reikt aan iniandsche militairen voor daden van moed, beleid en trouw, zal worden vervangen door een vierarmig kruis, veel overeenkomst hebbende met het kruis der M, W. O. De uitgereikte medailles kunnen tegen de kruisen worden ingewisseld. Bij Kon. Besluit is L. Kruyff Lzn., burge meester en secretaris der gemeente Ridderkerk, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De gewone audiëntie ven den minister van Oorlog zal op Donderdag 24 Maart eerstkomende niet plaats hebben. Jhr. J. J. Sandberg te Haarlem, die, gelijk men weet, eenigen tijd geleden eene oproeping deed om lectuur voor onze troepen in Aljeh, is daarin ten volle geslaagd. Niet alleen ontving hij uit tal van plaatsen boeken en ook eenige geldelijke bijdragen, maar hij ondervond ook belangelooze medewerking, zoowel ten aanzien van het inbinden, als ten aanzien van de ver pakking en het vervoer der boeken. In verband met de a. s. verzending der Engelsch-Nederlandsche mail over Harwich Hoek van Holland zal het zeepostkantoor Vlis singen—Queenborough worden opgeheven. Op de voordracht voor de betrekking van gemeente-secietaris te Leiden is, naar het Fad. verneemt, no. 4 geplaatst mr. De Vries van Ileyst, commies-redacteur ter gemeente-secre tarie te Leiden. Naar men verneemt zal de luit.-kol. K. A. Pfeiffer, van het 8e reg. infanterie te Arnhem, binnenkort den dienst met pensioen verlaten. OVEïtSCHIE, 21 Maart. In een Zaterdagavond gehouden vergadering in het café «Land- en Schie- zicht" hebben de bewoners van de Koudcuhoeksehe- straat besloten, van de wekelijksche bijdragen der ingezetenen een pnnr cerepoorten tc plaatsen cn dc straat niet te versieren, zooals in de andere deelen der gemeente gesehieden zal. De teekeningen der cerepoorten liggen in het café „Land-en Scbiezieht" ter inzage. Bij Kon. Besluit is benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Arnhem, mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, advocaat teveuB werk zaam bij den ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantongerecht te Arnhem, wonende te Velp. Bij Kon. besluit is benoemd tot ambtenaar van het openbaar miniBteric bij de kantongerechten in het arrondissement Middelburg voor de kantons Oostburg, Ter-Neuzen en Holst, ter standplaats Mid delburg, mr, D. J. Wolfson, advocaat eu procureur, alsmede rcchter-plaatsvervanger in do arrondissc- ments-ioehtbank, te Zierikzee. Bij Kon. Besluit is benoemd tot Rijkstuinbouw- leeraar E. Snellen, te Wagcningen. Bij Kon. Besluit is bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau de heer dr. G. L. Mens Fiers Smeding, lste-stadsgeneesheer, te Soerabaja. De Sfaals-üuurant bevat een Kon. Besluit bepalende, dat het korps vaste opzichters zal bestaande uit een getal van ten hoogste honderd veertig, verdeeld in vier klassen en op jaarwedden als volgt: 10 opzichters van de eerste klasse op f 220025 opzichters van de eerste klasse op f2000; 35 op zichters van de tweede klasse op f1500; 35opzich ters van do derde klasse op f 130035 opzichters van de vierde klasse op f1000. De heer A. Visser Nz., oud-commissaris van het Zakkendragersgilde, is Vrijdagavond te Rotterdam overleden. Gedurende 37 jaren vervulde de overledene de betrekking van commissaris van bovenge noemd gilde en werd den 30sten Juni 1890 uit het fonds van het gilde gepensionneerd. De laatste jaren, de jaren van welverdiende rust, bracht hij door bij zijn dochter te Rotterdam. Onder de inzenders van de dezer dagen te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt ge houden 13de Internationale Tentoonstelling van pluimgedierte, broedmachines, etc., georgani seerd door de Nederlandsche vereeniging »Avi- cultura", komen ook voor onze stadgenooten de heeren P. B. Gei lach, W. J. Heyligers en S. C. van Waalwijk van Doorn, die de volgende bekroningen behaalden In afdeeling I (Hoenders) behaalde de lieer P. B. Gerlaeh een eervolle vermelding voor zijn ingezonden zwarte Minorca-hen, terwjjl de heer S. C. van Waalwijk van Doorn voor zijn ingezonden zwarte Orpington en zwarte Minorca- kippen een reserve-prijs en twee zeer eervolle vermeldingen verwierf. De heer W. J. Ileijligers behaalde in afdeeling VI (Kamervogels) een reserve-prijs voor het zeldzaamste paar uitlandsche katnervogels en een tweedo prijs voor het zeldzaamste paar iniandsche kamervogels. Terwijl de karreman Jacob Tuk hedenmorgen ongeveer 8;/4 uur zijn kar schoonmaakte aan den kant der Buitenhaven voor de aschstaal, had hij het ongeluk te water te geraken- Ge lukkig waren daar een aantal personen in de nabijheid, zoodat de drenkeling spoedig op het droge was geholpen. Hedenmiddag te ongeveer 5 uur viel het zoontje van G. H. Westhu s, wonende aan do Noordvest, in de Sehie. Door een paar mannen, die het ongeval zagen, werd hij spoedig weder op het droge geholpen, waarna hij zoo snel mo gelijk naar huis liep. De brandersknecht J, K. Wehmöller, werk zaam in de branderij van den heer J. II. Ris, had hedenmiddag te 4Vs uur het ongeluk om bij het verleggen van een goot te vallen van den ketel, (waarbij hij met het hoofd terecht kwam op een gistpers, en dit belangrijk ge kwetst werd. Onmiddellijk is hij per vigilant naar dokter Ris gebracht, die hem verbond, waarna hij naai zij n wouing in de Ileerenstraat vervoerd is. Bij de politie alhier is gedeponeerd een vahche rijksdaalder, dragende de beeltenis van Willem III en het jaartal 4858, Gevonden voorwerpen. 0. Aanwezig aan het commissariaat van politie: een kinderzak met rozenkrans enz., een bruine handschoen met witte strepen, een zwart glacé handschoen, een porlemonnaie met f 0,43, een broche met paarse steenen en een kinderzak met 2 zakdoeken enz. 1. Terug te bekomen aan de volgende adressen een zwart gebreide handschoen, bij Rissema, Noordvest 6een zilveren dameshorloge, bij Biaak, Kortlandstvaat 44; een juk, aan den stal van gebroeders Hoek, Rotterdamsehedijk een pakje schoon kindergoed, bij Duimel, Vlaar- dingerstraat 8; een grijze peleiine van een meisjesmaniel, bij van Meurs, Broersvest 487 en een zwarte hond met halsband met nikkel beslag, bij Krommenhoek, Kinderbuurt 36. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht: 19 Maart. Makelaar J. F. W, Meijer. Een winkel- en woonhuis met achterwoning, afzonderlijk bovenhuis, erve en open grond, aan den OostsiDgel no, 7, kadaster sectie I, no. 812, groot 424 cent,, in veiling f3700, niet verkocht, Een woonhuis en erve met open grond, aan den NieuwMiavenweg no. 27, kadaster sectie L no. 042 ged., in veiling f4775, verkocht. BURGERLIJKE STAND. Geboren 49 Maart. Grietje, dochter van P. van der Ent eti P. Stavorinus, Jacobasiraat. 24 Maart. Antoinetta Henrietta Maria, dochter van H. P. Stephanus en W. van Dam, Lange HavenGijsbertje, dochter van Simon Pols en K. P. Leeman, Singel. Petronella, dochter van W. van der Wal en P. van den Tempel, Lange Singelstraat. Op de prijsvraag, uitgeschreven door do Afdeeling 's-Gravenhage van de Maatsch, tot bevordering def Bouwkunst, voor een gedenkteeken op het Regentesse- plein, waren 15 antwoorden ingekomen. De jury, gevormd door de heeren A. Ie Comte, Henri Evers, D. E. C. Knuttel, A. W, M. Odé eu J. P. E, van de Wall, had tot haar groot leedwezen geen bekroning kunnen toewijzen, doch stelde voor aan de ontwerpers van „Hulde'' en „De Vredekroon" elk ccne belooning van vijf-en-zeventig gnlden uit te reiken, met welk advies zich de commissie, even als het bestuur der afdeeling, vereenigde. De heer W. G. Eberson, te 's-Gravenhage, die zich bekend had gemaakt als ontwerpers van „Hulde", ontving gisteravond zijne beiooning. Als ontwerper van „De Vredekroon" heeft zich bekend gemaakt de heer S. Micdemn te Rotterdam. Voor de rechtbank te 's-Gravcnhage had zich Vrijdag te verantwoorden de beer V. van M., direc teur der Delftsehe distilleerderij, gist- en spiritus fabriek te Delft, beklaagd van in Mei jl. tot vervoer naar Rotterdam en bestemd voor het buitenland te bobben afgeleverd eene partij jenever, valschelijk voorzien van het merk, waarvan de hoofdvoorstelling een anker was en waarop de firma J. de K. te Rotterdam het recht had. Bekl. gaf op dat het merk van de firma de K, hem bekend was en dat het door hem (bekl.) gebezigde merk z.i. met dat van genoemde firma niet overeen komt en het ook nooit de bedoeling is geweest om het daarop te doen gelijken. Op eene vraag van den president, erkende hij, dat indertijd, overeenkomstig een verzoek van de "firma de K., door de Haagsche rechtbank was geweigerd de inschrijving van een door de Delftsehe firma in gezonden merk, dat een anker vertoonde. Hierna had bekl. zijn merk doen wijzigen, volgens zijn zeg gen heden aan de rechtbank, om deze reden, dat bij wegens het gebruiken van het ankermerk moeilijk heden ondervond van de zijde der commissarissen zijner fabriek. Later in 1897, werd het oude merk evenwel weder door hem in gebruik genomen, vol gens zijne opgave omdat enkele zijner afnemers daarop gesteld waren. Bekl. beweerde het quaestieuse merk reeds sedert 1821 te hebben gebezigd, terwijl de firma de K. het hare echter veel vroeger zou hebben gebruikt, hoe wel dit uit hare boeken slechts van 1837 af kon bewezen worden. Do substituut-officier van justitie, mr. Van den Brandeler, was van oordcel, dat, na de herhaaldelijk tusschen de firma de K. on do bekl. voorgekomen moeilijkheden ter zake van gobezigde fabrieksmer ken genoegzaam is gebleken dat bekl. opzettelijk heeft gehandeld, cn vorderde zijne veroordeeling tot f 25 boete. Mr. M. P. G. Kappeync van de Coppello, bekl.'s raadsman betoogde dat nooit eene veroordeeling in deze zal .kun ïen volgenlo. op grond dat geen af levering heeft plaats gehad, daar hiervan eerst sprake zou kunnen zijn wanneer de waar in handen van den afnemer zou zijn gekomen, wat niet is ge schied; 2o. omdat is ten laste gelegd het namaken van eene hoofdvoorstelling, terwijl de wet alleen kenthet namaken van een merk. De uitspraak wordt later medegedeeld. Beroepen: Tc Nes, S. H. A. Begeman Pz., te Holwerdte Ternaard, T. H. Hoekstra, cand. te Franekerte Genemuiden, J. Kok, te Opheusden. Bedankt: Voor Tzum, door Magedans, tc Ooster zee c. a.voor Lutjegasf, door T. H. Hoekstra, cand. te Franeker; voor Huins, door W. J, Scherp huis, te Blankenham. Ger. Kerken. Beroepen: Te Scharendijko en Elkersee (Zeel.) H. Brouwer, te Fondgum c. a. (Fr.); te Montfoort en Linsckoten, A. Boekenoogen, cand. to Amsterdam. Aangenomen: naar Molenaarsgraaf en Brand wijk, door J. H. Koers, te Koekengen. Bedankt: Voor Garijp, door T. H. Hoekstra, cand. te Franeker. Evaxg. Lutotkschb Kkrk. Beroepen te Amsterdam ds.P. Grooto tc Utrecht. Doopsgezinde Gemeenten. Bedankt voor het beroep) te Den lip door ds. J. P. Smidts to Hippolytushocf op Wieringen. R.-K. Keek. De bisschop van Breda heeft benoemd tot pastoor to Chaam den heer A. Geertste kapelaan te Alfen den heer J. van Ettcn; tot kapelaan te Prinsland den heer C. Mulderstot kapelaan te Oostburg den heer M. Gouverneur, priester van het Seminarie. Hooger Onderwijs. Leiden. Toegelaten tot bet eerste gedeelte van het aTtB-examen H. J. W. Droogleevcr Fortuyndocto- raal-cxamcn in do rechten R. Van Goens. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer D. Hudig Jr., geb. te Rotterdam, op stellingen. Utrecht: Cand. ex. Ned. Lett. mej. L. Hiedcma. Tot Semi-arts bevorderdA. J. Joehems en A. de Rijk. Tot arts bevorderd: S. Elias. GroningenNa het verdedigen van Stellingen bevorderd tot doctor in do staatswetenschap inr. G. M. Doornbos Jr., geb. to Assen. Bevorderd tot doctor in de staatswetenschap de heer mr. Johannes Wijtema, geboren te Appingedam, na verdediging van een proefschrift, getiteld„Goe- derenprijzen en Muntwezen". Amsterdam. Bevorderd tot arts, de heeren A. A. Knaap, gob. te Haarlemmermeer; G. v. d. Noorda, geb. te Maastricht; G. S. Stokvis; D. J. Vrijdagen J. A. Beijer, allen geb. te Amsterdam, en toegelaten voor het 1ste gedeelte mej. J. van Kesteren en de heeren A. K. Gelderblom, F. M. C. Hoffman en G, H. Vleugel Schutter. Het hoofdbestuur van de Ned. Maatschappij voot Tuinbouw en Plantkunde heeft tot onder-voorzittor benoemd de hoer G. baron de Senarelens de Grancy, Tot vertegenwoordiger der Maatschappij op de in de maand April te houden vij(jaarlijksche tuinbouw tentoonstelling te Gent heeft het hoofdbestuur be noemd den heeren J. D. Onderwater, G. baron do Senarelens de Graney en O. J. Qu'mtus. Jaap Eden is met Cissae gister ochtend te Havro scheep gegaan naar New-York. Het sportterrein teUtreckt, waarvan oorspronkelijk

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2